De sneltram komt eraan REGIO 'Het is geen trein die de stad in komt, het is gewoon een heel prettig vervoermiddel' Product NAVRAAG Lïtve. Landgenoten. HMttubi 1 stMppen: Ziekenhuisopname van premier Balkenende aangenamer te ■zijn hoveniersbedrijf Balkenende uit Lisserbroek en concept- ontwikkelingsbu- Veste kaartjes dragen reau ^p'° uit 7 y Hoofddorp een nier warm nart toe actie gestart, via de internetsite lkenende.nl is het mogelijk om de minister-president een lijk wenskaartje te sturen. Eén van de directeuren van Ven- ihan van Vulpen (28). „Wij vonden het erg sneu voor de pre- hij in het ziekenhuis ligt op prinsjesdag. Met onze actie wil- em een hart onder de riem steken." J 79, vrijdag 21 september )ezelfde lieden die men op normale cafétijden met een on- of routineus gebaar het ene na het andere pilsje ziet tap- it het gisteren in het Antonius Clubhuis heel anders. Met soms met bevende handen werden er 'wedstrijdpilsjes' lens de districtskampioenschappen biertappen, ef Leidsch Dagblad eie rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van blad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan an het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. omt het idee vandaan? 5 bedachten we dat het leuk zou zijn om iets te doen met ohuisopname van Balkenende en zijn afwezigheid bij dag. We hebben contact gezocht met Arjan Balkenende, hij pnaar van de domeinnaam www.balkenende.nl. Normaal dat adres de webpagina van zijn hoveniersbedrijf, maar iben we nu de wenskaartensite overheen gezet." eel reacties binnengekomen? reel. De actie startte zondagnacht om twaalf uur en duur- itwintig uur. We kiezen de tienduizend leukste kaarten uit ukken we af. Het zijn dus geen e-mailtjes, maar echt tast- rtjes. In een bestelbusje brengen we de kaarten vandaag mier Balkenende in Capelle aan de IJssel. We willen hem bjk een paar grote postzakken aanbieden." en zo veel mensen van de actie? n stond er een bericht over de kaartenactie in De Tele- ïdsdien staat de telefoon roodgloeiend. Het is al op Radio rest en er zijn maandagavond ook cameraploegen langs wel positieve wensen? t algemeen wel. De meeste kaartjes die we krijgen, dragen imier een warm hart toe. Natuurlijk komen er ook kaartjes lie wat minder vriendelijk zijn, maar die zullen we niet af- Echte obscene verwensingen halen we er uit." |5 UIT DE ARCHIEVEN 154, Dinsdag 21 September De plannen voor demping van de Uiterstegracht zijn nog id. De opeenhoping van werkzaamheden bij de Dienst van iwerken - bij welke dienst tal van objecten van grote urgentie eiding zijn - staat deze dienst voor de zware opgave om de ijdig gereed te maken. Hierbij moet de omvangrijke arbeid jstellen en vervaardigen van begrotingen, tekeningen, bestek rijving verbonden, niet worden onderschat. Het College, wethouder mede, kan de volledig uitgewerkte plannen voor ping eerst in het volgend voorjaar tegemoet zien. Hoezeer B. ook betreuren, wij zullen ons hierbij moeten neerleggen, imt, dat de onderhandelingen omtrent de lozing van de ver industriële bedrijven aan de Uiterstegracht gelegen, nog leëindigd. Het College streeft er naar voor het probleem van slozing snel een afdoende oplossing te bewerkstelligen. n Zwirs illustratie: www.balkenende .nl DINSDAG 21 SEPTEMBER 2004 Is het een tram? Is het een trein? Het is de Rijn Gouwe Lijn -de nieuwe lightrailverbinding tussen het station van Gouda en het transferium bij de A44 bij Leiden. Vanaf 2010 moet de ze lijn het beste combineren van vergelijkbaar openbaar vervoer in de steden Karslruhe (Duitsland) en Straatsburg (Frankrijk). ïgn ïen e at atie 1 Idp 'infji /ant COLOFON Leidsch Dagblad directie hdcuz@hdc nl ■j dactie: J n Geert Majoor, riaan Brandenburg ft redactie.ld@hdc.nl 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 bus 54,2300 AB Leiden. 1-5356415 071-5356325 fax 023-5150 567 BKOOP 'P"1 ,661 twilp 023-5150 543 „Hi 3677 J gei andel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen )68oo ieu! ordL [1 ei( n8 (acceptgiro) ïen a ut. ine.) Op 'j €216,90 een machtiging verstrekken isch afschrijven van het intf" ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za; 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-orgamsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar „We kunnen wel sceptisch blijven en nóg drie jaar blijven praten", zegt Jaap de Mol, di recteur van Flora Rijnsburg en voorzitter van werkgeversor ganisatie VNO-NCW West, „maar dit moeten we gewoon doen." Zijn conclusie na een tweedaagse studiereis naar Karlsruhe en Straatsburg: sneltrams en lightrail zijn een prima vorm van openbaar vervoer. Publieksvriendelijk, snel en exploitabel. Boven dien blijken de voertuigen de motor voor de regionale eco nomie en ruimtelijke ontwik kelingen. „Dit type vervoer kunnen we goed inpassen in onze smalle straten", zegt de Leidse wet houder van verkeer, D66'er Ruud Hessing na het bezoek. „Dat is toch wel erg belang rijk. En het is geen trein die de stad in komt, ook al wordt die suggestie door anderen wel gewekt. Het is gewoon een heel prettig vervoermiddel dat de stad in komt." Excursie Afgelopen weekeinde bezocht een uitgebreide delegatie uit deze regio Karlsruhe en Straatsburg. Op uitnodiging van de provincie Zuid-Hol land reisden ondernemers, lo kale en provinciale politici en een organisatie als de Kamer van Koophandel mee. De groep kon zo zelf zien of en hoe tramlijnen veilig en mooi in hun omgeving kunnen rij den. Tegelijk kreeg de delega tie uiüeg over het vliegwiel van de tram: de stedelijke ont wikkelingen langs de tracés. Dezelfde thema's, zorgen, problemen en ambities spe len hier. De Zuid-Duitse industriestad Karslruhe gold al langer als schoolvoorbeeld van lightrail voor de regio en voor de pro vincie Zuid-Holland, de initia tiefnemer van de Rijn Gouwe Lijn. Karlsruhe besloot al in de jaren tachtig tot de komst van lightrailvoertuigen, toen de Duitse spoorwegen een re gionaal spoorlijntje opdoekte. Sinds de trams op de lijn rij den, wordt er winst gemaal. Het totale openbaar vervoer in de agglomeratie van Karls ruhe, een regio met zo'n één miljoen inwoners, is voor een groot deel kostendekkend. Van iedere euro die wordt uit gegeven, verdienen de autori teiten tachtig cent terug. Voor openbaar vervoer is dat op vallend hoog. Ter vergelijking: onderzoeken voorspellen voor de Rijn Gouwe Lijn al leen een kostendekking van zeventig procent. Het percen tage van het regionale busver voer schommelt rond de 35 procent. In de afgelopen jaren is het sneltramnetwerk in Karlsruhe fors uitgebreid. Steeds meer stadjes en dorpen in de bui tengebieden hebben een ver binding gekregen met de cen trumstad. Hetzelfde voorne men dat de regio hier heeft, is daar toegepast: bestaande busverbindingen die parallel aan het tracé lopen, zijn op- NOORDWIIKERHOUT, 11.00 UUR Ouders in spe zijn de meest se rieuze productontwikkelaars die er zijn. Ze steken al hun tijd en geld in onderzoek, planning en materieel. In de hoop dat hun in vesteringen een levenslang rende ment opleveren.Heel verstandig zegt Henk Hanssen, tijdens zijn le zing op de Kraam- en Kidsbeurs in Noordwijkerhout. De oprichter van de website IkVader.nl pleit voor babymanagement. Startende ouders kunnen wel wat hulp ge bruiken bij het opzetten van hun onderneming. Babymanagment begint met een studie naar het 'product'. 'Gefelici teerd met uw aanstaande kind! U zult ontdekken dat uw kind ver rassend veel gemeen heeft met ap paraten die u al kent.' Wel is het nodig dat startende ouders alvast vertrouwd raken met de specifieke kenmerken van hun product, zo als bijvoorbeeld de fontanel ('vliesvorming weefsel op de grens tussen de twee schedelhelften') en de mond ('uitgevoerd met alarm functie, produceert glimlach na vier weken'). Dan is het tijd voor planning control, zoals het opstellen van een begroting en het (eventueel) aanpassen van de woning. Raad pleeg in dit stadium ook de nodige consultants, zoals een kraamhulp. Na de geboorte komt het aan op een voorspoedige groei van uw product. Belangrijkste daarbij is dat het product minstens zes maanden een supercocktail krijgt toegediend, in de vorm van borst voeding. Waarom? Omdat deze in put het product een betere op bouw van het immuunsysteem verschaft dan flesvoeding. Vergeet vooral niet de output, in de vorm van vocht en poep. Lasti ge bijverschijnselen, maar met goede luiers en billendoekjes blijft de ellende redelijk beperkt. Een korte handleiding: 'Leg het pro duct op zijn rug op het werksta tion en open de vuile luier. Gooi die weg. Open een nieuwe luier, leg die onder het product en plak de sluitstrips horizontaal vast. Investeer in verder in een uitge kiende marketingstrategie, die cruciaal is voor het welslagen van de onderneming. Zo zet u tAv pro duct zorgvuldig in de markt. Denk bij mogelijke doelgroepen aan fa milie (bronnen van zorgcapaci- teit), vrienden (voorkom verlies van vriendschappen) en buren (at tendeer hen op mogelijke over last). De fijne kneepjes van het vak leert u verder in de praktijk. „Ik wens u veel wijsheid en sterkte toe", zegt Hanssen na afloop van zijn lezing. „En geluk natuurlijk." Ema Straatsma enthousiasme bij de mensen en in de winkels viel me ge woon op. De tram valt hele maal niet op in het straat beeld. Ik was ook heel bang voor de snelheid. Hij rijdt rus tig en waar het kan, rijdt hij sneller. Ik maakte me ook zor gen over de bekabeling, juist in het historische centrum. Je ziet het niet." Het tijdelijke omzetverlies tijdens de bouw betaalt zich terug; Elderhorst weet het zeker. „Wij krijgen die regiofunctie in Leiden weer." In Straatsburg mag ander ma terieel rijden dan wat er tus sen Gouda en Leiden komt, het idee achter de sneltram, de ambities en de gevaren zijn dezelfde. Door de binnenstad van Straatsburg rijden inmid dels vier lijnen over twee tra cés. Terwijl aanvankelijk een vijfde van de bevolking voor stander was, aldus architect Maurice Réverdy van het ge meentelijke projectbureau, 'wil bijna iedereen niet anders meer'. De burgemeester die haar lot aan de aanleg van de eerste tramlijn had verbon den, werd met ruime meer derheid herkozen. Straatsburg is een - voor Franse begrippen - fietsstad. Winkelstraten in de binnen stad zijn auto-, maar ook fietsvrij gemaakt, ten faveure van de tram. De komst van de tram is reden geweest de om geving van de tracés ingrij pend onder handen te ne men. Hetzelfde staat te ge beuren in de Leidse, Goudse en Alphense regio: langs de lijn komen duizenden wonin gen en komt er ruimte voor kantoren en andere bedrijvig heid. WD-raadslid Marijke van Dobben de Bruijn uit Leiden is erg onder de indruk van de Straatsburger ontwikkelingen. „Dat spreekt mij aan. Het is niet alleen een tram, het is Scepsis Zijn partijgenoot uit Leiden, fractieleider Filip van As, be houdt zijn scepsis na het be zoek. „De grote vraag voor mij blijft de financiering. De kos ten voor de uitbreiding moe ten ze in de regio Straatsburg lokaal zien te financieren. Die kwestie hebben wij ook. Oost wordt gefinancierd, van West, het tracé naar de kust, is dat nog maar de vraag." „Mijn aarzelingen zijn niet echt weg", vervolgt Van As. „Karlsruhe en Straatsburg zijn niet te vergelijken met Leiden. De straten zijn breder. Karls ruhe en Straatsburg hebben ook een duidelijkere centrum functie. Wel is het zo, dat ik het een plus vind hoe de te genstand is overwonnen. En het kan daar heel goed wer ken in de praktijk. Ze durfden er ook voor te gaan. Als je ge looft dat het kan lukken, moet je het lef hebben tegen de stroom in te gaan. Alleen, ik ben wat dat betreft conserva tiever: ik weet nu wat ik heb in Leiden, en ik weet niet wat ik krijg." Robbert Minkhorst geheven. Door de sneltram groeide het aantal reizigers - zonder uitzondering - in de buitengebieden explosief. Op sommige tracés nam het aan tal passagiers tot zelfs 400 procent toe. In Stutensee - een gemeente met ruim 23.000 inwoners, verdeeld over vijf dorpsker nen ten noorden van Karls ruhe - wordt een uitbreiding van de lijn S2 voorbereid. Ze ven jaar geleden kwam de tram al door de hoofdstraat van Blankenloch, de hoofd plaats in de gemeente. „Heel belangrijk is het", zegt direc teur stadsplanning Reinhold Richardt, „om niet gelijk alles open te gooien als je gaat bouwen. Doe het van straat tot straat." Want, is de waar schuwing van Richardt, je haalt nogal wat overhoop. In Blankenloch gingen de werk zaamheden in overleg met de plaatselijke ondernemers. De gemeente groef een gat van gevel tot gevel en maakte met loopbruggen de winkels en huizen bereikbaar. De opbre king duurde zeven maanden. Enthousiasme Dat is een belangrijke les voor Leiden, vinden Ton Elder horst en Laurens Verspaan- donk van de winkeliersvereni ging uit de Breestraat. En zo moet het daarom straks ook in Leiden. De aanvankelijke argwaan bij de winkeliers is inmiddels omgeslagen in een 'gereserveerd enthousiasme'. Hun terughoudendheid zit 'm in de inpassing in de winkel straat, de veiligheid van de trams en de eventuele uitbrei dingen van het tramnetwerk naar Leidschendam, Zoeter- meer, Wassenaar tot zelfs Hoofddorp aan toe.Als er straks 24 trams per uur door heen moeten", zegt Elder horst, „is dat de doodsteek voor de Breestraat." De tram in Straatsburg. Voor de Franse regionale overheid en de gemeente was de aanleg van de tracés door de binnenstad en naar de buitengebieden van de agglomeratie aanleiding om die binnenstad opnieuw in te richten. De trams zijn daar zo'n succes, dat de autoriteiten het lijnennet willen blijven uitbreiden. Foto's: Robbert Minkhorst Het bezoek aan Straatsburg ging dat trams goed passen in bezorgt Elderhorst de overtui- een oud stadscentrum. „Het veel meer. Het vervoer van A naar B is slechts een hulpmid del." Ze vertelt dat ze Réverdy een presentatie in Leiden wil laten verzorgen. „Ik was eerst wel sceptisch", zegt het Rijnsburgse raadslid Johan Post van de Christen- Unie. „Ik dacht: dit past niet in ons straatbeeld". Nu komt de tram ook niet naar Rijns burg. Maar in de toekomst, als een (extra) vertakking naar Noordwijk, of Lisse, zou het zomaar kunnen. „Ik heb er geen direct belang bij", erkent hij. Maar als toekomstig inwo ner van de nieuwe fusiege meente van Katwijk, Rijns burg en Valkenburg zegt Post: „Dit moeten we doen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17