Kerry kiest Edwards als zijn tweede man BUITENLAND Aids dreigt vorm van pandemie aan te nemen Onderzoek naar aanslagen Madrid Adjudant met populaire allure CowboyVan Buitenen is klaar voor de strijd 'Running mate' kan stemmen trekken in het zuiden Mud Day Blair: Verboden wapens worden nooit gevonden Dalai Lama jarig rell voorzitter ^parlement ijEL - De Spanjaard Josep feil wordt vrijwel zeker de inre voorzitter van het Euro- li Parlement. De 57-jarige ]ell versloeg gisteren de Brit tfWynn bij een verkiezing ien de socialistische fractie, ferwas al afgesproken dat ;ialisten de komende 2,5 e voorzitter mogen leve- orrell is een nieuwkomer t Europees Parlement, thij was onder meer minis- b parlementsvoorzitter in ië pakt -rreurverdachte - jel - In de Belgische stad ieik heeft de politie een aangehouden op verden- van lidmaatschap van de J urorganisatie Groupe Isla- it< ie Combattant Marocain «I M). Het gaat om de 29-jari- IV0 arokkaan E.H.H. De politie er eert al langer de groep op te rollen: leden zou- s-iipiilitaire trainingen hebben ilgd in Afghanistan. Bij een :ht half maart in Brussel de politie een verdachte le aanslagen in Casablanca li 2003. neonazi's ngeklaagd nu he - Het Duitse Open- 1 Ministerie heeft gisteren ïitse neonazis aange- i wegens het plannen van nslag op een synagoge, [niden ook andere aansla- pebben voorbereid, onder op de Beierse SPD-poli- iFranz Maget. Het viertal is i een neonazistische be- l die zich de „zuidelijke aden" of „zuidelijk ope- reau" noemt, aldus de bare aanklager Kay Nehm. geval van elpest in China - De Chinese autoritei- ebben in de oostelijke pro- m e Anhui een nieuw geval logelpest geconstateerd. ndheidsfunctionarissen n de nieuwe uitbraak aan ogels. De autoriteiten zijn de nnen met het ruimen van nfi en op bedrijven die binnen y traal van 3 kilometer van lesmette pluimveeboerde- g,® de stad Chaohu liggen. In ■rei t dit jaar lieten de autori- - weten dat China alle 49 lien van vogelpest onder iefole had. president Babic hoger beroep iaag - De Kroatisch-Servi- ex-president Milan Babic in hoger beroep tegen zijn o ardeling tot dertien jaar cel g het Joegoslavië-Tribunaal. en elijk is dat de straf hoger is er Babic had gehoopt. Hij had 8 de aanklagers samenge- wten getuigd tegen Slobo- □Milosevic. De straf is ook dan de eis van de aankla- die om een straf van min- lan elf jaar hadden ge ld. raalf doden «r autobom Verscheidene mensen door een aanslag een autobom dinsdag in es in de buurt van de stad ïba. De bom ontplofte bij huis waar een herdenkings- st werd gehouden voor Irakezen die zondag door aanslag in Baquba om het kwamen. Volgens de Ara- ïe nieuwszender al-Jazeera len bij de aanslag in Kha- eker twaalf mensen om het n en vielen er vijfentwintig onden. woensdag 7 juli 2004 islimmarinier VS wellicht vrij ui - Een broer van de in ontvoerde Amerikaanse nier Wassef Ali Hassoun gisteren gezegd dat die is ïlaten. De militair, een lim van Libanese afkomst, ands gisterochtend vrij Maar waar hij is wilde zijn die in de Libanese stad •li woont, niet zeggen, was er sprake van dat oun was onthoofd, maar leweging sprak dit later te- )j Hij zou zijn vrijgelaten na belofte de wapens neer te rigen. rminal stortte in lor bouwfout VS - Een deel van een ver- ihal op de Parijse luchtha- ■Hoissy-Charles de Gaulle pte op 23 mei in door een itnictiefout in het dak. Dat ft het Franse ministerie van Jsport na onderzoek meege- 'd. Ook een loopbrug die de terminal vastzat kwam r beneden. Vier mensen ®en om het leven. De on- soekscommissie heeft voor- g geconcludeerd dat het be- nen dak was geperforeerd ;en. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Een dure tekstschrijver had hem de woorden niet beter in de mond kunnen leggen. „Een heleboel mensen zien me als een soort John Wayne die zonder naden ken ten strijde trekt. Maar zo ben ik niet. Ik ben een ambtenaar. Ik moet juridische re gels respecteren". Een paar weken voordat hij beëdigd wordt als lid van het Europees parlement is Paul van Buitenen klaar om het gevecht aan te gaan. De man die een kruistocht voert te gen alles wat binnen de Europese Unie naar verspilling en fraude riekt, en daarmee tot zijn eigen verbazing bij de verkiezingen in Nederland twee zetels in de wacht sleep te, is vast van plan de komende vijf jaar het parlement als actieplatform te gebruiken. Omdat hij aan het hoofd van een twee mansfractie nauwelijks hoorbaar is in een internationale volksvertegenwoordiging van 732 leden, heeft hij aansluiting gezocht en gevonden bij de Groenen. Die beloofden hem de felbegeerde zetel in de parlemen taire commissie voor budgetcontrole, die hij op eigen kracht nooit zou kunnen ver overen. „En als ik die niet krijg, heb ik bij de Groenen verder niks te zoeken" ver klaarde hij gisteren tijdens een persconfe rentie met grote stelligheid. De Brusselse journalisten kregen vast een voorproeve van wat hen met Van Buitenen te wachten staat. Zo is daar de zaak-Cres- son, de kwestie van de Franse Eurocom missaris die in 1999 moest aftreden en in haar val de hele Commissie-Santer mee sleepte. Als 'klokkenluider' bracht ambte naar Van Buitenen destijds de dossiers naar buiten, waar het dagelijks bestuur van de Unie over struikelde. Eind vorige maand besloot de Belgische justitie om de Fran^ai- se Edith Cresson niet te vervolgen, maar Van Buitenen laat het daar niet bij zitten. De Europese Commissie moet binnenkort beslissen of ze met de zaak naar de Euro pese rechter in Luxemburg stapt. „Het was echt fraude", oordeelt Van Buitenen, die gisteren eiste dat de Commissie Cresson vervolgt. „En als de Commissie de verkeer de kant op dreigt te gaan in de zaak-Cres- son, leg ik alles op tafel wat ik weet." Wie is er eigenlijk verantwoordelijk voor die administratieve en financiële janboel?, wil een Britse journaliste weten. Na enig aarze len wijst Van Buitenen de beschuldigende vinger in de richting van Europees Com missaris Kinnock, belast met administratie ve hervormingen. Voor Kinnocks werk van de afgelopen vijf jaar heeft hij geen goed woord over. „Laatst stond ik met Kinnock in de lift en de spanning was te snijden" vertrouwt Van Buitenen de zaal toe. „En? Zei hij nog wat?" informeert een journalist belangstellend. Van Buitenen: „Hij kon nog net 'gefelici teerd met uw verkiezing' uit zijn mondhoek persen." washington-pittsburgh/anp - De Democratische senator en presidentskandidaat John F. Ker ry heeft zijn collega John Ed wards uit North Carolina geko zen als kandidaat voor het vice- presidentschap. Het koppel Kerry en Edwards neemt het op 2 november op tegen George W. Bush en Dick Cheney. Kerry vroeg Edwards gisteren formeel zijn 'running mate' te worden en de zuiderling stem de daarmee in. Het wachten is nu alleen nog op de zegen van de Democratische Conventie, die eind deze maand plaats heeft in Boston. Presidentskandidaat Kerry maakte gisterochtend in Pitts burgh het nieuws zelf in een toespraak ten overstaan van 4000 aanhangers wereldkundig. „Ik ben verheugd aan te kondi gen dat met uw hulp de volgen de vice-president van de Ver enigde Staten senator John Ed wards uit North Carolina zal zijn", aldus de Democraat. Ed wards zelf was niet aanwezig. Kerry en zijn team hadden er alles aan gedaan om de nomi natie geheim te houden. Kerry had lovende woorden over voor zijn nieuwe rechter hand en voormalige rivaal bij de Democratische voorverkie zingen. De 60-jarige senator uit Massa chusetts prees „de moed, het doorzettingsvermogen en het politieke kunnen" die Edwards had getoond tijdens die voor- verkiezingen. „John heeft moed en overtuiging getoond al^ voorvechter van Amerikanen in de middenklasse en van diege nen die proberen de midden klasse te bereiken." westland - De haar stadje. De het evenement. 14-jarige Samantha Boslooper uit Westland in de Amerikaanse staat Michigan neemt deel uit aan de jaarlijkse Mud Day in dienst plantsoenen van Wayne County gooide meer dan 200 ton zand en 20.000 gallons (80.000 liter) water bij elkaar voor Foto: EPA/Jeff Kowalsky door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Typisch John Ed wards: een maatpak met dege lijke stappers eronder. Hij mag een senator en advocaat met poen zijn, zijn eenvoudige komaf moet ook worden gead verteerd. John Edwards (51) is de charmante populist, die als 'running mate' de elitaire kant jes van John Kerry's kandida tuur voor het presidentschap van de VS kan afslijpen. Hij straalt het blije optimisme uit, dat bij Kerry volgens de Repu blikeinse tegenstanders ont breekt. Kerry won dit voorjaar de De mocratische voorverkiezingen. Edwards was zijn belangrijkste tegenkandidaat maar bleek uit eindelijk kansloos. Ervaring en 'verkiesbaarheid' wonnen het van charisma en optimisme. Edwards trok zich terug en richtte zich op de troostprijs: een plek onder Kerry op de ver kiezingsplakkaten van 2004. John Edwards is geen kopie van John Kerry. Integendeel. De twee Johns hebben slechts met elkaar gemeen dat ze alle twee in de Amerikaanse senaat zit ten, zich vorig jaar beiden kan didaat stelden voor de Demo cratische nominatie en dat ze rijk en zelfverzekerd zijn. Qua stijl en achtergrond zijn ze el- kaars tegenpolen. Kerry komt uit het liberale noordoosten. Edwards is ge worteld in het traditionele zui den, iets dat luid en duidelijk te horen is aan zijn tongval. Kerry is de zoon van een diplomaat, Edwards van een textielarbei der. Terwijl de nummer één op het Democratische ticket voor de presidentsverkiezingen op- John Edwards (links) en John Kerry eerder dit jaar tijdens de voorver kiezingen. Foto: Reuters/Rick Wilking groeide in gegoede kringen en dure scholen bezocht, ging Ed wards als eerste in zijn familie naar de universiteit. Kerry heeft de ervaring in veilig heids- en buitenlandbeleid die Edwards mist, ook al is hij lid van de senaatscommissie voor de inlichtingendiensten. Kerry is een veteraan die diende in Vietnam, Edwards heeft geen militaire achtergrond. Ook heel belangrijk: Kerry is een stads mens, Edwards komt uit dorps Amerika. Hij kan stemmen win nen op het platteland. John Edwards is geboren in Se neca in South Carolina en op gegroeid in het plaatsje Rob- bins, North Carolina. Hij stu deerde aan universiteiten in zijn thuisstaat en werd advo caat, gespecialiseerd in schade claims van 'de kleine man' te gen verzekeringsmaatschappij en. Daar werd hij multimiljo nair mee. Edwards stelde zich in 1998 kandidaat voor de se naatszetel in North Carolina, en won verrassend van de zittende Republikein. Vier jaar geleden stond de jonge senator net als Kerry op het lijstje 'vice'-kandi- daten van Democratisch presi dentskandidaat Al Gore, en sindsdien geldt hij als een soort politieke wonderboy. Er is maar één ding dat het ver enigd Democratisch front op 2 november wil en dat is winnen. Kerry is hun eerste keus omdat hij pal staat voor veilig Amerika en een weloverwogen buiten landbeleid, en president George Bush het beste van repliek kan dienen op dit voor de VS zo be langrijke thema. Maar Edwards heeft een iets minder progres sief imago dan Kerry. Hij oefent meer aantrekkingskracht uit op ongebonden kiezers en Repu blikeinen en vergroot de kansen van Kerry in het middenwesten en zuiden van de VS. genève/gpd - Hoewel er miljar den dollars beschikbaar zijn voor de strijd tegen aids, breidt de ongeneeslijke ziekte zich over de hele wereld steeds ver der uit. In 2003 stierven drie miljoen aidspatiënten en kwa men er vijf miljoen nieuwe se- ropositieven bij. Wereldwijd zijn nu 38 miljoen mensen met het HlV-virus geïnfecteerd en zijn vijftien miljoen kinderen door de ziekte verweesd. Dit stelt Unaids, de overkoepe lende VN-organisatie voor aids- bestrijding en preventie, is haar vierde jaarrapport. De grootste besmettingshaard blijft Afrika; tweederde van 's werelds aids patiënten leven in centraal- en zuidelijk Afrika, waar de econo mische en sociale ontwrichting groot is. De relatief grootste stijging werd vorig jaar gemeld uit Oost Europa en vooral Azië waar het aantal infecties met 1,1 miljoen toenam tot 7,4 miljoen. Landen als China, Indonesië en Viet nam, tot dusver redelijk ge spaard gebleven, zijn nu ook de klos. Omdat 60 procent van de wereldbevolking in Azië leeft, is dit een onheilspellende ontwik keling, waarschuwt Unaids. China, dat lang ontkende iets met aids te maken te hebben, meldt nu bijna een miljoen ge vallen. „Aids is niet alleen maar een ziekte. De aidspandemie is een uitzonderlijke crisis met ver strekkende sociale gevolgen", aldus de Belgische Unaids-di- recteur Dr. Peter Piot. „Meer dan twintig jaar na de eerste aidsdiagnose in 1981 heeft het virus al aan 20 miljoen mensen het leven gekost. Hoewel de ziekte nog steeds ongeneeslijk is, hebben aids- remmende medicamenten het sterftecijfer in rijke landen dras tisch teruggedrongen. Allengs komen deze aidsremmers nu ook binnen het bereik van arme landen, mede dankzij een grootscheepse mobilisatie van de publieke- en private sector. Was in 2000 voor het anti-aids- offensief nog maar 1,2 miljard dollar beschikbaar, nu is dat zes miljard dollar. In 2007 wordt met tien miljard dollar gere kend. Maar Piot zegt dat dit nog maar de helft is van wat er no dig is voor een doeltreffende preventie- en medicatiecam pagne. „Het gaat niet alleen om het uitdelen van pillen en con dooms. De zwaarste klus is het opbouwen van een infrastruc tuur om de mensen te bereiken en voor te lichten. Daar zijn we nu mee bezig en die infrastruc tuur zal ook zijn nut bewijzen voor de bestrijding van andere ziekten in ontwikkelingslan den." Omdat hetero- en homoseksu eel geslachtsverkeer nog steeds de voornaamste infectieroute is, blijft voorlichting een van de belangrijkste prioriteiten. Vol gens direct betrokkenen heeft 80 procent van de wereldbevol king nog steeds geen benul van aids en weet dus ook niet hoe een besmetting te voorkomen londen/anp - De Britse premier Tony Blair vermoedt dat de Iraakse chemische en biologi sche wapens „mogelijk nooit worden gevonden". Dit zei hij gisteren voor een commissie van het Lagerhuis. Voor de oor log die leidde tot de val van Saddam Hussein, was Blair er van overtuigd dat het bewind in Irak massavernietigingswapens ontwikkelde. Maar „ik accep teer dat wij ze niet hebben ge vonden en mogelijk nooit zul len vinden. We weten niet was er met ze is gebeurd", aldus Blair. Ze kunnen volgens hem zijn verwijderd, verborgen of vernietigd. Volgens de premier heeft het ingrijpen een positief effect ge had op landen als Iran, Libië en Noord-Korea. Zonder de oorlog zou volgens hem op het terrein van de veiligheid met deze lan den niet zoveel „vooruitgang" zijn geboekt. Hij doelde er ver moedelijk op dat Iran nu sa menwerkt met de nucleaire waakhond van de VN en Libië zijn massavernietigingswapens heeft opgegeven. In een vraag gesprek met de BBC afgelopen zondag zei Blairs voormalige speciale gezant in Irak, sir Jere my Greenstock, dat het nu wel zeker is dat Irak geen gevaarlij ke massavernietigingswapens had. De opmerkingen van Blair en Greenstock komen kort voor de publicatie van het rapport van Lord Butler, dat naar verwacht wordt scherpe kritiek zal uiten op het werk van de inlichtin gendiensten. Blair was voor de oorlog, die begon in maart 2003, overtuigd van de aanwe zigheid van chemische of biolo gische wapens in Irak. Zo zei hij op 25 september 2002 in het Lagerhuis dat het „programma voor massavernietigingswapens actief en gedetailleerd is en in omvang toeneemt". En vijf da gen voor het begin van de Brits- Amerikaanse invasie verklaarde hij: „Er is absoluut geen twijfel dat deze massavernietigingswa pens bestaan". Katmandu - Tibetaanse monniken drinken thee op de verjaardag gisteren van de Dalai Lama. Officieel is de viering in Nepal verboden, maar de autoriteiten grijpen nooit in. Foto: Reuters/Gopal Chitrakar door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Het verhoor van de eerste getuige in het parlemen tair onderzoek naar de aansla gen van 11 maart in Madrid heeft meteen tegenstrijdighe den opgeleverd. De getuige be weerde dat de politie al in een heel vroeg stadium al-Qaeda verdacht van de aanslagen en niet de ETA, zoals altijd is be weerd. Als eerste getuige moest Luis Garruda (57) voor de onder zoekscommissie verschijnen. Hij is portier van een gebouw tegenover het station van Alcala de Henares, de voorstad van Madrid waar de terroristen in de treinen stapten om hun rug- zakbommen te plaatsen. Garru da zag op die ochtend drie 'op buitenlanders lijkende' man nen met rugzakken uit een wit te bestelauto stappen en in de richting van het station lopen. Hij vond de drie verdacht om dat ze mutsen en sjaals droe gen, terwijl het niet koud was. Toen het nieuws over de aan slagen bekend werd legde Luis Garrudo verband tussen de be stelwagen en de aanslagen. Hij meldde zich om tien voor elf die ochtend bij de politie. Uit de verklaringen van Garruda blijkt dat de politie al in een vroeg stadium geloofde dat het niet om aanslagen van de ETA ging, maar dat ze in de richting van al-Qaeda zocht. De ver dachte auto werd volgens de portier een uur lang door de politie onderzocht. Er werden een bandje met Arabische mu ziek gevonden en dezelfde ont stekingsmechanismen die ook bij de aanslagen waren ge bruikt. Uit zijn gesprekken met de poli tie zegt de portier te hebben opgemaakt dat die toen al op het spoor van al-Qaeda zaten. Die verklaring is strijdig met het verslag van het ministerie van binnenlandse zaken aan de commissie. Volgens dat stuk zou de bestelwagen pas om half vier 's middags zijn onderzocht. Deze tijdstippen zijn belangrijk omdat het parlement wil uit zoeken of, en waarom de rege- ring-Aznar zo lang heeft volge houden dat het om ETA-aan- slagen ging. Woordvoerders van de regering hebben steeds ge zegd dat ook de politie ervan uit ging dat het een ETA-operatiq was. De commissie van zestien leden heeft een kleine 100 ge tuigen opgeroepen. Behalve politiemensen en politici wor den ook journalisten gehoord, onder wie de NRC-Handels- bladcorrespondent Steven Adolf, voorzitter van de vereni ging van buitenlandse corres pondenten. De regering-Aznar belde meteen na de aanslagen Spaanse kranten «11 buiten landse correspondmten op om ze ervan te overtuigen dat het om aanslagen ging van de ETA. Dat zou een gunstige uitwer king kunnen hebben op de ver kiezingsuitslag drie dagen later. Opvallend is dat de hoofdper soon in deze polemiek, de voormalige premier Aznar, niet in de getuigenbank hoeft te ver schijnen. Zijn eigen partij, de PP en de socialistische rege ringspartij van Zapatero heb ben het volgens de kleine par tijen op een akkoordje gegooid. Ook Zapatero zal niet hoeven te getuigen. De oppositie stelt dat de socialisten de verkiezingen wonnen nadat ze de aanslagen had aangegrepen om mensen op te roepen te demonstreren, tegen de zittende regering. Dal gebeurde onder meer voor het partijkantoor van de PP.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5