Nu al relletjes rond Idol Boris GESPREK VAN DE DAG Ook dat nog, na 15 jaar is de koek op V Containers =m WOENSDAG 5 MEI 2OO4 DAGELIJKS LEVEN Nog voor de eersti ficiële single van ar( (foto links) uikomL_ er bij de jongste Np® we Revu al een Bo cd met vroeger w< Foto's: ANP N'E-T VE-H-Lie^P op /ME. WOH-OEAJ^ Hoor. MENSELIJK Wie na een tropische vakantie of een nachtdienst het gevoel heeft dat hij in twee werelden leeft, slaat vol gens wetenschappers de spijker op zijn kop. Het MENSELIJK BREIN blijkt niet één maar TWEE INTER NE KLOKKEN te bevatten. De een richt zich op externe aanwijzingen, zoals daglicht, de andere is werke lijk een klok, die vasthoudt aan een bepaalde tijd. Dagelijks zorgt een miniscule knoop in de hersenen er waarschijnlijk voor dat slaapritme, temperatuur en hormonale ritmes worden afgesteld op de tijd, waarbij het lichaam zich richt op de buiten wereld en het daglicht. Uit andere lichaamsfuncties blijkt echter dat er ook een interne klok is die een 24- uursschema aanhoudt. De onder zoekers van de universiteit in Was hington hopen dat hun ontdekking kan leiden tot een middel tegen jet lag. Het middel zou de twee interne klokken op elkaar moeten afstem men wanneer een reis of nachtwerk ze uit elkaar heeft gedreven. Op het eerste gezicht lijkt het plan van de Brit Paul Perry om VAN A NAAR B TE FIETSEN niet zo bijzon der. De politieagent heeft het echter over Aa in Noorwegen en Bee in de Verenigde Staten. Perry begint vrij dag aan zijn fietstocht in het vissers dorp Aa, 1500 kilometer ten noorden van Oslo. Vanuit Aa is Perry van plan 10.000 kilometer te fietsen door Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitsland, Nederland, België en Frankrijk alvorens hij een veerboot naar Groot-Brittannië pakt. Na de overtocht wil hij een groot stuk door zijn eigen land fietsen, waarna hij de boot neemt naar New York. Vanuit New York fietst hij naar het noorden. Na de Canadese hoofdstad Ottawa aangedaan te hebben, gaat hij terug naar de VS om te eindigen in Bee, een stadje in Nebraska. Perry ver wacht vier maanden onderweg te zijn. Als rijwiel heeft hij een tandem met 24 versnellingen, voor het geval ie mand het idee krijgt om hem te hel pen trappen. Met zijn reis van Aa naar Bee hoopt Perry geld op te halen voor het Britse Rode Kruis. Als je man het BUBBELBAD laat vol lopen en voor een romantische sfeer zorgt met behulp van kaarsen en mu ziek, dan is een goede vangtechniek geen overbodige luxe. De Amerikaan se TERESA WOLFE dankt hieraan in ieder geval haar leven. Haar 34-jarige echtgenoot William verrastte haar met een heerlijk bad. Met als doel haar te elektrocuteren door een radio in het badwater te gooien. Teresa ver telde de politie hoe hij de radio met een verlengsnoer vanuit een andere kamer tot bij de badkuip had ge bracht. Toen hij het toestel vervol gens omstootte, wist ze het op te van gen voordat het in het water beland de. Later ontdekte ze dat haar man op internet informatie had opgezocht over elektrocuties in bad. Volgens de politie had Wolfe vijf maanden gele den een levensverzekering voor zijn vrouw afgesloten. George Bernard Shaw Vrijheid betekent verantwoordelijkheid. Daarom zijn de meeste mensen er bang voor Voldoende te eten, behoorlijke kleren aan je lijf en een net dak boven je hoofd zijn voorwaarden vooreen humaan bestaan. Uit Amsterdam- Noord bereikt mij het plan om op een industrie terrein ergens aan de rand containers neer te zet ten voor asociale gezinnen. Er komt een golfdak van kunststof bovenop, in alle gemakken is voor zien en alle meubilair is nagelvast bevestigd. Zo blijft het gooi- en smijtwerk beperkt tot het hoogstnoodzakelijke. Onder deskundige leiding brengt men de aso's bij, hoe dat precies werkt, netjes wonen. De deelraad van Amsterdam- Noord bewees weer eens zijn nut, een zeldzame buitenkans voor een doorgaans kwakkelend be stuurslichaam. Het gaat om hopeloze gevallen, zei de deelpoliticus van dienst. Zonder die aso's kan de buurt waar ze hebben huisgehouden, weer wat aansterken. Nieuw is het idee niet. Voor de oorlog zijn er al van die experimenten geweest in de grote steden, met vlooienkam en lysol onderweg naar de dage raad voorde venvorpenen der aarde. Die „con trolewoningen" waren gewoon van baksteen; plastic was nog niet uitgevonden. Prachtig dus die vooruitgang der techniek. „Mooi sociaal werk" werd verricht, staat in een toenmalige bro chure. Een woninginspectrice stond geregeld op de stoep en stimuleerde gescheiden slapen van oudere kinderen. Ook „het voorkomen respectie velijk bijleggen van onenigheden tussen bewo ners" rekende ze tot haar plichten. Men zei het in die dagen wat ingetogener dan nu, maar de aso ciale medemens is in Nederland al vele generaties nauwelijks nieuws onder de zon. Wél, mochten we het een tijdje niet hardop zeggen. Die contai ners in Amsterdam-Noord zouden het land in de jaren zeventig volstrekt op zijn kop hebben gezet. Stel je voor, otider Joop Den Uyl: dat zou wel een heel bijzondere vervulling zijn geweest van die mooie droom van verdeling van kennis, macht en inkomen. Trouwens, medeburgers „asociaal" durven noemen, gold als zeer bedenkelijk en poli tiek ver over de rand. Het beginselprogramma van de PvdA was toen nog tegen het kapitalisme en zeker tegen grote banken, ofschoon de ING niet met zoveel woorden werd genoemd. Intussen mag alles weer, ook containers voor onaangepast janhagel. Niet dat ik echt vrolijk word bij het perspectief van een volksplanting waar het voor een blirïd paard goed toeven is. Vult Nederland op deze ei gen wijze het begrip „bidonville" in, die schurfti ge opperhuid van blik, betonroten bordkarton die steden in Afrika maar ook Parijs zo schilder achtig maakt? Of presenteert Amsterdam-Noord een staaltje nieuwe normen en waarden in de Boris Titulaer mag zich sinds enkele dagen het idool van 2004 noemen en is nu al on derwerp van twee relletjes rondom de popu laire talentenjacht. Naar nu blijkt heeft hij twee jaar geleden al eens een nummer ingezongen op een pro- motie-cd van de stichting Conamus, geti teld Dutch Pop 2002. Dat is saillant, aange zien Conamus-directeur Jemey Kaagman ook jurylid is bij het televisieprogramma Idols en dus onpartijdig moet zijn. „Een opgeklopt verhaal", aldus Kaagman zelf, die aanvoert dat zij destijds niets met Boris te maken heeft gehad. „Die promo - tie-cd's, die elk jaar worden uitgebracht, zijn niet bedoeld voor de handel, maar om uit te delen op beurzen. Het bewuste num mer werd ingestuurd onder de naam Sofu- ja", aldus Kaagman, die de bewering dat zij en Boris 'samen een plaat hebben gemaakt' onzin vindt. (iTrouwens, al kende ik hem wel, wat dan nog? De deelnemers hebben een muzikaal verleden, daar ontkom je niet aan. Dat is ook niet erg. Er deden kandida ten mee die we nog kenden omdat ze ook met de vorige editie van Idols hadden mee gedaan. Waarom zou dat niet mogen? Ik ben een onafhankelijk jurylid en heb dus geen enkel belang bij een bepaalde win naar." De tweede rel rondom Boris betreft de ver schijning van een cd bij het tijdschrift Nieuwe Revu dat gisteren -vervroegd- in de winkel lag. Nieuwe Revu verscheen een dag eerder dan normaal om de Holland Media Groep (HMG) en platenmaatschappij BMG af te troeven. De eerste single die Boris zelf bij BMG uitbrengt, verschijnt pas later deze maand. Op de Nieuwe Revu-cd staan tien akoestische nummers die de Venlose muzi kant met zijn band Sofuja opnam vóór Idols. De nummers zijn geschreven door bandleider Gino Taihuttu die claimt dat de muziek zijn 'rechtmatige eigendom' is. Tai huttu is boos. Volgens hem wordt hij dood gezwegen door Boris en HMG, en krijgt hij niet de verdiende credits voor het succes van de Idols-winnaar. HMG onderzoekt daarentegen of de verschijning van de cd juridisch wel in orde is. „Dit gebeurt zon der toestemming van Boris. Dit heeft niet te maken met een leuke Robin Hood-actie om geld van een grote platenmaatschappij af te snoeven of zo. Hier wordt gewoon geld verdiend over iemands rug." Dat fans hun idool nu al op cd kunnen beluisteren, voordat de officiële 'eerste' cd verschijnt, is voor HMG niet het grootste probleem. „Hier is alleen Boris de dupe van." Hoofdredacteur Mark Koster van Nieuwe Revu verklaarde gisteren dat de rechten van de muziek van Sofuja inderdaad in handen zijn van gitarist/bandleider Gino Taihuttu. Een groot deel van de extra op brengsten van de losse verkoop van het blad gaan dan ook naar Taihuttu, aldus Koster. Boris zei gisteren in een reactie dat hij een aantal jaren met Taihuttu heeft gewerkt. „We hebben veel van elkaar geleerd en ik met name van zijn ervaring. Mijn gebjen aan ervaring heeft hij misbruikt." Volpe* de 23-jarige Venlonaar heeft hij de liejke samen met Taihuttu geschreven en ojch nomen. „Maar hij heeft geen enkel rade om dit zonder mijn toestemming uit t brengen. Hoewel ik me zeker niet schg| voor deze liedjes, vind ik het ongepast onjuist om hiermee naar buiten te tre|$! Het kersverse idool proeft nu al vlak 1 overwinning van de schaduwzijde vafti roem. „In deze business willen mens pa meeliften op het succes van een ande ;n zegt Kaagman. „Je moet niemand vei aal wen tot is gebleken dat ze je vertrouv ge waard zijn. De vader van Boris is ook ®1 kant, dus hij is op dit aspect voorben ar staat niet als een dombo in het leven, p In tegenstelling tot eerdere berichten b r de tien Idols-finalisten toch optredenjP- Ahoy' Rotterdam, meldde organisatoi dii and Only Productions gisteren. De a\^e vullende show heeft plaats op 10 juni|de voorverkoop begint zaterdag. gpd-an(sv Secretaris-generaal van de Verenig de Naties, KOFI ANNAN, is zaterdag niet aanwezig bij de uitreiking van de FOUR FREEDOM AWARDS in Middelburg. Volgens de Roosevelt- stichting heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties laten weten dat belangrijke gebeurtenissen in de we reld hem verhinderen te komen. In zijn plaats neemt zijn echtgenote, Nane Annan, zaterdag de prijs in ontvangst. De Four Freedom Awards staan voor de vier vrijheden die zijn opgenomen in de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties. Kofi Annan ontvangt de prijs voor zijn toewijding aan de Verenigde Naties. Behalve voor Annan zijn er prijzen voor Lenn- art Merin uit Estland, de Palestijn Sari Nusseibeh, de Afrikaanse Mag- guie Barankitse en de Nederlander Max Kohnstamm. Foto: AP Ondanks magere resultaten is REAL MADRID wat de hoogte van salaris sen betreft nog steeds de absolute koploper. Volgens France Football heeft de club de drie best betaalde spelers in dienst. BECKHAM voert de lijst van grootverdieners aan. De middenvelder kreeg het afgelopen jaar 22,4 miljoen euro op zijn reke ning bijgeschreven. Ruim elf mil joen dankt hij aan opbrengsten uit reclames. Beckham heeft een sala ris van ruim 6 miljoen en kreeg 3 miljoen voor zijn verschenen auto biografie. RONALDO (16,5 miljoen euro) en ZIDANE (14 miljoen euro) bekleden de tweede en derde posi tie. FERGUSON is nog steeds de best verdienende trainer. De mana ger van Manchester United verdien de afgelopen jaar ruim 8,6 miljoen euro. Foto: Reuters „Dit format kan nog dertig jaar doorlo pen", beweerde panellid en sketchschrijver Sjaak Bral in september nog bij fle presen tatie van het vernieuwde Ook dat nog. Des alniettemin besluit de KRO acht maanden later het ooit zo vermaarde consumenten programma stop te zetten. Steeds meer kij kers hielden het voor gezien. Na vijftien jaar was de koek op. Maandag heeft de katholieke omroep defi nitief besloten het programma te staken. De uitzending van afgelopen zondag, met de vaste panelleden Karin Bloemen, Hans Breetveld, John Jones en Sjaak Bral en pre sentatrice Jeanne Kooijmans, blijkt de laat ste te zijn geweest. De show kon volgens de KRO ondanks alle aanpassingen van de af gelopen tijd niet opboksen tegen de 'glorie tijd' van begin jaren negentig met Aad van den Heuvel en Sylvia Millecam. Afgelopen zondag keken volgens de dienst Kijk- en Luisteronderzoek 792.000 mensen. In de hoogtijdagen trok Ook dat nog drie tot vier miljoen kijkers. In 1990 won het program ma nog de prestigieuze Televizier-ring Aad van den Heuvel hield in 1999 de pre sentatie van het consumentenprogramma na tien jaar voor gezien. Hij keek gisteren niet op van het nieuws. „Het zat er aan te komen", stelt hij vast. „Elk programma heeft een 'live-circle' van zeven jaar, denk ik." De KRO had er volgens hem goed aan gedaan af en toe een seizoen over te slaan om een nieuwe opzet te bedenken, in plaats van het jarenlang uitmelken van een bestaande formule. Na Aad van den Heu vel nam Frits Spits enige tijd de presentatie op zich. praktijk? Het was niet toevallig een volkstribuun van CDA-huize die het woord deed. Jan Peter zal ongetwijfeld instemmen met de heropvoeding der aso's en in christelijk Kampen doen ze het ook al. Maar is asociaallangzamerhand niet een con tainerbegrip? De verwende goegemeente weet er raad mee. Als de directeur van de Hartstichting eist dat het looncontract waarop hij is aangenomen, fatsoenlijk wordt nagekomen, valt subiet het woord „asociaal" bij confrontatie met de collecte bus aan de deur, arme vrijwilliger. Weg met het kapitaal, breng het maar bij me thuis, riep eens een beroemde cabaretier en als een voormalige vakbons en premier na vele diensten aan land en proletariaat bewezen, zich als commissaris van de ING in die uitspraak kan vinden, storten Wouter en andermaal Jan Peter een container vol verwijt voor de deur van Wim Koks doorzonwoning met solide dak. Het woord „asociaal" valt net niet, maar het scheelt weinig. Dat vind ik behoorlijk hypocriet in het land van ieder voor zich en de splinternieuwe protestantse kerk voor ons allen, waar trouwens ook al „onenigheden zijn die hoognodig door een inspectrice dienen bijgelegd. Doe mij die container maar op een zon nige heuvel in de Provence. Ook dat nog in betere tijden. In 1990 won het toenmalige team de Televizierring. Van links naar rechts: Aad van den Heuvel, Erik van M winkel, Sylvia Millecam, Gregor Frenkel Frank en Hans Böhm. Archieffoto: ANP Panellid Sjaak Bral voelde het besluit van de KRO zondag al 'op zijn klompen aanko men'. „Het programma zou doorgaan als we een gemiddeld marktaandeel van twin tig procent zouden behalen, dat lukte bij lange na niet. Dus dan weet je het wel." Hij respecteert het besluit van de KRO, al vreest hij dat er niet veel goeds voor in de plaats zal komen. „Het zal wel een suffe de tective worden die geen hol kost. Studio programma's zijn veel te duur, een afleve ring Ook dat nog kost anderhalve ton." (TE ;VJ Isi De KRO overweegt 'op termijn' een ajd; consumentenrubriek te maken. „Wef) den het wel bij de KRO passen om n%, met problemen te helpen.xs Ir Dg Bemice Breure

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2