ndernemer Pieternel is helemaal geen Hollandse naam op geld nderopvang Groenoordhallen tijdelijk ijspaleis )0 Den Haag pakt schoppers hard aan Einde nachtmerrie Eric O. na vrijspraak uwe wet als bezuiniging SRA U bent een ondernemer met ambitie? dinsdag 19 OKTOBER 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Spooktocht in Noordwijk slaat aan als partijtje Janis lan treedt op in Leidse Stadsgehoorzaal 'Ajax staat strak van de spanning' Vanavond -T regen |>8/iz' B 11/13' I Kf-zo 4"6 ine Kofman lil - Werkgevers grijpen eWet Kinderopvang aan als bezuinigings- sl. De werkgevers die i royaal bijdroegen, be- ich nu tot een zesde de kosten. Daarnaast it 40 procent van de be- og steeds helemaal niet len aan kinderopvang. directeur Gijs van Ro- F« van de landelijke be igsorganisatie Kintent. ,1 was verantwoordelijk aatsing van maar liefst Iduizend van de in to ehonderdduizend crè- eren in Nederland. Vol ui Rozendaal geeft de een compleet ver- gnaal af door het niet 11 stellen van de werkge- rage. „Minister De Geus lijkbaar dat als mensen in piepen, werkgevers r de brug komen. Maar t je maar afwachten." ipunt van de nieuwe per 1 januari van irdt, is dat kinderop- zaak is van ouders, en overheid. Ouders :lf een contract af met ircentrum of gastou- Beide werkgevers ouders mogen samen ij maximaal eender de kosten vergoeden ^amde kostendeling), daartoe niet verplicht. Het Rijk geeft vervolgens een tegemoetkoming naar inko men. De hele administratieve romp slomp komt bij de ouders te lig gen. Zij moeten zelf zorgen dat ze het geld van de belasting dienst terugkrijgen, het geld bij hun werkgever innen en de re kening aan het kindercentrum betalen. In veel gevallen moe ten ouders ook zelf onderhan delen met hun werkgever over een bijdrage. Met name het niet verplicht stellen van de werkgeversbij drage roept ergernis op. Als een van de twee werkgevers weigert te betalen, krijgen ouders maar een zesde deel terug in plaats van een derde deel van de tota le kosten. Voor het ontbrekende werkgeversdeel kunnen ouders tot en met 2008 een compensa tie naar inkomen krijgen van de overheid, maar daarna wordt deze voor een gezamenlijk in komen boven de 43.000 euro afgeschaft. De overheid ver wacht dat tegen die tijd 90 pro cent van de bedrijven aan kin deropvang doet. Volgens Van Rozendaal is kos tendeling door werkgevers de laatste twee jaar overigens bij steeds meer bedrijven een po pulaire bezuinigingsmaatregel. „Twee jaar geleden bestond het nog niet, dit jaar stelde al de helft van de bedrijven via de CAO kostendeling verplicht. Onder de nieuwe wet is dat in een klap 90 procent." leiden - Het lijken oer-Hollandse namen: Pieternel, An ne en Maartje. Maar duizend jaar geleden was er in het gebied van Nederland niemand die zo heette. Gebrui kelijke namen waren toen van Germaanse afsprong, zoals Winrad, Oda, Waldburg. Pas later vernoemden ouders hun kinderen naar heiligen als Petronella, Jo hanna en Maria. Dat beweert de Leidse Tanneke Schoonheim in het proefschrift waar op zij morgen promoveert aan de Universiteit Leiden. Schoonheim schrijft wekelijks een column over namen in het Leidsch Dagblad. De heiligennamen werden bekend door de versprei ding van het christendom, maar de keuze van ouders om hun kinderen naar heiligen te noemen had niet al leen te maken met de toenemende invloed van de kerk. Volgens Schoonheim ontstond door de enorme bevolkingsgroei behoefte aan nieuwe namen, ook al omdat er minder Germaanse namen beschikbaar wa ren. Dat had te maken met het verdwijnen van ver schillende achtervoegsels. Naamstammen zoals wide, wijch, wijf en wijf veranderden volgens Schoonheim allemaal in wi. Vanaf de elfde eeuw kregen kinderen heiligennamen van Latijnse, Griekse en Hebreeuwse oorsprong. In de twaalfde eeuw gold dat voor zestien procent van de meisjes, in de dertiende eeuw werd 36 procent van de meisjes vernoemd naar een heilige. Adelheid, Margare- tha, Geertruida en Elisabeth waren toen de populairste namen. Aan de namen was vaak te zien tot welke soci ale klasse het meisje behoorde. De woorden adel, macht en rijk waren terug te vinden in de namen van meisjes van adel, meisjes van eenvoudige komaf had den namen met folk, erm, died of brecht. Germaanse namen bleven langer populair bij de lagere sociale klasse. Tanneke Schoonheim deed alleen onderzoek naar meisjesnamen. Een onderzoek naar alle namen zou te veel tijd kosten. Het was al een monnikenwerk om de vrouwelijke persoonsnamen in Holland en Zeeland tot het jaar 1300 te verzamelen. De door haar gevonden namen in documenten zoals oorkondes, rekeningen, jaarboeken en andere officiële stukken leverden de grootste namenverzameling op die er is. De Leidse neerlandica vond ook 'nieuwe' oude namen, zoals Adelwarde, Dierwide, Evergard, Euprepia en Floria. 5/anp - ADO Den Haag instichters van de on- den bij het duel met ridisch vervolgen. De ferzoekt de mogelijkhe- utoe, zo verklaarde gis- |e voorzitter van de raad issarissen, Ruurd de lerder al kondigde ADO 'ionverboden voor on- le tijd te willen uitdelen ins die er met kwetsen- feekkoren voor zorgden /edstrijd van zaterdag Itilgelegd en later ge- e Boer: „Het is duide- [ons imago schade is he il. We bekijken in hoe kt is te verhalen op de Aan de hand van vi jlden denkt de club mi nimaal dertig omstreden be zoekers te kunnen identifice ren. „We zullen nog fanatieker de beelden en het geluidsmate riaal onderzoeken om de schul digen te achterhalen", aldus John van Ringelenstein, vice- voorzitter van de raad van com missarissen. Van Ringelenstein gaf toe dat het verhalen van de imagoschade voor ADO Den Haag een moeilijke zaak zal kunnen worden. „Of dat haal baar is of niet zullen deskundi gen voor ons moeten uitzoe ken. We gaan alles aanwenden om de daders civiel- dan wel strafrechtelijk te vervolgen." Meer nieuws op Gesprek van de Dag en de sportpagina's Minister Kamp deelde de vrijspraak van marinier Eric O. mee tijdens zijn bezoek aan de Nederlandse troepen in Camp Smitty in Irak. Foto: ANP/Ministerie van defensie arnhem/gpd - Voor marinier Eric O. waren de afgelopen tien maanden een 'grote nachtmer rie, een grote lijdensweg'. Toen hij gisterochtend in de recht bank in Arnhem werd vrijge sproken „viel er een behoorlijke last van mijn schouders." Niet zeven maanden, maar „296 dagen maakte dit een groot deel van mijn leven uit," zei de sergeant-majoor gister avond in het televisieprogram ma Nova. Hij was daarbij niet in beeld, alleen zijn stem was te horen. Hij wilde alleen bij Nova zijn kant van het verhaal vertel len. De marinier was gisteroch tend - op weg naar de uitspraak - niet in de vaste overtuiging dat hij zou worden vrijgespro ken. „Ik ben iemand van het worst case scenario. Dan kan het alleen maar meevallen. Ik wist zelf wel wat ik gedaan had. Op het moment dat het aan an deren wordt overdragen, moet je maar afwachten." Eric O. zei dat hij zich verbaasd heeft over de manier waarop in Nederland is omgegaan met zijn geval. „Ik had altijd ge dacht dat het systeem voor alle eventualiteiten gereed zou zijn. Maar nu blijkt dat de BV Neder land niet goed was voorbereid op zulke aspecten, terwijl in Nederland overal protocollen voor zijn. Dat verbaast me wel." Volgens de marinier was het openbaar ministerie (OM) niet voldoende op de hoogte van militaire zaken. „Verstand van zaken was niet aanwezig." O. zegt dat hij nu weer met plezier aan het werk zal gaan. „Maar wel getekend. Dit zal altijd iets zijn dat aanwezig blijft. Het is niet zo: het boek is dicht en het is afgelopen." Als hij opnieuw wordt gevraagd voor een militaire missie, zal hij niet weigeren. „Ja, ze weten je altijd wel te vinden", zei O. la coniek. Hij was dankbaar met de steun van defensieminister Kamp, die hem eerder op de dag vanuit Irak had opgebeld en gefeliciteerd met zijn vrij spraak. Politici en militairen COMMENTAAR ERIC O. majoor der mariniers weer vrij man. De Arn- :htbank kwam gisteren conclusie dat het open- linisterie (OM) geen zaak ken hem. Van de beschul- ^van 'moord, doodslag, tl dood door schuld' is paan heel gebleven. De ak van de rechtbank is feldige opsteker voor Er- zijn familie, die in grote rheid leefden afloop van het ers wagen hun in een ver bui- I, maar blijken et veilig voor de indse justitie. De vrij- bevestigt het algemene van onbehagen over de png van Erik O. Op grond irlopige bevindingen van rechaussee werd hij in de boeien geslagen, op egtuig gezet en opgeslo- een week werd O. op last rechter-commissaris al rijgelaten. Naarmate het öek vorderde, verdamp- I bewijzen. vrijspraak van de mari- aat het OM nu zelf in de gdenbank. Dit geldt in het bijzonder voor zijn hoogste baas, Joan De Wijkerslooth. Hij wekte grote verbazing door de vervolging van de marinier openlijk te verdedigen. Dat was onverstandig van hem, omdat een procureur-generaal zich in de regel niet uitlaat over zaken, die onder de rechter zijn. De Wijkerslooth draagt de ver antwoordelijkheid voor de ver volging van O. Hij heeft die be slissing zelf genomen en moet de consequenties dragen van dit echec. Als een dommige officier, die zijn defecte privé-pc bij het grof vuil zet, zijn functie al neerlegt dan moet de baas van het OM in de ze verstrekkende kwestie zéker de eer aan zichzelf houden. Bovendien moet de rol van mi nister Donner van justitie wor den onderzocht. De Wijker slooth heeft niet op eigen houtje gehandeld. Hij heeft steeds met instemming van zijn politieke chef gehandeld. Mocht na on derzoek blijken dat ook Donner een grove inschattingsfout heeft gemaakt, dan is zijn positie evenzeer onhoudbaar. Hugo Schneider door Theo de With leiden - Even na acht uur reed zondagavond de laatste klassie ke auto de Groenoordhallen uit na het Super Oldtimer Festival en een paar uur later lag er het eerste laagje ijs. In moordend tempo wordt de grote hal om getoverd in een ijspaleis. Don derdagavond moet er een per fecte ijsvloer liggen, want dan geeft Holiday on Ice de eerste voorstelling van de nieuwe show 'Hollywood'. Laagje voor laagje wordt het ijs aangebracht. „Het moet min stens drie centimeter dik wor den", vertelt tourmanager Frank Paquet. Hij houdt toe zicht op de zeventien man die deze middag aan het werk zijn. Er worden tribunes gebouwd, containers met technische uit rusting gelost en er wordt vol- continu gewerkt aan het creë ren van ijs. Na een onderste isolatielaag zijn er over een lengte van 42 meter en een breedte van 18 meter aluminium platen ge legd, waarin een koelsysteem is weggewerkt. Hierop wordt ordi nair kraanwater gespoten. Dp Laag voor laag wordt de ijsvloer in de Groenoordhallen opgebouwd door er steeds opnieuw water overheen te spuiten. Foto: Dick Hogewoning werklui zijn inmiddels aan de zesde laag bezig, maar het ijs is nog geen drie centimeter. Ook is het nog niet wit genoeg. Door het ijs is het toiletpapier zicht baar waarmee naden zijn ge dicht. Om het ijs witter te krij gen, is aan het water kalk toege voegd. De ijsvloer moet vanmiddag ge reed zijn, want dan wordt be gonnen met het ophangen van de lampen en de andere techni sche faciliteiten. Morgenoch tend melden de schaatsers zich voor de eerste repetitie. Ze heb ben 'Hollywood' al gespeeld in Duitsland, Frankrijk en Mid- den-Amerika, maar voor de Ne derlandse tournee wordt een lokaal element toegevoegd. Het publiek krijgt een scène te zien Gratis koffie in de Waterlijn leiden - Horecagelegen heid De Waterlijn aan de Prinsessekade naast de Blauwpoortsbrug in Lei den gaat een paar dagen gratis koffie schenken, onder meer aan lezers van het Leidsch Dagblad. Re den is de slechte klasse ring van de zaak in de jaarlijkse koffietest van het Algemeen Dagblad die donderdag 28 oktober verschijnt. Daarin staat De Waterlijn op een 42ste plaats van de 63 bezochte zaken. Volgens het jury rapport is de koffie een 'branderige, bittere smur rie die de stoelgang op gang brengt'. Reden voor mede-eigenaar Sjaak Ve- ringa om een aantal da gen gratis koffie te schen ken. Op 28 oktober is er een gratis 'bakkie' voor mensen die een AD bij zich hebben en van vrij dag 29 oktober tot en met dinsdag 2 november voor lezers van het Leidsch Dagblad, de Volkskrant en de Telegraaf. Pagina Ri: 'Laat de mensen zelf maar beslissen' Grote ravage na ongeval A44 haarlemmermeer - Op de A44 ter hoogte van de afslag Oude Wetering is gisteren rond het middaguur als gevolg van een ongeval een grote ravage ont staan. Een vrachtwagenchauf feur die in de richting van Am sterdam reed raakte de controle over het stuur kwijt. Via de rechterberm kwam hij tegen de middengeleider terecht, waarbij oök een passerende personen wagen tegen de geleider werd gedrukt. Een busje knalde ver volgens achter op de personen wagen. Door de klap schoof echter ook de middengeleider op de andere rijbaan met als gevolg dat op deze rijbaan ook twee wagens op elkaar reden. Dierenpartij eist 'gratie' bavianen Amersfoort - De partij voor de Dieren (PvdD) staat op de ach terste benen vanwege het 'doodvonnis' dat Dierenpark Amersfoort zou hebben uitge sproken over vijftien overtollige mantelbavianen. De partij wil via haar website e-mails verza melen om 'de doodstraf om te zetten in gratie'. Gebeurt dat niet, dan spant ze een kort ge ding aan tegen het dierenpark. De PvdD pleit voor anticoncep tie, maar volgens het dieren park is dat 'dieronvriendelijk en onnatuurlijk'. Pagina Binnenland 1 Trein uit rails bij station Lisse lisse - Het treinverkeer tussen Leiden en Haarlem heeft gister morgen bijna zes uur stilgele gen. Reden was de ontsporing van een zogeheten platte wagen bij het station in Lisse. Ge vreesd werd dat een passerende trein de naast de rails staande wagen zou raken en daarom werd het hele spoor afgesloten. Om kwart voor acht 's morgens was de wagen weer op de rails en werd het treinverkeer hervat. Pagina Binnenland 1 (advertentie) hebben gisteren na de vrij spraak van marinier Eric O. jus titie eendrachtig gekritiseerd. Algemeen werd om 'eerherstel' voor de sergeant-majoor geroe pen. Minister Kamp zei dat hij 'be droefd' is over wat de sergeant majoor de afgelopen maanden heeft moeten doormaken. De minister wilde niet reageren op de handelwijze van het OM. „Dat past mij niet. Het werk van het OM is, net als dat van militairen, moeilijk. Ik wil dat niet nog moeilijker maken." Pagina Binnenland i: 'Ze zouden Eric O. adjudant moeten maken' 1 SRA. Gericht op het midden- en kleinbedrijf. Of liever gezegd, op ondernemers met ambitie. Meer weten? Let op onze advertentie verderop in deze krant of kijk op www.sra.nl SRA. 370 accountantskantoren. Eén mentaliteit. uit de film 'Floris' die pas hal verwege december in première gaat. Frank Paquet geeft zijn instruc ties in het Engels. Het zijn voor al Polen en Tsjechen die de werkzaamheden verrichten. Paquet is zelf een Luxemburger, zijn collega-tourmanager Pieter Schwarz komt uit Oostenrijk. Het illustreert hoe internatio naal het 75 mensen tellende team is dat verantwoordelijk is voor de op filmklassiekers ge baseerde show 'Hollywood'. „De schaatsers alleen al hebben acht verschillende nationalitei ten", aldus Schwarz. Als de voorstellingen in Leiden aan het einde van de week ge smeerd lopen, is een deel van het ijsteam al in Maastricht neergestreken om een ijsvloer in het MECC te creëren. Daar speelt de show volgende week. Holiday on Ice is een continu bedrijf. Een paar ijsmeesters blijven in Leiden achter, want na elke repetitie of voorstelling wordt het ijs weer opgelapt. De voorstellingen in de Groenoordhallen zijn van don derdag tot en met zondag. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 81 Ja. ik ontvang graag 4 weken lang iedere oiflltend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam DM DV Adres:1 Postcode /Plaats: Telefoon: (iv-m. beiu»mwilwM Geboortedatum: e-mailadres Leidsch Dagblad. Antw nr 127. 1800 VB Alk Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservicet?hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1