Kroes aar Brussel Zwarte vlag tegen kitesurfen Katwijk IMSraijliKtH ISilü Rumsfeld gaat diep door het stof in Senaat Hier wilt u wonen! L Mnive»*sa ïilig zwemmen' in >hense zwembaden VANROYC.S, Belangrijk bericht aan onze abonnees Leidsch jfü Dagblad Kijk nu op onze website en maak kans op 2 kaarten voor de wedstrijd Nederland - Tsjechië op 19 juni in Portugal. Leidsch Dagblad Noordwijk Totaal dreigt uiteen te vallen Voorlichting PISCOUNTCE> opvolger Frits Bolkestein ZATERDAG 8 MEI 2004 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311GH Leiden Tel. (071)5122362 Leidsch Dagblad Aznavour bijna 8o en nog zo fris als een hoentje Fantasietaai valt meidengroep Treble uit de mond Gert Aandewiel: Ouick Boys wil 'vier uit vijf' Nieuwe bewoners moeten 'inburgeren' na vuurwerkramp 11/14' Bewolkt (advertentie) Nieuwe openingstijden afdeling Lezersservice Vanwege het in de ochtend verschijnen van uw krant, zijn de t openingstijden van de afdeling Lezersservice aangepast. Op werkdagen kunt u ons bereiken van 07.30 uur tot 17.00 uur, op zaterdag van 08.00 uur tot 13.00 uur. 5 Het gratis telefoonnummer is 0800 - 1711 jj (voor mobiele bellers: 072 - 5196800) Krant niet ontvangen? f Op werkdagen Als u de krant niet ontvangen hebt en u belt voor 10,00 uur, dan wordt de krant nabezorgd tussen 11.00 en 13.00 uur, Belt u tussen 10.00 en 16.00 uur, dan ontvangt u de krant tussen 16.00 en 18.00 uur. Als u na 16 uur belt, krijgt u de I krant in de loop van de volgende ochtend. Brede fie Op zaterdag l Als u op zaterdag de'krant niet bezorgd heeft gekregen en u belt ons tussen 08.00 en 12.00 uur, dan wordt de krant tus- S sen 12.00 en 14.00 uur nabezorgd. Als u na 12.00 uur belt, l ontvangt u de krant in de loop van maandagochtend. Surf voor 12 mei naar www.leidschdagblad.nl klik op de EK-button en beantwoord de vragen. (advertenties) noordwijk - Noordwijk Totaal moet uit het college met het CDA stappen. Gebeurt dat niet dan verlaten Van Ast en Duijn- dam de fractie en gaan ze als 'onafhankelijken' verder. De twee vinden dat verder gaan met het CDA sinds afgelopen woensdag onmogelijk is. Toen werd in een extra vergadering over de financiële perikelen van Noordwijk uitgebreid gespro ken over de 'omklap' waartoe de raad in 2000 besloot: afzien van bouwen in Bronsgeest- Noord en kiezen voor Offem- Zuid. Die verandering dreigt de gemeente tientallen miljoenen euro's te gaan kosten. De twee raadsleden nemen het de christen-democraten kwalijk dat zij in de vergadering aan vankelijk totaal geen afstand namen van partijgenoten Sal- door Bas de Rue katwijk - De Katwijkse Red- dings Brigade hijst deze zomer een zwarte vlag als het op het strand te druk is om te kitesur fen. De zee is dan even verbo den terrein voor de surfers. De reddingsbrigade wil het strand hiermee veiliger maken voor zowel kitesurfer als badgast. Vorig jaar overleed een kitesur fer bij Rotterdam toen hij met grote snelheid een paal raakte. Kitesurfen is een relatief nieuwe watersport waarbij een surf plank wordt voortgetrokken door een enorme vlieger, de zo geheten kite of powerkite. Bij gunstige wind bereikt de water- sportér snelheden van rond de vijftig kilometer per uur. Met name onervaren sporters kun nen zichzelf en andere badgas ten in gevaar brengen. Om de risico's te beperken mogen in Noordwijk kitesurfers uitslui tend voor het strandpaviljoen Los Tfos hun kunsten vertonen. De Katwijkse kitesurfers kun nen op drie plaatsen te water: bij de surfclub KBS, watersport vereniging Skuytevaert en kite- surfvereniging Airtime. HOGESCHOOL man en Tummers die rond de omklap volgens externe onder zoekers een dubieuze rol heb ben gespeeld. Pagina R2: 'Vragen CDA gesteld door oude netwerk' Daar komt in Katwijk dit jaar de zwarte vlag nog eens bij. De vlag gaat in top als het aan het strand te druk is, of bij een ge vaarlijke windrichting: recht op het strand of juist aflandig. De maatregel is hoognodig, aldus bestuurslid Kroon van Katwijk se Reddings Brigade. „Kitesur fen wordt steeds populairder. Het is belangrijk dat we de sport in goede banen leiden om ongelukken te voorkomen." Ook moeten de kitesurfers in Katwijk een meter of vijftig uit de kust blijven. De surfers die nen bovendien lid te zijn van één van de drie watersportver enigingen om van de kitesurf- vrijplaatsen gebruik te mogen maken. In Noordwijk wordt nog niet gedacht aan het introduceren van de zwarte vlag. „Wij heb ben maar één plek waar ze de zee in mogen en die is afgezet. Zo'n vlag is hier dus niet no dig", zegt secretaris Ooms van de plaatselijke reddingsbrigade. Pagina R2: Redders klaar voor mooie zomer op het strand DE COMPUTER KOOPJES BEURS GR0EN00RDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 9 MEI 10-16 UUR www.ptditcount.nl CONCERT AMSTERDAM ARENA VRIJDAG 28 MB 2004 Vestigingen: www.jeanscentre.nl ROB P E E T Voordelig en snel van uw rimpels af! Ergert u zich aan kraaienpootjes of fronsrimpeltjes wanneer in de spiegel kijkt? Niet nodig! Met Botox-injecties bent u snel van uw gelaatsrimpels af. En nu extra voordelig, want de hele maand mei biedt de Rob Peetoom Kliniek u 50 procent korting op alle Botox-behandelingen. Bel voor een afspraak! dinsdag 11 mei Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar: alleen voorlichting Voltijdopleiding In Amsterdam: opleiding www.hs-ipabo.edu Voltijd-Deeltijd-Verkorte en Zij-instroom en opleiding Schrijfdocent/therapeut Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst ancy Ubert i aan den rijn - De Stich- lortspectrum die de Al- zwembaden beheert, vandaag een grote veilig- ampagne: "Veilig zwem- dat doe je samen'. Een 1 geleden is een peuter in tad De Hoorn temauwer- aan de dood ontsnapt, nd werd door haar moe- et goed in de gaten ge- ,Dat was de druppel", lanager Vrisekoop. kleding is vanaf vandaag ut verplicht in De Hoorn Thermen. Ook voor de rs die aan de kant blij- risekoop: „Er zijn islami- vrouwen die vanwege jeloof weigeren een bad- an te trekken, maar ook Nederlandse dames liever aangekleed aan de 'an het bad." Ouders die badkleding met hun en het zwembad binnen- 1, worden voortaan met eer naar huis gestuurd. Kinderen die geen zwemdiplo ma hebben, moeten vanaf van daag vleugeltjes om de armen dragen. „Met pijn in het hart nemen we deze maatregel. Bij de zwemlessen gebruiken we het liefst zo min mogelijk drijf- materiaal. Maar we moeten wel." Als derde maatregel heeft Sportspectrum ingesteld dat kinderen zonder zwemdiploma moeten worden begeleid door een volwassene. Pagina R3: Ook ouders aangesproken op verantwoordelijkheid (advertentie) Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voorinformatie: 071-5232308 COMMENTAAR SCHOON SCHIP Noordwijkse wethouder lam beraadt zich dit inde op zijn politieke toe- Maar als Noordwijk schip wil maken, moe- ïeer Noordwijkse politici ken over hun politieke re. Bij het CDA, maar ook lordwijk Totaal, tij die weliswaar dagavond door 'lof is gegaan wel vervolgens het bordje van de chris- probeert te deels terecht. In de onder rapporten over de financi- roblemen van Noordwijk de toenmalige CDA-pro- flink wat aangere- Ex-CDA-wethouder en Salman, die met het raadslid Duijndam iet initiatief nam voor de voor bouwen in Offem- in plaats van Bronsgeest- wordt 'de schijn van be- voor de geworpen. Salman had tie van de zogeheten 'om- een adviesbureau op het I van ruimtelijke orde- Zijn opvolger, de CDA'er 'ers, hield informatie ach- de raad. In beide geval- ilitieke doodzonden waar- huidige CDA niet genoeg afstand kan nemen. Dat het boetekleed pas is aange trokken toen Noordwijk Totaal dreigde met een breuk in het college, valt het CDA aan te re kenen. Noordwijk Totaal zet te recht vraagtekens bij de samen werking met deze partij. De ac tie van de raadsleden Van Ast en Duijndam van Noordwijk Totaal om te breken met het CDA is begrijpelijk. Het had beide raadsle den gesierd als ze ook de vinger op de zere plekken in de eigen partij hadden gelegd. Deze week bleek dat ook wethouder Van Bockhove informatie voor de raad heeft achtergehouden. En fractievoorzitter Van Nes was wethouder in het college waarin tot de 'omklap' werd besloten. Het college dat informatie aan de raad achterhield en adviezen van deskundige ambtenaren ne geerde waardoor Noordwijk nu in financiële problemen zit Als Noordwijk werkelijk een streep onder het verleden wil zetten, moeten alle betrokkenen hun verantwoordelijkheid ne men en uit de politiek stappen. Alleen dan is sprake van de door burgemeester Groen genoemde 'bevrijding van een politieke cultuur die niet goed was'. Roza van der Veer OPGERICHT 1 MAART 1860 Dit jaar 'tweede Haagwegterrein' leiden - Het tweede Park&Ride- terrein (zoals aan de Haagweg) is in Leiden nog dit jaar een feit. Op het voormalig korfbalveld van Pemix, naast de Groenoordhallen, komt een parkeerterrein van vergelijkbare omvang als het Haagwegter rein. Ook hier gaan gratis pen delbusjes rijden naar de Leidse binnenstad. Pagina R1 Van Gennip en olympisch vuur Amsterdam - Voormalig schaat- ster en oud-olympisch kampi oene Yvonne van Gennip is de eerste van de 131 lopers die op 23 juni het olympisch vuur door Amsterdam dragen. Dat maakte NOC*NSF-voorzitter Terpstra gisteren bekend in Amsterdam. De olympische vlam komt voor het eerst sinds 1928, toen de Olympische Spe len in Amsterdam werden ge houden, naar de hoofdstad als onderdeel van een wereldreis. 'VS hebben slag om Irak verloren' vogelenzang - Bisschop Punt van Haarlem, tevens legerbis schop, vindt dat de VS in 'psy chologisch opzicht' de slag om Irak hebben verloren. Hij vindt dat de VN de regie moeten overnemen. Punt: „Je moet je na de recente onthullingen over martelingen van Iraakse krijgs gevangenen door Amerikanen afvragen of zij deze zaak nog kunnen redden. Nederland moet zijn eigen positie goed overdenken en zich niet binden aan nieuwe termijnen van een halfjaar troepeninzet." Punt zei dat gisteren in Vogelenzang, waar hij een nieuwe indeling van zijn bisdom presenteerde. aag - De WD claimt op- de post van Europees issaris in Brussel, die va- omt nu Frits Bolkestein n heeft aangegeven geen «termijn te ambiëren. De 3en schuiven Neelie Kroes, inister van verkeer en wa- t, naar voren als zijn op- r. Voor het CDA is het geen uitgemaakte zaak iff opnieuw een WD'er D66 steunt de kandida ten Kroes. wil komende zo een kandidaat-euro- komen. In een aan de Tweede Kamer premier Balkenende dat -jbinet er van uitgaat dat er !l andidaat wordt voorge- De liberalen claimen de li mdat coalitiegenoot CDA s Kamerlid Van Baaien al g vingers in de pap heeft gaat om het buitenlands „Ze hebben premier c ende en minister van landse zaken Bot. En De Hoop Scheffer is se- i-generaal van de NAVO. >ft gezien haar zeteltal in :de Kamer al meer dan voldoende binnengesleept als het gaat om kabinetsposten." D66 kan die gedachtengang wel volgen. „Het is logisch dat het weer een WD'er wordt. Het CDA heeft al voldoende pos ten", aldus Dittrich. Het CDA ziet niet in waarom de post naar de WD moet gaan. „Er is tijdens de kabinetsformatie af gesproken dat Bolkestein mocht doorgaan. Nu hij dat niet doet is de situatie weer he lemaal open", aldus CDA-Ka- merlid Van Dijk. Bij het CDA circuleren de namen van oud minister van financiën Ruding en de huidige minister van landbouw Veerman. Het kabinet gaat nu eerst een profielschets opstellen voor de nieuwe kandidaat. Daarna wordt er naar een geschikte kandidaat gezocht. PvdA-lcider Bos wil dat de voordracht in al le openheid plaatsvindt. Ver schillende kandidaten dienen zich volgens hem te presente ren in de Kamer. Uiteindelijk stemt het parlement dan over de voordracht. CDA, WD en kabinet voelen daar niets voor. Pagina Buitenland washington/ap - De Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld heeft gisteravond de verantwoordelijkheid voor de mishandeling van gevangenen in Iraakse gevangenissen op zich genomen en er zijn excu ses voor aangeboden. De slachtoffers stelde hij schade vergoeding in het vooruitzicht. Rumsfeld werd onder ede on dervraagd tijdens een speciale hoorzitting van de commissie voor de strijdkrachten van de Senaat. De hoorzitting vormde de climax van een week waarin steeds meer foto's werden ge publiceerd van mishandelingen van Irakezen in Amerikaanse hechtenis. Verschillende De mocraten vinden dat Rumsfeld moet aftreden, maar Rumsfeld zei dat niet van plan te zijn. President Bush staat voorals nog achter zijn minister. Rumsfeld zei dat zijn ministerie nog veel meer foto's en video's heeft van wangedrag van Ame rikaanse militairen. Die zijn nog niet naar buiten gekomen. Rumsfeld beloofde maatregelen om dergelijke misstanden in de toekomst te voorkomen en een diepgravend onderzoek, dat zich niet alleen zal uitstrekken tot gewone soldaten maar ook tot hogere verantwoordelijken. De minister kondigde aan dat hij een commissie heeft be noemd die binnen 45 dagen moet controleren of de onder zoeken die nu lopen, afdoende zijn. Ook de reactie van het Pentagon op de berichten over mishandeling wordt onder zocht. Een van de verwijten aan het adres van Rumsfeld is dat hij Bush en de senaatscommissie niet heeft ingelicht. Tijdens een recente briefing achter gesloten deuren met de commissie maakte Rumsfeld geen enkele melding van de misstanden, Defensieminister Rumsfeld (rechts) en stafchef Myers vlak voor het verhoor door een speciale Senaatscommissie. Foto: EPA/Mike Theiler terwijl hij wist dat de foto's en kele uren later zouden worden uitgezonden. „Overleg met het Congres is geen keuzemogelijk heid, maar een fundamentele verantwoordelijkheid" van een minister, las de Democraat Le vin Rumsfeld de les. Senator McCain, een Republi kein, vroeg Rumsfeld welke in structies de militairen die op sommige foto's te zien zijn, hadden gekregen. Het leger heeft in een intern rapport ge constateerd dat de gevangenis bewakers opdracht hadden ge kregen de gevangenen wat „zacht te maken", zodat ze meer mededeelzaam zouden zijn tijdens verhoren. Pagina Buitenland: Keiharde verwijten Rode Kruis aan VS

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1