link aan le drank rvj -ï pvp|^ Groot televisiescherm bij Leids café Bad Habits moet weg Woekerprijzen voor kaartjes op zwarte markt Kassen vernield bij grote brand bollenexportbedrijf in Voorhout j«9l EU SB Jcoholgebraikers steeds jonger Extra aandacht voor Tour Rechercheteam lost in de regio 7 ramkraken op J-HlHflti'iUJ Geslaagden vandaag in aparte bijlage Goedemorgen Wat een krant Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 30 JUNI 2OO4 agblad REGIO Vanavond derland Bt' item tijdens -tunnel door Eric-Jan Berendcen hppft Hp hnrpraoplpapnhpiH hpt mavi. Hpr HarnlH PIpiitItp van RrH Hahits lammpr 7pVpt nmHat pIHprc in Hp orm leiden - Het grote televisiescherm op het Pelipleintje bij café Bad Habits moet op last van de gemeente Leiden worden weggehaald. Dat betekent dat voetbal liefhebbers de wedstrijd Portugal-Ne- derland vanavond op een gewone televi sie in de Engelse pub op de hoek van de Pelikaanstraat en de Haarlemmerstraat moeten volgen. Volgens de gemeente heeft de horecagelegenheid het maxi male aantal van vier vergunningen per jaar voor een buitenevenement opge soupeerd. De bedrijfsleiding van de kroeg verkeer de in de veronderstelling dat één ver gunning geldig was voor de duur van het gehele Europese kampioenschap en niet voor slechts één wedstrijd van Oranje. Het gemeentebestuur houdt er echter een strengere telling op na. Bedrijfslei der Harold Fleurke van Bad Habits noemt de beslissing van de gemeente 'zwak'. „Zeker omdat het hele gebeuren rond alle wedstrijden die we hier buiten hebben uitgezonden gladjes is verlo pen", aldus Fleurke. „Er is mij slechts één klacht bekend over geluidsoverlast. De horeca krijgt soms het verwijt dat er in Leiden weinig wordt georganiseerd. Nu organiseren we een spektakel en dan mag het weer niet van de gemeente. Jammer, zeker omdat elders in de stad gedurende het hele EK wel grote scher men buiten staan opgesteld. Dat vind ik oneerlijk." De bedrijfsleider probeert de komende dagen nog om van de gemeente eenma lig toestemming te krijgen om de finale buiten op een groot scherm aan zijn klanten te laten zien. „Maar dan moet Oranje vanavond wel de Portugezen ver slaan." i haag/gpd - Jonge scholie- jebruiken aanzienlijk meer |hol dan vier jaar geleden, al jonge meisjes zijn meer n drinken. Eenderde van de jrige meisjes zegt in het (kend tussen de twee en vier ten alcohol te drinken. Een- il vijftien drinkt 40 procent (en de vijf en tien glazen. staat in het onderzoeksrap- Jeugd en riskant gedrag' het Trimbos-instituut, dat daag wordt gepresenteerd, onderzoek wordt om de jaar gehouden in samen- ig met de regionale 1. Ruim 10.000 leerlingen oep zeven en acht van het onderwijs en uit alle leer- van het voortgezet onder hebben in het najaar van I vragenlijsten over drinken, in, drugs en gokken inge- 1. Het alcoholgebruik onder ilieren tot 15 jaar blijkt fors B;enomen. Van de meisjes f 12 jaar zegt ruim tweederde procent) wel eens alcohol te 1 iken, bijna twee keer zoveel in 1999. Bij jongens is dat [iets meer. Veel leerlingen )gen van hun ouders thuis al- ol drinken, zelfs op jonge lijd. Van de 12-jarigen zegt bijna de helft (46 procent) dat him ouders er geen bezwaar te gen hebben. Meer dan vier van elke tien jon gens drinkt in het weekeinde minimaal vijf glazen op 'een avond. Van die groep slaat één op de vijf jongens zelfs meer dan elf glazen per avond ach terover. Het inslaan van alcohol is voor de meeste scholieren amper een probleem. Ondanks wette lijke bepalingen (geen alcohol verkoop beneden de zestien jaar) koopt tweederde van de 15-jarige scholieren alcohol, met name in de supermarkt. Dat concludeerde de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) vori ge week ook al in een eigen on derzoek. Opvallend is dat het aantal ro kende leerlingen voor het eerst sinds eind jaren tachtig is afge nomen. In 1999 stak nog 14 procent van de scholieren da gelijks een sigaret op, vorig jaar was dat 9 procent. Het gebruik van xtc, cocaïne, amfetamine, heroine en paddo's is niet ge stegen. Pagina Gesprek van de Dag: 'Jong aan de drank, dat kan niet goed zijn' ijs wel sportliefhebbers nog in de zijn van het EK voetbal, staat dag het volgende zomerse sporteve- entvoor de deur. de wielerproloog in Jelgische Luik begint ag de Tour de Fran- e grote vraag is of de an Lance Armstrong voor le keer in de gele trui Parijs len. Vanaf vandaag in deze le (advertentie) bru lij alle beslissers in de regio Haarlem, Leiden en Velsen. vertentiereserveringen: (023) 5150 543 Goed Werken is een uitgave van HDCMEDIA COMMENTAAR SERVIE ipa haalt opgelucht adem. Tadic wordt de nieuwe nt van Servië. Tadic - lid de Democratische Partij - lalde net iets meer stemmen zijn rivaal Tomislav Nikolic. nieuw schisma tussen Euro- n Servië is daarmee voorko- ilic, ook wel omschreven als Servische Le Pen, likte de afgelopen nden een gedach- *1 dat het ergste vrezen. Zijn aan- ng zou Servië len teruggebracht olement en een vreedzame omst voor de Balkan weer jet spel hebben gezet pro-westerse Tadic heb- de Serven gekozen voor samenwerking met Euro- een zekere stabiliteit Of daartoe ook daadwerke- staat is, moet nog blijken, is en blijft een politieke ideken. Maar de volgeling |de vorig jaar vermoorde ier Djindjic heeft in elk ge- wel een democratische boodschap. Een boodschap waarop Nikolic nog nooit kon worden betrapt In tegendeel. Nikolic' ultieme droom: de Bal kan als Groot-Servië. Dat is geen droom, dat is een nachtmerrie. De meeste Serven hebben zich tijdens de tweede verkiezings ronde niet laten meeslepen in Nikolic' waanwereld. Het door de nationalist weer op geroepen beeld van plat gebrande dorpen en vluchtelingenstromen is daarmee - voorlopig? - naar de achtergrond verdreven. Tadic, die zijn land wil verlossen uit de economische malaise en snel aansluiting zoekt bij EU en NAVO, wacht intussen een lood zware taak. Het vasthouden van de democratische, stabiele lijn is in een politiek ernstig verdeeld land geen sinecure. Nu met de keuze van Tadic Europa's wens in vervulling is gegaan, is poli tieke en economische steun van die kant dan ook onontbeerlijk. Adriaan Brandenburg krant een serie portretten van de vier andere wielrenners die ooit vijf maal de Ronde van Frankrijk op hun naam schreven: Jac ques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault en Miguel g B Indurain. Morgen legt Jan tV' mirich uit hoe hij denkt de Amerikaan te kunnen klop pen. Vrijdag blikt Karsten Kroon vooruit naar de Tour. Supporters nemen bezit van de fontein op het Praca Don Pedro plein in Lissabon. Foto: ANP Lissabon - Supporters die nog geen kaartje hebben, moeten diep in de buidel tasten om het Nederlands elftal vanavond bij te staan in de halve finale van het EK in Lissabon tegen gast land Portugal. In de Portugese hoofdstad werd gisteren in het illegale circuit tussen de 400 en 600 euro voor tickets betaald. De verwachting is dat de prij zen op de zwarte markt van daag nog stijgen. Lissabon maakt het de fans van Oranje er niet gemakkelijker op. Heersen tijdens het EK in de steden Porto en Lissa bon al woekerprijzen, gisteren schoten de prijzen van hotelkamers opnieuw omhoog. Voor een simpele kamer van 60 euro betaalden sup porters 350 euro. In Lissabon was het een dag voor het duel nog vrij rus tig. Op camping Lisboa, op een meldden zich gisteren de eerste Nederlandse fans. Gisteravond bivakkeerden ongeveer 500 Nederlanders op de camping. Op het vliegveld van Lissabon landden de eerste vijf vluchten met Nederlandse supporters. éofO2O04 Naar schatting van het roRTuiilj' Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) verbleven gisteravond ongeveer 3.000 Nederlanders in Lissa- heuvel in het hartje van de stad, bon. Het CIV verwacht vandaag door Aart van der Kuijl voorhout - Een grote brand bij Moolenaar Bulbs Flowers In ternational in Voorhout heeft een deel van het kassencom plex vernield. De brand, die door de zwarte rookkolom tot in de verre omgeving was te zien, begon gistermorgen in het zogeheten Test Centre van het bollenexportbedrijf door werk zaamheden aan de kas. Nie mand raakte gewond. Het vuur in het 18.000 vierkante meter grote kassencomplex aan de Loosterweg ontstond om kwart over elf bij het vervangen van glas. In de kas lag een grote hoeveelheid verpakkingsmate riaal opgeslagen. Bij het smel ten van kit voor de nieuwe ra men zetten brandende drup pels het schermdoek in brand, waarna het vuur oversloeg naar nabijgelegen pallets met ver pakkingsmateriaal. Aanvanke lijk probeerde medewerkers van het bedrijf de brand te blussen, maar het vuur greep te snel om zich heen. Officier van dienst F. Hoogkamer: „Door de enorme hitte knapten de ruiten van de kas en begon het al snel glas te regenen. Daardoor ont stond een levensgevaarlijke si tuatie." De brandweer van Voorhout Van de kas aan de Loosterweg is ondanks de inspanningen van de brandweer niet veel meer over. Foto: Dick Hogewoning was binnen een kwartier ter plaatse en sloeg direct groot alarm. Versterking kwam van de korpsen van Noordwijk en Lisse. Hoewel er dicht bij de kassen speciale blusleidingen en waterbronnen zijn, had de brandweer volgens de officier van dienst aanvankelijk moeite om bluswater te winnen. Dat kwam doordat de sloten in de omgeving vol zaten met kroos en waterplanten waardoor de zuigers van de brandweer ver stopt raakten. De brandweerlie den, met acht wagens uitgerukt, hadden dan ook hun handen vol om de waterstroom op gang te houden. Bij de brand zijn geen gevaarlij ke stoffen vrijgekomen. Aan vankelijk werd wel gevreesd voor de aanwezigheid van as best en blauwzuur. Metingen wezen uit dat dat niet het geval was. 'minimaal' 15.000 Nederlanders in de Portugese hoofdstad. Van het Oranje-legioen zijn 8.682 fans verzekerd van een ticket. Zij konden gisteren en vandaag hun voucher van de Supportersclub Oranje inwisse len tegen een kaartje. De Sup portersclub Oranje viert zijn traditionele feestje tijdens EU RO 2004 op het Praa da Figuei- ra, in het hartje van de stad. Gisteren had Henk Groenevelt, chef van het CIV, uitgebreid leiden/regio - Een speciaal re chercheteam heeft zestig ram kraken opgelost. De ramkrakers hadden het vooral gemunt op juweliers, parfumeriezaken en elektronicawinkels in het hele land. In deze regio sloegen ze zeven keer toe, in Leiderdorp, Oegstgeest, lisse, Noordwijker- hout en drie keer in Hillegom. Er zijn vijftien arrestaties ver richt, zo maakte de politie in Haarlem gisteren bekend. Vier verdachten zijn nog voort vluchtig en worden internatio naal gezocht. De inkoopprijs van de goederen van 47 van de zestig ramkraken bedraagt vol gens de politie minstens 2 mil joen euro. De bende gebruikte bij de ramkraken, die tussen ju ni 2002 en maart 2004 werden gepleegd, mogelijk zo'n 140 ge stolen auto's, een deel voor het rammen en een deel om mee te vluchten. De verdachten, mannen en vrouwen in de leeftijd van 24 tot 53 jaar, konden worden op gepakt na informatie van juwe liers, hardnekkig speurwerk en DNA-onderzoek. Van de vijftien aangehouden verdachten zitten er nog acht vast. Pagina R3: 'Over twee weken lopen deze criminelen weer vrij rond' overleg met de autoriteiten in Lissabon. „De Portugese politie gaat er vanuit dat het in elk ge val een feest wordt. Hoe de uit slag ook wordt." (advertentie) 't is Woonsdag! Voor de wedstrijd goed etenl 1 Het bedrag dat je tussen 17-20.15 uur besteedt in ons I restaurant, krijg je terug als korfing op je IKEA aankopen*, j We sluiten stipt om 20.451 'Alleen vondoog geldig. Actievoorwaarden op IKEA.nl of in het restaurant. Info: 0900-235 45 32 (0.1 O/min.) IKEA www.woonsdag.nl De grootste euforie of teleurstelling over de uitslag van de schoolexa mens is vermoedelijk getemperd, maar al die duizenden die him di ploma hebben gehaald willen dat natuurlijk wel even weten. Daarom vandaag bij deze krant weer de jaar lijkse geslaagdenbijlage met een zo compleet mogelijke opsomming van de geslaagden aan de middel bare scholen in de regio. De lijsten worden op elke pagina onderbroken voor portretjes waarin door 'beken de geslaagden' uit onze regio wordt teruggeblikt op hun schooltijd. Titel nieuwe Harry Potter bekend new york - De titel van het zes de boek over tovernaarsleerling Harry Potter is bekend. 'Harry Potter en de Half-Bloed Prins', gaat de nieuwe serie heten. Dat heeft de literair agent van schrijfster J.K. Rowling gisteren bevestigd. De titel staat op de website van de schrijfster, JKRowling.com. Hirsi Ali met dood bedreigd den haag - De Haagse rap groep DHC bedreigt WD-ka merlid Ayaan Hirsi Ali in een rap-song met de dood. Het ka merlid heeft aangifte gedaan. De 'ondergrondse rap-groep' DHC dreigt in het lied de nek van het kamerlid te breken en haar 'helemaal dood te trap pen'. De rappers zingen te we ten waar het kamerlid woont. De rap is via muziekprogram ma 'Kazaa' van internet te pluk ken. Kaping Turks vliegtuig verijdeld münchen - Een Turkse man (28) heeft gisteravond gepro beerd een vliegtuig van Mün chen naar Istanbul te kapen. De piloot keerde terug naar Mün chen, waar speciale troepen de Airbus 320 omsingelden. De 150 passagiers en zeven be manningsleden in het toestel van de Turkse maatschappij Free Bird bleven ongedeerd. De politie sluit een politieke of ter roristische achtergrond vrijwel uit. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor 9,75 2? Ja, ik ontvang graag 4 weken lang i^ere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ls nog geen 0,41 per dag! Naam: M C Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum (i.v.m bezorgcontrole) e-mail adres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Ta v. Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21