'Hij is de vleesgeworden rationalist' REGIO 'Blijven keuren, van geen APK-keuring wordt alleen de dokter rijker' 'Vertrouw je het niet, dan ga je gewoon naar een ander garagebedrijf ze een eigen iisco, goed plan' Geef ze een eigen ha|fe|f Dan moeten zij plaats- WOENSDAG 5 MEI 2004 NAVRAAG (dancing Casa Cara in Katwijk wordt voor jongeren onder 16 jaar I alcoholvrije disco. Eigenaar Jan van Hese wil die jongeren in de weekeinden ontvangen tot - - maken voor de jeugd die wel alcohol mag drinken. Het 'cola disco-initiatief van Van Hese {dient navolging, vindt ROEL LUBBERS, die in het Lissese jongeren- Itrum als beheerder werkt. „Voor jongeren onder de zestien zijn er jvieso veel te weinig activiteiten." het wat voor Lisse, zo'n coladisco? jou, als ik het zo hoor, vind ik het h geweldig initiatief. Voor de jeugd h die leeftijd is er veel te weinig ver- ak. Ze kunnen eigenlijk nergens te- ht, terwijl ze veel behoefte hebben de wereld een beetje te verkennen, •fze dan een eigen disco, goed li het wat voor Magnifiosi zijn? fet kan ik niet meteen zeggen. Je jet weten wat de voorwaarden zijn. fevallig weet ik dat die jeugd niet in kntes mag komen waar tapinstalla- s staan. Wat dat betreft hebben we neen probleem." tar je gaat het wel onderzoeken? I dan denk ik aan de zaterdagavond j om tien uur begint. We zouden Irvoor vanaf een uur of acht of ne- p best een jongerendisco kunnen houden. Maar daar ga ik niet •r, ik ben slechts beheerder. Ik moet het voorstellen aan de ;endcommisie. Vervolgens zou ik dan wel degene zijn die met ;emeente en de instanties moet onderhandelen, maar dat is ander verhaal." unken jongeren onder de 16 bij Magnifiosi? foeilijke vraag. Theoretisch nee. Praktisch helaas ja. Zo lang je |t in staat bent om 24 uur toezicht op alle jongeren te houden, jt het je niet om ze van bier of Breezer af te houden. Binnen lukt wel, maar buiten is het nagenoeg onmogelijk. Jammer, maar is het." \t doet Magnifiosi om drankmisbruik tegen te gaan? as barpersoneel krijgt een training 'Instructie Verantwoord Al- lolgebruik' voor ze aan de slag gaan. Ze krijgen bijvoorbeeld de :ht om dronken jongeren te weigeren. Dat werkt op zich. Maar vervolgens laten die hun vriendjes drank halen. Drank is onuit- ibaar." rdt het erger? eet ik niet. Ik weet wel dat we er tegenwoordig bewuster mee gaan. Dat is goed, alleen merken we daardoor allereerst hoe ot het probleem is. Dus nogmaals: het zou goed zijn om een nte te creëren waar geen drank is. Zo'n coladisco dus. Je moet dleen controleren dat ze niet helemaal volgegoten binnenko- tst: Gerard Baas foto: AP/Walter Bieri UIT DE ARCHIEVEN NO 1954, Woensdag 5 Mei DEN - Op waardige en stijlvolle wijze heeft Leiden gisteren de ge- enen gedurende de Tweede Wereldoorlog herdacht. Het zwaarte- pan die herdenking viel op een indrukwekkende plechtigheid in overvolle grote stadsgehoorzaal, waar rector Sondaal en ds. Touw in 'sprekende betogen de betekenis van deze dag in het licht stelden een treffende omlijsting van zang en muziek, respectievelijk ver- jd door het Ned. Madrigaat koor onder leiding van Willem Mizée en toonkunstorkest, geleid door Henk Geirnaert. Stichting „Dodenherdenking" onder wier auspiciën deze herden- geschiedde, zag haar voortreffelijke organisatie en gedegen voor- :iding ruimschoots beloond door de ook elders gememoreerde gro- pkomst, welke zich ook uitstrekte tot de stille tocht langs het nog ids tijdelijke monument deSteenstraat. Destil- welketijdensditdéfilé d betracht, en die dank een keurige politie-afzet- gook niet werd verstoord or geluiden van buiten af, bepaald indrukwek- d. Ontelbare kransen, emstukken en losse bloe- i, in passende eerbied rgelegd aan de voet van eenvoudige witte kruis, uigden van de diepe ikbaarheid en eerbied, ke deze en toekomstige eraties de slachtoffers de jaren 1940-1945 ichuldigd zijn. NO 1979, zaterdag 5 mei )EN - Burgemeester Vis t als eerste een krans bij monument tegenover len De Valk, tijdens de teravond gehouden do- iherdenking in Leiden. 0: archief isch Dagblad Dto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na aatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op Jronummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, ooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl 5fd kantoor icveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 adres: Postbus 54,2300 AB Leiden, actie fax 071-5 356 415 ertentie fax 071-5 356 325 ilieberichten fax 023-515° 567 trtenti everkoop ertenties m.b.t.: >»'s: 072-6813661 «rend goed: 023-5 '5° 543 eneel: 075-6813677 tige detailhandel: 071-5 356 300 lamebureaus kunnen contact opnemen s 075-6813636 ersservice Ö-1711 (gratis) Hel: 072 - 5196800 •nnementen 'ooruitbetaling (acceptgiro) 1 €20,20 (alleen aut ine.) €56,70 p/j €216,90 nnees die ons een machtiging verstrekken tiet automatisch afschrijven van het inementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za. 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organlsatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Regionale CDA-prominenten over het onderzoek naar het imago van premier Jan Peter Balkenende Het imago van minister-president Jan Peter Balkenende is belabberd. Hij heeft geen gezag, is niet inspirerend en is ongelooflijk saai waardoor nie mand hem op de koffie wil hebben, blijkt uit het onderzoek dat deze krant samen met andere regionale kranten hield onder 1.430 ondervraag den. Enkele CDA-prominenten uit de ze regio geven toe dat de premier zich niet goed presenteert. „Hij wekt geen enkele emotie op bij de kijker." CDA'er Joop van der Reijden, waar nemend burgemeester van Valken burg en staatssecretaris van volks gezondheid in het eerste kabinet- Lubbers vindt de uitkomst dat Ne derlanders Balkenende niet graag op de koffie zou krijgen, niets zeggen. Onzin noemt hij dat. Heel anders denkt hij over de kwalificaties 'niet inspirerend en niet bevlogen'. „Het gekke is, dat dat eigenlijk wel zo is." Als voorbeeld noemt Van der Reij den het interview afgelopen zondag bij Buitenhof. „Paul Witteman is geen simpele interviewer, hij stelt puntige vragen. En Balkenende geeft een uur lang onberispelijk ant woord, hij wekt geen enkele emotie op bij de kijker. Er is niemand die zegt: daar ben ik het van harte mee eens, maar ook niemand die zin heeft om zich erover op te winden." Dat is waar het volgens Van der Reij den allemaal om draait. „Politiek is emotie, verder niks. Je overtuigt mensen door ze emotioneel te ra ken." Hier ligt volgens de burgemeester van Valkenburg een groot verschil tussen de huidige premier en zijn voorgangers. „Kok was in het open baar een beetje een norse man, niet vriendelijk. Hij hield het kort, zodat je je er tenminste aan kon ergeren. En Lubbers was ongelooflijk in het fantastisch goed antwoord geven op een vraag die je niet had gesteld. Balkenende wil voortdurend onder bouwen met een reeks argumenten waar de luisteraar niet op zit te wachten." Inhoudelijk kent hij zijn zaken wel, denkt Van der Reijden, ook al is een ander beeld ontstaan bij het Marga rita-debat waar minister Donner de premier leek te souffleren. Achteraf zeggen dat zijn partij iemand anders naar voren had moeten schuiven, gaat deze prominente CDA'er dan ook te ver. „Hij was by far de meest intelligente en van onbesproken ge- drag." Dat Balkenende zo veel moet bezui nigen is volgens de oud-staatssecre taris niet de oorzaak van zijn imago probleem. „Ik moest veel meer om buigen dan wie dan ook nu moet doen." Nee, hij moet afleren zijn in telligentie zo voorop te zetten en la ten zien dat hij menselijk is, al be twijfelt Van der Reijden of hem dat de PvdA van nu." Leiderdorper Jack de Vries, politiek assistent van minister-president Balkenende, vindt het als enige van de ondervraagden moeilijk om te zeggen wat hij vindt van de uitslag van het onderzoek naar het imago van de premier. Hij wil inzage in het volledige onderzoek, maar krijgt dat niet. „Signalen uit de samenleving moet je serieus nemen. Dan is het handig om die signalen meer te kun nen doorgronden", verklaart De Vries, die in Leiderdorp bekend is als gemeenteraadslid voor het CDA. Als ambtenaar op het ministerie van al gemene zaken, het ministerie van Balkenende, houdt hij zich bezig nog lukt. „Hij is de vleesgeworden rationalist." Voormalig CDA-leider Elco Brink man kampte in zijn tijd ook met een imagoprobleem. De man die hem presenteerde als 'kroonprins' - 'ko ning' Lubbers - viel hem af. Niet lang daarna eindigde Brinkmans po litieke carrière. De Leidenaar, tegen woordig voorman van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, heeft geen be hoefte om iets te zeggen. „Ik heb mijn handen vol aan de bouwsec tor", laat hij via zijn woordvoerder Paul Wouters weten, „dus waag ik me maar niet aan de actuele poli tiek." Jan-Jaap de Haan, CDA-raadslid in Leiden, werkte voor de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Hij mist een beetje het christelijk-sociale profiel van Balkenende. Dat mensen geen koffie met hem willen drinken, inte resseert hem eigenlijk niet. „De CDA-boodschap komt te weinig over en Balkenende heeft wel een christe- lijk-sociale traditie hoog te houden. Dat doet hij onvoldoende. Dat ligt ook aan hét verkooppraatje. Zeg ge woon dat je niet snijdt in de gezond heidszorg om mensen de armoe in te jagen, maar dat je dat doet om het systeem leefbaar te houden. Minis ter Aart-Jan de Geus doet dat weer beter. Ook hij heeft geen makkelijk verhaal te verkopen, maar zijn argu menten zijn sterker." Wees duidelijk en concreet, tipt de talentvolle en veel geciteerde Leidse politicus. Overigens schiet niet al leen de premier daarin tekort. „Het lijkt soms wel een gezelschapsspel voor ministers: zeg geen ja of geen nee op vragen. Balkenende moet dat gewoon wat vaker doen. Hij mag ook wat meer initiatief nemen om zijn eigen positie sterker te maken." „Wat me opvalt, is dat we het erg leuk vinden om polls te houden hoe leuk of populair iemand is, en er dan smalend over te gaan doen. Let wel, twee jaar geleden was hij ook saai en degelijk, en toen was dat een pré. En Balkenende geeft andere ministers de ruimte. Jan Peter Balkenende is een teamspeler en dat is een kwali teit." De Haan voert ter verdediging aan dat Balkenende ook onvoldoende kansen heeft gekregen om zichzelf, het CDA en het kabinet goed te profileren. „Het was steeds maar Mabel en Bush. Balke nende werd afgeleid door in cidentenpolitiek en interna tionale kwesties." Liesbeth Spies uit Alphen aan den Rijn, Tweede- Kamerlid voor het CDA ziet het als een onver mijdelijkheid dat hoe iemand de boodschap brengt, meer en meer telt. En dat kan de premier beter, zegt ze. Niemand wil de saaie Jan Peter Balkenende op de koffie hebben, was een van de conclusies van de grote Balkenende-enquête van deze „Inhoudelijk krant. Foto: archief KLANKBORD weet hij buitengewoon goed wat er aan de hand is en wat er moet ge beuren. Het is jammer genoeg zo dat je met een inhoudelijk verhaal er niet meer komt." „Zijn presentatie kan beter en hij mag minder bescheiden zijn", vindt Spies. „Hij mag wat vaker op de voorgrond treden met successen die onder zijn leiding zijn behaald." Successen te over: „Hij heeft ons al twee keer aan een enorme verkie zingswinst geholpen. Dat dit kabinet een aantal ingrijpende noodzakelijke maatregelen uitvoert onder zijn lei ding, vind ik een prestatie van for maat. Hij durft zeker keuzes te ma ken. Hij zal een aantal punten dus beter moeten verwoorden. Bijvoor beeld de maatregelen die het kabi net neemt om de staatsschuld te verlagen, zodat we later allemaal nog AOW krij gen. Dat blijft hij maar in dezelfde woorden herhalen." Nederland mag misschien geen behoefte hebben een kop koffie met de premier te drinken en hem een stijve hark vinden, er is ook een an dere Balke nende. Spies: „Mensen die hem be ter kennen, zeggen dat als hij zich op zijn gemak voelt, hij een man met heel veel humor is. Ik kan me daar niet erg over opwinden. En, het gezag van een politiek lei der kan ineens een totaal an dere wending krijgen. Zie Lubbers en Kok, en kijk naar met het contact tussen Balkenende en zijn partijgenoten, onder meer in het kabinet en in de Tweede Kamer. De Vries begeleidde Balkenende in 2002 en 2003 tijdens de verkiezings campagnes. Met de ervaring die hij daar opdeed, is hij geneigd de uit slag van dit onderzoek te relativeren. „Ik heb nog eens de banden van de campagne in 2002 bekeken. Netwerk hield toen ook een onderzoek naar het imago van de lijsttrekkers, en daar bleek hetzelfde uit. Toch zijn er successen geboekt." Volgens hem is het tekenend voor de politiek anno 2004, waarbij hij de aandacht van de media steeds meer ziet verschuiven naar het imago van politici. „Tweede-Kamervoorzitter Weisglas vergeleek het al een beetje met Idols. De politiek gaat steeds meer over beelden." Het gevolg is dat de mening van het publiek als een blad aan een boom kan omslaan. „Het is een beetje vergelijkbaar met het Nederlands elf tal: als ze verliezen zijn we buitenge woon kritisch, als ze winnen zijn we positief." De Vries merkt op dat er drie voorvallen zijn die 'uit den treure' worden herhaald en daarmee de beeldvorming beïnvloeden: het eerste bezoek aan Bush, het Margari- ta-debat en het sa tire-debat. „Dat zijn maar een paar voor vallen. Elk nieuw media-optreden of debat biedt een kans om dat beeld te corri geren. Dat is lastiger in een tijd dat je pijn lijke maatregelen moet nemen, maar het verle den heeft bewezen dat het 1. Eerlijk duurt ook hier het langst." De stelling "Van de APK- keuring wordt alleen de garagehouder wijzer1 wordt door een meerder heid (58 procent) van de lezers onderschreven. Een greep uit de reacties. H. Ouwersloot, Katwijk: „Wanneer iedere auto mobilist zich bewust zou zijn van zijn verantwoor delijkheid ten aanzien van zijn mede-wegge bruikers, dus niet met ondeugdelijk materiaal aan het verkeer deel neemt, zou inderdaad de Van de APK-keuring wordt alleen de garagehouder beter. garagehouder er wijzer van worden. Maar nu dient de APK vooral onze veiligheid. Dus geen on gekeurde automobielen op de weg." Aad Langelaan, Voor hout: „Deels mee on eens. Toen ik nog auto monteur was, had je de WN-keuring, ook een soort APK. Die keuring kon je met je verstand tot een goed einde brengen. Als er bij mij een achter licht-unit van 400 euro wordt vervangen, omdat de auto anders niet door de APK-keuring komt, weet ik niet of dat APK- regels zijn, of de lege ruimte in de portemon nee van de garage. Je hebt vakmensen en op lichters. Dat is het ver schil." P. de Ruiter, Leiden: „Ja, vaak is dat wel zo, want er worden reparaties ge daan die gewoon overbo dig zijn. Voor auto's van zes jaar en ouder kan dit wel nuttig zijn." Jan Willem Faas se, War mond: „Vertel dat maar eens aan een verkeers slachtoffer dat is aange reden door een onge keurde auto waarvan de remmen het niet doen. Van geen APK-keuring wordt alleen de dokter rijker." F. Stikkelorum, Oegst- geest: „De APK komt bij velen over als geldklop- perij. Toch is een APK ge zien de mentalitiet van de doorsnee autorijder hard nodig. Ik vraag me wel af of jaarlijks keuren nodig is. Met de huidige stand van de techniek moet een keuring om de twee jaar ook haalbaar zijn. Overigens heb ik met mijn eigen garage uitstekende ervaringen. Carin Onink, Warren, Ohio, USA: „Regelmatig keuren is goed. Ik woon in Amerika en zie daar dagelijks wat voor een wrakken er rond rijden zonder die keuring." Albert Nijdam, Voor hout: „Je moet het na tuurlijk wel goed contro leren want je bindt de kat toch wel op het spek. Voor zwakke broeders onder de garagehouders zou de verleiding wel eens groot kunnen zijn." De nieuwe stelling gaat over Idols. Is de formule van de razend populaire tv-talentenjacht genoeg uitgemolken? Of hebben we er nog lang niet ge noeg van en zijn we nu al benieuwd wie in 2005 de opvolger wordt van Jamai en Boris? De stelling luidt: Twee keer Idols was meer dan genoeg. Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsulent: „Wat mij betreft mogen de keuringen strenger en wordt het gelijkgesteld met de TUV- keuringen die in Duitsland gebruike lijk zijn. Overigens merk ik op dat door de APK heel wat minder wrak ken op de weg rijden dan 15 jaar ge leden. Een andere reden is dat we met de komst van tien nieuwe EU- lidstaten heel wat immigranten uit onder andere Polen kunnen ver wachten die met hun auto over Ne derlandse en Europese wegen gaan tuffen. Zonder deze mensen tekort te willen doen, lijkt het me goed om vooralsnog de 'Nederlandse' APK in stand te houden. Als we het niet ^voor de poen doen, laten we het dan doen voor het f milieu want de rookpluimen achter deze ou- 1 de auto's zijn 1 vaak toch wel wat groter." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „De ANWB heeft beves tigd wat we allemaal al jaren weten: veel garagehouders proberen van de APK zelf wijzer te worden. Ik heb zelf ooit meegemaakt dat een garage houder bij de APK ruitenwissers van nog geen maand oud heeft vervang gen, omdat de ruitenwissers versle ten zouden zijn. Nu heb ik gelukkig een garage gevonden waarbij ik in ieder geval het gevoel heb dat ik niet word besodemieterd. Maar omdat ik geen verstand van auto's heb, blijft het toch een kwestie van vertrou wen. Wat mij betreft mag de ver plichte jaarlijkse keuring worden afgeschaft. Als je een beetje zui nig op je auto bent, geef je je auto ge woon in onderhoud aan een erkende ga rage. Dan is die pe riodieke keu ring écht niet nodig." Nancy van der Loo (36) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „Overal wordt gesjoemeld, dus ook in de autobranche. Echter wat APK- keuring betreft heb je dat zelf in de hand. Ga naar een erkend bedrijf, een bedrijf waar je je auto sowieso in onderhoud hebt en waar je de werk wijze en het personeel dus kent. Je kunt ook zelf wat doen om proble men te voorkomen. De APK moet blijven bestaan, want het is natuur lijk ook een goede zaak om een auto te keuren. Dat scheelt een hoop wrakken op de weg en is ook goed voor je eigen veiligheid en die van je passagiers. Je moet dus zelf de touw tjes in handen probe ren te houden. Ver trouw je het niet, dan ga je naar een ander garagebedrijf. En ervaringen van vrienden of kennissen kunnen daarbij be- langrijk zijn." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, specialist intensive care actief WD' en „De APK-keuring voor ram melende oude wrakken is ingevoerd om de veiligheid in het verkeer te vergroten. Aan minister Peijs en aan de koninklijke veiligheidscomman deur Pieter is dus de schone taak ge geven om dit eerst maar eens te be wijzen. Overigens wordt menig APK gekeurd automobiel (en dus van nieuwe remmen en banden voor zien) bestuurd door Otide Lieve Da metjes (OLD) die eigenlijk ook een herkeuring behoeven. En menig jeugdig vandaal met een lawaaierige gettoblaster in de auto had initieel eigenlijk nooit de Rij Kunst Test mogen passeren. Keuren en herkeuren met APK-normen voor OLD's die een RKT-tje doen. Uit eindelijk worden we er alle maal beter Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Ik denk dat niet alleen de garagehouder wijzer wordt van de APK. Vroeger ging je met je auto naar de garage als er gewoon iets ka pot was, nu wordt hetooms, niet al tijd hoor, eerder geconstateerd. En het valt natuurlijk altijd tegen als je zelf nog niets aan je auto hoorde of merkte en je wordt wel gebeld dat er een mankement aan is. Maar voor de verkeersveiligheid, en daar heb ben we tenslotte allemaal iets aan, is het wel goed. Misschien nu nog een APK-tje bij de huisarts?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17