Wellink oor afbouw enteaftrek verkopen? Angst voor terugkeer van polio in Nederland Oueen Elizabeth II glipt stilletjes langs IJmuiden SEAT Altea. De eerste MSV! Leiden lokt 'buitenlui' met korting Deel collectie Boudewijn Büch naar musea Japanse journalist doodgeschoten in midden Irak Hoofdprijs bij foute winnaar Te lang en te saai rek stimuleert huizenbezit niet OPGERICHT 1 MAART 1860 ag 28 MEI 2004 072-5196868 Zonnig 417/22° 2/4 Chauffeur remt: kinderen gewond enkhuizen - Een 12-jarige jon gen en een 15-jarig meisje uit Enkhuizen zijn woensdagavond gewond geraakt, toen de bus chauffeur krachtig remde om de drukke kinderen tot de orde te roepen. De bus was op de te rugweg van de Voorleeswed- strijd in Utrecht naar Enkhui zen. De 48-jarige chauffeur er gerde zich al enige tijd aan de kinderen en bedacht ze te laten schrikken en tot bedaren te brengen door de rem krachtig in te trappen. Twee kinderen kwamen daardoor erg ongeluk kig ten val. De chauffeur is aan gehouden en zijn rijbewijs in genomen. Gedrag ouders overtreft genen leiden - De genetische aanleg van kinderen is minder belang rijk voor de opvoeding dan het gedrag van de ouders. Dat con cludeert de Leidse gezinspeda goog Caroline Bokhorst. Giste ren promoveerde ze op haar onderzoek. Zij onderzocht een groep eeneiige en twee-eiige tweelingen. Eeneiige tweelin gen hebben alle genen gemeen, twee-eiige tweelingen ongeveer de helft. Uit het onderzoek blijkt echter dat eeneiige en twee-eiige tweelingen niet van elkaar verschillen wat betreft de gehechtheid aan hun ouders. Pagina Binnenland 2 Goedemorgen! Wat een krant. IJmuiden - De veelbesproken oceaanreus Oueen Elizabeth II kwam gisterenochtend voor dag en dauw de noordersluis bij IJmuiden bin nenvaren. Om zes uur was de OE2, zoals ze wel wordt aangeduid, al geschut en op weg naar Amsterdam. Het in 1967 te water gelaten schip is nog altijd een publiekstrekker. Ze werd de koningin onder de cruiseschepen genoemd en hoewel eigenaar Cunard Line onlangs de nog grotere Oueen Mary II in zijn vloot heeft opgenomen, blijven de echte liefhebbers de OE2 trouw. Op het internet heeft het schip zelfs eigen fansites, als betrof het een popidool. Tot het roemruchte verle den van de Oueen Elizabeth II behoort de deelname aan de Falkland- oorlog in 1982. Ze vervoerde toen drieduizend Britse soldaten naar de door Argentinië betwiste eilanden. Ook legendarisch is het ver haal hoe het schip in 1995 belandde in de orkaan Luis. Passagiers en bemanning doorstonden een golf van bijna dertig meter hoog. Foto: ANP/David van Dam Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad COMMENTAAR KLM f tussen de KLM en Air heeft een gevoelige snaar De Nederlands-Franse leming is nu de grootste itschappij van Europa, in plaats van trots over- twijfel. Voor je het weet is leeggeplunderd en ver- alle aantrekkelijke :n naar Parijs, zo is de te- |De Koninklijke is te goed- it, zo klaagden klei- al, en Air France ig eens voor len aan 'slots' en landings- 1) op Schip- iu krijgen, id heeft garanties be- dat het KLM-netwerk op il voorlopig in stand laar de vraag is hoe lang. gezonde scepsis moet bedacht dat de toe van de KLM als zelfstan- ijf er somber uitzag. De jaren werden vooral gro- lezen geleden. Beleggers nog maar weinig ver in de oudste lucht- itschappij ter wereld, •rsprong door de succes- irbintenis met het Ameri- Northwest Airlines is kant de concurrentie werkt soortgelijke allianties, inomische tegenwind, 11 september, de oorlog in Irak, SARS en prijsvechters als easyjet hebben de positie van de onder neming verder verzwakt. Voor de KLM, die een schuld heeft van ruim drie miljard euro, werd het steeds moeilijker om nieuwe vliegtuigen gefinancierd te krijgen. Tientallen bestem mingen moesten worden ge schrapt, evenals duizenden ar beidsplaatsen. Terugtrekken op de Nederlandse markt was geen optie, want dat zou leiden tot massaontslag. De KLM is grotendeels af hankelijk van buiten landers die alleen overstappen op Schiphol. Nu de vrije markt in de interna tionale luchtvaart begint te ont staan, is nationale trots een slechte raadgever. De KLM denkt onder de vleugels van Air France veel kosten te besparen en extra omzet te behalen, ter wijl merknaam en logo (voorlo pig) in stand blijven. De afspra ken zijn niet waterdicht en scep sis tegenover 'Parijs' is zeker op zijn plaats. Maar als zelfstandige maatschappij was de KLM - en daarmee het netwerk en de werkgelegenheid - ten dode op geschreven. Richard Mooyman (advertentie) regio - Inwoners van Rijns burg, Sassenheim en Katwijk kunnen binnenkort een dagje uit in Leiden met korting. Gratis de auto parkeren, een stadswandeling maken, koop jes jagen in de Haarlemmer straat en Breestraat of rustig in een restaurantje zitten. Dat hebben deze Duin- en Bollenstrekers te danken aan VW Holland Rijnland. Die wil door middel van dergelijke re giodagen mensen attent ma ken op wat hun omgeving aan cultuur, winkels en horeca te bieden heeft. „Uit onderzoeken blijkt bij voorbeeld dat Rijnsburgers niet zo vaak naar Leiden ko men", zegt Frank van Leeu wen van de VW. Daarvoor heeft hij ook wel een verkla ring. „Zo'n twintig jaar gele den zag Leiden er eigenlijk niet uit. Sommige mensen uit de omliggende dorpen zijn er sindsdien niet meer geweest. Die willen we laten zien dat er leuke terrasjes zijn en noem maar op." Dat juist de inwoners van Rijnsburg, Katwijk en Sassen heim zijn uitgekozen voor het goedkope dagje Leiden, komt volgens Van Leeuwen omdat hun woonplaatsen net voorbij de dorpen liggen die direct aan de Sleutelstad grenzen. Zij kunnen op respectievelijk 5,12 en 19 juni op vertoon van hun identiteitsbewijs gra tis hun auto parkeren en ver volgens een bonnenboekje halen bij de Leidse VW. Daarmee krijgen ze korting bij vijftig horecagelegenheden en winkels. De WV voert nog overleg met de musea en mo gelijk doen ook rondvaartbo ten mee aan de regiodag. Als de proef slaagt, staan in de toekomst ook andere plaatsen in de streek centraal tijdens regiodagen. „Ik denk dat er ook een boel Leidenaars zijn die niet vaak in Katwijk komen", aldus Van Leeuwen. „En ook in Noord- wijk kun je je prima een dag vermaken. Maar het is ook de bedoeling de kleinere plaat sen onder de aandacht te brengen, in combinaties. Zo zouden we iets kunnen doen met botenverhuurders in Al kemade en Warmond, of aan sluiting zoeken bij de Polder dag in Zoeterwoude." amsterdam/anp - Het Letter kundig Museum in Den Haag gaat het literaire archief van wijlen Boudewijn Büch behe ren. Ruim honderd objecten uit de nalatenschap van de in no vember 2002 overleden schrij ver, televisiemaker en verzame laar gaan naar Teylers Museum in Haarlem. Sotheby's in Amsterdam zal de overige collectie veilen en de bibliotheek van Büch gaat on der de hamer bij veilinghuis Bubb Kuyper in Haarlem. Het persoonlijke literaire archief van tien strekkende meters be staat onder meer uit jeugdge dichten in handschrift uit de ja ren zestig, dagboeken, agenda's en reisjournaals. tokyo/anp - Gewapende man nen hebben gisteravond op dertig kilometer ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad een Japanse journalist doodge schoten. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo op gezag van het ministerie van buitenlandse zaken. De Japanner zou met een land genoot, een Iraakse tolk en een chauffeur onderweg zijn ge weest naar As Samawah in het zuiden van het land. Daar zijn Japanse en Nederlandse troe pen gelegerd. De Japanse strijdkrachten ge ven humanitaire hulp en wer ken mee aan de wederopbouw van de infrastructuur. Pagina Buitenland: Amerikanen weg uit Najaf Ja, u a lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: "Itelefoon: Geboortedatum: l e-mail: I I Stuur deze bon op in een ongefrenkeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratia) of aurf I naar www.leidachdagblad.nl (Deze aan- I bieding is geldig tol 31 december 20O-1). Leidsch Dagblad gaal zorgvuldig om mei persoongegevens In bet colofon van de krant treft u nadere informatie aan I i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad den haag - Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) is bang dat po lio weer de kop op steekt in Nederland. Vooral Rotterdam en omgeving zou gevaar lopen. De organisatie roept artsen en ande re werkers in de gezondheidszorg op om alert te zijn op de ziekte. In Rotterdam en omgeving bevinden zich veel Nigerianen, die vaak niet zijn ingeënt. In de regio wonen ook veel orthodoxe pro testanten die evenmin tegen de ziekte zijn gevaccineerd. Volgens een woordvoerder van het RIVM kan die combinatie van de twee bevolkingsgroepen ervoor zorgen dat de ziekte zich extra snel kan verspreiden. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft Nederland in 2002 polio-vrij verklaard. In andere landen komt de ziekte echter nog vaak voor. Tot nu toe was India koploper. Polio maakt mensen ernstig gehandicapt. De ziekte kan ook dodelijk zijn. Het RIVM is ook bezorgd over de toename van kinkhoest. Het aantal kinderen waarbij kinkhoest is geconstateerd is in de eerste maanden van dit jaar flink gestegen. Nor maal gesproken daalt in het voorjaar het aantal kinkhoestbesmettingen, maar mo menteel worden er wekelijks ruim honderd meldingen gedaan. Het gemiddelde ligt nu op 443 gevallen per maand, terwijl dat in andere jaren 309 is. Kinkhoest is een be smettelijke bacterieziekte, die wordt over gebracht door hoesten en niezen. De klachten zijn koorts, lusteloosheid en flinke hoestbuien, die soms met neusbloedingen gepaard gaan. sint petersburg - Jonge cadetten van de Russische marine waren gisteren aanwezig bij de festiviteiten ter gelegenheid van het feit dat Sint Petersburg 301 jaar geleden werd gesticht. Voor een enkeling duur de de ceremonie veel te lang. Foto: AP/Dmitry Lovetsky eesergroen/gpd - Een deel van de Nationale Postcode Loterij- Straatprijs is gisteren in eerste instantie aan een verkeerde in woner van Eesergroen uitge reikt. Gaston Starreveld van de Postcode Loterij overhandigde een bedrag van 12.500 euro en een nieuwe auto aan de bewo ner van de Eeserstraat. „Is dat kicken", riep de man toen hij de gloednieuwe BMW onder ogen kreeg. De fout kwam aan het licht toen een loterijmedewerkster de bij de auto horende papie ren invulde. „U bent dus me neer A. de Graaff?" „Nee", ant woordde de winnaar, „ik ben B. de Graaff." De loterijdame: „Maar dit is toch wel de Eeser straat nummer 3?" „Nee", sprak de man. „Dit is nummer 7 en volgens mij moet ik nu de auto, de bloemen en de cheque teruggeven." Starreveld: „Die man heeft ons gewoon in het ootje genomen. Dat ben ik nog niet tegengeko men." In Eesergroen is 112.500 euro aan prijzengeld verdeeld. Een gezin won met drie loten 37.500 euro. Een ander gezin streek met twee loten 25.000 euro op. eidsch j GESPREK Tros hoopt op een nieuwe ster Dagblad Kennisvragen maken het vooral de leraar filosofie makkelijk Arena loopt net op tijd vol voor René Froger Koudekerk koestert promotiekans üpaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! (advertentie) „We zijn kampioen in de we reld als het gaat om de schul denlast per huishouden. Bo vendien zijn we kampioen in het aandeel van tophypothe- ken." In het OESO-rapport wordt voorgesteld om nieuwe huisei genaren in de toekomst op een andere manier te belasten. De zeer genereuze renteaftrek zou moeten verdwijnen, en de wo ning zou als vermogen moeten worden belast in box 3 van het belastingstelsel. De centrale-bankpresident wil de geen voorkeur uitspreken over de manier waarop de ren teaftrek zou moeten worden af gebouwd. Hij wees er op dat andere landen hun hypotheek renteaftrek hebben versoberd zonder een schok te veroorza ken op de binnenlandse hui zenmarkt. Het gaat om de VS, Denemarken en het Verenigd Koninkrijk. Wellink voorziet dat een gelei delijke afschaffing van de hypo theekrenteaftrek niet meteen hoeft te leiden tot lagere hui zenprijzen. „Er zijn ook andere marktfactoren dan de mogelijk heid tot renteaftrek. Kijk maar naar het Verenigd Koninkrijk. Daar zijn de prijzen door schaarste sterk gestegen. De prijsstijging op de Engelse wo ningmarkt wordt echter niet meer via de gemeenschap gefi nancierd." irdam/gpd - President ik van De Nederlandsche is groot voorstander van ileidelijk afschaffen van de heekrenteaftrek. Hij rde zich gisteren achter het el van de OESO. Deze club eïndustrialiseerde landen Ï;de eerder dat de fiscale ie voor huizenbezitters bij- t aan de huidige economi- iroblemen van Nederland. ns Wellink heeft het in- ient van de hypotheekren- ek niet geleid tot meer ei- roningbezit. Hij vindt dat en duidelijk is dat de ren- lek de prijzen op de wo- larkt alleen maar heeft aagd. Daardoor hebben groepen mensen veel e om een woning te fl eren. ik: „De prijzen zijn hoog, het aanbod van woningen He huizenmarkt reageert I tiet op. Het aanbod wordt ruimer. Dat leidt tot de usie dat de volledige hy- ekrenteaftrek sterk bij- t aan hogere huizenprij- De prijs van een woning Nederland tussen 1991 en reëel gemiddeld met 6,7 nt per jaar gestegen. Dat sterkste stijging in heel ia. De Nederlandse con- it heeft zich als gevolg an zwaar in de schulden :en, constateert Wellink. Nieuw: de SEAT Altea. De eerste Multi Sports Vehicle. Voor de eerste keer worden en sportiviteit en design en ruimt gecombineerd. Al vanaf 19.450,- en leaseprijs vanaf 359- p/mnd. Ervaar de MSV-primeur, nu bij de SEAT-dealer.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1