LEIDE Leiden krijgt 140 miljoen uit grotestedenbeleid Klimforten, pierebadjes en midgetgolf Zes verkeersdrempels plotseling verdwenen te tests voor el Pharming n krijgt oei Neolatijn REGIO R1 Werk, nieuwbouw en sociale samenhang staan tot 2009 centraal Zware benen? vermoeide benen? Ontsierende aderen? voordeelcoupon €2,- Iet Leidse biotechbe- ming begint aan een »te, fase-3 klinische >or het nieuwe ge- I lel Cl-inhibitor. Dit is effectief bij patiën- rfelijk angio-oedeem. I te veroorzaakt zwei- zacht weefsel die do- i als zij ontstaan in de i de keel of de mond i de Westerse wereld 130.000 mensen. Uit ten is gebleken dat pa tel en probleemloos anval herstellen. Phar- t het medicijn produ- verkopen met de partner Laboratories iteve. )e Koninklijke Neder- ademie van Weten- heeft de Oostenrijkse irl Enenkel (45) be lt bijzonder hoogleraar ilatijnse letterkunde iiiversiteit Leiden. Het (t eerst dat Nederland joel krijgt voor de stu- Bt 'Neolatijn', zoals het in werd van de veer- en met de achttiende ijn was toen de toon de taal in literatuur, i en wetenschap, maar lie teksten zijn niet .Enenkel, die in 1990 promoveerde, wil de drie jaar 'een bijdrage in een beter begrip iropese cultuur' en aan Nederland als yan het humanisme. U IV E N woensdag 7 JULI 2004 door Wilfred Simons leiden - Leiden krijgt tussen 2005 en 2009 ruim 75 miljoen euro in het kader van het grotestedenbeleid (GSB). De gemeente legt zelf nog eens 65 mil joen euro bij. De gemeente gebruikt het totale bedrag van 140 miljoen euro voor de versterking van de sociale structuur, een stimulans van economie en werkgelegenheid en voor bouw plannen in Leiden-Noord en Zuidwest. Wethouder De Boer (Groenlinks) wil de komende vier jaar meer 'sociale samenhang' in de stad creëren. Stadswijken waar vooral lager opge leide Leidenaars en 'kansarmen' wo nen, moeten minder dan voorheen 'doorgangswijken' worden. Dat kan worden bereikt met uitgekiende sloop- en nieuwbouwprogramma's, maar ook met scholingsprogramma's voor jongeren en door bestrijding van jeugdwerkeloosheid. De woonwijken, de koopstraten en de uitgaansgebie den in de stad moeten veiliger en schoner worden. Daardoor worden deze wijken aantrekkelijker. Nieuw komers blijven er wonen, waarna de maatschappelijke betrokkenheid en dus de sociale samenhang toenemen. Nieuwbouwplannen in Leiden- Noord (EWR/Slachthuisterrein, Kooi- plein, Groenoordhallen) zijn al ver gevorderd, maar zullen met geld uit het grotestedenbeleid verder worden uitgevoerd. Daarnaast zet de ge meente geld in voor de herontwikke ling van Leiden-ZuidwesL Uit een gemeentelijk onderzoek blijkt dat 46 procent van het cliëntenbe stand van de sociale dienst in Leiden van allochtone herkomst is, terwijl dat van de totale bevolking slechts 14 procent is. Dat betekent voor De Boer dat allochtonen 'gestimuleerd en ge motiveerd' moeten worden. Zij moe ten de taal leren, inburgeren, een op leiding volgen en naar de arbeids markt worden toegeleid. Aandacht moet er ook zijn voor andere kwets bare groepen, zoals mensen met een laag inkomen, een beperkte oplei ding, lichamelijk en verstandelijk ge handicapten, psychiatrische patiën ten en ouderen. De economische dynamiek in Leiden moet toenemen door versterking van het winkelaanbod, de centrumfunctie en het cultuurtoerisme. De Leidse be drijventerreinen moeten meer kwali teit krijgen, de internetverbindingen moeten verbeteren en de kennisin tensieve bedrijvigheid op het Bio Sci ence Park moet voorrang krijgen. Het is voor de derde keer dat Leiden een beroep kan doen op fondsen voor het grotestedenbeleid. Met het geld van 'GSB II', zoals dat in politiek jargon heet, heeft de gemeente onder meer het Aalmarktproject, het Kijk- plein en de herstructurering van Lei den-Noord voorbereid. Ook betaalde de gemeente er de kosten van de in tensievere schoonmaak van de bin nenstad mee. De Boer wil hiermee beslist doorgaan, maar het budget hiervoor moet voortaan uit de gewo ne Leidse begroting komen, om te beginnen volgend jaar al. De Boer gaf eerlijk toe dat het een heel probleem zal worden om de drie miljoen euro te vinden die daarvoor nodig is. dit weekeinde lateauroux. De uitslag gdvlucht is: wkras oij 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9; G. 14; P. Landesbergen 5; iijk/Pikaar 10. erdorp Iten 1, 3, 5, 9; W.M. de 3, 7; B. v. Mü 6, 10; Hartevelt 8. lijnklievers d. Poel/v.d. Kooy 1, 2, In 3,4,6,8,9,10; J. van etteren: llauwkras boij 1, 5, 6, 7, 8, 9; Vv.d. Berg 2; D. Pardon indesbergen 10. |erdorp Roode 1; B. v Mil 2, 5, lenburg 3; W. Jacobi 4; sten 7, 8; W. Tolboom 0. lijnklievers )ot Zn. 1 t/m 10. Speeltuin Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat onderscheidt zich vooral met een mini-dierenweitje, maar heeft ook een nieuw piratenschip. Foto: Henk Bouwman Leidse speeltuinen bieden voor elk wat wils leiden - De Efteling, Duinrell en Six Flags. Het zijn voor velen vas te zomeruitjes. Maar met een dusdanig prijskaartje datje er niet een paar keer per jaar naar toe gaat. De vele speeltuinen in Leiden zijn voor de rest van het jaar een alternatief en voor de kleinsten misschien wel net zo leuk. Maar wanneer zijn ze nu open, en waar staat er voor pap pa en mamma een bakkie koffie klaar? Het Leidsch Dagblad zette de vijf grootste speeltuinen op een rijtje. Speeltuin Prinses Beatrix, Schubertlaan Openingstijden: Hele jaar door 1 ik neem een vut kwartaalabonnement en ontvang n gratisI Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en oor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! ^1: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M DV tend bij automatische bon op in een ongefrankeorde envelop, naar Leidsch Dagblad, leling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. Obiedlng is geldig tot 31 december 2004) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Of Dagblad op werkdagen van 10.00 tot 17.00 uur. In het weekeinde bij gebrek aan beheerder of vrijwil ligers gesloten. Entreeprijzen: Kinderen en vol wassenen 50 cent Lidmaat schap 14,50 voor Leidse gezin nen, en 18,50 voor mensen uit andere gemeenten. Nieuw: Het klimfort. Tijdloze favorieten: De familie schommel, in Leiden ook wel de Jes genoemd. En geniet er nu nog maar van, want deze lange stalen schommels waar je met een paar man achter elkaar zit voldoen niet aan Europese veiligheidseisen en verdwijnen de komende jaren hoogstwaar schijnlijk uit de speeltuinen. Publiek: Veel buurtgenoten en Voorschotenaren. Voor de rest komen er veel schoolklassen en groepen van de crèches spelen. Met mooi weer komen er - al dus de beheerder - ook veel ou ders met baby's die zich op kle den in het gras vermaken. Versnaperingen: Er is een klein winkeltje waér snoep, ijs, fris drank (40 cent) en koffie (50 cent) worden verkocht. Bijzonderheden: Bij mooi weer laat beheerder Chris van Mil het pierebadje vollopen. Ook is er een clubhuis waar de speel tuinvereniging gedurende het jaar verschillende activiteiten voor haar leden in organiseert. Speeltuin Rondom de Mare- dijk, Maredijk Openingstijden: Gedurende het hele jaar op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur geopend. In het weekeinde bij gebrek aan vrij willigers gesloten, maar leden kunnen wel de sleutel van de speeltuin ophalen bij een ver enigingslid in de buurt. Entreeprijzen: Voor niet-leden 50 cent. Gezinslidmaatschap kost 15 euro. Nieuw: De Kabouterklauter; een uitgebreide klim-, schom mel- en glij toren. Tijdloze favorieten: De kabel baan, schommels en de even- wichtsbaan die vorig jaar werd geopend. Publiek: De bezoekers komen volgens beheerder Ralf Vink overal vandaan, maar het me rendeel van de leden bestaat uit buurtbewoners, wat Leiderdor pers en een enkele Oegstgeeste- naar. Versnaperingen: Snoep, ijs, fris (40 cent), koffie (40 cent) Bijzonderheden: De speeltuin heeft naast een clubhuis waar ook activiteiten voor ouderen worden georganiseerd, een voetbal/basketbalkooi voor jon geren. Deze is ook buiten ope ningstijden toegankelijk via een zij-ingang. Bovendien heeft de speeltuin een mooi zwembadje dat normaal gesproken bij warm weer open is. Dit jaar is het echter de vraag of beheer der Ralf Vink het bad kan laten vollopen omdat de kosten van het onderhoud nogal zwaar op de verenigingsbegroting druk ken. Speeltuin De Merendroom, Milanenhorst Openingstijden: Iedere dag - dus ook in het weekeinde - ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Gedurende de zomervakantie is de speeltuin vier zaterdagen ge sloten omdat de vereniging dan uitjes organiseert voor haar le den. Entreeprijzen: Kinderen vanaf twee jaar die geen lid zijn beta len 50 cent. Een gezinsfidmaat- schap kost 10 euro per jaar. Hieraan is een maximum van tien kinderen per gezin verbon den. Nieuw: Een dezer dagen gaat de nieuwe midgetgolfbaan open. Ook verwacht de speeltuin nog nieuwe schommels en buiten tafels waaraan spelletjes kun nen worden gespeeld. Tijdloze favorieten: het nog vrij nieuwe klim-, glij- en schom melfort en de draaimolen. Publiek: Het merendeel van de bezoekers komt uit Leiden en Leiderdorp maar de vereniging heeft ook leden die in Noord- wijk en Roelofarendsveen wo nen. Versnaperingen: De Meren droom heeft een vrij uitgebreid winkeltje, waar behalve limona de (20 cent), koffie (50 cent), snoep en ijs ook patat (1 euro) en kroketten en frikadellen worden verkocht. Dit alles kan binnen maar ook buiten op het terras genuttigd worden. Bijzoriderheden: De midgetgolf baan en de zomeractiviteiten die de speeltuinvereniging voor haar leden organiseert. Speeltuin De Speelschans, Roomburgerpark Openingstijden: De Speelschans heeft op dit moment geen be heerder en is altijd geopend, 's Avonds wil de speeltuin ook nog wel eens dienen als hang plek. Entreeprijzen: Geen. Nieuw: Binnenkort wordt een waterpomp met watergoten in gebruik genomen. Tijdloze favorieten: Als er een beheerder is kunnen de kinde ren op skelters rijden. Bij de wat oudere kinderen is vooral de grote bandschommel in trek. Publiek: De speeltuin trekt veel kinderen uit de Professoren- en Burgemeesterswijk en aangren zende buurten. Het is met na me voor peuters en kleuters een geschikte speelplaats. Er zijn voor hen relatief veel speeltoe stellen en de speeltuin is voor hun ouders redelijk overzichte lijk. Versnaperingen: Geen. Bijzonderheden: Gratis en altijd geopend. Speeltuin Zuiderkwartier, An jelierstraat Openingstijden: Maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag is de speeltuin negen van de tien keer - want afhankelijk van vrijwilligers - open van 13.00 tot 16.00 uur. Entreeprijzen: Kinderen vanaf 1 jaar die geen lid zijn betalen 50 cent. Een gezinsfidmaatschap kost 12,50 euro per jaar. Nieuw: Het piratenschip en het klimfort. Tijdloze favorieten: De dieren, de familieschommel, en de touwdraaimolen. PubliekDeze grote speeltuin trekt veel publiek. De meeste bezoekers komen uit de omlig gende wijken, maar ook men sen uit andere delen van de stad en zelfs uit andere ge meenten weten speeltuin Zui derkwartier te vinden. Versnaperingen: Zuiderkwartier heeft net als de Merendroom een vrij uitgebreide winkel. Be halve koffie (50 cent) en limo nade (30 cent) is er snoep, ijs, en eten zoals tosti's en broodjes worst te koop. BijzonderhedenDeze speeltuin heeft een mini-dierenweitje met geit Marie en haar twee kinderen, wat cavia's en konij nen. Ook kunnen kinderen zich uitleven met Oudhollands ver maak als steltlopen en worden bij mooi weer de plastic zwem baden gevuld. Het Zuiderkwar tier beschikt over veel speeltoe stellen en heeft een groot terras voor ouders. Het oogt vol en druk. Om te voorkomen dat ou ders het overzicht verliezen is voor de kleinsten een apart deel van de tuin gereserveerd. Bin nen dit hek staan speeltoestel len die voor peuters en kleuters geschikt zijn. Ma rijn Kramp door Eric-Jan Be rend sen leiden - Het CDA in de Leidse gemeenteraad heeft aan het college van burgemeester en wethouders gevraagd waarom zes verkeersdrempels op de Zwartemeerlaan in de Meren- wijk zijn weggehaald terwijl ze daar pas enkele maanden eer der waren aangelegd. Vorig jaar verschenen er op die plek na een herinrichting acht verkeers drempels samen met een af scheiding tussen fietspad en rij baan. Ook is dat stuk van de weg toen nieuw geasfalteerd. Het CDA verbaast zich dat zes van de acht verkeersdrempels inmiddels zijn verdwenen en wil graag weten wat het kost om één zo'n drempel aan te leggen en wat het kost om een drempel weer weg te halen in clusief het opnieuw asfalteren van dat stuk weg. Het CDA be klaagt zich bovendien over het feit dat waar de verkeersdrem pels zijn weggehaald momen teel de afscheiding tussen rij baan en fietspad ontbreekt. De christen-democraten vragen zich verder af waarom de drem pels 'ineens' zijn weggehaald. „Waren er klachten van busbe drijven of ambulances en brandweer", zo willen de raads leden Wïm Bleijie en Abraham Flippo van B en W weten. „En als er inderdaad klachten waren waarom voert u dan geen over leg met die bedrijven voor u drempels gaat aanleggen? En als er geen klachten waren, waarom heeft u dan besloten die drempels weg te halen?" Tot slot wijst het CDA-duo het college erop dat er wel wat zui niger met het geld mag worden omgesprongen. „Deelt het col lege de mening van het CDA dat de schaarse financiële mid delen die beschikbaar zijn voor het noodzakelijke wegenonder- houd efficiënter dienen te wor den aangewend?" De gemeente laat weten dat de vragen van de raadsleden niet eerder dan volgende week kun nen worden beantwoord. (advertentie) I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Of Dagblad Maar liefst één op de drie vrouwen ondervindt hier de alledaagse ongemakken van. ANTISTAX capsules hebben een natuurlijke oor sprong en bevatten een krachtig extract van rode wijnstokbladeren. Dit extract bevat flavonoïden, waarvan bekend is dat het goed is voor soepele aderen en dat het de doorbloeding in de benen bevordert. ANTISTAX is ook verkrijgbaar in een verfrissende Cooling Gel. JA, ik ontvang graag 2,- korting op Antistai Naam: Adres: Postcode: Plaats: Bank-/gironummer; CU Ja. ik wil graag op de hoogte gehouden worden over Antistax. Ik stuur deze coupon met de kassabon van een Antistax verpakking in een gesloten envelop naar Antistax 2,- korting. Postbus 8037, 1802 KA, ALKMAAR. Per adres slecht Mn waardebon Bij inzending zander kassabon, onjuist ingevulde coupon ol mei gefrankeerde envelop vervalt hel recht op vergocdiging. Omcirkel het aankoopbedrag op de kassabon. Deze actie loopt t/m 25 juf 2004. Inzendingen na deze datum worden niet meer m behandeling genomen. Over deze act» kan gaen correspondentie worden gevoerd. Voor meer informal te kunt u belten met de grabs ANTISTAX tntocmabcljn 0000-26847829 o( kqk op www^ttrstaa ni

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13