Jeugd komt met gemak aan alcohol ECONOMIE Modeketen Mexx wil heel Europa veroveren bedrijventekoop.nl Philips lab voor nieuwste chips Schoonebeek blij met terugkeer NAM itaris bewaakt 7 f de kwaliteit ttkzo niet dgekeurd insportbranche est Antwerpen mming Duitse drijven slechter izet Nike nam 4! met 17 procent Hoge leges zijn enorme tegenvaller voor horeca Beleggers zien 35 miljoen verdwijnen l NS bang or oersaai enstrooster Shell geeft ex-topman 1,58 miljoen mee Chinees porselein 1 iaag - Notarissen gaan een C1 kwaliteitssysteem invoe- ei m de integriteit van de be- 535groep te bewaken. Met intern toezicht moet het Li kwaadwillende notarissen •ld tuk lastiger worden om te nl leren. Dat heeft voorzitter ing van de Koninklijke No- G e Beroepsorganisatie 151) gisteren gezegd. De KNB altijd gepleit voor een on- Dj ikelijke inspectie die toe- houdt op de notarissen en svens verdachte situaties en rzoekt. Maar die lijkt van :h lan omdat de overheid een jlijke instelling te kostbaar zegt Heering. iem - De Amerikaanse au- iten hebben geen goed- >2! ng gegeven aan de antide- st, iiepil gepirone ER van Akzo il. Dat heeft het concern ren bekendgemaakt. Orga- de dochter waar het mid- n< ontwikkeld, overweegt nu i,e liddel in te trekken. „Orga- s teleurgesteld en we over- n volgende stappen in de a< ikkeling van producten de geestelijke gezond- reageerde het op het be- De goedkeuringsprocedu- de Amerikaanse voedsel- edicijnenautoriteit FDA 1 enkele jaren. Bij de be- making van de jaarcijfers 2002 meldde Akzo al dat g i keuring door de FDA ern- vertraging had opgelopen. irmeer - Vervoersbedrijven 3 Benelux waarschuwen gevaarlijke situaties op de lij Antwerpen. Daar vin- pmvangrijke werkzaamhe- 'k ilaats, maar er is nauwe- 'd langegeven welke routes teffeurs kunnen volgen. ,,We iang dat er vroeg of laat er lukken gebeuren", zei een dvoerster van Transport igistiek Nederland (TLN) ren. Veel transporteurs en Antwerpen als bestem of rijden via de stad door Het is essentieel dat de gwijzering in orde is om 1- erkeer in goede banen te mn, aldus TLN en twee zus- 'ganisaties uit België en Limburg. Vooral de aandui- voor alternatieve routes is il rekt ontoereikend. 2 lo 0' chen - Het Duitse bedrijfs- i is tegen de verwachting in mistischer geworden over onomie. De Ifo-index, die ertrouwen van het be- jleven in Duitsland weer- is deze maand gedaald /el,6. De vorige maand stond dex op 96. De stand van de Ie is een tegenvaller. Des- Jigen hadden verwacht dat Irjaadmeter zou zijn geste- iet Duitse Ifo-instituut w economisch onderzoek il: ceert de index maande- 1 erton - De Amerikaanse 4 artikelenfabrikant Nike, j-jj erren als Tiger Woods en 3 Armstrong kleedt, heeft 1raai kwartaal achter de jn het vierde kwartaal van ind mei afgesloten boek- teeg de nettowinst met 24 int tot 305 miljoen dollar. J nzet nam met 17 procent >t 3,5 miljard dollar. De J euro droeg daar voor een igrijk deel aan bij. De Eu- ie omzet leverde daardoor dollars op. zaterdag 26 JUNI 2004 den haag/anp - De jeugd kan naar hartelust dronken worden. Ondanks het verbod op de ver koop van alcohol aan jongeren onder de i6, slagen die negen van de tien keer erin om zwak alcoholhoudende en sterke drank te kopen, zegt de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA). Ook drinken scholieren steeds meer, heeft het Trimbos Instituut on derzocht. In de horeca komen jongeren het gemakkelijkst aan drank. „De slaagkans in 2003 was 98 procent voor het kopen van zwak alcoholhoudende drank en 96 procent voor sterke drank," aldus de inspectie dienst gisteren. In het onderzoek van de VWA zeggen bijna alle ondervraagde winkeliers en barmensen zich te houden aan de leeftijdsgren zen. „Dit is opmerkelijk aange zien de slaagkans voor jongeren nog steeds erg hoog is", aldus de inspectie. Kinderen onder 16 mogen geen alcohol kopen. Jongeren tussen de 16 en de 18 jaar moeten alleen sterke drank laten staan. De helft van de horecaonderne mers en de slijterijen vindt het controleren van de leeftijd een probleem. Bij de supermarkten is dit 60 procent. Zo vindt het jeugdige personeel van de win kels het moeilijk om tegen leef tijdsgenoten te zeggen dat ze geen alcohol mogen kopen. Het Platform Verkoop Alcohol houdende Dranken voor Thuis gebruik (PVAD) wil zo snel mo gelijk een identificatieplicht voor iedere winkelbezoeker. „Wij balen van het kabinet. Jongeren mogen geen alcohol kopen, maar hoeven zich niet te identificeren in winkels", al dus directeur Veenstra van de PVAD. Het is echter de vraag of een identificatieplicht veel zoden aan de dijk zet. Volgens Veen stra gebruiken veel jongeren valse legitimatiebewijzen. Bo vendien komen zij gewoon op een later üpstip terug als de verkoper hen weigert Jongeren krijgen in cafés ge makkelijk een biertje of een borrel, toch drinken zij volgens de VWA minder vaak tijdens het uitgaan. Van de 13-jarigen dronk eind 2003 18 procent tij dens het uitgaan. In 2001 was dat 39 procent. „Ook voor de 14- en 15-jarigen is er bij het drinken van alcohol tijdens het uitgaan een dalende tendens waar te nemen. Wel is het kopen van zwak alcohol houdende drank door 14- en 15-jarigen in levensmiddelen zaken toegenomen ten opzichte van 1999." amsterdam/gpd - Modemerk Mexx wil de komende jaren flink groeien. Het bedrijf gaat voor het eerst andere merknamen voeren en wil uitbreiden in Zuid en Oost-Europa. Het aantal ver kooppunten wordt vergroot en overnames zijn niet uitgesloten. Mexx-oprichter Rattan Chadha zette deze week de groeistrate gie uiteen in het nieuwe Mexx Design Centre in Amsterdam. Chadha waagde zich niet aan exacte getallen, maar hij denkt wel dat de omzetgroei in de dubbele cijfers kan blijven. De afgelopen jaren bedroeg de ge middelde omzetgroei 23 pro cent per jaar. In 2003 werd een omzet behaald van 634 miljoen euro. „Ik zie veel mogelijkheden om te groeien", zegt Chadha. „In Oost-europa, Spanje en Italië zijn we nauwelijks vertegen woordigd. Mexx wil elk denk baar verkoopmedium gebrui ken. De kleding wordt behalve via eigen winkels, franchises en internet ook via de groothandel aan winkels en warenhuizen van derden verkocht." Adu Advaney, directeur groot handel en merken, denkt dat het concept van de Mexx-win- kels perspectief biedt. „De con sument wil in winkels kopen waar maar één merk wordt ge voerd, mono-merkwinkels. Dat geeft ons de kans uit te breiden. De markt waarop wij actief zijn groeit niet, maar er is ruimte om te groeien ten koste van an deren." Advaney verwacht ook groei op nieuwe markten. „We willen meer verkooppunten bij grote warenhuizen zoals Lafayette in Parijs." Gegadigden zijn er nog niet, maar de topman kan wel de eisen noemen waaraan de kandidaten moeten voldoen. „We kijken naar marktsegmen ten waarin we niet zijn verte genwoordigd of naar merken die sterk zijn in gebieden waar wij niet groot zijn, zoals Zuid- Europa. We denken aan bedrij ven met een omzet vanaf hon derd miljoen euro." Het kledingbedrijf van de Indi sche Nederlander Chadha werd in 2001 overgenomen door het Amerikaanse concern Liz Clai borne. Nadat Mexx op de Ame rikaanse markt, werd geïntro duceerd, is het nu de beurt aan Liz Claibom om in Europa voet aan de grond te krijgen. De merken Liz Claiborne, Monet Jewelry, Lucky Brand Jeans, Enyce en Ellen Tracy worden op de Europese markt gebracht via mono-merkwinkels of via de grote warenhuizen. Deze mer ken richten zich op andere seg menten van de markt dan Mexx. De merken zijn ook vertegen woordigd in het nieuwe Mexx Design Centre. In het Design Centre zijn verder alle ontwerp en marketingafdelingen van Mexx samengebracht. Voor heen waren de afdelingen over verschillende vestigingen ver spreid. In het centrum werken 300 mensen. Dat is een kwart van het totale personeelsbestand van Mexx in Nederland. We reldwijd werken 3000 mensen bij Mexx. Het bedrijf heeft 9500 verkooppunten. Het ontwerpcentrum, pal naast de snelweg, is volgens Chadha meer dan een onderkomen voor het personeel. Het is de bedoeling dat de omgeving bij draagt aan het creatieve proces. „Creatieve mensen moeten in een relaxte omgeving werken", zegt Chadha. Het pand is licht en modern ingericht. Er is een fitnessruimtes en een sapbar. Het centrum heeft een primeur op marketinggebied. De mede werkers van Mexx kunnen via camera's en computers meekij ken in een grote Mexx-winkel in Antwerpen. Ze kunnen zien welke type klant in de winkel komt en voor welke kleding de klant zich interesseert. Het sys teem registreert ook de bewe gingen in de hele winkel, waar uit is af te leiden welk looppa troon mensen in de winkel vol gen. De marketingafdeling kan hierop de indeling van de win kel afstemmen. Het systeem is nu nog op proef, maar wordt volgens Chadha in de toekomst in meer winkels gebruikt, mits de wetten van privacy-bescher- ming dat in het betreffende land toelaten. den haag/gpd - De gemeente lijke kosten (leges) voor horeca- vergunningen zijn in twee jaar tijd met gemiddeld 23 procent gestegen. Een forse tegenvaller voor kroeg- en restauranteige naren, die financieel toch al in de problemen zitten vanwege de economische malaise én wegblijvende klanten die de prijzen te hoog vinden. Dat blijkt uit een tweejaarlijks onderzoek van het bedrijfschap Horeca en Catering, dat in op dracht van Koninklijke Horeca Nederland heeft gekeken naar de prijsontwikkeling van ge meentelijke leges. De tarieven die gemeenten hanteren, lopen sterk uiteen. Zo kost het totaal pakket aan vergunningen in de gemeente Duiven een horeca ondernemer bijna 2000 euro, terwijl dat in de gemeente Beu- ningen een paar kilometer ver derop 'slechts' 297 euro kost. „Dit onderzoek toont de wille keur van gemeenten aan", zegt ht/anp - De onderne- sraad van NS Reizigers ichuwt voor mogelijke on- onder het personeel we- een te saai dienstrooster, rectie haalt te veel variatie :t werk, akdus OR-voorzit- ïlthuijs. ïieuwe rooster geldt voor De ondernemingsraad inmiddels een ruwe bs van de plannen van de tie ingezien. „Wij hebben bezorgdheid geuit en het Jur aangeraden niet te veel ie te laten verdwijnen", 1 de voorzitter. S wilden de dienstroosters DO vereenvoudigen. Onder 'O van stakingen zag het be- liteindelijk toch af van dit loemde 'rondje rond de Het personeel was bang spriet werk te eentonig zou 1 en. In 2002 ging de direc- Ickoord met een nieuw :r, opgesteld door de on- ^imingsraad. De lusten en li van het werk zouden eer- rarden verdeeld. Zo moe- "6pnducteurs elkaar afwisse- p agressielijnen. breda/gpd - Honderden beleg gers die tezamen ongeveer 35 miljoen euro hebben gestoken in een Costaricaanse citrus- plantage, vrezen dat ze hun geld kwijt zijn. Het is een pro ject van New World Products (NWC/NWP) en die firma is op 16 juni failliet verklaard. Het paspoort van directeur Schorsij is ingenomen. Schorsij heeft veel beleggers achter zich aan zitten en mag volgens de curator de grens niet over. Schorsij zelf was niet be reikbaar voor commentaar. Zijn bedrijfs- en privénummer zijn afgesloten. Een aantal gedupeerde inves teerders probeert onder leiding van directeur Suurs van finan cieel adviesbureau Elsuvest in Den Bosch te redden wat er te redden valt. Volgens Suurs is een reddingsoperatie nog mo gelijk. Maar dan moeten de in vesteerders samen 2,2 miljoen euro ophoesten en dat bedrag voor 1 juli overmaken. Met dat geld kan een 1100 hec tare grote plantage worden ge kocht. Als dat niet gebeurt, gaat een groot aantal bezittingen te rug naar de oude eigenaren van de plantage in Costa Rica. Wie niet kan betalen, wordt geadvi seerd een lening te sluiten. Suurs belooft persoonlijk naar Costa Rica te reizen als hij het geld binnen heeft. Mochten de investeerders samen onvol doende storten, dan 'is redding zeer onwaarschijnlijk.' Overi gens wordt in een brief van Suurs aan de investeerders op 17 juni met geen woord gerept over het faillissement. Financieel adviseur Rasenberg uit Oosterhout vermoedt dat de zaak stinkt en is ervan over tuigd dat Schorsij niet deugt. Hij heeft dertig klanten die ge middeld 50.000 euro hebben geïnvesteerd in NWC/NWP. Rasenberg acht het niettemin heel verantwoord om nog eens 2,2 miljoen te steken in een reddingsplan. „Ik heb Suurs ontmoet en ik heb vertrouwen in hem. Boven dien: Als we niets doen, is het helemaal over en uit." Zelf heeft Rasenberg overigens niet geïnvesteerd in wat hij als 'een heel mooi project' aan zijn klanten presenteerde. „Ik was het wel van plan, maar het is er door privé-omstandigheden niet van gekomen." Suurs heeft inmiddels een nieu we brief in voorbereiding. De investeerders worden uitgeno digd voor een bijeenkomst op 1 juli waarin hen wordt verteld dat er in september een door start komt. Als de 2,2 miljoen binnen zijn, althans. Suurs zegt in een reactie dat hij zich 'kan voorstellen dat men sen denken dat ze het schip zijn ingegaan', maar hij heeft goede hoop dat alles nog goed komt. „Meer kan en wil ik pas zeggen als er overeenstemming is." In 1951 rukten jaknikkers in de buurt van Schoonebeek al op, terwijl het steken van turf voor eigen ge bruik nog steeds in zwang was. Foto: GPD eindhoven/anp - Philips heeft gisteren op de High Tech Cam pus in Eindhoven een nieuw la boratorium voor de nieuwste generatie computerchips ge opend. In zogeheten 'cleanrooms' kan onder ideale omstandigheden worden gewerkt aan onder meer de nanochip. Het nieuwe laboratorium in het Microsys tems Plaza (MiPlaza) wordt niet alleen door Philips gebruikt, ook andere ondernemingen kunnen er onderzoek doen. In nauwe samenwerking met onderzoekscentra in Leuven en Aken doet Philips onder meer onderzoek naar nieuwe syste men voor de gezondheidszorg. „De Europese bevolking ver grijst. De budgetten staan on der enorme druk. Dat vraagt om nieuwe, goedkope oplossin gen", aldus Phifips-topman Kleisterlee. In het MiPlaza wordt daarom onder meer onderzoek gedaan naar nieuwe toepassingen die artsen helpen in een vroegtijdig stadium allerlei ziektes op te sporen. „Met biosensoren kun nen we laboratoriumtests, die normaal gesproken uren duren, in enkele minuten doen", zei Kleisterlee. Ook wordt het mo gelijk voor artsen om hun pa tiënten op ieder moment van de dag te volgen door middel van nanotechnologie. De pa tiënt krijgt dan een pleister met nanochip opgeplakt. (advertentie) schoonebeek/anp - De inwoners van Schoone beek omarmen voorlopig de plannen van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) om het plaatselijke olieveld opnieuw te ontwikkelen. Dat bleek dp een informatiebijeenkomst van de pro vincie Drenthe en de NAM in het Drentse dorp. „Fijn dat jullie weer terugkomen", zei een van de ongeveer honderd bezoekers, daarmee vooral doelend op de economische effecten voor de re gio. Hernieuwde oliewinning levert structureel zo'n vijftig banen op en in de beginfase zelfs 1500 manjaren, zo liet NAM-woordvoerder Treur we ten. Eerder dit jaar maakte de gezamenlijke onderne ming van Shell en ExxonMobil bekend dat her ontwikkeling van het olieveld technisch haalbaar is. De economische haalbaarheid wordt nog on derzocht. In de loop van volgend jaar verwacht de NAM definitief te beslissen of de oliewinning doorgaat, nadat de aandeelhouders naar verwachting eind dit jaar worden geïnformeerd. Vooruitlopend op de beslissing is de procedure voor de milieuvergunning bij de provincie Dren the alvast in gang gezet. De eerste notitie voor een Milieu Effect Rapport ligt inmiddels ter inza ge. De informatiebijeenkomst maakt deel uit van deze procedure. Het olieveld Schoonebeek werd in 1943 ontdekt door Shell, dat speciaal hiervoor de NAM in het leven riep. Met de bekende jaknikkers werden 250 miljoen vaten uit het olieveld gehaald. In 1996 stopte de winning, omdat de taaie en stro perige olie met de toen beschikbare technieken niet meer rendabel kon worden gewonnen. Met de huidige technieken, waaraan geen jaknik kers meer te pas komen maar nieuwe krachtige pompen, is het volgens de NAM mogelijk om in ruim twintig jaar tijd nog zo'n 100 miljoen vaten uit de grond te kunnen halen. woordvoerder Van der Klis van Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Hij maakt zich zorgen over de gemiddelde stijging van de kosten van 23 procent in twee jaar tijd. „De onderne mers durven de kosten niet in de prijzen door te berekenen omdat de klanten vinden dat de prijzen toch al te hoog zijn. De ze situatie is een ramp, want de leges moeten wel worden be taald." KHN noemt het verder 'onbe grijpelijk' dat de ene gemeente veel langer nodig heeft om een drank- en horecawetvergun- ning af te geven dan de andere. Zo zijn ambtenaren in de ge meenten Sneek en Coevorden een uurtje bezig met een derge lijke vergunning, terwijl ambte naren in Zevenhuizen-Moerka- pelle daar liefst 40 uur over doen. „Dat is een doom in ons oog", zegt Van der Klis, die de grote verschillen niet kan ver klaren. den haag/anp - De in maart af getreden ex-topman Philip Watts krijgt van werkgever Shell 1,58 miljoen euro mee als af koopsom. Daarnaast ontvangt hij een jaarlijks pensioen van 584.000 pond (880.000 euro). Shell heeft gisteren bekendge maakt dat de afkoopsom is ge baseerd op zijn salaris als werk nemer tot aan zijn pensioenda tum van juni 2005. Hij krijgt over die periode geen extra toe slagen. Watts ontvangt ook geen bonussen over 2003 en 2004. Shell maakte de regeling met Watts bekend, kort voor de aan deelhoudersvergadering van aanstaande maandag. De ge sprekken met de eveneens op gestapte Walter van de Vijver zijn nog aan de gang. Ook over een mogelijke adviesfunctie voor Judy Boynton, de financi eel bestuurster die op een zij spoor is gezet, is aog niets be kend. Watts is verantwoordelijk ge steld voor het Shell-drama rond de afboeking op reserves aan olie en gas. De multinational schokte in januari de financiële wereld door de reserves in een klap met 20 procent af te waar deren. Nadien volgende nog kleine aanpassingen. Twee grote Amerikaanse aan deelhouders willen dat Shell een vertegenwoordiging van beleggers opneemt in de stuur groep die zich buigt over moge lijke wijziging van de concern structuur en verbeteringen van de besluitvorming. De vermo gensbeheerder Knight Vïnke en het pensioenfonds Calpers heb ben Shell hierover een brief ge stuurd. Shell is 'op de hoogte van de brief, zei een woord voerder. Hij wilde niet specifiek ingaan op de eis. jingdezhen - Een medewerker van de Chinese porseleinfabriek Guangming brengt een kar vol borden weg. Het stadje Jingdezhen, in de provincie Jiangxi, geldt als hét centrum van de porseleinhandel sinds de fabriek duizend jaar geleden werd uitgeroepen als officiële hofleverancier. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 39