Metaalsector is niet veilig ECONOMIE Beleggers wachten op het grote cadeau van Microsoft Oproep EVO tot samenwerking van havens Airbus verhoogt productie De leukste vakantie vier je thuis. Direct ADSL van KPN: tot 300,- voordeel. Nieuw leven Fokker-vliegtuigen bij prijsvechters 1< Justitie wil geld voor deel Yukos Als je nu bestelt, kun je de hele zomer gratis internetten, gamen, chatten en films downloaden. En nog io%* sneller ook. Brussel klaagt bij hof van EU over luchtvaartverdrag met VS anschot wil Ivan ING F. van Lanschot [verwacht binnenkort ers te kopen van it ING Groep. Dat fan Lanschot en ING enlijk verklaard, jua omzet bijna vijf lein als Van Lanschot. moet in oktober Zo moeten de kartel- [en nog hun goedkeu- i, aldus Van Lanschot. behaalde Van Lan- omzet van 378 mil- en een nettowinst Ijoen. CenE zette in Ijoen euro om. De it was volgens zijn ;enaar 19 miljoen eu- riaan er Shell Shell heeft voor het Nigeriaan benoemd van zijn Nigeriaanse tschappij SPDC. B. I) neemt op 1 septem- aats in van C. Finlay- y lestuursvoorzitter n Exploratie en Pro- Pi van Shell in Afrika, nomenteel directeur in de raad van be de Nigeriaanse werk- ippij. De ingenieur drder voor Shell in het Koninkrijk en Neder- xet in op "lek in China woensdag 21 JULI 2004 Chemieconcern DSM National Offshore Oil emical (CNOOCC) wil- een nieuwe mela- iek bouwen op het iiland Hainan. De to- itering bedraagt ruim n euro, zo maakten de gisteren bekend. In ;de samenwerkings- leeft DSM een belang icent en het Chinese ijf 30 procent. an Schwab estuurd cisco - De topman van kaanse effectenbank chwab Corporation, ttruck, is onder druk estuur met onmiddel- ng afgetreden. De da- ïiding komt opnieuw van Charles R. Die behoudt zijn func- istuursvoorzitter. Pot- kte twintig jaar voor Hij stelde in een ver st dat de afgelopen ja- ijk waren voor de ef- inche en zei zich neer bij het besluit van het lat het tijd is om op te amsterdam/anp - Wat te doen met een kas van meer dan 56.000 miljoen? Dat is de grote vraag die Microsoft-beleg- gers momenteel bezighoudt. Velen ver wachten dat 's werelds grootste soft wareproducent later deze week aankon digt dat een groot deel van zijn contan ten naar de aandeelhouders gaat. De grote Windows-schat, zo noemen sommigen al liefkozend de goudmijn die zich in het hoofdkantoor van Mi crosoft in Redmond/Seattle heeft op gehoopt. Voor het concern zelf is het geld inmiddels een groot hoofdpijn dossier geworden, omdat de druk heel sterk is toegenomen om er iets zinnigs mee te doen. Een jaarlijkse rente van tegen de 2,5 miljard dollar is voor de financiële wereld niet interessant ge noeg. Vorig jaar leek Microsoft er wel een be doeling mee te hebben toen het bedrijf kortstondig onderhandelde met het Duitse SAP over een fusie die zou neerkomen op een enorme greep in de kas door Microsoft. Beide partijen kwamen echter al snel tot de conclusie dat de mededingingsautoriteiten met dergelijke plannen nooit akkoord zou den gaan. Dit obstakel is ervoor Microsoft nog steeds. Het concern is gewoonweg te groot om nog een miljardenovemame te kunnen doen. Voor de kaspositie resten daarom twee opties: een super dividend voor de aandeelhouders of aandelen terugkopen. Het uitsluitsel komt waarschijnlijk morgenavond als Microsoft de resulta ten over het vierde kwartaal van zijn gebroken boekjaar presenteert. Analis ten verwachten dat de cijfers weinig verrassingen bevatten. Het gaat de softwareproducent voor de wind dankzij een sterke opleving van de pc- verkoop. In doorsnee wordt een winst stijging van 26 procent verwacht op een 11,5 procent hogere omzet van 9 miljard dollar. Mogelijk zal Microsoft zijn verwach tingen voor de rest van (fit jaar nog wat verhogen aangezien elke verkochte bureaucomputer bijna automatisch een versie van het besturingssysteem Windows meelevert. Microsoft is wat dat betreft zelfs een beetje saai, zo me nen critici. Iets wat ook bestuursvoor zitter Steve Ballmer zorgen baart. In een opmerkelijke e-mail aan zijn 55.000 werknemers schreef hij onlangs bezorgd te zijn over 'grotebedrijven- ziekten' die de softwaremaker bedrei gen. Hij doelde daarbij op een stagne rende aandelenkoers en omzet. De aandelenkoers van Microsoft be vindt zich nu niet ver boven het niveau van zes jaar geleden. Dat is een manco van vele softwarebedrijven. „De indu strie is momenteel niet opwindend ge noeg", meent analist Cor Wïjtvliet van F. van Lanschot Bankiers. „Echt fun damentele doorbraken ontbreken, zo als in de jaren negentig met software voor ondersteuning van de bedrijfs voering. Daardoor is er voor bedrijven ook geen noodzaak om nieuwe soft ware aan te schaffen. Er ligt genoeg op de plank. Wel kijkers, geen kopers is het algemene beeld. Wijtvliet wijst erop dat de meeste soft warebedrijven nog steeds op hoge koers-winstverhoudingen worden ver handeld. Dat verklaart ook waarom Microsoft op de beurs nauwelijks vooruit is te branden, ondanks alle speculatie over grote terugkooppro gramma's en dividenduitkeringen. „De aandelen van softwarebedrijven zijn verhoudingsgewijs erg duur", ver klaarde Wijtvliet. Toch wil de analist het aandeel Micro soft nog wel aanbevelen bij zijn klan ten. „Je moet nu niet gaan experimen teren. Kies voor een zekere degelijk heid en betrouwbaarheid en dan kom je toch bij de Microsofts en SAPs van deze wereld terecht." moskou/rtr - Gerechtsdeur waarders willen een belangrijk onderdeel van Yukos verkopen om geld te genereren voor het voldoen van de belastingschuld van het Russische olieconcern. Het gaat om Yuganskneftegaz, dat 60 procent van de productie van Yukos voor zijn rekening neemt. Analisten schatten de waarde op 11 miljard dollar. Een speciale organisatie gaat de waarde ervan nu definitief vast stellen. Yukos moet nog minstens 7 miljard dollar aan achterstallige belastingen betalen. Bij de olie producent is het een komen en gaan van gerechtsdeurwaar ders. Bedrijven houden zich niet aan regels den haag/anp - Tweederde van de bedrijven in de metaalsector houdt zich niet aan de regels voor de arbeidsomstandigheden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Arbeidsinspectie, dat gisteren is gepubliceerd. Bij 65 procent van de 320 be zochte bedrijven constateerde de Arbeidsinspectie overtredin gen op het gebied van arbeids omstandigheden. Bij ruim 40 procent ging het om onveilige machines. De inspectie noemt dat verontrustend. In 76 geval len legde zij het werk stil we gens onaanvaardbare risico's. De Arbeidsinspectie deelde bo vendien 341 waarschuwingen en 55 boetes uit. In totaal con stateerde de inspectie bij de be zochte bedrijven 468 overtre dingen. Van de 209 bedrijven die in de fout gingen, heeft zij 183 opnieuw bezocht. Op drie na bleken die hun leven te heb ben gebeterd. De organisatie voor metaalwerkgevers FME- CWM zegt „geschrokken" te zijn van de uitkomsten van het onderzoek. Als je 76 stilleggin gen hebt, is er iets mis", zegt een woordvoerder. De werkge versorganisatie is van plan nog meer aan voorlichting te gaan doen. Ze wijst er echter ook op dat veel werkgevers door de grote hoeveelheid aan admini stratieve regels door de bomen het bos niet meer zien. „De welwillendheid is er wel, maar het gaat vaak om onwetend heid." FNV Bondgenoten is niet verrast door de uitkomsten van het onderzoek. Het lukte vorig jaar niet met de werkgevers af spraken te maken over verbete ring van de arbeidsomstandig heden, aldus vakbondsbestuur der J. Verhoeven. Het onderzoek toont volgens hem aan dat regels op dat ge bied nodig zijn. Veel vliegtuigen van Fokker maken na een opknapbeurt een doorstart. Archieffoto: ANP Stoptrein Gouda-Utrecht blijft bestaan utrecht-woerden/gpd - De dreigende opheffing van de di recte stoptrein tussen Gouda Goverwelle en Utrecht is van de baan. Het ministerie van ver keer en waterstaat geeft de NS geen toestemming om de lijn op te doeken. Ook station Da len, tussen Coevorden en Em- men, blijft open. amsterdam/anp - De malaise in de luchtvaartindustrie heeft ertoe geleid dat steeds meer, vooral Amerikaanse, lucht vaartmaatschappijen op grote schaal hun Fokker-vliegtuigen van de hand doen. Stork-dochter Fokker Services knapt de toestellen op en verkoopt ze door aan prijsvechters. Stork blaast de oude Fokkers maar al te graag nieuw leven in. Een vliegende Fokker heeft namelijk onderhoud nodig en daar verdient het bedrijf aan. Sinds begin vorig jaar heeft Stork voor 120 Fokker 50's en Fokker 100's een nieuwe eigenaar gevonden in onder meer Au stralian Airlines, JetsGo en Air Astana. Zij hebben een ding gemeen: ze willen zo goedkoop mogelijk vliegen. „Maat schappijen kunnen voor een betrekkelij ke lage prijs een goed vliegtuig aan schaffen. Het onderhoud is voordelig en er kan nog tien jaar mee gevlogen worden", stelde een woordvoerder van Stork giste ren. De Fokkers komen op de markt, omdat luchtvaartmaatschappijen hun vloot op de schop nemen. Ze ruilen de vliegtuigen in voor toestel len waarvan ze er al veel hebben. Door deze schaalvergroting nemen de totale onderhoudskosten af. .American Airli nes heeft bijvoorbeeld 1200 toestellen. De 75 Fokker 100's vormen daarbinnen een minderheid", gaf de zegsman als voorbeeld aan. Het ombouwen van een Fokker 50 of 100 kost maximaal 2,5 miljoen euro. Zo kan het Fokker 100 straalvliegtuig wor den omgebouwd tot luxe zakenjet en de Fokker 50 tot kustwachtvliegtuig. We reldwijd zijn er nog ongeveer vijftig Fok ker 100's cfie in aanmerking komen voor een herstart. Hoeveel Fokker 50's nog rondvliegen, is niet bekend. helpt bij len roken Werkgevers kunnen belastingvrij een cur- len met roken voor nemers vergoeden, het ministerie van fi- jsteren bekendge- erknemers die na 1 ja- onnen zijn aan zo'n >men voor de nieuwe aanmerking. De cur- opgenomen worden loplan van de onder- om moet rd dokken Iurg - France Télécom H bedrag tussen de 800 ten 1,1 miljard euro plus ligbetalen aan de Fran- bmdat het jarenlang hte kon profiteren van hg van bepaalde belas- Europese Commis- 'steren besloten dat eursbehandeling in steun is voor de ifoonmaatschappij ■ia mag hulp krijgen De Italiaanse re- ag de noodlijdende iluchtvaartmaat- Alitalia te hulp schie- en lening van 400 mil- 1. De Europese Com- eft gisteren geoor- aan alle voorwaarden n. Zo gaat het om een e Alitalia binnen twaalf a moet terugbetalen. Ie Italiaanse regering en half jaar een her ringsplan opstellen, nissie kan overigens dat de Italiaanse staat ig van 60 procent te- t tot een minderheids- Rome heeft aange- t wel van plan te zijn. nd wil toch ^inerterminal - Gedeputeerde |n Zeeland zien alsnog peden voor de aanleg ïsterschelde Contai- nal (WCT). Het pro- tuur besloot gisteren werken van een jorstel. Hierin wil Zee- li voor een kleinere ^terminal dan in de hkelijke plannen. farnborough/anp - De Euro- Voriee week liet Boeine al we Rotterdam en Amsterdam moeten krachten bundelen in containers rotterdam/gpd - Het Havenbe drijf van Rotterdam is niet van plan om met Amsterdam te gaan praten over het verleggen van containerdiensten naar de nieuwe, nog leegstaande Ceres- terminal in Amsterdam. „Dat is onze zaak niet. Het zijn de re derijen die bepalen in welke ha ven zij aanleggen. Natuurlijk vinden we vertragingen door de grote drukte in Rotterdam ook vervelend, maar we gaan ervan uit dat die door de genomen maatregelen over een aantal maanden weer voorbij zijn," zegt een woordvoerder van het Havenbedrijf Rotterdam. De vervoerdersorganisatie EVO (30.000 verladers) wil dat Rot terdam de hulp van de Amster damse haven inroept om te voorkomen dat in Rotterdam verschuivingen plaatsvinden in de afvoer van containers per binnenvaartschip naar het snel lere vrachtwagenvervoer. Vol gens de EVO staat de toekomst van de Nederlandse container- binnenvaart op het spel door de explosieve groei van de con tainerstroom uit China. Alle ca paciteit van de Rotterdamse containerterminals wordt op dit moment ingezet voor de zeeschepen. Daardoor loopt de afvoer per binnenvaart ernstige vertraging op. Tegelijkertijd wordt ook na miljoeneninveste ringen de capaciteit van de Am sterdamse haven nauwelijks benut, constateert de vervoer- dersorganisatie. De EVO doet een beroep op scheepvaarton dernemingen om Amsterdam niet langer te negeren als seri eus alternatief. ,Alle betrokken partijen uit de Rotterdamse en Amsterdamse haven moeten op korte termijn bespreken hoe zij nader tot elkaar kunnen ko men." Het Havenbedrijf van Amsterdam ondersteunt het pleidooi van de EVO. „Ook wij beseffen dat het de rederijen zijn die bepalen waar zij de schepen naar toe laten varen. In Rotterdam en Antwerpen zijn er nu knelpunten. Het is gebruikelijk dat de markt daar op anticipeert. En aangezien er hier in Amsterdam een terminal helemaal klaar staat die op jaar basis een miljoen containers kan verwerken, waarom zou den reders dan niet zo langza merhand tot de conclusie kun nen komen om van die capaci teit gebruik te gaan maken?" re- gaeert directeur C. Oudendijk van het Havenbedrijf Amster dam. Hij wijst er nog eens op dat er geen sprake van animosi teit tussen het Rotterdamse en Amsterdamse havenbedrijf is. Integendeel, volgens hem be staat er tussen beide haven goed overleg over allerlei zaken. „Deze kwestie moet ook breder worden bekeken, in de context van Nederland BV. Want we moeten ervoor zorgen dat we niet containterlading naar an dere landen laten wegvloeien omdat we in Rotterdam krap zitten." Ook de EVO wijst op het 'luxeprobleem' in Rotter dam. „Het komt nu niet aan op felle concurrentie maar op de vraag hoe de grote hoeveelhe den lading efficiënt kunnen worden verdeeld. Daarbij mo gen de commerciële belangen op lange termijn de urgent noodzakelijke oplossingen op korte termijn niet in de weg staan. De capaciteit is aanwezig in Amsterdam en recente proe ven van een Finse rederij heb ben uitgewezen, dat deze haven erop toegerust is om Rotterdam te ontlasten." Antwerpen, dat net als Rotterdam een capaci teitsprobleem heeft, is volgens de EVO geen alternatief. farnborough/anp - De EllTO- pese vliegtuigbouwer Airbus gaat de productie van zijn be langrijkste vliegtuigtype, de A320-familie, de komende twee jaar met 50 procent verhogen. Daardoor zullen duizend banen worden gecreëerd, zo heeft de onderneming aan de Britse za kenkrant Financial Times laten weten op de vliegtuigshow in het Britse Famborough. De productieverhoging is een sig naal dat de luchtvaartindustrie verder uit het dal klimt na drie jaar recessie. Topman Noël Forgeard zei tegen The Wall Street Journal dat 'het einde van de tunnel' in zicht is. Ook Boeing gaat de productie op voeren. Het Amerikaanse con cern wilde echter in Famborou gh geen concrete plannen be kendmaken omdat het niet ver der dan twee jaar vooruitkijkt. Vorige week liet Boeing al wel weten dat het 3000 mensen gaat aannemen om onder meer aan de vraag naar het nieuwe toestel 7E7 Dreamliner te kun nen voldoen. In de afgelopen drie jaar schrapte de vliegtuig bouwer uit Seattle juist 42.000 banen wegens de malaise in de luchtvaartsector. Airbus, dat in meerderheid in handen is van het EADS-consortium, wil in april 2006 maandelijks onge veer dertig A320-vliegtuigen produceren. Momenteel zijn dat er iets meer dan twintig. Airbus kondigde gisteren ook een grote order aan. Etihad Air ways uit de Verenigde Arabi sche Emiraten wil in totaal 24 vliegtuigen kopen voor 3,6 mil jard euro. Daaronder bevinden zich ook vier stuks van de A380, het nieuwe reuzentoestel van de onderneming. (advertentie) KPN heeft gratis alle down- en uploadsnelheden met ca. 10% verhoogd. Direct ADSL van KPN bestel je via www.kpn.com, via 0900-0244 0,10/min.) of gewoon bij Primafoon. Vraag naar de actievoorwaarden. brussel/anp - Europees com missaris De Palacio (transport) heeft gisteren bij het Europees hof van justitie in Luxemburg officieel haar beklag gedaan over het Nederlandse lucht vaartverdrag met de Verenigde Staten. De Palacio eist dat Ne derland onmiddellijk een einde maakt aan de afspraken over start- en landingsrechten, om alle ruimte te geven voor on derhandelingen van de Europe se Commissie met de VS over een EU-breed verdrag. De Pala cio vindt dat de KLM onterecht bevoordeeld wordt. Nederland kreeg al eerder klachten vanuit Brussel over het verdrag. Daar op dreigde De Palacio al met een zaak bij de Europese rech ter. Door Nederlands beroep in een tussenprocedure bleef de officiële klacht nog uit. Acht an dere lidstaten, waaronder Duitsland en Groot-Brittannië, kregen eerder al een veroorde ling door de Europese rechter aan hun broek voor hun ver dragen met de VS. Nadat De Palacio van de lidstaten een mandaat had gekregen om cen traal te gaan onderhandelen met de VS, liet de eurocommis saris de zaak even op zijn be loop. Nu volgens haar nationale maatschappijen toch voordelen blijven genieten van de oude verdragen, stapt zij opnieuw naar de Europese rechter om een boete tegen de acht andere lidstaten te vragen. Tegelijker tijd stuurde zij gisteren een eer ste brief met bezwaren aan Frankrijk, Italië en Portugal, waar nog geen procedures te gen liepen. Ook zij hebben vol gens De Palacio verdragen die nationale luchtvaartmaat schappijen beschermen. De woordvoerder van de Spaanse eurocommissaris stelt dat de nationale verdragen het onmo gelijk maken dat een maat schappij uit een andere lidstaat bijvoorbeeld in Amsterdam passagiers oppikt om van daar uit naar Noord-Amerika te vlie gen. „Dat is duidelijk in strijd met de Europese vrije markt aldus de woordvoeder. Vol gens een Nederland* woord voerder in Brussel bestaat er „alle begrip voor het starten van de procedure door de Eu ropese Commissie". „Het blijft voor Nederland wel van het al lergrootste belang dat er snel een Europees akkoord komt met de VS. ."In een reactie liet de Amerikaanse ambassade in Brussel weten te blijven zoeken naar een akkoord over een ge zamenlijk luchtvaartverdrag met de EU. De eenzijdige op zegging van nationale verdra gen is volgens de Amerikanen echter geen goede oplossing. „We blijven geloven dat de bes te weg voorwaarts een stap- voor-stap aanpak is, bouwend op de fundamenten die zijn ge legd door de huidige nationale verdragen.".

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7