EK 2004 Overmars begint op rechterkant Ruud van Nistelrooij geniet van de 'scrum' Portugal overtuigd van goed resultaat Inloopshirtje éurozoof ihirtje van obben stinkt og lekker' Bedum heet nu Robbenoord Advocaat rekent op Figo EK vandaag Hip Cocu. Foto: ANP »cu, Van der Sar cht bij record ufeira - Phillip Cocu en Ed- ïvan der Sar kunnen van- ind tijdens de halve finale op EK tegen Portugal het re el van Dennis Bergkamp jnaren. De spits van Arsenal eelde op Europese kampi- nschappen dertien inter- ids. Cocu en Van der Sar rkten tegen Zweden hun aalfde landenwedstrijd op lEKaf. rie spelers i scherp iufeira - Frank de Boer, An- ei van der Meyde en Roy ikaay kunnen zich tijdens de ve finale tegen Portugal geen e kaart meer permitteren. Bij volgende prent zijn ze voor volgende duel op het EK ge- ïorst. Bij een overwinning op tugal speelt Oranje zondag- ind in Lissabon de finale. istland maar Iden in finale ochete - Als Portugal erin agt zich via Oranje te plaat ivoor de finale van het EK, is ivoor het eerst in twintig jaar [het gastland doordringt tot eindstrijd. In 1984 was inkrijk de laatste finalist in en land. De Fransen werden in ook Europees kampioen koste van Spanje. In de vier tmooien die sinds 1984 zijn ipeeld, werd het gastland tel- ïs in de halve finale uitge- akeld. In 1988 rekende Ne land af met West-Duitsland, r later legde Zweden het idje tegen diezelfde Duitsers tijdens Euro 2000 sneuvelde fanje op de penaltystip tegen ilië. In de geschiedenis van it Europees kampioenschap ram het in totaal slechts drie er voor dat het thuisvoordeel ik tot de titel leidde. Spanje 964) en Italië (1968) profiteer- in net als Frankrijk in 1984 ii de steun van het eigen pu- ek. n helder - Danny Laan uit in Helder koestert het witte irt van Arjen Robben. De jgjetballer.wierp dat na zijn be- iQ ssende strafschop tegen Zwe- n het publiek in. De tand s' or zijn lip die Laan bij het ngen opliep, is een kleine ijs voor groot geluk. „Het b irt stinkt nog lekker. Ik ga het 'ai tuurlijk inlijsten. Met de )0 asvlekken er nog op." e 21-jarige voetbalfan uit Den elder ètapte zaterdagmorgen n( et een vriend op het vliegtuig, ander wedstrijdticket, zonder Ifs een overnachting geregeld hebben. Het duo kon nog y n kaartjes komen. Hun zit- laats en achter het doel waar |0 e beslissende penalty's wer en genomen, bleken een gou- en stek. „Na de winnende dl irafschop gooide Arjen Rob- ïii zijn shirt in het publiek. iÊi lat had ik niet gezien, omdat gi, et publiek voor me was gaan laan. Ik zag alleen maar een lit shirt door de lucht zeilen. Ik leep dat met beide handen, lijn buurman pakte met twee tl ngers een mouw en sloeg per ïgeluk met zijn andere hand mijn gezicht. Had ik een tand )a lor mijn lip. Maar het shirt as van mij, dat moest-ie toe ven." a[' ndsdien geniet Laan van zijn n' delijk faam. „SBS6 en Kees nöQsma zitten in hetzelfde ap- ad irtementencomplex. Jansma aji as jarig en ik zei: Hier, een ca- ;cjiautje. Maar je mag hem al- I en even vasthouden." al e Noord-Hollandse voetbal- ann geniet van alle aandacht, ar k ben geïnterviewd door SBS, ior Yorin en in Villa BVD." bedum/gpd - Hoe is het in Be dum, het dorp in Groningen waar Arjen Robben is opge groeid? Bedum bestaat even niet, het dorp is gedurende het EK omgedoopt in 'Robben oord'. En de bakker verkoopt 'Robbenbroodjes'. De nieuwe benaming van het dorp bedekt het blauwe plaats naambord op de toegangsweg naar Bedum. In het centrum zijn ook enkele naam wijzigin gen doorgevoerd, zoals 'Rob- bencafé Koning'. Op de Togte- maarschool, Robbens oude ba sisschool, staat 'Dit is de Arjen Robben school'. Allemaal tijde lijk. Maar in september komt Arjen Robben zelf naar Bedum. De speler opent dan met Johan Cruijff een trapveldje dat wordt gefinancierd door de Johan Cruyff Foundation. DE STAAT VAN ORANJE Bijna 24 uur per dag wordt het Nederlands elftal in Por tugal bewaakt. In het hotel aan dekast, waar geen supporter het terrein opkomt, mag een jour nalistalleen naar binnen als zijn auto en bagage door bom- menexperts en politie zijn on derzocht. Bij het trainingsveld zijn barricades opgeworpen en staan agenten dagelijks in rijen opgesteld om de mensen op af stand te houden. En in elk sta dion waar Oranje speelt, wordt de ploeg beveiligd. Het kost wat, maar de spelers - en tegenwoordig vooral de bondscoach - zijn er daardoor zeker van dat er geen 'gekkenof mensen met verkeerde ideeën in de buurt kunnen komen. Nou ja, dat denken ze. De beveiliging blijkt zo lek als een mandje. Bij de laatste training van Ne derland in het gemeentestadion van Albufeira, net voordat de ploeg naar. Lissabon afreisde, liepen de spelers rond het veld een paar rondjes voor de war- ming-up toen ze langs de rand van het veld een blonde man in trainingspak en een lichtblauw shirt zagen staan. Hij was identiek gekleed als de trainers en de medische staf van het Nederlands elftal. Hij keek de groep met een serieus gezich t toe. Maar bij elk rondje vroegen J meer spelers zich af wie die rare snijboon nu was. Pas na een halfuur besloot Theo Damen, de grote beveiligingsman rond de ploeg, eens op hem af te stap pen In twee minuten was het nieu we gezicht rond Oranje verdwe nenGisternacht kwamen we hem tegen in het oude centrum van Albufeira, Het negentiende lid van de begeleidingsstaf zat achtereen halve liter pils en aan zijn ogen te zwn was het niet dê eerste van dieavond. Toch maar eens gevraagd wat hij nu voor rol had daar op het trainingsveld. Dat was heel sim pel, legde Tilburger W., die met een oude camper naar de Algar- ve is gereden, uit Na afloop van de wedstrijd te gen Zweden had hij het inloop- shirtje van Johnny Heitinga ge kregen, Een blauwe trainings broek van kledingsponsor van Nike en een paar hardloop schoenen deden de rest. Bij het stadion was hij over een muurtje gewipt en binnen drie seconden stond hij op het veld tussen de spelers. „Ha,ha, je had die gezichten moeten zien. Maar niemand die iets durfde te zeg gen. Omdat ik dezelfde kleren droeg. Marcel van der Kraan door Marcel van der Kraan Lissabon - Mare Overmars ver vangt Andy van der Meyde van avond in de basis van het Neder lands elftal. Bondscoach Dick Ad vocaat geeft in de halve finale tegen Portugal voor het eerst in de eindronde van het EK de voorkeur aan de kleine vleugel spits van Barcelona, omdat hij in de laatste twee duels met Let land en Zweden niet tevreden was over het rendement van Van der Meyde. Bij de training in Estadio Jose Alvarade, de speciaal voor het EK gebouwde thuishaven van Sporting Lissabon, zag de rechtsbuiten van Inter de bui al hangen. Van der Meyde kreeg van assistent-trainer Jan Wou ters een hesje in een groep van louter reserves. Overmars daar entegen trainde in de partij mee bij de hele aanval en het middenveld van de basisploeg. De enige die apart trainde, was Wilfred Bouma. Als hij toch nog te veel last heeft, speelt Heitin ga vanavond in zijn plaats. Oranje hanteert de dag voor een interland steeds hetzelfde rooster op de training. Na de warming-up wordt de groep in drie partijen gesplitst, waarna er een mini-toemooi wordt ge houden met wedstrijdjes van amper tien minuten. Daarbij laat Advocaat zijn voorste linie, die gisteravond bestond uit Robben, Van Nistelrooij en Overmars, samenspelen met de middenvelders Davids en See- dorf en de verdediger Stam. In de tweede ploeg spelen Van Bronckhorst en Reiziger (de twee vleugelverdedigers van vanavond) als andere basis krachten tegen Robben en Overmars. De rest van die groep bestaat uit wisselspelers (Van Hooijdonk, Zenden, Makaay, Van der Meyde en Wa terreus). Het zijn leuke ontwikkelingen die op een EK zijn te volgen, waaruit tot op heden steeds exact was te lezen hoe Advocaat ging voetballen met zijn ploeg. De keuze voor Overmars is een zeer bewuste van de bonds coach. Tegen het aanvallende Portugal, met al zijn techniek en klasse, zal de individuele kwaliteit de doorslag geven. Het liefst had Advocaat Overmars ook tegen Zweden al gebruikt, maar de blessure van De Boer en de penaltykwaliteiten van Makaay dwongen hem andere beslissingen te nemen. Binnen de staf van Oranje is scherp gelet op de grote invloed van de vleugelspelers. Bij Por tugal en Nederland hebben Cristiano Ronaldo en Arjen Robben tot dusverre de show gestolen. „Je kunt Ronaldo wel vergelijken met Robben", zegt Advocaat. „Ze stonden allebei niet vanaf het begin in de basis. De een (Robben) vanwege een blessure, de ander vanwege... Ja, waarom hij er niet in stond, weet ik eigenlijk niet. Maar ze doen het allebei heel goed." Waar Advocaat met Overmars als nieuwe troef in de basis komt, verwacht hij dat zijn ri vaal Scolari met Figo zal spelen. De man van wie de Nederland se spelers liever niet hebben dat hij aan Portugese kant staat op gesteld, omdat hij op revanche belust is. Oranje staat vanavond voor het eerst op dit EK in een stadion dat niet geheel oranje gekleurd zal zijn. Verre van dat zelfs, wordt gevreesd. Advocaat: „Het zal nu voor tweederde in de kiemen van Portugal zijn. Maar dat is niet altijd een nadeel. Ik heb dat ook in 2000 bij het EK gezien. Dan komt de druk op het gastland te liggen. Heel Por tugal verwacht veel van de ploeg. Het is niet voor niets dat op de laatste vier toernooien het gastland in de halve finales is uitgeschakeld." Vermoedelijke opstelling: Van der Sar; Reiziger, Stam, Bouma (of Heitin ga), Van Bronckhorst; Seedorf, Cocu, Davids; Overmars, Van Nistelrooij, Robben. Ruud van Nistelrooij: „We zijn helemaal niet zo lief voor elkaar." Foto: ANP/Marcel Antonisse door Marcel van der Kraan Lissabon - De tranen van de bondscoach zijn niet nodig geweest om het groeps proces binnen het Nederlands elftal nog verder te beïnvloeden. De spelers ston den voor de kwartfinale al achter Dick Advocaat, maar de manier waarop Lis sabon is bereikt heeft volgens Ruud van Nistelrooij nog mooiere dingen teweeg gebracht. De 'scrum' van Oranje is niet meer weg te denken uit de kleedkamer en is verheven tot het ultieme onderdeel van de mentale coaching. Dat er op de achtergrond een hetze is gevoerd tegen de bondscoach, die daar door emotioneel en privé in het nauw is gedreven, heeft de voetballers natuurlijk niet onberoerd gelaten. Ze willen 'Dic kie', zoals ze hem onder elkaar noemen, ook in het midden hebben als de pep talk voor de wedstrijd in de catacomben van het stadion en op het veld van de belangrijkste mensen (Seedorf, De Boer) komt. Waar is die 'scrum' vandaan gekomen? Van Nistelrooij: „Dat is geboren voor de wedstrijd tegen Schotland in de Arena, toen-we de return van de play-offs moesten spelen. Daar sprak Clarence de groep toe en dat hebben we erin gehou den. Armen en schouders over elkaar. Tegen Zweden is het misschien meer opgevallen. We deden het vooraf, in de rust, voor de verlenging en voor de tweede verlenging. Het is iets heel in tens. Er gaat een ongelooflijke kracht vanuit. Ja, Dick moet tussen ons in staan. Ik vind het zo mooi! Er is niks mooiers dan dat moment. Iedereen in de groep gelooft er ook in." Is de ploeg, zoals Duitsland vroeger, in het toernooi gegroeid? Van Nistelrooij: „Dit is mijn eerste toer nooi, maar het speelt zich af zoals ik had gehoopt. Tegen Duitsland speelden we natuurlijk niet goed. Maar ik maakte mijn eerste goal en we speelden gelijk. Als je ziet wat er daarna is gebeurd en hoe we de eerste ronde zijn doorgeko men, dan weet je dat er toch veel ge beurd is met de groep. In de kwartfina les gaan we vervolgens door op penal ty's en nu spelen we de halve finale in het hol van de leeuw. Hoe moeilijk het hiervoor ook is geweest, nu wacht ons de allerzwaarste taak. De halve finale te gen Portugal zegt ons als elftal heel veel." Wordt de hitte opnieuw de zwaarste te genstander? Van Nistelrooij: „Ik hoop dat ons niet nog een keer overkomt wat er in Faro gebeurde. We hadden in de bus airco, in de kleedkamer was het lekker koel door de airconditioning en vervolgens liepen we in het stadion in één keer tegen een muur van hitte en droogte aan. We speelden onder een warme deken. Bij iedereen was binnen vijf minuten de keel droog. Je kon niet meer slikken en je lippen waren droog. Het was ver bo ven de dertig graden. Dat maakte mooi en snel voetbal moeilijk. De middenvel ders, Cocu, Davids en Seedorf, moesten op en neer pendelen tussen de aanval èn de verdediging. Dat was eigenlijk niet te doen. Daar is door mensen van bui tenaf weinig rekening mee gehouden in de beoordeling van die spelers. Maar ik had heel veel waardering voor die jon gens." In Lissabon was het 's avonds om half acht bij de training ook weer 34 gra den. Breekt het Nederland dan niet op dat er twee dagen minder rust zijn dan voor de Portugezen? Van Nistelrooij: „Zij hebben veel meer tijd om te herstellen. Toch zit ik er niet over in dat we vermoeid zijn. Drie dagen moeten genoeg zijn om te herstellen. Na Zweden hadden we een vrije dag, maan dag een training om verder te herstellen en in het stadion van Lissabon hebben we weer getraind naar de wedstrijd toe. Het is één tempo, herstellen, trainen en de volgende wedstrijd. Het is bovendien goed om in de 'flow' te blijven nu het goed gaat. We hebben ritme, we willen door. De trein is op gang." Nog even over dat groepsgevoel. Jullie zijn wel erg close op dit moment? Van Nistelrooij: „Je vindt ons lief, hè? Bijna on-Nederlands, ha ha. Ik zal je uit de brand helpen. We zijn helemaal niet zo lief voor elkaar. Op de training, in een wedstrijd of in de kleedkamer zijn er momenten dat het er dit toernooi heel - hard aan toe gaat. Soms vallen er dus harde woorden, maar dat moet kunnen. De belangen zijn zo verschrikkelijk groot geworden. Ik vind dat we elkaar moeten aanwijzen als het om fouten gaat. Ja, dan heb je maar een keer ruzie met el kaar. We geven elkaar daarna een hand en dan is het weer over. Dat is het mooie van de groep die er nu staat. Ik noem dat het 'mega-gevoel'. Daarom denk ik dat we 'het' met z'n allen ook gaan flik ken." door Peter van Duyl alcochete - Nu EURO 2004 zijn ontknoping nadert, telt op weg naar de eindzege elk detail. Vandaar dat bondscoach Felipe Scolari de Portugese supporters gisteren opriep om vanavond tijdens de halve finale tegen Nederland toch vooral iets met rood en groen te dragen. De verwachte Oranje-zee móet het hoofd worden geboden. De Portugezen zullen gaarne aan het verzoek van Scolari vol doen, maar niemand gelooft écht dat hun ploeg dit soort steun nodig heeft. Voor de Por tugees in de straat is er geen twijfel wie vanavond de halve finale tussen Nederland en Por tugal gaat winnen. De euforie kent geen grenzen meer in het organiserend land, waar de nationale kleuren rood en groen het straatbeeld bepa len. Nu de ploeg van coach Fe lipe Scolari van Spanje heeft ge wonnen en Engeland heeft uit geschakeld, kunnen de Portu gezen zich niet voorstellen dat het elftal zich een poets laat bakken door Nederland. Mocht Oranje zich in Lissabon langs Portugal worstelen, zal dat het startsein zijn voor een paar dagen van nationale rouw. Vanuit het hart van de selectie, door spelers en coaches, wordt vooral voorzichtigheid gepre dikt. Tijdens de laatste perscon ferentie voor het duel met Ne derland benadrukte Scolari gis teren met klem, dat Portugal er nog niet is. „We zijn blij dat we in de halve finale staan, maar ik wil er graag aan herinneren dat Por tugal nog niets heeft gewon nen", maakte de Braziliaan zijn punt. „Het eerste doel was de kwartfinale, nu staan we in de halve finale. Maar er zitten nog vier uitstekende ploegen in het toernooi, die kunnen alle kam pioen worden. Ik zou het dan ook geen mislukking willen noemen als we dit EK niet win nen." Na de thriller tegen Engeland, dat na strafschoppen werd uit geschakeld, gaf Scolari zijn ploeg een dag vrij. Sinds zater dag werken de Portugezen toe naar de halve eindstrijd. Als Portugal van Oranje wint, staat het voor het eerst in de historie in de finale van een groot toer nooi. De grote vraag in Portugal is of Luis Figo tegen Nederland in de basisopstelling zal beginnen. De.aanvoerder werd tegen En geland gewisseld en ontketende een rel door de manier waarop hij zich vervolgens gedroeg. Als een verwend kind beende hij naar de kleedkamer, tijdens de strafschoppenserie was Figo in geen velden of wegen te beken nen. Waar de vedette op dat moment was en wat hij deed, is voor de buitenwacht nog altijd niet duidelijk. Zijn gedrag is Figo in Portugal erg kwalijk genomen. De oude volksheld werd door veel van zijn landgenoten uitgekotst. Zij vonden het een schande dat een aanvoerder zijn elftal op deze manier in de steek liet. Drie weken geleden raakten de Portugezen nog in vervoering als de naam van Figo viel, in middels gaat in veel gevallen de duim omlaag. Figo heeft de afgelopen dagen geweigerd om ook maar iets over zijn wissel in het duel met Engeland te zeggen en daar bracht hij gisteren geen veran dering in. „Ik hoef me niet te verdedigen en heb niemand iets te bewijzen", zei de wereld ster. „Het Portugese volk weet wie ik ben en wat ik kan. Nu telt y alleen de volgende wedstrijd." Ondanks dit tumult is de alge hele verwachting dat Figo van avond gewoon zal spelen. De slimme Scolari heeft de zaak niet op de spits gedreven. Zijn officiële lezing luidt, dat Figo tijdens de penaltyserie in de kleedkamer voor zijn ploegge noten zat te bidden. „Ik heb geen problemen met Luis Fi go", meldde de Braziliaan. Portugal zal dus vanavond op volle oorlogssterkte kunnen aantreden tegen Oranje. Verde diger Jorge Andrade en spits Nuno Gomes hadden last van een lichte enkelblessure, maar ze zijn beiden getest en fit ver klaard. Scolari zal voor de spits- positie een keuze maken tussen Nuno Gomes en| Pauleta, de vaste nummer negen, die tegen Engeland geschorst was. Scolari noemde Nederland gis teren vriendelijk ''één van de sterkste ploegen van Europa'. Verder hield de Braziliaan zich vooral op de vlakte oier zijn opponent van vanavond. Hij roemde met name Arjen Rob ben en Ruud van Nistelrooij en merkte op dat het voetbal van Portugal en Nederland veel overeenkomsten vertoont. Eén ding wilde Scolari wél graag kwijt. Hij riep scheids rechter Anders Frisk op van avond Michael Reiziger en Ruud van Nistelrooij scherp in de gaten te houden. Volgens de Portugese bondscoach is de manier waarop Reiziger zijn verre inworpen neemt in strijd met dei regels. Bij het analyse ren van de videobanden van Oranje! jisi het Scolari ook opge vallen d^t Van Nistelrooij bij vrije trappen veel vaker buiten spel staat dan er voor wordt ge floten. Luis Figo probeert in het duel met Engeland een voorzet van David Beckham te blokkeren. Foto: Reuters/Kai Pfaffenbach PORTUGAL

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13