Space Expo wordt ingrijpend vernieuwd LEIDEN REGIO Verhoging importtarieven bollen door VS stuit op onbegrip Leiden treedt op tegen achtergelaten fietswrakken Tentoonstelling gaat in 2005 vijf weken dicht Voorlopig geen ringwe Nieuw-Ven Steun Liom Noordwijk McDonaldll Bejaarde fietser ernstig gewond leiden - Een 84-jarige fietser uit Leiden is zondagmiddag ernstig gewond geraakt bij een aanrij ding op de kruising van de Lage Rijndijk en Sieboldstraat. De man kwam op zijn fiets vanuit de richting van de Sieboldstraat en stak de Lage Rijndijk over. Daar gaf hij geen voorrang aan een van rechts komende 20-ja- rige automobilist uit Leider dorp. De fietser kwam door de klap van de aanrijding tegen een geparkeerde auto aan. De man werd met hoofdletsel naar het LUMC gebracht. Twee keer rijbewijs kwijt leiden - De politie heeft afgelo pen weekeinde het rijbewijs van een 30-jarige automobilist uit Leiden afgepakt. De man reed op de Maresingel met zijn auto tegen een lichtmast. Hij bleek te veel te hebben gedron ken. Een Leiderdorper (20) kon zijn roze papiertje eveneens in leveren toen hij op de Haven met zijn snorfiets viel. Hij bleek onder invloed van alcohol. Andere naam Leids IT-bedrijf leiden - Het softwarebedrijf To- rex-Hiscom aan de Schiphol- weg heet voortaan iSoft. Het bedrijf levert informatiesyste men voor de gezondheidszorg en is marktleider in Nederland. Isoft heeft vestigingen in veer tien landen. De Nederlandse tak ontstond 32 jaar geleden in het LUMC, waar toen al wérd geëexperimenteerd met een ziekenhuis-informatiesysteem. Internet helpt boeren met milieu leiden - De Leidse hoogleraar Geert de Snoo gaat een compu terprogramma ontwikkelen om boeren te helpen vast te stellen hoe milieuvriendelijk zij te werk gaan. Dat programma moet via internet raadpleegbaar zijn. Ook brengt hij in kaart welk ef fect dit programma heeft op de bedrijfsvoering van de boeren. Om het onderzoek uit te voe ren, krijgt De Snoo een subsidie van 400.000 euro van het Ne derlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). De Snoo is verbonden aan het Centrum voor Milieu wetenschappen van de Univer siteit Leiden. Van Aartsen in Noordwijk NooRDwiJK - WD-fractievoor- zitter Van Aartsen spreekt maandag 4 oktober in het Hotel Royal in Noordwijk. In zijn toe spraak en het erop volgende politiek café zal het regerings beleid voor het komende jaar besproken worden. Vandaag, op prinsjesdag, wordt dit beleid in de miljoenennota officieel bekend gemaakt. De bijeen komst begint om 20.00 uur. dinsdag 21 SEPTEMBER 2( door Jan Preenen noordwijk - Space Expo wordt begin volgend jaar ingrijpend veranderd. De ruimtevaartten toonstelling aan de Keplerlaan in Noordwijk is daardoor vanaf 17 januari vijf weken gesloten. De directie heeft de knoop doorge hakt, ook al is pas i,6 miljoen eu ro van de 1,8 miljoen euro die voor de verbouwing nodig is, ge dekt. De organisatie verwacht het gat op korte termijn te kun nen dichten. De tentoonstelling moet min der statisch worden, waardoor bezoekers de gelegenheid krij gen zelf meer initiatief te ne men. Of zoals directeur K. Hus- man van Space Expo het zegt: „De manier van presenteren moet worden aangepast aan deze tijd. Minder tekst, meer plaatjes. Alles moet een high techuitstraling krijgen, zonder dat het oppervlakkig wordt." In het 'nieuwe' Space Expo kan gebruik worden gemaakt van een zogeheten 'audioguide-sys- teem'. Met behulp van cijfer combinaties die op de wanden zijn aangebracht, wordt extra toelichting gegeven, desge wenst met de bijbehorende ge luidseffecten. Tot de nieuwe attracties be hoort het zwaartekrachtplein met twee 'interactieve' weeg schalen. Bezoekers kunnen daar een hemellichaam kiezen om er achter te komen hoeveel ze daar zouden wegen. Geko zen kan worden uit de negen planeten, de zon, de maan, een komeet en een planetoïde. Op zo'n planetoïde (een op een planeet lijkend klein hemelli chaam) weegt een mens even veel als een lucifer. Op de zon verandert de bezoeker qua ge wicht in een olifant. Tegelijkertijd worden ook de entree en het restaurant ver bouwd. Husman: „Maar dat be tekent niet dat alles anders wordt. De toppers blijven. Daaronder vallen de maanlan der, de onderkant van de Aria- ne 1-raket en modellen van het International Space Station." Aanvankelijk was voor de ver bouwing uitgegaan van een be drag van 1.925.000 euro. Na on derhandelingen met de leve ranciers van de nieuwe attrac ties zijn de kosten terugge bracht tot 1,8 miljoen. Dankzij eigen middelen, bijdragen van sponsors, fondsen en toezeg gingen van het rijk is daarvan op dit moment 1,6 miljoen ge dekt. Space Expo verwacht nog steun van drie fondsen en een renteloze lening van 100.000 euro van de gemeente Noord wijk. In een commissievergadering drongen sommige politieke partijen er op aan om dat be drag te halveren, gezien de slechte financiële positie van Noordwijk en het vele geld, dat andere organisaties al hebben toegezegd. In de raadsvergade ring van 28 september wordt beslist welk bedrag het wordt. Husman: „In Noordwijk wordt vergeten dat drie ministeries en een aantal fondsen pas het geld overmaken als wij al in de ver bouwing hebben geïnvesteerd. Halveert Noordwijk het bedrag dan moeten wij meer voorfi nancieren. Dus een extra lening bij de bank afsluiten, maar die is dan niet renteloos. Daarom is De toppers van Space Expo blij ven. Daaronder vallen de maan lander, de on derkant van de Ariane i-raket en modellen van het Internatio nal Space Sta tion. Archieffo to: Hielco Kui pers het belangrijk dat Noordwijk die ton beschikbaar stelt. Ook om aan te geven dat ons werk wordt gewaardeerd." Space Expo hoopt het aantal bezoekers door de modernise ring op te voeren van gemid deld 80.000 naar 100.000 per jaar. Sinds de opening in 1990 hebben bijna een miljoen men sen de expositie bezocht. nieuw-vennep - Nieuie nep heeft zeker nie 2007 een eigen ringua aanleg van het on tbr stukje Spoorlaan tussi neperweg en N207 (I ')t derweg) laat minstei twee jaar op zich wacl „Voorlopig gaat het beuren. Het duurt een paar jaar. We zijn overleg met grond ren", aldus een woo. ster van de gemeentf j lemmermeer. Volgens het nog niet te zegge neer de aanleg exact b Als het laatste deel Spoorlaan een feit is, het verkeer dat niete dorp zelf hoeft te zij om Nieuw-Vennep over de N207 (Leii weg), N205 (Drie Mei de Noordelijke Rant de Spoorlaan. De 1' moet het autoverkee dorp zelf doen afneig de bereikbaarheid [j. Nieuw-Vennep vei' De dwars door het pende Venneperweg ter hoogte van wii trum De Symfonie beeld autoluw. Hie een horecaplein. He lemmermeerse colleg6, en W presenteert bin de nieuwe plannen deel van de Vennepei "L Momenteel is het de Spoorlaan tussen neperweg en de roti hoogte van de Noorq, in aanleg. De Sj loopt nu namelijk mjc bij bedrijventerrein (y zicht. Het nieuwe 11( de Spoorlaan gaa parkeerplaats bij Nieuw-Vennep heen Door de aanleg van tonde bij de Venne /Spoorlaan is de Vi weg hier vanaf maa september zo'n vie afgesloten. Het N!t Nieuw-Vennep is gef die periode wel berei bollenstreek - De bollenexpor- teurs vinden het onbegrijpelijk dat de Verenigde Staten hun importtarieven juist voor bloembollen willen gaan verho gen. Dat schrijft de Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerijproducten (BGBB) in een verweerschrift aan de Amerikaanse handels autoriteiten dat inmiddels is in gediend. Voorzitter H. Wester hof: „Deze maatregel is een ver gelding voor de verhoging door de EU van de importtarieven op rijst. Maar Nederland heeft niets te maken met de rijstteelt, en van alle bollen die in de VS geimporteerd worden komt 85 procent uit Nederland." Vorige week werd bekend dat de Verenigde Staten van plan zijn de importtarieven op een groot aantal soorten Neder landse bloembollen te vertien voudigen, van 0,90 naar 9 dollar per 1000 bollen. „Mijn leden vroegen of we misschien een komma verkeerd hadden gezet in ons persbericht", zegt Wes terhof. De plannen zouden een financiële tegenvaller inhouden van 5.300.000 euro voor de Ne derlandse groothandels en ex porteurs. Naast bloembollen krijgen ook kaas en melkpro ducten, olijven en chocolade te maken met de hogere tarieven. Met deze maatregelen reageren de Amerikanen op de verhoging van de importtarieven door de EU. „De verhoging is bedoeld om de rijstteelt in Italië en Spanje en de Europese rijstver- werkende industrie te bescher men." zegt J. Wielemaker van het Productschap Akkerbouw. „Dat laatste gebeurt door de import van witte rijst duurder te maken dan die van bruine, ongepelde rijst. Overigens kent Nederland wel rijstverwerkende industrie. Denk aan passie." Het Nederlandse rijstmerk Las sie, onderdeel van Douwe Eg berts, heeft een grote fabriek in het Noord-Hollandse Wormer. De maatregelen komen op een moment dat het bij de bollen- sector in Nederland toch al niet goed gaat. De prijzen van bloembollen zijn laag door overproductie, vooral bij de tul pen. En ook de exportbedrijven hebben weinig financiële speel ruimte. „Door de lage stand van de dollar staan onze mar ges al onder druk," zegt direc teur J. Vroomen van bollenex- porteur De Vroomen Holland uit Lisse. „Onze afnemers, de grote supermarkten en tuincen tra in de VS, zullen toch meer moeten gaan betalen voor Ne derlandse bollen." „Deze actie van de Amerikaan se overheid gaat dus ook ten koste van hun eigen bedrijfsle ven", zegt Westerhof. „De Ame rikaanse supermarktketens zul len de prijzenstij gingen waar schijnlijk niet willen doorbere ken aan de consument, maar iemand zal moeten opdraaien voor deze extra kosten." Bij het indienen van zijn bezwaar mag de BGBB dan ook op de steun rekenen van de Amerikaanse brancheorganisaties van bloem- en bollenhandelaren. Zo'n actie ten koste van het ei gen bedrijfsleven is geen slim idee voor de regering-Bush, zo vlak voor de presidentsverkie zingen, zegt Th. van Bemmel van het Productschap Tuin bouw. „Ik denk daarom dat dit een manier is om druk te zet ten. De keuze om juist de bol len extra te belasten is waar schijnlijk alleen gemaakt, om dat die een behoorlijk groot be drag aan import vertegenwoor digen. De VS nemen gewoon het grootste doelwit." Op 24 september volgt een hoorzitting in Washington, waar de BGBB zal inspreken. noordwijk - De Noordwijk heeft 5750b schikbaar gesteld vofai doelen in Noordwijk ving. De Stichting R(£' Donaldhuis in Lei$l 2250 euro gekregen, ting Theater in de Noordwijk 1500 euro a kindermiddag en de Atlantikwallmuseum wijk en de omroep eveneens in Noordwi g( elk 1000 euro ontvang Het is één van de grootste er gernissen van de Leidenaars; her en der neergesmeten fiet sen. Het is niet alleen een rommelig gezicht, maar de tweewielers blokkeren soms ook nog eens de doorgang voor voetgangers en fietsers. Het zijn vaak karretjes die er gens worden neergezet en 'vergeten' en fietsen die gro tendeels gesloopt wachten op htm einde. Dat einde is nu na bij want de gemeente treedt maandelijks op door (brom) fietsen die verwaarloosd zijn en in de weg staan te verwijde ren. Vorige week was er weer een rondje van médewerkers van de sector Stadstoezicht door de stad. In het centrum, het gebied rond de singels en in het stationsgebied werd ge speurd naar verwaarloosde tweewielers die al langere tijd op dezelfde plek staan of ge woon hinderlijk de boel blok keren. Natuurlijk kennen de gemeen teambtenaren de bekende plekken waar veel overlast is. Rond het station natuurlijk, waar ondermeer de openbare rijwielstalling werd gecontro leerd en bijvoorbeeld op het Noordeinde. In die laatste straat staan regelmatig fietsen rijendik gestald op de smalle trottoirs waardoor voetgangers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 worden gedwongen over de drukke en smalle straat te lo pen. En dat levert ook weer ge vaarlijke situaties op. Daar naast wordt gecontroleerd op plekken waar volgens binnen gekomen meldingen sprake zou zijn van overlast. De rijwielen die zijn verwaar loosd en in de weg staan wor den voorzien van een label. „Het is verboden om verwaar loosde en rij-technisch on bruikbare (brom) fietsen op de openbare weg te laten staan. Deze (brom) fiets zal daarom worden verwijderd, tenminste 7 dagen na bovenstaande da tum." Op het label staat uiter aard de datum en het artikel nummer uit de algemene plaatselijke verordening op grond waarvan de fiets wordt weggehaald. De fietsactie loopt parallel aan de actie Fiets fout Fiets weg, waarbij fietsen die in het sta tionsgebied buiten de stalling staan, direct worden verwij derd. Daardoor ontstaat er in het stationsgebied meer ruim te om fietsen te stallen. Deze week worden de gelabel de fietsen daadwerkelijk weg gehaald en opgeslagen. Als na twee weken de rechtmatige ei genaar zijn of haar karretje niet heeft opgehaald, worden de wrakken beschikbaar ge steld aan een goed doel, Fiets- eigenaars die denken dat hun fiets is weggehaald, kunnen op maandag van 12.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 19,30 tot 20.30 uur bij Stadstoezicht aan de Oude Vest 215 kijken of hun fiets er inderdaad bij is. Eric-Jan Berendsen AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.01 g< uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De gemeente mag dan stoere taal bezigen als het om fietsen gaat die in de weg staan, op de Steen straat en Beestenmarkt moet de eerste fiets nog worden weggehaald. Half augustus meldden wij al dat op het verhoog de trottoir aan de Steenstraat, tegenover de bio scopen Lido en Studio een aantal fietsenrekken hinderlijk in de weg stond. Zeker voor gehandi capte mensen was er geen doorkomen meer aan. Oorzaak van de blokkade was de plaatsing van fietsenrekken op de zogeheten catwalk. En dat was toen volgens een woordvoerder van de ge meente illegaal gebeurd, waarschijnlijk door de organisatie van een evenement dat op de Bees tenmarkt werd gehouden. De fietsenrekken zijn toen onmiddellijk wegge haald, teruggezet op de Beestenmarkt en in de grond verankerd. De doorgang op de catwalk was weer vrij. Maar wat schetst onze verbazing? De fietsenrekken staan sinds 11 september maar weer op de catwalk en er is wederom nauwelijks door komen aan. Gemeente, hoe kan dit? „De rekken zijn half augustus inderdaad wegge haald en verankerd. Waarschijnlijk heeft iemand van de organisatie van de Rijntaptoe op 11 sep tember de rekken weer op de catwalk gezet", al dus een woordvoerder van de afdeling Milieu en Beheer. Volgens diezelfde woordvoerder moet de 'dader' zichzelf veel moeite hebben getroost de veranker de rekken uit de grond te krijgen. „En die rekken worden nu door ons tijdelijk weggehaald tot na drie oktober. Daarna worden ze teruggeplaatst op de Beestenmarkt en wederom verankerd. Met de organisatoren van komende evenementen wor den voortaan sluitende afspraken gemaakt. Hou den ze zich daar niet aan en worden die rekken toch weer verplaatst, dan kunnen zij van de ge meente een gepeperde rekening verwachten." Archieffoto: Henk Bouwman Gerda's Kidsclub gaat weer van start in buurthuis Mor- schwijk. Kinderen van tien of elf jaar zijn elke woensdagmiddag welkom in het centrum aan de Topaaslaan, van 14.00 tot 15.15 uur. De GGD Zuid-Holland Noord organiseert op 24 september een kennismakingsavond voor geïnteresseerden in de cursus mediteren kun je leren'. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in het GGD-gebouw aan de Bo- nairestraat nummer 4. Svp van tevoren aanmelden: 5665302. De Stevenshof heeft sinds kort een 'senioren inloop' in de Top Naeffstraat 1, elke woensdag van 19.30 tot 21.00 uur. Buurtvereniging Zijlkwartier begint woensdag 22 september (aanvang 15.00 uur) met een dartcompetitie voor de jeugd, in de leeftijd van 10 tot 17 jaar. Voor meer informatie: 5894103 (Alice le Maitre). In buurtcentrum Morschwijk is op 26 september een rom melmarkt, van 10.00 tot 16.00 uur. Gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde verzorgt elke dins dagochtend van 9.15 tot 10.15 uur conditiegymnastiek voor dames vanaf ongeveer 40 jaar aan de Lammenschansweg 4 in Leiden. Geïnteresseerden kun nen voor informatie bellen: 071-5122237. De Lactatiekundigen Praktijk aan de Vondellaan 35A houdt elke vrijdagochtend tussen 9.00 en 11.00 uur een inloopoch tend voor zwangere en borst- voedende vrouwen. De och tend is bedoeld om ervaringen uit wisselen, individuele con sulten worden niet gegeven. Deelname kost 1 eurcJe In het wijkservicepuer der Willigenhof aan d)H slaan 16 kunnen kaai lijks terecht voor een middag. Elke vrijdagi kunnen bridgers van: uur onder deskundig spelen. Het entreegel 2 euro. Informatie en| ding: 071-5794959. Samen creatief mei Tijdens de vijf bijeenlj zullen creatieve ideeij nieken de aandacht ijje Kosten: vijf bijeenkoii 20 euro vanaf 21 septt Matilo, tel. 071 541251" •Spaans leren of uwr verbeteren kan weer L j september bij buurt cf. Matilo, tel. 071 -5412j^1 •Op vrijdagochtend t ber start de preventij^ 'In de put, uit de pul. - voor mensen van 551 die last hebben van 1lq matige depressieve kf. De cursus bestaat uitLj lijkse lessen van twef kost 35 euro. De cursu gegeven in gebouw Jrt Rhijngeesterstraatwa j Oegstgeest. Aan deelt r een kennismakingsgc' vooraf. Voor aanmeljy tra informatie kunt uL opnemen met de Rijt groep, 071-8907600 fjj site raadplegen: wwl groep.nl ?t De eerstvolgende a| sus van de Leidse biiL parochie start op ma september om 18.45[j parochiezaaltje, links"; kerk. zie ook www.rr trum.nl. Pastoor J.H.L -5218113

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14