Raad kiest voor sloop in Vlietwijk REGIO Ontzet Mariënhaven viert alvast Leidens Ook Kamer bezorgd over uittocht boeren echtszaak dreigt tussen iteraars en directie Heineken Octogoon bestaat tien jaar Oegstgeestse 'ripdeaP werd op het laatste moment afgeblazen esluit over Telgeest tgesteld e van Dijk ar Den Haag wfe sp®6 jffabt a vrijdag 1 oktober 2004 R3 door Saskia Stoelinga voorschoten - De woning- bouwcorporatie Woonzorg en de gemeente Voorschoten gaan sa men bekijken hoe ze de Vlietwijk in Voorschoten opnieuw kunnen opbouwen na sloop van zes flats. De gemeenteraad heeft gisteravond voor zo'n haalbaar heidsonderzoek het sein op groen gezet. De bewoners zijn fel tegen dit onderzoek. Zij wil len renovatie, zo snel mogelijk. Voor bijna alle Voorschotense raadleden, met uitzondering van Groenlinks, is het duidelijk dat de wijk plat moet om er iets duurzaams voor terug te krij gen. In elk geval een wijk met alle moderne woonzorg-voor zieningen die weer 40 tot 50 jaar mee kan. Dat voornemen gaat nu in gezamenlijkheid worden onderzocht. Ook teke nen de verhuurdersorganisatie Woonzorg en de gemeente bin nenkort een overeenkomst waarin alle sociale randvoor waarden voor de bewoners dui delijk zijn vastgelegd. Dat bete kent niet alleen gegarandeerde terugkeer naar de wijk, maar ook huurgewenning en een wisselwoning binnen de gren zen van Voorschoten. Verder vonden de raadsleden het noodzakelijk dat de verpauper de wijk tot het moment van sloop een tijdelijke opknap beurt krijgt. De discussie over de sloop van de 116 sociale huurwoningen in de vierhoek Kamerlingh Onnes- plantsoen, Einthovenlaan, Ein- steinlaan en Lorentzlaan, het zogeheten Keelgebied, is al heel lang bezig. Zo lang dat de be woners het idee hebben dat er met hen wordt gesold. Al maanden roepen ze hardop dat er niet meer naar hun ideeën wordt geluisterd. „Waarom geen renovatie?" Uit onmacht hebben ze daarom twee weken geleden een actiecentrum op gezet in een al leegstaand en slooprijp bedrijfspand in de wijk. Het was daarom niet verwon derlijk dat de raad gisteravond hamerde bij de wethouders Verschoor en Carabain op com municatie met de bewoners. Al le politieke vertegenwoordigers maakten in hun uiteenzettin gen duidelijk dat de strijd tus sen bewoners, de verhuurder en de gemeente niet moet ver harden. Hoewel de raadsleden net als de bewoners veel kritiek hadden op de totstandkoming van het haalbaarheidsonder zoek, zag echter niemand heil in renovatie van de oude flat woningen. Behalve Groenlinks. Zij zijn erg bezorgd dat de nieuw te bouwen huurwonin gen onbetaalbaar worden voor de huidige bewoners. Ook de CDA-fractie plaatste een kriti sche kanttekening bij terugkeer. Zij eiste in een motie dat de Vlietwijkbewoners in de nieuwe wijk een woning met hetzelfde aantal kamers terugkrijgen. Maar daarin stond het CDA weer alleen. Steun van andere partijen bleef uit. Communicatie, de bewoners die wederom in groten getale naar de raadsvergadering wa ren komen, hebben er nog niets van gemerkt. „Waarom zijn de wethouders na de commissie vergadering van vorige week niet eens naar ons actiecen trum gekomen? Dan hadden we gezamenlijk eens naar de bedragen van de nieuwe huren kunnen kijken", riepen ze vanaf hun stoelen. „We hebben nog steeds het idee dat we worden bedonderd. We zoeken het ho ger op. De sloopvergunning is er nog lang niet." Verschoor en Carabain beloof den beterschap. Of de bewo ners dat ook zo gaan voelen, was gisteravond in de wandel gangen na afloop nog een hef tig strijdpunt. „We zitten niet meer in het stadium van ludie ke acties. We willen serieus worden genomen." Eén man deed alvast een poging: een al lervriendelijkste bode maakte een kamer vrij om te praten. Ook projectleider Van der Tas van Woonzorg maakte van die gelegenheid gebruik. Een aan zet voor een haalbaarheidson derzoek tussen gemeente, be woners en de verhuurder was om 22.32 uur een feit. in 1994 een uniek verschijnsel. Voor mensen die in hun jeugd of later hersenletsel hebben op gelopen, bijvoorbeeld door een ongeluk of hersenbloeding, was in die tijd nauwelijks gespeciali seerd woonaanbod. Het perso neel van de zorggroep Gemiva- SVG moest veel zelf uitvinden. De bewoners hebben intensie ve begeleiding nodig, maar dankzij het speciale aanbod in de woonvorm ontwikkelen ze zich beter dan voorheen. leiderdorp - De woonvorm voor mensen met niet-aange- boren hersenletsel aan het Jan de Hartogplein in Leiderdorp bestaat tien jaar. Gisteravond presenteerde de woonvorm, ge naamd Octogoon, een jubile umboekje tijdens een feestelijke bijeenkomst voor bewoners, fa milie en personeel. In het boek je vertellen ouders, medewer kers en een aantal bewoners hun verhaal. Octogoon was bij de oprichting Floor Ligtvoet rwoude - 150 Heineken- iwerkers van" de afdeling ing hospitality willen sa- een rechtszaak aanspan- tegen de directie van de rouwerij. Ze zijn het on- met het voornemen van erbrouwer om de catering i volgend jaar uit te beste- ian een externe partij. De tie vindt de ingreep echter zakelijk. itering is te duur en door onafhankelijk cateraar in m te nemen, kan Heine- Icosten besparen, zo luidt denatie. Die vlieger hoeft r helemaal niet op te gaan, in de boze werknemers die krachten hebben gebun- als actiegroep .bierkater.nl. „Wij zouden linnen het bedrijf ook net ficiënt en goedkoop kun- rerken." ïngst zit er goed in", ver- t John Roest, lid van de ale Ondernemingsraad De reorganisatie, waar- 50 werknemers hun baan zen, zorgt in het bedrijf veel spanning. Op de afde- :atering hospitality be en de werknemers een al is het geen baan bin- ïet Heinekenconcern. „Op ecember trekken we de als Heineken-medewer- achter ons dicht", merkt t cynisch op. „Op 1 januari vve weer in de keuken. Al dan in een ander jasje, het jasje van een externe cateraar." De uitbesteding stuit onder de cateraars op verzet. „Veel men sen gaan er flink op achteruit in inkomen, soms zelfs wel 40 procent." De werknemers krij gen bij de overgang van hun oude werkgever naar een extern cateringsbedrijf een zak geld mee. De hoogte ervan is onder meer afhankelijk van de duur van de diensttijd bij de brouwe rij. „Maar om het inkomensver schil langdurig op te vullen is het lang niet toereikend", ver klaart Roest. De boosheid van de actiegroep richt zich vooral op de reden voor ontslag bij Heineken, na melijk de kostenbesparing. „Volgens het businessplan van de directie is uitbesteding veel goedkoper." Roest en zijn colle ga's betwijfelen dat. Uit een te gen-businessplan dat de onder nemingsraad samen met eco noom Albert Wegman opstelde, blijkt volgens Roest dat de afde ling na wat wijzigingen net zo goedkoop kan functioneren on der de paraplu van Heineken. Zo zou de afdeling catering hospitality kosten kunnen be sparen als de drie bedrijfsres taurants gezamenlijk hun inko pen doen. „Maar we krijgen de kans niet eens om ons plan uit te voeren", zegt Roest veront waardigd. Juist omdat de reden voor ont slag 'rammelt', zien de actie voerders een kans voor de rech ter hun gelijk te halen. ,We zijn onze juridische stappen nu aan het voorbereiden en hebben al contact met advocaten ge zocht." De hoge personeelskos ten heeft de bierbrouwer vol gens Roest aan zichzelf te wij ten. „Iedereen die iets man keerde in het bedrijf werd met behoud van het oude loon om geschoold tot kok en in de cate ring gezet." Om deze zwakke groep mensen nu buiten het bedrijf te plaatsen, vindt hij schandalig. Een rechter moet het plan van de directie daarom een halt toeroepen. Cees Brink, directielid van Hei neken, wil inhoudelijk niet in gaan op de dreiging van een rechtszaak. „We willen de eerst de gewone procedure afronden. Ons businessplan moeten we nog aan de Centrale Onderne mingsraad voorleggen. Daarna komen zij met een advies." De verhouding tussen directie en de bierkater-aanhang is sinds afgelopen mei ernstig ver slechterd. Toen stuurden de ac tievoerders een brief met hun grieven aan Jacques Troch, scheidend bestuursvoorlichter van Grolsch. Deze brief naar de concurrent waarin de vuile was werd buiten gehangen, was te gen het zere been van de direc tie. Toch is de actiegroep niet van plan met dit soort 'ludieke acties' te stoppen. „De strijd is begonnen en we geven niet op." Zaterdag tijdens de grote vakbondsdemonstratie zal een reclamevliegtuigje met de tekst www.bierkater.nl boven het Museumplein cirkelen. ienaar - Wethouder Else Tijk-Staats (financiën, eco- ische zaken en sport) van ienaar heeft per 1 oktober jag genomen. Ze is be- Hd tot wethouder in Den Wassenaar neemt af- id van Van Dijk tijdens een )tie in raadhuis De Paauw ijdag 15 oktober, van 17.00 3.30 uur. ad Oegstgeest: kvaart te duur rGEEST - De gemeenteraad Tegstgeest gaat niet ak- d met het plan van het col- )m de Haarlemmertrek- van Leiden over te ne- Alle raadsleden vinden de die de gemeente Leiden jt te hoog. In een brief aan ;n heeft het college van tgeest geschreven dat het aarlemmertrekvaart wil door Rody van der Pols den haag/oegstgeest - Een bi- vakmuts en een ijshockeymas- ker had het tweetal al opgezet om herkenning te voorkomen. Maar op het laatste moment za gen de 19-jarige Oegstgeeste- naar en zijn maat toch af van het voornemen om een drugs dealer te beroven. „Het was een stom plan", verklaarde de ver dachte gisteren voor de recht bank van Den Haag. De eis van de officier van justitie was rela tief mild: drie maanden gevan genisstraf. De 19-jarige Oegstgeestenaar die gisteren terechtstond, had al een aantal keer eerder cocaï ne gekocht bij de Rijnsburger. Maar de afspraak die hij op 16 juli dit jaar onder het viaduct bij de Almondeweg in Oegst geest met de dealer maakte, diende een ander doel: de drugs afhandig maken onder bedreiging van een pistool om die vervolgens te verkopen. Die avond togen de drie 'partners in crime' per auto richting het viaduct. Nadat die in de buurt was geparkeerd, bleef een van hen zitten, waarna de andere twee richting de afgesproken plek liepen. Maar tijdens een plaspauze in het riet verander den ze van gedachten. „We wa ren bang en hadden spijt." En dat was maar goed ook, hield de officier van justitie de verdachte voor. „Het was le vensgevaarlijk waar jullie mee bezig waren. Bij een ripdeal val len regelmatig doden." De jon gen kwam er genadig vanaf. Het bleef bij een strenge toespraak: de officier van justitie eiste geen straf voor de geplande overval. „In het recht is het nu eenmaal zo dat je niet veroordeeld kunt worden voor een feit dat niet heeft plaatsgevonden", ver klaarde zij. Wél eiste zij drie maanden ge vangenisstraf voor klappen die de Oegstgeestenaar op 29 april vorig jaar op de kermis van Oegstgeest zou hebben uitge deeld. De verdachte verklaarde hierover dat hij iemand een stomp op de neus had gegeven, nadat diegene een petje van een klein ventje had afgepakt. Waarop de officier van justitie reageerde: „Iemand een gebro ken neus slaan, noem ik mis handeling." Dat hij 'fout zat' zag de Oegst geestenaar nu zelf ook in. Ge durende de afgelopen tweeën halve maand die hij in voorar rest zat, had hij alle tijd gehad om zijn leven eens goed te overdenken, vertelde hij al snik kend aan de rechter. Dit was de vierde keer dat hij voor de rechtbank moest verschijnen 'en dit moet de laatste keer zijn'. „Ik wil niet in dit wereldje eindigen. Ik wil normaal in de maatschappij meedraaien", las hij berouwvol voor uit een brief die hij in de cel had geschreven. Om zijn goede voornemens kracht bij te zetten, had hij zichzelf alvast aangemeld bij De Waag, een centrum voor ambu lante forensische psychiatrie. „Ik wil mijn gedrag veranderen en over mijn problemen leren praten." Ook gaf hij te kennen een cursus te willen doen om beter met geld te leren omgaan. Daarnaast had de jongen vanuit de cel op twee banen gesollici teerd. Nadat de rechter had aange kondigd dat zijn voorlopige hechtenis ten einde was en de jongen naar huis mocht, viel hij zijn moeder snikkend in de ar men. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Burgemeesters van het Groene Hart opnieuw met petitie naar Den Haag temen. Maar daarin stond lat de fractievoorzitters le vier partijen dat alleen in onder voorbehoud, op besloten de fractievoor- s dat wethouder Meester met het college van Lei- )m de tafel moet. door Marieta Kroft den haag/regio - De burge meesters van het Groene Hart trokken twee jaar geleden al naar Den Haag om bij de Twee de Kamerleden een noodkreet te slaken over de uittocht van de boeren. Gisteren stonden ze weer in de Statenpassage van het Tweede Kamergebouw. „Wij zijn helaas genoodzaakt ons opnieuw tot u te wenden, omdat er in onze ogen in die tussentijd vrijwel niets is veran derd", zei initiatiefnemer bur gemeester Barendregt van Lie- meer bij het overhandigen van de petitie aan Jan Geluk, plaats vervangend voorzitter van de Vaste Kamercommissie van Landbouw. Volgens WD-kamerlid Geluk hadden de burgemeesters geen beter moment voor de petitie overhandiging kunnen uitkie zen. Het vitaal houden van het platteland staat namelijk maan dag op de agenda van de Ka mercommissie. „Inhoudelijk mag ik geen uitspraken doen. Maar voor veel Kamerleden is de landbouw een punt van zorg." Burgemeester Barendregt sprak in het bijzijn van zijn collega Meerburg van Alkemade en de wethouders Vink van Ja- cobswoude, Bos van Liemeer, Gast van Moordrecht en WL- TO-voorman Piet de Graaf de hoop uit dat de Vaste Kamer commissie de zorgen van de De burgemeesters Meerburg (Alkemade, links) en Barendregt (Liemeer) in het Tweede Kamergebouw: „Helaas is er in onze ogen nog vrijwel niets veranderd." Foto: Mark Lamers eerste burgers gaat delen en mee gaat werken aan oplossin gen. „Alleen op die manier kunnen we het gebied vitaal houden, waardoor al die mil joenen Randstedelingen kun nen blijven genieten van dit unieke landschap om de hoek van de deur." De burgemeesters willen in ge sprek met minister Veerman over een vergoeding voor de in komensachterstand die boeren in de veenweidegebieden heb ben ten opzichte van hun colle ga's. Weliswaar zit er 94 euro per hectare Europese subsidie aan te komen, maar slechts een be perkt aantal boeren in het Groene Hart komt er voor in aanmerking. Bovendien vinden ze 2007 te laat. Verder willen ze het hebben over het waterbe heer. Dat kan volgens hen op een andere manier, waardoor boeren niet in het natte land hoeven weg te zakken. Niet alleen de liberaal Geluk luisterde naar de toespraak van de Liemeerse burgemeester. Ook de Kamerleden Mastwijk (CDA), Spies (CDA), Van Bo- chove (WD), Kruijsen (PvdA), en Waalkens (PvdA) waren van de partij. En net als twee jaar geleden leek er geen vuiltje aan de lucht. Natuurlijk vinden de Kamerleden dat de boeren moeten blijven en dat de voor waarden daarvoor optimaal moeten zijn. Natuurlijk zullen ze minister Veerman daarover aan de tand voelen. Zelfs de PvdA, twee jaar geleden nog de grote afwezige, lijkt be reid zich in de strijd te werpen. Waalkens: „Ik vind het zeer te recht dat de burgemeesters hier zijn. Die 94 euro per hectare is toch een fooi. De boeren in de veenweidegebieden zouden op z'n minst 400 euro moeten krij gen. Dat is het bedr^ dat ze volgens het LEI (Landbouw Economisch Instituut) tekort komen." De sociaal-democraat denkt ook dat er nieuwe finan cieringsbronnen zijn te vinden voor boeren. „Ze zouden hun producten veel meer moeten vermarkten in de stad. Maar ook denk ik aan een soort groenfonds waarin geld kan worden gestort uit publiek-pri- vate samenwerking." Maar de bestuurders uit het Groene Hart zijn niet langer meer tevreden met toezeggin gen. „Er moet nu eens wat ge beuren", vindt burgemeester Meerburg. De eerste burgers blijven de ontwikkelingen nauwlettend volgen. Desnoods komen ze over twee jaar op nieuw met een Noodkreet naar Den Haag. „Of eerder als dat nodig is", aldus wethouder Vink. In vergelijking met de vroegere excursie naar de optocht in Lei den, is de viering in eigen huis een verbetering, zegt J. van Dam van Mariënhaven. „We hebben zo een veel groter be reik." Om dat te realiseren moeten alle kermisgangers wel weer vrij snel naar hun afde ling. „Als u uw poffertjes op hebt, breng ik u weer terug, dan haal ik een andere bewoner op", zegt een vrijwilliger, die het druk heeft met het halen, brengen en begeleiden van pa tiënten. Zelf een rondje lopen over de 'kermis' is voor de meeste patiënten niet mogelijk. rGEEST - Het besluit over e bouwen torens aan het al andterras in Oegstgeest et twee maanden uitge- Dat besliste het college jurgemeesters en wethou- gisteravond in de raads- idering, omdat projectont- ïlaar Jos Jansen in gesprek et de bewoners van Si- :jesveld Noord. Jansen zou d zijn de torens niet pal hun huizen te bouwen, ouden ook aan de Holle kunnen staan. )ewoners van Simontjes- Noord zijn fel tegen de r van de torens, omdat die etages krijgen. In het lestemmingsplan staat dat er maximaal zes mogen Bovendien zouden de to gen stuk breder worden, ractie van het CDA was l verbaasd over het feit dat ojectontwikkelaar de raad >ver het overleg met de be- irs had ingelicht.. Boven gaat de partij niet akkoord minder dan zeven etages, is een morele verplichting alle inwoners van Oegst- Die gaan voor het CDA o de inwoners van Si- jesveld Noord. „We moe- et exploitatietekort van de ente zoveel mogelijk te engen." En dat gaat snel- ïet de verkoop van extra ngen. fractie van Progressief tgeest eiste dat de onder- elingen tussen bewoners msen de gemeente geen *aan kosten. emeenteraad nam tevens imendement van het CDA waarin staat dat rekening worden gehouden met de g van een verkeersroute de Holle Mare. Dit zou de ersoverlast in Poelgeest isch verminderen. Het benadrukt dat het riïetp^i^ De 'Leidse kermis' in het Warmondse verpleeghuis Mariënhaven: met spekkies voor de beste wortelgooiers. Foto: Hielco Kuipers Wortel werpen, ballengooien en als bruidspaar op de foto door Erna Straatsma warmond - Vroeger gingen de bewoners van Mariënhaven naar Leiden, maar sinds vorig jaar vieren ze Leidens Ontzet in Warmond. Binnen de muren van het verpleeghuis werd gis teren gezongen, gespeeld en gegeten. Ron Bavelaar, bestuurslid van de 3 October-Vereeniging, opent om twee uur 's middags de 'eerste 3 oktoberkermis van 2004'. Na het ochtendprogram- ma-met 'mini-koraal' is het n nieuwe weg wil, maar de^^ftium van Mariënhaven volge- ilijkheid open wil houden. stroomd met oudere rolstoe lers. Alle bewoners van het ver pleeghuis voor psychogeriatri sche patiënten gaan onder be geleiding van vrijwilligers of verpleegkundigen de vloer op. Voorzien van een rode spelle- tjeskaart; bij elke attractie krij gen de deelnemers een stempel of aantekening. Achter in de zaal staat het rad van avontuur, waarvoor ieder een een lootje krijgt uitgereikt. Flessen shampoo, plastic rozen en versierde doosjes behoren tot het assortiment aan prijzen. Een 'hulp-bestuurslid' van de 3 October-Vereeniging geeft een slinger aan het rad en feliciteert de winnaars. Aan het ontbreken van een rood/witte medaille op zijn jacquetjas kun je zien dat hij geen echt bestuurslid is: de mannen zijn in het normale le ven chauffeurs van de rolstoel bussen van Mariënhaven. Vrijwilligers voeren de bewo ners langs spelletjes als eieren gooien (in een boerenklomp), wortel werpen (in een pan) en ballengooien. Geen al te moei lijke behendigheidsspelletjes, maar voor de meeste Mariën- havenbewoners nog vrij lastige opgaves. Wie veel punten scoort krijgt een spekkie. En kan daarna met een buurman of -vrouw op de foto als 'bruidspaar'. Al gaat dat veel bezoekers net iets te ver, lijkt het. De animo voor deze attrac tie is vrij klein. Na een rondje over de kermis staan poffertjes, haring en wit tebrood en banaan met slag room klaar. Ook de van oor sprong niet-Leidse bewoners prikken een vorkje mee. Zoals een mevrouw uit Rijnsburg die eigenlijk vindt dat ze op de ker mis niets te zoeken heeft. „Ik ben helemaal niet Leids." Een verpleegkundige zegt dat dat niets uitmaakt. „Neemt u maar gewoon een harinkje hoor."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13