ECONOMIE Vakbonden: 'Voorstellen VNO-NCW oud en conservatief 'Veertig jaar hard gewerktmag het dan een keerV Bewijs tegen Boonstra Vermicellisoepijs Renault, Opel en Peugeot vechten om de koppositie Fietshandel is bang voor stuntwinkel Niet blind vertrouwen op routeplannersOplage dagbladen neemt verder af Cropheater bedreigt grasdrogerij Connexxionbus rijdt straks ook in deel Drenthe I -V: fraude met ntiteitsbewijs roam - Uitkeringsinstan- IV heeft eind juni bij een jte controle 32 mensen houden op verdenking kude met identiteitsbewij- !e meesten waren illegaal Ierland of zaten in een rocedure waardoor zij lochten werken. Tijdens ie is nauw samengewerkt et OM en de politie. Het is de keer dat het UWV zo'n ijk opsporingsactie hield irhet eerst zijn er aan- jviigen verricht. Het UWV aleerde 150 dienstverban- r o^aarvan het vermoedde werd gefraudeerd. Werk- js gebruiken gestolen of Bte papieren of kopieën in. Zij werken onder valse of op naam van een an- woensdag 7 juli 2004 Werkers in de metaal woedend over verbieden vroegpensioen jingprijzen in onder druk j (jRDAM - De prijzen van ,0{£ hebben vorig jaar flink ,druk gestaan. Volgens de liemersorganisatie voor lja interieur en textiel Modi- ïide de modemarkt in 'anj geid met slechts 1 pro- ieti in volume met 4 pro- :ern 2003 was de markt oor een omzet van 8,5 i euro. Bijna alle segmen ten een kleine stijging Jehahre baby- en londer- g. Daar daalde de omzet 5 procent tot 1,1 miljard ^oor de gestegen kosten sn hierdoor ook de winst- onder druk te staan. De concurrentie tussen de rinkelbedrijven bracht leveranciers in moeilijk- aldus voorzitter Van os krijgt even it van regering w - De Russische rege- 1 waarschijnlijk haar be- Tclaims tegen olieconcern niet snel vorderen. On- Éttister van financiën Sja- denei gisteren dat Yukos dan initiatief moet nemen °ni?n betalingsregeling. De Öe olieproducent van i bevindt zich in grote |9pen door een belasting van tegen de 3 miljard jet concern heeft al di- ;eren gewaarschuwd dat Uissement onontkoom- als de fiscus het geld op- >lgens een gerechtelijk leeft Yukos tot vannacht om de aanslag te beta- keningen van de oliegi jn inmiddels geblok- waardoor aflossingen dere schulden ook ach- p blijven. 'kloosheid in island gedaald «berg - Het aantal werk- 5 n Duitsland is vorig 1 gedaald. Het Duitse fe- arbeidsbureau maakte n bekend dat ruim 4,23 iëlh Duitsers geen werk lezti, 59.700 minder dan in egd totaal was in juni 10,1 It van de beroepsbevol- a dprkloos tegen 10,2 pro- ndl mei. Toch is volgens ar- ureaudirecteur Weise de inische opleving nog te .oor investeringen van enW in meer personeel. 1 h,betering was alleen intaar in West-Duitsland. In sten van de Bondsrepu- hetam het aantal werklozen reriief seizoensarbeid) met nel^- bieders adsl ;iteren samen iveen/gouda - De aande- i de adsl-aanbieders DSL en Dutch Web Ser- 44tl Gouda, goed voor 6000 n voor snel internet, zijn 1 procent in handen ge- i van Dis Europe in Hee- in. De rest van het kapi- ijft in handen van de op- is Stünzi en Camp. De in- ianbieder uit Gouda in de problemen toen i, die zijn verbindingen Ich DSL inkocht, bank- ng. Dis Europe heeft een andel voor adsl-aanslui- en ruim 10.000 abon- tet provider Fiberworld. Dijkstra van Dis wil ;n minste 35.000 aanslui- eind dit jaar en verwacht ker vier overnames in 1 Vi fJet: 'Zestal (vechters over' liel I - Van de huidige vijftig ichters in de Europese a aart zullen er ongeveer ^trblijven. De rest zal fail- jj®|n omdat nieuwkomers 10%welijks kans hebben om jevend te worden, zo 'er4elt de topman van easy- Ify Webster. In een inter- i imet de Duitse krant Berli- r litung zegt hij dat de har- hacurrentie de komende kaïDt vijf jaar ook voor easy- Hd probleem is. „Op de :determijn ga ik ervan uit dat PosMtprijzen weer omhoog als de markt gezuiverd tokyo - Terwijl in Nederland vanille, aardbei en cocolade nog steeds de favoriete ijssmaken zijn worden in Japan heel bijzondere soorten verkocht. In Ice Cream City in de Japanse hoofdstad Tokyo zijn in to taal 380 smaken verkrijgbaar. Lokale lekkernijen zijn er uit alle hoe ken en gaten van het land verzameld. Meest opmerkelijke soorten zijn vermicellisoepijs en ossetongijs. Maar ook de maken octopus, rauw paardenvlees en walvis maken deel uit het van het ijsassorti- ment. Volgens een verkoopster is vooral de ossetong op dit ogenblik erg in trek. Foto: EPA/Akio Suga amsterdam/gpd - Volgens Rai en Bovag zijn van januari tot en met juni in Nederland ruim 285.000 auto's verkocht, nog geen procent minder dan vorig jaar. De markt begon de eerste vier maanden zeer voortvarend, maar de verkopen in mei en ju ni bleven sterk achter. Sterkste merken waren in volg orde van succes Renault, Opel en Peugeot. Peugeot voerde de ranglijst vorig jaar nog aan maar heeft nu stuivertje gewis seld met Renault. Overigens zijn de verschillen tussen het supertrio te verwaarlozen. Alle drie verkochten ze tussen de 27.000 en 28.000 auto's. Ver wacht wordt dat Opel nog een inhaalsprintje trekt nu de uitle vering van de nieuwe Astra-mo- dellen op gang komt. Toch moet er een klein wonder ge beuren wil Opel zijn 35 jaar ou de marktleiderschap dit jaar herstellen. breda/gpd - De Bredase zaken man Eric Pouw (46) begint een winkelketen onder de naam Yolly voor de verkoop van merkfietsen tegen stuntprijzen. In augustus opent het eerste fi liaal in Breda en nog dit jaar volgen Rotterdam en Den Haag. De rijwielbranche rea geert bezorgd op het initiatief. In totaal hoopt Pouw 20 tot 25 rijwielzaken in vooral Noord- Brabant, Limburg en Zuid-Hol land te vestigen. Hij biedt top merken als Gazelle, Batavus en Sparta aan met kortingen tus sen de 30 en 50 procent op de adviesprijs. „Dat kunnen we doen door bij handelaren in België en Duitsland, waar grote overschotten zijn, massaal nieuwe en overjarige modellen op te kopen," aldus de Bredase ondernemer. Yolly wil ook eigen merkfietsen verkopen van 200 tot 400 euro per stuk. Die worden in België en Hongarije geproduceerd. De fietsenmarkt staat al jaren on der druk en begin dit jaar legde de Nederlandse Mededinging autoriteit fabrikanten voor in totaal 30 miljoen euro aan boe tes. De producenten zouden stiekem afspraken hebben ge maakt om de prijzen hoog te houden. Pouw zegt op die ont wikkelingen in te spelen: „De markt is de afgelopen jaren 20 procent gekrompen en tegelij kertijd zijn de prijzen met 30 procent gestegen. De consu ment pikt dat niet." Fabrikan ten voorzien een prijzenslag en vrezen schadeclaims van con sumenten als de nieuwe keten rijwielen slecht afmonteert. Ook plaatsen ze vraagtekens bij de persoon Pouw, die betrok ken was bij talloze bedrijfsfail- lissementen. Strafrechtelijk on derzoek leverde overigens nooit vervolging op. Goede zaken deed Fiat, dankzij vooral de nieuwe Panda. Ook de nieuwe mini-mpv Idea lijkt potten te gaan breken. De Itali anen stegen van een 11de naar een 8ste plek. Bij de grote mer ken was ook Toyota succesvol met een verkoopstijging van 20 procent. De vernieuwde Corolla maar vooral de populaire Aven- sis droeg hier stevig aan bij. Ford bleef op plaats vijf met zelfs een lichte daling. Bij de Duitse 'premium'-mer ken zijn Mercedes en BMW el kaar tot op vijftig auto's gena derd, nu het merk met de ster ongeveer net zo'n groot percen tage (22,8) duikelde als de Bei erse concurrent er bij pakte: 22,9. De Koreaanse prijsvech ters Kia en Daewoo boekten zelfs lichte terreinwinst met hun voordelige aanbiedingen. De Kia Picanto maakte een blik- semstart met 1250 verkochte auto's in het tweede kwartaal. door Koos van Wees den haag - Het pensioenfonds voor de metaal en techniek heeft een schokgolf veroorzaakt in de branche door stoppen met wer ken voor het 60ste levensjaar met onmiddellijke ingang onmo gelijk te maken. Anton is 57 jaar. In november wordt hij 58. De automonteur bij een grote dealer kreeg deze week een brief van zijn pensi oenfonds. Mocht hij nog het idee hebben voor zijn zestigste te willen stoppen met werken, dan heeft hij pech. Want per 1 juli van dit jaar is die mogelijk heid komen te vervallen. Anton had zich er al een beetje bij neergelegd dat hij tot zijn zestigste zou moeten doorwer ken. „Omdat het mij te veel geld kost als ik eerder uittreed. Wat je meekrijgt is te weinig. Bijschnabbelen? Ik zou niet we ten hoe". Want, geeft Anton eerlijk toe, hij kan het allemaal niet meer goed bijbenen. En niet alleen fysiek. „De techniek, hè. Het is allemaal elektronica geworden. Vroeger had ik ge reedschap bij me, nu is het een computer. En dat onder de knie krijgen lukt me niet meer." Hij is verbaasd over de brief van zijn pensioenfonds. „In de au tobranche geldt: afspraak is af spraak. Hier zegt het pensioen fonds: 'Sorry, die afspraak geldt niet meer'. Mag dat zomaar?" Nu is 60 voor hem de richtlijn. Maar hij vermoedt dat het als gevolg van de kabinetsplannen nog wat langer buffelen wordt. ,Ga maar na. De mensen die op 1 januari 2006 zestig jaar oud zijn, behouden hun rechten. Maar ik word pas in november van dat jaar zestig". Hij heeft er een hard hoofd in. „Je stelt je mentaal in op een bepaalde leeftijd. Als dat plotsklaps veel later wordt is het moeilijk die omslag te maken". De boosheid straalt van het ge zicht van loodgieter Henk. Ook Na veertig jaar werken in de metaal gaat het lijf kraken. Pensioen op je zestigste is dan aantrekkelijk. Foto: GPD/Phil Nijhuis al wordt hijzelf niet door de jongste maatregel geraakt. Henk is nu 59 jaar oud en gaat op zijn zestigste met vroegpen sioen, tegen 85 procent van het laatst genoten loon. Maar voor het merendeel van zijn collega's was uittreden voor het zestigste levensjaar financieel niet echt haalbaar, denkt hij. „Eigenlijk was je verplicht door te werken. De uitkering was zo laag. En als je minimumloon had, en zulke mensen ken ik ook, dan moest je wel heel veel bijklussen om nog iets over te houden". Henk ziet het pensioenstelsel steeds slechter worden. „Het kabinet wil dat de mensen er zelf voor gaan zorgen, maar er zullen er heel wat zijn die dat niet doen omdat ze het geld nu willen gebruiken. Die hebben straks niks meer". Autoschadehersteller Jur heeft zich er al mee verzoend. Hij is 55, en vervroegd pensioen zal zeker niet voor zijn 62ste moge lijk zijn, schat hij. „Het zat al een beetje in de planning", er kent hij. Jur heeft koopsompo lissen uitstaan die ook op die leeftijd beginnen uit te betalen. Maar toch. Het besluit van het pensioenfonds om van de ene op de andere dag vervroegde uittreding tussen 55 en 60 on mogelijk te maken, noemt hij 'schandalig'. „Er zitten mensen tussen die zich meer dan veer tig jaar het leplazarus hebben gewerkt. Mogen die een keer?" Jur zelf is deels arbeidsonge schikt en reist elke donderdag naar de camping om daar in zijn eigen caravan een lang weekend goed uit te rusten. Zo houdt hij het vol. „Maar als je echt niet meer kan en eruit wilt en het kan niet, dan voel je je zwaar genomen", weet hij. Want naarmate de leeftijd vor dert, valt het werk zwaarder. „Het wordt steeds meer een kwestie van sjouwen en sleuren met dat lijf van je". „Een zeer domme beslissing," noemt hij het besluit van het pensioen fonds. Hoewel de uitkering wel erg laag was, moet hij erken nen. En bijklussen is in zijn branche niet erg voor de hand liggend. „Overal loopt het werk terug. Mensen die alleen van dat vroegpensioen moeten le ven, lijden allemaal aan de geeuwhonger. Want er valt niks bij te klussen." den haag/anp - Automoblis- ten doen er goed aan niet blind te varen op routeplan ners op internet. Een goede wegenkaart paraat houden, verdient aanbeveling. Dat zegt de Consumenten bond op basis van eigen on derzoek. De belangenorganisatie ging aan de slag met dertien route planners. Bij elk onderzocht zij twaalf routes naar binnen- en buitenlandse bestemmingen. De bond kwam onder meer te gen dat de planners de reiziger over bussluizen en niet be staande wegen leidden. Ook gaven die vaak geen alternatie ve routes. Een manco was volgens de Consumentenbond ook dat geen van de routeplanners bij het opvragen van de route naar Chêtel in Frankrijk via Zwitserland aangaf dat voor de autosnelweg in Zwitsersland een vignet nodig is. Verder constateerde de bond onder meer dat het nieuwe kruispunt bij Vijfsluizen op de route Schiedam-Vlaardingen, dat al twee jaar in gebruik is, bij elf routeplanners niet voorkomt. Uit het onderzoek kwam de routeplanner van Michelin als beste uit de bus, maar ook die was niet helemaal foutloos, al dus de Consumentenbond. amsterdam/anp - De dagbla den hebben hun oplage in het eerste kwartaal in vergelijking met de eerste drie maanden van vorig jaar verder zien dalen. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van media-insti tuut HOI. Grote verliezer onder de landelijke dagbladen is Trouw. De oplage daalde met 9,6 procent tot 110.686. De Al gemeen Dagblad-oplage nam met 8,6 procent af tot 277.503. De Volkskrant deed het ook slecht, het aantal verspreide exemplaren daalde met 6 pro cent van 329.089 tot 309.343. De grootste krant van Neder land werd 3,8 procent kleiner. De Telegraaf-oplage kwam uit op 732.455. Het gratis dagblad Spits deed het stukker beter dan concurrent Metro. De oplage steeg met ruim 6 procent tot 383.947. Metro vond minder af trek, de oplage daalde met 2,3 procent tot 311.983. Het verzelfstandigde Parool zag zijn oplage afnemen tot 85.101 (5,5 procent). De daling zette ook door bij Het Financieele Dagblad (4,4 procent) en NRC Handelsblad (2,3 procent). Het Nederlands Dagblad en het Re formatorisch Daglad groeiden in het eerste kwartaal licht. De regionale kranten deden het overwegend slecht. Het Rotter dams Dagblad daalde met 11,4 procent het sterkst. De Gooi- en Eemlander verspreidde 3045 kranten minder, een daling van 8,4 procent. De resultaten van de nieuwe initiatieven zijn nog tijnje - De rijdende grasdrogerij van Jos van den Broek uit Zeist lijkt een bedreiging voor de aloude gras drogerij. De Cropheater is een 10 ton wegend mobiel gevaarte van 10 meter lang, 3 meter breed en 4 me ter hoog dat achter de maaimachine over het grasland rijdt. Het gemaaide natte gras wordt tot 60 gra den Celsius verwarmd. Daardoor breken de celwanden van het gras open en komt het water tevoor schijn. Verdamping in de vrije natuur zorgt er vervolgens voor dat het warme, natte gras na een uurtje of vier, vijf 50 procent van zijn water heeft verloren. En dat is voldoende om een ideale kuilbult te maken. „Eén droge dag is voldoende voor maaien, behandelen en inkuilen", aldus Van den Broek. Per uur kan de machine 2,5 hectare bewerken. De gepensioneerde Zeister ondernemer sleutelde bijna vier jaar aan het prototype. Nederland heeft inmiddels octrooi verleend, de Europese aanvraag is nog in behandeling. Hij verwacht overigens dat loonwerkers nog wel enkele jaren op seriematige productie moeten wachten. Foto: GPD/Harry Blokzijl amsterdam/gpd - Het openbaar ministerie zegt over nieuw 'hard bewijs' te beschikken in de voorkenniszaak tegen ex- Philips-topman Boonstra. Het gaat om een telefoongesprek dat Boonstra voerde met de Belgische bank KBC over de verdachte transactie van Ende- mol-aandelen op 8 maart 2000. Advocaat-generaal Greve wilde gisteren niets zeggen over de inhoud van dat gesprek. „Het betreft in elk geval geen verklaringen van getuigen", al dus Greve. „Dan zou er sprake zijn van zacht bewijs." De aan klager hield in het midden of het OM in het bezit is van een bandopname van het telefoon gesprek. Het nieuwe bewijs is verkregen na een verzoek om rechtshulp aan de Belgische justitie. Verder wordt nog on derzoek gedaan naar telefoon gesprekken die Boonstra vanuit het hoofdkantoor van Philips heeft gevoerd. Raadsman Italianer maakt zich niet druk. „Deze mededeling van het OM is geboren uit be- wijsnood", zei hij gisteren na een regiezitting voor het Am sterdamse hof. Daarin werd de verdere procedure van het ho ger beroep vastgesteld. Boon stra werd vorig jaar door de rechtbank vrijgesproken van handel in Endemol-aandelen met voorwetenschap. Hij kreeg wel een boete van 135.000 euro vanwege het niet melden van transacties als Ahold-commis saris. Het OM ging tegen de eerste uitspraak in beroep, Boonstra tegen de tweede. Beide beroepen worden behan deld op 19 november. Boonstra zelf is daar waarschijnlijk niet bij aanwezig. Ondanks nadruk kelijk verzoek van de aanklager. Rechter Verspyck Mijnssen liet weten dat hij het 'wenselijk' acht dat Boonstra persoonlijk bij het hoger beroep aanwezig is. Hij vond het te ver gaan om een bevel tot verschijnen uit te vaardigen. Vorig jaar kwam Boonstra ook niet opdagen om het mediacircus te vermijden. niet zichtbaar in de cijfers om dat ze pas aan het eind van het kwartaal begonnen. Zo stapte Het Parool over op tabloid-for maat en kwamen De Telegraaf en De Twentsche Courant Tu- bantia met zondagskranten. Het Algemeen Dagblad intro duceerde een sportkrant. „Mensen bezuinigen", zegt Huijssoon van PCM, uitgever van onder meer Trouw en AD. „In deze tijden zie je dat meer mensen de krant doorgeven aan de buren." Vooral lezers met twee abonnementen schrappen er een. PCM wijt de oplagedaling aan bezuinigingen bij de distributie. Er worden minder gratis exemplaren ver strekt en er blijven bij de ver spreiding minder kranten over. utrecht/anr - Connexxion gaat met bussen rijden in het zuid oosten van Drenthe. De onder neming heeft de aanbesteding gewonnen voor het busvervoer in Emmen, Coevorden en Bor- ger-Odoom. Nu verzorgt het Britse Arriva het streekvervoer in deze regio. Connexxion spreekt van een belangrijke slag in de concur rentiestrijd in het streekvervoer. Het is de eerste keer dat het be drijf een aanbesteding wint bui ten het huidige vervoergebied. De jaaromzet van de concessie bedraagt 4,5 miljoen euro. Er gaan 29 bussen rijden en de aanbesteding levert 50 voltijds- banen op. De concessie duurt zes jaar en gaat op 12 december in. Het bod lag zo'n 20 procent onder dat van Arriva. De Britten zeggen onmogelijk voor minder te kunnen insd^Jven zonder verlies te lijden. rijswijk/anp - De voorstellen van VNO-NCW om Nederland concurrerenderte maken, zijn 'niet van deze tijd' vinden de vakcentrales FNV en CNV. De werkgeversorganisatie presenteer de maandag vijftig aanbevelingen om meer Nederlanders aan het werk te zetten. Werkne mers moeten bovendien langere werkweken maken. FNV-voorzitter De Waal noemt de nota 'Ne derland moet actiever' van VNO-NCW een 'ri tuele dans'. „Het is de natte droom van elke werkgever om iedere werknemer langer te la ten werken tegen minder loon. Nu moet ik zeker zeggen dat de vakbonden willen dat mensen korter moeten werken tegen meer loon?" CNV-bestuurder Van Splunder noemt de aanbevelingen van de grootste werkgever- organisatie van Nederland op onderdelen asociaal. VNO-NCW wil de WW-uitkering ver soberen en het minimumloon verlagen. Col lega-werkgeversorganisatie MKB -Nederland noemt de plannen 'erg bekend'. „Er zijn een paar wat nieuwere, zoals de voorstellen voor versobering van het minimumloon", aldus Rats. Dat idee spreekt hem wel aan, want ook MKB-ers lopen er soms tegenaan dat mensen te duur zijn. Het CNV is vooral boos omdat VNO-NCW di verse aanpassingen verwacht van werkne mers en overheid, maar zelf niets zou willen doen. „Dit is egoïstisch", zegt Van Splunder. Volgens De Waal is de economie vooral ge holpen met voorstellen over slimmer werken. Hij vindt dat de werkgeversorganisatie daar te weinig energie in steekt. MKB-Nederland mist in de nota aandacht voor innovatie. Volgens VNO-NCW is het dringend noodza kelijk dat de concurrentiepositie verbetert. Nederland is weggezakt van een wereldwijde topnotering naar de staartgroep van Europa, aldus de voorzitter Schraven. De loonkosten zijn te hoog, Nederlanders werken niet lang genoeg, de productiviteit blijft achter en door de vergrijzing en ontgroening groeit het aan tal mensen op de arbeidsmarkt niet of nau welijks. Werknemers moeten weer veertig uur per week gaan werken, stelt VNO-NCW. Ook MKB is er voor dat mensen langer werken. „Werknemers moeten daar ook beter van worden", meent Rats. Dat betekent niet dat de werkgever dat altijd moet betalen. Je zou ook bijvoorbeeld geen of minder belasting kunnen heffen over de uren die meer worden gewerkt. VNO-NCW pleit verder voor vermindering van de belastingen en een lagere ontslagver goeding. Werknemers ouder dan 65 jaar moe ten kunnen doorwerken als ze dat willen. Dit is interessant voor werknemers, omdat ze minder premies afdragen en AOW ontvan gen. Verder wil VNO-NCW de heffingskorting voor niet-werknemende partners schrappep. De werkgeversorganisatie wil op die manier bereiken dat beide partners aan de slag gaan in plaats van een partner die het gezinsloontS verdient. Dit laatste plan kan vooralsnog niet op steun in de Tweede Kamer rekenen. WD-kamerlid Dezentjé Hamming noemt het weliswaar een interessant idee maar zou het alleen willen doorvoeren bij een algehele wijziging van het belastingstelsel. „Je moet oog houden voor - het totaalplaatje en er niet zomaar één kaart uittrekken". Volgens PvdA-kamerlid Crone wil VNO-NCW alleen maar afbreken, zonder er iets voor te££ rug te geven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7