'Israël niet gevaarlijker dan New Yor GESPREK VAN DE DAG Balkenende stuurt premier een kaartje Madonna is overtuigd na spiritueel bezoek Alweer ex-socialist DAGELIJKS l e v e nReclameman brengt 'op goed geluk' cd uit Kl) K /\AM OOMC GBL.UK^''' MENSELIJK De invloed van terroristenleider Osama BIN LADEN strekt zich zelfs uit tot de we reld van de prullenbakproducenten. Het Groningse bedrijf Dijkstra Urban Solu tions ziet zich gedwongen de naam van haar nieuwe PRULLENBAK de Binlift te wijzigen, omdat de naam te veel negatieve reacties van potentiële klanten op roept. De prullenbak zal voortaan als Wastelift door het leven gaan. Dijkstra: ,,De mensen die in steden over veiligheid in de openbare ruimte gaan, houden zich ook vaak bezig met prullenbakken. Afvalbakken worden namelijk door terroristen regelmatig gebruikt om er explosieven in te verstoppen. Deze mensen associëren de naam Binlift niet met een prullenbak, maar met Bin Laden. Daarom hebben we besloten de naam te wijzigen". De Wastelift is bedoeld om het probleem van overvolle afvalbakken in drukke stadscentra tegen te gaan. De afvalbak is verzon ken in de grond en moet met een speciaal liftsysteem geleegd worden. De bak kan tien tot vijftien keer meer afval bevatten dan een normale prullenbak. De Wastelift is op dit moment alleen in Groningen geplaatst, maar onderhandelin gen met andere stéden in binnen- en buitenland zijn in volle gang. 'Op goed geluk stond ik daar, m'n benen loodzwaar, en bij de tweede vraag aan jou, wist ik dat ik je kie zen zou.' De beginregels van de eerste cd van Robin Blitzblum. Der tien jaar geleden ontmoette de nu 40-jarige Blitzblum zijn huidige vrouw Eline in het TROS-program- ma 'Op goed geluk'. Voor zover be kend vormen zij het enige 'setje' dat na een datingprogramma nog bij elkaar is. Eigenlijk was het helemaal niet de bedoeling dat Blitzblum, die crea tive director is van een in Amster dam gevestigd reclamebureau, zou meedoen aan het program ma. Maar ja, hoe gaat dat: je zit met een groepje in een café, je hebt enkele milimeters te diep in het glaasje gekeken en één van de dames aan de cafétafel blijkt ge heel toevallig kandidatenbegeleid- ster van Op goed geluk te zijn. En haalde hem over om zich op te geven. „Tja, ik kende het pro gramma wel, maar heb werkelijk nóóit met de gedachten gespeeld om mee te doen. Aan de andere kant vind ik dit soort spanning, emotionele uitdagingen, wel leuk. Uitdagingen zitten bij mij niet in zaken als het beklimmen van een gevaarlijke berg of zo, meer in dit soort dingen." En aldus geschiedde. De toen 27- 'Setje' uit TROS datingshow al 13 jaar bij elkaar jarige Robin mocht zijn vragen af vuren op de drie dames die voor hem onzichtbaar stonden opge steld. Hij moest afgaan slechts op stemmen, öp woorden, op emo ties. Bij het antwoord op de twee de vraag wist Robin al genoeg. Ro bin zei dat katten zo ongeveer zijn dierbaarste bezit waren en hij wil de weten waar Eline erg aan ge hecht was. Haar antwoord: „Van katten kan ik weinig hebben want ik ben allergisch, maar ik ben wel poeslief'. De vonk sloeg over. „Ik heb een redelijk sterk ontwikkelde intuïtie. Ze vertelde ook dat ze Ja pans studeerde, ze praatte een beetje bekakt. Je kunt zeggen dat ik al verliefd raakte op haar stem." Toen de waaier werd weggetrok ken (het spannendste moment van het programma) en de twee andere dames -waarop zijn keuze dus niet was gevallen- Robin pas seerden, wist hij voldoende. „Ik had de juiste keuze gemaakt." Hoewel de reclameman later tij dens het gesprek erkent dat zij el kaar „in de kroeg vermoedelijk voorbij waren gelopen". Tja, het kan verkeren. Uniek aan de situatie vindt Blitz blum het feit, dat hij zijn kinderen Het 'moment supreme'. Foto: archief Charlotte (11) en Olivier (10) het moment supreme kan laten zien, namelijk het moment dat hun ou ders elkaar voor de allereerste keer zien. „En het grappige aan het programma is ook, dat we el kaar nu op de video kunnen bekij ken -rustig thuis in Baarn op de bank zittend- met de beelden van momenten dat we elkaar nog niet kennen." Twee dagen na de opnamen ver trok het duo voor tien dagen naar het tropische Bonaire. Ze sloegen elkaar op Bonaire de hersens niet in. Integendeel: na enige maan den gingen Robin en Eline (intus sen Japannologe), die destijds door collega-studenten voor het programma was opgegeven, sa menwonen. En ze zijn tot op de dag van vandaag bij elkaar. Die 'wetenschap' sterkte Robin Blitzblum in de gedachte een cd te maken over de achterliggende dertien jaar. De muziek is hem niet geheel vreemd: Blitzbl twintig jaar percussionist i coverband Fum. Vorig jaai Zuid-Frankrijk ontdekte dt meman, die onder andere haker bedacht van de Re» reclame met Dick Advocaa dematte oksels tijdens hel pen EK voetbal, dat hij ple leefde aan het schrijven va teksten. Hij wilde de muzi tekst aanbieden aan beken tiesten, maar bedacht zich blum nam zanglessen eni eerste cd -een ode aan ziji Eline- Op goed geluk op. in eigen beheer. De muzic Martijn Schimmer (die ooi muziek schreef voor de fih ver Verliefd en Ellis en Gla land), de arrangementen! Evert Abbing, oprichter va Lane. Teksten zijn allemaal in hi derlands. „Of je nou in Di Frans of Engels zingt, je zn horen datje Nederlanderl vind dat ik me een eigentij troubadour kan noemen.! lijke, kwetsbare nummers lichtelijk ruig kantje eraan emotie zit in de puurheid, ongepolijst." Carry Tefsen programma destijds prese en niet op de hoogte wasi nog mensen bij elkaar wai heeft uit enthousiasme to een beetje te helpen bij d( motie van de cd. Jan van Stipriaan Luïscius Vorige week bekende ik u mijn onverwachte terug keer naar het socialisme, dit wegens de naderende privatisering van de WAO. Dat bedrijven dingen al tijd beter kunnen is een mythe. In de VS strijken par ticuliere verzekeraars 24 dollarcent op van elke dol larziekte-premie. Dat geld verdwijnt in kantoren, salarissen en de zakken van het managment. De Amerikaanse overheid verzekert ook ziektekosten en daar is de strijkstok maar 3 dollarcent per dollar. Dat vernam ik gisteren via een dronken personage in een film, maar in ieder geval toont zoiets aan dat zelfs in Hollywood tiuijfels bestaan over het nut van privatiseren. Toch word ik alsnog geen socialist, dit wegens weer een ander schokkend bericht. Ella Voge laar was hoog bij de FNV, zo'n club die hopelijk snel gaat betogen tegen privatisering van de WAO. Niet dat ik met vakbonden verder veel op heb: als je in het theater hebt gewerkt lukt dat niet meer. Zo mo gen, vanwege het heil der werkende mens, decorstuk ken hoogstens nog 25 kilo wegen. Ook tamelijk onwerkbaar in het theater is het begrip 'overuren'. De bonden zijn daar via de CAO's steeds strenger in geworden. Tot meer arbeidsvreugde leid de het niet. Wel tot meer zeurgedrag bij luie mede werkers en frustratie bij de theatergekken, die liever een mooie productie bouwen dan hun ATV-dagen wegslopen. Nee, voor zelfstandig denkende wezens is een vakbond geen zegen. Zelf werd ik ooit, mede dankzij de bonden, gedwongen mij voor 8000 gul den per jaar te verzekeren voor arbeids-ongeschikt heid. Anders mocht ik niet meer freelance voor om roepen werken. Het idee daarachter was dat iedere omroep mij eigenlijk in vaste dienst moest nemen, wat ik zelf ongetwijfeld ook het liefste wilde. Hoe kwamen ze erbij? Laat mij lekker rommelen. Geen sprake dat ik ooit lid zal worden van een vakbond. En mijn decorstukken van boven de 25 kilo draag ik zelf wel. Maar afgezien daarvan, zo'n toegewijd persoon als Ella Vogelaar, van de FNV, kan ik als mens best heb ben. Voor haar geen boiiussen een aandelenopties, nee, met een vast salaris staat Ella op de bres voor de minderbedeelden. Gevoel voor humor heeft ze vast niet, hebben socialisten zelden, wél een innerlijke overtuiging. Een koers gekozen, en die gevolgd. Zich door duizenden vergaderingen geslagen om voor de straatvegers dat ene procentje meer te regelen. Je zou zeggen: zo iemand staat ergens voor. En wat een Zanger FRANS BAUER en zijn vriendin Mariska van Rossenberg verwachten hun DERDE KIND. Mariska is in maart uitgerekend. Dat heeft het management van de volkszanger bekendgemaakt. Frans en Mariska hebben al twee zoontjes. De zwangerschap ver loopt tot nu toe voorspoedig, al dus het management. Een vrijwel volledig BLINDE Au stralische man is gisteren tot acht jaar cel veroordeeld wegens de MOORD op een nagenoeg DOVE landgenoot. De veroordeelde had volgens The Sydney Morning Her ald zich erover beklaagd dat de stereoinstallatie van zijn slachtof fer veel te hard stond. De ruzie in een opvangcentrum liep uit de hand toen de blinde man de dove te lijf ging met een keukenmes. De leiding van het centrum had de dove man al uitgerust met een koptelefoon, maar hij weigerde deze te dragen omdat het te warm was. De 49-jarige dader zei tegen de rechter in Brisbane dat hij het mes op de keel van de dove had gezet, maar dat deze begon te wankelen op zijn kunstbeen en daardoor in het mes viel. Hij had de hoop de beterschapkaar- ten eigenhandig aan premier Jan Pe ter Balkenende te mogen overhandi gen in het IJsselland Ziekenhuis, maar daar stak de Rijksvoorlichtings dienst een stokje voor. Toch stelde de Lisserbroekse hovenier Arjan Bal kenende graag een aantal dagen zijn website www.balkenende.nl beschik baar voor een kaartenactie voor de premier, die kampt met een ontsto ken rechtervoet. Niet alleen omdat hij het een leuk idee van het Hoofddorpse bedrijf Venspro vindt, maar ook omdat het hem de nodige publiciteit oplevert op radio, tv en in de krant, doet Ar jan Balkenende -geen familie van- mee aan de actie. Het hoveniersbedrijf heeft de site www.balkenende.nl al sinds 1994 in handen. „Daar hebben we zwaar in geïnvesteerd", geeft Arjan toe, hoe- Abraham Kuyper Regeren is iets anders dan administreren „Ik hoop dat ze straks bij het diner aar dige dingen over ons zal zeggen," zei Israëls minister van toerisme, Gideon Ezra, k,ort voor Madonna en tweedui zend gasten van het Amerikaanse Kabbala Centrum in Tel Aviv aan tafel gingen. Hij werd niet teleurgesteld. Een deel van Madonna's toespraak leek zelfs te zijn geschreven door de tekstschrijver van zijn eigen ministerie. Het departement heeft toestemming gekregen beelden van het bezoek van de popster te verwerken tot een vijf minuten lange reclamefilm. rustgevende gedachte, dat nog niet iedereen een BV- ik is die zichzelf zo duur mogelijk verkoopt. Nu zelfs Wim Kok meegraait met de veelverdieners van Shell en ING, moet het socialisme het hebben van trouwe bondgenoten als Ella Vogelaar, vice-voorzitter van het FNV. Helaas. Ella vertrok met ruzie bij de bond en werd commissaris bij Uriilever. Okay, margarine en wasmiddelen kopen we allemaal. Moet kunnen. Eventueel. Maar toen werd Ella voorzitter van Borea, de belangenclub van commerciële reïn- tegratie-bedrijven. Dat is een hele mond vol, maar ik snap direct hoe die vork in de steel zit. Reïntegratie, dat heeft met WAO te maken. Namelijk: hoe houd je, of haal je mensen uit de WAO. Ella werkt tegenwoordig dagelijks met en voor mensen die watertandend uitzien naar de privatisering van óók de WAO. Daar ben ik tegen, en dat blijft ook zo. Als El- la Vogelaar vóór is, ben ik tegen Ella. Als Ella ooit socialist was, ben ik vanaf nu weer tégen het socialisme. Na emmer Kok is dit de druppel. Weet iemand nog het telefoonnummer van de CPN? Een man uit het Zuid-Spaanse Sevilla is naar de rechter gestapt om een AANKLACHT in te dienen tegen zijn vrouw, die vijf dagen achtereen WEI GERDE SEKS met hem te hebben. Volgens de boze echtgenoot heeft zijn eega hem 'onwaardig behandeld' en dat staat volgens hem gelijk aan 'mis handeling binnen het huwelijk'. Hij wil dat de rechter haar daarvoor straft. De rechter heeft na overleg met zijn supe rieuren de aanklacht echter 'niet ont vankelijk' verklaard. Want weigeren de liefde te bedrijven staat nergens in het wetboek van strafrecht vermeld als een strafbaar feit, aldus de magistraat, die de aanklacht opmerkelijk genoeg vond om aan de media te melden. In de strijd om eertijds gedempte grachten in de Amsterdamse binnen stad weer open te graven, heeft de Werkgroep OPEN DE GRACHTEN een nieuw middel in de strijd gegooid. Een comité van Aanbeveling met daarop 34 namen, steunt de werk groep. Prominenten als Willeke Alber- ti, Hedy d'Ancona, Jos Brink, Adriaan van Dis, Matthijsvan Heijningen, Ni- colaas Matsier en Geert Mak figureren op de lijst. Ook een bekende Jordaan- bewoner als Ome Koen (die graag wil vissen) ontbreekt niet. wel Jan Peter toen nog lang niet in beeld was als premier. De hovenier is blij met de si te. „We zinspeelden al langere tijd om daar iets mee te doen." Zelfheeft Arjan ook een berichtje gestuurd. Internetters kunnen via de site een kaart kiezen en een stukje schrijven voor 'JP', maar ook bijvoorbeeld een eigen foto scannen. Medewerkers van Venspro bekijken de kaarten wel voordat ze in een grote postzak ver dwijnen. „We hebben ook een aantal vervelende berichten gekregen", zegt Johan van Vulpen. „Een hoop wisse lende reacties: hele positieve, waarin mensen hem echt een hart onder de riem steken, maar ook kritische be richten, waarin ze hem beleidstips geven." Van Vulpen verwacht dat uiteindelijk tienduizend mensen een, al dan niet aardig bedoeld, kaartje naar Balkenende sturen. De kaartenactie is niet het eerste project waar Venspro flink mee scoort. Eerder haalde het bedrijf bij voorbeeld ook de publiciteit met het 'bliqje', een wenskaart verpakt in een blikje. En via de website www.greetz- .nl kunnen echte wenskaarten wor den verstuurd. Wessel Mekking ze de muur van een afstand. Foto's: EPA „Eerlijk gezegd maakte ik me wat ongerust over dit bezoek, na al die nieuwsberichten over terreuraanslagen en het lezen van de reisadviezen over hoe gevaarlijk het is voor Amerika nen", zei Madonna. „Maar nu weet ik dat het hier niet gevaar lijker is dan in New York. Ik voel me heel veilig en welkom. Het meest gevaarlijk waren de pa parazzi die me hier buiten het hotel opwachtten." Madonna noemde de persfoto grafen 'stoute jongens', maar het waren twee van haar eigen lijfwachten die het afgelopen weekeinde voor ondervraging op het politiebureau beland den. Op een korte wandeling van Madonna van een visres taurant terug naar het hotel hadden ze twee fotografen zo danig toegetakeld, dat deze zich in het ziekenhuis moes ten laten behandelen. In haar diner-toespraak legde Madonna uit hoe het geweld in de wereld komt. „We leren onze kinderen de wetten van oorzaak en gevolg. We leren hen dat er op elke actie een re actie volgt. We leren hen dat ze verantwoordelijkheid moeten dragen", vertelde ze. „Als een kind een ander kind tegenkomt, wil het alleen maar spelen. Het denkt niet: O, hij is moslim, of hij is jood. Ze beoordelen elkaar niet op grond van huidkleur of haardracht. Het zijn de volwas senen die kinderen dat soort ideeën aanpraten." Het diner in het David Inter continental Hotel, waarvoor de gasten 500 dollar per stoel had den neergeteld, stond in het te ken van 'Spiritualiteit voor Kin deren', een stichting die toena dering beoogt tussen kinderen van alle godsdiensten in het Heilig Land. Zelf verklaarde de katholiek opgevoede Madonna met nadruk dat ze niet naar Is raël was gekomen als vertegen woordigster van een speciale religie, maar alleen als leerling van de kabbala, de joodse mys tiek. Joden die de kabbala omhelzen zijn het er niet over eens of ook niet-joden mogen worden inge wijd in de leer van de Zohar, het in de twaalfde eeuw ge schreven boek dat een mystieke uitleg geeft aan de tekst van de tora. In ieder geval maakten vrome bidders bij de Klaagmu ur het afgelopen weekeinde duidelijk hoe zij erover denken. Toen de popster zaterdagnacht tegen twaalf uur onaangekon digd bij de Muur verscheen, vond de politie het verstandiger dat ze in haar auto bleef, en dat deed ze dus maar. Buiten schreeuwden geïrriteerde or thodoxen: 'Shabbes, shabbes!' (sabbat). De korte nachtelijke tocht naar Jeruzalem en de wandeling naar het visrestaurant waren de enige keren dat Madonna zich buiten haar hotel waagde. De itaa| ver' rest van de tijd spendei volgens haar omgeving z en luisterend naar lezin door kabbala-leermees Jeruzalem bezocht ze h van de in 1954 gestorve bijn Yehuda Ashlag, eei list die een comment: Zohar heeft geschrevei een pelgrimage naar gr ben van bekendere kabe als rabbijn Jitschak Lur j, 'Ari') en Shimon Bar-Y( het noorden van het lai op het laatste moment programma geschrapt man, regisseur Guy Riti bracht er overigens wel bliksembezoek. Ook he r streden plan voor een I aan het graf van aartsn Rachel in Bethlehem 0 zette Westelijke Jordaa voerde Madonna niet 1 ren vertrok ze weer, in vé Boeing-737 jet. Ad Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2