ietkweek bijna niet it te roeien |pm Connexxion: Meer bussen van regio naar Leiden Nederlanders somber over toekomst Ambtenaren gaan massaal actievoeren op 17 november Mm*0* wang jarenlang onderschat Massa-arrestatie in Thailand magazijnverkoop by Happy Home van start. Vier dagen koloniale meubelen met kortingen tot f? Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 26 OKTOBER 2004 QQ SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 'Talentenjacht kruiwagen die Frans Bauer nooit had' Wielerronde in Zoeterwoude voorlopig geschrapt Ji Kalm en koeler flE&i9atl3Mwzw Kinderkussens uit Peru in Van Nistelrooij wacht straf na jé*-* Volkenkunde 'aanslag' op Cole 13/14° J2/4 li Schrooten g/gpd - Nederland telt ichatting tussen de 17.000 illegale hennepplanta- omvang van de illegale van nederwiet is jaren- iderschat door gebrekkige irtage van de politiekorp- de jaren 1996-2002 zijn 527 kwekerijen opgerold, 10.900. Dat komt neer op leid meer dan 130 ont- elde plantages per maand. aat in het rapport 'De Ne- idse drugsmarkt', dat gis- door minister Donner e) naar de Tweede Kamer ituurd. In het rapport een poging gedaan om oductie, handel en con- tie van verdovende mid- in kaart te brengen, zoeker A. van der Heij- :hat dat de circa 20.000 ictieplaatsen' voor hen gemiddeld 400 a 500 tellen en daarmee per ied zijn voor een gemid- iroductie van veertig tot ilo nederwiet per jaar. J. de Vlieger van het laai Netwerk Drugsexper- j ebben beleidsmakers door te cijfers jarenlang onvol- ie benul gehad van de ne- □lar ra Mijn wereld, mijn kr^nt. Leidsch Dagblad COMMENTAAR PESSIMISME eesten van ons hebben een bestaan. Maar met elkaar en we een slecht leven. Zie- het bizarre zelfbeeld van de lander anno 2004. De eeuw is nog maar enkele oud en de mot zit er ken- al in. Nederland lijkt een klagers en zwartkijkers m ezen voor de toekomst en uitdagingen eren. In het gis- gepresenteerde mstrapport van ociaal en Cultu- Planbureau is isme in ieder j[ nisi de< Ie dominante teneur. rare samenleving eigen- taar rijke burgers met el- '9pn arme samenleving vor- Nog niet eens zo lang gele- eette het dat Nederland 'af _.We waren een welvarend t, waar iedereen ongeveer ang kon gaan en waar wei- i)den meer aanwezig leken, loldermodel, die oer-Hol - vorm van redelijk over- ons troetelkind; gedo- zelfgekozen afwijking iteit nog altijd een ste lers troom. Iels is de samenleving in- id gewijzigd. Onze wei- lokte begrijpelijk velen leiden/regio - Leiden wordt beter bereikbaar voor bus- reizigers uit omliggende gemeenten. Dat belooft ver voersbedrijf Connexxion, dat op zondag 12 december een nieuwe busregeling invoert. Met bijna een kwart meer bussen dan in het afgelopen jaar komen de voor zieningen volgens Connexxion weer op het peil van voor de bezuinigingen. De beloftes leiden tot ingrij pende wijzigingen in de dienstregeling. Sommige lij nen verdwijnen (lijn 30 Leiden - Oegstgeest, lijn 52 Noordwijk - Hoofddorp, interliner 204 Leiden - Rotter dam), andere krijgen meer ritten. Voor de buslijnen die verdwijnen biedt Connexxion alternatieven. Tussen Leiden en Zoetermeer gaan meer snelbussen rijden. Interliner 206 vervangt lijn 204. In de spits vertrekt ie dere tien minuten een bus vanaf Leiden Centraal. Bus sen gaan bovendien vaker 's avonds en in het weekein de rijden. Alleen Oegstgeest profiteert ogenschijnlijk niet van de veranderingen. Lijn 30 wordt opgedoekt. Op een deel van de route gaat lijn 41 rijden. Ook lijn 27, tussen Leiden en de wijken Poelgeest en Haaswijk in Oegstgeest, verdwijnt. In plaats daarvan gaat een beltaxi op de route rijden. Met de nieuwe dienstrege ling wil het vervoersbedrijf veel nieuwe reizigers trek ken. Overal in de regio - in Leiden en omgeving, de Rijnstreek en de Duin- en Bollenstreek - gaat de be reikbaarheid erop vooruit. Tot 2010 komen er meer systemen voor actuele reisin formatie (buiten het systeem in Leiden), op de twintig belangrijkste vervoersknooppunten, en komen er stop knoppen bij honderd bushaltes. Alle bussen krijgen airco en een automatische halteafroep, net als in de tram. Connexxion was het aantal bussen met roetfilters en lage instap al aan het uitbreiden. Pagina Ri: 'We moeten gewoon groeien' derwietcriminaliteit. Hoe groot de wietproblematiek is blijkt volgens De Vlieger inmiddels in veel van de 25 regiokorpsen van de politie. „Ze hebben er hun handen vol aan. Mensen wor den onder druk gezet om een plantage in hun huurhuis te be ginnen en voor duizenden eu ro's illegaal stroom af te tap pen." Veel korpsen hebben de aanpak van wietplantages de voorbije jaren opgevoerd. Maar ondanks dat ligt de pakkans nog steeds maar op tien a twintig procent, zo schat onderzoeker Van der Heijden. Het aantal ontmantel de kwekerijen ligt de afgelopen jaren op 2200 a 2300. Aangezien dat niet toeneemt, ligt het voor de hand dat het totale aantal il legale plantages op zijn minst gelijk blijft. De Vlieger: „Als je de boel niet oprolt, gaat het gewoon door. Daar is de wietteelt veel te lu cratief voor." Door veredeling kan er vijf keer per jaar geoogst worden, met 100 tot 150 gram wiet per plant." Aangezien nederwiet volgens De Vlieger tussen de 4500 en 5000 euro waard is, kan de jaar opbrengst van een gemiddelde plantage rond de één miljoen euro liggen. Bangkok - Een Thaise politieagent gebaart een gevangengenomen dorpeling te blijven liggen. Bij rellen tussen opstandige moslims en oproerpolitie in het zuiden van het land zijn gisteren zes demonstranten gedood. De rellen braken uit nadat betogers de vrijla ting van zes dorpelingen hadden geëist. Dezen waren opgepakt op verdenking van wa penleveranties aan lokale militanten. Volgens de bevelhebber van de politie zijn er meer dan duizend mensen gearresteerd. De onrust begon in januari toen gewapende mannen een legerbasis binnenvielen en ongeveer 300 machinegeweren buitmaakten. Het zuiden van Thailand is overwegend islamitisch en staat al decennia op gespannen voet met de overheid in Bangkok. Foto: EPA Ook rijksambtenaren doen mee Derde havenstaking op 9 november van elders en de open grenzen die Europa tot een nieuwe een heid moesten vormen, zogen te gelijk nieuwe en hardere vor men van criminaliteit aan. Voeg daarbij de ongrijpbare, maar wel onmiskenbare dreiging van internationale terreur en het nationale sentiment is al snel negatief gevoed. Nederland lijkt zo van een sterke maatschappij te zijn vervallen tot een bange samenleving. Angst is altijd een slechte raadgever, en een bange samenle ving is snel een gevaarlijke sa menleving. Onredelijkheid ligt al gauw op de loer en intoleran tie jegens minderheidsgroepen of invloeden van buiten krijgen een gemakkelijke voedingsbo dem. Burgers die de samenle ving een 'vijf geven, geven een duidelijk signaal aan hun be stuurders. Maar zij geven ook een signaal aan elkaar. Wie het samenleven weer aangenaam wil hebben, zal zelf zijn bijdrage moeten leveren. Een rijke sa menleving ontstaat niet als van zelf, en al helemaal niet van bo venaf. Kees van der Malen den haag/gpd - Behalve ge meenteambtenaren komen ook ambtenaren van het Rijk en de provincies op 17 november in Den Haag bijeen om massaal te protesteren tegen het kabinets beleid. Abvakabo FNV infor meert vandaag haar leden over die actie. De actiedag in Den Haag was aanvankelijk bedoeld voor ge meenteambtenaren, maar ook andere ambtenaren willen graag mee demonstreren. „Wij hebben het niet verzonnen," zegt vakbondsonderhandelaar Elise Merlijn van Abvakabo. „Maar tijdens bijeenkomsten op de departementen bleek dat de actiebereidheid groot was. Ze zeiden: 'Waarom de ge meenteambtenaren wel en wij niet?' Twee jaar geleden wilde men niet eens pamfletten uit delen. Bij het Rijk leert men snel." Havenbedrijven dreigen ruim een week eerder voor de derde keer op rij getroffen te worden door de vakbondsacties. Vak bondsleden uit de havens van Rotterdam, Amsterdam en Zee land besloten gisteren op dins dag 9 november het werk maxi maal acht uur stil te leggen. Havenbestuurder R. Wennekes van FNV Bondgenoten ver wacht dat 1500 tot 2000 van de circa 6600 havenwerkers op 9 november in staking gaan. „De ochtendploegen zullen rond 08.00 uur het werk neerleggen om zich aan te sluiten bij de landelijke actiedag van de indu strie." De bonden van de FNV, CNV en MHP organiseren in Rotterdam een protestmars, waar circa 5000 werknemers uit de proces- en voedingsindu strie worden verwacht. Pagina Economie: Metaalbedrijven morgen plat Allochtonen niet verplicht op les den haag - Allochtonen kun nen niet worden verplicht een inburgeringscursus Nederlands te volgen. Dat is praktisch on uitvoerbaar en juridisch on haalbaar, zo blijkt uit adviezen aan minister Verdonk. In af wachting van nadere adviezen wordt op haar verzoek een Ka merdebat over deze kwestie uit gesteld. Pagina Binnenland Superspringstof gestolen in Irak wenen - Bijna 350 ton zware explosieven zijn gestolen uit het Iraakse nucleaire complex ten zuiden van Bagdad. De Ameri kanen hebben na de bezetting van Irak verzuimd het complex te bewaken. Hoofd van het Iter- nationaal Atoomenergie Agent schap (IAEA) El-Barradei zegt bang te zijn dat de explosieven in 'verkeerde handen' zijn te recht gekomen. Het gaat om zeer krachtig springstof, dat be doeld was om een nucleair wa pen te laten afgaan. Venlo krijgt Floriade 2012 hendrik-ido-ambacht - Dewe- reldtuinbouwtentoonstelling Floriade vindt in 2012 plaats in de regio Venlo. De Tuinbouw- raad neemt officieel pas op 8 december een beslissing, maar nadat gisteren ook de Drechtsteden hun kandidatuur introkken, blijft Venlo als enige van de zeven oorspronkelijke kandidaten over. De gemeente raad van Hendrik-Ido-Ambacht stemde gisteravond, met zes stemmen voor en dertien stem men tegen, de plannen voor de Floriade weg. De bezwaren hadden onder meer te maken met de milieuschade, de hoge kosten en het verstoren van de zondagsrust. Asielprocedure voor hele EU Luxemburg - Binnen de Euro pese Unie moet in 2010 sprake zijn van één uniforme asielpro cedure, waarbij asielzoekers in alle lidstaten dezelfde verblijfs status krijgen. Daarover hebben de Europese ministers van jus titie en binnenlandse zaken gis teren in Luxemburg overeen stemming bereikt. In 2010 moet er ook een Europees ondersteu nend asielbureau zijn, dat lid staten helpt bij de uitwisseling van informatie over landen waar asielaanvragers vandaan komen. Schennispleger simpele prooi blerick - De politie heeft gister morgen met het grootste gemak van de wereld een schennisple ger opgepakt. De verdachte, een 33-jarige Deumenaar, stond met ontbloot lid voor het raam van een woning in Ble rick. De man klopte op de ruit om aandacht te krijgen, met onmiddellijke arrestatie als ge volg. De bewoner was een poli tieagent, die wel raad wist met dit 'heterdaadje'. den haag/gpd - De overgrote meerderheid van de Nederlan ders is somber over de toe komst. Burgers voorzien een toename van geweld, terroristi sche dreiging en moslimfunda mentalisme en zijn bang dat er van de sociale voorzieningen weinig overblijft. Dat staat in het rapport van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP), dat vanmiddag is gepresenteerd aan minister Hoogervorst van volksgezond heid en welzijn. Het rapport schetst de verwachtingen van de Nederlanders voor de nabije toekomst tot ongeveer het jaar 2020. De algemene tendens is dat mensen wel tevreden zijn met hun eigen leven, maar niet met de samenleving. In 1999 kreeg de samenleving als rap portcijfer nog een zeven, nu is dat een vijf en de verwachting is dat dit tot 2020 niet hoger zal worden, maar eerder lager. Ruim twee derde van de bevol king verwacht dat allochtonen in de toekomst er qua werk, in komen en opleiding beter voor zullen staan dan nu, maar toch is de autochtone bevolking overwegend negatief over min derheden. De overheersende verwachting is dat er getto wij ken zullen ontstaan. Inmiddels groeit de tweede generatie al lochtonen zo snel, dat in 2020 veertien procent van de bevol king van niet-westerse afkomst zal zijn, ofwel 2,4 miljoen men- (advertentie) Op donderdag 28 oktober a.s. gaat de 70%. www.happy-home.nl 023 5295253 sen. Momenteel telt Nederland 1,6 miljoen allochtonen, van wie de meesten in de grote ste den wonen. Van de jongeren in de drie grote steden is de meer derheid nu al allochtoon. De algehele verwachting van de bevolking is dat we de komende jaren langer en harder moeten gaan werken. Een grote meer derheid wil dat juist niet, want meer dan ooit stellen burgers vrije tijd boven inkomen. Ze voorzien ook, dat ze vaker van baan zullen moeten veran deren, omdat het voor werkge vers makkelijker wordt perso neel te ontslaan. Twee derde verwacht dat de pensioenleeftijd over vijftien jaar boven de 65 jaar zal liggen, maar bijna niemand vindt dat wenselijk. Pagina Binnenland 2: Meer over het SCP-rapport De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f 0,75 m Lcaebdi BI Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam:DM O Adres: Postcode/Plaats Telefoon: (I v.m bezorgcontro Geboortedatum: e-mailadces: Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 1711. E-mail lezersservicei®hdc nl of surf naar www leldschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1