Coalitie pal :hter harde Maatregelen FNV eist maximaal drie procent Verpleeghuis Oudshoom inning maakt weefsellijm r Amerikaanse soldaten uinigingen onvermijdelijk' Extra bijlage prinsjesdag 'Afschaffing prepensioen in één woord schofterig' Op alles voorbereid wil 32 banen schrappen dinsdag 21 september 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Project Fréderique Spigt gered door 1 de buurvrouw Roelant Oltmans bij Oranje met open armen ontvangen Buien l> 12/13' A 15/16' Ted Simons Het Amerikaanse leger efdi 1 weefsellijm van het biotechnologiebedrijf w testen. Het middel is kw|om snel bloed te stel- is daardoor geschikt zi iruik op het slagveld, ziji daten sterven niet zo lati 1 hun verwondingen, m 11 bloedverlies dat hos- rnei 1 chirurgen niet bijtijds olg stoppen. Het leger be- thu it laboratoriumonder op laar volgens directeur lingh van Pharming n i'l e ontwikkelingen ra- Pharming heeft een ontwikkeld om het uw lingsmiddel fibrinog- 'eli laken uit de melk van i bi e koeien. In eerste in stantie was de 'weefsellijm' ont wikkeld voor gebruik in de ope ratiekamer. Chirurgen willen zo min mogelijk bloedverlies tij dens operaties. Dat is slecht voor de patiënt en bovendien hindert stromend en klonte rend bloed artsen bij hun werk. Het Amerikaanse leger blijkt veel te zien in het product van Pharming. Zij werken al met fi- brinogeen, dat zij krijgen van bloeddonoren. Op het slagveld gebruiken legerartsen en hos pikken verband dat met de weefsellijm is doordrenkt. Vol gens Singh zoeken zij echter een alternatief voor het mense lijke donorproduct. ,Aan het gebruik van bloed zijn veilig heids- en gezondheidsrisico's verbonden", zegt hij. „Ons pro duct is synthetisch en veilig." COMMENTAAR VAKBONDSACTIES eke bedrijf kent zijn ei- ?gte a. Eén van de wetma- ■)an van het Binnenhof is cabinet bij zijn aantre- in de bus moet blazen, KeUt1 een regeerperiode iets dy,, ar krijgen. De levenscy- - s en kabinet is kort: vier een optie op verlen- aar voor prolongatie de regeringspartijen steun van nodig, rk M°rt daarom m ulitieke mo- porfi h?< begin binetspe- meest on- maatregelen te ne- bij de start niet lukt in de overheidsuitga- ijden, dan lukt het na jaar zéker niet. Zodra igen in zicht komen, 0Ot kiezer weer mild ge- irden en komen de ca- I'd de kast. anapt en zo blijft het Ook (^^et-Balkenende zal zich deze ijzeren wet kun- 'et jakken. Toch moet ge- oor den dat deze coalitie historisch perspectief - wel erg hard van leer trekt Het kabinet kan veel verweten wor den, maar niet dat het geen lef toont, bijvoorbeeld, de vergrij zing van de bevolking aan te pakken: later met pensioen, lan ger doorwerken, minder ar beidsongeschikten. Geen heilig huisje blijft gespaard. Een reactie op zoveel daden drang kon niet lang uitblijven. De werkgevers protes teren via radiospotjes en de vakbonden zijn na jaren weer eens de straat op gegaan. Het waren veelal gemeen teambtenaren, die gis teren Rotterdam op stelten zet ten. Als opmaat naar de landelij ke protestdag op 2 oktober viel de opkomst niet tegen. Toch zal de vakbondstop er nog een flink schepje bovenop moe ten doen. Want, als er geen hon derdduizenden werknemers op de been kunnen worden ge bracht, is de conclusie snel ge trokken dat het kabinet over meer draagvlak beschikt dan de bonden. Hugo Schneider eidsch Madonna: Israël niet gevaarlijker dan New York Bestaan er mooiere grachten dan het Rapenburg? acli onI /gpd - 'Pijnlijk maar lelijk', is de reactie van en D66 op de bezuini- nnen van het kabinet, ingspartijen wijzen al- bezuinigingen op onder- ide hand. De oppositie- hebben juist de aanval ™|op de kabinetsplannen. tievoorzitter Boris Dit- fdat de volledige bezui- 0 ip onderwijs, zo'n 120 ^euro, van tafel gaat. een hard punt voor e WD liet vorige week D66 te steunen. Ook „wil af van de bezuini- :ractievoorzitter Verha- T dat vermindering van lucratie op het ministe- P01 eg oplevert. en. epen in de sociale ze- 'A stuiten op weinig weer- ij CDA en D66. „De in liggen in Nederland it hoger dan in de ons nde landen. Door de maatregelen wordt dat %es procent. De andere et komen uit loonmati- dus Verhagen. heeft moeite met een ezuinigingen in de ge- Iszorg. „We moeten en, anders betalen we tot 50 procent van ons premie voor de ziek- verduidelijkt Verha- ir het CDA is niet ge net de maatregel dat mensen moeten betalen voor een bezoek aan de huisarts. „De samenstelling van de no- claimregeling is nog onderwerp van discussie voor ons. Ook naar de ingrepen in het zieken fonds moeten we nog eens goed kijken", aldus Verhagen. Voor D66 is het juist essentieel dat de huisarts ook onder de no-claimregeling valt. D66 en CDA vinden dat het ka binet de noodzaak van het har de beleid onvoldoende uitlegt. „De burgers moet duidelijk ge maakt worden dat het beleid nodig is om de AOW, de zorg en het sociale stelsel ook in de toekomst betaalbaar te hou den", meent Dittrich. De oppositie zet de tegenaanval in met alternatieve begrotingen en inkomensplannen. In de 'beterbegroting' van PvdA-ffac- tievoorzitter Wouter Bos krijgen werknemers met een laag inko men een werkbonus van 500 euro. De premies en belastin gen op loonkosten die werkge vers in het midden- en kleinbe drijf betalen, gaan in het PvdA- plan omlaag. Zieken met een goed inkomen moeten eerst hun eigen salaris aanspreken voordat ze van de volksverzeke ring AWBZ gebruik mogen ma ken. De kabinetsbegroting is in de ogen van SP-fractieleider Jan Marijnissen 'de voortzetting van de treurnis'. Tienduizenden actievoerders, onder wie 150 medewerkers van de Zoeterwoudse vestiging van Heineken, demonstreerden gisteren in Rotterdam tegen het kabinetsbeleid. Foto: ANP/Robert Vos Ondanks het vroegtijdig uitlek ken van de miljoenennota vorige week bij RTL Nieuws, brengt de ze krant morgen een acht pagi na's tellende extra bijlage over prinsjesdag. Naast de integrale tekst van de Troonrede, uitge sproken door koningin Beatrix, wordt in de bijlage aandacht be steed aan de departementale be grotingen. Naast de droge feiten is veel ruimte voor achtergron den, beschouwingen en inter views met spraakmakende be windslieden als de ministers De Geus, Verdonk en Remkes. Energiebelasting fors omhoog brussel - De energiebelasting op stroom en gas gaat stapsge wijs flink omhoog. De extra be lasting loopt op van 605 mil joen in 2005 tot 760 miljoen eu ro in 2007. Staatssecretaris Van Geel (milieu) zei dat gisteren, vooruitlopend op de miljoe nennota. De hogere energiebe lasting moet gebruikers manen tot zuinigheid. Dat helpt de uit stoot van het broeikasgas C02 te verminderen. Kapotte klep doodt man Heinekenpersoneel voert actie door Floor Ligtvoet zoeterwoude - Ze zijn niet boos. Ze zijn woedend. De af schaffing van het prepensioen is bij de 150 stakende werkne mers van de Zoeterwoudse bierbrouwer Heineken totaal in het verkeerde keelgat gescho ten. De bezuinigingsactie van het kabinet Balkenende noe men ze in één woord 'schofte rig'. „Want wij hebben er jaren lang collectief aan meebe taald", verklaart Hans van der Bijl. „Ik ben 56,5 jaar oud en loop die regeling dus net mis." Geen prepensioen meer, dat doet vooral onder de oudere werknemers flink pijn. Om de kritiek op het overheids beleid kracht bij te zetten, stap te Van der Bijl gisterochtend met tal van gefrustreerde colle ga's vanaf het fabrieksterrein in een bus naar Rotterdam. De productie van de brouwerij lag daardoor een kleine dag stil. De stakers verzamelden zich op de Coolsingel waar de vakbonden FNV, CNV en MHP een demon stratie organiseerden tegen de bezuinigingsacties van het ka binet. Tienduizenden brand weermannen, ambulanceper soneel, onderwijzers, fabrieks arbeiders, havenwerkers en bouwvakkers legden met hun scheveningen - Paarden en hun berijders van de Cavale rie Ere-Escorte oefenden gisteren op het strand van Sche veningen. Zij begeleiden vandaag koningin Beatrix tij- dens de rijtoer met de Gouden Koets van Paleis Noord einde naar het Binnenhof in Den Haag. Om de paarden op alles voor te bereiden, klonken er geweerschoten en harde muziek tijdens de oefensessies. Ook werden er rookbommen afgestoken. Foto: Reuters/Jerry Lampen rotterdam/anp - De FNV eist bij de komende CAO-onderhandelingen maximaal 3 procent. Dat bestaat uit 1,25 procent hoger loon en 1,75 pro cent om de bezuinigingsmaatregelen van het ka binet op bijvoorbeeld het prepensioen te repare ren. „Wij hechten aan werkgelegenheid en laten de lonen niet te sterk stijgen", zegt CAO-coördinator Jongerius van de vakcentrale. „Wij zijn er niet op uit bedrijven kapot te maken." VNO-NCW zegt echter dat de economie de loon eis van in totaal 3 procent niet kan verdragen. „Wij beschouwen dit als een ernstige breuk van het verantwoorde loonbeleid, waarover wij het eerder met de vakbeweging eens waren", aldus een woordvoerder van de werkgeversorganisatie. De zegsman wijst erop dat werkgevers en bon den afgelopen najaar nog hadden afgesproken de lonen in 2004 en 2005 nagenoeg te bevriezen. Adviseur arbeidsvoorwaardenbeleid De Wildt van ondernemersorgansatie MKB-Nederland stelt dat de economie sinds het zogeheten na jaarsakkoord niet veel is verbeterd. „Het is dan ook onzin zulke eisen te stellen en het is hele maal van de gekke om werkgevers de rekening van het kabinetsbeleid te laten betalen. Met deze opstelling van FNV-bonden zullen er weinig nieuwe CAO's tot stand komen." Het CNV, collega-vakcentrale van de FNV, heeft zijn looneis uitgesteld. Het wil er niet van be schuldigd worden de economie te schaden door te veel loon te eisen. Bovendien wil het CNV het definitieve kabinets beleid over de WAO en het prepensioen afwach ten om daarop hun compensatie-eisen aan te passen. Ook de FNV wacht de definitieve voor stellen af alvorens met definitieve eisen te ko men, aldus Jongerius. Naast de compensatie voor het schrappen van de regeling waarmee werknemers voor hun 65ste kunnen stoppen met werken, wil de FNV meer geld voor kinderopvang en ziektepreventie. alphen aan den run - Ver pleeghuis Oudshoom wil 32 medewerkers met een ID-baan (voorheen Melkertbaan) ont slaan. Volgens de raad van be stuur van Alatus, waaronder Oudshoom valt, is het onver antwoord om de medewerkers in dienst te houden nu de ge meente Alphen aan den Rijn op 1 oktober begint met een staps gewijze vermindering van de subsidie op ID-banen. De meest ID-medewerkers zijn in dienst als huiskamerassistente. De betrokken medewerkers zijn gisteren ingelicht. Volgens woordvoerder Schrijnemaekers van Alatus had het verpleeghuis geen keus gezien de voortva rende wijze waarop Alphen de Haagse opdracht uitvoert om het aantal ED-banen drastisch te beperken. „Half mei kregen we een brief van de gemeente. Nog voor de vakantie hebben we de medewerkers daarover geïnformeerd. De afgelopen maanden hebben we gekeken naar wat we konden doen om de mensen in dienst te houden. We hebben nu geconcludeerd dat dat niet haalbaar is." Pagina R3: Geen plaats meer voor huiskamerassistentes zuidschermer - Een automobi list is gistermiddag op de Zuid- dijk in Zuidschermer om het le ven gekomen. Zijn auto werd opengereten door een kapotte klep van een vrachtwagencom binatie, die in tegengestelde richting reed. De kapotte klep sneed dwars door de auto van het slachtoffer, aldus de politie. Hierbij kwam de man om het leven. Een vrouwelijke passa gier raakte zwaargewond. Bij UWV extra ontslagronde den haag - Bij het UWV ver dwijnen opnieuw 3000 banen. Eerder maakte de uitkeringsin stantie al bekend dat er tot en met 2008 zo'n 6300 banen moe ten verdwijnen. Inclusief de nieuwe ronde is het personeels bestand van het Uitvoeringsin stituut Werknemersverzekerin gen straks gehalveerd. De nieu we ontslagronde is noodzake lijk omdat verwacht wordt dat het aantal WAO'ers afneemt en dat de duur van een WW-uitke- ring zal worden verkort. Pagina Economie (advertenties) protest het verkeer in de haven stad voor enkele uren nagenoeg plat. De stemming was strijd lustig maar ook grimmig van toon. Het gevoel verraden te zijn, overheerst eveneens in de bus sen van het personeel van de Zoeterwoudse bierbrouwer. Ie ders baan staat op de tocht, realiseren ze zich. Ruim 500 ar beidskrachten worden straks de laan uitgestuurd. Erg genoeg, vinden de actievoerders, maar met een economische recessie wel enigszins te begrijpen. „Ie der bedrijf moet immers bezui nigen", constateert Piet Dijk huizen (50) van het actiecomité somber. Daarentegen kunnen de Zoe terwoudse actievoerders geen enkele begrip opbrengen voor het kabinet dat ingrijpend snoeit in het sociale vangnet. „Jan Modaal betaalt netjes zijn premies maar wordt ondertus sen genaaid door de hoge he ren", zegt Arnold Lenting (57) verbeten. „Die mannen voelen zelf niets van de bezuinigingen. En het dan maar over normen en waarden hebben. Pff, het is gewoon verschrikkelijk." Pagina R3: 'Moet ik straks tot mijn tachtigste werken?' Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook; 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie «»n

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1