Leeftijd brommer blijft 16 jaar BINNENLAND 'Net zo'n film waarin ze iemand z'n kop afhakken Eerste diploma's voor vijf taxichauffeurs Welkom Connie Omstreden verhoging geschrapt; rijbewijs kwijt na twee overtredingen Eén wijntje al slecht voor ongeboren kind Stutten Rappers bedreigen joden Misdaadbestrijder Plooy voelt zich in steek gelaten (bandje voor i op strand ic - De reddingsbrigade vanaf zaterdag op ver- ;nde stranden in Neder- Iiolsbandjes uit voor kin- De bandjes moeten omen dat kinderen iken. Ouders kunnen hun Bie telefoonnummer op ^Vidje noteren. Initiatief- r, verzekeraar Interpolis, ls" e 60.000 polsbandjes ter 311 ikking. Behalve op stran- orden ze ook op festivals jretparken verspreid. Lkif dei iie l vrij voor e op een cel el'«g - Niets staat de lan- 1111invoering van meer dan 111 vangene in een cel in de n$ftls laatste stemde gisteren )P' ste Kamer in met het teSel van justitieminister ^zeer om dit verplicht in te 3011. De minister wil meer ie.s nte beschikbaar krijgen. m em betreft kan de lande- st( ivoering op 1 september inl ten. De Tweede Kamer er november vorig jaar al enrd. lei luiten kerk ^imengrap ikerk - Een groep jonge- ijkt afgelopen zondag als sngrap het kerkgebouw in rkerk te hebben afgegren- )e dominee van de Gere- jerde Gemeente Slikker- j erk vermoedde aanvan- dat het om een protest uurtbewoners ging tegen Dkgelui. Voor de stunt twaalf jongeren in de dvan zestien en zeventien irantwoordelijk te zijn. De s hadden zaterdagavond [amenfeestje en wilden gochtend niet door het 'lui worden wakker ge- De ouders van een van geren hebben de grap ge- 9 555 voor aan Sudan mg - De Samenwerkende rganisaties hebben giro- ïer 555 opengesteld voor lulp aan Sudan. Onder Dtto 'Help de slachtoffers fur' vragen de hulporga- is het Nederlandse pu im een financiële bijdrage Ie vluchtelingen. De cam- begint vandaag via radio, iie en de dagbladen. Het d in de regio Darfur, in isten van Sudan, heeft al iker 10.000 mensen het le- kost en ruim een miljoen in is gevlucht. ichoppers Ajax tendeels vrijuit idam - Tientallen aan- rs van Ajax die betrokken bij de rellen na afloop wedstrijd Jong Ajax - 'eyenoord op sportpark •komst in Amsterdam, ijuit. Twee hooligans zich op 16 juli voor de verantwoorden voor Ijke geweldpleging. Het van getuigen en het be- van video- en fotomate- leeft onvoldoende bewijs 'erd om de andere ver- Inlen te vervolgen. nmen truck krade kapot iDE - De remvoeringen vrachtwagen, die zich lalve week geleden in een in Kerkrade boorde, wa- ledig versleten. Dat blijkt het openbaar ministe- let Duitse Detmold uit lek naar de technische de vrachtwagen. Dat le de WDR-televisie gis- ind. Het openbaar minis- Maastricht wilde het be- iet bevestigen. r-'s blijft riesland ag - De 54-jarige Ed Nij- "t de komende zes jaar bissaris van de koningin in bvincie Friesland. De (le termijn gaat op 1 janua- |5 in. Provinciale Staten biesland hadden minister (:es van binnenlandse za- flkele weken geleden ge ld Nijpels' termijn, die pit jaar afloopt, te verlen- bt 2011. Nijpels was eerder pter van VROM en fractie- ptter van de WD in de fde Kamer. apriemen baby de handel iaag - De Voedsel- en Wa- itoriteit (VWA) verbiedt de lop van slaapzakriemen nee ouders hun jonge kin- i kunnen vastleggen in legin juni raakte een baby engeld in een dergelijke waarna hij als gevolg van kking overleed. De VWA t dat er meer baby's zullen als het product niet snel 1 handel wordt gehaald, eeste leveranciers halen lapzakriem of -band uit de Jpen. woensdag 7 JULI 2004 lelystad - Een bemanningslid van het historische passagiersvliegtuig 'Connie' zwaait naar het publiek op het luchtvaart themapark Aviodrome in Lelystad. De viermotorige den haag/anp - Minister Peijs van verkeer heeft de ver hoging van de brommerleeftijd naar 17 jaar uit haar 'Ac tieplan Jonge Bromfietsers' geschrapt. Het kabinet buigt zich vrijdag over het actieplan van de bewindsvrouw, dat een serie maatregelen omvat om het jaarlijks aantal verkeersdoden en gewonden speci fiek onder de bromfietsers te verlagen. Tot maandag behoorde volgens ingewijden in Den Haag het verhogen van de minimum brommerleeftijd tot dat pakket maatregelen. Peijs heeft gisteren gezegd hiervan af te zien. In plaats daarvan krijgen de jonge brommerrijders te maken met een puntenrijbewijs, dat na twee verkeersovertredingen wordt ingetrokken. Met de lessen voor dat rijbewijs kunnen de aspirant bromfietsers op hun zestiende verjaardag beginnen. In de praktijk zal dat volgens het ministerie betekenen dat jongeren zestien en een half zullen zijn, wanneer ze daadwerkelijk met de brommer de weg op mogen. Peijs wil met de invoering van het brommerkenteken meer grip krijgen op deze groep weggebruikers. Niet alleen raakt de jonge bromfietser na twee verkeers overtredingen zijn rijbewijs weer kwijt, de overtredin gen op de brommer zullen tevens meetellen voor het utrecht/anp - Dat veel drinken slecht is voor ongeboren kinde ren was bekend. Maar ook ma tig alcoholgebruik brengt risi co's voor de geestelijke en li chamelijke ontwikkeling van het kind met zich mee. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde literatuurstudie van de Stichting Alcoholpreventie (STAP). Tijdens zwangerschap kan een vrouw het beste geheel afzien van alcoholgebruik, stelt STAP. Ook bij kinderen wier moeder slechts één alcoholisch drankje per week nuttigde, zijn groeiaf- wij kingen gevonden. Een hoge alcoholconcentratie in het bloed van de zwangere vrouw kan namelijk precies samenval len met een kritieke fase in de hersenontwikkeling van de foe tus, stellen de onderzoekers. Er bestaat geen hoeveelheid al cohol die wel veilig gedronken kan worden, concludeert STAP. Aangezien riskant alcoholge bruik ook kan plaatsvinden in de periode dat een vrouw nog niet op de hoogte is van de zwangerschap, raadt STAP ook vrouwen die zwanger willen worden aan helemaal geen al cohol te drinken. Al eerder werd de relatie aange toond tussen alcohol en ver minderde vruchtbaarheid, zelfs bij vijf glazen alcohol of minder per week. Recent onderzoek bevestigt de grotere kans op onvruchtbaar heid als gevolg van hoge alco holconsumptie. Ook bij man nen kan alcoholgebruik een ne gatief effect hebben op de vruchtbaarheid. Dit geldt bij een alcoholconsumptie van twintig of meer glazen alcohol per week. Door het drinken van vijf gla zen alcohol of meer per week loopt een zwangere vrouw een hoger risico op een spontane abortus tussen de zesde en zes tiende week van de zwanger schap. Ook wordt door onder zoek aangetoond dat zwangere vrouwen, die vijf glazen of meer alcohol per week drinken, drie keer zoveel kans hebben op een doodgeboren kind. Naar aanleiding van het onder zoek is STAP een project be gonnen om de risico's van alco hol onder de aandacht brengen van aanstaande ouders en pro fessionals. Maastricht - De gemeente Maastricht is gistermiddag begonnen met het stutten van twee balkons van een aantal studentenhuizen In de stad. Maandag viel van een balkon een brokstuk. Maastricht is voorzichtig geworden nadat vorig jaar april twee doden vielen na het Instorten van een balkon. Foto: ANP/Marcel van Hoorn den haag/gpd Het Cen trum Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) heeft deze week aangifte gedaan tegen een rapgroep, die via internet een nummer ver spreidt met antisemitische teksten. Ook homo's worden op de korrel genomen. Het CIDI heeft samen met het Antidiscriminatiebureau in Haarlem aangifte gedaan. In het via internet verspreide nummer 'Wie niet springt is een jood' worden onder an dere teksten als 'Alle joden moeten dood' en 'Fuck de homofielen' uitgesproken. De makers van het nummer noemen zich De Sluipschut ters en uit de teksten kan volgens het CIDI worden af geleid dat ze aanhangers zijn van de Rotterdamse voetbal club Feyenoord. Het is de derde keer in korte tijd dat een nummer van een rapgroep op internet leidt tot commotie. Begin dit jaar cir culeerde er een ander liedje met een antisemitische tekst, vorige week bedreigde de Haagse rapgroep DHC het Tweede Kamerlid Hirsi Ali van de WD. MARiAHouT/gpd - Het heeft hem aangegrepen en niet zo'n beetje. Harm van den Broek (30) is weer thuis in Mariahout, na de steekpartij op popfestival Rock Werchter die hij zaterdag nacht ternauwernood overleef de. „Ik ben dolgelukkig dat ik hier zit. De chirurg zei dat ik het niet zou hebben gehaald als de medische hulp twee minuten langer was uitgebleven." Hij dacht dat het met hem ge beurd was toen het bloed uit zijn halsslagader alle kanten in het rond spoot. „Je kunt het je niet voorstellen", zegt Hanneke Manders (26) uit Lieshout, een vriendin van Van den Broek die er in Werchter bij was. „Het was net zo'n enge film waarin ze iemand z'n kop afhakken." Manders en de zes andere vrienden met wie het slachtof- Slachtoffer steekpartij Rock Werchter weer thuis fer uit Mariahout op het Belgi sche muziekfeest vertoefde, handelden zo snel en efficiënt dat het Van den Broeks leven redde. Ze drukten met hand doeken de wond dicht en reden met de auto in volle vaart over het terrein naar de ambulance post. Manders: „We hebben continu tegen hem ge schreeuwd en hem geknepen om hem bij bewustzijn te hou den." Hoe ze wist dat ze moest handelen zoals ze deed? „Ik heb op mijn werk bedrijfshulp verlening en reanimatie ge daan. Daar leer je dat." Van den Broek dankt de hemel voor de 'engeltjes' die zijn leven hebben gered. Toen hij het voor zijn ogen helemaal wit zag worden, had hij al afscheid van ze geno men. „Ik dacht: jongens be dankt, fijn jullie gekend te heb ben, en is er misschien een le ven na de dood." Maar zijn lichaam hield het vol en hij bleef bij bewustzijn. Op de operatietafel wilde de narco se in eerste instantie zelfs niet werken. „Ze zeiden: je moet wel gaan slapen. Maar ik was bang dat ik dan nooit meer wakker zou worden. Ik ben nog steeds elke keer blij als ik wakker word." Het slachtoffer, met in zijn hals een operatielitteken van zeker tien centimeter, had het aan vankelijk uitstekend naar zijn zin op het vierdaagse rockfesti val. Vrijdagavond hadden ze nog een mooi feestje gebouwd, toen stond er vijftig man te dansen, te ouwehoeren en een potje bier te drinken. De vol gende ochtend bleek dat de bu ren zich hevig hadden geërgerd aan de muziek die de hele nacht bij de Brabanders had ge klonken. Manders: ,,'s Morgens om half elf kwamen ze vier man sterk op ons af. Forse kerels van 'n jaar of dertig, veertig. Er stond er eentje een centimeter van me vandaan te schreeuwen, als we die avond weer de muziek aan durfden te zetten, zouden ze hun vrienden halen en de zaak kort en klein slaan." Van den Broek: „Er zat 'n ongeloof lijke bult agressie in." ruswuk/anp - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) heeft gisteren de eerste diploma's uitgereikt van het sinds 1 juli wettelijk verplicht gestelde taxi-examen. Het examen maakt deel uit van de plannen van minister Peijs (verkeer). Zij wil de kwaliteit in de branche verbeteren. Daar voor is ook een geschillencom missie, een klachtenmeldpunt en een keurmerk ingevoerd. Verder wil Peijs de taxibranche voor de consument transparan ter maken. Zo moet de klant bij het instappen al weten hoeveel een taxiritje kost. Na de zomer voert de minister een duidelijke tariefkaart in. De taxichauffeurs die hun pa piertje kregen, werken allemaal sinds 2001 bij een taxibedrijf. Zij vallen onder de nieuwe re geling. Chauffeurs die al langer in het vak zitten, krijgen vrijstel ling. Het examen bestaat uit een praktijk- en theoriegedeelte. Tijdens het examen ligt de na- dnik op klantgerichtheid, ken nis van het voertuig, handelen bij ongevallen, wet- en regelge ving en stratenkennis. Ook let de examinator op de rijvaardig heid van de bestuurder. Maar volgens een woordvoerder van het CBR weegt dat laatste ele ment niet zwaar mee bij de be oordeling. Taxibedrijven kunnen in totaal 17 miljoen euro aan subsidies krijgen uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) voor het opleiden van hun chauffeurs. Dat maak te de Stichting Kwalitieitsbevor- dering Kleinschalig Personen vervoer (SKKP) dinsdag bekend. In totaal verwacht het CBR 15.000 taxi-examens per jaar af te nemen. Taxichauffeur C. Veenman van Bestax uit Amersfoort is blij dat ze het examen heeft afgelegd. „Alle kennis is toch nog even opgefrist," zegt chauffeur Veen- man. Collega A. Baas van personen vervoer De Jong uit Coevorden is geslaagd voor zijn examen. „Ik denk dat het goed is om een test in te voeren," zegt hij. „Maar ik rij voornamelijk schoolkinderen rond en daar voor moet eigenlijk een apart examen komen." Lockheed Constellation uit 1947 verhuisde na een lange opknapbeurt (anderhalfjaar) in een loods op Schiphol, naar het Aviodrome. Foto: ANP/David van Dam autorijbewijs, waarvoor ook een puntensysteem in de maak is. De verhoging van de brommerleeftijd is overi gens niet volledig van de baan. In 2007 worden de ef fecten van het huidige actieplan geëvalueerd. De minister wil met het plan bereiken dat jaarlijks ten minste 28 bromfietsers minder om het leven komen in het verkeer. Is dat doel in 2007 niet gehaald, dan zal de verhoging van de brommerleeftijd volgens een woord voerster van het ministerie opnieuw worden overwo gen. In 2003 kwamen 1088 mensen om bij verkeerson gelukken. Het kabinet wil dat dat aantal in 2010 is te ruggelopen tot maximaal negenhonderd slachtoffers. een advocaat op de hoogte ge bracht van plannen hem te li quideren. Deze advocaat, van wie hij uit veiligheidsredenen de naam niet wil noemen, ver telde hem dat van uit kringen rond zijn cliënten bekend was dat 'Albanezen' op weg waren hem te liquideren. Plooy zou voor sommige zware crimine len een obstakel zijn. De officier van justitie heeft daarop moe ten onderduiken. Volgens Plooy bestond er bin nen het OM geen enkel plan voor dit soort situaties en moest hij zijn eigen aftocht re gelen. Hij heeft enkele dagen ondergedoken gezeten en werd vervolgens permanent zwaar bewaakt door politiemensen. Binnenkort stapt hij over van het Amsterdamse naar het lan delijke parket van het OM. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten is woe dend dat Plooy in het interview zegt dat hij getipt is door een advocaat..Als dat milieu bereid is een officier van justitie iets aan te doen, kun je niet uitslui ten dat de advocaat nu ook in gevaar is gebracht," aldus P. van der Kruijs. Hij vindt dat Plooy het beroepsgeheim van de advocaat had moeten res pecteren. Ook de Amsterdamse hoofdofficier van justitie De Wit is hevig geschrokken van de uit spraken van Plooy en vreest dat de advocaat die hem waar schuwde nu gevaar loopt. den haag/gpd - Officier van justitie Koos Plooy is geschokt over de manier waarop het openbaar ministerie (OM) heeft gereageerd op plannen van cri minelen om hem te liquideren. De hoogste baas van het OM, Joan de Wijkerslooth, zou in een vertrouwelijke brief hebben geschreven dat de bedreiging wel meeviel en inmiddels zou zijn 'verdwenen'. Dat vertelde Plooy in een interview met Paul Rosenmöller, dat gisteravond werd uitgezonden in het pro gramma Spraakmakende Za ken. Plooy zegt dat hij dat hij zich door die boodschap, en door het uitblijven van steunbetui gingen van collega's, in de steek gelaten voelt door het OM. „Toen ik de tekst van de brief las was ik echt geschokt. Ik ben er inwendig ontzettend kwaad over geweest", aldus Plooy. De top van het openbaar minis terie heeft „geen enkele poging gedaan het interview tegen te houden," zegt een woordvoer ster in een reactie. Minister Donner van justitie wist ook van het vraaggesprek „maar heeft met de uitzending geen enkele bemoeienis gehad." „Dat is een zaak van het OM," aldus een zegsman van Don ner. De officier, die onder andere le venslang heeft geëist tegen de moordenaar van Pim Fortuyn, werd vorig jaar augustus door (advertentie) Zaterdagavond rond half een, toen Lenny Kravitz aan zijn laatste nummers bezig was, ging het groepje richting tent. Van den Broek was met twee vrienden voorop en zette in het busje bij de tent de muziek aan. Zachtjes, bezweert hij. Manders zag vanuit de verte dat de buur lui meteen op hun kamp af stapten. Toen de muziek werd uitgedraaid, om escalatie te voorkomen, werd Van den Broek meteen van alle kanten aangevallen. „Hij duwde eerst met het mes tegen mijn hals en stak toen pas door. Hij zei: Ik heb een prikker en ik ga prik ken. Hij neeft me heel bewust zo willen raken. De dader, een 38-jarige man uit Genk, is een bekende van de politie, zo hebben Van den Broek en Manders begrepen. Het is weer SALE bij IKEA! En zoals je ziet doen we niet kinderachtig over onze kortingen. Dit praktische hoekbureau geeft meteen het goede voorbeeld, met meer dan 55% korting, maar in de winkel zijn nog veel meer artikelen in de aanbieding. Snel komen dus! EFFEKTIV bureau Berkenfineer. 160x120 cm 60-82 cm hoog In hoogte verstelbaar metalen onderstel -55% voor op.op VAN jZl 225.- 99." 'Alleen deze combinatie, exclusief de ofgebeelde compulerkasthouder et Zo'n SALE, daar krijg je trek van! Runderbief met groenten en frites, van 4.75 v„o, 3.75

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3