Goedkoop tanken ondanks dure benzine REGIO tichels gebruikte door in Voetbal Internatio- die trucs ook "al 'e lat 0ranje °n" 130? SST 136? Truttige ouders VRIJDAG 11 JUNI 2004 NAVRAAG tballand is vlak voor het begin van het EK de Koude Oorlog uit- iken. AZ-trainer Co Adriaanse, nooit te beroerd om zijn mening illes en iedereen te ventileren, pakte vlak voor Portugal collega 7 7 7 «7 Dick Advocaat keihard aan der deze bondscoach nooit iees kampioen wordt. De CBV (Coaches Betaald Voetbal) deed inse prompt in de ban. Hij zou de 'erecode' hebben geschon- CERT AANDEWIEL, net toegelaten tot de cursus Oefenmeester Voetbal en als trainer van Quick Boys strijdend voor de ititel bij de amateurs, heeft zo zijn eigen theorie. 5 is die theorie van Gert Aandewiel, aankomend Oefenmeester lid Voetbal? Js alles rond Oranje wordt lit akkefietje vreselijk uit- M oot. Ik heb het idee dat Ad- it de opmerkingen van ;e, waarvan hij anders ■wakker ligt, aangrijpt om jel op scherp te zetten. Zo hij de druk bij zijn spelers 'icjén richt hij de focus op elf. De verhalen dat hij de wijt zou zijn en niet zou iwaar hij mee bezig is, lij- ie overdreven. Hij laat zo voor de wedstrijd tegen Duitsland zijn tanden zien. Dat is Michels gebruikte die trucs ook in het verleden." ij je lidmaatschap van de CBV al opgezegd? imoet je eerst wel lid zijn om dat te kunnen doen. Ik ben nog lid. Ik ga er trouwens wel vanuit dat deze materie op de cur- an de orde komt. Dat moet haast wel, want het EK speelt een ïgrijke rol binnen de oefenstof. Interessante onderwerpen: en die uit hun verband worden gerukt, psychologische oor- lb oering, dat soort zaken." st v btdeze week een aanbod om assistent-trainer bij eredivisie- 01 RBC te worden naast je neergelegd. Wat, als achteraf blijkt V it je enige kans was op betaald voetbal? "e ioet nooit omkijken. Als je nee zegt, heb je nee gezegd. Punt 'j )e situatie, het moment, is er nog niet rijp voor. Ik denk dat als ed presteert de mogelijkheid zich later nog wel een keer aan- Zeker, ik heb de ambitie. Sommige mensen vinden dat ge- cvreemd, maar voor mij is het een logische stap. Je wilt toch oogst haalbare. Waar je dan onderweg sneuvelt, want dat ge in deze vreemde bedrijfstak geheid een keer, zie ik dan wel Plannen is in dit wereldje bijna niet mogelijk. Ik laat het op [komen." en kampioen van Nederland met Quick Boys? wordt moeilijk. Een sterke tegenstander, zondagkampioen bI '21. Dat blijkt wel uit de 3-3 in de eerste wedstrijd. Andere fac- idan alleen goed voetbal gaan nu aan het eind van de rit een leien. Mentale weerbaarheid, fitheid, geluk. Ik schat onze Jen in op fifty-fifty." Ad van Kaam foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 11 Juni !N - Tot de traditioneel weerkerende gebeurtenissen in het Leid- iziekleven behoort het optreden van het duo Mens-Stotijn (orgel- 8. twee vertrouwde krachten, naar wie te luisteren geen proble- itelt, doch des te meer zuiver muzikaal genot verschaft. Mens et rijn orgel door en door en weet de mogelijkheden ervan uit te bui- m letgeen speciaal bleek in de vier tweestemmige inventies van zijn gebaseerd op diverse psalmen. is medewerking aan dit zomerconcert betekende als steeds een idige verrukking. Waar zou diens meesterschap én cantabele in- etertot zijn recht kunnen komen dan in een hoboconcert van de 18de eeuwse Venetiaan Benedetto Martcello (tijdgenoot van en in hobosonate in G van de Milanees Giovanni Battista G rtini? Het is werkelijk uilen naar Athene dragen, om nogmaals dit terschap nader te omschrijven. In harmonische samenwerking zojnken Stotijn-Mens ons met deze beide werken het zeker weten vergankelijkheid van deze Italiaanse kunst. Zij voert omhoog en de zielen rust! 01979, maandag 11 juni N - De derde milieu-bijenmarkt in Leiden trok veel bekijks. De Akkers waren erg benieuwd naar de vele verkrijgbare lekkernijen ïsis van honing. Honingkoekjes en honingcake werden kritisch oefd, zoals op deze foto te zien is. archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 3W Ising 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Ln.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van :h Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl en Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl nlpANTOOR ltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden fax 071-5 356415 r"1 ntie fax 071-5 356 325 Jl berichten fax 023-5150 567 'spTENTI EVERKOOP nties m.b.t.: 072-6813661 Ji tnd goed: 023-5 150 543 *J: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 ibureaus kunnen contact opnemen :nö 75-6813636 SERVICE •7" (gratis) 072 - 5196800 HJ iWNTEN uitbetaling (acceptgiro) '20 (alleen aut. ine.) E56.70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken automatisch afschrijven van het D mentsgeld ontvangen €0.50 korting S Hing. MJ ise VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; 2a: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen i2.oo en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbleding- en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Halverwege mei was de ad viesprijs bij marktleider Shell voor een liter euro ongelood 1,305 euro. Dat was het hoog tepunt van een reeks prijsver hogingen die eind 2003 werd ingezet, toen de prijs nog op 1,119 euro stond. De 130,5 euro (2,875 gulden) was de hoogste prijs die ooit in Nederland is betaald voor de meest gebruik te benzine. Het oude 'record' dateert van mei 2001, toen er 1,275 euro (2-81 gulden) per liter moest worden afgerekend. Het Leidsch Dagblad geeft ant woord op zeven vragen over de benzineprijs. Onder andere: waar is de benzine het goed koopst? Wie of wat bepaalt de benzi neprijs? In de eerste plaats is dat na tuurlijk de prijs die voor een vat ruwe olie betaald moet worden. Zoals bekend bevindt die prijs zich momenteel op een hoog niveau, wat wordt veroorzaakt door de grote vraag naar olie in de Verenig de Staten en China en de angst voor aanslagen in het Midden-Oosten op pijpleidin gen en andere olie-installa ties. De stijging gaat recht streeks in tegen de dalende trend die normaal elk jaar in het tweede kwartaal optreedt. Dat heeft er mee te maken dat het precies valt tussen het koude winterseizoen en de vraag naar met name benzine tijdens het vakantieseizoen. Een andere oorzaak komt doordat vanuit de Verenigde Staten niet alleen meer vraag is naar ruwe olie, de Amerika nen kopen ook meer ook ben zine in. Dat komt omdat de wettelijke vereisten voor ben zine dit jaar zijn aangescherpt en de olie-industrie niet in staat is om genoeg benzine te produceren die aan die speci ficaties beantwoordt. En met het oog op het vakantiesei zoen wordt extra veel benzine ingeslagen om aan de hogere vraag in de zomer te voldoen. Kost de benzine overal het zelfde? Hoewel de prijs inmiddels weer een aantal cent is gezakt, de Shell adviesprijs is nu 1,255, blijft het voor automo bilisten interessant om de tank niet bij de eerste de beste pomp te vullen. Omrijden naar de voordeligste benzine pomp is de moeite waard. En dat geldt ook voor deze regio, waar een telefonische steek proef deze week uitwees dat er prijsverschillen zijn van wel 9,5 cent: van 1,18 bij de goed koopste tot 1,275 bij de duur ste. Op een tank van 50 liter levert dat een voordeeltje op van 4,75 euro. Een gemiddel de en zuinige automobilist, met een jaarlijks totaal van 15.000 kilometer en een auto die één op vijftien rijdt, houdt zodoende elk jaar 95 euro in de portemonnee. Hoe komt de benzineprijs tot stand? De prijs van een liter euro loodvrij (1,255 cent) bestaat voor ongeveer 86,5 cent uit super 138.® diesel 0 8 S - autogas 044.5 Halverwege mei was de prijs voor een liter euro loodvrij op zijn hoogtepunt: 1,309 euro.Foto: gpd/Remko Tanis accijns en btw. Het lever de overheid op jaarbasis bijna zes miljard euro op. Van het overige deel van de prijs, on geveer 39 cent, is tweederde de kostprijs van de benzine. Er zijn dus nog 13 cent per li ter te verdelen over de kosten voor de producent van de benzine; dat zijn 7 cent voor de kosten voor bijvoorbeeld opslag en vervoer en de recla me- en actiekosten. Als bruto winstmarge blijft 1 cent per li ter over. De benzine pomphouder houdt 5 cent per liter over. Hiervan betaalt hij zijn kosten, als personeels kosten en investeringen. Ook voor hem resteert 1 cent als brutowinstmarge. Worden prijzen sneller aange past naar boven dan naar be neden? Marktleider Shell beweert ten stelligste van niet. „Omdat wij dit soort verhalen veel te vaak tegenkwamen hebben we op onze website een grafiek op genomen waarin dat hard nekkige gerucht wat ons be treft naar het land der fabelen wordt verwezen", zegt Shell - voorlichter Chiel Seinen. „In die grafiek hebben we de prijs voor ruwe olie, de adviesprijs aan de pomp en de product- prijs weergegeven. De lijnen lopen nagenoeg parallel, het geen betekent dat we net zo snel de adviesprijs verhogen als verlagen. Kijk, de prijsont wikkeling is met name inte ressant als de benzine duur der wordt. Dan is het één van de populairste gesprekson derwerpen, naast voetbal en het weer. En iedereen zegt te weten waarom de benzine zo duur is. Wij vonden het een paar jaar gelden tijd om goed uit te leggen hoe de benzine prijs werkelijk tot stand komt. Die informatie is een succes gebleken." Waar is de benzine het goed koopst? Die vraag is moeilijk te beant woorden. Dat heeft niet alleen met de soms grillige prijs- schommelingen te maken. Ook de kortingen die sommi ge benzinepompen geven, maken het geheel er niet dui delijker op. Grofweg kan uit een steekproef de voorzichti ge conclusie worden getrok ken dat de onbemande pomp goedkoper is. Volgens infor matie van Tinq, landelijk 66 pompen waarvan drie regio naal, bedraagt de korting tus sen de 6 en 7,5 cent per liter voor euro loodvrij. Bij Tango, landelijk 63 pompen en één in de regio, is het voordeel ver gelijkbaar. Op de website van unitedcon- sumers.nl staat een andere mogelijkheid om minder te betalen voor benzine. Door bij United Consumers, opge zet door verschillende tank stations, de ANWB en een energiebedrijf, een pasje te bestellen kan een aardig be drag worden verdiend dat twee keer het totaal aan be spaarde brandstofkosten op de rekening stort. De korting per liter is 5 a 6 cent. Zijn er andere manieren om te besparen op de benzinekosten? Ook supermarkten exploiteren benzinepompen. Met kortingen op de benzineprijs worden klanten gelokt. Archieffoto: Dick Hogewoning Tinq is één van de prijsvechters op de benzinemarkt-Archieffoto: Hielco Kuipers Besparen op brandstof kan op allerlei manieren. Niet te hard rijden, goed anticiperen, tijdig doorschakelen en de banden op de juiste spanning houden zijn enkele van de beproefde methodes. Als een dergelijke rijstijl een automatisme wordt, kan zo'n tien procent zuiniger gereden worden en dat is een aardige meevaller. Wat echter tégen deze wijze van geldverdienen spreekt is het feit dat de voordeeltjes min of meer 'onzichtbaar' worden behaald. Gerard Baas TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Scholieren zitten op ter rassen in Leiden. Even uitblazen na een heftig proefwerk. De gekleurde bermuda's verraden dat het zomer is en bijna va kantie. Ze zien er relaxed uit. In tegenstelling tot hun moeders die bij de grootgrutter met gespan nen gezichten praten over de overgang van hun kinderen alsof het henzelf betreft. Ik herken alles. Iedereen heeft het zelfde verhaal. Zo ook mijn kinderen. „Ik ken economie. Het wordt wel een zeven." De discussie hoe leer je dan voor een zeven, slik ik in. Ik vraag slechts: Sam, waarom geen acht? „Omdat een acht geen enkel nut heeft. Ook al haal ik een negen dan nog krijg ik geen acht op mijn rapport." Het gaat toch om je eergevoel. Je weet: je moeder houdt niet van dat minimalis me. „Ja, dat is nu net mijn gevecht met jou. Ik heb het toch niet over 5,6 of 5,5. Dat vind je ook al geen punten. Je begrijpt het niet. Ik doe wat ik moet doen. Trouwens, ik heb enorme honger." De voorraadkast wordt opengetrokken: Zullen we dit bijzondere blikje, knakworstjes met kaas, opentrekken? Daar draait de economie nu op, weet je dat? Lekker met mayo naise en ketchup. Zo'n toetsweek vreet energie. En als extraatje een lek ker glaasje cola. Cola, mag van jou als we een extra prestatie leveren. En dat doe ik deze week." Sam gaat heerlijk eten in de zon. Geen vuiltje aan de lucht. Mijn gevoelens onderdrukkend zit ik in de zon, de één proef werkweek, de ander toetsweek, de derde poogt af te studeren en de vierde heeft zenuwen voor een muziekexamen. Ze trekken hun eigen plan. Vooraf mag je ze niet tot extra werken aanzetten, omdat ze alles onder controle hebben. Tijdens de toetsweek mag je niets zeggen, want dat werkt demoti verend. En achteraf, als de tegenvallende cijfers binnenkomen, moetje niet proberen een con clusie te trekken, want zij weten heus wel wat er is misgegaan. Wat is er misgegaan in mijn opvoeding? Mijn ouders waren te streng. Er werd bij ons thuis niet gedacht, laat staan ge sproken, over calcule rend studeren. Een cijfer als een 5,2 bestond niet op de HBS. En een 6-, het enige niet hele cijfer, dat op onze school werd ge geven, was mijn vader een doom in het oog. Ik hoor hem nog schreeu wen: wat is nu een 6-? Hij was dwars als het om school ging. Je deed je best en je haalde het. Punt uit. Op gesprek gaan bij een mentor was voor de dommen, hield hij mijn moeder voor. Als zijn kinderen onvoldoen des haalden en ze zaten op de juiste opleiding, dan hoefde hij niet van de mentor te vernemen dat zijn kind niets had gedaan. Dat zag hij zelf ook. Als mijn moeder, gefrus treerd door mijn vader, wel naar de mentor ging, werden wij (het is een keer voorgekomen dat we alle vier - mijn twee broers en een zus - wer den opgeroepen) indrin gend toegesproken. Ie dereen moest woekeren met de talenten die hij of zij had, zo ook wij. Het was heel erg dat mijn moeder te horen kreeg, dat we dat niet uitvoer den. Vol schuldbesef gin gen we dan naar onze ka mers om een paar uur la ter van mijn moeder in een wat mildere vorm te horen dat de mentor had gezegd dat we het zeker konden, maar niets de den. Voor de rest ging het goed met ons. Fré stapt binnen. Afstu deren aan de Haagse Academie voor Lichame lijke Opvoeding lukt dit jaar niet Wanneer dan wel? Is nog niet helemaal duidelijk. Als ze eerlijk is, heeft ze er nog helemaal niet over nagedacht. Het leven bevalt haar goed op deze manier. Ze heeft een leuk studentenhuis in Leiden met aardige meiden en voldoende ac tiviteiten om niet van verveling om te komen. Theo en ik zitten op haar nek, praten hard, raken geëmotioneerd en vin den dat ze een plan moet maken. Ze wordt overval len. Ze is nog niet zo ver. Toekomst, werken, hoe moet dat? Ze kijkt onge lukkig. Wij ook. We be sluiten de komende maanden intensiever met elkaar over dit on derwerp spreken. Zonder ruzie en doelgericht. Halverwege de avond kom ik maar tot één con clusie: onze kinderen lij ken zelfstandig, maar zijn het niet. Ik weet bijna ze ker dat wij dat op die leeftijd wel waren. Wij, truttige ouders, hebben het gevoel dat wij vroeger veel gedisciplineerder bezig waren. Mijn moe der, die in deze tijd regel matig informeert naar de vorderingen van haar kleinkinderen, bevestigt mijn indrukken gbsoluut niet. Integendeel, ze komt met allerlei rake opmerkingen die niet in de richtingvaan van een verstandig!dochter toentertijd. Ze geeft nog een fijne tip: 'rustig aan, dan breekt het lijntje niet'. Mijn broer, die toe vallig ook belt, herinnert zich nog wat stomme fei ten uit mijn school- en studentenperiode. Theo bekent in bed vijfjaar over de militaire acade mie te hebben gedaan, omdat hij sport zo be langrijk vond voor zijn ontwikkeling. En zo zijn wij tot diep in de nacht bezig. Zorgen van niets. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13