Toerisme moet fors groeien ECONOMIE 'Huizenmarkt kan hogere rente moeiteloos hebben' Veel 'Melketiers' in Amsterdam Bijna helft werknemers zit achter beeldscherm Meeste winkels ondanks voetbal gewoon geopend Staking bij autobouwers Zuid-Korea Prestatiecontract voor 10 miljoen buitenlandse bezoekers in 2006 Langste non-stopvlucht: 16.668 km in ruim 18 uur Consument bepaalt succes umts Polen vooruit pnsument VS ={>1 vertrouwen SHiNGTON - Het vertrouwen i de Amerikaanse consu- nt in de eigen economie is in i op het hoogste peil in twee r beland. Dit heeft het on- zoeksinstituut Conference d gisteren gemeld. De in die de Conference Board ir het meten van het vertrou- hanteert, steeg van 93,1 iten in mei naar 101,9 pun- i. Economen waren uitge- in van een stijging tot 95. pdafone mengt th in prijzenslag iJastricht - De prijzenslag in 3®telecomsector lijkt zich uit te 6jiden van sms-berichten 57tr de nieuwste technologie 2 Hts. Telecombedrijf Vodafone aft gisteren de prijs voor in- 4 jnetkaarten voor de laptop Jaagd voor zakelijke grootge- 2likers. Vodafone komt met ^prijsverlaging een dag voor- 2[grote concurrent KPN de lfde dienst gaat leveren, g^afone mengt zich ook in de 27izenslag voor sms. Voor bel- smet een vooraf betaalde te- j|onkaart zakt de prijs per be- aht naar 9 cent. Eerder ver fden KPN, Hi Prepay en Tel- ifal de prijzen. $Ni schrapt -inen in België ïntLEN - DSM schrapt 62 ba- bij de Belgische dochter d Citrique in Tienen. De re- i4nisatie is bedoeld om de 'jductie van citroenzuur con- iferend te maken. Dat heeft §chemieconcem gisteren be- ^dgemaakt. Bij de reorgani- zijn 73 werknemers be- 1 jjken. Van hen krijgt een 8^i aantal ander werk. 1 lachtzaamheid de schroothoop haag - Schrootverwerken- 6i>edrijven, die volgens de wet 3plicht zijn te controleren op ioactief besmet schroot, 6!iden zich 'slecht' aan de re- Dat is de conclusie van ij rapport dat de VROM-in- 4jCtie dinsdag heeft gepubli- jd. Van de 494 schrootver- 3|kers in Nederland zijn on- ^«er 130 bedrijven volgens de ïöpenergiewet verplicht het fr en andere metalen te con- leren op radioactieve be- ittting. Bij controles vorig is gebleken dat bijna 40 jcent van die bedrijven zich i?t aan die regel houdt. jchtvaart is Irak 1SARS te boven 2Jève - De luchtvaartsector itft zich volledig hersteld van liegatieve gevolgen van de ggziekte SARS en de oorlog in S. De eerste vijf maanden dit jaar lag het passagiers voer 19,4 procent boven het ïau van dezelfde periode in 3. De maatschappijen heb- I zelfs meer reizigers ver- rd dan in 2000, het laatste ^male' jaar voor de lucht- 3ft, aldus de internationale Tpisatie voor de burger- Vtvaart IATA 2i Jastingdaim i Yukos terecht 4KOU - De vordering van 4j miljard roebel (2,8 miljard j>) achterstallige belasting li de Russische fiscus aan 'jolieconcern Yukos is legi- 2|i en wordt met onmiddellij- 2tigang van kracht. Dat heeft mof van beroep in Moskou 2pren bepaald. Yukos, de op ijna grootste olieproducent Rusland, heeft van het hof 2( maanden de tijd gekregen 2jde belastingaanslag te beta- esel wordt edkoper haag - De prijs van diesel is 'leren wat gedaald. Marktlei- u'Shell verlaagde de prijs voor 6i liter diesel van 86,5 euro- 133|tnaar 85,9 cent. De advies voor benzines bleef onge- iigd. Shell hanteert interna- jale productnoteringen bij iepaling van brandstofprij- Daarbij speelt niet alleen llieprijs een rol, maar onder fr ook de wereldwijde vraag. itsubishi zakt ieds verder weg ro - Het Japanse autocon- i Mitsubishi heeft meer geld ig voor een reddingsopera- ïet trekt nu ruim 5 miljard ir uit om het vertrouwen in uedrijf te herstellen en de open op te krikken. Mitsu- i is in de problemen geko- door een aantal terugroep- !s. Mitsubishi zal een groot tèt nieuwe aandelen verko- onder meer aan de Japan- tvesteerder Phoenix Capital, door veranderen de eigen- isverhoudingen bij het Ja- le autobedrijf. Phoenix It de grootste aandeelhou- in neemt daarmee de fs in van het Duits-Ameri- Ise DaimlerChrysler. woensdag 30 juni 2004 den haag/gpd - Steeds minder mensen werken in Nederland onder tijdsdruk. Vorig jaar gaf 28 procent van de werkenden aan regelmatig onder hoge tijdsdruk te werken. Dat aan deel daalt al vier jaar achtereen. Het percentage mensen dat beeldschermwerk doet, blijft toenemen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Bijna de helft (47 procent) moet een compu ter gebruiken, dat is zes procent meer dan in 1997. Vrouwen werken verhoudingsgewijs iets vaker achter een beeldscherm dan mannen. Een grote min derheid (40 procent) geeft aan regelmatig in een hoog tempo te moeten werken. Vuil en lichamelijk zwaar werk wordt al jaren door ongeveer twee van de tien mensen ver richt. Zij moeten regelmatig kracht gebruiken tijdens hun werk. Negen procent heeft te maken met veel lawaai en heeft moeite zich verstaanbaar te maken. Deeltijders voelen ove rigens minder tijdsdruk op hun werk dan mensen met een vol ledige werkweek. Uit de CBS- gegevens blijkt dat tijdsdruk het meest wordt gemeld onder ou dere werknemers van boven de 45 jaar. Werknemers tussen 25 en 44 jaar moeten relatief vaker in een hoog tempo werken. seoul - Enkele tienduizenden werknemers in de Zuid-Koreaanse auto-industrie hebben gisteren een werkonderbreking gehouden. Ze eisen een loonsverhoging van meer dan io procent en willen delen in de winst. Daarnaast zouden de werkomstandigheden moeten verbeteren. Door de staking werden fabrieken van Hyundai en zusteronderne ming Kia stilgelegd. Bij Hyundai, waar 40.000 mensen werken, staan ook voor van daag protestacties op het programma. Het protest is tevens gericht tegen de uitbrei ding van de militaire aanwezigheid in Irak, waar vorige week een Zuid-Koreaanse gij zelaar werd geëxecuteerd. Foto: AP rijswijk/anp - De woonwaren- huizen van IKEA sluiten van daag in verband met het EK- voetbal vijf kwartier eerder de deuren. Andere bedrijven in Nederland zoals Laurus, McDo nald's, Albert Heijn en Vendex KBB doen daar niet aan mee. Ikea zei gisteren dat de voetbal wedstrijd tussen Nederland en Portugal voor het werk komt. De vestigingen van IKEA zou den eigenlijk tot 22.00 uur open zijn, maar sluiten dan al om 20.45 uur. De supermarktbedrijven Laurus en Albert Heijn houden geen rekening met het voetbal. De meeste winkels van Albert Heijn sluiten op woensdag om 20.00 uur. Er zijn twintig win kels die tot 22.00 uur open blij ven. „De openingstijden blijven ongewijzigd", aldus een woord voerster van AH. Ook bij Laurus (Edah, Super De Boer en Konmar) verandert er niets. .Alles blijft gewoon zoals het is", zei een woordvoerster. Een woordvoerster van Vendex KBB laat ook weten dat er geen filialen vroeger sluiten. Zo blij ven de winkels van de doe-het- zelfketen Praxis gewoon tots 21.00 uur open. Ook fastfoodketen McDonald's laat het voetbal de agenda niet domineren. De restaurants blij ven gedurende de wedstrijd ge woon open. „Er zijn altijd men sen in het land die minder geïn teresseerd zijn in voetbal", al dus een woordvoerder uit. „Bo vendien zien we na zo'n wed strijd een piek in de verkopen en dat compenseert het ver minderde bezoek tijdens de wedstrijd ruimschoots." scheveningen/anp - Nederland moet de komende jaren 700.000 extra buitenlandse reizigers trekken. Het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) heeft met het ministerie van economische zaken een plan opgesteld om marktaandeel te rug te winnen van de directe concurrenten Duitsland, Groot- Brittannië, België en Denemar ken. Directeur H. van Driem van NBTC ondertekende gisteren in Scheveningen met staatssecre taris Van Gennip (economische zaken) een prestatiecontract. In 2006 moet het aantal buiten landse toeristen en zakelijke reizigers zijn gestegen van 9,3 miljoen in 2003 naar 10 miljoen per jaar. „Daarmee staan we weer op hetzelfde niveau als in het top jaar 2000', stelde Van Gennip. De staatssecretaris heeft de overheidssubsidie aan NBTC voor het eerst gekoppeld aan concrete doelstellingen. „We hollen verder achteruit als we niet oppassen en moeten zor gen voor een omkering." Sinds 2002 verliest Nederland marktaandeel ten opzichte van Duitsland, Groot-Brittannië, België en Denemarken. Vorig jaar haalde ons land 14 procent van het inkomend toerisme en zakelijke reizigers in Noord- West Europa binnen. Dat was een jaar eerder nog 14,5 en in 2001 14,8 procent. Volgens Van Gennip moet Ne derland vanaf nu jaarlijks 1 pro cent beter presteren dan de ge middelde groei van de vier di recte concurrenten. Hierdoor moet het marktaandeel eind 2006 zijn hersteld tot op het ni veau van 14,3 procent. NBTC krijgt dit jaar 20,3 mil joen euro subsidie van het Rijk. Dat wordt tot en met 2006 elk jaar 1,35 miljoen euro minder wegens de kabinetsbezuinigin gen. Als de afgesproken doel stellingen met Economische Zaken niet worden gehaald, kan het toeristisch bureau extra kortingen verwachten. Volgens Van Gennip is het grootste gevaar van de toeristi sche en recreatieve sector dat regio's en organisaties binnen Nederland onvoldoende sa menwerken en elkaar becon curreren. „We moeten onze energie meer op elkaar afstem men en focussen op één thema in plaats van ieder voor zich." In de nieuwe promotie wordt ook door NBTC onder meer in gezet op zogeheten themajaren met internationale evenemen ten om meer buitenlandse gas ten naar Nederland te halen. Het themajaar (Dutch) Archi tectuur en Design loopt al en het centrale thema voor 2005 wordt water. Een jaar later is Rembrandt het middelpunt. Het is dan vierhonderd jaar ge leden dat de kunstschilder in Leiden werd geboren. singapore/anp-dpa - Een Air bus A340-500 van Singapore Airlines heeft maandag met succes de langste non-stop vlucht in de burgerluchtvaart voltooid. Voor de nieuwe direc te verbinding van 16.668 kilo meter tussen het Zuidoost-Azi atische Singapore en Newark bij New York had het toestel 18 uur en 35 minuten nodig. Volgens de luchtvaartmaat schappij besparen passagiers vier uur reistijd door het weg vallen van de tussenlanding in Amsterdam. Het betekent ook dat Singapore Airlines het aan tal vluchten tussen Schiphol en Newark vermindert. Door de ongebruikelijke duur van de directe vlucht beschikt het vliegtuig niet over een nor male economy class. De goed koopste klasse werd opgewaar deerd door bredere stoelen. Verder is er een business class. Singapore Airlines begon eer der dit jaar al met een recht streekse verbinding tussen Sin gapore en Los Angeles. Die vlucht over 14.700 kilometer duurt zestien uur. den haag/anp - Consumenten maken of breken de nieuwe technologie voor de mobiele te lefoon, umts. De aanbieders van mobiele telefonie doen er verstandig aan de consumen ten te paaien door de techniek voor snel breedbandinternet betaalbaar en eenvoudig te houden. Hippe en leuke tele foontoestellen zijn eveneens een absolute noodzaak, stellen Nederlandse analisten. Volgens Ed Achterberg, analist van onderzoeksbureau Tele- com.Paper, bepaalt de consu ment of umts een succes wordt, mits de dekking goed is. Zend masten voor umts hebben een vele kleinere dekking dan de huidige gprs-masten. Achter berg ziet daarom veel in een sa menwerking van andere tech nieken met umtSi zoals Wi-Fi en Edge. Het telecombedrijf KPN pre senteert vandaag de techniek voor de zakelijke markt. Het be drijf komt eerst met umts- kaartjes voor de laptop. De tele foontoestellen komen later dit jaar. Concurrent Vodafone bracht eerder dit jaar al laptop- kaarten op de markt. De zakelijke markt beslaat vol gens Achterberg maar 10 tot 15 procent van de totale markt. „De nadruk ligt momenteel nog op de zakelijke markt omdat er nauwelijks goede toestellen voorhanden zijn." Het pro bleem met de toestellen die ge schikt zijn voor umts was de maat. De mobieltjes waren erg groot. Ook liepen de batterijen snel leeg en werden de toestel len warm als er lang mee werd gebéid. Bovendien was er weinig keuze. „De zakelijke markt is een logi sche eerste stap, maar de tele- combedrijven moeten hun geld verdienen met diensten voor de consumenten." Een voorbeeld van zulke dien sten is videotelefonie: je ziet el kaar tijdens het bellen. Achter berg verwacht dat vooral de za kelijke markt en jongeren hier gebruik van gaan maken. Bert Siebrand, analist van Bank Oyen van Eeghen, heeft ech ter minder hoge verwachtingen van videotelefonie.Spelletjes, videoclips en muziekbestanden kunnen ook omzetaanjagers worden. „Maar van een echte 'killer application' is geen spra ke meer", aldus Siebrand. 'Kil ler application', ofwel een dienst waaraan consumenten grof geld zouden uitgeven, was een gevleugeld begrip waarmee de telecombedrijven tijdens de telecomhype begin deze eeuw te pas en te onpas schermden. Tijdens de veiling van umts-fre- quenties, in Nederland in juli 2000, waren de verwachtingen voor de nieuwe technologie hooggespannen. Te hoog, stel len analisten achteraf vast. „Ie dere consument zou per maand een telefoonrekeking hebben van minstens 100 euro. Uiteraard zijn er mensen die dat uitgeven, maar zij vormen zeker niet de grote meerder heid", aldus Siebrand. De koop van een licentie was een van de oorzaken dat KPN op de rand van een faillissement raakte. amsterdam/anp - In Amsterdam zijn in ander half jaar tijd negenhonderd mensen met een ge subsidieerde baan doorgestroomd naar regulier werk. Naar verwachting komen daar binnenkort nog 350 mensen bij. B en W van Amsterdam wil len zoveel mogelijk zogeheten ID'ers (de Rege ling in- en doorstromers, de voormalige Melkert- banen) aan een reguliere baan helpen. Nu werken in Amsterdam nog 5000 mensen via de ID-regeling. Het college heeft zich voor dit jaar en volgend jaar garant gesteld voor hun loonkostensubsidie. Het Rijk betaalt niet langer mee aan het gesubsidieerde werk. Wethouder Aboutaleb pleit voor verlenging van betaling door het Rijk. Hij vindt dat de regeling nog altijd zijn dienst bewijst om langdurig werk lozen aan het werk te helpen. Zeker nu extra in spanningen vaker leiden tot een reguliere baan. Warschau - Ook Polen wordt opgestoten in de vgart der Europese volkeren. Twee constructiewerkers zijn op hoog niveau bezig in de Poolse hoofdstad Warschau. In het centrum van de stad verrijst een kantoren- en winkelcentrum. Het is een van de grootste bouwwer ken in Europa en kost ruim 400 miljoen euro. Volgens projectontwik kelaar ING Real Estate wordt het complex geopend aan het eind van 2005. Foto: Reuters/Katarina Stoltz door Koos van Wees den haag - Een verhoging van de rente pakt desastreus uit voor de huizenmarkt, zegt hoogleraar volkshuisvesting Peter Boelhou wer van de TU in Delft. Niet waar, meent chef-econoom van de Rabobank Wim Boon stra. Die markt kan een hogere rente moeite loos hebben. Boelhouwer en Boonstra reageren op de voor vandaag aangekondigde verhoging van de rente in Amerika. Voor het eerst sinds jaren zit er weer een stijgende lijn in de historisch lage rente daar. Een gevolg van de aantrek kende economie en de behoefte aan geld. De Amerikanen zelf verwachten dat andere eco nomieën in de wereld zullen volgen. Met in grijpende gevolgen voor de huizenmarkt, als de banken de verhoging doorberekenen in de hypotheektarieven. Boelhouwer is stellig. Een forse stijging van de kapitaalmarktrente met twee tot drie pro cent staat gelijk aan twintig tot dertig procent lagere huizenprijzen. De woningmarkt stort dan in, zegt hij. Juist die lage rente is een onmisbare pijler van de huidige prijsvorming. Als die omhoog gaat, staat er in ons land niets tegenover. De economie groeit niet, en onze inkomens dus ook niet. Stijging van de hypotheekrente, voor huizenbezitters de belangrijkste factor, gaat dan ook rechtstreeks ten koste van de koop kracht. Als de economie niet groeit en de inkomens stijgen niet, dan is het effect van een hogere rente op de huizenmarkt rampzalig", aldus Boelhouwer. „De huizenmarkt stort in en al les valt stil: er wordt niet meer gebouwd, in vesteringen blijven uit, prijzen gaan omlaag, bedrijven vallen om, er is economische cri sis." Wim Boonstra vertelt een ander verhaal. „De Nederlandse woningmarkt is niet zo rentege- voelig", zegt hij. „De meeste mensen hebben een heel lange rentelooptijd voor hun hypo theek. Voor hen maakt het weinig uit. En als de rente stijgt, wordt het effect ook gedempt door de belastingaftrek." Dat de huizenmarkt instort verwacht hij niet. Nog steeds is de vraag vele malen groter dan het aanbod. En vergelijkingen met de jaren tachtig gaan niet op. „Woningen zijn nog steeds betaalbaar, de werkloosheid is lager, de inkomens hoger, en de renteontwikkeling is gunstiger dan toen", verklaart hij. Boonstra verwacht sowieso niet dat de rente in de eu rozone stijgt. „De economie hier is zwak en bij een verhoging niet gebaat." De Vereniging Eigen Huis blijft optimistisch. „De rente staat al heel lang erg laag. Ook al stijgt zij een beetje, dan is zij waarschijnlijk nog steeds laag", aldus woordvoerder Hans De la Porte. Maar ook kleine rentestijgingen zijn nadelig, erkent hij. Starters op de wo ningmarkt komen nu al moeilijk aan bod, laat staan als de maandlasten nog verder stijgen. Ook mensen die een nieuwe rentevaste perio de moeten afspreken, zijn misschien duurder uit. De la Porte grijpt daarom terug op een gou den regel. „We hebben geen kristallen bol, maar we raden mensen altijd aan voor lange re tijd hun hypotheekrente vast te zetten. Dat geeft zekerheid."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29