UWV: Nog 3000 banen extra weg ECONOMIE Opmars huismerken Moeilijke maanden voor Unilever valt niet te stoppen' Nieuwe strategie Shell moet vertrouwen herstellen i* Eis twee jaar voor oplichten van beleggers Aanleg Thais vliegveld vertraagd Geen snelle plas meer in nieuwe stoptreinen NS Politiek boos op ABP-topman 4se koffieketen Nederland «c - De Duitse koffie- Tchibo breidt zijn win- i uit naar Nederland, dag gaat een eerste stiging open in Eindho- 30 september volgt een jApeldoorn en op 7 ok- i testwinkel in Ede. rerd in 1949 opgericht lerbedrijf voor koffie, later ging de eerste jpen in Hamburg. In ei- d heeft de onderneming iveer 850 filialen. Verder estigingen in Oostenrijk ivitserland (35) en rittannië (34). dinsdag 21 september 2004 oen gestopt lorganisatie m 1.29 ien - Een deel van de euro pensioengeld voor w [roers van Enna Aerosols voor een reorganisa- irectie heeft dat giste legeven tijdens een kort 3 roor de rechtbank in 7.32 rden. FNV Bondgeno- g JNV Bedrijvenbond het geding aangespan- ien met een stichting personeel. Het geld ver- 6,69 fan een speciale pensi- 08 ning bij het verhuizen dministratie van Dok- 4^50 ir Amsterdam. Bij een 9-® satie in 2003, waarbij 4 65 i verdwenen, is een 5,oo ihet geld ingezet om de ig onde te financieren. 2= van werknemersgelcl", .00 (V-bestuurder Kam- '.65 i,45 P ",65 sjstrie verwacht suikeroogst )2'| AM/BREDA - Zowel CSM >o.| liker Unie verwacht per 'jjjj circa 10 procent meer i6.8i eten te kunnen rooien -O uikelijk. Deze week be- 50^ leide concerns met de 126; [bietencampagne. In nden tijd worden mil- 563 Dnnen suikerbieten ge- per vrachtwagen naar ;n gebracht. CSM een gemiddelde op- van 65 ton per hectare. J nie is iets voorzichtiger 19,5 up bijna 64 ton per 32'q Het langjarig gemid- 683 r hectare bedraagt 58 17,0 het suikergehalte van U'S lis met 10,6 ton per «duidend hoger dan aldus CSM. i isoft geeft ode prijs licrosoft gaat de bron- 143 zijn populaire soft- 615 eet Office vrijgeven theden en internatio- 27ilnisaties. Dat heeft het 8 inse softwarebedrijf n Parijs bekendge- 363 orig jaar maakte Mi- c i ok al het besturings- '1 Windows in beperkte 89 i nbaar. Het concern omen dat overheden isaties als bijvoorbeeld uitwijken naar andere 's waarvan de codes en versleutelbaar Linux. Voor de bevei- 1 software van overhe- Microsoft het speciale ma gsp gemaakt. Er ireenkomsten geslo- uim 30 landen, waar- lina en Rusland. Office tekstprogramma :el voor spreadsheets joint, hulpmiddel bij populairste lerk Jumbo let huismerk van su- keten Jumbo is het t. Daarna komen de van C1000 en Hoog- blijkt uit gisteren ge el onderzoek van bu- 5*50 eetresponse bij 2000 ',5o|ens. Marktleider Al- dat zaterdag de prij- 3'u 000 huismerkproduc- 5^94 gde staat in het on- p de zesde plek. Door io!oo m Albert Heijn slaat 3.26 loorlog over naar de en, waarop de super- ot op heden aardige ges wisten te boeken. !6;72 komt er weer meer !7]94 hil tussen de huismer- merken in de super- M5 'ppen. asserij kost 'i steeds meer >6.11 50,11 >7,61 >2,33 17,70 18,35 71,2f 37.O0L - De bestrijding van witwaspraktijken eist er geld op van ban- ;5|nen- en buitenland, ien drie jaar gaven middeld 60 procent m te voorkomen dat geld gebruiksklaar ovenwereld' werd ge- blijkt uit onderzoek 11200 banken in 38 or KPMG. De hogere ;en hebben volgens ntantsbureau voorna- naken met wetgeving St voor het financie- rreuraanslagen. Voor- emen om transacties tijn banken veel geld Ier wordt meer geld aan scholing van ïs om verdachte op te sporen. Dit jaar al 6 procent mee brussel/anp - Het vliegverkeer boven Europa is flink aan het groeien. Toch zijn er minder vertragingen en ongeluk ken, aldus directeur-generaal Aguado van Eurocontrol in Brussel. De Europese organisatie van luchtverkeersleidingen telde 10 september een record van 29.500 vluchten op één dag. Dat zijn er 500 meer dan het record dat half juni was bereikt. Voor heel 2004 voorziet Eu rocontrol 9 miljoen vluchten, 1 miljoen meer dan in 2000. Tot nu toe dit jaar waren er in het Euro pese luchtruim 6 procent meer vluchten dan in dezelfde periode van 2003. Ne derland zit precies op dat gemiddelde. Landen in Oost-Europa boeken groeicij fers van tientallen procenten. Ondanks de toegenomen drukte zijn vliegtuigen beter op tijd dan ooit. In 1999 was een Europees toestel gemiddeld 5 minuten te laat, in 2004 is dat 2 minuten. De af name komt doordat knelpunten in de lucht veelal zijn verholpen. De belang rijkste oorzaak van vertragingen ligt op de luchthavens. Eurocontrol slaagt er verder goed in on gelukken te voorkomen, vindt topman Aguado. In 2003 waren er wereldwijd 15 ongelukken, tegen 24 vijf jaar eerder. Europa is net zo veilig als de VS: gemid deld 0,4 van elke miljoen vluchten crasht. Dat is ruim 9 keer veiliger dan Zuid-Amerika en 20 keer veiliger dan Afrika. De laatste grote botsingen in Eu ropa waren in 2001 (Milaan, 170 doden) en 2002 (Überlingen, zeventig doden). Eurocontrol houdt rekening met een verdere groei van het Europese luchtver keer. De organisatie voorziet in 2020 16 miljoen vluchten, tweemaal zoveel als in 2000. „Twee jaar geleden had ik zo'n toename niet durven voorspellen", stelt Merckx, hoofd veilig luchtverkeer van Eurocontrol. „De aanslagen in de VS, de hoge olieprijzen, de oorlog in Irak en de longziekte SARS verminderden het ver keer nogal." De kunst is om het vliegverkeer daarbij veilig en tijdig te houden. Eurocontrol let daarbij vooral op startbanen. Ook wil het luchtverkeersleiders beter met elkaar laten samenwerken. De Europese Com missie en Eurocontrol werken ook aan een betere indeling van het luchtruim. Die houdt meer rekening met verkeers stromen dan met landsgrenzen. Deze Single European Sky is formeel in april al ingegaan, maar moet in de praktijk nog worden uitgewerkt. den haag/anp - Tegen een 47- jarige fiscaal specialist uit Wate ringen die wordt beschuldigd van beleggingsfraude, is giste ren bij de rechtbank in Den Haag twee jaar celstraf geëist. Volgens het openbaar ministe rie heeft de verdachte de klan ten van het Haagse accoun tantsbureau Sprangers Van den Ende voor tientallen miljoenen euro's opgelicht. De mededirecteur van het bu reau spiegelde zijn cliënten voor dat hij hun geld risicoloos kon beleggen. Omdat de mees te mensen al jaren samenwerk ten met het kantoor gaven ze in goed vertrouwen grote bedra gen af. Tussen 1996 en 1999 wist de verdachte zo'n 32 mil joen euro los te praten. Pas la ter bleek dat de verdachte op eigen houtje handelde, zonder dat het accountantskantoor daarvan afwist. De bedragen verdwenen naar het buitenland, waar de ver dachte investeerde in vastgoed en lappen grond. In een geval gebruikte de man het geld om zijn eigen huis in Wateringen, ter waarde van bijna 500.000 euro, mee te financieren. Toen een cliënt een keer wilde zien waar zijn geld bleef, toonde de verdachte een vervalst bankaf schrift. Daarmee wekte hij de indruk dat de 1 miljoen euro van het slachtoffer nog keurig vaststond op een bankrekening. De verdachte bekende daarmee in de fout te zijn gegaan. amsterdam/anp-gpd - Het Uit voeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV) gaat de komende jaren nog eens 3000 arbeidsplaatsen schrappen. Dit aantal komt bovenop de vorig jaar aangekondigde reductie van 6300 banen. Gedwongen ontsla gen worden niet uitgesloten. Dat heeft het UWV, de instantie die zorgt voor de uitvoering van de WAO en de WW gisteren meegedeeld Door de wijzigingen van de ar beidsongeschiktheids- en werk loosheidswetten neemt het werkaanbod af. Dat is nu al het geval en dat zal de komende ja ren naar verwachting doorzet ten. Daarom is de extra ingreep in het banenbestand nodig, al dus een woordvoerder van de raad van bestuur. Het UWV ontstond twee jaar geleden uit de fusie van vijf uit keringsinstanties en hun op drachtgever LISV. In de zomer van 2003 kondigde het UWV het schrappen van 6300 banen aan in de periode tot 2008. Dat was volgens het bestuur nodig wegens overlapping van func ties en het afstoten van taken. Op dit ogenblik telt het UWV ruim 19.000 arbeidsplaatsen die worden bezet door 22.900 werknemers. Vorig jaar zomer toen de eerste reorganisatie werd ingezet was dat respectie velijk ruim 20.000 en 23.800. Bij de fusie beschikten de uitke ringsinstanties gezamenlijk over zo'n 170 kantoren, daar moeten er in 2008 nog 29 van over zijn. Het in nog niet duidelijk hoe veel mensen uiteindelijk hun baan verliezen. Ook over de omvang van de besparing die de ingrepen opleveren, kan het UWV nog niets zeggen. Volgens de woordvoerder blijft de inzet om de totale banenreductie zo veel mogelijk via natuurlijk ver loop en bemiddeling naar an der werk te realiseren. De Ondernemingsraad en de vakbonden zijn gisteren geïn formeerd. Bestuurder Van der Weiden van Abvakabo zei 'ver bijsterd' te zijn over de extra banenreductie maar ook over het kleine aantal werknemers (900) dat sinds vorige zomer daadwerkelijk is vertrokken. „Ik vind dat het management heeft gefaald. Ze hadden er mee aan moeten doen om mensen te stimuleren ander werk te gaan zoeken. Nu dreigen de klappen extra hard aan te ko men. We zullen hoe dan ook geen gedwongen ontslagen ac cepteren", aldus van de vak bondsbestuurder. Bangkok - De bouw van het nieuw vliegveld Suvarnabnumi bij de Thaise hoofdstad Bangkok heeft vertraging opgelopen door zware regenval. De Thaise minister-president Shinawatra zal volgende week een nacht in een tent op de bouwplaats doorbrengen met en kele leden van zijn kabinet om druk uit te oefenen op de bouwers om de achterstand snel in te lopen. De luchthaven zou volgens de planning volgend jaar september klaar moeten zijn. Foto: EPA/Barbara Walton den haag/gpd-anp - Ook als het economisch beter gaat, zullen de (duurdere) A-merken het verloren marktaandeel niet he lemaal heroveren. Dat verwacht Koen de Jong van bureau ILPC dat fabrikanten van huismer ken adviseert. De prijzenslag gaat zich nu afspelen bij de huismerken nadat Albert Heijn afgelopen weekeinde opnieuw gas gaf in de supermarktoorlog. „De focus van supermarkten ligt op prijs, prijs, prijs. Het laagst in prijs is het huismerk. De klant met een krappe porte monnee koopt dat goedkopere merk. Om vervolgens te ont dekken dat het huismerk van een vergelijkbare kwaliteit is als het A-merk, maar wel 20 tot 30 procen goedkoper", aldus Koen de Jong. Uit peilingen van de onder zoeksbureaus AC Nielsen en GfK blijkt dat het marktaandeel van het huismerk in omzet is gestegen met 1,5 procent. De A- merken verliezen marktaan deel, ook door de prijsverlagin gen. Het huismerk is volgens De Jong 'de kurk waarop de su permarkt drijft." „De klant is goedkoper uit, maar de bruto winstmarges voor de super markten liggen 10 tot 15 pro cent hoger. De eigen merken krijgen daarom de beste plaat sen op het schap." Van de circa 16.000 artikelen in een grote supermarkt bestaat 20 procent uit huismerken. In Groot-B rittannië ligt dat aan deel op 40 procent. Huismer ken zullen, zo verwacht De Jong, de A-merken steeds meer verdringen. Albert Heijn heeft volgens hem een 'goed doordachte strategie'. AH heeft vier huismerken: Eu roshopper, het AH-huismerk, AH Biologisch en nu ook AH Excellent. Heel slim. Ik denk dat met name de winstmarges van het laatste huismerk fantastisch zijn. Daarmee kunnen ze de prijsverlagingen van huismer ken subsidiëren. Circa 40 pro cent van de totale omzet van Albert Heijn, komt van de huis merken." Het supermarktpersoneel lijkt voorlopig de grote verliezer van de prijzenoorlog. „Wij zijn het slachtoffer", sombert de pas 18 jaar geworden Mare. Hij werkt bij een supermarkt in Assen. In januari staat hij op straat. Zijn collega René mag nog blijven, maar echt plezier heeft hij niet meer in zijn werk. „De sfeer wordt snel minder. Veel men sen van 18 jaar en ouder gaan eruit en er komen nieuwe werk nemers van 16 voor terug." Vakbond FNV stelde begin dit jaar al vast dat te duur perso neel het leven zuur wordt ge maakt. „Het is sinds de prijzen oorlog een sociaal drama", zegt Jos Broeken. „Om loonkosten te drukken worden nóg jongere kinderen achter de kassa gezet. Van iets ouderen wordt het contract niet verlengd of ze worden weggepest door ze op vervelende tijden in te rooste ren. Wij kunnen vaak niets doen omdat het om tijdelijke contracten gaat." rotte rdam/anp - Het was giste ren een zwarte dag voor Unile ver. Na twee waarschuwingen voor een tegenvallende omzet vorig jaar volgde een forse winstwaarschuwing. Economi sche tegenwind, een slechte zo mer in Europa en toegenomen concurrentie op belangrijke markten waren de elementen die de winst van het voedings- en wasmiddelenconcern dit jaar onder druk zetten. De prestaties zijn onder de maat en minder goed dan die van enkele concurrenten. Vol gens analisten van banken moet het management veran deringen doorvoeren om het bedrijf weer op de rails te krij gen. Unilever is niet het enige bedrijf in de sector met proble men. Vorige week kwam Coca- Cola, het grootste merk ter we reld, ook al met een winstwaar schuwing. Verder liet bierbrou wer Heineken recentelijk weten dat het allemaal iets minder makkelijk gaat dan voorheen. Volgens Hofman van F. van Lanschot Bankiers zit er intern bij Unilever iets niet goed. „Ze doen het slechter dan de voe dingsmiddelenmarkt. Ik denk dat de focus van het manage ment verkeerd ligt. Een bedrijf als Nestlé doet het beter. Om dat te veranderen, moet het management nogmaals met een stofkam door de onderne ming heen." Een groot concern als Unilever valt niet zomaar te veranderen. Hofman denkt dat de druk op bestuursvoorzitter Burgmans toeneemt. „Dat geldt voor het hele bedrijf, ze zitten tussen wal en schip. Onderdelen die min der goed presteren, zouden af gestoten kunnen worden. Hier bij denk ik aan geurtjes en bij voorbeeld de diepvriestak, die achterblijven." Van Lamoen van FBS Bankiers heeft vraagtekens bij de strate gie, waarbij Unilever de nadruk legt op de 400 grootste merken. „Ik vraag me af hoe succesvol sommige van die merken zijn. Zo slaat het afslankmerk Slim- Fast niet aan. In zo'n geval heb ben ze het niet goed weggezet." Verder heeft Unilever te maken met de toenemende concurren tie van discounters. Niet alleen in Nederland rukken formules als Aldi en Lidl op. Unilever maakt geen huismerken. „Con sumenten pakken vaker huis merken dan A-merken", legt Van Lamoen uit. „Dat heeft niet alleen te maken met de op komst van de discounters, maar ook met de economische om standigheden. De mensen hou den het geld liever in eigen zak." De winstwaarschuwing kwam voor Van Lamoen niet als een verrassing. „De hele sector heeft het moeilijk. Ook de le vensmiddelenfabrikanten krij gen het voor hun kiezen als de markt tegenzit." utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen laten in hun nieuwe generatie stoptreinen geen toiletten meer bouwen. De treinen worden vanaf 2007 ingezet. Volgens de NS worden de we's op kor te afstanden nauwelijks gebruikt, maar vormen ze wel een enorme kostenpost door het schoonmaken en vandalisme. Reizigers zitten gemiddeld twintig minuten in een stoptrein. Te kort om dure toi letten te onderhouden, vindt het bedrijf. In de nieuwe Sprinters, die vanaf 2007 rijden, kan de reiziger daarom niet meer snel een plas doen. Van de wc-loze Sprinters gaan er zo n 110 rondrijden. Ze worden vooral ingezet in de Randstad en rond grote steden. NS willen daar metroachtig forenzenverkeer realiseren. Reizigersver eniging Rover spreekt van een aanfluiting. „Op steeds meer sta tions zijn ook al geen toiletten meer", aldus een woordvoerder. Nieuw aan de Sprinters zijn verder de transparante tussenwanden. Daarvoor is gekozen in verband met de sociale veiligheid, aldus een woordvoerder van NS. Alle rijtuigen zijn in een oogopslag te zien. Het personeel heeft al geprotesteerd omdat ook de machinist in zijn cabine te zien is. Gevreesd wordt dat vooral 's avonds laat jongeren 'machinistje gaan pesten' door op de wand te kloppen. Volgens de Ondernemingsraad wordt nu gekeken of een rolgor- dijntje oplossing kan bieden. In soortgelijke treinen van Syntus is de cabine van de machinist ook afgescheiden door een gordijntje. Miljoenenschade door stroomstoring geleen/gpd - Een stroomstoring bij het petrochemische bedrijf Sabic en het chemiebedrijf DSM heeft voor een miljoenen- schade gezorgd. Het zal dagen duren voordat alle fabrieken weer opgestart zijn. De storing werd veroorzaakt bij werk zaamheden in een verdeelsta tion van elektriciteitsproducent EdeA. Fabrieken op het zuidelijk deel van industrieterrein Chemelot waren verstoken van stroom. Sabic moest een naftakraker stilleggen. Dat was in de verre omgeving goed te zien. Er moest 'gefakkeld' worden. Dit veroorzaakt een metershoge vlam. DSM stopte de productie in twee kunstrubbeifabrieken en een stanylfabriek. Volgens een woordvoerder van Sabic loopt het bedrijf ongeveer een miljoen euro aan omzet mis per dag. Een woordvoerder van DSM wilde gisteren geen schattingen geven van de scha de. Directeur De Kluijver van EdeA wilde gisteren niets zeg gen over de vergoeding van de schade. „Dat is in contracten geregeld, maar daar kan ik nu niets over zeggen." geld in moeten zetten om men sen eerder op te laten houden met werken? Dat is heel iets an ders dan aan het ouderdoms pensioen tomen." Ook WD- kamerlid De Vries herkent de angst van Neervens niet. „We hebben een prima pensioen stelsel en dat moeten we vooral zo houden." CDA-pensioenspecialist Mos terd neemt het Neervens kwa lijk dat hij de publiciteit heeft gezocht met zijn uitspraken. „Dit zaait maar onrust bij de mensen. Ik kan helemaal niets met zo'n opmerking. Hij had eerst met ons moeten praten in plaats van dingen te roepen. Hij moet zo snel mogelijk langsko men om zijn verhaal uit te leg gen." den haag/gpd - De regerings partijen vinden dat ABP-top man John Neervens onterecht onrust zaait. In een interview met deze krant zei Neervens dat het kabinet het pensioenstelsel om zeep wil helpen. CDA, WD en D66 willen de topman op het matje roepen. Neervens vermoedt dat het ka binet een geheime agenda heeft. Het afschaffen van het prepensioen zou een eerste stap zijn op weg naar het af schaffen van het ouderdoms pensioen, vreest de ABP-top man. „Wat een paranoïde reac tie van Neervens", reageert D66-ffactievoorzitter Dittrich. „Het afschaffen van het pre pensioen staat op zichzelf. Waarom zouden we belasting- den haag/anp - Shell hoopt morgen met de presentatie van een nieuwe strategie het ver trouwen van de beleggers terug te winnen. De Nederlands-Britse oliereus moet uitleggen hoe het zijn oliereserves weer op een so lide niveau denkt te krijgen. Be leggers zitten met veel vragen sinds Shell begin dit jaar onthul de dat het over veel minder be wezen reserves beschikte dan het jarenlang had doen geloven. De granieten reputatie brokkelde zover af dat er zelfs geruchten over een overname door Total de kop op staken. De presentatie is niet het slot akkoord van het vertrouwens- offensief dat Shell na de afwaar dering van zijn oliereserves heeft ingezet. Na de affaire rol den er weliswaar koppen en werd er snel geschikt met de Amerikaanse- en Britse beurs- autoriteiten, maar er kwam geen structurele oplossing voor de omslachtige besluitvorming binnen het concern. Zo barstte er onder beleggers een storm van kritiek los over de gecompliceerde bestuurs structuur van de Koninklij ke/Shell groep. Boze aandeel houders pleiten voor één cen trale directie. Hierop stelde Shell-topman Van der Veer moet de onrust onder beleggers wegnemen. Foto: EPA Shell een onderzoekscomité sa men dat in november aanbeve lingen zal doen over de be stuursstructuur. De groep kent nu twee directies die samen weer een groepsdi rectie vormen, daarboven zijn er twee raden van commissaris sen. De Nederlandse poot Ko ninklijke Olie maakt 60 procent van het concern uit, het Britse Shell Transport Trading 40 procent. Sommige onderdelen in Shell's nieuwe strategie zijn geen ge heim. De multinational is al lange tijd bezig onderdelen waarvan het geen heil meer verwacht, te verkopen. „Shell heeft natuurlijk al het nodige verkocht", zegt analist Bert van Hoogenhuyze van Effectenbank Stroeve. „Shell stoot in landen waar het een klein marktaan deel heeft structureel activitei ten af." In augustus kondigde Shell nog aan dat het chemiebedrijf Ba- sell, een samenwerkingsver band met BASF, wil verkopen. Deze verkoop zou het oliecon cern rond de 4 miljard euro op kunnen leveren. Shell heeft ook her en der pompstations ver kocht aan de concurrentie. Het meerderheidsbelang in elektri citeitsproducent Intergen komt naar verwachting binnenkort in de etalage. Bankiers verwach ten dat de prijs van Intergen, dat ook in Nederland actief is, richting de 5 miljard euro zal gaan. Topman Jeroen van der Veer zal in Londen de nieuwe strate gie presenteren. Hij benadrukte vorige week dat er voorruitgang wordt geboekt met de nieuwe bestuursstructuur, maar dat hij zich tijdens zijn optraÉpn woensdag zal 'concentreren' op de nieuwe strategie. „Shell moet aan de buitenwereld gaan vertellen waar het de komende vijf tot tien jaar grote slagen denkt te kunnen slaan", zegt Van Hoogenhuyze. Onder beleggers en analisten leeft de verwachting dat Van der Veer een klein voorschot zal nemen op het rapport. Een paar voorbeelden waaruit een verbeterde organisatiestructuur en een strenger intern toezicht naar voren komen, kunnen veel onrust wegnemen en de traag herstellende aandelenkoers een steuntje in de rug geven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9