[merikanen log jaar de laas in Irak Tl IETS Ook Ronnie van de Putte is tegen verloedering verkopen? jh presenteert ontwerp-resolutie Nederland vanuit de ruimte Lubbers kampt ook met medische problemen Tot Woonsdag! Leidsch Dagblad j 15/17 w 3/4 Academische titel blijkt waardeloos dinsdag 25 MEI 2OO4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Rust, rust, rust houdt René Froger goed bij stem I »rk/anp-afp - De ont- eesolutie over Irak die ta en Croot-Brittannië jgen aan de Veiligheids met scepsis en instem- egroet. In de resolutie at de Amerikanen nog aal een jaar de dienst blij- maken in de internationa- lenmacht in het land, ook t de officiële macht per overgedragen aan een tij- regering. De VS willen lepensterkte zo lang mo- ip het huidige niveau van handhaven en zullen zo neer troepen sturen. Frankrijk als Duitsland - irde tegenstanders tegen log in Irak - wil dat de istige Iraakse regering te vertellen krijgt. De bondskanselier Gerhard Ier wil dat de VS de in Irak helemaal over- aan de Iraakse interim - ig, inclusief de controle hulpbronnen en veilig- Als ik zeg overdracht van einiteit, dan bedoel ik Idus Schroder. De Franse ir van buitenlandse za- ichel Barnierzegt geen o cheque" aan de Ameri- [e willen uitschrijven, ir Bot van buitenlandse daarentegen is enthousi- er de ontwerpresolutie, oor ons belangrijke ele- zitten er in", het hij we- ijgt volgens de resolutie le over zijn eigen olie-in- in. Voor de Verenigde Ibu Chraib slopen erenigde Staten willen nstemming van de zen de beruchte ge snis in Abu Ghraib buiten de Iraakse istad Bagdad slopen, leeft het Witte Huis ren bekendgemaakt. In vangenis martelden irnederden Amen- se militairen Iraakse ïgenen. Onder het be- van Saddam Hussein ir duizenden politieke istanders vermoord. COMMENTAAR FAHRENHEIT 9/11 dt het geweten van links a genoemd. De bekroon- nmaker Michael Moore fn nieuwe prijs aan zijn binden: de Gouden an het Filmfestival Can il jury, voorgezeten door en spraakmakende land- Quentin Tarantino, ver- e nieuwste Moore-docu- re Fahrenheit 9/11 tot lm. heit 9/11 is in de beste van Moore een openlijke op het Amerikaanse es- inent en in het bijzonder akelijke belangen van de ynastie. Moore plaatst de tegen het terrorisme in i zijn zachtst onpatriottisch ctief, door de ties tussen de 'olie-gar- nclusief de fa- Bush) en de the oliesjeiks (inclusief dlie Bin Laden) bloot te niet nieuw, de Franse ist Eric Laurent schreef boek over onder de titel rlog van Bush', doet de lelde Amerikaan dit soort n af als complottheorie, nmsfeld en Cheney krij- in de film behoorlijk van En nog meer heibel kan ring in dit rampzalig ver lopen verkiezings- annex oor logsjaar niet gebruiken. Er is Bush dan ook alles aan ge legen verschijning van Fahren heit 9/11 tot ten minste na de. verkiezingsmaand november uit de Amerikaanse bioscopen te houden. Met dank aan Mel Gib son en Michael Eisner van Disney (Miramax) is dat tot nu toe wonderwel gelukt Niemand wil de film in de VS uitbrengen. Het volk heeft altijd recht op de waarheid, dat is één van de pij lers van de democratie. Vrees voor de waarheid leidt tot cen suur en uiteindelijk tot dicta tuur. Ook wanneer Moore de waarheid verdraait, het is aan de kijker te beoordelen in welk perspectief hij de beelden plaatst Of het Witte Huis rechtstreeks betrok ken is bij de boycot van de film is ondui delijk, maar Bush heeft de schijn tegen. De winst van Can nes is dat Amerika niet meer om Fahrenheit 9/11 heen kan en de kiezer vermoedelijk nog voor november de film kan zien. Het blijft echter wrang dat er nota bene een Franse filmprijs voor nodig is om de Amerikaanse de mocratie weer op het juiste spoor te krijgen. Bill Meyer Dagblad Vmbo-examen aardrijkskunde kon in een uurtje Ter Leede-spits Cornelia tekent bij Stormvogels Telstar door Sjaak Smakman wassenaar/noordwijk - Een onafhan kelijke bemiddelaar moet proberen om de onherstelbaar lijkende breuk tussen het Noordwijkse gemeentebestuur en de Muntendamsche Investering Maat schappij (MIM) van projectontwikke laar Ronnie van de Putte te herstellen. „We willen nog één keer investeren. Maar dan moet het niet meer alleen de gemeente zijn die de agenda bepaalt", zegt Van de Puttes adviseur Jan Eikema. Hoewel Van de Putte in rond Amster dams af en toe stevige termen door zijn Wassenaarse kantoor gooit, benadrukt Eikema dat het de projectontwikkelaar vooral te doen is om uiteindelijk het ooit zo bewierookte Masterplan voor de badplaats toch van de grond te krijgen. „Het is een droom van me, en het blijft een droom van me", zegt Van de Putte. De droom dreigt in rook op te gaan. Vanavond praat de gemeenteraad over een voorstel van het college om het overleg met de MIM te beëindigen en desnoods via onteigening het Vuurto renplein voor verdere verloedering te behoeden. In een open brief aan de ge meenteraad vraagt Eikema namens Van de Putte te kiezen voor mediation, onaf hankelijke bemiddeling. Het college neemt het Van de Putte kwalijk dat hij zijn Noordwijkse eigen dommen, en dan met name het Vuurto renplein, laat verloederen. Van de Putte ziet het anders:Als je iets wilt ontwikkelen, moet je eerst bezit verwerven. Vervolgens moet je waar borgen dat het niet wordt gekraakt, dus moet je het dichttimmeren. Dan moet je wachten tot de laatste huurder ver trekt. Toen alle winkels waren bezet, kreeg ik 600.000 gulden huur per jaar, nu 25.000 euro. Denk je dat ik het leuk vind om dit zo te doen? Maar in het ka der van ondernemerschap móet ik het zowel doen." In zijn brief wijst Van de Putte erop dat hij niet als enige verantwoordelijk is voor het plein. De winkels zijn van hem, maar het plein zelf is van de gemeente. En die doet er ook niets aan. „Zelfs de fontein Janus is in het kader van de be zuinigingen al jaren geleden buiten ge bruik gesteld." Naties is in de ontwerptekst een leidende rol voorzien in het op zetten van een nieuw bestuur en het organiseren van verkie zingen van een overgangsparle ment in december of januari. De volkerenorganisatie krijgt ook een rol bij het opstellen van een nieuwe grondwet. De rol van de VN is voor veel landen, waaronder Nederland, van cruciaal belang voor een nieuwe of hernieuwde betrok kenheid bij de wederopbouw van het Arabische land. Vooral de VS hopen dat een grotere betrokkenheid van de Verenig de Naties meer landen ertoe zal bewegen militairen te sturen. PvdA en regeringspartij D66 hebben nog veel vragen over de ontwerp-resolutie.PvdA en D66 twijfelen over verlenging van de Nederlandse missie in Irak. De ontwerpresolutie is bij CDA en WD positief ontvangen. Het CDA is geneigd vóór verlenging van de missie in Irak te stem men, net als de Tweede-Kamer fracties van de WD en de SGP. In New York zijn de vijftien le den van de VN-Veiligheidsraad gisteren - achter gesloten deu ren - begonnen met de bespre kingen van de resolutie. De Amerikaanse president Bush presenteerde de resolutie van nacht in een televisietoespraak. .Amerika's taak in Irak is niet alleen het verslaan van een vij and, het moet een vriend sterk maken, een vrije, representatie ve regering die haar bevolking dient en voor haar opkomt", al dus Bush. „En hoe eerder dit doel wordt bereikt, des te eer der onze taak er op zal zitten." De Veiligheidsraad zal naar ver wachting eind deze maand een definitieve tekst goedkeuren. De drie grote Amerikaanse tele visienetwerken ABC, CBS en NBC hebben besloten de toe spraak van president George Bush over Irak niet live op het scherm te brengen. Gewoon lijk zenden de omroepen be langrijke toespraken van de Amerikaanse president live uit. ABC, CBS en NBC varen wel va ker een eigen koers. Toevallig was deze maandag een avond dat de kijkcijfers worden be paald om lokale advertentieta rieven vast te stellen en hadden de omroepen hun programme ring daar op afgestemd. eindhoven - Astronaut André Kuipers heeft tijdens zijn verblijf aan boord van het Ne derlandse ruimtestation ISS niet alleen tientallen wetenschappelijke experimenten ver richt, maar ook zijn ogen goed de kost gegeven als de gelegenheid zich voordeed. Een van de opdrachten die hij had meegekregen was het fotograferen van Nederland van uit de ruimte. Goed is op de foto te zien hoe de Nederlanders de zee hebben bedwon gen met behulp van de Afsluitdijk en de Deltawerken tussen de Zeeuwse eilanden. De foto is gemaakt vanaf een hoogte van 400 kilometer. Ter vergelijking: de afstand tus sen de linkeronderhoek van de foto en het noordelijkste puntje van de Nederland, rechts in het midden, bedraagt ongeveer 300 kilometer. André Kuipers maakte deze foto van Nederland op 23 april. Foto: ESA genève/gpd - Ruud Lubbers is overwerkt en kampt met hart problemen. Op doktersadvies heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen zijn dienstreis naar Japan zondag moeten uitstellen, aldus woord voerder Ron Redmond van de UNHCR. Wanneer Lubbers naar Japan gaat, is nog niet zeker. „De Ho ge Commissaris heeft de afgelo pen weken vermoeiende dienstreizen achter de rug naar Afghanistan, Afrika, Washing ton en New York." Het is niet uit te sluiten dat de twee in specteurs van de interne re cherche van de Verenigde Na ties van Lubbers' aanwezigheid in Genève gebruik zullen ma ken om zijn versie te horen van de vermeende intimiteiten die hij zou hebben gepleegd bij een van zijn stafmedewerksters. De echtgenoot van de vrouw- in-kwestie is ook werkzaam op het Vluchtelingencommissari- aat. Hij zou volgens bronnen binnen UNHCR zelfs de werk vergadering waarop het alle maal gebeurde, hebben bijge woond. Het feit, dat er vijf mannelijke stafleden bij waren is Lubbers' voornaamste argument, dat er geen sprake kon zijn van onge wenste intimiteiten. Maar de vrouw verliet volgens getuigen wel als laatste de werkkamer en kreeg Lubbers' kneepje of klap je op de valreep toegediend, toen de mannelijke collega's al uit zicht waren. (advertentie) Woonsdag 26 mei 2004 Hart van je huis ii open van 10-22 uur. Aanbiedingen zijn alleen morgen geldig, zolang de voorraad strekt. Max. 3 p.p. Informatielijn: 0900 235 45 32 (0.10/min. (advertenties) Bericht aan onze lezers en adverteerders Op maandag 31 mei (2e Pinksterdag) verschijnt er geen krant. Onze kantoren zijn op deze dag gesloten. In verband hiermee zijn de sluittijden voor advertenties voor de volgende dagen gewijzigd: dinsdag 1 en woensdag 2 juni. Voor informatie kunt u bellen met (071) 5356300. Voor opgave van rubrieksadvertenties belt u (072) 5196868. Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! SPRINTERS 072-5196868 Nog frisjes Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Ot Dagblad door Timoteus Waarsenburg leiden - De beschermde acade mische titel blijkt in Nederland in de praktijk alles behalve be schermd. Wie zichzelf ten on rechte de titel van doctorandus of meester aanmeet, kan door een buitenstaander niet als fraudeur ontmaskerd worden. De universiteitsbestanden waaruit blijkt of iemand wel of niet is afgestudeerd zijn name lijk niet openbaar. Veel be schermde beroepen - artsen, advocaten - hanteren wel open bare registers. Zelfs werkgevers kunnen niet zonder toestemming van hun toekomstige werknemer te we ten komen of deze wel of niet is afgestudeerd. ,Als een werkge ver die zekerheid wil hebben, zal hij dat aan de kandidaat zelf moeten vragen", zegt universi- teitsvoorlichter W. van Ame- rongen. „Die kan dan zijn bui laten zien, of een gewaarmerkte kopie van zijn bul bij de univer siteit opvragen. Dat kan nie mand anders voor hem of haar doen. Zo rijn de privacyregels. Als je buurman zegt afgestu deerd te rijn in Leiden, Amster dam of Utrecht, kun je hem ge loven of niet. Maar je kunt het niet checken zonder zijn toe stemming." Pagina Ri: Onterecht titel voeren strafbaar C&A breidt fors uit in Duitsland berlijn - Kledingconcern C&A, eigendom van de familie Bren- ninkmeijer, wil dit jaar in Duits land tachtig nieuwe winkels openen. Topman D. Brennink- meijer kondigt vandaag in een vraaggesprek met de Duitse krant Die Welt aan dat het con cern ook wil uitbreiden in Ne derland, Frankrijk, Spanje, Bel gië en Oostenrijk. C&A heeft ruim 600 winkels in twaalf lan den. Brenninkmeijer riet vooral kansen in de kindermode, die het bedrijf verkoopt in zijn Kids Stores. Politie omsingelt gijzelnemer münster - De Duitse politie heeft vannacht een parkeer plaats bij Münster omsingeld, waar een bewapende man een 13-jarig meisje gijzelde. Of het gaat om het Chinese meisje Wei Wei Hu dat zondagmiddag on der bedreiging van een mes werd ontvoerd, kan de politie niet zeggen. Volgens lokale me dia gaat het wel om een Neder lands meisje. Nadere details ontbraken bij het ter perse gaan van deze editie. Bij de politie rijn gisteren ruim tweehonderd tips binnengekomen over de ontvoering van de 13-jarige Wei Wei Hu uit Eibergen. De dader zou een Nederlands sprekende man rijn. Pagina Binnenland 1 Terminal Parijs kan KLM schaden parijs - Het ongeluk met de in gestorte terminal op luchtha ven De Gaulle kan verstrekken de gevolgen hebben voor Air France/KLM. De directie van de Parijse luchthaven sloot giste ren niet uit dat de terminal af gebroken moet worden als zou blijken dat constructiefouten de oorzaak zijn geweest van het in storten. De terminal moest gaan fungeren als enorm over stapstation voor jaarlijks 10 miljoen passagiers die reizen met onder andere Air France. Van Lottum verliest in Parijs parijs - John van Lottum is gis teren op de eerste dag van de Open Franse tenniskampioen schappen op Roland Garros in Parijs uitgeschakeld. Hij verloor van de als vijfde geplaatste Spanjaard Carlos Moya met 3-6 4-6 6-3 2-6. Ook Dennis van Scheppingen haalde de volgen de ronde niet, hij verloor van de Rus Mikael Joesjni. Raemon Sluiter won van Ricardo Mello. Sjeng Schalken heeft zich giste ren teruggetrokken uit het toer nooi. Hij is niet fit genoeg. Pagina Sport Goedemorgen Wat een krant. Bf Ja Ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat ls nog geen I 0,41 per dag! I I A M/V I Naam: j Adres: Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum e-ma.il Stuur deze bon op ln een an gefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 0800-1711 (gratis) of surf bieding Is geldig tol 31 december 3004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1