Europarlementj houdt poot stijl BUITENLAND Zeker 25 doden in gevangenissen Een op tien baby's van tienermoeder Dutroux 'Meisjes hadden eerder gered kunnen worden' Passagiersgegevens niet naar VS vs." Samenwerking tegen nucleaire terreur bepleit Ketchupgigant Heinz neutraal Bosbranden teisteren Californië js wil af van :Jim Morrison ii - De beheerder van de "begraafplaats Père La- zou graag van het graf Doorszanger Jim Morri- (willen. De aanwezigheid stoffelijke resten van de l overleden zanger zorgt fallen jaren voor proble- s vernielingen, vervuiling >rie. De begraafplaats iewaking van het graf in- I om de rijen fans tot de jj roepen. orea bouwt itbases j. Noord-Korea bouwt indergrondse bases voor ballistische raketten jn bereik tot 4000 kilome- 1 bouw is al voor 80 pro- !>ltooid. Volgens de Zuid- iinse krant Chosun Ilbo het niet lang meer voor er |erkelijk raketten worden pt erlander vast {ens ontucht penh - Een Nederlander aangeklaagd ontucht met minderja- de aanklacht losban- die in Cambodja voor gevallen wordt ge- maximaal twintig De 48-jari- bij een inval in zijn ho- aangetroffen in gezel- twee jongens die net in onderbroek ge- jibul: Bush Iwit aanslag k - De negen verdachte Sten die in Turkije zijn laagd, waren van plan de NAVO-top in Istan- zelfmoordaanslag op de jaanse president George 2 plegen. Een van de ver- pi zou een speciale trai- ebben gevolgd om een jiegtuig te besturen. te post »r bijster i - Royal Mail, de postbe- gin Groot-Brittannië, larlijks 14,4 miljoen post- (i kwijt. Zeker 60 procent simpelweg in de verkeer- jvenbus gestopt. Behalve q raken ook veel pakket- Eén op de twintig die post krijgt die niet em is, gooit die gewoon Jrullenbak. :es tegen «netwerk In Frankrijk is gisteren ices begonnen tegen ze- 1 mensen die vijfjaar aderen hebben mis- De achttien slachtoffers tussen drie en twaalf jaar blgens de krant Le Figaro kele verdachten voor ing aangeklaagd. De slachtoffers waren kin- de verdachten zelf. ics ingezet r huwelijk - Spanje wil voor het van kroonprins Felipe Leticia Ortiz de NAVO lenen, ter be- van het bruidspaar en sten. De autoriteiten de bewaking op in de naar het huwelijk, op unaal boos ervië ag - De president van goslavië-Tribunaal in tag heeft in een brief aan igheidsraad geklaagd gebrekkige medewer- n Servië-Montenegro. nsman Theodor Meron met zijn brief de klacht Carla del bij de volkerenor- indiende. noniumnitraat t gestolen ur - De Franse justitie is begonnen naar van vijfhonderd kilo uit de haven Franse stadje Honfleur. is een soort die kan worden ge ils grondstof voor bom en combinatie van am- nnitraat en brandstof :en zeer explosief meng- irvisten VS sroepen igton - Ongeveer 47.000 aanse militairen krijgen kort bericht dat ze voor r worden uitgezonden De militairen worden gestuurd ter vervan- soldaten die er een hebben zitten. Onder de Irak-gangers zijn 37.000 5000 mariniers en new york/ap - Een op de tien kinderen wordt ter wereld gebracht door een tiener moeder, wat de levenskansen van zowel de jonge moeders als hun kinderen sterk ver laagt. Dat zegt de humanitaire organisatie Save the Children in haar jaarverslag. Elk jaar sterven naar schatting 70.000 tiener meisjes door complicaties rond zwanger schap en geboorte. Belangrijkste oorzaken zijn illegale abortus, gebrek aan gezond heidszorg en problemen bij de bevalling. In de ontwikkelingslanden, waar zich 99 procent van alle sterfgevallen voordoen, zijn problemen rond zwangerschap en be valling doodsoorzaak nummer 1 onder tie nermeisjes, zei woordvoerder Mike Kiernan van Save the Children. De meeste jonge zwangeren sterven in zwart Afrika. Daar buiten is de kans op overlijden het grootst in Afghanistan, Bangladesh, India, Nepal, Jemen, Guatemala, Haïti en Nicaragua. In de tien landen waar het risico het grootst is brengt meer dan een op de zes meisjes tus sen de 15 en 19 een kind ter wereld. Van deze baby's sterft een op de zeven in het eerste levensjaar. Save the Children breng elk jaar een rap port uit over het welzijn van moeders in 119 landen, waarbij wordt gekeken naar ge zondheid, onderwijs en politieke status. Dit jaar wordt speciale aandacht gegeven aan moeders die lichamelijk nog niet rijp zijn om een kind te baren. In de ontwikkelde wereld spannen de Ver enigde Staten de kroon wat betreft het aan tal tienermoeders, gevolgd door Rusland en Nieuw-Zeeland. Zuid-Korea heeft het kleinste aantal tienermoeders, gevolgd door Japan en Nederland. Onderwijs is veruit de belangrijkste factor bij het voorkomen van zwangerschap bij tieners. In Nigeria bijvoorbeeld raakt van de meisjes die zeven jaar onderwijs hebben genoten slechts 7 procent voor haar 20ste zwanger. Bij degenen die geen onderwijs hebben gehad is dat 43 procent. Ook de 'Moeder-index' waarin Save the Children de tien landen opneemt die het beste en het slechtste zijn voor moeders, toont een enorme kloof in onderwijs. In Zweden, dat als beste land voor moeders uit de bus komt, kan meer dan 99 procent van de moeders lezen en schrijven. In Niger, het slechtst voor moeders, slechts 9 procent. Na onderwijs is gezondheidszorg de factor die het meest kan bijdragen tot het welzijn van jonge moeders. Save the Children be veelt 'zorg op maat' aan voor jonge moe ders, waarbij vrijwillige geboorteregeling een belangrijke rol moet spelen. Na Zweden zijn de negen beste landen voor moeders Denemarken, Finland, Oos tenrijk, Nederland, Noorwegen, Australië, Canada, Groot-Brittannië en de VS. Na Niger zijn de slechtste landen voor moeders Burkina Faso, Ethiopië, Mali, Gui- nee-Bissau, Tsjaad, Sierra Leone, Jemen, de Centraal-Afrikaanse Republiek en Maurita nië. door onze correspondente Pascale Thewissen aarlen - Sabine en Laetitia, de twee meisjes die levend bevrijd werden uit de kinderkooi van Mare Dutroux, hadden 48 uur eerder gered kunnen worden als de rijkswacht zijn werk goed had gedaan. Dat zei openbaar aan klager Michel Bourlet gisteren tijdens het proces tegen Dutroux en consorten in Aarlen. Bourlet haalde fel uit naar rijkswachter René Michaux. Die doorzocht tot drie keer toe het huis in Marcin- elle zonder een spoor van de meisjes te vinden. Sabine Dardenne en Laetitia Delhez werden op 15 augustus 1996 uit de verborgen kelder van Dutroux gehaald. Dutroux zelfwas twee dagen eerder, op 13 augustus, aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ontvoe ring van Laeti tia, die op 9 au gustus spoor loos was ver dwenen. Mi chaux en zijn collega's door zochten op de dag van de ar restatie het huis. Zonder resultaat. Pas twee dagen later, op aan wijzing van Dutroux zelf, ont dekten de rijkswachters de deur van de kooi. Ook werden onder een tapijt brieven aangetroffen die Sabine had geschreven aan haar ouders. Dutroux had ze daar verstopt. Bourlet vraagt zich af hoe het mogelijk is dat Michaux die brieven over het hoofd zag. Ook vraagt hij zich af wat met de vi deobanden gebeurde die Mi chaux bij een eerdere huiszoe king in beslag nam. Een groot deel van die banden, met mo gelijk beelden erop van de con- structie van de geheime kin derkooi en verkrachtin gen van jonge meisjes, is spoorloos ver dwenen. De openbaar aan klager verwijt Michaux schuldige na latigheid. Hij wordt echter niet strafrechtelijk vervolgd. Michaux (50) werd na het los barsten van de zaak-Dutroux symbool voor het falen van po litie en justitie. Hij liep twee keer langs de kooi toen de Luik se kinderen Julie en Mélissa er zaten opgesloten. Hij meende zelfs kinderstemmen te horen, maar vond niks. Ook Sabine en Laetitia kon hij in eerste instan tie niet vinden. De kooi, be weerde hij eind maart tijdens zijn verhoor door de rechtbank, was gewoon te goed verstopt. Na de vondst van de lichamen van ^ulie en Mélissa stortte hij in, had zelfmoordneigingen en werd ziek. Hij kreeg tong- en keelkanker en is nog steeds niet aan het werk. Zijn collega's houden hem tot de dag van vandaag de hand boven het hoofd. „Hij heeft het tenminste geprobeerd", zeggen zij. Hij was de enige die de link met Dutroux serieus nam. Dat hij de meisjes niet vond, is niet zijn schuld. Tussen de verschillende partij en loopt inmiddels de spanning op. De advocaten van Laetitia en Paul Marchal, vader van het vermoorde Hasseltse meisje An, staan lijnrecht tegenover de advocaten van Sabine en de va der van Eefje Lambrecks. De laatsten geloven dat Dutroux de meisjes enkel ontvoerde om zijn lusten te kunnen botvieren. Sabine, die 81 dagen opgeslo ten zat in Marcinelle, zag al die tijd niemand anders dan Dutroux. Laetitia en Marchal geloven wél in een netwerk. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Vliegtuigmaatschap pijen hoeven niet alsnog privacy- gegevens van vliegtuigpassa giers naar de VS te sturen. Het Europees Parlement heeft giste ren geweigerd het onderwerp opnieuw te bespreken, hoewel de lidstaten daarom hadden ge vraagd. Het parlement meent dat de verstrekking van passagiersge gevens is een zaak die aan de Europese rechter moet worden voorgelegd. ,,Ik ben trots op ze", zei D66-Europarlementari- er Johanna Boogerd over de op stelling van de parlementsleden uit de nieuwe lidstaten. Twee weken geleden besloot het par lement al om de omstreden overeenkomst tussen de Com missie en de VS over de uitwis seling van passagiersgegevens voor te leggen aan het Europese Hof van Justitie en voorlopig niet in te stemmen met de af spraken. De ambassadeurs van de EU- landen dwongen het parlement echter om de kwestie opnieuw in stemming te brengen door haar 'urgent' te verklaren. „Het enige wat in de tussentijd ver anderd is, is de samenstelling van het parlement", constateer de Groenlinks- parlementariër Kathalijne Buitenweg. „Een smerige truc", reageerde een boze Boogerd, die rapporteur is in de kwestie. „De lidstaten proberen gebruik te maken van de 162 nieuwe parlementsle den, die nauwelijks tijd hebben gekregen om zich in deze zaak' te verdiepen en ontvankelijk zijn voor de enorme druk uit de Met 343 tegen 301 stemmen eh met 19 onthoudingen weigerde het parlement om van de eer der ingeslagen koers af te wijr ken. Pas na een uitspraak van het Hof over de vraag of de overeenkomst met de VS in druist tegen de Europese priva cywetgeving, zal het Europees Parlement beslissen of het in stemt met de gemaakte afspra ken. „Dat hebben we twee we ken geleden precies zo beslo ten. Het lijkt wel alsof de lidsta ten het oordeel van het parle ment niet willen respecteren", reageerde Buitenweg. „We zijn hier geen kleine kinderen!" (advertentie) los angeles - De brandweer in de Amerikaanse staat Californië is met groot materieel uitgerukt om zes grote bosbranden te bestrij den in de omgeving van Los Angeles, San Diego en Riverdale. De branden hebben sinds zondag al zeker 5000 hectare in de as gelegd. Ten zuiden van Los Angeles hebben bewoners van ongeveer 3000 woningen uit voorzorg hun koffers moeten pakken. De bosbranden vinden een voedingsbodem in een periode van droogte en ongebrui kelijke warmte voor deze tijd van het jaar. In 2003 kampte Californië met ongekende bosbranden, waardoor zeker twintig mensen het le ven verloren. Toen ging 300.000 hectare in vlammen op. Foto: ANP brussel/ap - Europa moet meer geld uittrekken voor de bewa king van opslagplaatsen van verrijkt uranium en plutonium, vooral in de voormalige sovjet republieken. Het is volgens de Amerikaanse oud-senator Sam Nunn de beste manier om te voorkomen dat radioactief ma teriaal in verkeerde handen valt en een organisatie als al-Qaeda de beschikking krijgt over een atoombom. Nunn zei dit gisteren in Brussel, daags na een mede door hem georganiseerde oefening, Black Dawn, waarbij een aanslag met een zogenoemde 'vuile' bom op het NAVO-hoofdkwartier aan de rand van de Belgische hoofdstad werd gesimuleerd. Grote delen van Nederland en Duitsland zouden zwaar te lij den hebben onder een aanslag met nucleair materiaal op het NAVO-hoofdkwartier. Een ont ploffing van verrijkt uranium zou verder al snel zorgen voor 40.000 doden en 300.000 ge wonden. In heel Europa zou paniek uitbreken en de wereld economie zou ontwricht raken. NAVO-secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer en de veilig heidschef van de Europese Unie Javier Solana hielpen de oefening organiseren om de ge varen in Europa onder de aan dacht te brengen. Onder de aanwezigen waren de ambassa deurs van de meeste EU-lidsta- ten, EU-terreurbestrijder Gijs de Vries en vertegenwoordigers van het Internationaal Atoom energie Agentschap, Interpol en diverse andere organisaties. washington/anp/rtr -In mili taire gevangenissen in Irak en Afghanistan, die onder Ameri kaans toezicht staan, zijn zeker 25 gedetineerden omgekomen. Dat heeft de Amerikaanse le- gerwoordvoerder majoor-gene- ral Donald Ryder gisteren laten weten. Hij sprak van twee mogelijke gevallen van doodslag door mi litairen. Een andere gedetineer de werd tijdens een ontsnap pingspoging gedood. Naar tien sterfgevallen loopt nog een on derzoek. Bij de overige twaalf zaken gaat het om dood door natuurlijke oorzaak of gevallen waarbij de doodsoorzaak niet is opgehelderd. In reactie op de ophef over de mishandeling van Iraakse ge vangenen heeft de regering- Bush gisteren een aantal maat regelen aangekondigd. Minister van Defensie Rumsfeld onder streepte dat zijn departement „met alle daarvoor beschikbare middelen" zal optreden tegen militairen die zich in Irak schul dig hebben gemaakt aan mis handeling van gevangenen. Hij maakte tijdens een persconfe rentie duidelijk dat dergelijk „on-Amerikaans" gedrag niet wordt getolereerd. Eerder maakten Amerikaanse functionarissen al bekend dat het aantal gevangenen in de be ruchte Abu Ghraib-gevangenis nabij Bagdad wordt gehalveerd. In het complex zitten duizen den Irakezen vast. Ooggetuigen en familieleden lieten weten dat de Amerikaanse strijdkrach ten gisteren al 240 gedetineer den uit Abu Ghraib hebben vrij gelaten. De Democratische senaatslei der Tom Daschle riep het Con gres op de mishandelingen te veroordelen. Verder eiste hij van het Pentagon volledige in formatie over de kwestie. President Bush op verkiezings- toernee in Ohio alwaar hij tijd vond om pannenkoeken Ameri kaanse stijl te bereiden. Foto: AP washington/anp - Ondanks dè poging Van John Forbes Kerry, echtgenoot van de erfgename; van het Heinz-imperium, om de nieuwe Amerikaanse presi dent te worden, blijft de be'r kendste ketchupproducent ter wereld politiek neutraal. „Wij maken ketchup en geen poli tiek", zo citeerde The Washing ton Post een van de vice-presi- denten van de in Pittsburgh ge vestigde voedselgigant. Dè echtgenote van de Democrati sche presidentskandidaat JohQ Forbes Kerry was eerder geè trouwd met senator John Heinz m die in 1991 omkwam in een vliegtuigongeluk en wiens over grootvader 135 jaar geleden hef ketchupbedrijf stichtte. Theresa Heinz erfde van haar wijlen echtgenoot een imperium ter waarde van ongeveer een half miljard dollar. Om de politieke neutraliteit van het bedrijf beter voor het voetlicht te brenger^ heeft de firma door de wol ge verfde Republikeinse lobbyis ten ingehuurd. Op de websitë van de firma laat het manage ment er verder ook geen ondui delijkheid over bestaan. De site vermeldt voorts dat de familie Heinz nog geen 4 procent varf de aandelen in handen heeft. Dames T-shirt polo Korte mouw. Diverse kleuren Mt. S-XXL. Van 16.95 voor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7