Jeanne treft Haitï: 300 doden BUITENLAND Negeren extreem rechts kan als boemerang werken Kerry: Einde oorlog nog lang niet in zicht Dertien aanklachten inzake kindermisbruik Yudhoyono stevent af op klinkende zege Moordenaar Anna Lindh psychisch wrak Interimpremier Allawi: Proces Saddam snel van start Meeste slachtoffers door vloedgolven en modderstromen 'Foutieve berichtgeving Bush' Video moord op Amerikaan eurverdachte' rie jaar vrij De Britse regering vrijlating gelast van •rijn die al sinds decem- 1 i vastzit op verdenking rorisme. De minister van landse zaken David tt meent dat er onvol- bewijsmateriaal is om nog langer achter de e houden. De Algerijn ip, ivan de eersten die op ené Ie anti-terreurwetten uit mder aanklacht of be- IW g werden opgesloten. Idelsembargo ^opgeheven rk - De Amerikaanse nt Bush heeft gisteren ties tegen Libië defini- eheven. Washington i deel van de strafmaat- al in april opgeschort ning voor de bereidheid om af te zien van het ia voor massavernie- ipens. dinsdag 21 SEPTEMBER 2004 F° Hom: B rapi Be llner geslagen 56-jarige werkloze heeft de diefstal van met de dood moeten Hij werd doodge- ;r H 1 door vijf bewakers. ivas door twee bewa il apt toen hij bij een andel in de omgeving ekraïense stad Dnje- do: vsk een kool in zijn tas >pt zonder te betalen. rs dakloos tegen 11 - Nieuwe overstro- 0,y|hebben in de Indiase West-Bengalen nog 000 mensen dakloos H Hevige regenval heeft pen acht dagen al nensen uit hun huizen iliml werft al-Oaeda' Britse ambassadeur Sir Ivor Roberts, heeft Ba' it de Amerikaanse pre- sh met zijn beleid le- voor al-Qaeda. De er- rl lomaat zou dit heb- indigd op een confe- ik zou Roberts gezegd at „als iemand de her van Bush zal vieren, da wel is". pro ten vast tankroof aalf Franse militairen orkust gearresteerd in net een overval vorige en filiaal van de Cen- van West-Afrikaanse le westelijke stad ildaten, die verant- waren voor de be de bank, zouden van ongeveer :o hebben buitge- overgebracht naar Iwaar zij zijn overge- justitie. Ilriffen I verwoest J De koraalriffen voor n het Thaise vakan- 6 Phuket zijn voor [verwoest door het e schade is vooral t door het storten van "van toeristische pro- ikers en vissers de- ^t, aldus een Thaise fis. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Wie Holger Apfel, lijsttrekker van de extreem rechtse NPD in Saksen, zondag avond voor de camera's zag zweten, kreeg haast medelijden. Apfel had een groot verkie zingssucces te vieren: zijn partij van ontevre denen, proteststemmers, neo-nazi's en skin heads trad voor het eerst sinds 1968 weer toe tot het parlement van een Duitse deelstaat. De gezette Apfel wilde uitleggen waar die prestatie aan te danken was. Maar hij kreeg de gelegenheid niet. De twee duidelijk geïrri teerde tv-presentatoren ontnamen Apfel bruusk het woord, en richtten zich weer op kandidaten van de andere partijen, Apfel zwetend en enigszins hulpeloos achterlatend. Later die avond maakte Otto Schily (SPD), de Bondsrepubliek zit met Holger Apfel in haar maag bejaarde bondsminister van binnenlandse zaken, het bonter. Hij betichtte de Duitse kie zers van 'onnozelheid' en beweerde dat de NPD verboden had moeten worden. Dan was de Duitse democratie het fiasco bespaard ge bleven dat de NPD in Saksen en de extreem rechtse DVU in Brandenburg overwinningen boekten, meende Schily. Die reacties zijn exemplarisch voor de omgang in de Bondsre publiek met extreem rechts. Het 'bruine spook', ditmaal in de gedaante van NPD en DVU, wordt belachelijk gemaakt of gene geerd. Zoals dit ooit in Nederland met Pim Fortuyn gebeurde. Bij Christiansen, de popu laire politieke tv-talkshow, was de PDS, de ui terst linkse opvolger van de DDR-staatspartij, wel vertegenwoordigd. Maar de NPD, die 'een stinkende lucht verspreidt', was er niet. Bij de grote volkspartijen, de sociaal-demo cratische SPD en de christen-democratische CDU, die beide in het Oosten verloren, is het zelfonderzoek begonnen. Dat in de voormali ge DDR wegens de massale werkloosheid de onrust groot is, dat de burgers daar zich ach tergesteld voelen, en dat de Oostduitsers zich niet vertegenwoordigd voelen door de geves tigde partijen, was al bekend. Maar hoe win nen CDU en SPD, beide zo vast verankerd in de West Duitse deelstaten, die proteststem mers in het Oosten terug? Volgens onderzoekers zal dit nog een hele klus worden. „Er is een potentieel van vijftig procent van kiezers die met het huidige sys teem ontevreden zijn", berekende de Berlijn- se socioloog Richard Stoess. Andere weten schappers sporen media en politiek aan om de NPD stemmers 'niet uit te schelden'. Vol gens onderzoeker Eckhard Jesse krijgt ex treem rechts alleen maar meer aanwas indien de kiezers zich door de gevestigde orde ge bruuskeerd voelen. De recente geschiedenis leert echter dat de politieke cultuur van de Bondsrepubliek zich met buitenbeentjes geen raad weet, zeker niet als die zich in de uiterst rechtse hoek bevin den. De Hamburgse 'rechter genadeloos', Ro nald Schill, die vanuit het niets een politieke aardbeving veroorzaakte in de Hanzestad met zijn pleidooi voor orde en gezag, had naast een grote mate van ijdelheid en roekeloos heid ook enkele zinnige voorstellen. Maar Schill werd als een paria gemeden en ver dween uiteindelijk in de vergetelheid. Zonder dat zijn kiezers een alternatief vonden. Commentatoren vrezen dat juist die kramp achtige omgang met extreem rechts uiteinde lijk op de politiek correcte kaste zal terug slaan. In Nederland werd Janmaat genegeerd, maar dwong Fortuyn uiteindelijk Den Haag om te luisteren. In Duitsland zal men uiterst rechts aan het woord moeten laten, of er re kening mee moeten houden dat de woede op de gevestigde politiek nog toeneemt. I liquideert ,b* asleden ad - De Israëlische Gro icht heeft gisteren met seu taanval een einde ge- Hz an de levens van twee ilaatste leden van de ra- Hamasbeweging in Ga- Hvijf Palestijnse om- i raakten gewond. moordenaar if in Londen De politie van Londen tuit dat in het zuidwes- de Britse hoofdstad een ordenaar actief is. De ti op twee jonge vrou- inmiddels met elkaar id gebracht. De politie rekening mee dat de ik verantwoordelijk is aanvallen op vrou- recentste moord was itus op een 22-jarige er weg oorse kust [isteren een stuurloos gastanker naar open «pt, vlak voor het schip zou slaan op de Noor- ist. Het schip vervoerde ïoogexplosief vloeibaar idracht van de Neder- iderij Antony Weder. ;ter lange Marte was zijn eerste reis toen onbekende oorzaak F uitviel. port-au-prince/gpd - In Haïti zijn meer dan driehonderd men sen, en mogelijk zelfs vierhon derd, omgekomen door de vloedgolven en modderstromen die het gevolg waren van de tro pische storm Jeanne. Honderden mensen raakten gewond. Vooral de noordelijke stad Gonaives werd zwaar getroffen. Een VN-woordvoerder verklaar de in het lijkenhuis van het zie kenhuis van Gonaives zeker 250 doden te hebben gezien. Solda ten van de VN-vredesmissie in het land zeiden elders in de stad nog eens 150 doden te hebben geteld. Waarnemend premier Gerard Latortue kon digde drie dagen van nationale rouw af. De meeste slachtoffers vielen door vloedgolven, mod derstromen en aardverschui vingen. In Gonaives en andere steden in het Noorden baande een metershoge golf van mod derwater zich door de straten. Honderden mensen zochten hun toevlucht op de daken, waar ze door gebrek aan red dingswerkers lang moesten blij ven zitten. In buurland de Dominicaanse Republiek vielen eerder elf do den. In beide landen zijn hon derden huizen vernietigd en is forse schade toegebracht aan openbare voorzieningen, zoals het telefoon- en elektriciteits net. Communicatie tussen red dingsploegen en autoriteiten is een groot probleem vanwege de beschadigde telefoonverbin dingen. Het eiland La Tortue, ten noorden van het vasteland is vrijwel geheel onder water verdwenen. Vanuit de hoofd stad Port-au-Prince zijn tiental len trucks met voedsel en medi cijnen onderweg naar het Noorden. „Het is ongelooflijk wat er is ge beurd, veel mensen lijden, ze new york/anp - De Democrati- sche presidentskandidaat John Kerry heeft gisteren de vloer aangeveegd met het Irak-beleid van president Bush. In een rede in New York sprak Kerry van 'catastrofale besluiten' en van een crisis van 'historische pro porties waarvan het einde nog niet in zicht is'. De opmerkingen van Kerry kwamen een dag voordat Bush de Verenigde Naties in New York zal toespreken. De presi dent zal er volgens Amerikaan se media op hameren dat de oorlog in Irak gerechtvaardigd was en past in zijn streven om de 'uitgangspunten van de vrije wereld' te verspreiden. Kerry erkende in zijn toespraak dat de Iraakse leider Saddam Hussein 'zijn speciale plek in de hel heeft verdiend'. Maar dat was volgens Kerry op zichzelf geen reden om de oorlog te ver klaren. „De tevredenheid over zijn val kan niet verhullen dat we een dictator hebben inge ruild voor een chaos die Ameri ka minder veilig heeft ge maakt." „Volgens een telling heeft Bush de afgelopen maan den in totaal 23 redenen ge noemd om Irak de oorlog te verklaren. Als hij hiermee tot doel had de Amerikanen te ver warren of misleiden, dan is hij daarin wel geslaagd', aldus een felle Kerry. De uitdager van Bush zei ook dat Irak de aan dacht moest afleiden van 'de oorlog tegen onze grootste vij and Osama bin Laden en de terroristen.' Kerry gaf overigens als senator eerder wel toestem ming voor aan Amerikaanse aanval op Irak. De Democratische kandidaat legde ook een vierpuntenplan op tafel die het conflict in Irak moet oplossen. Kerry wil de hulp inschakelen van meer lan den, de Iraakse veiligheidstroe pen beter trainen, meer finan ciële en andere directe steun geven aan de Iraakse bevolking en garanderen dat de verkiezin gen begin volgend jaar zullen doorgaan. Deze opzet kan vol gens de Democraat betekenen dat de Amerikaanse militairen de komende vier jaar kunnen gaan terugkeren naar hun va derland, de eerste lichting in de zomer van volgend jaar. hebben onze hulp nodig", zei de Braziliaanse generaal Ribei- ro Pereiro, commandant van de internationale troepenmacht in Haïti, die aanbod om te helpen bij de reddingswerkzaamheden. De troepenmacht is sinds begin dit jaar in Haïti om de orde te herstellen nadat een bloedige opstand tot het vertrek van pre sident Jean Bertrand Aristide had geleid. Haïti is vanwege grootschalige ontbossing vaak slachtoffer van overstromingen en aardver schuivingen. Vier maanden ge leden nog vielen tweeduizend doden in het grensgebied tus sen Haïti en de Dominicaanse Republiek als gevolg van over vloedig water. De tropische storm Jeanne heeft zich inmiddels afgewend van het Caraïbisch gebied en zal ook de Amerikaanse staat Florida sparen. Deskundigen verwachten dat Jeanne boven de Atlantische Oceaan zal uitra zen en geen nieuwe slachtoffers meer zal maken. Maar er liggen alweer nieuwe orkanen op de loer. new york/anp - De Amerikaan se televisiezender CBS heeft er kend een fout te hebben ge maakt in een bericht over het Vietnam-verleden van presi dent Bush. De zender presen teerde 'memo's' waaruit moest blijken dat Bush als lid van de Nationale Garde de hand boven het hoofd werd gehouden, waardoor hij niet naar Vietnam hoefde. De memo's zouden afkomstig zijn van een voormalige com mandant van Bush in Texas. In de memo's zou hij de indruk hebben gewekt dat hij niet te spreken was over de prestaties van Bush bij de Nationale Gar- saarbrücken/anp - Vier vrou wen en negen mannen uit Saar- brücken moeten zich wegens moord, ernstig seksueel mis bruik en medeplichtigheid aan deze misdrijven verantwoorden in de zaak rond de verdwijning van het vijfjarige Duitse jonge tje Pascal, drie jaar geleden. De Duitse aanklager heeft de aanklachten gisteren bekendge maakt in de aanloop naar de rechtzaak die later dit jaar moet beginnen. De verdachten, 37 tot 62 jaar oud, waren allen be zoekers van de kroeg Tosa- Klause. Zij zouden het jongetje in een ruimte in het café zo vaak heb ben misbruikt tot hij aan de mishandelingen stierf. Het lijkje van de op 30 september 2001 verdwenen jongen is nooit ge vonden. De hoofdverdachte is de 51-ja rige kroegbazin. Mijailovic weigert pillen te slikken stockholm/anp - De wegens de moord op de Zweedse minister Anna Lindh veroordeelde Mij- ailo Mijailovic (25) is in het weekeinde met spoed op een gesloten psychiatrische afdeling opgenomen omdat hij geeste lijk ineengestort is. Hoewel zijn veroordeling tot levenslang in juli door een gerechtshof was omgezet in opsluiting in een psychiatrische afdeling, ver bleef hij nog in een huis van be waring. De geestelijke ineenstorting, waardoor artsen vreesden dat Mijailovic zelfmoord zou ple gen, is volgens de krant Expres sen het gevolg van Miljailovic' weigering zijn medicijnen in te nemen. Zijn psychische toe stand zou zo sterk verslechterd zijn dat hij in zijn verwarring geen besef meer heeft van tijd en plaats. De directeur van het huis van bewaring waai' Mijailovic tot dusver verbleef, vertelde aan de krant dat artsen vonden dat de mogelijkheden voor behande ling daar onvoldoende waren en dat derhalve was gekozen voor opname in een gespeciali seerd ziekenhuis. Vorige week maandag maakte het Zweedse Hooggerechtshof de weg vrij voor hoger beroep tegen de terbeschikkingstelling van de moordenaar van Lindh, die ruim een jaar geleden werd neergestoken in een warenhuis in Stockholm. Zowel de openbaar aanklager als de verdediging had het Hooggerechtshof gevraagd om herziening van het vonnis in hoger beroep, waarbij de ver oordeling tot levenslang uit maart dit jaar werd omgezet in opname in een gesloten afde- ■ling. De aanklager en Lindhs familie willen de in hun ogen mildere straf aanvechten. De advocaat van Mijailovic wil dat zijn cliënt wordt vrijgesproken van moord met voorbedachten rade omdat hij daartoe, gezien zijn geeste lijk toestand, niet in staat zou zijn geweest. door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - De 55-jarige gepen sioneerde generaal Susilo Bam- bang Yudhoyono wordt de zes de president van Indonesië. Hij kreeg rond 60 procent van de stemmen. President Megawati kwam niet verder dan 40 pro cent. Yudhoyono heeft de overwin ning nog niet opgeëist. De offi ciële uitslag komt pas op 5 ok tober. Wel heeft de oud-minis ter van Veiligheidszaken Indo nesiërs bedankt voor hun steun en vertrouwen. Als een ware staatsman stak hij meteen de hand uit naar de teleurgestelde aanhangers van Megawati om samen met hem de toekomst tegemoet te treden. Megawati is er, ondanks alle pogingen die ze op valreep on dernam om haar politieke carri ère te redden, niet in geslaagd het presidentschap te behou den. Zo kregen veel ambtena ren vlak voor de verkiezingen nog een bonus. Maar één van hen vertelde dat ze zeker niet van plan was om zich te laten omkopen. „Bedankt voor het extraatje maar ik stem op wie ik wil", zei ze. Daarmee ver woordde ze de stemming in het land. Hoewel Indonesië op veel terreinen de afgelopen jaren niet veel is opgeschoten, is er wel een groeiend democratisch besef. Duidelijkste bewijs hiervoor is de falende poging van de groot ste partijen, PDI-P en Golkar om een coalitie te vormen ach ter Megawati. Met hun grote netwerk dacht de politieke elite dat ze de overwinning al op zak had. Maar het volk besliste an ders. Yudhoyono wacht een immen se taak. Hij zal snel moeten la ten zien dat de beloofde veran dering ook daadwerkelijk plaatsvindt. Zijn belangrijkste taak is om het vertrouwen in het land weer te herstellen. Hij zal korte metten moeten maken met corrupte politici, de verrot te bureaucratie, het rechtssys teem moeten opschonen en zorgen voor meer veiligheid. Om terroristen de baas te wor den, pleiten mensen om hem heen al voor strengere wetge ving. Zelfs de Internal Security Act wordt al genoemd, de ver foeide wetgeving in Maleisië en Singapore waarmee mensen Yudhoyono, zo goed als zeker de nieuwe president van Indonesië, brengt zijn stem uit in Jakarta. Foto: EPA de steun van de bevolking be houden. Want veel mensen zeggen nu al: 'Ach, als hij niet bevalt dan kiezen we toch over vijfjaar weer iemand anders'. oneindig lang, zonder proces, kunnen worden opgesloten. De vraag is of Yudhoyono zo ver wil gaan. Hij moet impopulaire maatregelen nemen maar wel de. Al snel ontstond ophef over de authenticiteit. Zo was een lettertype te zien in de papieren dat destijds nog niet bestond. CBS stelde in een verklaring dat de echtheid van de documen ten inderdaad niet te bewijzen is. „We hadden ze niet moeten gebruiken. Het was een fout, die we zeer betreuren." CBS liet weten dat een voorma lig functionaris van de Nationa le Garde in Texas, Bill Burkett, de memoranda aan de zender verstrekte. Burkett heeft toege geven dat hij een producer van CBS onjuiste informatie over de oorsprong van de documenten dubai/anp - De groep van de Jordaniër Abu Musab al-Zarqa- wi heeft een videoband op een islamitische website gezet, waarop is te zien hoe een Ame rikaanse gijzelaar wordt ver moord. Dat heeft de Arabische nieuwszender al-Jazeera ge meld. Op de band is de man als Euge ne Armstrong geïdentificeerd. Op de video is een gemaskerde man te zien, die met een mes de Amerikaan onthoofdt. Een CNN-medewerker noemde de videoband 'verschrikkelijk'. Op de videoband zijn vijf ge maskerde en gewapende man nen te zien die rond Armstrong staan. Een van hen snijdt Arm strong de keel door. Een Amerikaanse functionaris zei tegen het Britse persbureau Reuters dat het lichaam van Armstrong is gevonden. Samen met Armstrong werden afgelo pen donderdag een andere Amerikaan en een Brit ont voerd. De groep van al-Zarqawi liet weten dat ook de twee an dere gevangenen worden ge dood. De ontvoerders hadden gedreigd de drie westerlingen te doden als niet alle Iraakse vrou wen uit de gevangenis Abu Ghraib in Bagdad zouden wor den vrijgelaten. den haag/gpd - De Iraakse regering wil haast maken met het proces tegen Saddam Hussein. Interimpremier Iyad Allawi zei tegen de Amerikaanse tv-zender ABC dat het proces zeker in oktober van start gaat en dat Saddam in november of december voorkomt. Volgens deskundigen is een spoedige start van het proces hele maal niet mogelijk, omdat er meer tijd nodig is voor het verzamelen van bewijsmateriaal. De uitspraken van Allawi lijken ingegeven door politieke motieven. De premier is kandidaat bij de voor januari geplande verkiezingen. Zijn populariteit heeft te lijden onder het toenemende geweld. Met een snelle start van het Sad- dam-proces kan hij die weer wat oppeppen. Een ook niet onbelangrijk probleem is dat het tribu naal geen leiding heeft. Tribunaal-directeur Salem Chalabi is ontslagen nadat duidelijk werd dat hij van moord wordt verdacht. Een opvolger is niet te vinden: naar verluidt vrezen mogelijke kandidaten represailles van Saddam-aanhangers. Advocaten zijn ook moeilijk te vinden. Een aantal van de voormalige handlangers van Saddam die ook terecht moeten staan, heeft nog steeds geen advocaat. Tot nu toe hebben zich nog geen Iraakse advocaten bereid verklaard, en de Arabische advocaten die dat wel waren hebben niets meer van zich laten horen. De verdachten hebben te kennen ge geven per se een Arabische advocaat te willen. Het proces tegen Saddam zal plaatsvinden in een van de gebouwen die hij ter meerdere eer en glorie van zichzelf liet bouwen. Nu zitten Saddam en zo'n tachtig andere belangrijke verdachten vast in Camp Cropper, een zwaar bewaakt complex op een Amerikaanse basis tien kilometer buiten het centrum van Bagdad. De ex- dictator zit in eenzame opsluiting, en wordt drie uur per dag gelucht. Hij komt de dag door met lezen en tuinieren. In een interview met de Arabische krant al-Hayat zei Allawi dat Saddam depressief is en om genade heeft gesmeekt. In een mondelinge boodschap zou hij heb ben gezegd dat hij niemand kwaad wilde doen. De noordelijke stad Gonaives is zwaar getroffen door Jeanne. De helft van de stad staat onder water en er zouden 150 doden zijn gevallen. Foto-. Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7