org voor diabetici neden de maat I IbJ JEWS HUIK parten 't Hart geweigerd jor Europese verkiezingen i 1 Gevonden skeletten geen zaak voor justitie :ratie bepleit invoering keurmerk Oorlogsslachtoffers herdacht Jongetje met hoofd tussen busdeuren KLM definitief in Franse handen Tv via de ether staat op de tocht Grote brand bij Veense Bona Rente VS na zomer omhoog woensdag 5 MEI 2004 eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad Nu al relletjes rond Idol 2004 Boris Titulaer Van der Gun beste amateurvoetballer in Leidse regio Engelandvaarder viert 5 mei met prins Bernhard f i/gpd - De Nederlandse Federatie (NDF) wil dat jrmerk komt voor art- rplegers die diabetici en. Zorgverleners moe- ks aangeven hoe het latiënten gaat. Dit valt i aan de suikerwaarde loed, die vaker moet emeten dan nu gang handeling bij een dia- ënt aanslaat, is af te Ie le suikerwaarde in het tor een goed beeld is dat deze waarde vier f jaar wordt gemeten, urt nu in veel gevallen lenmaal per jaar. On- van TNS/ Nipo onder betici laat zien dat bij le van hen de waarde in het afgelopen jaar één keer is gemeten. „Dat is volstrekt on voldoende", vindt NDF-voor zitter Henk-Jan Aanstoot. Het Nederlands Huisartsengenoot schap raadde al in 1998 aan om de metingen eens per kwartaal te doen. Als de suikerwaarde boven het streefniveau komt, is de kans dat diabetici te maken krijgen met complicaties aanzienlijk groter. Niet alleen het leed, maar ook de kosten van de be handeling stijgen daardoor enorm. „Diabetes ontwikkelt zich tot een epidemie in Neder land", zegt Aanstoot. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) heeft de strijd tegen diabetes hoog op de agenda staan. Hij komt later deze maand met een plan voor de preventie van en zorg voor dia betes. Daarin moet volgens de NDF ook de invoering van het keurmerk voor zorgverleners komen. „Jaarlijkse cijfers, waar in iedere behandelaar aangeeft hoeveel van zijn patiënten bo ven het streefniveau voor de suikerwaarde zitten, hoeveel er onder en hoe vaak er is geme ten", zegt Aanstoot. Het onderzoek, uitgevoerd in opdracht van farmaceutisch bedrijf Aventis, laat ook zien dat patiënten onvoldoende worden geïnformeerd over de behande ling en het voorkomen van complicaties die kunnen ont staan door diabetes. Nederland telt een half miljoen diabetici. Jaarlijks overlijden er drieduizend van hen en komen er 65.000 patiënten bij. maastricht/anp - Justitie begint geen straf rechterlijk onderzoek naar aanleiding van de zeven menselijke skeletten die zijn ge vonden in een tuin in Maastricht. Uit on derzoek van de technische recherche bleek dat de geraamtes daar al langer dan vijftig jaar liggen. Voor justitie betekende dit dat alle verjaringstermijnen van mogelijke mis drijven zijn verstreken. Een hoveniersbedrijf trof maandagmiddag in de tuin een schedel aan en lichtte de po litie in. De technische recherche legde gis teren zeven nagenoeg onbeschadigde ske letten bloot. De technische recherche zal de menselijke resten de komende dagen zorgvuldig uit graven. De geraamtes worden vervolgens ingepakt en overgebracht naar het Antro pologische Instituut in Leiden dat onder zoek zal doen naar de exacte ouderdom. De woningen in de Maastrichtse straat zijn in de jaren '60 gebouwd. Volgens een aan tal bewoners liep voorheen op de plek van de tuin een pad naar het klooster een eind- jver weigert zich te legitimeren bij Kiesraad de Jager \o - Maarten 't Hart is Kiesraad geweigerd als ir van de Partij voor de (ij de Europese verkie- jmdat hij zich niet kan legitimeren. De War- ischrijver beschikt om ile redenen niet over jtimatiebewijs en hij weigert dat aan te schaffen om op de kieslijst van de PvdD te mogen verschijnen. „Ik ga niet naar het buitenland, ik heb geen rijbewijs en voor mijn ko ninklijke onderscheiding had ik ook geen legitimatie nodig", verklaart 't Hart. „Je moet tegenwoordig overal een identiteitsbewijs laten zien, maar ik heb geen zin me te (advertentie) aar met Leidsch Dagblad voor superkorting op in of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad COMMENTAAR STOPPEN MET WERKEN Erknemers halen de offi- sioengerechtigde leef- :n prepensioen worden penut, zowel door werk- |die graag hun eigen ivengevoel' willen krij- jdoor werkgevers die er telijke manier van sane- jen. Waar de vergrijzing pn steeds minder jonge |le kosten daarvan moe- en, is het logisch dat het pet vroegtijdig stoppen ken wil ontmoedigen, iaarvoor een breuk met in en werkge- de koop toe (s onverstan- esdag ontke- t kabinet een h kritiek met de belastingvoordelen jen prepensioen af te Tijdens het najaarsover- een ruiltje opgezet: de toonden zich bereid tot ïg, het kabinet tot een jerleg over de vergrijzing, verleg spaak is gelopen, ]e bonden de loonmati- tiun laars te lappen. Dat is onverstandige groot een tijd van economi- Enslag dwingt de markt smatiging af op straffe van hogere werkloosheid - wat hogere WW-premies en dus min der koopkracht voor de werken den betekent. Toch had het kabinet het niet zo ver moeten laten komen. De zaak is daarvoor te belangrijk. De ver grijzing eist op termijn dat meer mensen langer blijven werken om de premies te betalen. VUT en prepensioen zullen daarvoor moeten wijken. Maar dat zijn pa pieren waarheden in een tijd dat de werkloosheid oploopt en velen worden ontslagen. Het kabinet heeft ook gelijk dat er behoefte bestaat aan flexibeler, moderne vor men van verlofsparen: voor scholing, verande ringen in loopbaan, zorg. Maar in een tijd van financiële schaarste bij over heid, burgers en bedrijven en van grote onzekerheden over behoud van banen, klinkt dat te abstract. Het kabinet had voor de brood nodige fundamentele modernise ring van het sociale stelsel meer tijd moeten nemen. Lange ter mijn overeenstemming met de sociale partners is beter dan haastige invoering van onvoldra gen ideeën. Peter de Vries conformeren. Legitimatieplicht wordt ingevoerd in tijden van repressie: tijdens de Napoleon tische tijd, de Tweede Wereld oorlog en nu weer. Kun je na gaan in wat voor tijd we leven." De schrijver wil de beslissing van de Kiesraad aanvechten bij de Raad van State en zo nodig bij het Europese Hof. 't Hart heeft aangeboden om zich in persoon te legitimeren bij de Kiesraad. „Iedereen weet wie ik ben. Ik vind het eigenaar dig dat je tegenwoordig overal een kopie van een identiteitsbe wijs voor nodig hebt. Kennelijk is een afdruk van legitimatie ac ceptabeler dan het origineel, zelfs wanneer de persoon be kend en lijfelijk aanwezig is." De Kiesraad, die de deelnemers aan de verkiezingen registreert, houdt zich aan de wet, waarin staat dat iemand die mee wil doen aan verkiezingen een ko pie van het legitimatiebewijs moet overleggen. Voor Maarten 't Hart wil de Kiesraad geen uit zondering maken, omdat dat zou betekenen dat er onder scheid wordt gemaakt tussen bekende en onbekende Neder landers. De meeste gevolgen van zijn principiële weigering een iden titeitsbewijs te dragen, accep teert de schrijver, hij reist niet over de landsgrenzen en be stuurt geen auto. Het afnemen van zijn grondwettelijk verkre gen passieve kiesrecht vindt 't Hart echter onaanvaardbaar. „Dan moet ik maar naar de Raad van State. Ik was van plan daar met m'n lintje opgespeld naar toe te gaan. Misschien kan dit voorval als protest tegen le gitimatieplicht dienen." Amsterdam - In heel Nederland zijn gisteren alle slachtoffers her dacht die zijn omgekomen sinds het uitbreken van de Tweede We reldoorlog, in oorlogssituaties en bij vredesmissies. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam legden koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander een krans bij het Nationaal Monu ment. Minister van Staat Hans van Mierlo legde na de twee minuten stilte in een rede de nadruk op de verschillen in Europa na de bevrij ding. Het bevoorrechte Nederland tegenover de landen waar de be tadvertentie) breda/gpd - Een zesjarig jonge tje heeft gisteren in Breda mi nutenlang met zijn hoofdje klem gezeten tussen de deuren van een stadsbus. Het ongeluk zorgde voor de nodige paniek. Het kind raakte licht gewond. Het ongeluk gebeurde bij een bushalte. Op het moment dat het kind uitstapte gingen de deuren van de bus dicht. De moeder van de jongen, die met een kinderwagen achter haar zoon stond, alarmeerde de bus chauffeur. Die slaagde er niet in om de deuren te openen. Zes passagiers wrikten minutenlang aan de gesloten deuren en wis ten het kind uit zijn benarde positie te bevrijden. Hoe het incident heeft kunnen gebeuren is nog een raadsel. De bus is volgens vervoersbedrijf BBA uitvoerig getest. CONCERT AMSTERDAM ARENA VRIJDAG 28 MEI 2004 Droog en wat zon je verderop. De bewoners denken dat de skeletten misschien van vroegere broeders uit het klooster zijn. Volgens een ander zijn de skeletten uit de zeventiende eeuw. De man beweert dat tijdens de bouw van de huidige woning al twee skeletten gevonden zijn. Ook in het Groningse dorpje Veelerveen zijn bij een woning skeletten gevonden. Tij dens een verbouwing werden er drie aan getroffen. De skeletten zijn zeker tientallen jaren oud. Amstelveen - Bijna 90 procent van de aandeelhouders van luchtvaartmaatschappij KLM heeft zijn aandelen aangeboden voor de overname door Air France. Air France kan zijn overnamebod nu uitvoeren en krijgt vandaag een notering aan de beurs in Amsterdam. Het aandeel KLM blijft genoteerd totdat 95 procent van de aande len is aangemeld. Beleggers kunnen hun stukken tot en met 21 mei aanbieden. Waarschijn lijk kunnen ze in september in het aandeel Air France-KLM handelen, omdat de holding dan wordt opgericht. Pagina Economie Hilversum - De Nederlandse publieke tv-zenders zijn moge lijk vanaf 2006 niet meer met een antenne te ontvangen. De Publieke Omroep overweegt de doorgifte van programma's via de ether vervroegd stop te zet ten. Daarmee kan 14 miljoen euro per jaar worden bespaard, en zo kan een extra bezuiniging van 11 miljoen op de omroep per 2007 worden opgevangen. Zo'n 60.000 tot 100.000 kijkers zullen op zoek moeten naar een alternatief - kabel, satelliet of digitenne - om Nederland 1,2 en 3 te zien. roelofarendsveen - De Roelof- arendsveense vestiging van het Bonaventura College heeft gis teravond aanzienlijke schade opgelopen door een brand in het dale Het vuur ontstond bo venop het trappenhuis aan de zijde van de Dijkstraat, hoogst waarschijnlijk als gevolg van dakbedekkingswerkzaamhe den. De brandweer gaf direct het sein 'grote brand' en ging het vuur met 45 man en ladder wagens uit Leiden en Alphen te lijf. Hoewel de brand beperkt bleef tot een deel van het dak en naast het trappenhuis slechts twee lokalen bereikte, is de schade groot. Washington - De Amerikaanse centrale banken hebben giste ren voorzichtig de weg geopend voor een renteverhoging in de VS. Uit de verklaring na afloop van een vergadering kan vol gens analisten worden afgeleid dat de rente waarschijnlijk in augustus omhooggaat. De fi nanciële markten vreesden al enkele weken voor een hogere rente, omdat de Amerikaanse economie steeds beter draait. Goedemorgen! Wat een krant. vrijders nieuwe bezetters werden. Van Mierlo legde uit dat we toen misschien niet veel voor die landen konden betekenen, maar dat we onze voorsprong met ze kunnen delen, nu ze bij de Europese Unie horen. Hierna legden veel organisaties een krans bij het Nationaal Monument. Bij de traditionele dodenherdenking op de Waalsdorper- vlakte waren 's avonds enkele duizenden mensen aanwezig. De do denherdenking op het militaire ereveld op de Grebbeberg bij Rhenen trok ongeveer 2000 belangstellenden. Foto: ANP/Robin Utrecht (advertentie) I rvv Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 tZfja lk ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat ls nog geen I 0,41 per dag! I M/V Naam: Adres: Postcode41 Plaats: J Ttelefoori: I Geboortedatum: p-mail I Stuur deze bon op In een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoord- I nummer 127, 1800 VB Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van do krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch*Dagblad Vestigingen: www.jeanscentre.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1