orun levert <en eenzame verwinnaar MARATHON 'Super wat die mensen neerzetten' larokkanen beheersen 10 jh 21 kilometer in Leiden Breed Oudje wint '10' bij voetballers Voorschoten jden op Marathon niet super Twijfels over ware lengte 10 kilometer na magere eindtijden Het antwoord is 'Ja' maandag 14juni 2004 De marathon van Leiden be gint dit jaar in de Bree- straat. Dat klinkt goed. Want ook al hebben veel hardlopers mijn smalle postuur, met zijn allen vormen wij niet alleen een lang maar ook een breed lint. Hardlopers zijn niet veeleisend, laten het meestal ook niet breed hangen, maar allemaal willen zij één ding: ruimte. Vlak voor de marathon begint, zingt een jongen het Wilhelmus. Dat klinkt slecht, al heeft dat weinig met de zangkwaliteiten van deze jongen te maken. Zo'n volkslied past nu eenmaal niet in de Hollandse, laat staan in de Leidse hardlooptraditie. Bedenk dan liever een echt Leids lied CHutspot, hutspot boven alles') of laat die ongein achterwege. Dat zo'n vocale ouverture in Amerika wel aanslaat, hetzij zo. Leiden is nu eenmaal geen New York, de Breestraat geen Broadway. Na de 'valse' start (Sorry vriend) blijken de Leidse straten al gauw te smal voor zo veel lopers voeten. Op de Jan van Houtkade loopt een in het nauw gebrachte deelnemer tegen een geparkeerde auto aan. Het blik geeft geen krimp, de man van vlees en bloed zet het op een lo pen. Hij belichaamt het lot dat iedere hardloper van tijd tot tijd treft. Hoe goed in conditie ook, hoe alert en ad rem, langzaam ver keer legt het vrijwel altijd afte gen gemotoriseerd verkeer. De confrontatie met een vrachtwa gen van Nestlé staat mij nog op het netvlies gebrand. Op een smalle polderweg sprak de chauffeur mij vanuit de hoogte vermanend toe om mij vervol gens met zijn vehikel zo'n beetje de sloot in te snijden. Ik stond - of liever liep - volkomen in mijn recht. Maar wat koop je daar voor, moederziel alleen in de Woubrugse Rimboe? Eenmaal bekomen van de schrik liep ik verder, eerst naar huis en daarna op zoek naar ge rechtigheid. Die vond ik zater dag pas, tijdens de laatste voor bereiding op de Leidse mara thon. Een groep van zo'n 140 hardlopers, merendeels van de sekte Hollen met Han, moest de Churchilllaan over. Toen het voetgangerslicht op groen sprong waagden zij één voor één de oversteek, niet eens ter gend langzaam. Maar voordat de hele meute aan de overkant was, groeide de rij wachtende auto's uit tot een file. Gebaren en getoeter van de ongeduldige chauffeurs sorteerden geen enkel effect. Voor één keer zwichtte de blikken reus voor Klein Duim pje. Eén tegen één maakt een hardloper tegen een auto geen schijn van kans, maar vele smallen maken één brede. Tim Brouwer de Koning Duizend vrijwilligers maken marathon tot succes 1W, 1lni i' ifl'm It lilW-wm rtmasseurs hebben handen vol werk aan blaren en andersoortige blessures bij de lopers. Foto: Taco van der Eb door Robert Toret leiden - Om te zorgen dat de marathon vlekkeloos verloopt, zijn er van start tot finish heel wat vrijwilligers nodig. Van het verwerken van de inschrijvin gen vooraf, tot aan het uitreiken van de medailles aan binnen komers na afloop. En alles wat daartussen zit. In totaal waren er bijna duizend vrijwilligers op de been, om de 14de Leiden Marathon in goede banen te leiden. In de Pieterskerk is het rond elf uur een grote chaos. Bijna alle (van de ruim 6200) deelnemers verzamelen er voordat ze aan hun afstand beginnen. Het is de plek waar je je kan inschrijven en je startnummer moet opha len. Maar ook voor het afgeven van je bagage, het omkleden en vervoer naar de douches is de kerk de aangewezen plek. Bij de centrale helpdesk komen lopers af en aan met allerhande vra gen. „De meeste willen weten waar ze hun nummer kunnen ophalen en of ze zich nog kun nen inschrijven", zegt Maijolijn van der Bergh van achter de ba lie, terwijl een onwetende atlete zich meldt. „Nee, we hebben geen lockers mevrouw. U kunt uw spullen afgeven bij het ba gagedepot aan de voorkant van het gebouw." Wankee Chan geeft leiding aan het vijftienkoppige team dat het afhaalpunt voor startnummers beheert. Het is zijn tweede keer als medewerker van de Leidse marathon.Alle deelnemers kunnen hier een envelop opha len met startnummer, een per soonlijke chip die hun tijden automatisch registreert en een informatiefolder. Die liggen zo voorgesorteerd dat we ze voor iedereen makkelijk kunnen vin den. Verder krijgen mensen hier ook een afhaalcoupon voor de gadgets die ze besteld heb ben. Kalenders, caps en T-shirts en dergelijke. Die kunnen ze dan afhalen bij de winkel ver derop. We moeten hier nog een uurtje knallen en dan zit het er op. Dan zijn alle afstanden be gonnen." Bij het inschrijfpunt, waar veer tig vrijwilligers actief zijn, is het een drukte van belang. Volgens systeembeheerder Theo Perk zijn er veel mensen die zich niet van te voren hebben ingeschre ven, maar toch mee willen doen. „Het is kwart voor twaalf en er zijn tot nog toe al 1107 deelnemers bijgekomen", kijkt hij na op zijn computer. „Daar zal het ongeveer bij blijven, want de deadline is twaalf uur." Atleten die zich optimaal willen voorbereiden op hun loop, kunnen ze na het bezoek aan de Pieterskerk nog even langs de Pieterskerkgracht 7. Daar zit de gymzaal van Taekwondo Vereniging Leiden, die voor de gelegenheid is omgebouwd tot massagecentrum. „Mensen die hier zijn geweest, zijn er klaar voor", grijnst sportmasseur Yvonne Kreuger. Samen met ongeveer twintig collega's van het Nederlands Genootschap voor Sportmassage verzorgt ze de benen van de lopers. „We zitten niet alleen hier, maar ook op plekken langs het parcours. Er komen hier vooral atleten die de-hele en halve marathon lopen. We hebben er tot nu vijf tien gehad, want de meeste zie je pas na afloop. Dan komen ze hier echt strompelend van de kramp en de pijn binnen. Hoe ze weer weggaan? Nou, niet fluitend, maar toch wel een stuk beter. We kunnen veel voor ze betekenen." Bij de finish in de Breestraat vangen vrijwilligers de binnen komende deelnemers op. Iede re loper, van de winnaar van hele marathon tot«Le rodelan taarndrager van de kinder- en G-loop, wordt uitvoerig gefelici teerd met de geleverde presta tie. Mok Scheffer, die namens de organisatie belast is met de coördinatie van vrijwilligers, is één van die 'schouderkloppers' aan de meet. „Het is onwijs knap wat die mensen flikken, dus ze verdienen wel een com plimentje." Scheffer en haar collega's van het Marathonbureau hebben achter de schermen hard ge werkt om de marathon moge lijk te maken. „We maakten de laatste drie weken dagen van zeven uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. Dat is het alle maal waard hoor. Maar alle vrijwilligers verdienen een groot compliment. Super wat die mensen neerzetten." denband tussen Leiden en To- ruri dan toch nog goed voor een redelijke winnaar. leiden - Ieder jaar doen er op verschillende afstanden heel wat atleten mee die normaliter een andere tak van sport beoe fenen. Dit jaar waren de voet ballers van Voorschoten '97 za terdag 1 goed vertegenwoor digd. Zeven spelers van de kers verse hoofdklasser liepen giste ren de tien kilometer. 'Oude' rot Stefan Roodakkers (35) kwam als eerste over de finish, in iets minder dan 42 minuten. „Ik wilde wel winnen van de rest. Zeker van Ronald van Delft, want met hem had ik een weddenschap afgesloten om tien bier." Zijn ploeggenoten, waaronder een aantal 'jonge goden', kwa men een kleine tien minuten later over de meet. Thomas Borsboom (24) had wel een ver klaring voor de 'nederlaag'. „We zijn gisteren met zijn allen op stap geweest, maar Steef was er niet bij. Ik was de Bob, dus ik heb geen excuus. Maar ja, het zijn zware weken geweest na de promotie, met al die feesten. Daar heeft de conditie wel on der geleden." Van Delft weigerde zich onder tussen bij zijn verlies neer te leggen. „Die Roodakkers kan fluiten naar zijn tien bier. Hij ging voor een snelle tijd, terwijl ik bij de jongens bleef. Ik dacht aan het teambelang en hij al leen aan zichzelf', verklaarde de uitgeputte middenvelder met een grijns op het gezicht. et Lukas van de Wetering en Ie; pi - De Poolse atleet Krzysz- gti artkiewicz is gisteren bij de cc n Marathon als eerste over ndstreep gekomen. Hij leg- ?n 542,195 kilometer af in 2 loii 31 minuten en 2 seconden, ea pi jewicz liep al vanaf de weg bij zijn concurrenten. ii et begin kon hij nog profite- 5a yan lopers die op de halve er jthon uitkwamen, maar de iet ede helft van de klassieke md moet de Pool zich een- n hebben gevoeld. l ki dewicz zet met zijn over- inlning de traditie van Poolse nd iaars uit Leidens zusterstad we ui voort. De lange atleet, u op de marathon al eens 2.23 sta deed zo al voor de derde mee in Leiden. Met behulp ha de als tolk fungerende Rein mizen van den Brink, die nd rol speelt bij de activiteiten roe en Leiden en Toruri, meld- >ei artkiewicz dat hij eerder dit vei al een marathon gewonnen on „Dit najaar wil ik de mara- wii ivan New York lopen. Daar cla ik natuurlijk niet winnen, t de f wel voor een goede tijd gaan. Het parcours en het pu bliek in Leiden zijn erg mooi. Ik had dan ook een oranje shirtje aangetrokken om in Nederland in de smaak te vallen." Achter B artkiewicz eindigde de Belg Eddy Vanhoof als tweede. Ook vorig jaar pakte hij al de tweede plaats in Leiden. Mpetsi Bokondji liep naar de derde plaats. De kleine atleet van de Leiden Road Runners Club ver beterde, ondanks het feit dat hij voornamelijk alleen liep, zijn beste marathontijd naar 2.41,12. Vincent Oude Ophuis (Noordwijkerhout) eindigde als zesde. Agnes Hijman liep als eerste vrouw misschien wel de sterkst aangeschreven tijd. De Mijdrechtse eindigde in 2.51.31 op de achtste plaats in het tota le veld. Hijman is met een vijfde plaats op het Nederlands kam pioenschap in Rotterdam een nationale subtopper. Zo was ook in deze editie van de Leiden Marathon vooral de voorkant van het veld erg smal. Met een verschil van meer dan tien minuten tussen de num mer een en de nummer drie was het niveauverschil tussen De Pool Krzysztof Bartkiewicz gaat als eerste onder het finishdoek op de Breestraat door. Foto: Hielco Kuipers de lopers erg groot. Het niveau is ten opzichte van vorig jaar wel weer wat opgetrokken. In 2003 bleven slechts acht lopers onder de 3 uur, nu waren dat er 20. Probleem is echter dat de meeste toppers in de regio de voorkeur geven aan grotere ma rathons zoals in Rotterdam en Amsterdam, omdat daar veel meer concurrentie is voor een snelle tijd. Gelukkig is een ste- rd)fmeel (49) en Plaatzer winnen bij de pof met zijn tijd. .Abdelhak won onlangs in Noordwijkerhout en toen finishte hij in dertig minu ten, nu had hij er 32 voor no dig." Kortekaas ging in Leiden voluit, maar moest met een tijd van Peter van der Hulst ?geiN - Hicham El Guerrouj Ie st op de middenafstand, ide Marokkaanse wereldkampi- nni op de 1500 meter is een mii beeld voor veel van zijn :tz genoten. Dat het Noord- h aanse land over veel talent n hikt, bewezen Sobhi Abdel- eco en Driss Bouaroui gister- ;46 dag in Leiden. Abdelhak bei de tien kilometer (32.05), ral lijl Bouaroui de snelste was e halve marathon (1.08.48). ,var tijden vielen tegen, maar m hg volgens Royce Korte- edi derde op de tien kilome- rig vooral aan het lastige par- OD S. aroui klaagde in Leiden aai een gebrek aan tegen- iba i „Bovendien had ik on- yi reg veel last van de wind, m door ik een trage tijd liep. nd 'leef ver boven mijn per- in i dijk record dat op 1.02 hu aldus de Marokkaan die m; in Nederland voorbereid de Rotterdamse marathon volgend jaar. parcours droeg ook niet bij =1 een snelle tijd. „Het is veel lien en keren. Ik vraag me I af of het wel tien kilometer ;en niet langer", reageerde ekaas, die tevreden was zijn derde plek maar niet 33.39 toch aardig wat terrein prijsgeven. De atleet uit Nieuw- Vennep had zaterdag nog een zware training van vier uur ach ter de rug. Dat alles ter voorbe reiding op de offroad-triatlons in Oostenrijk, Tsjechië, Italië en Kijkduin. Ook Heieen Plaatzer, sterkste vrouw op de tien kilometer, presteerde met een tijd van 38.18 niet naar vermogen. De geboren Leidse studeert in Nij- vrouwen megen, maar kwam de laatste tijd niet veel aan lopen toe. „Ik was in de winter aan mijn knie geblesseerd en ben daarom hier ook rustig van start gegaan. We liepen eerst met drie vrouwen gelijk op, maar na twee kilome ter kon ik een gaatje slaan", al dus de 24-jarige loopster van studentenatletiekvereniging 't Haasje. Ineke Stofmeel viel op de halve marathon wel met succes haar persoonlijke record aan. De snelste vrouw finishte in het veld als elfde in een tijd van 1.20.22, anderhalve minuut sneller dan haar oude tijd. Stof meel traint veelal in het buiten land. „Ik ben manager en vlieg binnenkort naar Londen, Mi laan en Parijs en dan gaan de loopschoenen mee. Ik laat er al les voor, ben op dieet en ben vrijgezel." De 49-jarige Roosen- daalse stopte op haar 35ste met roken en ging trainen. „Op late re leeftijd kun je deze lange af standen mentaal beter aan dan jongere loopsters. Zij kunnen vaak ook hun race niet goed in delen. Ik lag lange tijd op de tweede plek. Ik hing telkens op zo'n vijftig meter van de vrouw voor mij. In de laatste drie kilo meter kreeg ik vleugels en kon ik een versnelling plaatsen. Ik train daar speciaal op." leiden - Met het zweet nog op zijn voorhoofd knielde Jos de Goede gisteren net over de fi nishlijn voor zijn vriendin Frida Luiten. De 43-Leidenaar had haar gevraagd het laatste stukje van de marathon met hem mee te lopen. Toen ze eenmaal voor het stadhuis stonden uit te hijgen, kreeg De Goede een trouwhoed op zijn hoofd gedrukt. Een paar tellen later vroeg hij zijn verbou wereerde vriendin ten huwelijk. Ja, wat fantastisch", antwoord de ze direct. Een dag voor de Leidse marathon van vorig jaar had De Goede zijn 28-jarige vriendin leren kennen. Hij speel de daarom al langer met de ge dachte om haar tijdens het eve nement een aanzoek te doen. „Het is bijna een familierace. Fri da liep vandaag de tien kilome ter, mijn zoon en dochter de kin derloop en ik de marathon." De Goede had alles ruim van te voren gepland. Voor het eerst richtte de ervaren marathonlo per zich daarom niet op een scherpe tijd. Met een voor hem trage 4.13,50 was hij best tevre den „Ik ben voor de zekerheid rustig van start gegaan. Stel je voor dat je halverwege moet stoppen. Dan sta je behoorlijk voor paal. Het móést goed gaan. Als Leidenaar is er niets mooiers dan je vriendin ten huwelijk vra gen voor het stadhuis." Ondanks het zorgvuldig hande len van De Goede, had zijn vrien din wel een gevoel dat er iets bijzonders zou gebeuren. „Ik kreeg steeds meer argwaan. Van de week kwam er allerlei post binnen die ik niet mocht zien." Nadat Luiten een beetje was be komen van de schrik, zei De Goe de glimlachend: „Op 8 juli ga je in ondertrouw. Op 24 september gaan we trouwen." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5