intree van eiden-Zuid p de schop k wil mijn zoon beschermen' Zorg over ontsporen veteranen 11 om finnen voor nieuwe woonwijk Hollanders verslaan Friezen Herenvertrek Fran^aise loog over aanval in trein Parijs Stuur boodschap naar Vierdaagse Goedemorgen Wat een krant. woensdag 14 juli 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Weg lijkt vrij voor nieuw medicijn tegen Alzheimer Stevenshof ergert zich aan een oud bootje SPO Martin Verkerk twijfelt over Olympische Spelen Robbert Minkhorst - De entree van Leiden- verandert de komende ja- astisch. De gemeente ont- elt plannen voor een com- nieuw woon- en werkge- jan weerszijden van de lenschansweg. Daar is voor zo'n 750 huizen en 0 vierkante meter kantoor- ïidelijke entree van de stad een hoogwaardig en ste- karakter krijgen. Het ge nu verrommeld, vindt aneente. De eerste plan borden in het najaar open- maar wethouder Ron Hil- (ruimtelijke ordening, lijke ontwikkeling) wil al Itigen dat ze in voorberei- zijn. erste neemt de gemeente Dstkant van de Lammen- isweg onder handen. Ach- ation Lammenschans en loogde tramhalte voor de Gouwe Lijn komen flats, vooral duurdere apparte- en. ichter, op het terrein van lingscentrum ROC Lei- komt een mix van wonen, in en scholen. Een deel iet ROC verhuist naar de izijde van station Leiden Leidse moeder pleit voor gedwongen opname Centraal. „We willen in het hele gebied meer de hoogte in", ver klaart Hillebrand. De gemeente wil proberen be drijven als Gebr. Schouls te la ten verhuizen naar het toekom stige bedrijventerrein in de Oostvlietpolder. In het gebied is straks in de visie van de ge meente geen plek meer voor zwaardere bedrijvigheid. De westkant van de Lammen- schansweg komt daarna aan bod. Leiden wil graag de - van wege de ligging aantrekkelijke - zoom tussen de Zoeterwoudse- weg en het water van de Trek- vliet herontwikkelen. Op de kop daarvan heeft SLS Wonen al plannen in voorbereiding. Op de plek van Koninklijke Sanders en bouwmarkt Praxis komen (studenten)woningen. Op ter mijn moet ook de rest van deze strook een compleet nieuw ge zicht krijgen. De Fruitbuurt, een wijkje van sociale woningbouw in Leiden- Zuid, wordt daarbij betrokken. Waarschijnlijk betekent dat sloop, in combinatie met reno vatie en nieuwbouw. De eige naar van de huizen, woningcor poratie Portaal, wil over een aantal jaren aan de slag. Pagina Ri: Maximaal 1.500 huizen warmond - Holland-Friesland, traditioneel het hoogtepunt van de zeilwedstrijden tij dens de Kaagweek, is gisteravond geëindigd in een afgetekende overwinning voor de Hollanders. In de teamwedstrijden tussen twee maal vijf zeilboten in de Regenboog klasse waren de Hollanders de Friezen vier van de zes keer te snel af. Na de eerste vier wedstrijden die afgelopen weekeinde werden gevaren, stonden de Hollanders al met zestien punten verschil aan de leiding. Gisteravond wisten ze hun voorsprong verder uit te bouwen tot vierentwintig punten. De wedstrijden werden vanaf het water gade geslagen door vele honderden watersportliefhebbers. Zie ook pagina R2. Foto: Mark Lamers (advertentie) Eric-Jan Berendsen Raymond Piket is 34 en vanaf zijn 20ste Dfreen. Hij woont zelfstandig in een flat in in-Zuidwest maar hoort stemmen, zegt met Ijes verbonden te zijn met 'boven' en 'bene- ïeeft vlagen van verstandsverbijstering, is sief en loopt soms knettergek door Leiden, n dagen dat hij zijn moeder niet herkent, verwaarloost zichzelf, snijdt zich wel eens «11 mes in de eigen armen, ligt dagen ro- in bed, de flat vervuilt en een buurvrouw over geluidsoverlast. Met enige regelmaat er een gaslucht geroken en de angst dat hij iel in brand steekt, is groot. Kortom, hij is evaar voor zichzelf en voor zijn omgeving, zijn moeder, L. Piket. lukt het haar maar niet hem gedwongen te opnemen en hem gedwongen zijn medicij- e laten slikken. „Af en toe wordt hij naar [eest gebracht, maar hij loopt zo weer bui- Je wet zegt namelijk dat hij handelingsbe- n is en zelfbeschikkingrecht heeft. Hij lijdt en zeer zware vorm van schizofrenie en de therapie is medicatie en het aanbrengen van een dag- en nachtstructuur in zijn leven. Maar er zit geen dwang achter, omdat dat niet mag. Dat is wettelijk verboden, een schizofreen 'moet' gewoon in de maatschappij kunnen rond lopen. Hulpverleners zien mijn zoon voor vol aan. Te zot voor woorden, want hij is zo gek als een deur." „Raymond kan niet met geld en goe deren omgaan. Hij legt zijn geld gewoon op straat neer, kleedt zich als een jongen van acht jaar en scheert zich kaal. Bovendien hoort hij stemmen die sterker zijn dan zijn eigen ik. Hij is chronisch psychotisch en een draaideurpatiënt." Zijn moeder wil dan ook niets liever dan dat haar zoon wordt opgenomen en gedwongen medicij nen moet slikken. Maar dat is in strijd met de wet. „En dat vind ik niet juist. Ik vind dat hij geen recht heeft om zijn medicatie te weigeren en ge woon onder de mensen te wonen. Want een schizofreen is wel degelijk gevaarlijk. Er is een ge val bekend van een schizofrene zoon die zijn moeder heeft vermoord. Bovendien rookt hij hasj en dat verdubbelt de kans op een psychose." Pagina Ri: 'Hij ziet mij als hulpverlener of ex-vriendin' COMMENTAAR VETERANEN missie in het buitenland, maanden gescheiden van 1 en kinderen. Voortdu- alert zijn. Altijd de kans Behoedzaam opereren is im per definitie geboden, lederlandse militair anno Steeds vaker bevindt hij of ch middenin de hot spots van 'treld. Irak. Af- 8tan. Bosnië, bepaald plekken de toeristische Het is niet zo id dat - eenmaal uitge- sommige veteranen het bijster raken. aanleiding van een hand- tidenten van de laatste ja- 'aarbij bij ex-militairen de doorsloegen en zij *n uit hun directe omge- ombrachten, begint er amerhand begrip te ont- voor de situatie waarin ve to kunnen geraken. Een vijf van de ruim 150.000 jitairen zou kampen met ische problemen. 1 advies van voormalig in- mu van de krijgsmacht de Veer wordt nu een geco verde aanpak van het pro bleem bepleit. Een goede zaak. Want hoeveel schade 'ontspoor de' veteranen de samenleving kunnen toebrengen, leert de praktijk in de Verenigde Staten waar moord en doodslag door veteranen aan de orde van de dag zijn. Een centraal zorgloket helpt ook de schroom die veel ex-militairen hebben om hulp te vra gen overwinnen. Opge leid zijn in een macho cultuur heeft als nega tieve bijwerking dat na de beëindiging van een militaire carrière de soldaat zich moeilijk aanpast aan de burgermaat schappij. Maar het allerbelang rijkste argument om hen te hel pen is wel het feit dat zij tijdens hun actieve leven voor ons de kastanjes uit het vuur halen. Het klinkt enigszins pathetisch, maar het valt niet te ontkennen dat de Nederlandse militair op veel plekken in de wereld heel goed werk doet Meestal als vre- deshandhaver en hulpverlener. Soms als soldaat Alleen al daar om verdienen veteranen de bes te zorg. Bill Meyer a Psychische nood hoog na militaire missie den haag/gpd - Nederland telt tienduizenden veteranen die tijdens een militaire missie psy chische schade hebben opgelo pen. De hulp aan die oud-mili tairen moet daarom ingrijpend worden verbeterd. Dat stelt voormalig inspecteur- generaal der krijgsmacht De Veer in een advies, dat gisteren aan staatssecretaris Van der Knaap (defensie) is overhan digd. Psychische problemen van ve teranen uiten zich op uiteenlo pende manieren. Sommigen kampen met slapeloosheid. Ernstiger gevallen van post traumatische stress, kunnen leiden tot alcohol-, drugs- of gokverslaving. Vaak zijn er pro blemen met de nieuwe werkge ver of met de partner, wat kan leiden tot echtscheiding. Ook zelfmoord of geweldpleging kan het gevolg zijn van ernstige vor men van psychische klachten onder veteranen. Hoewel er door Defensie nog geen oorzakelijk verband wordt gelegd tussen de psychische problemen en de recente reeks geweldsdelicten waarbij vetera nen waren betrokken, maakt Van der Knaap zich wel zorgen. „Iemand pakt niet direct een pistool, daar gaat een heel ziek tebeeld aan vooraf." Alleen al in de afgelopen 25 jaar zijn 75.000 Nederlandse militai ren uitgezonden geweest. Uit onderzoek blijkt dat 15 tot 20 procent van hen tijdens de mis sie psychische schade oploopt. De geestelijke nazorg voor vete ranen is nu versnipperd. Elk onderdeel van de krijgsmacht regelt dat zelf. Daarnaast hou den diverse instellingen, zoals het Veteraneninstituut, zich be zig met nazorg. Volgens het ad vies aan Van der Knaap moet het ministerie van defensie één centraal zorgloket oprichten, dat de geestelijke nazorg voor oud-militairen coördineert. Het medisch dossier van mili tairen die uit dienst treden, gaat naar hun huisarts. De Veer ad viseert hier voortaan in te ver melden op welke missies de ve teraan is geweest. Zo kan een huisarts sneller inschatten of de klachten waarmee een veteraan bij hem komt, te maken hebben met de missies waarop deze is uitgezonden. Defensie houdt veteranen nu niet actief in de gaten. Het ad vies aan Van der Knaap pleit er voor de gemeentelijke admini straties te koppelen aan de be standen van Defensie, zodat het ministerie altijd over het actue le adres van een veteraan be schikt. Op dit moment is slechts van tien procent van de veteranen het juiste adres be kend. Verder pleit De Veer voor een bundeling van de kennis over post-traumatische stress bij ve teranen. Hiervoor moet één kenniscentrum worden opge richt bij het centraal militair hospitaal in Utrecht. Nu doen defensie, het Veteraneninsti tuut. ziekenhuizen en diverse universiteiten allemaal apart onderzoek naar de psychische aandoeningen bij veteranen. Pagina Binnenland: 'Veteranen zijn wandelende tijdbommen' Er hing gistermiddag een zeke re vorm van luie, romige loom heid rond het peloton. De start van de bijna mini-etappe was voorzien na enen en dat kleur de de dag verder in met pastel tinten. Renners reden lui heen en weer, volgers prikten een vorkje, dronken een wijn uit de streek en gaapten hun vermoei enissen van de eerste Tourweek van zich af. Nergens voelde je haast, nergens spanning, zelfs Armstrong lachte naar het pu bliek dat hem met een hartelijk applaus ontving. Grijs, zwaar weer hing boven de startplaats waar de mensen en thousiast klapten voor Virenque en geen oog hadden voor de stapvoets langsrijdende Heras. Het verschil tussen bedrieger en winnaar kon niet beter ge toond worden; de een verlinkte ooit zijn maten, de tweede won verleden jaar de Vuelta; de eerste is fa voriet van het publiek, de ander een volkomen onbekende. Mooie mijmerin gen passeerden, de koers ver trok nog parijs/anp - De 23-jarige Franse vrouw die zei dat zij vrijdag in een trein het slachtoffer van an tisemitisme was geworden, heeft gisteren bekend dat zij heeft gelogen. De politie nam de vrouw voor 48 uur in voorlo pige hechtenis. De rechercheurs betwijfelden of zij de waarheid sprak, omdat zich geen enkele getuige meld de die haar verhaal bevestigde. De vrouw zei dat zes jongeren van Noord-Afrikaanse en Arabi sche afkomst haar eind vorige week in een forensentrein bij Parijs hadden aangevallen. Zij zouden haar voor een jodin hebben gehouden en daarom haar kleren hebben stukge scheurd en hakenkruisen over haar lichaam hebben getekend. Pagina Buitenland: Tweede kater voor Frankrijk in een week tijd steeds niet, eigenlijk was dit een halve rustdag, of beter een dag met een herenvertrek; in de vroege middag, zonder haast, zonder gedrang en gegooi. Een tevreden gevoel maakte zich in eerste instantie van me meester en ik zag Bettini heel leuk doen met kleine Franse kinderen die om een handteke ning vroegen. Er was dus toch nog een wereld waar we een beetje respect voor elkaar had den en waar we onze oerdriften niet hoefden aan te spreken om ons bestaan hier te rechtvaardi gen. In alle rust stapte ik de wereld in en had ineens ongelofelijk veel zin om dicht bij mijn kin deren te zijn. Voor het eerst in al die jaren Tour voelde ik me zacht, klein, nietig bijna. Ik had ernstig zin in een straffe bak koffie of misschien al wel een borrel. Terwijl we over uitge storven wegen reden, ver weg van de renners, werd ik zeld zaam sentimenteel. Nooit had ik in La Grande Bouclé zo'n gevoel ge had. Mart Smeets De Nijmeegse Vierdaagse gaat dins dag 20 juli weer van start. Vele le zers uit onze regio zijn al maanden aan het oefenen voor de editie van 2004. Vaste prik tijdens de Vierdaag se is de aanmoedigingspost van het Leidsch Dagblad. Op woensdag staan wij bij Neerbosch op ongeveer driekwart van de route met een ap pel, een glas bronwater en een luis terend oor van één van onze redac teuren. De thuisblijvers kunnen net als vo rig jaar een boodschap overbrengen aan de lopers. Een aanmoediging, liefdesverklaring of gewoon om een hart onder de riem te steken. Wij zorgen ervoor dat deze boodschap pen op ons memobord worden ge prikt dat langs de kant van de weg staat. Het toesturen van zo'n boodschap kan tot en met 20 juli op twee ma nieren: per post naar Postbus 54, 2300 AB in Leiden (onder vermel ding van Vierdaagse) of per mail naar Lcollee-bark@hdc.nl Hazerswoudenaar bewusteloos zoeterwoude - Met een hersen schudding, kneuzingen in het gezicht, schaafwonden en tan den door de lip is een 23-jarige Hazerswoudenaar zondag avond bijgekomen op de Wei- poortseweg in Zoeterwoude. Dat maakte de politie gisteren bekend. Wat er precies is ge beurd, kan de man zich niet herinneren, maar het ziet er naar uit dat hij knock-out is ge slagen door een groep van on geveer acht jongeren. De Ha zerswoudenaar weet nog dat hij de jongens had aangesproken omdat ze wegmarkeringen op de weg gooiden. Bolkestein wordt Leids hoogleraar leiden - Europees Commissaris Frits Bolkestein wordt hoogle raar aan de Universiteit Leiden en de TU Delft. De rol van intel lectuelen in belangrijke politie ke ontwikkelingen staat cen traal in zijn onderzoek en tij dens zijn colleges. Bolkestein wordt op 1 november voor drie jaar tot hoogleraar benoemd. Hij is één dag per week aan bei de universiteiten verbonden. In Leiden buigt hij zich bij de fa culteit der sociale wetenschap pen en de faculteit der rechts geleerdheid over politieke vraagstukken. Zes doden door salmonella kempten - In de streek Ober- allgau in het zuiden van Duits land zijn zes vrouwen overle den, vermoedelijk aan besmet ting met salmonella. Mogelijk zijn 77 mensen met de bacterie besmet. Enkele van de slachtof fers waren bewoners van een verzorgingshuis in Oberstdorf, anderen lagen in een zieken huis in Immenstadt. Het open baar ministerie heeft sectie van de lichamen gevorderd. W Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 gfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere dShtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Adres: Postcode Plaats (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e- mailadres- BVP3 li* I'm vi Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leid8Chdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Loidsch Dagblad gaal zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch iSk Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1