annen nog ijd vies van ishouden Leger hulpverleners hield Savanna in de gaten VAN ROY C.S. inna waarschijnlijk dood door verstikking Zuidsingelbrug baadt in het licht Landelijke stakingen op komst in openbaar vervoer COMING SOON Weinig animo voor fusie in vier bollengemeenten van 0ERLE Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 25 SEPTEMBER 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071)5122362 Onze Oranje: zijn helemaal zo duur nog niet Duizendpoot André de Jeu nu als trainer aan het roer bij AZC Medicijnen, vergeten gevaar op de weg Ag/alphen - De 3-jari- anna is maandagoch- de flat aan de Castor- in Alphen waar ze e, om het leven geko- )e doodsoorzaak is nog iet zekerheid vastge- ïaar het gerechtelijk la- rium gaat er van uit dat isje is gestikt, jarige moeder en haar noot (27) zijn gisteren le rechter-commissaris rechtbank vastgezet. De 27-jarige man - niet de vader van Savanna - ontkent dat hij in huis was op het moment dat de peuter het leven liet. Zijn werkgever heeft gezegd dat de man maandagochtend aan het werk was. Ook de moeder ontkent dat ze haar kind heeft gedood. Wel verklaarden de twee dat ze het meisje soms 'lastig' vonden en haar wel eens on der de koude douche zetten of een tik gaven. Ook hebben ze bekend dat ze in de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 september naar Holten zijn gereden om de dode Savanna in de buurt van de Holterberg te begra ven. Dat is het moment dat ze bij toeval werden betrapt. De vier maanden oude baby van het echtpaar, Rowena, zat op de achterbank. Het kind man keert niets en is op een veilige plek ondergebracht. door Nienke Ledegang en Annet van Aarsen leiden/alphen - Savanna, het Alphense meisje dat deze week dood in de kofferbak van haar moeders auto is gevonden, werd door een leger aan hulpverleners in de ga ten gehouden. Vier tot vijf keer per week kwamen mensen van de gespecialiseerde gezinszorg, Jeugdzorg, de Jeugdgezond heidszorg en de Geestelijke Gezondheids zorg over de vloer om Savanna, haar baby zusje Rowena en hun 32-jarige moeder te begeleiden. De hulp werd in mei van dit jaar geïntensi veerd nadat buren en een zorgverlener bij het Advies- en Meldpunt Kindermishande ling hadden aangeklopt. Maar de hulpver lenende instanties zagen geen reden om Savanna uit huis te plaatsen. Dat gebeurde eerder, in februari 2002, wél. Savanna werd toen vanwege de onveilige situatie vijf maanden elders ondergebracht. Dat ge beurt in de regel op last van de rechter als er sprake is van ernstige lichamelijke of geestelijke verwaarlozing en de veiligheid van het kind in gevaar komt. De moeder was in die tijd vanwege psychische proble men onder behandeling. Daarna werd ze door Bureau Jeugdzorg Noord-Holland (de familie woonde nog niet in Alphen) in staat geacht de opvoeding van Savanna weer voor haar rekening te nemen. Directeur De Gouw van GGD Zuid-Holland Noord bracht dit gisteren naar buiten tij dens een persconferentie in Leiden van de hulpverlenende instellingen. „De hulpver leners hadden goed zicht op wat er in het gezin aan de hand is", zei De Gouw. „Ie dereen heeft zich de afgelopen dagen afge vraagd of er signalen waren dat er zoiets verschrikkelijks kon gebeuren. Die waren er niet." Vorige week donderdag en vrijdag kwamen er nog hulpverleners over de vloer. Zij hebben toen geen signalen opge vangen dat het ernstig mis dreigde te gaan. Pagina R3: Schoof wil onderzoek hulpverlening fc/gpd - Nederlandse jden aan zelfover- IZe denken dat hun bij- Bhet huishouden groter t uit de praktijk. De e meewerken in huis dien de vervelende tals het schoonmaken ït, voor hun vrouw uit metingen rondom ieidscampagne 'Wie wat?', die vandaag isloten op een Euro- es over werkende va- orgende mannen. Met agne is gepoogd Ne- stellen aan te zetten leer evenwichtige ver- 1 zorgtaken. H tagne, die anderhalf len werd gestart door Q LPF-staatssecretaris sr< ft tot weinig verschui- nnen de huishoudens >gj e veranderingen spe- ooral af in de hoofden idervraagde mannen, ting aan het begin van ro agne meende veertig tm an hen het merendeel [huishouden te doen. fentage is gestegen tot Kt ervaren de verdeling prs. Van hen geeft 93 ian méér te doen dan kner. Mannen blijken behoorlijk tevreden over de ver deling. 65 Procent meent dat de taken bij hen in huis gelijk ver deeld zijn, tegenover 51 procent van de vrouwen. De stellen praten wel sinds de campagne wel vaker over hun taakverdeling. Zeventig procent doet dit tegenwoordig mini maal eens in de twee a drie maanden. Dat was aan het be gin van de campagne nog 52 procent. Mannen hebben na deze gesprekken vaker het ge voel dat er concrete afspraken zijn gemaakt dan vrouwen. Hun houding is afwachtend: eerst zien, dan geloven. Die scepsis is vaak terecht. Mannen zijn niet meer gaan doen, blijkt uit de antwoorden op vragen over de uitvoering van taken. Per taak geeft de helft van de vrouwen nog altijd aan die zeer regelmatig te doen, tegen eenderde van de man nen. Het beeld wordt volgens de onderzoekers bovendien vertekend, doordat mannen hoog scoren op relatief kleine of leuke huishoudelijke taken, zoals het buiten zetten van het vuilnis en het naar bed brengen en voorlezen van de kinderen. Wassen en het schoonmaken van de wc zijn in de praktijk vrouwentaken gebleven. Vrou wen zijn hier nu eenmaal beter in, beweren hun mannen. i kans, tste weekend: len met getallen toegang! 1 Boerhaave Leiden Agnietenstraat 10 nboerhaave.nl (advertenties) COMMENTAAR INDONESIË nggis, een forensen- bij Jakarta, zitten vijf an 15 jaar al een paar It op het politiebureau, n gevochten met een llier, die met een her ding in het ziekenhuis De politie wil de vijf maar eist daarvoor iders van elke knaap rupiah - tien ge- maandsalarissen, niet be- 1 gaat de het open- tisterie en u de jongens rt (Wt gevang, lesië voor igen een afschuwelijk ïf. Van zo'n verhaal 1 Indonesiër meer op. itie was al ernstig toen Soekarnoputri staats- 6 r(d, en tijdens haar pre- e Jip is het nog veel erger T Mensen met een urs zijn er de afgelo- alleen maar verder op gegaan. De problemen ^°jn Papua heeft ze niet daiterwijl het terrorisme toe minder efficiënt igepakt dan nodig. Al iel leiden - Het was een initiatief van bewoners van het ge bied zelf, het verlichten van een zevental bruggen in hun buurt. Daarbij gaat het om bruggen tussen de Kalver markt, Havenkade, Binnenoostsingel en Zuidsingel. In dit deel van Leiden bevinden zich ook de Minnebroers gracht, Kijfgracht en Touwslagerskade. Gisteravond werd de verlichting voor de eerste keer feestelijk ontsto ken door ambtenaar G. van Tol, die openbare verlichting in zijn portefeuille heeft. Via het project Onze Buurt aan Zet deden de bewoners een beroep op de gemeente. En omdat het verlichten van bruggen prima past in de lllu- minatienota van de gemeente, gaf Leiden ruim 30.000 euro. „Een opmerkelijk initiatief', vond Van Tol. „Bij mijn weten de eerste keer dat zo'n vraag van de bewo ners zelf kwam." De verlichting, twee lampen per brug, gaat gelijk aan met de straatverlichting en wordt kort na middernacht gedoofd. Op de foto de Zuidsingelbrug, tus sen Herengracht en Kalvermarkt. Foto: Mark Lamers met al is het geen wonder dat ze deze week de presidentsverkie zingen smadelijk heeft verloren. Terecht, want ze heeft er bitter weinig van gebakken. Susilo Bambang Yudhoyono wordt nu president. Belangrijk in zijn programma zijn corrup tiebestrijding en verbetering van het levenspeil van de massa. Afgewacht moet worden wat hij daaraan in de praktijk gaat doen, maar er is reden voor enig optimisme. SBY geldt als intelli gent, oprecht demo cratisch en gematigd. Bij schandalen is hij nooit betrokken ge weest En toen hij nog de mach tige sociaal-politieke afdeling van de strijdkrachten leidde, be pleitte hij terugtrekking van de militairen uit de politiële Intussen verdient Indonesië een pluim omdat de machtswisse ling tot stand is gekomen via eerlijk verlopen verkiezingen. Voor een land met zo'n rijke ge schiedenis van machinaties en stembusfraude geen gering wa penfeit Ronald Frisart re vakbonden de FNV-collega's zullen volgen. Daarover moet nog wel worden overlegd. Het laatste geheime FNV-actiebe- raad vond woensdag plaats. Ko mende dinsdag wordt verder beraadslaagd. Op welke dag de landelijke ac ties beginnen, staat nog niet vast. „We willen beginnen met een actie die zeker lukt, met een sterke sector. In de havens zijn de leden bijvoorbeeld snel en makkelijk bij elkaar te krijgen, voor andere sectoren duurt het langer", aldus Heilig. De FNV vindt het volgens Heilig tijd dat de acties verharden. „Tot nu was het publieksvrien delijk." (advertentie) (advertentie) door Fokke Zaagsma Amsterdam - De FNV bereidt in het geheim landelijke stakingen voor in onder meer de zorg, de bouw en het openbaar vervoer. Dat bevestigt Jan Heilig, actie leider van de gezamenlijke vak bonden in Noord-Holland. Woensdag 13 oktober is de streefdatum om het hele open baar vervoer in Nederland lam te leggen. „Die datum staat be hoorlijk stevig", aldus Heilig. De werkstakingen zijn gericht tegen de kabinetsplannen met onder meer het prepensioen. Voor d.e andere sectoren kan Heilig nog geen data noemen de. Hij neemt aan dat de ande- OPEN HUIS Serviceappartementen "Swaenendreef" te Lisse 25 september a.s. van 12.00 - 15.00 uur Royale 2-kamerapp. in kleinschalig complex, centrale ligging in parkachtige omgeving. Geen maximale leeftijdsgrens. Bestellen warme maaltijden is mogelijk. Huurprijs 775.-, excl. servicekosten. Zie advertentie elders in deze krant. Info: Van der Meer makelaars taxateurs, 0252-377660. www.vandermeermakelaars.nl (9/nZ/ie e/ Óo/e/Z FLAMANT GANT HOME SCAPA HOME BRIDGEWATER Katwijk wil in zee met Grootscholten katwijk - Richard Grootschol ten is kandidaat om de vacante trainerspost bij w Katwijk te vervullen. Vandaag vindt een tweede gesprek plaats tussen trainer en club. Katwijk is op zoek naar een nieuwe trainer na het ontslag van Freek Rienks. Grootscholten (39) had in het verleden Westlandia on der zijn hoede. Hij leidde die club in vijf jaar van de derde klasse naar de hoofdklasse. Daarna trainde hij drie seizoe nen Excelsior Maassluis. Vrouwen derde op lijst drinkers londen - Bij de consumptie van alcohol onder Europese vrou wen komt Nederland op de derde plaats. Dat blijkt uit een onderzoek waarover de Britse krant The Times gisteren be richtte. Britse vrouwen dronken in 2003 gemiddeld 120 liter al coholische dranken, Duitse vrouwen 119 liter en Neder landse vrouwen negentig liter. Chaos rond Arena verwacht Amsterdam - In Amsterdam wordt maandag bij het herden kingsconcert van André Hazes in de Arena een enorme ver keerschaos verwacht. Die dag rijden er vanwege een staking van de bonden tegen de kabi netsplannen geen metro's en bussen. De Arena is alleen per trein en auto te bereiken. De bijeenkomst wordt mogelijk door de Tros live op Nederland 2 uitgezonden. Pagina Gesprek van de Dag Francoise Sagan overleden parijs - De Franse schrijfster Francoise Sagan is gisteren overleden. Ze is 69 jaar oud ge worden. Sagan schreef meer dan veertig boeken, waaronder het wereldberoemde Bonjour Tristesse. Ze overleed aan de gevolgen van een bloedprop in haar longen. Sagans echte ach ternaam was Quoirez. Roddick slaat hardste service charleston - De Amerikaanse tennisser Andy Roddick heeft de hardste service ooit gesla gen. In de laatste game van zijn wedstrijd tegen Vladimir Voltsj- kov (Wït-Rusland) in de halve finale van de Davis Cup sloeg hij een ace met een snelheid van 249 kilometer per uur. Dat was ruim drie kilometer sneller dan het vorige record, dat hij in juni op zijn naam bracht. (advertentie) TERWEEWEG 50-52 OEGSTGEE5T Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 (advertentie) Leiderdorp: Meubelplein 10. Ook open in Alkmaar. Baarle-Nassau, Schagen. Son en Wateringen, f/'IU ltm\ Ook gevestigd in (zondag gesloten): Amstelveen. Arnhem. Barendrecht. I 0800-0233535 Beuningen, Breda, Den Haag. Groningen. Hoorn, Kaatsheuvel. Numansdorp. Oss. Roosendaal, Rotterdam. Woerden. Zaandam en Zwolle. Binnenkort ook in Hengelo en Utrecht, www.keukenconcurrent.nl bollenstreek - De meeste in woners van Lisse, Hillegom, Noordwijk en Noordwijkerhout voelen weinig voor een fusie tussen die vier gemeenten, zo als de provincie Zuid-Holland het liefst zou willen. Dat blijkt uit een rondgang door de vier dorpen door het Leidsch Dag blad. De bewoners vinden de fusie 'niet nodig' omdat de hui dige dorpen 'groot genoeg' zijn. Bollenstrekers zijri voorts bang voor bestuurlijke problemen, een grote afstand tussen ge meentebestuur en burgers en zwaardere lasten. Als er dan toch gefuseerd moet worden, geven de geïnterview den in meerderheid de voor keur aan een fusie tussen Noordwijk en Noordwijkerhout aan de ene kant en Lisse en Hil legom aan de andere kant. De ze variant - de tweede keus van de provincie - lijkt hen geogra fisch gezien logischer. Ook de al bestaande samenwerking tus sen instellingen als de VWs, zorginstellingen en banken en de 'emotionele band' die ze hebben met het buurdorp, wordt vaak genoemd als argu ment voor de vorming van twee nieuwe gemeenten. Met hun mening volgen de in woners van de dorpen in grote lijnen de meningen van de be sturen van de betrokken ge meenten. De gemeente Noord wijk had eerder al gezegd dat de 'emotionele afstand' tussen Noordwijk en de bollendorpen Lisse en Hillegom aanzienlijk is. Hillegom en Lisse zien ook het voordeel niet in van een fusie met Noordwijk, dat volgens hen 'een heel ander dorp' is. Overi gens houdt deze krant nu ook via de website www.leidschdag- blad.nl een opiniepeiling over de fusieplannen. Bezoekers van de site kunnen voor of tegen een bollendorpenfusie stem men en commentaar leveren. Het resultaat van deze peiling wordt afgedrukt in de krant van komende woensdag. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: M Adres: Postcode Plaats Ttelefoon: (i vm bezorgcontrole) I Geboortedatum: e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding i8 geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1