t r Tussen ontspannen dwalen en het zweet op de rug TOERISME Iguau-watervallen: onovertroffen natuurwonder Op de motor dwars door Engeland: eindeloos bochtjes rijden in het grote niets keersdrukte I Antwerpen ■7 juni 2004 is het zover, begint de reconstructie van - itvverpse Ring. Een gigan- iwerk, maar Antwerpen en jst van Vlaanderen blijven ikbaar, zij het op een ande- anier. Tijdens de werk- iheden blijven op de Ant- a ise Ring minimaal twee iialde rijstroken beschik- icef in elke richting. De lokale en afritten worden geslo- die van de toekomende wegen blijven gegaran- d. In de Kennedytunnel slechts gebruik worden ge- tvan een ongeveer twee er smalle rijstrook, hetgeen iudt dat brede voertuigen, ronder caravans, niet door unnel mogen. Het alterna- is de Liefkenshoektunnel. r meer informatie: www- jnantwerpen.be. VRIJDAG 11 JUNI 2004 De kade van de Tyne in Newcastle met op de achtergrond de Millenniumbrug. De siertuinen van Levens Hall. Restanten van Rookhope Arch, de schoorsteen van een kopermijn, in Weardale. Jperorganisatie Travelhome ft woensdag 16 juni voor- ing over campervakanties alië en op woensdag 30 r Nieuw-Zeeland. De ikomsten zijn in het Van jValk hotel in Eindhoven van Ouur tot 21.30 uur. Toe- p3 euro p.p. Aanmelden via 02113 938 of e-mail travelhome.nl. 1 de sneeuw ar 't groot wild itPlus, de Nederlandse or- itie die in de Oostenrijkse ;pcèsen Köningsleiten en Wald ntiewoningen verhuurt, haar horizon uitbereiden. indernemersechtpaar Ton ranne Jansen stort zich nu ip vakantieverblijven in ■Afrika. Daarvoor werd on- i,i neer een compleet wild- het Kololo Game Reserve, m ekocht. Voor dit Afrika- ÏV( tuur is een aparte organi- opgericht, iChalets.nl.Kololo Game rve grenst aan het privé - urreservaat 'Weigevonden' én geheel gaat vormen met nde Marakele Nationale in de Limpopo Provincie iew voor de Nederlander Fe- er van Vlissingen zich in let park, met zwembad en rse in luxe variërende va- idi ieverblijven, ligt op drie ijden van Johannesburg, in het Moholoholo Game tg 1 rve, niet ver van het be- lftf de Kmgerpark, gaat Safari- ets.nl huizen verhuren- :r informatie over nieuwe n t iactiviteiten van het echt- Jansen is te vinden op tral .safarichalets.nl. gf' 1 andstoftoeslag vliegtarief wege de hoge brandstof- etbkn ziet ook Icelandair, in ilging van andere lucht- !rp tmaatschappijen, zich ge haakt sinds 1 juni een idstoftoeslag te heffen op agierstarieven. De toeslag aagt 8 euro bij vertrek van- hiphol, voor een retour IJs- komt dit op 16 euro, voor retour Amerika op 24 euro. nnucci rond isimenomeer was de omgeving van het menomeer in Midden-Ita- itwoon- en werkterrein lenaissance-schilder Pietro ïucci. Ook wel 'II Perugino' emd naar Pemgia, de dstad van het gebied. Het te van deze grote meester rspreid geraakt over de hele ld. Maar deze zomer komt ieel daarvan terug naar de als het in zes tentoonstel- n op twaalf locaties in es rond het meer te zien is. 7 euro kan een routekaart cht worden die toegang tot alle exposities. Er is te zien van Vannucci's 1 tot zijn hoogtijdagen in hij met Botticelli mee- «te aan de fresco's in de Six- Kapel. En waarin hij voor wee studio's in Perugia en .della Pieve opdrachten ng uit heel Italië. Aan de sities zijn ook diverse an- evenementen gekoppeld en beeld schetsen van het ilijke leven in het Italiaan- nbrië van die tijd. Een >eeld daarvan is 'The wine, il. the land. From the land table in the period of II in het wijnmuseum iano. Voor meer infor- wvvw.vivatrasimenocom Engeland is een ideale bestem ming voor wandelingen, voor kasteel- en museumbezoek, voor tuinen en voor de pub. Maar ook voor motorrijders; heerlijk dwars het land door over kronkelende weggetjes langs beken en water vallen. door Jeroen de Vreede Het bord laat niets aan duide lijkheid te wensen over: 'Sheep on road'. En schapen zijn er in overvloed. Maar lappen? Juist als we een gehucht binnenrij den, wil familie Kip de weg over. Twee schieten verschrikt de berm in, een waagt het er op. Gekakel, gefladder en losse veren schieten langs de voor wiel van de motor. Het gebeurt in het midden van het niemandsland Yorkshire Dales, Noord-Engeland. Drie kippen, drie huizen en een tra ditionele rode telefooncel. Ema is er weer urenlang niets. Gras en heide bedekken de glooien de kalksteenheuvels. Kuddes verdwaalde schapen trekken voorbij en overal slingeren snelstromende beekjes en klei ne watervallen langs de kronke lende weggetjes. Engeland mag bekend zijn voor fiets-, wandel- en autovakan ties, voor de motor is het dub bel feest: genoeg bereik om in een paar dagen van oostkust naar westkust te rijden en weer terug, en tegelijkertijd optimaal genieten van de talloze binnen weggetjes. Ze nodigen uit tot eindeloos 'bochtjes rijden' langs heggetjes en tuinmuurtjes op weg naar stille dorpjes met authentieke pubs en theehui zen. Het eten is er verrassend goed en zelfs voor Engelse be- Meer informatie over vakan ties in Noord-Engeland is te vinden op: www.visitenc.com of in het Nederlands bij het Brits toe ristenbureau in Amsterdam, tel 020 6890 002, www. visitbritaincom /nl Veerboten vanuit Nederland zijn er op de route IJmuiden - Newcastle (DFDS Seaways: www.dfdsseaways.nl, 0255 54 6 666 en Rotterdam-Hull, P&O Ferries: www.ponsf.com, 020 2013 333. De siertuinen bij Levens Hall: ten zuiden van Kendal langs de A6. Geopend van 10,00- Landweggetjes in het Lake District. Foto's: GPD staat. Wel is het zaak om het bezoek aan attracties goed te plannen. Het zuidelijke, toeris tische deel van het Lake-district is in weekenden ook bij Engel sen zelf populair. Ze trekken bijvoorbeeld op zondagmiddag naar de beroemde siertuinen van Levens Hall. Het zijn de oudste in vorm gesnoeide tui nen ter wereld. Op het gazon zijn geregeld demonstraties van vormsnoeien. Valkeniers trai nen er hun valken en uilen. Het rijke landschap van het La ke-district verandert op de te rugweg naar de westkust in de eindeloze leegheid van de York shire Dales. Ook op weg naar de drukte van York en de veer boot in Kingston upon Hull, is er eerst niets. Het is alsof er in jaren geen mensen zijn ge weest. De hutjes voor herders zijn vervallen, alleen palen voor elektriciteit verraden menselijke activiteit. Het is een uitnodiging voor een dag dwalen met de auto, motor en - voor de echte bikkels - met de fiets. Wel de auto of motor voltanken: je weet nooit wan neer de volgende benzinepomp komt en of die, zoals in diverse gehuchten, slechts een paar da gen in de week open is. En op gepast voor loslopend vee. Na iedere bocht kan een kudde schapen staan, in ieder gehucht een trio kippen. Ze drukken de bezoeker met de neus op de fei ten: doe rustig aan, de tijd staat hier toch stil. grippen keurig geprijsd. Beginpunt voor onze rondreis is Newcastle, waar de veerboot uit IJmuiden aankomt. De stad, gesticht door de Noormannen die er een 'nieuw kasteel' bouwden, was een belangrijke middeleeuwse havenstad voor wol, kleding en vis. Tijdens de 17.00 uur. Gesloten op vrijdag en zaterdag. Toegang voor de tuinen: 5,80 pond, www.le- venshall.co.uk. Chesters Romeins fort en bad huis: langs de B6318 ten noor den van Hexham, dagelijks ge opend vanaf 10.00 uur. Toe gang: 3,10 pond. Schaap- en Wolcentrum: langs de A5086, Cockermouth, dagelijks van 9.00-17.30 u, shows op zondag t/m donder dag. Toegang: 4 pond, www.s- heep-woolcentre.co.uk. Castlerigg Stone Circle: ten oosten van Keswick, langs de A591, vrij toegankelijk. industriële revolutie groeide Newcastle uit tot industriestad, dankzij uitvinders als George Stephenson, die er sleutelde aan de stoommachine. Vandaag de dag combineert Newcastle oud en nieuw. De ruïne uit de twaalfde eeuw her innert aan oude tijden, de nieu we Millenniumbrug torent bo ven de stad uit als nieuw her kenningspunt. In 2008 is de stad culturele hoofdstad van Europa. Voor motorrijders is Westgate Road een verplicht nummer: in één straat zijn tien tallen motorwinkels bij elkaar gebracht. Wie vanuit Newcastle het ach terland intrekt, ontkomt niet aan Hadrians Wall, de overblijf selen van de Romeinse muur, die ooit Engeland tegen de bar baarse Schotten moest verdedi gen. Nu zijn er prachtige wan delingen langs en op te maken, maar via de weg zijn evengoed de hoogtepunten te bezoeken. Nabij Walwick liggen de ruïnes van fort Chesters, een Romein se verdedigingspunt langs de muur. Even buiten het fort zijn langs de rivier de restanten van het Romeinse badhuis te zien, een van de best geconserveerde overblijfselen van het Romeinse Rijk in Engeland. Meren Langs de muur gaat het verder westwaarts, om via de graslan den van de North Pennines door te rijden naar Keswick. Het verschil in landschap had niet groter kunnen zijn: de North Pennines zijn een uitlo per van de Schotse hooglanden: gras, kaal, schapen. De omge ving van Keswick heet met recht het Lake-district: meren, watervallen, groene naaldbos sen. Het gebied, dat doet den ken aan het Zwarte Woud, was al in de negentiende eeuw po pulair bij de Britse adel als va- kan tieplek. Tochtjes door de omgeving leiden dan ook niet alleen langs hoge bergen en diepe meren, maar ook langs statige landhuizen en cottages met rieten daken van Britse adel. Wandel- en fietsroutes zijn er in overvloed, zoals een bewegwij- zerde fietsroute naar Castlerigg Stone Circle, een kring van 48 stenen uit de late steentijd of vroege bronstijd, waarvan de functie nog altijd onbekend is. Ook hier begrazen tientallen bruingrijze schapen het land. Als de interesse is gewekt, is het Schapen- en Wolcentrum in Cockermouth een suggestie. Er is een demonstratie schapen scheren en de collies rennen de tong uit hun lijf bij het scha- pendrijven. De route naar veel attracties is al een belevenis op zich. De di verse bergpassen zijn een uit daging. Wie in de buurt is, rijdt speciaal even om voor de be ruchte Hardnott Pass van dertig procent. Zweet op de rug, want wie hier stilstaat heeft grote kans met motor en al achter over te slaan. Voor automobilis ten is de pas ook te doen - wel elders even oefenen en niet te laat in de dag: weinig verkeer scheelt in de zenuwen. Het gebrek aan verkeer op de binnenweggetjes in Engeland is sowieso een verademing voor wie normaal dagelijks in de file Karakteristie ke Engelse panden;oud en kleurrijk. door Frans Lindenkamp De Iguau-watervallen behoren tot de spectaculairste natuur wonderen ter wereld. Naar Bra zilië of Argentinië reizen zonder dit nationale park op de grens van beide landen aan te doen, is als Brussel bezoeken zonder Manneke Pis te zien. De verrukking valt van ieders gezicht af te lezen, wanneer toeristen bij het verlaten van de dubbeldekker oog in oog staan met de eerste 'gordijn' water vallen. Het Nationale Park Iguau - dat de grens tussen Bra zilië en Argentinië vormt - over treft ieders stoutste verwachtin gen. „Hier heb ik mijn leven lang naar uitgezien. Een bezoek aan Iguau-watervallen was altijd een wensdroom", reageert de pensioneerde Amerikaan Ro bert Barnes. Ook andere toeris ten zijn het erover eens: dit is een natuurwonder van de over treffende trap. De watervallen van Iguau (of Iguazu op zijn Spaans) werden in 1542 ontdekt door de Spaan se kapitein Alvar Nunez en zijn op het witte doek vereeuwigd in het filmepos The Mission uit 1986. Wie kent niet de scène, waarbij de bekeerde Spaanse slavenhandelaar Mendoza - ge speeld door acteur Robert de Niro - vastgebonden op een kruis de rivier afdrijft en de diepte instort. De 'Cataratas do Iguau' zijn niet de hoogste watervallen ter wereld, maar wel de grootste. En ook de mooiste, want ze zijn omgeven door dichtbegroeid oerwoud langs de oevers van de rivier met dezelfde naam. Het park telt 348 soorten vogels, 257 soorten vlinders, 45 soorten zoogdieren, waaronder de klei ne jaguar, Panthera onca, en 41 soorten slemgen. Dat het om bijzonder natuur schoon gaat, erkende de Unes co in 1986. In dat jaar werd het park 'Natuurerfgoed'. Het sti muleerde de Braziliaanse rege ring de natuur voor het nage slacht te behouden. Niet geheel overbodig, want een wassende stroom landloze boeren knaag de stukje bij beetje aan het park om hun landbouwactiviteiten te kunnen botvieren. „Gelukkig hebben we het tij weten keren", vertelt de Brazili aan Apolonio Nelson Rodri- gues. Hij is onderdirecteur van het ruim 1800 vierkantekilome ter metende natuurgoed aan de Braziliaanse zijde. Maar circa drieduizend kolonisten blijven Luchtfoto van de Duivelskeel genomen vanuit de helikopter. zich hardnekkig verzetten. Zo zeer zelfs dat de VN in 2001 dreigde de beschermende titel weer af te nemen. Rodrigues: Al dertien jaar proberen de 'colonos' met steun van plaat selijke politici een afgesloten weg weer open te krijgen. Ge beurt dat, dan wordt het park in tweeën gesplitst. Dat zou een ramp zijn, maar gelukkig stelt onze regering zich vastberaden op." Ahankelijk van de droge of nat te periode telt het park 150 tot 300 watervallen met een totale lengte van 2700 meter. De hoogste waterval meet bijna 80 meter. Geen bezoek is compleet zonder beide zijden van het park aan te doen. Aan de Brazi liaanse kant hebben de water vallen een totale lengte van 800 meter. Het twee kilometer lange (betonnen) parcours langs de steile wanden van de canon met zijn weelderige vegetatie levert adembenemende verge zichten op. Ook aan de Argentijnse kant komt de bezoeker ogen tekort. Daar bedraagt de totale lengte van de watervallen 1900 meter. De wandelpaden leiden langs en over kleinere watervallen. Hoogtepunt is de halve kilome ter lange tocht over een loop brug naar de Duivelskeel. Daar stort de watermassa zich met een oorverdovend lawaai in de diepte. Het opspattende water vormt een permanente nevel waar fraaie regenbogen ont staan. Sinds vier jaar is alle verkeer aan Braziliaanse zijde verbo den. Toeristen worden vanaf de ingang van het park - waar het bezoekerscentrum is gelegen - naar de watervallen vervoerd in open dubbeldekkers. Rodri gues: „De meeste automobilis ten hielden zich niet aan de snelheid. Het was een chaos. Veel beesten werden overreden, er was overal lawaai, het stonk naar uitlaatgassA en mensen gooiden afval uit de auto. Dat is gelukkig voorbij." Ook aan Argentijnse kant is het transpoet gemoderniseerd. Daar vervoert een treintje de toeristen naar de watervallen. Jaarlijks bezoeken circa 800.000 toeristen uit alle hoeken van de wereld het park onder wie zo'n vierduizend Nederlanders. Ro drigues beveelt de maanden ja nuari en februari aan voor een bezoek. „Magistraalnoemt hij het zelf. „Want dan hebben wij hier een regenrijke periode." Dan stort zich per seconde twaalf miljoen liter water naar beneden. Wie in juni, juli en augustus komt, moet zich te vreden stellen met slechts drie miljoen liter. Maar daar tegen over staat dat je dan wel meer kans hebt op zon.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5