Huisartsenpost laat vaak steken vallen BINNENLAND 2 Al weer negen keer van al zijn paling beroofd nbulance loopt ist bij het spoor ar cel voor hard rijden '■"{leer aandacht ensenrechten' 'Foto's inbrekers op tv, internet en in de krant' Educatief netwerk 'redder' Europese economie De nieuwe Astra. Designed to be driven Hartkwalen niet herkend en verkeerde diagnoses Babic hoort zijn vonnis ikelo - Tussen Lochem en ar hebben dinsdagochtend eg enkele uren geen treinen eden, omdat op een smal l naast het spoor een ambu- ce was gestrand. De hulp- eners wilden een automobi- helpen die zaterdagnacht in sloot naast het pad terecht gekomen. De automobilist ld bij de politie als vermist egistreerd. Pas gistermorgen Idde iemand dat hij een auto sen sloot langs het spoor had liggen. De automobilist onderkoeld. Een kraanwa- heeft de ambulance en de weggetakeld. terdam - Geen werkstraf, ir een jaar cel. Daartoe is 20-jarige Papendrechter lordeeld omdat hij vorig bij Rozenburg een dodelijk eluk veroorzaakte. Bij het pluk kwam een man uit Den ig om te leven. Hij mag bo- dien drie jaar (waarvan een voorwaardelijk) niet meer ter het stuur. Tegen de man de gebruikelijke werkstraf 240 uur geëist, maar de ïtbank vond een veel zwaar- straf op z'n plaats. De man ft volgens de politie zo'n kilometer per uur gereden ir maximaal tachtig mocht, tomobilisten die werden in- jaald, verklaarden dat het FU leek alsof ze stilstonden. Dit rag heeft een leven geëist en jierstelbaar leed veroor- Q^ct," aldus de rechter. i haag - Het kabinet moet de ï.ntgere voortrekkersrol op ^ïsenrechtengebied nieuw Hn inblazen, juist tijdens het pende voorzitterschap van Europese Unie. Dat stelt hesty International dinsdag, irganisatie vraagt het kabi- om een EU-mensenrech- jentschap op te zetten dat iU-landen gaat controleren, testy zegt dat in de meer- teid van de EU-landen jndingen voorkomen. Zo !t de discriminatie van Ro- aangepakt worden en moe- i slachtoffers van seksuele ijven beschermd worden. woensdag 30 JUNI 2004 oudega/gpd - Binnenvisser Ties Jagersma wordt er moedeloos van. In nog geen vier weken zijn z'n visfuiken negen keer door stropers leeggehaald en vernield. Deze week was het weer raak. Voor Jagersma (55) is de lol er helemaal af. „Het wordt er niet gezelliger op." „Ik vis nu 39 jaar. In de vrije na tuur en eigen baas. Maar de laatste paar jaar is er niets meer aan. In de vorige zomer hebben ze mijn fuiken 28 keer leegge haald. De palingvisserij is, ook landelijk gezien, door de ge staag afnemende vangsten toch al niet meer wat het was", con stateert Jagersma. „Onze in komsten zijn inmiddels zo laag, dat we dit jaar niet eens jonge glasaal - die kost 700 euro per kilo - kunnen kopen om uit te zetten. Terwijl die glasaal wel onze toekomst zeker moet stel len." De stropers komen in het don- 1 ker varend aan, trekken de fuik-1 stokken uit de slootbodem en snijden met een mes de netten i open, om snel de aal eruit te i kunnen halen. De stokken laten ze wegdrijven. „Zo ben ik niet alleen de vis kwijt, maar moet ik ook nog nieuwe fuiken kopen. Vorig jaar ruim honderd. Zoiets kost een vermogen. Als ze nou alleen de vis meenamen en de fuiken lieten staan, dan geven ze mij nog een tweede kans. Privacy moet wijken voor opsporing utrecht/gpd - Ook foto's van verdachten van relatief lichte delicten als inbraak en mishan deling moeten worden ver toond op tv, internet en in de krant. De privacy van plegers van dergelijke vergrijpen moet wijken voor de opsporing. Dat adviseert de landelijke se lectiecommissie opsporingsbe richtgeving aan de top van het openbaar-ministerie (OM). Die komt dit najaar naar verwach ting met een ruimere aanwij zing voor opsporingsberichten. Nu mogen alleen foto's en vi deo's van onbekende personen worden vertoond als ze betrok ken zijn geweest bij zware mis drijven als moord en verkrach ting. Burgers kunnen de politie daardoor helpen bij het vinden van verdachten. De adviescommissie vindt het nu echter tijd om ook herken bare beelden van bewakingsca mera's publiek te maken bij de licten waar vier jaar cel of meer op staat, zoals mishandeling en inbraak. Volgens de Utrechtse hoofdoffi-1 cier van justitie Rieke Samson-' Geerling, voorzitter van de ad viescommissie, is het 'zonde'1 om een krachtig opsporings-i middel als herkenbare video-L beelden en foto's alleen voor de! zwaarste categorie delicten te< gebruiken. Als het loslaten van privacybescherming van onbe-~ kende verdachten Nederland veiliger maakt, dan moet dat maar, aldus Samson-Geerling. Ook wil haar commissie tege moet komen aan de wensen uit de samenleving. Vanuit de de tailhandel klinkt al lang de roep om foto's van bijvoorbeeld veelplegers openbaar te maken. De Utrechtse politie publiceert nu al foto's van veelplegers op haar internetsite. Volgens Sam son Geerlings is Nederland nu wat betreft privacybescherming van verdachten het strengst in Europa. Ze is niet bang dat bur gers door publicatie van foto's van inbrekers en geweldsple- gers het recht in eigen hand gaat nemen. door Wilfred Simons leiden - De economische groei van China en India wordt 'een ramp' voor de Europe se economie. Talloze bedrijven in de indu strie en de dienstenbranche verdwijnen naar Zuid-Oost Azië. In de praktijk wordt al gesproken van een complete 'verhuizing" van de Europese economische bedrijvig heid. Nationale en Europese overheden moeten educatie topprioriteit geven om het tijd te keren. Directeur Ben Verwaayen van multinatio nal British Telecom deed deze sombere voorspelling tijdens het congres 'Europe, shaping the future' van de Universiteit Lei den. De Europese economie stagneert al zeker twee decennia, terwijl de Chinese economie de afgelopen tien jaar drie keer groter is geworden. Aanvankelijk verdween alleen het eenvoudige maakwerk naar Azië, maar inmiddels hevelen bedrijven ook in gewikkelde producten en diensten over. Er zijn al banken die hun complete bedrijfsad ministratie uitbesteden aan Indiase boek- houdfirma's. De Europese landen gaan de gevolgen van deze ongekende verhuizing van bedrijvig heid al heel snel voelen, maar tot verbazing van Verwaayen leeft die angst bij de bur gers totaal niet. Europeanen denken dat zij de welvaart die zij nu genieten, kunnen vasthouden. Vooral in Duitsland is dat ge voel sterk, maar ook bij ons overheerst de gedachte dat Nederland een rijk land is dat zijn sociale voorzieningen, misschien ge kortwiekt, toch in stand kan houden. Spreker minister Brinkhorst (D66) van eco nomische zaken ziet het gevaar wel. Zijn oplossing is dat de Europeanen hun ar beidsproductiviteit moeten verhogen: har der werken tegen lagere inkomens, meer uren en meer jaren. De arbeidsmarkt moet flexibeler worden: 'fire and hire' zal ook in Nederland zijn intrede doen. Voor werkne mers betekent dat een einde aan de ont slagbescherming die zij nu genieten, maar Brinkhorst noemde zijn beleid vanochtend toch sociaal: de productiviteitsverhoging die er het gevolg van is, 'zal het land welva rend houden'. Verwaayen wil dat de Europese landen en de EU onderwijs tot 'een fanatiek doel' van beleid verklaren. Er moet een 'Europees netwerk' van educatie komen, waar stu denten leren om innovatief te zijn. Zij moe ten in staat zijn om oude ideeën met nieu we te combineren en zo originele, veelge vraagde producten en diensten te beden ken. Daarmee kan Europa geld uit Azië te rughalen. Bovendien verhoogt een innova tie de arbeidsproductiviteit gemiddeld met tweederde. Slapende zwerver bijna verpletterd amsterdam/anp - Een 34- jarige zwerver is dinsdag morgen op zeer ruwe wijze in de hoofdstad gewekt. De man lag te slapen in twee bankstellen, die voor de vuilophaaldienst buiten stonden. De vuilnisman zag de man over het hoofd, toen hij met een grofvuil- grijper de twee bankstellen van de grond lichtte. De zwerver, die klem zat tus sen de twee banken, werd wakker en begon te schreeuwen. Toen de me dewerker een arm en een been tussen de banken uit zag steken, zette hij ze weer op de grond. De slaper kwam met een aantal kneu zingen en de schrik vrij. (advertentie) AUTOWEEK (nummer 11,12 en 18, maart en april 2004): 'Gespierde Astra maakt indruk.' 'Opel overtreft zichzelf; een echte rijdersauto,' 'De motor is rustig van aard en houdt zich ook op de snelweg stil. Het onderstel maakt de snelle praatjes van Opel helemaal waar.' 'Ja, de Astra is écht goed.' 'Met aandacht voor detail heeft Opel de grote lijnen in de gaten gehouden, zodat je de ruimte aan boord ook daadwerkelijk ervaart.' AUTOKAMPIOEN (nummer 5, maart 2004): 'Een fris ontwerp, vernieu wende techniek en scherpe prijzen: Opel gaat met de nieuwe Astra voor de top in de middenklasse. Eén ding is duidelijk: de ontwerpers hebben puntgaaf werk afgeleverd.' ALGEMEEN DAGBLAD (28 februari 2004): 'De nieuwe Astra is zowaar een dynamische auto geworden, die er niet alleen sportief uitziet, maar ook nog eens opwindend rijdt.' AUTOPODIUM (april 2004): 'Het nieuwe model oogt venijnig, stoer en volwassen. Hij heeft de uitstraling van een dure auto en zijn vormgeving vertoont veel aandacht voor detail.' 'De productiekwaliteit van de auto is erg goed. Alles voelt degelijk aan en blijkt mooi te zijn afgewerkt. Alle knoppen zitten op makkelijk bereikbare plaatsen en het bedieningsgemak van radio, klimaatregeling of navigatie, ondersteund door een prachtig groot kleurenbeeldscherm is voorbeeldig.' 'De auto stuurt heerlijk licht en direct.' 'Een verrassende belevenis is het rijden. Niet in de eerste plaats door het onderstel - dat is waanzinnig goed.' 'Hij is écht goed.'De Astra behoort tot de ruimste in zijn klasse en ook achterin zit je uitstekend.' 'Er is erg veel aandacht besteed aan kwaliteit.' DE AUTOTELEGRAAF (2 maart 2004): 'De nieuwe Astra rijdt verschrikkelijk fijn, een klasse beter dan zijn voorganger, en ziet er bovendien revolutionair uit.' 'Achter het stuur zitje als een prins, in goed steun biedende stoelen en met zicht op een duidelijk gegroepeerd instrumentarium.' 'Kortom het zit we! snor met de nieuwe Opel Astra.' AUTOVISIE (nummer 6, maart 2004): 'De Astra is werkelijk een dynamisch rijdend apparaat geworden.' 'Opvallender, rijker, maar vooral aantrekkelijker om in te rijden.' 'Opel zocht meer dynamiek en heeft het gevonden.' AUTO 6 MOBILITEIT (nummer 1, februari 2004): 'Met de nieuwe generatie van de Astra zorgt Opel voor groot nieuws. Ook letterlijk. In feite hoort hij bijna in de zakelijke middenklasse thuis.' HET AUTOBLADNIEUWS (nummer 6, maart 2004): 'De Astra wekt in een mum van tijd geweldig veel vertrouwen op het natte asfalt.' 'De Astro is kort gezegd een optelsom van prettige zaken, die het leven in een auto van deze tijd zo bijzonder maken. Zaken waarom je voor dit model kiest en waarmee je graag te koop loopt bij de buren of op een verjaardags feest.' HET PAROOL (18 maart 2004): 'Het uiterlijk is zelfs een beetje trendy met heldere koplampen, chroomstrips aan de voor- en achterzijde, dikke bumpers en geaccentueerde wielkasten. Ook van de binnenkant hebben de Opel ontwerpers veel meer werk gemaakt dan ooit tevoren.' Gem. brandstofverbruik en C02-uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 11,0 tot 15,9. Liters/100 km: van 9,1 tot 6,3. COz gr/km: van 218 tot 151. Dieselmotoren kms/liter. van 19,2 tot 20,4. Liters/100 km: van 5,2 tot 4,9. C02 gr/km: van 140 tot 132. den haag/gpod - Huisartsen posten hebben vaak niet in de gaten dat iemand een hartkwaal heeft. In een aantal gevallen overlijdt de patiënt daardoor. Dit blijkt uit een onderzoek van de Stichting De Ombudsman. De stichting onderzocht 72 klachten van patiënten over een verkeerde diagnose of een fou tief advies en concludeert dat de meeste klachten terecht zijn. Bij 32 zaken waarin de patiënt uiteindelijk overleed, bleek in 26 gevallen dat de huisartsen post niet doorhad dat van een ernstige situatie sprake was. Van de veertig zaken waarbij mensen door laks ingrijpen niet goed behandeld zouden zijn, waren er dertig terecht. Deze mensen hielden blijvend letsel over of werden ernstig ziek. De stichting De Ombudsman concludeert dat bij ruim een derde van de slechte diagnoses de assistent een fout heeft ge maakt. Ze vindt daarom dat de huisarts altijd eindverantwoordelijk moet blijven voor het optreden van de assistent. De wet biedt hiervoor onvoldoende garantie omdat het stellen van diagno ses niet aan de arts is voorbe houden. Assistenten moeten regelmatig worden bijge schoold en elektronische dos siers dient versneld te worden ingevoerd, zodat de huisartsen post inzicht heeft in de medi sche geschiedenis van de pa tiënt. Het dossieronderzoek volgt op een inventarisatie van klachten die de stichting in oktober naar buiten bracht in het televisie programma Ook Dat Nog! De Inspectie van de Gezondheids zorg kwam in mei dit jaar ook met een rapport waarin de huisartsenposten er niet best vanaf kwamen. Patiënten heb ben vaak grote moeite de pos ten te bereiken, ook telefonisch, en medewerkers die door de te lefoon adviezen geven, zijn on voldoende geschoold. De Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) vindt het missen van een diagnose en kwalijke zaak en zegt serieus te werken aan verbetering. „De huisartsenpost is een goe de ontwikkeling, maar organi satorisch zijn er nog de nodige startproblemen", zegt de woordvoerder. De posten zijn druk bezig met het invoeren van elektronische dossiers, waardoor het aantal verkeerde diagnoses naar verwachting fors zal dalen. Versneld invoe ren zit er volgens de LHV niet in, omdat het kabinet daarvoor extra geld zou moeten uittrek ken. den haag - Milan Babic, in 1991 en 1992 president van de Kroatische Serviërs, hoort zijn vonnis aan. De rechters van het Joegoslavië-Tri- bunaal veroordeelden hem gisteren tot dertien jaar cel wegens etni sche vervolging. Omdat hij een bekentenis aflegde, lieten de aankla gers andere aanklachten, zoals moord, vallen. Foto: ANP/Juan Vrijdag

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25