Vakantie bij de naschoolse opvang []j 'Eén schop tegen het ttenluik en het is open vensterbank Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg >11: directie.hdcuz@>hdcnl Mredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg lik redactie Id^hdcnl it 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 stbus 54,2300 AB Leiden. «071-5356415 fo* 071-5 356325 ten fax 023-5150 567 «VERKOOP m.b.t. >813661 oed: 023-5150543 "075-6813677 fallhandel: 071-5 356 300 us kunnen contact opnemen 3636 (gratis) 5196800 llng (acceptgiro) (alleen aut. ine) p/J €216,90 n machtiging verstrekken atisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. O HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Jacqueline Zirkzee uit Leiden, historica, romanschrijfster en (reis-)journalist: „Ik zit nu op Cyprus. De eerste dag dus ik kan het eiland nog niet uitroepen tot mijn favoriete vakantiestek. Dat kan maar één plek zijn: Mykene, op het schiereiland Peloponissos in Griekenland. Mykene is ook de titel van mijn eerste boek, een historische roman over het oude Griekenland ten tijde van de Trojaanse oorlog. Tegenwoordig is Mykene alleen maar een ru- ine, maar het is één van de mooiste plekken van Griekenland. Mensen die geïnteresseerd zijn in de Griekse mythologie zullen het direct herkennen. Mensen die onlangs naar de film Troy zijn geweest ook. Mykene was de stad van Agamemnon, de zwager van Helena van Troje, of Helena van Sparta, als je haar zo wilt noemen. Rond 1200 voor Christus was Mykene één van de machtigste koninkrijkjes in het gebied. Nu woont er vanzelf sprekend niemand meer, maar hetis een magische plek. En vanuit Mykene zit je zo in het hedendaagse Griekenland van het stadje Nafplio, met heerlijke visrestaurantjes en terrasjes. „Het is al weer een jaar of zeven geleden dat ik er was, maar ik ben er regelmatig geweest. Voor het eerst een jaar of vijftien ge leden als reisjournalist. In die hoedanigheid ben ik ontzettend veel op pad geweest. Veel in Azië en ik heb heel Europa gezien. Ik werkte bijvoorbeeld voor een slijtersketen en reisde zo alle wijngebieden af. Van Griekenland en Turkije weet ik ook heel veel. Over dat laatste land gesproken, in combinatie met Myke ne: De vlakte van Troje is een aanrader. De muren van Troje staan nog en als je een beetje fantasie hebt, dan zie je het hele maal voor je. Iedereen gelooft natuurlijk graag dat het beleg van Troje een romantische oorsprong had vanwege de schaking van Helena. Maar er zouden - veel minder romantisch - ook best eens eco nomische motieven aan ten grondslag kunnen liggen. Troje ligt aan Hellespont, de smalle waterweg die toegang verschaft tot de Zwarte Zee. En Peloponnissos, een dichtbevolkt gebied, had graan nodig uit die regio. Nu ja, het verhaal van Helena blijft vanzelfsprekend mooier. tekst: Annet van Aarsen archieffoto: Hielco Kuipers 1979, maandag 23 juli ■-Zomer in Leiden. Ook het afgelopen weekeinde bood voor in: een mistroostig beeld met regen, wind en nauwelijks zon. nd liepen de toeristen rond in regenpakken en dikke truien en gasjes waren volkomen uitgestorven. Op de foto het terras van iwald' aan de Steenstraat. Foto: archief Leidsch Dagblad lln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na W 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ulv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling a COLOFON DONDERDAG omer Bas de Rue UIT DE ARCHIEVEN 1954, Donderdag 22 Juli u^lSWOUDE/KOUDEKERK - Zwem niet in de Rijn! Enige dagen 'ern werden aan de Rijndijk te Hazerswoude en Koudekerk onge- Wi ertig personen, in enkele gevallen gehele gezinnen, plotseling T' I spoedig bleek, dat men met paratyphus te doen had, vermoe de doch niet zeker) als gevolg van het nuttigen van bepaald voed- ;n or de inspectie van de volksgezondheid en het hoofd van de aatedienst te Hazerswoude wordt een grondig onderzoek ingesteld 1 g oorzaak van deze mogelijke voedselvergiftiging, doch daarbij or(ich thans nog zovele tegenstrijdige zaken voor, dat men voorals- •ta^het onzekere verkeert. mettelijke ziekte is thans weer zo goed als bedwongen, indien ste de voor geschreven ontsmettingsmaatregelen en voorzorgen slacht worden genomen. Een van de getroffen maatregelen is 00 istige waarschuwing van de burgemeester van Hazerswoude, ngjzwemmen of te baden in de Rijn of daarop uitlopende wateren. v erband met het feit dat de woningen, waarin de besmettelijke leeft geheerst, niet op een centrale riolering zijn aangesloten, iei et afval lozen in de Rijn en ander buitenwater. Zowel de per- <e gezondheid als de volksgezondheid lopen gevaar, indien de- tige waarschuwing in de wind zou worden geslagen. NAVRAAG ters komen steeds vaker binnen via het kattenluikje. Eergiste- ogwist een diefin het Gooi de huissleutels van een Hilversums pand met een x te hengelen, tje huis echt inbraak-proof wilt maken, dan moetje gewoon Élikatten nemen, vindt SJAAK DE WIT, eigenaar van een dieren- talzaak in Katwijk. Of je kat tijdens de vakantie niet twee weken laten zwerven. te: ijl u wel eens mensen aan de balie die een inbraak-proof kat- kje willen hebben? die dingen bestaan ook niet. luikje blijft toch een deurtje van stof. Met een beetje kwaaie wil cj( e daar natuurlijk zo doorheen. ,t 1 eerder in een goed deurslot D eren. En je sleutels niet in de srbank laten liggen. Want ook jg. en inbreker nog zo lenig, hij jj latuurlijk nooit door zo'n luikje Ut in de markt, zo'n inbraak- luik? iar zou je een hoop geld mee in verdienen. Er bestaan al kat- ;0 kjes met een elektronische v Je kat loopt rond met een ,ei rtje aan zijn halsband; het 'gaat dan alleen open als jouw kat naar binnen wil. Maar die rd 5 werken met een magneetsluiting, dus dat is ook niet echt M Bovendien zijn ze een stuk duurder dan gewone kattenluii ,p isschien dat een metalen schuif aan de achterkant zou hel- hien een cameraatje boven het luik? z me wat vergezocht. Volgens mij is dit gewoon een hype. En och bang bent voor je dure spullen, dan moet je gewoon ^'geven voor stevige deuren en sloten. Want een inbreker een TV van zijn levensdagen niet door dat luikje naar bui- ca. n jg' Is je veilig op vakantie ivilt, kun je beter geen kat nemen? >f je moet gewoon goed voor je kat zorgen. En dat betekent geld uitgeven. Je ziet vaak dat mensen die beesten gewoon va veken buiten laten zwerven en dat een vriend of familielid af le een bakje voer in de keuken neerzet. Als je toch dure spul- bt, dan moet je gewoon het huis afsluiten en je kat naar een 4 pension brengen. Daar hangt natuurlijk wel een prijskaartje paar je gaat zelf toch ook op vakantie?" Op bso Wonderland In de Lage Mors zijn alle kinderen vrij om hun eigen gang te gaan, ook in de vakantie. Genoeg te doen: knutselen, computeren, buiten spelen of ekker met je vriendinnetje wegkrui pen op een van de banken. Foto's: Mark Lamers DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN Stel: je ouders zijn allebei aan het werk, de school is dicht en je gaat pas over twee weken op vakantie. Wat doe je dan de hele dag? Bij de instellingen voor naschoolse opvang weten ze daar wel raad mee. Die zijn de hele vakantie gewoon open. Sterker: in de zomer kun je er niet alleen in de middag, maar de hele dag terecht Een zegen voor kinderen. En hun ouders. Vandaag doen ze bij Wonder land in de Leidse Lage Mors een spel: levend ganzenbord. „Wie doen er mee?" vraagt een leidster aan de pakweg twintig kinderen die op de luie banken in De Jungle zijn geklommen. Geen antwoord. „Jongens, dit is een onwijs leuk spel en er is een prijsje voor de winnaars." Onmid dellijk gaan zeker vijftien paar handen met gejoel de lucht in. Wonderland is zo'n plek waar de kinderen in de zomer ge woon welkom zijn. Anders dan bij sommige andere bso's (buitenschoolse opvang), ko men hier alleen de kinderen die ook gedurende het schooljaar bij Wonderland komen. Directeur Richard Waterman: „Daar hebben we bewust voor gekozen. We vin den dat de kinderen elkaar en de leidsters moeten kennen. Dat is, zeker voor de kinde ren, wel zo leuk." In de vakantietijd is het wel een stuk rustiger dan ge woonlijk. Zijn er anders tus sen de 30 en 60 kinderen op Wonderland, vandaag zijn dat er hooguit twintig. Later in de vakantie zijn er dagen waarop er maar acht kinderen ko men. Die kinderen, allemaal in de basisschoolleeftijd, mogen op Wonderland helemaal hun ei gen gang gaan. „'Vrij zijn' is een sleutelwoord. Als de kin deren uit school komen of in de vakantie, zoals nu, is ont spanning heel belangrijk. Het gaat er niet om hoe wij het graag zouden zien, maar om wat het kind wil", aldus Wa terman. Dus vind je in alle hoeken van Wonderland groepjes kinde ren, allen bezig met hun eigen spel. Een paar meisjes zijn buiten aan de picknicktafels aan het knutselen, andere kinderen werken achter de computers en een paar jon gens vermaken zich met een tafelvoetbalspel. Soms wordt de groep bij elkaar geroepen, bijvoorbeeld om iets te drin ken, of zoals bij het levend ganzenbordspel. De vakantietijd biedt Won derland de gelegenheid eens iets extra's te doen. Zo wordt in de speeltuin van de bso de ze week een zwembad ge plaatst van vierenhalve meter doorsnee. Ook wordt het bos je dat aan de speeltuin grenst onder handen genomen. Tus sen de bomen en struiken worden paadjes aangelegd, zodat het een echt Avontu- renbos wordt. Zo komen de kinderen en leidsters soepel de zomer door. Want lange dagen zijn het wel, als je eigenlijk ge wend bent om alleen na schooltijd op Wonderland te zijn. Waterman: „In de schoolgaande periode halen we de kinderen na schooltijd op en komen rond half vier met de laatste kinderen bin nen. Eerst drinken we iets met zijn allen, dan is er tus sen vier en vijf tijd voor een paar activiteiten. Om vijf uur drinken we weer iets, daarna is het vrij spelen en komen de eerste ouders al binnendrup pelen. Zo'n dag als nu, van negen tot zes, is dus wel even iets anders." Waterman houdt bij welke ac tiviteiten de kinderen doen. Hij laat het lijstje van deze week zien: speeltuin, tafelten nistoernooi, spelletjescircuit, vliegers maken, knikker kas teel, tafelvoetbalcompetitie. Voor de WildWestweek van het eind van deze maand worden nu al indianentooien gemaakt. Waterman, bijna twee jaar ge leden begonnen met Wonder land, vertelt met enthousias me over zijn onderneming. Hij is buitengewoon trots op hoe het loopt en hoe het eruit ziet. „We hebben hier relatief veel ruimte. Het gebouw is ongeveer twee keer zo groot als de norm." Hij leidt de ver slaggeefster langs de verschil lende ruimtes. „Dit is de Jungle. Hier kunnen de kinde ren zich even rustig terugtrek ken. Kijk, nu ligt Esmée lekker op de bank te tutten met eep doekje." Boven is een ruimte voor de grotere kinderen. Er staan een keyboard en een gi taar en tegen de wand staan, een paar felgekleurde banken.. „Dit is echt een plek waar j* meiden lekker met elkaar v kunnen kletsen of de jonge»»»'" met elkaar kunnen hangen. Inmiddels heeft Waterman zijn zinnen gezet op de gyiq- j zaal van de naastgelegen Mondriaanschool. „Eén zaal wordt momenteel niet ge- ao J bruikt. Het zou fantastisch zijn als we zo'n zaal, op 15 meter afstand van ons ge bouw, voor sport en spel kun nen gebruiken. Dat verzoek ligt nu bij de gemeente. Ik hoop er het beste van, wantje wilt de kinderen en hun ou-, ders toch telkens leuke, nieu we dingen bieden." Al hoeft dat van Waterman pas in het najaar. Voorlopig hoopt hij, op prachtig weer, zodat het zwembad, het Avonturenbos en de gloednieuwe picknick tafels optimaal gebruikt kup- nen worden. Nienke Ledegang 3T

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17