Koopje Aanpak smokkel vuurwapens faalt BINNENLAND Geen geld, geen tandarts Afvaltrog Overdosis door sterke xtc-pillen Minister: Vakantiedagen inleveren ANWB: Informatie over zwemwater moet beter 'Islam hindert komst Turkije niet' is spoorloos -ig verlof uizenden verklikkers .men Schiphol mg op zwart verlaat luchtelingen e Erkel kost elijks leden >|er slikkers a te rieden' Sier moet sloods' station i rechtmatig Genieten is... GALLGALL Explosie van fruitvlieg) es Duizenden illegale wapens uit Oost-Europa 'Studenten meer betalen' Twee daders van een nslag zijn door tussen- ii een Zwolse rechter i. De twee, eeri 42-jari- zijn vriendin van 22, ijf maanden geleden en, zo bleek gisteren, echter hen tijdens irrest een dag onbege- had toegestaan. De >ed dat tegen het na- advies in van het ministerie. - Het Bureau Ver- jdhaving Openbaar Mi- BVOM) schat dat er in id 70.000 auto's rond- »t een radardetector, taatje attendeert de be- op snelheidscontroles DÜtie waarbij een radar bruikt. De detector is muari verboden. Het teen radardetector le- boete op van 250 euro. Door een stroomsto- ien gisteren de moni- e aankomst- en ver- i op Schiphol drie uur vart. De storing begon niddaguur. Schiphol ctra medewerkers in ;rs in de hallen te in- en te verwijzen naar lalies en gates. Vol- )hol hebben reizigers ks nauwelijks hinder den van de storing, !t vliegverkeer niet vloed. Het is niet dui- rdoor de stroomsto- veroorzaakt. - Oud-minister Pronk nnenkort als voorzit- ïchtelingen-Organi- lerland (VON). Het in Pronk is het gevolg rukke werkzaamhe- J-gezant van Sudan, liets te maken hebben J :onflict met minister vreemdelingenzaken) asielbeleid. JM - Ongeveer vier- van de 700.000 Neder- nateurs van Artsen renzen (AzG) hebben latschap opgezegd w eiding van affaire Ar- Daarentegen heeft de 0[ ie even zoveel steun- 7e en ontvangen en zelfs :uwe aanmeldingen, 1( i woordvoerster giste- i. AzG kwam in mei in °j omdat de hulporga- t losgeld dat betaald is u ontvoerde medewer- Erkel niet wil terugbe- j0 het ministerie van dse zaken. Door strengere con- lrugssmokkel zijn er I c )g geen bolletjesslik- eden in vliegtuigen a lederland of op Schip- e j jaar zijn er slechts (ji en gemeld. Dat zegt dvoerder van het mi- m justitie. Door zoge- honderdprocentscon- isn risicovluchten van- tillen en Suriname is I dmgskoeriers sterk ustitie reageert hier- lerichten dat veel meer "Slikkers tijdens of na it overlijden dan tot aangenomen. De Ier van het mortuari- >1 meldde in deze ;r vorig jaar acht tot bolletjesslikkers in ium zijn geweest. !®urg - De huurder van ids' in Kraggenburg bstpolder) moet bin- weken zijn vertrok- moet het pand wor- nd. Dat heeft de la Lelystad gisteren be- *de loods zijn volgens jouwen gegijzeld, ver- J gedwongen tot seks L De 46-jarige huur- |>tterdam had gewei- illig te vertrekken, e rechter is een snelle g gerechtvaardigd, E zich niet als goed peeft gedragen. s Huw - De gemeente Am- heeft terecht een ^j|unning verleend voor dfing van het metrosta- Fyi van de Noord-Zuid- ^fdeling bestuursrecht- jn de Raad van State is "lot dit oordeel geko- 1 d!t de uitspraak komt e aan een lange juridi- d. donderdag 22 juli 2004 vianen - Bij de afrit van de snelweg A2 bij Vianen staat een nieuw wapen in de strijd tegen zwerfafval, een afvaltrog. De lange, groene bak moet automobilisten uitdagen tijdens het wachten voor het rode verkeerslicht hun afval in de bak te gooien. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/gpd - In het uitgaans circuit zijn xtc-pillen in omloop die veel sterker zijn dan nor maal. De superpillen, die zon der dat kopers het weten tussen 'normale' pillen zitten, bevatten twee tot drie keer zo hoge dosis. Dat is vooral gevaarlijk voor jonge of onervaren gebruikers. Het Drugs Informatie en Moni toring Systeem (DIMS), een sa menwerking van instellingen voor verslavingszorg, maakt melding van de supersterke pil len in het jaarbericht, dat van daag verschijnt. Bij deze verslavingsinstellingen kunnen gebruikers hun drugs laten testen voor ze deze inne men. Ook door portiers van disco's afgepakte drugs worden vaak onderzocht. In 2003 werden 4483 drugsmonsters aangebo den, het merendeel xtc. Gemiddeld bevat een xtc-pil ongeveer 75 milligram mdma, de stof die zorgt voor de beoog de werking van xtc. De onder zoekers treffen sinds eind vorig jaar steeds vaker pillen aan met meer dan 140 milligram mdma aan. Ze noemen dit 'een punt van zorg', omdat het de kans op een overdosis vergroot. Onerva ren gebruikers nemen soms meerdere pillen snel achter el kaar, omdat ze in eerste instan tie denken dat ze niets voelen. Via via zijn gebruikers de afge lopen tijd voor de extra sterke pillen gewaarschuwd. Sommige instellingen, zoals de Brijder Stichting in Noord-Holland, hebben een waarschuwing op hun website geplaatst: „Let op: het aanbod van xtc pillen is de laatste tijd erg gevarieerd en heel onvoorspelbaar. In som mige pillen zit twee tot drie keer de gebruikelijke hoeveelheid. Om ongelukken te voorkomen is het juist nu belangrijk om pil len te laten testen en voorzich tig te doseren." Volgens de instellingen is deze 'persoonlijke' benadering effec tiever dan een grote campagne. Sinds een aantal jaar daalt het aantal ongelukken op house party's. Dat is door de sterke pillen niet veranderd. Uit de drugsmonitor blijkt ook dat door zestien procent van de cocaïne de stof fenacetine ge sneden is, een in Nederland verboden pijnstiller, die voor heen niet vaak door de cocaïne zat. Fenacetine kan nierschade ver oorzaken. Het cocaïnegebruik stijgt al een paar jaar. (advertentie) Johnnie Walker Red Label Blended Scotch Whisky 70cl Genieten Genieten (advertentie) Opblaasbaar zwembad 3 Rings. Doorsnede 150 cm, hoogte 50 cm. Art.nr. 104158 Zonder verkoper shopje goedkoper utrecht/gpd - Het aantal huis- en fruitvliegen neemt volgende week explosief toe. Het warme vochtige weer zorgt ervoor dat vliegeneitjes twee keer sneller uitkomen dan normaal. Daarbij heeft de omslag van koud naar warm weer deze week geleid tot een geboortegolf van vliegen, zegt de Utrechtse biologe Ger- dien de Jong. „Deze vrouwen- vliegen zijn nu eitjes aan het leggen, die volgende week uit komen." Er komt een enorm aantal jon ge vliegen bij, waarschuwt ze. „Een vlieg leeft ongeveer ander halve week en in die tijd legt zij 70 tot 100 eitjes. Dus reken maar uit." Vooral in en om huis veroorzaken vliegen overlast. De Jong: „De GFT-bak wordt in veel plaatsen om de veertien dagen geleegd. Dit is langer dan de populatietijd: in die periode cirkelen er al zeker twee gene raties fruitvliegj es in en om de afvalbak." Daarom geven afdelingen On- gediertebestrijding van ge meenten bij overlast van huis- en fruitvliegen het advies om de afvalbakken op tijd te legen en de deksel zo veel mogelijk dicht te houden. Om vliegen uit de huiskamer te houden wordt ook aangeraden om met strips kieren dicht te plakken, horren voor ramen te plaatsen of met een spuitbus aan de slag te gaan. Wespen veroorzaken ook deze zomer weer overlast. Het lekker warme weer zorgt er voor dat 'de wespen er weer aardig op los vliegen'. Biologe Gerdien de Jong: „Het warme weer bespoe digt het uitkomen van de wes peneieren, maar van een explo sie is geen sprake. Er is maar één wesp die eieren kan leggen en dat is de koningin." door Remko Tanis den haag - Een tandarts ver leent zorg, maar moet ook geld verdienen. Door hettandartste- kort hebben veel praktijken wachtlijsten. De tandarts heeft zijn klanten dus voor het kiezen en geen enkele zit daarbij te wachten op mensen die de reke ning niet direct voldoen. „Waar óm iemand niet betaalt, is op een gegeven moment niet zo van belang meer." „Sommige tandartsen flikkeren sociaal zwakkeren eruit, onder het motto: past niet in het pro fiel van onze praktijk. Is dat netjes?" De Apeldoomse tand arts Hans van Domburg Scipio vraagt het zich hardop af in het Nederlands Tandartsenblad. Van Domburg Scipio, regionaal voorzitter van beroepsorganisa tie NMT, gooit een steen in de vijver. Tandarts Mirjam Bolten uit Lelystad wil wel reageren: „Het wordt dit jaar steeds ern stiger. Mensen die in de proble men zitten, moeten wel worden geholpen, maar er is bijna geen tandarts die het doet. Het is een grote kwetsbare groep, over wie Tandartsen drukker Op 1 januari 2004 waren er in Nederland 7.759 tandart sen. Zij werken in ongeveer 5.500 praktijken. In een ge middelde praktijk staat dus bijna 1,5 tandarts. De werk plekken van tandartsen die met pensioen gaan, worden maar gedeeltelijk opgevuld door nieuwe aanwas, omdat veel van de tandartsen die nu van de opleiding komen, parttime werken. Tegelijk hebben tandartsen het steeds drukker gekregen, omdat Nederlanders steeds langer met hun eigen tan den rondlopen. In 1981 had eenderde van de Nederlan ders van 18 jaar en ouder een volledig kunstgebit Twee jaar terug was dit nog maar 14%. In dat jaar ging tachtig procent van de Ne derlanders minstens één keer naar de tandarts. binnen de beroepsgroep nogal laatdunkend wordt gedaan." Verdere navraag leert dat tand artsen en hun beroepsorganisa ties weten dat het gebeurt: mensen die niet betalen, wor den de praktijk uitgezet. Maar niemand die toegeeft dat hij het zélf doet, of een collega aan wijst. „Tandartsen vormen van oudsher een beroepsgroep die problemen binnenshuis houdt," aldus de Apeldoornse tandarts Paul de Heer. Een gaatje vullen of slechts een controle: sinds 1 januari ver goedt het ziekenfonds niets meer aan patiënten boven de 18 jaar. Een eenvoudige aanvul lende tandartsverzekering kost al snel 15 euro per maand. Voor iemand met een minimum in komen kan dat al te veel zijn. Hij gaat pas naar de tandarts als de Wachten uit de hand lopen. En vaak is de rekening dan zo hoog, dat hij niet kan betalen. „Van de overheid moeten tand artsen ondernemer zijn," zegt Emile Homan, directeur van de Associatie Nederlandse Tand artsen (ANT). En zoals elke on dernemer voelt de tandarts er weinig voor om zaken te doen met mensen die hun rekenin gen niet betalen. Dat hoeft ook niet, want de Wanten staan in rijen voor de deur van de prak tijk. De tandarts heeft ze voor het uitzoeken. „Op een gegeven den haag/gpd Behalve hun atv-dagen moeten werknemers ook een aantal van hun vakan tiedagen afstaan. Tenminste, als het aan WD-minister Sybil- la Dekker (volkshuisvesting) ligt. Zij vindt dat iedereen zo een bijdrage moet leveren aan de haperende economie. Dekker zegt in een interview met het weekblad Elsevier: „Zou het zo erg zijn om twee of drie vakantiedagen in te leve ren? Dat levert extra arbeids productiviteit op en een mooi aandeel aan de oplossing van economische problemen. Je krijgt meer belasting binnen en dus meer geld voor de algeme ne middelen." Volgens officiële cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) hebben Nederlandse werknemers gemiddeld 21,8 va kantiedagen. Als het aan Dekker ligt, worden dat er dus fors minder. „Ik las een verhaal over vakantie", zegt ze in het interview. „Wij heb ben met Duitsland het hoogste aantal vakantiedagen. De grootste vakcentrale FNV reageert geërgerd op de uit spraken van de bewindsvrouw. „Wij worden een beetje moe van al die ministers die loze dingen roepen over langer wer ken zonder enige kennis van zaken", aldus een woordvoer der. „Zo riant is het niet in Ne derland. Wij hebben in de EU het minste aantal feestdagen: zeven. Samen met het aantal vakantie dagen komen we uit op 28 tot 33 vrije dagen per jaar. In Duitsland is dat 42, in Oosten rijk 43. Dekker moet zich ge woon bij volkshuisvesting hou den of anders eens betere arti kelen lezen." den haag/gpd - De illegale vuur- wapenhandel slaagt er voortdu rend in om langs nieuwe wegen wapens Nederland in te krijgen. Het duurt ook nog eens langer dan tot nu toe werd gedacht voordat illegale wapens in be slag worden genomen. De op sporing door politie en justitie van vuurwapensmokkel is dan ook onvoldoende. Dat stelt een onderzoek van de Universiteit van Tilburg. Jaar lijks komen er tien- tot vijftien duizend illegale vuurwapens Nederland binnen. Ze komen vooral uit Oost-Europa, Portu gal, België en Duitsland. Vol gens onderzoeker Spapens kunnen de vuurwapens zo vijf tien jaar in het criminele circuit rondgaan, voordat ze in han den van de politie vallen. Dit zou te verklaren zijn door dat politie en justitie de opspo ring van vuurwapensmokkel op papier belangrijk vinden, maar er in de praktijk weinig energie in steken. Vuurwapens worden volgens het onderzoek vooral 'als een bijproduct van crimine le activiteiten beschouwd en niet als een probleem op zich zelf. Daarom zou er op korte termijn geld moeten komen voor de opleiding van extra vuurwapendeskundigen. Aan de andere kant worden smokkelaars steeds slimmer. In den haag/gpd - De ANWB wil dat strandgangers beter worden voorgelicht over de kwaliteit van het Noordzee-water. Ook moeten er nieuwe meetmetho des komen, op een manier zo als in Kopenhagen. „Daar wordt het water permanent ge controleerd, en de resultaten zijn voor iedereen elke dag op internet te zien", aldus A. Ou wehand van de ANWB. De toe ristenorganisatie in Den Haag gaat voorstellen om dat Deense systeem over te nemen. Het plan wordt ontvouwd op een zwemwatersymposium, dat de bond na de zomer wil houden. De ANWB wil op dat congres uitgebreid ingaan op de resul taten van het zeewater-onder zoek van anderhalve week gele den. Dat onderzoek wees voor het eerst uit dat na een zware regenbui inderdaad de kans be staat dat delen van het strand worden overspoeld met riool water. Het rioolwater komt in zee, doordat stadsriolen bij een heftige regenbui een teveel aan water via noodkleppen ('over- storten') in de sloot lozen. Door bemaling wordt dat vuile water na één of twee dagen de Noordzee ingepompt, waar dan tijdelijk een golf aan ziekma kende bacteriën ontstaat. Dat deed zich deze maand in elk geval voor langs stukken strand van Scheveningen en Katwijk, zo bleek bij meting. De ANWB kijkt ook met belang stelling naar een meetsysteem dat wordt gebruikt langs de Spaanse kust. Daar liggen boei en met testapparatuur, die via een zender voortdurend gege vens over de waterkwaliteit doorseinen naar het vaste land. „Maar die boeien liggen wat verder weg van de kust. Wij moeten in Nederland toch vooral een meetsysteem heb ben voor het zwemwater pal langs het strand. De aanpak in Kopenhagen lijkt daarvoor het meest geschikt. de afgelopen jaren zijn honder den onschuldige alarmpistolen uit Italië in Portugal omge bouwd tot scherpschietende wapens en daarna naar Neder land en andere Europese lan den gesmokkeld. Daarnaast worden met name in Duitsland ontmantelde, afgeschreven vuurwapens opgekocht en ver volgens weer omgebouwd tot werkende wapens. Een derde methode is dat op valse papie ren wordt opgegeven dat een partij wapens wordt vervoerd naar een adres in het buiten land. De wapens bereiken ech ter nooit hun opgegeven be stemming, maar worden ver kocht in het criminele circuit. den haag/anp - Studenten kun nen best meer betalen voor hun onderwijs. Eenmaal met een di ploma op zak verdienen ze na melijk genoeg om hun studie beurs terug te betalen. Boven dien blijkt een student beter te studeren als hij zelf meer voor zijn opleiding moet betalen. Dat stelt het Centraal Planbu reau (CPB) in een drietal stu dies die gisteren zijn versche nen. Een jaar hoger onderwijs blijkt 7 tot 9 procent meer loon voor afgestudeerden op te leve ren. Een goede manier om studen ten meer te laten bijdragen aan hun onderwijs is volgens het CPB een sociaal leenstelsel. Dit betekent dat de studiebeurs een lening wordt, die de student na zijn studie terugbetaalt. Hoe veel een afgestudeerde aflost, hangt af van zijn inkomen. De landelijkse studentenvak bond LSVb noemt de conclusie van het CPB „naief en weinig steekhoudend". moment is het dan niet zo van belang of iemand niet betaalt omdat die niet wü, of omdat die niet kan betalen. Als onderne mer wil je zo'n patiënt gewoon niet", zegt Homan. Dat patiënten die niet betalen - om welke reden ook - de prak tijk uit worden gezet, ziet ook Famed. Dit bedrijf doet de reke ningadministratie voor een kwart van alle tandartsen. Fa med speelt zelf ook een rol in deze ontwikkeling. Het bedrijf schiet het geld voor aan de tandarts en int vervol gens de rekening bij de patiënt. Maar als die als wanbetaler te boek staat, weigert Famed nog langer de rekening van zo ie mand aan de tandarts voor te schieten. „Tandartsen willen die patiënten dan ook niet meer, omdat ze de rekening niet bij ons kunnen inleveren", zegt financieel directeur Frank Verweij van Famed. H. Zijlstra, tandarts in Leeuwar den en voorzitter van de grotere Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheelkun de (NMT), 'herkent de gelui den'. Maar hij kan ze nog niet met cijfers onderbouwen. „Het gevaar van mensen die tussen de wal en het schip vallen, ligt op de loer. Dat is zeker." straatsburg/anp - Premier Bal kenende heeft gisteren in het Europees Parlement gezegd dat de islam geen probleem is voor de EU-toetreding door Turkije. „Islamieten, christenen en an- derèn kunnen heel goed met el kaar leven", zei Balkenende. „De islam is niet het probleem. Onze weerstand richt zich te gen mensen die hun godsdienst misbruiken om met geweld hun zin door te drijven." Balkenende leidt in december het besluit van Europese rege ringen wanneer Turkije mag toetreden tot de Europese Unie. De premier zei dat de besluit vorming vooral eerlijk moet verlopen. Hij wil een scherpe toetsing aan de criteria, maar landen mogen geen nieuwe ei sen verzinnen of de spelregels veranderen. De Franse presi dent, Duitse christen-democra ten en anderen hebben aarze lingen ten aanzien van Turkije, omdat het niet democratisch en westers genoeg zou zijn. Het was de eerste keer dat Bal kenende naar het Europees Parlement in Straatsburg kwam in zijn rol als tijdelijk voorzitter van de Europese Unie. Balke nende sprak veel over pogingen om burgers weer warm te ma ken voor Europa. Hij hoopt dat dat lukt door de nieuwe ont- werpgrondwet. Die biedt bur gers en het Europees Parlement meer zeggenschap, zei Balke nende. Hij zei de kritiek niet erg te vinden; die hoort bij de de mocratie. Bovendien is Europa nog „werk in uitvoering", zei hij. Balkenende sloot de kans uit dat de ontwerpgrondwet in meerdere landen tegelijk aan burgers wordt voorgelegd. De landen hebben daarvoor te ver- Premier Balkenende gisteren in het Europees Parlement in Straats burg. Foto: Reuters/Jean-Marc Loos schillende wetten, zei de pre mier. Ongeveer negen landen houden een referendum over de ontwerpgrondwet, ieder op verschillende dagen. Balkenen de verwacht daarbij pittige dis cussies. Hij hoopte dat de feiten de boventoon blijven voeren. Europarlementariërs reageer den verdeeld op de woorden van Balkenende. De opmerkin gen varieerden van grote steun bij de christen-democratische fractie tot het verzoek van het Vlaams Blok om Turkije buiten de EU te houden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3