'Mans genoeg' - met dank aan de buurvrouw KUNST CULTUUR Wilminks liefde voor het gewone leven Bloederige beelden NUHR en Wim Hels winnen cabaretprijze: De worstelpartijen van Fréderique Spigt met haar gasten dinsdag 21 SEPTEMBER 20( De documentaire over Wilmink van Dirk-Jan Roeleven is ot expositie te bezichtigen. Foto: GPD Huub van der Lubbe. Foto: GPD De Dijk ontwaakt amsterdam - De Nederlandse band De Dijk gaat weer optre den. De formatie is, na een af wezigheid van meer dan een jaar, op 23 januari volgend jaar te zien in Ahoy" in Rotterdam. De voorverkoop voor het con cert begint zaterdag. Na het concert gaat De Dijk zich rich ten op een nieuwe cd. Vanaf eind mei volgend jaar wordt er weer gespeeld. De band is be kend van nummers als 'Als ze er niet is' en 'Binnen zonder kloppen'. De Dijk bestaat 23 jaar. Het is de tweede keer dat de band een 'sabbatical' jaar heeft genofnen. Deze periode werd benut om even de aan dacht op andere zaken te rich ten en nieuwe inspiratiebron nen aan te boren. Zanger Huub van der Lubbe stond bijvoor beeld in het theater met een li terair programma. Slam Poetry in het LAKtheater leiden - Slam Poetry heet de nieuwe rage in Nederland, ge dichten voordragen uit het hoofd. Vaak gaat het om rap achtige gedichten die in hoog tempo over het publiek worden uitgestort. Het LAKtheater orga niseert op haar foyeravonden Café Favoriet een competitie voor slamdichters uit de regio. De voorrondes zijn op 12 okto ber, 2 november en 16 novem ber. De finale is op 30 novem ber. Per voorronde mogen vijf dichters hun act opvoeren. Twee daarvan gaan telkens door naai' de finale. De avon den beginnen om 20.30 uur. Op dinsdag 28 september is er om die tijd alvast een voorproefje. Inschrijven voor GP Zuid-Holland leiden - De Zuid-Hollandse Popunie stelt vanaf vandaag de inschrijving open voor deelna me aan de voorronde van de Grote Prijs van Zuid-Holland. Er zijn vier verschillende cate gorieën: bands, hip-hop, sin ger/songwriter en dance. In schrijfformulieren zijn verkrijg baar bij podia, platenzaken en bibliotheken. De inschrijving staat open tot 19 november. De winnaar van de GP Zuid-Hol land doet mee aan de landelijke finale. DSS speelt op aanvraag aarlanderveen - Het fanfare orkest DSS geeft op 19 februari 2005 weer een Wensconcert,- het achtste in successie. Lief hebbers en luisteraars kunnen voor 1 oktober een verzoekje indienen dat DSS (mogelijker wijs) gaat spelen. De muziek stijlen lopen uiteen van pop naar musical naar licht klassiek. De indieners worden door DSS te zijner tijd uitgenodigd voor het Wensconcert. Het adres: Van de Windhof 26, 2445 AX Aarlanderveen. Letterkundig Museum wijdt expositie aan vorig jaar overleden dichter/schrijver door Jan-Hendrik Bakker den haag - Vele bekende na men ontbraken bij de opening van de tentoonstelling die het Letterkundig Museum wijdt aan tekstschrijver en dichter Willem Wilmink. Joost Prinsen, Aart Staartjes, Wieteke van Dort, Herman van Veen, Edwin Rutte hadden bezigheden el ders. Maar anderen waren er wel. Herman Finkers, Arthur Japin, Karei Eykman. Mensen die schatplichtig waren aan een van Nederlands actiefste tekst schrijvers. Wat is het verschil tussen een tekstschrijver en een schrijver? Rare vr/iag want beide zijn na tuurlijk schrijvers van tekst. Toch is er een onderscheid. Schrijvers zijn doorgaans per soonlijkheden die, wanneer ze succesvol zijn, veel in de publi citeit staan. Tekstschrijvers daarentegen leiden een leven achter de coulissen. Natuurlijk, ze drinken een goed glas bier met hun vrienden, hebben vrouw en kinderen, maar op de televisie komen ze zelden. Samen met Lennaert Nijgh was Willem Wilmink zo'n auteur. Bekend en geliefd in kleine kring, voor het grote publiek niet meer dan een naam. En toch kent iedereen Wilminks teksten: 'Deze vuist op deze vuist', het openingslied van De Film van Ome Willem met het bekende broodje poep, 'De ou de school', 'Hilversum 3''Den Haag, Den Haag' (de weduwe van Indië) en 'Frekie'. Willem Wilmink (1936) over leed vorig jaar. Het zal ten dele aan de nieuwsluwte van die zo mer gelegen hebben, maar het was alsof de media zich plotse ling realiseerden dat Wilmink de schrijver was van liedjes en gedichten die het leven in Ne derland de afgelopen decennia mooier gemaakt hebben. Zijn dood kreeg plotseling veel aan dacht. Het videofragment waar in Wilmink zijn gedicht 'Achter langs' voorleest, over het gewo ne, niet-officiële leven in de ste den, gezien vanuit de trein, zal de komende decennia nog wel enkele keren opduiken. Afgelo pen week zond de NPS een do cumentaire over Wilmink uit die aan de postume roem van de dichter verder bij zal dragen. De documentaire is ook op de expositie te bezichtigen. Wilmink is de dichter, die ge tuigde van een groot verlangen naar de geborgenheid van het gewone leven. Hij deed dat vormvast en trefzeker, spelend met eenvoudig sentiment en echte ontroering, een moderne nakomeling van Theo Thijssen. Dat de expositie over Wilminks werk en leven al in de titel sa menvat waarom het gaat bij de ze zachtaardige, maar ook neu rotische man, is tekenend. De kem van zijn werk draait om die geborgenheid. 'Van Java- straat tot Javastraat' is de route die Wilminks leven beschreven heeft, letterlijk maar ook over drachtelijk. Wilmink werd ge boren in de Javastraat te En schede en keerde er in 1991 te rug, waar hij ging wonen, niet ver van de oude school, het ge lijknamige liedje dat hij schreef voor Don Quishocking. De ex positie heeft een kleine ruimte speciaal gewijd aan die school, compleet met de schoolplaat van Goejanverwellesluis. Tussen Javastraat en Javastraat ligt een creatieve loopbaan, waarin het gewone leven van de straat centraal stond. Wilmink is direct na zijn studie Neder lands in Amsterdam weten schappelijk medewerker aan de universiteit geworden. Dat bracht hem in een moeilijke positie, want hij hield meer van taal en literatuur dan van verga deren en begin jaren zestig kwam dat juist in de mode. De jonge Wilmink haalde tij dens colleges liever zijn trek- harmonica te voorschijn (toen nog een instrument met weinig aanzien) om liederen te zingen. In die tijd ontstaat zijn samen werking met Herman van Veen, Don Quishocking, het Schrij verscollectief, verantwoordelijk voor teksten van de Stratema- kersopzee-show, J.J. de Bom, Het Klokhuis et cetera. Hij pu bliceert ook enkele (kinder)boe ken. In 1977 loopt zijn huwelijk stuk, een breuk die ook in een ander opzicht een nieuw leven zal inleiden want hij besluit daarna volledig van de pen te gaan leven. Met zijn tweede vrouw Wobke verlaat hij Am sterdam, waarover hij nog een liedje vol schuldgevoelens heeft geschreven.. De expositie in het Letterkun dig Museum is bijzonder aardig ingericht rond Wilminks eigen thema's: de kroeg, de school, Enschede en kathedralen. Dat laatste is een opmerkelijke lief de geweest van deze socialis- tenzoon. Wilmink was dol op kerkelijke gebouwen. In 1952 organiseerde hij al een fiets tocht door het Twentse land langs kerken. Later zou hij vaak de kathedraal van Den Bosch bezoeken en er is een foto waarop het echtpaar Wilmink met het echtpaar Finkers een biertje drinkt in het café tegen over de kathedraal van Chartres. Want dat moest wel van Wilmink, cultuur met een biertje (en voor de kinderen pa tat). Overigens placht de dich ter ter ontspanning en met veel plezier de gulden snede te bere kenen van middeleeuwse ka thedralen. Over die liefde voor de middel eeuwen gaat een van de beste bijdragen in het aan Wilmink gewijde en gisteren uitgekomen Schrijversprentenboek. Ze is van de mediëvist W.P. Gerrit sen, die vertelt over zijn samen werking met Wilmink bij de vertaling het Brandaan-lied en de Carmina Burana. Uit dat stuk wordt duidelijk hoezeer de kracht van Wilmink lag in de combinatie van groot vakman schap en een poëtische/humo ristische kijk op het gewone le ven. 'Willem Wilmink, van Java straat tot Javastraat' - Letter kundig Museum. Tot 10 april. Open di-vr. 10-17 uur, za-zo vanaf 12 uur. Bij uitgeverij Prometheus verscheen giste ren Het Schrijversprenten boek over Willem Wilmink. Prijs: Euro 19,95. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Foto's uit eigen bezit, een selectie uit het werk van Mare de Haan, Wim Lamboo en Teun Voeten. Te zien: t/m 28/11, di t/m vrij 10-17 uur, za en zo 12-17 uur, 4 oktober 10-12 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28- 32, Leiden. Fotografen Mare de Haan, Wim Lamboo en Teun Voeten heb ben weinig met elkaar gemeen. Behalve dan dat zij uit Leiden afkomstig zijn en een aantal van hun foto's onlangs door Stedelijk Museum De Lakenhal is verworven. In de drie kabi netjes op de benedenverdie ping is hun werk tentoonge steld. Het verzamelen van foto's is 'in'. En het is interessant te merken dat ook De Lakenhal deze trend niet aan zich voorbij laat gaan. Sommige foto's hebben een di recte relatie met Leiden. Zo maakte Wim Lamboo in de ja ren tachtig een serie over het voormalige slachthuis aan de Pasteurstraat. Hoewel niet zo zeer het gebouw in beeld is ge bracht, maar meer het gebruik daarvan. In een reportage over een islamitische rituele slach ting zien we hoe schapen bijeen worden gedreven en hoe ze na het slachten levenloos aan de muur hangen uit te lekken. Het zijn bloederige, afschrikwek kende beelden. In een andere serie heeft Lam boo Hongaarse kunstenaars ge portretteerd. En het opvallende is dat hier, in tegenstelling tot bij de foto's van het slachthuis, juist de omgeving waar de kun stenaars leven centraal staat. Lamboo heeft dit keer veel aan dacht voor de huizen en straten die als achtergrond dienen. Vaak zijn de bijbehorende kun stenaars zo klein afgebeeld dat ze nog maar nauwelijks zijn te herkennen. In het werk van Teun Voeten staat daarentegen de mens cen traal. Hij reisde naar Afghanis tan en fotografeerde wat oorlog met mensen doet. We zien kin deren in een vluchtelingen kamp die verlegen en wantrou wend in de camera kijken, het uitdelen van voedsel aan oor logsweduwen, een oude man op straat tussen de puinhopen van wat eens zijn woonwijk was. Mensen die het ergste hebben meegemaakt en in gro te onzekerheid leven. De foto's van Mare de Haan be horen tot een heel andere cate gorie. Ook hij legde treurige beelden vast, maar niet van mensen. In opdracht van De Lakenhal fotografeerde hij het lot van een gebouw. Namelijk de voormalige textielfabriek aan de Oude Singel, het zogenoem de Scheltemacomplex, gelegen op een steenworp afstand van het museum. Jarenlang heeft het leeg gestaan en zou het zijn vervallen tot een ruïne als het niet op tijd was gerestaureerd. De Haan fotografeerde de de plorabele toestand waarin het verkeerde: de doorgezakte vloe ren, ingestorte daken, gebroken ruiten en met planten begroei de regenpijpen. Evenals de fo to's van Lamboo en Voeten zijn het unieke documenten. Mis schien hebben de drie fotogra fen dan toch iets met elkaar ge meen. Namelijk het gevoel om datgene uit de werkelijkheid op te pikken dat later wordt gezien als een treffend tijdsbeeld. door Louis du Moulin Rotterdam - Paniek kan soms prachtresultaten opleveren. Zo als de muziekdocumentaire 'Mans Genoeg' over Fré Spigt van Sonia Herman Dolz. Tot stand gekomen als een last mi- nute-oplossing, nadat De Zange res ten einde raad bij haar buur vrouw de cineaste had aange klopt. Frédérique Spigt (47) dacht het eindelijk helemaal voor elkaar te hebben. Een interessant al bumconcept, de medewerking daarvoor van een hele rits dier bare vakbroeders- en zusters, een geïnteresseerde nieuwe platenmaatschappij en ook een regisseur om de opnamen op film vast te leggen. Maar dat laatste deel van de puzzel bleek niet te kloppen. Het goede gevoel over de be oogde samenwerking ontbrak, merkte de Rotterdamse zange res in tweede instantie. En toen zat ze klem, want alles en ieder een was al 'besteld', schuiven met de poppetjes en het mate rieel was niet meer mogelijk. Met de handen in het haar is Spigt toen maar naar haar buurvrouw Sonia Herman Dolz gestapt. „Ik wist wel dat Sonia films maakte, maar kende haar werk eigenlijk niet zo goed. Bo vendien hadden we in de twee jaar dat we al naast elkaar woonden nauwelijks contact gezocht. 'Je moet me helpen', heb ik haar gesmeekt. Ik was -echt de wanhoop nabij." Gelukkig voor Spigt trof ze bij Herman Dolz (41) direct een gewillig oor. Herman Dolz: „Ik was zeker niet op de hoogte van waar Fré mee bezig was. Heel vroeger, toen ik zestien was, heb ik wel eens naar die eerste band van haar, I've Got The Bullets, geluisterd. Dat was het eigenlijk. Alhoewel, ik kan me herinneren dat ik haar een keer op de radio hoorde zingen ter wijl ik bij de garage wilde weg Frederique Spigt: „Toen zij zei dat ze het wel wilde doen voelde ik plotseling alle engelen op mijn hoofd piesen. Nu heb ik echt een buur vrouw." Foto: GPD rijden. Vond ik zo mooi dat ik ben blijven zitten totdat dat he le programma met haar was af gelopen." Vaag wederzijds respect moet het zijn geweest waardoor het meteen klikte. „Als je al denkt dat iemand sympathiek is, ge loof je ook graag dat die per soon goede dingen maakt", zegt Herman Dolz aan de keu kentafel waar de eerste vonken spetterden. Terwijl Spigt over dat bliksemverbond roept: „Toen zij zei dat ze het wel wil de doen voelde ik plotseling alle engelen op mijn hoofd piesen. Nou heb ik echt een buur vrouw, wist ik, jezus wat gewel dig voelde dat." Wat Fré al had uitgedokterd en georganiseerd was de samen komst in etappes met een pelo,- ton eigen helden annex vrien den/vriendinnen (onder wie Barry Hay, Liesbeth List, Huub van der Lubbe, Sarah Bettens, Katja Schuurman, Daniël Lo- hues, Tim 'Di-rect' Akkerman, Tessa Boomkamp). Met als doel een reeks duetten, in het Ne derlands en Engels, opgeno men in een warme huiskamer sfeer ten behoeve van een al bum en een dvd waarmee ze eindelijk eens een breed pu bliek zou bereiken. Haai' mazzel op de valreep - 'Nadat ik bijna had besloten de handdoek in de ring te gooien en als hoefsmid verder te gaan' - was niet alleen dat Herman Dolz dat ambitieuze strijdplan zag zitten en zich vrij kon ma ken. Maar ook dat die reddende engel in no time ook nog voor een perfecte locatie en de nodi ge financiën kon zorgen. „Door te kiezen voor een echte documentaire, het in beeld brengen van het psychologi sche proces in plaats van alleen maar het weergeven van een aantal duetten, was er de moge lijkheid om de televisie erbij te betrekken", verduidelijkt Her man Dolz. „Ik heb het eerst ge beld met Cees van Ede van Het Uur Van De Wolf, die altijd het volste vertrouwen in mijn pro jecten heeft gehad, zoals recen telijk nog 'The Master And His Pupil' over Valeri Gergjev." Van Ede zei onmiddellijk ja. „Waarna ik meer mensen ben gaan benaderen, steeds met het verzoek om vrij kleine bedra gen. Want vraag je 500.000 eu ro, dan gaat het allemaal lang duren, maar heb je het over 20.000 of 30.000 euro, dan wil men nog wel eens snel de knoop doorhakken. In een week tijd is het zo financieel dan toch rondgekomen. Wat niet wegneemt dat er nog steeds sprake is van een super low budgetproductie." Fré Spigt is in de zevende he mel, omdat Sonia Herman Dolz (in zwartwit) alles precies zo heeft vereeuwigd als ze durfde te hopen. „Uitgangspunt was voor mij een verslag van die worsteling die er aan zo'n ge slaagde opname vooraf gaat. Het publiek krijgt vrijwel altijd alleen maar het gepolijste eind product voorgeschoteld, maar slechts heel zelden eens een echt kijkje in de keuken." Daarom is ze zo trots ben dat het nu wel een keer is gelukt. „En dat met louter mensen die ik hoog heb zitten. Als je mij nou vraagt wat hebben ze met elkaar gemeen, dan kan ik zeg gen: hun geloofwaardigheid. Stuk voor stuk geloof je ze als je ze hoort zingen, omdat ze het ook menen. Dat geldt voor pak weg Huub van der Lubbe net zo goed als in dit verband voor Katja Schuurman, die ik echt over de streep heb moeten trek ken omdat ze dacht dat ze er niets van kon, maai' uiteindelijk toch een prachtige bijdrage le vert." De meeste moeite heeft Spigt zelf nog gehad met haar postu me een-tweetje met Herman Brood, dat werd aangedragen door diens voormalige bassist Ivo Severijns (Wild Romance). 'She Came To Win' is er na lang aarzelen toch gekomen, omdat ze vond dat haar grootste jeugdidool niet mocht ontbre ken en ze voor zichzelf wist dat Slachthuis Leiden, 1984. Foto: Wim Lamboo ze hem recht deed. IJ Commercieel bekeken h met het 'Brood-numme nog niet eerder werd uil j bracht, een aardige troe *g handen. Maar Spigt zegi voorzichtig te zijn met h a venten van deze bijzoni productie. „Ik zie dat di s]. vooral als een eerbetooi y Herman. Ik wil er ook n verdienen. Alles wat hel ,r vert gaat naar zijn wedu Xandra en zijn dochters j,' Respect was voor Spigt sleutelwoord bij alle du g „Iedereen was mijn gas j{ dat huis, dus heb ik stei R stinkende best gedaan i dereen goed uit te laten Als een kameleon ben werk gegaan om er maa C te zorgen dat de andere kon schitteren. Wel we! dat ik nooit op mijn bei a tweede stemmen en al r ga zingen. Maar omdat j£ mijn project was moch weer niet het onderspit je zodat ik me telkens wet ware heb teruggeknokt cj heel vaak een mooie ba fg ontstaan." j. Het door haar bedachtt voor 'Mans Genoeg' is Herman Dolz bewust n buiten gegaan. „We hat j ook shots kunnen nem ;fi Fré die 's morgens in h g ma de vuilniszakken bi n, maar zo'n portret zat ei j Het ging niet om haar jj( ven, maar om de manit e) op ze met een stel bewi|(J collega's tot iets moois |e kunnen komen. De fou |e de discussies komen a< ej maar de triomfen even zit er allemaal in." Première theatercoir "Vuur' van FrédériqueC 26 september, Kleine |f die, Amsterdam. Rotterdam - Het programma 'Over de Top' van cabaretgroep Niet Uit Het Raam (NUHR) is bekroond als beste cabaretpro gramma van het afgelopen the aterseizoen. De prijs werd gis teravond in het oude Luxor Theater in Rotterdam uitgereikt door Maurice Hermans, de zoon van Toon Hermans. Het feest werd opgeluisterd door een zaal vol cabaretiers, impre sario's, theaterdirecteuren en cabaret minnend publiek. De hoofdprijs dankt NUHR vol gens de juiy aan het indruk wekkende samenspel van to neelbeeld, geluid en inhoud. Nergens was de symbiose vol gens de jury beter dan in 'Over de Top' van NUHR. „Het is een pijnlijk, gedurfd, maar ook hila risch programma. De snelle montage van de scènes en het geraffineerde gebruik van de cor, licht en geluid geven de voorstelling een overweldigen de dynamiek, die 'Over de Top' ronduit meeslepend maakt. Het is rauw, vaak pijnlijk herken baar, maar ook zeer humoris tisch cabaret van de alle ia soort." )f De prijs, genaamd de Po;vc rio, werd toegekend doi vakjury van de VSCD, derlandse vereniging y schouwburgdirecteuren, Een tweede prijs ging na Helsen met 'Heden Soe kreeg de 'Neerlands Hoe stemd voor een aankomi baretier met een opvallei it gramma en/of een opv sf ontwikkeling. Helsen de prijs uit handen va tij voorzitter Benjamin t di voor zijn vernieuwende ginele programma. Volf 1 jury bedient Helsen zi di 'een zeer oorspronkeli e haal, dat in combinatie 1 ia opmerkelijke persoonst en vanzelfsprekende pr el een betoverende uitwerl het publiek heeft. 'Hedei is tot in zijn vezels autl dramatisch intelligent poneerd en door zijn wekkende spel van eei soms ontroerende tl1*' zeggingskracht. Première 'Mans Ger 23 september, Nederl Film Festival, Utrechl schouwburg. Vanaf 31 ber in de bioscoop.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18