Itiënt gratis |rpleegd in imanse zon TÉ verkopen? ÖP? I 52) Zeker negen doden bij treinongeval Turkije Snipperdagen voor leerlingen Leiderdorpse basisscholen ïmaSJt Ontroostbaar ^xESISSSES^M Goedemorgen Wat een krant. "^verzekeraar vergoedt kosten iden geeft toestemming r klonen van embryo's donderdag 12 AUGUSTUS 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Eetpatroon van vette frieten is lastig af te leren - - IJseters blijven hun favoriete smaak trouw CBK Alphen voert actie tegen sluiting SPRINTERS 072-5196868 Catwoman is in aantocht Perioden met regen zo 3/4 BHE eindhoven - Ongeveer duizend mensen hebben gister middag in Eindhoven deelgenomen aan een stille tocht ter nagedachtenis aan de twee kinderen die afgelopen weekeinde bij een brand om het leven kwamen. De ou ders van de omgekomen kinderen raakten zwaarge- wond. Hét gezin is van Turkse afkomst. De politie gaat ervan uit dat brand is aangestoken. In verband daarmee werden deze week vier personen aangehouden. De stille tocht vertrok rond half vier vanaf de speelplaats van de school waarop het 8-jarige jongetje zat en trok door de wijk langs enkele speelveldjes, waar de broertjes vaak speelden. De stoet werd geleid door familieleden. Schoolkinderen die meeliepen, hadden allemaal een wit te roos gekregen die ze voor de woning van het getrof fen gezin neerlegden. Foto: GPD/Vincent Wilke (advertenties) =LlDOE MEE AAN COACH VAN HET JAAR EN Jé. STEL JE EIGEN STERRENTEAM SAMEN! ^Oj JE VINDT DE SPELREGELS pwi "23 ELDERS IN DEZE KRANT! flfc. rzinnrnrzinr? Speel mee met Coach van het Jaar! Schrijf je nu in via t=] wmw.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar. Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £04 Dagblad door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - Voor de tweede keer in een maand kreeg Turkije gis teren te maken met een trein ongeluk. Een botsing van twee passagierstremen in het noord westen van Turkije, kostte ne gen mensen het leven, 100 an deren raakten gewond. Het on geluk gebeurde in het dorp Tavsancil in de provincie Ko- caeli, circa 60 kilometer van Is tanbul. Dit is niet ver van de plek waar 15 dagen terug ook een treinramp plaatsvond en 39 mensen de dood vonden. Een van de gisteren veronge lukte treinen, de Baskent Eks- pres, was onderweg van de hoofdstad Ankara naar Istan bul, de andere, de Adapazari Ekspres, reed van Istanbul naar Adapazari. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Ver moedelijk negeerde de machi nist van de Baskent Ekspres rood licht. In deze trein zaten 171 passagiers en negen perso neelsleden. Het aantal passa giers in de andere trein is nog onbekend. Een groot aantal passagiers raakte bekneld onder samenge perst ijzer van de voorste wa gons. Hulpdiensten waren tot laat in de avond bezig om ge wonde passagiers uit de zwaar beschadigde wagons te bevrij den. Minister van buitenlandse za- (advertentie) ken Abdullah Gül bevestigde het vermoeden dat de Adapaza ri Ekspres door rood licht is ge reden. Minister van binnen landse zaken Aksu wilde nog niets zeggen over een mogelijke oorzaak. Opvallend was dat de minister van verkeer Benali Yil- dirim schitterde door afwezig heid. Hij staat onder zware druk, sinds de treinramp van vorige maand. Dit ongeluk gebeurde toen een hogesnelheidstrein ontspoorde, omdat die te hard reed. Experts hadden, nog voordat de bewus te trein in gebruik was geno men, gewaarschuwd dat het traject ongeschikt is voor hoge snelheidstreinen. Turkije was gisteren overigens in de greep van rampen. Door hevige regenval in de nacht van dinsdag op woensdag kwamen 1275 gebouwen onder water te staan. Drie kinderen vonden daarbij de dood. Later in de middag keerden de tv-camera's zich van Istanbul naar de trein ramp in Kocaeli. En tegen de avond kregen de kijkers, terwijl ze nog werden overspoeld met dramatische ta ferelen van het treinongeluk en de verdronken kinderen, te ho ren dat in de provincie Elazig, in het zuidoosten van Turkije een aardbeving had plaatsge vonden met een kracht van 5.5 op de schaal van Richter. Resul taat: zeker één dode en veel schade. Goochelen met getallen Willy Wortel's Werkplaats Maak vandaag je eigen dobbeltol, 14 tot 16 uur: Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl belgrado - PSV houdt uitzicht op de Champions League. De Eindhovense ploeg leed gister avond in Belgrado in de eerste van twee kwalificatiewedstrij den een kleine nederlaag (3-2) tegen Rode Ster. De return is over veertien dagen in Eindho ven. PSV nam na acht minuten de leiding door de Zuid-Kore- aan Park (0-1). Nog voor de rust boog Rode Ster de achterstand om in een voorsprong door doelpunten van Dudic en Jank- ovic (2-1). Na de rust maakte Kantelic 3-1waarna De Jong PSV terugbracht in de wedstrijd (3-2). Pagina Sport Twintig tips vermist meisje goor - Bij de politie zijn sinds dinsdagavond twintig tips bin nengekomen over de verdwij ning van de 2-jarige Isra van den Burg uit Goor. Het kind is maandag rond 7.45 uur voor het laatst gezien. Of er ook bruikbare tips bij zitten, kon de politie gisteren niet zeggen. De politie hof de 25-jarige moeder van het meisje maandag dood aan in haar woning. Zij kwam door een misdrijf om het leven. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog ^en 0,41 per dag! J Adres: Postcode/Plaats: Ttelefoon: I Geboortedatum: i I e-mailadres: Stuur dezo bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook; 0800-1711 (.gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &sDagblad ""'anp - Ziekenfondspati- nnen binnenkort voor 'geheel vergoed naar ;e leeghuis in Spanje. Zij niet alleen de ver- i verzorgkosten, maar rerblijf vergoed uit de Ie Algemene Wet Bij- Ziektekosten (AWBZ). jondertekenen zorgver- j Agis, zorgaanbieder Residence en een ederlandse zorgaanbie- p contract over ver- p in Spanje, aldus een Merster van Agis. Royal- Qtidence heeft als eerste vland een vergunning ■ré voor verpleeghuiszorg wjuitenland. Agis bena- iit de geboden zorg in goedkoper is dan in Ne- Vfi'„De AWBZ-pot wordt minder belast." Residence had al ities met in totaal vijf- sen in Spanje waar terechtkonden voor ïuiszorg, maar de ver en werden niet door vergoed. Nu dat wel er plannen voor uit- Daarbij wordt ook ge- andere landen, zo- lame, bevestigt de :rster van Agis. Ze wil echter niet kwijt of Agis daar ook in mee gaat. Overigens kan niet elke zieken fondspatiënt meteen naar Spanje. Dat is afhankelijk van zijn of haar indicatie en de vraag of zijn of haar zorgaan bieder bij de groep onderteke naars zit. Welke dat zijn, wil Royalcare Residence nog niet kwijt. Ook de initiatiefnemer van de groep zorgondernemers, H. Versloot van Continu Zorg- combinatie Utrecht, wil dat nog niet loslaten. Hij hoopt dat partners uit Amsterdam, Rot terdam, Amersfoort en Limburg volgende week aansluiten. Continu Zorg werkt mee door patiënten aan te leveren die drie weken tot maximaal zes maanden naar Spanje kunnen. Als dat langer wordt, moeten mensen een veel hogere eigen bijdrage betalen, licht Versloot toe. Bij terugkomst kunnen zij weer in een van de instellingen van Continu Zorg. Volgens Versloot blijken mensen met reuma of luchtwegaandoeningen in het Spaanse klimaat beter te revali deren. Eventuele bezwaren van het ministerie van volksgezondheid wijst hij van de hand. Het is goedkoper, stelt hij. kNP-AFP - Groot-Brit- ïft gisteren, als eerste Suropa, een groep we ipers toestemming ge- ïnselijke embryo's te tor medisch onder - j ;t gaat om een team ge- van de universiteit van le, dat de embryo's wil n voor stamcelonder- Lilp van stamcelonder- fcen de onderzoekers op Tiektes als diabetes, n Alzheimer te kunnen I. Zij waarschuwden dat r zal duren voordat patiënten van hun on- nen profiteren. Ben zijn nog niet ont- Je cellen, die kunnen uit- jtot iedere willekeurige It menselijk lichaam. Ze wellicht cellen vervan gen die, eenmaal vernietigd door ziekte of een ongeluk, niet meer door het lichaam zelf worden aangemaakt. Ondanks de zegeningen die voorstanders voorspellen, is stamcelonderzoek een van de meest omstreden disciplines in de medische wetenschap. Con servatieve en religieuze groepe ringen stellen het gebruik van geldoonde embryo's voor we tenschappelijke doeleinden ge lijk aan de vernietiging van menselijk leven. Het klonen van embryo's voor stamcelonderzoek is in Groot- Brittannië sinds 2002 legaal, mits de regering er toestem ming voor geeft. Het klonen van embryo's voor voortplan ting is verboden. Er staat een gevangenisstraf van maximaal tien jaar op. COMMENTAAR cao's door Nienke Ledegang leiderdorp - 'Snipperdagen' voor kinde ren. De openbare basisscholen in Lei derdorp gaan er het komend schooljaar mee experimenteren, de protestants- christelijke waarschijnlijk ook. De leer lingen mogen (maar hoeven niet) twee extra dagen in het jaar vrij nemen. De leerplichtambtenaar is er niet blij mee. Het gebeurt wel: een kind wordt ziek ge meld, maar vertelt de dag erna in de kring enthousiast over zijn dagje Efte- ling. Of het verschijnt in maart met een bruingekleurd hoofd op school: nee hoor, we zijn niet op skivakantie ge weest. Om daar vanaf te zijn, mogen kinderen op een aantal van de Leider- dorpse basisscholen in het nieuwe schooljaar vrije dagen opnemen. Twee in totaal en altijd schriftelijk aange vraagd door de ouders. Ze komen boven op de tien dagen die mogen worden op genomen voor bruiloften en begrafenis sen. Bovenschools directeur van de openba re scholen Hans van Dijk: „Mensen wil len wel eens een dagje weg. Op de ene school wordt daar soepeler mee omge gaan dan op de andere. Ook tussen ou ders bestaan grote verschillen: sommige ouders melden hun kind gemakkelijk ziek, anderen wachten tot vrijdagmid dag, maar staan dan wel met ronkende motor voor de school. Om de openheid tussen school en ouders te vergroten en vanwege de gelijkheid tussen leerlingen, hebben wij de regels geformaliseerd. Er komen twee dagen beschikbaar, alle da gen meer worden direct aan de leer plichtambtenaar gemeld." In elk geval de twee vestigingen van De Hobbit, de Prins Willem-Alexander- school en de Koningin Julianaschool doen mee. Het protestants-christelijke onderwijs neemt deze week een besluit, maar laat weten veel voor het experi ment te voelen. De leerplichtambtenaar is er niet zo blij mee. „Het is eigenlijk niet de bedoeling, extra dagen vrij ge ven", zegt Van Dijk, „maar de school mag het zelf beslissen. De leerplicht ambtenaar zei zelf: ik kan me er eigenlijk wel iets bij voorstellen." Het snipperdagenidee komt uit Coevor- den, waar de leerlingen al langer vrije dagen kunnen opnemen. Van Dijk: „Ou ders met een eigen zaak, gezinnen die het Suikerfeest vieren, ouders die er na een rotperiode een lang weekend tus senuit willen: er zijn genoeg redenen waarom je een vrije dag zou willen op nemen." Het experiment loopt tot het voorjaar van 2006. Dan wordt gekeken of de snipperdagen blijven.Als ieder een rond kerst ineens zijn vrije dagen opneemt en er niemand meer in de klas zit, dan moeten we ingrijpen." Deens nee tegen 'gezonder' ontbijt kopenhagen - Denemarken heeft gisteren een verbod uitge vaardigd voor een aantal ont- bijtproducten van het Ameri kaanse concern Kellogg. De Deense autoriteiten vinden de vitaminen die aan de produc ten zijn toegevoegd gevaarlijk voor de volksgezondheid. Con sumenten zouden teveel van die vitaminen, als ijzer en calci um, binnen kunnen krijgen. Het is voor het eerst dat Dene marken vitaminerijke produc ten weert sinds de Europese Unie het land in 2003 dwong om voedingssupplementen toe te staan. 'Wapens Saddam in 1991 vernietigd' londen - Saddam Hussein heeft alle massavernietigingswapens in Irak vernietigd na de eerste Golfoorlog in 1991. Dat heeft een voormalige medewerker van het Iraakse wapenprogram ma gisteravond tegen de Britse omroep BBC gezegd. Volgens Jafar Dhia Jafar heeft Saddam in juli 1991 besloten het wapen programma te laten varen en te vernietigen wat er nog was. ^ve arbeidsovereenkom- Aarin loonsverhogingen {aan niet meer voor een irijfstak gelden. Minister (sociale zaken) trot- lee de woede van len én werkgevers. Hoe ït ook is dat de minister tiging probeert af te zijn actie is 3tig en onder- [5ile arbeidsver- vakbonden rkgevers een sluiten, geldt alle werknemers en on togen in een bedrijfstak, ir bedrijven die geen lid 1 een werkgeversvereni- it systeem heet de alge verbindendverklaring: CAO te tekenen, legt de de afspraken bindend :en hele bedrijfstak, is de oproepen tot loon- g, zijn er natuurlijk wel sectoren in de econo- aar salarisverhogingen afgesproken/Omdat de den zo sterk zijn dat ze uien afdwingen, omdat zitten te springen om I, of gewoon omdat de 1 die sector redelijk goed Woubruggenaar verongelukt RiJNSATERWouDE - Bij een ver keersongeval op de Herenweg in Rijnsaterwoude gistermiddag rond vier uur is een 67-jarige Woubruggenaar omgekomen. De man werd op de fiets van achteren aangereden door een personenauto, belandde in het water en overleed korte tijd la ter. PSV blijft in race Champions League gaan. De Geus wil echter op geen enkele manier medeplich tig zijn aan loonstijgingen, en zal daarom vanaf 1 november tot 1 januari 2006 dergelijke 'du re' CAO's niet opleggen. De Geus bemoeit zich daarmee met de verkeerde dingen. Het is juist de vrijheid van onderhan delende partijen een contract af te sluiten waarin ze maatwerk voor hun eigen be drijfstak leveren. De algemeen verbin dendverklaring voorkomt juist dat er wordt ge stunt met arbeidsvoorwaarden, juist in die sectoren waar perso neel schaars is. Bovendien kan De Geus zijn houding maar an derhalf jaar volhouden. Slimme vakbonden en directies kunnen in de tussentijd zijn verzet om zeilen, door incidentele loons verhogingen door te voeren. De Geus verstoort zo de sociale rust en neemt bonden en werk gevers onnodig tegen zich in. Dat is onhandig, want alleen met medewerking van de sociale partners kan de broodnodige loonmatiging slagen. Peter de Vries

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1