Fonds voor ondernemer in de maak LEIDEN REGIO 'Elke dag golfen is niet mijn stijl i 135® 14? Aandacht voor het kind in de Peurbakkentocht Wijnkans van de maand! Prijsvergelijking in het Algemeen Dagbla van 26 juni jl wijst uij ssssr7 duiven- Berichten et De Weerklank wil extra kosten asbest niet betale Call Gall duurst, Dirck III goedkoopst Iili Centrum Club 58 eert vrijwilligers leiden - Stichting VTV/Centrum Club 58 aan de Gabriël Metzu- straat houdt wekelijks 25 ver schillende activiteiten voor mensen met een verstandelijke handicap. Zo'n 130 vrijwilligers maken het mogelijk dat de 400 deelnemers van de club een leuke hobby kunnen uitoefenen of sporten. Daarbij moet wor den gedacht aan zwemmen, muziek, dansen, schaatsen of de hobbysoos. Als afsluiting van het activiteiten jaar worden de vrijwilligers vrijdagavond be dankt met een vaartocht over de Kagerplassen. De leden van Centrum Club 58 varen ook mee. Elfgrachtentocht bij Lakenfeesten leiden - Tijdens de Lakenfees ten wordt zondag de tweede Leidse Elfgrachtentocht gehou den. Dat is een sloepentocht langs mooie en leerzame plek jes van Leiden met een wed strijdelement. Dit jaar zijn ook 25 'opvarenden' welkom die niet over een eigen boot be schikken. De start heeft plaats bij de Grote Beer aan de Rem brandstraat om 12.30 uur. Fi nish en prijsuitreiking zijn van af 16.00 uur, eveneens bij de Grote Beer. De opbrengst van de vaartocht gaat naar 'Kinder werk', een project om de ach terstandsituatie te verbeteren van Nederlandse en buiten landse kinderen in de Leidse binnenstad. Open bij huis K8<0 woensdag 30 JUNI 2004 leiden - De christelijke Muziek vereniging Kunst en Genoegen houdt vanavond van 19.00 tot 20.00 uur open huis in het club gebouw aan de J.C. de Rijp- straat 29, op industrieterrein De Waard. K&G is een grote vereni ging met een zeer goede repu tatie. Op het Wereld Muziek concours werden prijzen in ontvangst genomen door zowel het jeugd- als het seniorenor kest. Om het hoge niveau te waarborgen heeft K&G een pro fessionele muziekschool. In de maand september begint K&G met gratis muzieklessen. Er wordt bekeken of de leerling enthousiast is, muzikaliteit in zich heeft en welk instrument geschikt voor hem is. De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Haasdonk. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras P. de Mooij 1, 2, 4, 6, 8; Straat- hof/v.d. Berg 3; P. Landesber- gen 5, 10; R. v.d. Geer 7; L. Pola- nen 9. P.V. Leiderdorp geen gegevens ontvangen P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 2, 3, 4, 6, 8, 10; Com. v.d. Poel/v.d. Kooy 5; 5. van Iterson 7,9. Vanuit Chantilly. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras Straathof/v.d. Berg 1; R. v.d. Geer 2, 3, 5; P. Landesbergen 4, 6, 7, 8, 9,10. P.V. Leiderdorp geen gegevens ontvangen P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn. 1, 4, 5, 6; F. Ladan 2, 3, 10; S. van Iterson 7, 8,9. Voor het onderwijsbeleid van de gemeente Leiden heeft scheidend locatiedirecteur Veldman geen goed woord over. „Leiden geeft niet al het geld dat via het gemeentefonds van het rijk voor onderwijs komt, ook daadwerkelijk aan onderwijs uit. Dat is een schande." Foto: Mark Lamers Locatiedirecteur Veldman ruilt Visser 't Hooft Lyceum na 34 jaar voor kibboets door Robbert Minkhorst leiden - De oprichting van een ondernemersfonds voor de kerstversiering, evenementen en de verfraaiing van een winkel- of bedrijvencentrum, is een kwestie van de tijd. Datzelfde geldt voor de invoering van de voor onder nemers verplichte bijdrage, die het fonds moet voeden. In de branche en onder politici is in middels genoeg draagvlak. Kort na de zomer gaan onder nemers om tafel met wethou der Geertsema (economische zaken) en ambtenaren. Politie ke partijen en branche-organi saties LVI, de Kamer van Koop handel, MKB en Centrumma nagement sporen hen aan om van dat overleg een succes te maken. „De conclusie is dat er in het georganiseerde bedrijfs leven een sterk tot zeer sterk draagvlak bestaat voor het voorstel", schrijven de onder nemersorganisaties in een brief aan de gemeenteraad. Van de politieke partijen huivert vrijwel alleen de WD. Het voorstel komt uit de koker van het bedrijfsleven zelf - in dit geval van centrummanager Strijk. Ondernemers storen zich aan de gebrekkige onderlinge bereidwilligheid om te betalen voor zaken als de intocht van Sinterklaas, de kerstversiering of een groter evenement op de Beestenmarkt of de Garen- markt. Vooral de winkeliersver eniging Haarlemmerstraat lijdt daaronder. Het zijn met name de filiaalzaken die een pas op de plaats maken; wel de lusten, niet de lasten. Lfon< 'een Verf Het ilia ten net ove 0 ijn vo aa M' De oplossing is orn alle o nemers te laten betalen bijzondere activiteiten, voor moet dan een apart worden opgericht. Strijk zo'n oplossing rechtvai omdat in principe alle ond mers profiteren van evene ten. Wel is een eerder vodjjV^ van zijn hand aangepast n jj( tiek uit de branche. Zijn spronkelijke idee was da geld uit het ondememersf ten goede kwam aan de L binnenstad. Winkeliers 0 Luifelbaan in Zuidwest roe zich; zo werden zij gedw< mee te betalen aan de k; ze zich van het brood eten. Nu kunnen ook de menten die de Luifelbaan jaar rond 5 mei organii 'en worden betaald uit het a fonds. Hoe het fonds wordt gevoij, nog niet bepaald. Voorgest om de ozb voor onderriem ltë zij krijgen een aparte aans iets te verhogen. Zo komt jaar een paar honderddui £0 euro vrij. Of de heffing we] !rni hoog még, is onduidelijkere ozb voor bedrijven is aar^eu voor huizen gekoppeld enLgj. een maximum verbondenjt Vl de belasting op dat maxiigoo zit, zou automatisch de voor woningen omhoog gaL|f Bij de uitwerking van het is de financiering ervan eer |f de onderdelen die de ond< mers en de gemeente ook.nd< der uitzoeken. Politieke paijani krijgen in september te hse hoe het met de vorderi lijk staat. De ondernemers stil ernaar om het fonds op 1 j ari 2005 op te richten. inn lev De door Marijn Kramp leiden - Energiek loopt hij door het schoolgebouw aan de Kagerstraat, vol vuur pratend over het onderwijs. Fred Veldman is allesbehalve een oude uitge bluste man. Toch neemt de locatiedirec teur na 34 jaar op het Visser 't Hooft Ly ceum gewerkt te hebben, afscheid. Maar Veldman doet dit niet om te gaan genie ten van een rustige oude dag. Nee, de Rijnsburger treedt ver voor zijn vut- en pensioengerechtigde leeftijd uit het on derwijs om op 55-jarige leeftijd met zijn vrouw Ria in een kibboets in Israël aan de slag te gaan. Hij begon op zijn twintigste in het on derwijs als leraar wiskunde in Haarlem. Aanvankelijk was dat een tweede bij baantje naast zijn studie, maar al snel kwam hij op het Visser 't Hooft Lyceum terecht en daar is hij nooit meer wegge gaan. Van leraar wiskunde werd hij con rector en uiteindelijk locatiedirecteur van 'zijn' vestiging aan de Leidse Ka gerstraat. „Ik ben erg jong begonnen, dat raad ik eigenlijk niemand aan. Maar ja, ik kom uit Rijnsburg hè. Daar wordt een duidelijk onderscheid tussen stude ren en werken gemaakt. Achteraf gezien had ik liever nog wat langer om me heen gekeken. Dat ga ik dan nu - op latere leeftijd -r- in wezen alsnog doen." Spijt van rijn keuze voor het onderwijs heeft hij nooit gehad. „Het onderwijs is heerlijk. Maar de regelgeving eromheen, al die managementtermen, daar heb ik soms wel moeite mee. Het gaat op scho len om de kinderen, vind ik. Die moeten voorop staan." De autonomie van scho len mag dan door de jaren heen rijn toe genomen, de regelgeving heeft een zelf de groei doorgemaakt. De problemen in het onderwijs zijn volgens Veldman zo'n tien jaar geleden begonnen, toen de ge meente de verantwoordelijkheid voor de schoolgebouwen van het rijk overnam en veel scholen fuseerden. Bij die fusies werd tevens de financiële verantwoorde lijkheid bij de scholen gelegd. Zij krijgen geld van het rijk voor personeel en on derwijs en het geld voor het onderhoud van de gebouwen loopt via de gemeen te. Voor die gemeente heeft Veldman geen goed woord over. „Leiden geeft niet al het geld dat via het gemeentefonds van het rijk voor onderwijs binnenkomt, ook daadwerkelijk aan onderwijs uit. Dat is een schande. Als je met de mond belijdt dat je onderwijs zo belangrijk vindt, moet je dat ook in de praktijk brengen. Maar dat doet Leiden niet. De politiek wil van alles, maar geld: ho maar. Stel je eens voor dat Leiden straks vliegkamp Valkenburg mag volbouwen en dat jij daar een school moet neefzetten. Dan ben je echt niet blij. Het is wat dat be treft te hopen dat Katwijk daar aan de slag mag. Die gemeente gaat een stuk beter met zijn scholen om en geeft het onderwijs tenminste waar Het recht op heeft." Ondanks die vermaledijde regelgeving en bureaucratie, is en blijft het onder wijs prachtig om te doen, vindt Veld man. „Ons vertrek is dan ook een heftige beslissing. Maar wij hebben altijd tegen elkaar gezegd: als het goed gaat met de kinderen, gaat het goed met ons. Nu de kinderen op eigen benen staan, is dat mogelijk. Het biedt ons de kans het roer om te gooien." En dat, zo besloot het echtpaar, gaat niet een beetje om, maar volledig. „Ons oog viel op een adverten tie van de kibboets Nes Ammim. En dat sprak ons direct aan." De betreffende kibboets in het noorden van Israël is op gericht als christelijke solidariteitsbetui ging aan het joodse volk. „Dus niet aan de politiek van de staat Israël", bena drukt Veldman. „Dat is wat anders." De kibboets is een klein dorp dat be schikt over ruim 100 hectare landbouw grond. een hotel, een school en een kerkgebouw dat tevens dienst doet als studiecentrum. De belangrijkste ideële doelstelling van Nes Ammim is om de contacten tussen de Joden, Arabieren en christenen te bevorderen en verbroede ring teweeg te brengen. Veldman: „We hebben ons in de kib boetsgemeenschap en de omgeving ver diept en ervoor gekozen daar minimaal twee jaar op vrijwillige basis te gaan werken. Vervolgens zijn we gaan kijken naar de economische consequenties van dit besluit. We rijn niet schatrijk, dus als wij over twee jaar of later, terugkomen, moet ik toch weer ergens een baantje vinden. Sommige mensen vinden dat riskant. Maar wij willen niet uitgaan van onze financiële mogelijkheden en ver volgens kijken wat daarbinnen mogelijk is. Wij vinden dat je eerst moet weten wat je in het leven wilt. Hoe je dat ver volgens voor elkaar krijgt is van later zorg." Bovendien hechten de Veldmannen niet zo aan het materiële. Dat komt onder andere doordat ze al sinds de jaren tach tig betrokken rijn bij allerlei hulpprojec ten in het buitenland waaronder hulp transporten naar Roemenië. „In dat soort landen ontdek je de betrekkelijk heid van de welvaart van het westen." „Je kunt wel elke dag gaan golfen, maar dat is niet mijn stijl. Ik bedoel, het is on getwijfeld een fijne hobby, maar als dag besteding? Nee. Je bent, zo is mijn op vatting, er op de wereld toch voor de an der. Uiteraard moet je goed voor jezelf zorgen, want als je dat voor elkaar hebt, kun je heel veel voor anderen beteke nen." door Floor Ligtvoet leiden - Het schoolbestuur van basisschool De Weerklank wei gert voor de extra kosten op draaien nu de asbestsanering van het schoolgebouw duurder is uitgevallen dan verwacht. Het saneringsbudget van de ge meente Leiden voor de school voor slechthorende kinderen en kinderen met spraak- en taal moeilijkheden - ongeveer 235.000 euro- blijkt niet toerei kend te rijn. De school heeft ruim 35.000 euro meer uitgege ven. De Weerklank heeft inmid dels bij de gemeente een be zwaarschrift ingediend. Het schoolbestuur wil extra geld om zo alsnog alle rekeningen te kunnen betalen. Volgens locatieleider N. Raaphorst van De Weerklank staat de Leidse school aan de Robijnstraat volledig in haar recht. De Weerklank moest noodgedwongen wel meer geld uitgeven aan het verwijderen van asbest, legt hij uit: „Tijdens itek °g de sanering kwam een asl^d; specialist nog meer asbesi ^en gen." De school had dus ing andere keus dan ook dat tever wijderen, vindt Raaphorst. teraard hebben de werklui dat rekening extra werk bracht." Het asbest werd aangetrofff Hoe het plafond van de gymzaq de wand van de aula. Eaj|] had het bedrijf Ascor Analy opdracht van de gemeen Q1 asbest geconstateerd in plaatmateriaal en de syst#*D plafonds. De gehele saner ie1 operatie die vorig jaar z<ud; plaatshad,zou oorspronl ch betaald worden uit de re: vH onderwijshuisvesting en hedt i meentefijke asbestfonds. >P* de overschrijding van het 13 get wil de gemeente echterppt opdraaien. Het bestuur vaiPor Weerklank hoopt nu bijHa; commissie voor beroep- er efc zwaarschriften haar gelijk 0 de len. De uitspraak van de rfl li missie wordt binnen maand verwacht. )0l( (advertentie) De oproep voor de Peurbak kentocht hangt al achter het raam van kinderopvang De Watergeuzen aan de Barentsz- straat. Lieve papa's en mama's, komen jullie donderdag naar ons kijken in de Peurbakken tocht? Aanmoedigen of zo? Directrice Wanda de Ruiter van De Watergeuzen en kinderdag verblijf De Batavieren aan de IJsselkade, met in totaal zo'n 400 kinderen, grijpt de Peur bakkentocht morgenavond aan voor twee dingen. Ten eerste om haar business te promoten voor heel Leiden en omgeving. „En daarnaast wil ik eei^sticti- ting in het leven roepen die steun moet geven aan kinderen van wie de ouders geen geld hebben hun kroost op school reisje te laten gaan. Er rijn stichtingen en goede doelen genoeg voor het buitenland maar ik wil iets voor alle kinde ren in Leiden doen die dat no dig hebben." Volgens De Ruiter wordt het de hoogste tijd dat die stichting er komt. „Er is steeds minder geld bij scholen voor leuke dingen, terwijl het schoolreisje toch voor de meeste kinderen hét uitje van het jaar is. Dat willen we hen niet onthouden, want Er wordt nog hard gewerkt aan de peurbak van De Watergeuzen. Foto: Henk Bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timotcus Waarscnburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 niet op schoolreisje kunnen gaat ten koste van de kinderen. Scholen met kinderen van minder draagkrachtige ouders kunnen binnenkort een beroep doen op de stichting. Maar dat geldt ook voor sportverenigin gen die jeugdleden hebben van wie de ouders onvoldoende geld hebben om hen op kamp te sturen." Het wordt morgen de derde keer dat De Watergeuzen mee vaart. Twee jaar geleden voer er een schip mee vol met mini- geusjes als aankondiging voor de opening van de kinderop vang in september 2002. Vorig jaar deed er een boot vol met baby's mee aan de Peurbak kentocht en dit jaar is het the ma 'zoet voor de kinderen'. Een grote schuit met 35 leid sters van de kinderopvang, de ene nog mooier uitgedost dan de andere. „Het thema is twee ledig", aldus De Ruiter. „Aan de ene kant willen we laten zien datwij goed zijn voor de kinderen en aan de andere kant dat de kinderen het bij ons goed hebben. Daarom de len we tijdens de Peurbakken tocht suikerspinnen uit en is er een colafontein aan boord. Het is een grote fles van kippen gaas beplakt met colaflesjes waar water uitkomt. De Ruiter en haar personeel gaan regelmatig met 'hun' kin deren op stap. „Voor een boot tocht of naar de dierentuin. Zo zijn we bijvoorbeeld naar de Kaag geweest, hebben het schip aangemeerd waarna de kinderen konden zwemmen. Sommige van hen hadden nog nooit gevaren. Mijn stélregel is simpel. De kinderen van De Watergeuzen en De Batavieren hebben het goed en dan vind ik dat andere kinderen het ook goed moeten hebben. Te be ginnen bij de kinderen in Lei den." Eric-Jan Berendsen Smirnoff wodka ft,o) Amaretto Disaronno (i,o) Baileys cream (o,7) Coebergh Classic (i,o) Ketel jonge ft,o) Sonnema Berenburg ft,O) Totaal i Index Hans St. Gall van Vugt €22,49 20,65 14.95 16,95 €13.4° 16,95 c 17.95 13.95 "10,20 C 13.15 11.95 17.09 16,99 €17.99 18,45 14.09 14.5° 19.5° 20,19 18,49 15.19 14.99 E 11,29 11,3° 14.79 14.50 €13 €13.49 169,30 "5 164,70 150,10 Palacio de Sada Rosado Rosé is een wijn die we kennen als jong en fris. Dat is de rosé waar over we het hier hebben ook. Frappant is het dan om te weten dat deze Palacio de Sada Rosado voortkomt uit druiven van oude stokken. Het is bij wijnkenners een gegeven dat goede wijn afkomstig is van druivenstokken die al verscheidene jaren oud zijn. Jonge aanplant heeft zijn tijd nodig tot volle wasdom le komen. Dc wijn die we hier bezingen is afkomstig van oude druivenstokken van 45 tot wel 65 jaar oud. vergelijkbare prijs (xuadeieweek Glen Talloch Scotch Whisky hele liter elders tiara dezewee Smirnoff Vodkajie hele liter elders 2M1J heeft al dranken»

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8