Huisartsenposte] functioneren goe< Leiden vol herinneringen aan oorlog LEIDEN REGIO GroenLinks wi geen tussenpau als wethouder 'Plan EWR-terrein voegt iets toe aan de 'Liever bouwen in Bollenstre* dan in de Haarlemmermeer' EDOX Alleen bereikbaarheid is een probleem s Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. www.edox-watches.com Katwijk aan Zee. Juwelier v.d. Zwart, Zeilmakerstraat 2 Leiden. Plessen Juweliers, Bevri|dingsplein 12-13 Leiderdorp. Juwelier de Jonge, Winkelcentrum Santhorst Sassenheim. Juwelier Wïelinga, Hoofdstraat 196 Voorschoten. Juwelier Florentijn, Schoolstraat 156 woensdag 5 MEI 2004 leiden/alphen aan den rijn - Patiënten zijn over het algemeen tevreden over de kwaliteit van de medische zorg in huisartsen posten in Leiden en Alphen aan den Rijn. De bereikbaarheid van beide centra laat echter te wen sen over. Dat blijkt uit een onderzoek van het Kenniscentrum huisartsen posten en spoedeisende zorg van het Universitair Medisch Centrum Sint Radboud Nijme gen. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van het Re gionaal Consumenten Platform Zuid-Holland, in samenwerking met beide huisartsenposten. Ruim tachtig procent van een groep ondervraagde patiënten is positief over de posten voor huisartsenzorg buiten kantoor uren. De helft tot ruim drie kwart van de ondervraagden geeft een rapportcijfer van acht of hoger. De hoogste waarde ring werd gegeven voor de huisarts, gevolgd door de hulp verlener aan de telefoon. Pa tiënten die door de huisarts thuis zijn bezocht waren het meest tevreden. De (telefonische) bereikbaar heid van de huisartsenposten wordt door veel patiënten als onvoldoende beschouwd. On geveer de helft van de onder vraagden ondervindt een of meer belemmeringen bij het gaan naar een huisartsenpost. Deze belemmeringen hebben vooral te maken met lichamelij ke problemen, zoals te ziek zijn om te komen of het hebben van een handicap. In Leiden noem den patiënten een gebi parkeergelegenheid. In plaatsen zou de bewegwi naar de post beter kunne Voor patiënten is het da< niet altijd duidelijk met klachten ze naar een h senpost toe kunnen. Ook bij iedereen bekend da tersassistenten telefonist viezen mogen geven. Voor het onderzoek zi vragenlijsten rondge waarvan ongeveer de hel gevuld en geretourneerd de posten in Leiden en zijn twaalf andere postenP derland onder de loep men. De huisartsenpi Voorhout deed niet mi het onderzoek. De pos Leiden en Alphen zijn januari gefuseerd. Hoogheemraadschap waarschuwt voor wateroverlast door Erna Straatsma leiden/regio - Uit oogpunt van waterbeheer is woningbouw in de Bollenstreek verstandiger dan in de Haarlemmermeerpol der. „Eigenlijk zou je daar niet meer moeten bouwen", zegt Frank van Kruiningen van het Hoogheemraadschap voor Rijnland. De grondwaterdruk in het gebied rondom Nieuw-Ven nep en Hoofddorp is enorm. Wateroverlast zal alleen maar toenemen door verdergaande verstedelijking. „Je kunt beter in het bollengebied bouwen." Het waterschap pleit daarnaast voor een verdubbeling van het aantal sloten en vijvers bij nieuwbouwprojecten. Het hoogheemraadschap wil zijn invloed bij woningbouw plannen vergroten, ter voorko ming van extra wateroverlast. Die is in sommige gebieden heel groot, als gevolg van toe nemende verstedelijking, een stijgende zeewaterspiegel en de verwachte toename van regen val. Behalve Nieuw-Vennep en Hoofddorp kampen ook Wasse naar en Heemstede met grote problemen. Extra huizen bouwen in Haar lemmermeerpolder, zoals het rijk in de Nota Ruimte voorstelt, is volgens het hoogheemraad schap niet verstandig. Water- overlast-specialist Van Kruinin gen: „Onze mening wordt niet gevraagd, maar je moet je afvra gen of je daar wel door moet bouwen. Bij nieuwbouwwijk Getsewoud (Nieuw-Vennep, red.) hebben we al zoveel pro blemen met de grondwater- druk. Om het plastisch te zeg gen: het water spuit eruit als je daar iets met de grond doet. Ei genlijk zou je daar niet moeten bouwen, je kunt de grond beter afdichten om problemen te voorkomen." Woningbouw in de Bollen streek zou minder problemen opleveren. „Dat wordt ons niet in dank afgenomen, als we dat zeggen, maar het is wel zo", zegt Van Kruiningen. „Je moet natuurlijk niet te dicht op de duinen bouwen, maar in het gebied daarnaast. Het waterbe heer is in dat gebied een stuk makkelijker te regelen dan in de Haarlemmermeer, waar je een hele hoop moet doen om alles onder controle te houden." Rijnland heeft de komende ja ren veel extra ruimte nodig voor waterberging. Om die re den pleit het waterschap vóór een verdubbeling van de capaciteit in nieuwbouw Niet de gebruikelijke z< cent van bouwgrond, ma tien procent, moet bescl worden voor vijvers en Van Kruiningen: „Oo wordt ons meestal niet i afgenomen, omdat het t gespannen voet staat me nen van projectontwikl Zij willen natuurlijk zove gelijk opbrengst uit bou den halen." Het hoogheemraadsch geen partij bij de totst ming van nieuwbouwpl maar probeert zijn invlo te vergroten. „We hebb 'watertoets' opgesteld en die aan gemeenten voor in zijn we strenger dan v toen we bouwplannen al zien kregen als ze al 1< breed waren vastgeste willen eigenlijk ook eei politieke rol spelen. Verj met vijf jaar geleden d( dat ook al een beetje." Rijnland stimuleert gem om 'waterplannen' op i len. Haarlem is een van meenten die zo'n plan i ben. Katwijk en Haarle meer werken, samen mt land, aan een waterplan. Duitse interieurarchitecte prijst de kosmopolitische sfeer van Leiden-Noord door Wilfred Simons leiden - Ze is een schoolvoor beeld van de nieuwe 'Leiden- Noorders' - jong, hoogopgeleid, creatief, ondernemend en van buitenlandse origine. Anja Götze (33) oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland, is met haar man en haar (interieur)architectenbu- reau 'ln+' neergestreken in een deel van Leiden dat als 'aan- dachtswijk' bekendstaat, maar dat door de Kamer van Koophan del wordt genoemd als een ge bied waar 'hét' gaat gebeuren. Anja Götze en haar vriend Axel Möltgen besloten in 2000 zich in Nederland te vestigen. Mölt gen had tijdens zijn opleiding tot architect stage gelopen in Delft en was daarom al enigs zins met Nederland vertrouwd. „Voor een architect is Neder land superinteressant", weet Götze. „Hier werken mensen als Rem Koolhaas en Ben van Berkel. De werkwijze is ook an ders. Duitse architecten komen met ontwerpen die tot in detail zijn uitgewerkt en die vooral ge maakt lijken om opdrachtge vers te imponeren. Hier kom je met een krachtig schetsje, heel kinderlijk eigenlijk. Opdracht gevers zijn hier partners met wie je kunt praten over archi- (advertentie) tectuur. Daar komt bij, in Duitsland moet een architect bij wijze van spreken 45 zijn voordat hij zijn eerste kinder dagverblijf kan bouwen." Leiden is een ideale vestigings plek, vindt Götze. De zee en de polders zijn dichtbij, Leiden ligt centraal ten opzichte van ande re steden in de Randstad. „Ik zit hier als een spin in het web." De stad is 'stedelijk, maar knus'. Er zijn niet veel andere interieurontwerpers en archi tecten in de regio, waardoor er genoeg werk is voor iedereen. „In Amsterdam zijn er zóveel, het is er een vechtmarkt." De keuze voor een huis in de Hansenstraat was snel gemaakt: in Noord zijn huizen nog be taalbaar en bovendien staan ze op een steenworp van het cen trum. Ze is gehecht geraakt aan de kosmopolitische sfeer: de al lochtone buurtwinkels, de buurman op de hoek 'die ieder een kent', ouders met kinderen die op straat spelen, Antillia- nen, Turken, Marokkanen. Ze is de enige buitenlandse niet die om die reden Leiden als woon plaats heeft verkozen. Leiden telt inmiddels 12.000 'niet-al- lochtonen' uit de Europese Unie en Amerika, waarmee de ze groep is aangezwollen tot zo'n tien procent van alle Lei- denaars. Möltgen werkt bij een architec tenbureau in Lisserbroek, Götze ging met 'In+' op zoek naar op drachten in de Leidse regio. Ze heeft succes. Een opdrachtge ver in Wassenaar laat haar zijn huis en interieur verbouwen. Voor opdrachtgevers Marianne Heezen en Mohamed Ouali ontwierp ze een huis aan de Le liestraat voor ongeveer 250.000 euro. De komende jaren gaan de ge meente Leiden en het steden bouwkundig bureau MVRDV het EWR/Slachthuisterrein her- ontwikkelen. Nooit eerder kre gen in Nederland zoveel op drachtgevers de gelegenheid om, samen met een architect, zelf een eigen huis te ontwer pen. 'Natuurlijk' hoopt Götze te zijner tijd een Leidse familie te vinden die haar de opdracht geeft om een huis te ontwer pen. Ze volgt de ontwikkelingen op de voet. „Het zou een droom zijn die uitkomt, om mee te werken aan een project van een beroemd bureau als MVRDV." Vrij opdrachtgeverschap is een mooi idee, maar Götze ziet wel valkuilen. Nederlanders zijn er niet aan gewend. Zij kopen kant-en-klare huizen van pro jectontwikkelaars, meestal een gezinswoningen. Götze vreest dat de opdrachtgevers 'de vari abiliteit' die zo'n project moge- Anja Götze vindt Leiden een ideale vestigingsplek. De zee en de polders zijn dichtbij, Leiden ligt centraal ten opzichte van andere steden in de Randstad. „Ik zit hier als een spin in het web." Foto: Henk Bouwman lijk maakt, niet zien. De kans bestaat dat zij 'een vinexhuis met een optiepakket' kiezen. Essentieel is volgens haar dat de gemeente, het stedenbouw kundig bureau en de toekom stige bewoners intensief over leggen over wederzijdse ver wachtingen en wensen. Hier en daar klinkt de opmer king dat Leiden-Noord door de renovatieplannen zal gaan lij ken op de Amsterdamse Jor- daan - ooit een arbeiderswijk, nu een onbetaalbaar dure yup- penbuurt. Volgens Götze valt dat wel mee. „Een beetje zit die kans or wel in, maar toch: de huizen zijn bedoeld voor men sen uit de buurt. Zij wonen dus al in Noord. Bovendien is het EWR/Slachthuisterrein een ta melijk klein gebied dat is inge bed in een groter geheel. Ik zie het stedenbouwkundige plan vooral als iets dat aan de wijk wordt toegevoegd." Profiel voor opvolger Rabbae door Robbert Minkhorst leiden - Een man, maar liever een vrouw, met bestuurlijke er varing, managerskwaliteiten en politieke bagage. En als het kan: geen 'tussenpaus'. Met dat pro fiel, samengesteld door de se lectiecommissie en een pas in gestelde klankbordgroep van leden, selecteert GroenLinks in Leiden een opvolger voor Mo hamed Rabbae. De selectiecommissie had zelf Lochemer Wim de Boer, de tij delijke vervanger van Rabbae, willen voordragen. Met het voormalige Eerste-Kamerlid, gepensioneerd manager en oud-topambtenaar, was de commissie als enige nog in ge sprek. Na protest van de leden worden alle sollicitaties opnieuw beke ken, vertelt fractieleider Gerard van Hees. „Het zou raar zijn dat je doet alsof er niets aan de hand is als je wordt teruggeflo ten. We gaan dus nu gewoon aan de slag." Voor de post hebben tussen de vijf en tien kandidaten gesollici teerd. Namen die circuleren zijn die van de huidige raadsle den Yvonne van Delft en Sita Dewkalie, en die van oud raadsleden Rianne Peeters en Sinan Cengiz. Die laatste is ge vraagd om te solliciteren. Meer dere keren valt in het ledencir cuit ook de naam van Jos Post- huma. Posthuma is duo-raads lid en was ooit directeur van de Wetenschapswinkel. Hij is een goede bekende van oud-wet houder Jan Laurier, die zich te gen de komst van 'een 1 paus' heeft uitgesproken. Op de werkwijze van de tiecommissie had een gi den kritiek. „Zij hadden druk dat het bepaald nif en transparant gebeurt", als reden gegeven. Da hadden ze 'te weinig invl de procedure'. „Het v vraag of andere kani echt de kans kregen", al( ingewijde. Met de aan van een klankbordgroe ben leden meer grip op cedure. Van Hees: „Ik n hand ook in eigen boeze ken. Ik had het beter i aanpakken, van tevoren lijker moeten zijn." Wim de Boer past in het Behalve bestuurderskwa vraagt GroenLinks een daat met 'affiniteit met I Beschikbaar zijn na de zingen in 2006, als De 1 jaar oud is, vindt de pai pré'. Onomstreden is de datuur van de oud-senat Hij mocht in 2002 bemi in de crisis in de fractie enerzijds Van Hees en zijds Jan Laurier en toe fractieleider Dirk vai Bosch. Op het oog lui ook. Niettemin ruimde Van den Bosch en latl Laurier het veld. Verder is er kritiek op hel van De Boer. Twee pron leden uitten die openlijl digitale nieuwsbrief van i tij, tijdens de discussie c bezuinigingsoperatie. I Links was zijn sociale aan het verkwanselen. ding was een grootschalige nieuwe aanplant bijzonder wenselijk. In de hongerwinter werd namelijk zeer veel open baar groen in de noodkachel- tjes opgestookt. Ook de Zee manlaan kon nieuwe bomen en struiken wel gebruiken. De 'vrijheidsboom' werd aan het begin van de Zeemanlaan bij de Lammenschansweg geplant, voorzien van een bijbehorend herdenkingsbordje met de tekst 'Ter herinnering aan de oorlogsjaren 10 Mei 1940 - 5 Mei 1945 is deze boom geplant op 4 Mei 1946. De Professoren- wijk1 Later werden hier vaak herdenkingsbijeenkomsten ge houden. Het bordje bij de be vrijdingsboom verdween in de loop der tijd, maar een verge lijkbaar bordje werd op 4 mei 1997 opnieuw onthuld. Inmid dels is ook de boom door een jonger exemplaar vervangen. De Dirk van Eck-Stichting pre senteerde het Jaarboek 2003 af gelopen zaterdag in de Turn zaal van café-sociëteit De Burcht Het boek bevat behalve het artikel over monumenten en gedenkplaten nog artikelen over de geschiedenis van het Gereformeerde Arme Mannen- en Vrouwenhuis, de dekenfa- briek Zaalberg en het commu nistische verzet in en rond Lei den in de Tweede Wereldoor log. Het Jaarboek is rijk geïllus treerd en bevat verder boekbe sprekingen en archiefaanwin sten. De Dirk van Eck-Stichting is vernoemd naar Dirk Anthonie van Eek, die voorman was van de sociaal-democratische ar beidersbeweging in Leiden en op 18 mei 1948 in Leiden over- De bevrijdingsboom aan de Zeemanlaan werd geplant op 4 mei 1946. De originele boom is inmiddels door een jonger exemplaar vervangen. Foto: Hielco Kuipers leed. De stichting stelt zichzelf tot taak om de herinnering aan het Leidse socialisme levend te houden. Het Jaarboek is voor 15 euro te koop bij boekhandel De Kier. Donateurs ontvangen het Jaar boek thuis. Donateur worden kan door overmaking van 15 euro op gironummer 356642, ten name van Dirk van Eck- Stichting, Leiden, onder ver melding van 'Jaarboek 2003'. Eric-Jan Berendsen Leiden telt veel tastbare herin neringen aan de Tweede We reldoorlog, zoals bunkers en verdedigingswerken. Daarnaast bestaan er plekken waar door een steen of monument de herinnering levend wordt ge houden aan gesneuvelden of slachtoffers. Of aan verzetsda den, aan herstel na verwoes ting, of aan de oorlog in het al gemeen. Het Jaarboek 2003 van de Dirk van Eck-Stichting be steedt aandacht aan die ge denkstenen en monumenten. Meteen na de bevrijding heers te er ook in Leiden een eufori sche stemming, die zich uitte in onder meer grootse buurt feesten. Tegelijkertijd werd ook aandacht gevraagd voor zaken als de vele gevallenen en slachtoffers en andere minder plezierige aspecten. Dit leidde tot herdenkingsdiensten en tot plannen om iets tastbaars en 'I N blijvends te maken, liefst in de vorm van een monument. Hoewel vele voornemens nooit tot uitvoering zijn gekomen, is het aantal wel gerealiseerde za ken zeker niet te verwaarlozen. Direct na de oorlog werd de herdenking jaarlijks gehouden in de Steenstraat bij het toen malige Rijksmuseum Boer- haave (nu het Rijksmuseum voor Volkenkunde), waarvan in de oorlog een vleugel was weg gebombardeerd. Op deze open plek stond vanaf 3 mei 1946 een voorlopig oorlogsmonu ment in de vorm van een een voudig wit houten kruis. Toen het definitieve monument bij molen De Valk in 1957 gereed kwam, kon dit voorlopige mo nument weer verdwijnen. Een ander monument van kort na de oorlog is de bevrijdings boom in de middenberm van de Zeemanlaan. Na de bevrij- De Blauwe Steen, die al 7Ö0 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14