KUNST CULTUUR CBK in actie tegen dreigende sluiting Eschers Italiaanse visioenen: verwondering en verbazing Nephuwelijk in porno-sfeer op Mystery Land te Gordimer edt biografie Rembrandt »>jng Award oije!' opnieuw o.filmf estival ert Dido tterdam itage fistel aan succes Meeuwenveren gevraagd voor klavecimbel Leidse schilders in Boijmans De Zuid-Afrikaanse jswinnares Nadine t heeft een biografie t11"1 leven tegengehou- het boek niet autori- ónder autorisatie ge- e \6t boek niet uit", aldus dvoerder van Gordi- nd fee uitgever Blooms- bnden. In mei 2003 kritiek op auteur uresh Robert, die acht aclen met toestemming oe(pgrafie begon. „Er is ienlijk aantal citaten liwkeurig of onjuist us de anti-apartheids- aie in 1991 de Nobel- f Literatuur won. „Ze berispelijk en zonder beschreven worden", t over Gordimer. „Ze fdigweg niet gewend geschreven fbeqnder dat zij daarover i.63iheeft." >.81lj Jjk - Stichting ExpoZee t vanaf donderdag 19 werk van de prijswin- [enomineerden van de idt Painting Award le Nederlands-her- Capel aan de Hoofd- Noordwijk. De Rem- ainting Award 2004 is It Noordwijk Schilder- itgereikt aan de Am- ie kunstenares Roos i, Öe jury koos haar en ire genomineerden uit daantal van 130 festi- ;mers. Vooral Schu- oelige representatie erkelijkheid en haar re kleurgebruik maak- ik op de jury. De ande- lineerden die hun oseren zijn: Jürgen Piet Groenendijk, Ed- 4ndoorn en Ruan Yue- zijn: maan- ti met zaterdag van uur en zondag tot 17.00 uur. '.OA .HM - De Nederlandse Cche comedy 'Feestje!' .seur Ruud van Hemert Licent Paul Voorthuysen .Steerd voor de compe- Lhet Love is Folly Film- Sofia, Bulgarije. Dit plecteert internationaal de romantische films. jdpremière van 'Feest- fi Nederland heeft vori- p plaatsgevonden in k, in aanwezigheid van spelers Antonie Ka- ?n Beau van Erven Do etje!' heeft in Neder- ar-ijna 100.000 bezoekers bioscoop getrokken. De voor de film in het ad is aanzienlijk. Daar jfilm onder de titel 'Lo- aan de man gebracht. m - De Britse zangeres ft op 24 oktober een -rj concert in Ahoy' Rot- )ido, die in 2001 voor joptrad in ons land, o korte tournee door kaartverkoop voor T »rt in Rotterdam be- feffag. kM - Met de Olympi an in Athene nog voor Grieks Goud in de |e Amsterdam al een id succes. De eerste telling in het museum pstel heeft twee weken nde al meer dan het i het verwachte be ntal getrokken. Bijna insen kwamen naar |>ud, een tentoonstel- e mooiste Griekse sie- e schatkamers van tage in Sint Peters- fl februari gingen de ti van het nieuwe a het voormalig ver- lAmstelhof. Pas eind §t museum helemaal naf 18 september kermitage Amsterdam :olaas en Alexandra, sarenpaar in Rus- groningen/gpd - Carolien Eij- kelboom is op zoek naar meeu wenveren. De Groningse voor zitter van de landelijke klave cimbelvereniging SCVN is de zoekactie begonnen voor klave cimbelbouwer Joel Katzman. Deze in Amsterdam woonachti ge Amerikaan bouwt zijn in strumenten met natuurlijke materialen en gebruikt voor het pennetje waarmee de snaren van de klavecimbel worden ge tokkeld meeuwenveren. Maar die zijn dus schaars. „Vandaar mijn zoekactie", licht Eijkel- boom toe. Gezocht worden de grootste zes slagpennen van zilvermeeuwen of mantelmeeuwen die door gaans zo'n 25 tot 40 centimeter groot zijn. Van oudsher werden door klavecimbelbouwers ra venveren gebruikt voor het tok- kelmechanisme, maar die zijn helemaal niet meer te vinden. Eijkelboom: „En kraaienveren zijn weer net even anders van structuur. Het luistert nauw." Katzman is één van de weinige klavecimbelbouwers die nog meeuwenveren gebruiken. De meeste bouwers doen het te genwoordig met kunststof. Maar dat is het toch net niet, vindt ook Eijkelboom. „Ik hoor het verschil: het geluid van een instrument waar vogelveren bij gebruikt zijn, is zachter en war mer. Ik voel het ook bij het spe len. Ik heb ooit geleerd dat je klavecimbel moet spelen alsof je de snaren met je eigen nagels aantokkelt. Dat gevoel is op de een of andere manier sterker bij een instrument met plectra vah meeuwenveren. Het recht streekse tokkelcontact met hét instrument is sterker." Meeuwenveren kunnen opge stuurd worden naar Carolien Eijkelboom, Nieuwe Kijk in 't Jatstraat 49, 9712 SC Gronin gen. Vijftien of meer geschikte veren zijn goed voor een cd of concertkaartje. leiden - De Leidse schilders Jan Steen, Gerrit Dou en Frans van Mieris staan vanaf 23 oktober centraal tijdens een tentoon stelling over het dagelijks leven in de Gouden Eeuw in het mu seum Boijmans van Beuningen in Rotterdam. Het museum toont 82 schilderijen van 22 verschillende schilders. Naast werk van Dou, Steen en Van Mieris zijn er onder andere ta ferelen te zien van Johannes Vermeer, Adriaen van Ostade en Gerard ter Borch. het zijn zonder uitzondering beelden uit het leven gegrepen, vaak geestig, soms plat maar altijd verfijnd. De expositie duurt tot 9 januari en verhuist dan naar Frankfurt. Permanente expositie in Haags museum van minder bekende houtsneden en litho's hoofddorp - Tijdens dancefes- tival Mystery Land, 21 augustus op het Floriadeterrein bij Hoofddorp, kunnen feestgan gers op de Big Spotters Hill met elkaar 'trouwen'. Boven op het paviljoengebouw op de heuvel bouwt de Amsterdamse par tyorganisator Ex-Porn Star een Las Vegas wedding chapel. Daar worden tijdens het festival nephuwelijken gesloten door 'dominee' Robbie Muntz, be kend van spraakmakende tv- programma's. Zo kun je dus even doen alsof je trouwt, met uitzicht over een van de grootste dancefestivals van Nederland. Gijs van de Wint, bedenker van Ex-Porn Star: „De pasgetrouwden krij gen een polaroidfoto mee als aandenken en ze krijgen ook een echte Ex-Porn Star-ring. Verder maken we een trouw- certificaat voor ze. Het hele hu welijk kost wel een kleinigheid, omdat we het anders allemaal zelf moeten betalen. Hoeveel het gaat kosten weet ik nog niet, maar veel zal het niet zijn." Terwijl op het dak van het pa viljoen op Big Spotters Hill knipoog-huwelijken worden in gezegend, kunnen de bezoekers binnen in het paviljoen zich op hetzelfde moment onderdom pelen in de wereld van de por no. Van de Wmt: „Het wordt daar binnen eigenlijk één grote peepshow. We gaan het daar al lemaal heel leuk decoreren en er is van alles te zien: lapdance, paaldansen en modderworste- len." Ex-Pom Star organiseert spraakmakende feesten in on der meer Amsterdam, waarbij vaak ex-pornosterren of andere bekendheden van een uitge sproken B-allooi nadrukkelijk aanwezig zijn. Zo werden in het verleden feesten gegeven met Ron Jeremy, de koning van de snorrenporno, het rondborstige jaren-tachtigsterretje Samantha Fox en de Italiaanse pornoster- annex-politica Cicciolina. Op Mystery Land staat er geen be roemdheid op het programma. Van de Wint: „Er was geen bud get voor en eigenlijk vind ik dat zoiets ook een beetje intiem moet zijn. Zo'n festival is te massaal." De houtsnede 'Morana, Calabria'. Door een spel met zwarte en witte lijnen geeft Escher de bijzondere atmosfeer weer, die tussen de ber- gejn hangt. Foto: GPD/Escher Museum door Herman Rosenberg den haag - Verwondering en verbazing wilde hij wekken met zijn houtsneden. We kennen ze alle maal, de befaamde prenten van de graficus Mau- rits Escher. 'Klimmen en dalen' uit 1960, met mannetjes die trappenlopen en tegelijk omhoog en omlaag lijken te gaan; Waterval' uit 1961, waarin op dezelfde manier met perspectief en constructie wordt gegoocheld. En al die andere iconen. Minder bekend is het werk dat de jonge Escher maakte in de jaren twintig en dertig. Ook hout sneden van een grote perfectie, maar zonder de ingebouwde raadsels. En geen fantasievoorstel lingen, maar natuurgetrouw weergegeven land schappen en dorpsgezichten, bijna allemaal in Italië. Escher woonde tussen 1923 en 1935 met zijn vrouw in Rome. Elk voorjaar trok hij rond in Zuid-Italië om tekeningen te maken. Die werkte hij vervolgens in de winter uit tot houtsneden en litho's. Foto's speelden hierbij geen rol, dat wa ren gewoon vakantiekiekjes. De werken uit de Italiaanse periode zijn perma nent te zien in het Haagse museum Escher in het Paleis. Met een kleine expositie op de derde etage diept het museum deze episode uit door repro ducties van de prenten te combineren met foto's uit de albums van de familie Escher en met re cent gemaakte foto's van de door Escher vastge legde plekken. Ook hier gaat het om verwondering en verbazing, maar anders dan bij de beroemde prenten. In de eerste plaats is het de kunstenaar zelf, die zich steeds weer verbaasde over de schepping. Die gevoelens probeerde hij via zijn kunst over te brengen op de toeschouwer. Escher paste hier dus geen vertekeningen en verdraaiingen toe, maar accentueerde alleen de dingen die hem op vielen in het landschap. Waardoor vaak een sprookjesachtig effect optreedt. Dat doet zich bijvoorbeeld voor bij houtsnede 'Morana, Calabria' (1930). Het dorp Morana ligt als een berg tussen de bergen. Door een spel met zwarte en witte lijnen geeft Escher de bijzondere atmosfeer weer, die tussen de bergen hangt. Uit een foto in het familiealbum is af te leiden dat hij het dorp gespiegeld heeft afgebeeld. De foto toont een bergdorp, de prent een soort visioen. Het is de magie van Escher. Dat fata morgana-effect treedt ook op bij de houtsnede 'Pineta van Calvi' (1933) die een Cor- sicaans stadje toont met op de voorgrond een baai. Ook hier een spel met licht en donker, want we kijken vanuit een donker pijnbomenwoud - de talcken omlijsten het geheel'als kantwerk - over de zonovergoten baai naar Calvi. Fascinerend maar luguber is de litho die Escher in 1932 maakte, na een reis naar Sicilië. Hij be zocht daar in het plaatsje Gangi een grafkelder waar gemummificeerde lijken van priesters te 'bewonderen' zijn. Escher tekende vier staande mummies, de ingedroogde hoofden spookachtig boven de priesterkleding. Eronder plaatste hij de liturgische tekst 'Ite, missa est' (gij zijt heenge zonden). Eén werk uit de Italiaanse periode vormt een brug naar Eschers latere oeuvre. In 1931 maakte hij een litho van het plaatsje Atrani aan de kust van Amalfi. Dit schilderachtige kuststadje ge bruikte hij zes jaar later in het werk 'Metamorfo se I', waarin het langzaam verandert in een blok jespatroon, waaruit uiteindelijk een Aziatisch poppetje tevoorschijn komt. Daarna is het afge lopen met de landschappen en wordt Escher in toenemende mate in beslag genomen door de 'vlakverdeling', de grote vlakken die hij deels naar Moors voorbeeld geheel vulde met in elkaar grijpende figuurtjes. Eén uitgangspunt zou ech ter altijd hetzelfde blijven, onthulde de kunste naar in 1955 aan zijn zoon. 'Ik geloof dat het ma ken van prenten, zoals ik dat doe, bijna alleen een kwestie is van: hei zo verschrikkelijk graag goed willen doen.' 'Escher in Italië' in museum Escher in het Pa leis (Lange Voorhout 74), t/m 12 september. 'Onacceptabele uitholling culturele aanbod in Alphen' 'Indirect getroffen' Wat zou stopzetting van de subsidie aan het CBK betekenen voor de STAA-galerie? Jan van Zoest, voorzitter van de Stichting Alphense Ateliers (STAA): „Ik was bij het gesprek met de wethouder. Hij heeft daarbij gezegd dat het de subsidie aan het CBK betreft en niet die aan de STAA. Wij worden dus niet direct getroffen, maar wel indirect. Wij zijn immers onderhuurder van het gebouw. Wat gebeurt er als de hoofdhuurder wegvalt? De wethouder had daar geen antwoord op en dat baart ons zorgen. Wij wer ken met vrijwilligers en het CBK met professionele krachten die ook het gebouw beheren. Het zou denkbaar kunnen zijn dat de kunstuitleen en de STAA samen in het pand blijven, maar daar wil ik nog niet over speculeren. Eerst gaan we ons volledig rich ten op acties ter behoud van het CBK door Theo de With alphen aan den rijn - Met Veel bombarie is nog geen vier jaar geleden het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Alphen aan den Rijn geopend. Er wordt een nieuw stadshart gecreëerd en voor kunst en cultuur zou een belangrijke rol zijn weggelegd. Volgend jaar gaat het grote the ater-bioscoopcomplex aan de oever van de Oude Rijn open. Het CBK was het eerste gebouw dat werd opgeleverd. En waar schijnlijk ook het eerste dat sluit. Burgemeester en wethouders hebben namelijk besloten de subsidie aan het CBK stop te zetten. Op alle fronten moet de broekriem worden aangehaald en ook de culturele sector ont komt niet aan bezuinigingen. Met stopzetting van de subsidie bespaart de gemeente 130.000 euro per jaar. „Bovendien kan het ondersteunen van profes sionele beeldende kunst niet als een kerntaak van de gemeente worden beschouwd", zegt wet houder Hub van Wersch. Vol ongeloof namen de instel lingen die in het CBK zijn ge huisvest halverwege vorige maand kennis van deze oekaze uit het stadhuis. Het gebouw - een ontwerp van architect René van Zuuk - herbergt de kunst uitleen, de STAA-galerie (van Alphense kunstenaars) en de Stadsgalerie. „Het besluit kwam als een donderslag bij heldere hemel", zegt CBK-directeur Pe- ke Hofman. „Ik had wel bezui nigingen verwacht, dacht 10 tot 15 procent van mijn budget te moeten inleveren. Maar op stopzetting van de subsidie had ik niet gerekend, want dat bete kent onherroepelijk sluiting van de tent." Het zit de directeur, die ook verantwoordelijk is voor de programmering van de exposi ties in de Stadsgalerie, dwars dat wethouder Van Wersch bij het slecht-nieuwsgesprek op geen enkele vraag een ant woord had. „Wat gebeurt er met de STAA die voor een sym bolisch bedrag ruimte huurt in het CBK? Kan de kunstuitleen blijven zitten? Hoe moet het verder met de educatieve pro jecten? Over al die consequen ties was blijkbaar nog niet na gedacht." Het meest schandalig vindt Pe- ke Hofman dat de wethouder niet eens het evaluatierapport over het CBK, dat volgende maand verschijnt, heeft willen afwachten. „Het wordt nota be ne in opdracht van de gemeen teraad opgesteld. Het is ook lo gisch om een nieuwe instelling na vier jaar tegen het licht te houden. Dat stuk zou een mooie basis kunnen zijn voor de discussie." Zelf is de directeur wel tevreden over het functioneren van het CBK. „Aan de herkenbaarheid en de bereikbaarheid van het gebouw mankeert natuurlijk het nodige. Desondanks heb ben we de laatste twee jaar 12.000 bezoekers getrokken. Er ontstaat steeds meer draagvlak in de stad, de tentoonstellingen krijgen waardering en de lezin gen en andere educatieve acti viteiten worden goed bezocht." Natuurlijk kent Hofman ook de kritiek dat sommige Alphena- ren de door hem samengestel de exposities elitair en ontoe gankelijk vinden. „Maar we hebben ook de STAA en de kunstuitleen in huis en die heb ben vaak wat laagdrempeligere 'Onduidelijkheid troef Wat zou stopzetting van de subsidie aan het CBK betekenen voor de kunstuitleen? Loes van Campen, directeur van de Kunstuitleen Rijnstreek: „Geen idee. Daar is niet óver nagedacht, Ik heb de indruk dat B en W geld bij elkaar zijn gaan schrapen. Er zit geen enkele visie achter. Dat wij ruimte huren in het CBK voor de kunstuitleen, is blijkbaar niet meegewogen. Wij krijgen geen gemeentelijke subsidie. Misschien kunnen wij in het gebouw blijven en gaan ze de rest van het pand voor andere doeleinden gebruiken. Het kan ook zijn dat we eruit moeten. Maar ja, ons oude pand is in het kader van het stadshart gesloopt. De gemeente moet dan op zoek naar iets anders Voor ons. Het is onduidelijkheid troef. Vooralsnog ga ik er maar vanuit dat het met de acties lukt om het tij te keren," kunst. Ik denk dat de balans daardoor goed is. Overigens wil ik best een discussie voeren over mijn tentoonstellingsbe- leid. Als de gemeente hier liever Corneille en Brood hangt, is dat een keuze die met de mijne is. Het is dan aan mij om mijn conclusies te trekken." Om aan de politiek een signaal af te geven, houdt het CBK za terdag een actiedag. Van 14.00 tot 17.00 uur zijn er zowel bin nen als buiten acts, muzikale optredens, beeldende kunst, sprekers en kinderactiviteiten. „We willen geen begrafenis sfeer", zegt Hofman. „Maar ons op een positieve manier profile ren." Hij hoopt er vooral mee te be reiken dat de gemeenteraad op donderdag 26 augustus met in stemt met de bezuiniging, maar besluit de evaluatie af te wach ten en op basis daarvan de dis cussie opent over de toekomst van het CBK. „Sluiting van het CBK zou een onacceptabele uitholling van het culturele aanbod in Alphen betekenen. Bovendien is het kapitaalver nietiging, want het gebouw is vijf jaar geleden voor miljoenen guldens speciaal voor dit doel neergezet." Cees Verboom (links) en Benito Ouwendijk, medewerkers van het CBK, houden zaterdag een actiedag te gen 'sluiting van de tent'. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15