sprinters SERVICE Rundvlees met kokossaus Nu en dan zon Dé oplossing voor uw zoektocht! Cryptogram woensdag 5 MEI 2OO4 CD VAN DE DAG Genre: dance/chill-out Slow Train Illegal Cargo Mureno/Wagram WAG 3092192 Er bestaan drieste plannen om geheim agent 007 aan een jeugdi ger imago te helpen (volgens gerucht zou Robbie Williams graag James Bond wil spelen). De soundtrack bestaat al: Slow Train le vert het beklemmende, unheimische geluid waarvoor je op je bio scoopstoel naar voren schuift. Luister eens naar In The Black Of The Night op het debuutalbum Illegal Cargo. Als een hedendaagse versie van Shirley Bassey zet de Britse zangeres Lady Z een keel op die je blijft heugen - alsof een gangstermeisje in het holst van de nacht wordt bedreigd. Als je dan net als zij om je heenkijkt ont waar je enkel glimmend asfalt, een filter van motregen en uitge storven straten. Maar dan opgetrokken uit zeldzaam koele elektro nische klanken in een ragfijn bouwwerk van techno, jazz, funk en triphop. Verantwoordelijk voor dat geluid is de Deense producer Morten Varano - ook bekend als Puddy Varano. Zo staan er meer pareltjes op dit afwijkende chill-out album: Stoned Rays bezit me talige blazers en een piano-riffje dat je een eeuwigheid bijblijft. BOEK VAN DE DAG Hm A oorlof in IMS It voriwoMn, la ockrttai oogfotelgen- toralofoa ca ras raportofos Onderwerp: Bevrijding Martin Schouten Bevrijd Uitg. LJ. Veen Prijs 12,50 Voor velen is bevrijding het beeld van Nederlandse meisjes die op 5 mei Canadese tanks beklimmen. Dat beeld klopt, en klopt niet. Martin Schouten laat 18 mensen aan het woord die vertellen over 'hun' bevrijding. Voor de een was die bevrijding op 14 september 1944, voor de ander op 7 februari 1945. Ieder heeft de bevrijding op een andere manier beleefd en dat levert 18 heel diverse en heel boeiende verslagen op. Schouten heeft de verslagen geschreven in spreektaal, waardoor de hoofdpersonen in de verhalen echt gaan leven. Hij eindigt het boek met 6 korte reportages, waarin hij plek ken bezoekt waar na de bevrijding NSB'ers, SS'ers en collabora teurs gevangen werden gezet. 'De achterkant van de bevrijding'. Deze reportages en de interviews zijn reeds eerder verschenen in de Volkskrant KOKKERELLEN HET WEER door Jan Visser Canarische eilanden Na de frontale regen en de kilte van gistermiddag (tijdens de regen was het maar een graad of 9, g Hoofddorp meldde maximaal 12,3 graad) ziet het eig voor deze Bevrijdingsdag wat beter uit. Op een enkeg le bui in hoofdzakelijk het zuidwesten na blijft het q op de meeste plaatsen droog en zo nu en dan komt 3 de zon tevoorschijn. De temperatuur loopt op naarp 15-16 graden. Verder een geleidelijk afnemende zui^ denwind, aan zee aanvankelijk nog krachtig. g De komende dagen wordt het weerbeeld bepaald g door een frontale storing die boven Midden-Europag ontstaat en zich 'tegendraads' (naar het noordwes ten) verplaatst. De verwachting is dat de storing vrijy dag over of ten noorden van Nederland naar de Britg se eilanden koerst. Dat proces gaat gepaard met re-g gen van betekenis: ik sluit niet uit dat er tot meer dan 20 mm gaat vallen. Donderdagmiddag is er in het oosten van het land al kans op regen. De tempe^ ratuur komt morgen nog uit op circa 15 graden, vrijg dag slechts 12-13 graden. Ondertussen is er warme g lucht in het noorden van Duitsland en Polen: daar p zijn maxima tot plaatselijk 24-25 graden mogelijk. lip het weekeinde vallen er bij ons enkele buien maar e£ zijn ook opklaringen en weer iets hogere middag- temperaturen. Vanwege het geringe aantal dagen met noordelijke of noordwestelijke winden is april in met name het j noordwesten een uitzonderlijke zachte maand ge weest. Waarnemer Jan Nanne uit het Noord-Hol- t landse Hensbroek attendeerde mij er het afgelopen' weekeinde al op dat het zijn zachtste grasmaand wa in een reeks van 20 jaar waarnemingen. De opzien barende aprilwarmte beperkte zich echter niet tot officieuze meetpunten: met een maandgemiddelde van 10,1 tegen normaal 7,6 graad was het in Den Helder de warmste april sedert het begin der metin gen in 1906. Koploper af is 1961 toen het maandge middelde 9,7 graad bedroeg. Vooral overdag was april aanmerkelijk te warm. Hoofdgerecht voor 2-3 personen STRIPS PUZZEL Dit gerecht is een mengeling van een aantal gerechten uit de In diase keuken die niet in India, maar in Engeland uitermate po pulair is geweest. Het werd voor namelijk opgediend in restau rants met een aange paste Indiase keuken. En daarvan zijn er in Engeland veel meer dan de 'aangepaste' Chinese restaurants in ons land. Ingrediënten 300-350 runderlap jes, bij voorkeur z.g. bieflapjes; 1 middelgrote (rode) ui, in stukken gesneden: 1 teentje grof gehakte knoflook: 11/2 theel. sambal oelek; 1 theel. scherpe kerriepoeder (Madras): 2 eetl. (zon nebloem) olie; 2 dl dik ke kokosmelk (creamed coconut), uit potje, pakje of blikje; 1 flinke mespunt suiker; zout; 2 rijpe tomaten, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 1 eetl. fijngesneden verse korianderblaadjes. Bereiding Maak met behulp van de keu kenmachine een glad mengsel van de ui, knoflook sambal oe- 1 lek en kerriepoeder. Maak het vlees droog met keukenpapier en wrijf het met het kerrie- mengsel in. Laat het vlees ten minste 10 minuten liggen. Verhit de olie in een bakpan met dikke bodem. Leg het vlees in de pan en bak het aan weerszijden bruin in ca. 6 minuten. Voeg 1 decili ter heet water en de kokosmelk toe. Wacht tot alles aan de kook is gekomen. Temper de warmtebron. Leg het deksel op de pan en laat het vlees in ca. 1 uur zachtjes gaar stoven. Proef de saus en voeg naar smaak suiker en zout toe. Schep er vervolgens de toma- tenblokjes door. Houd alles warm, maar laat de saus na het toevoegen van de tomaten niet meer aan de kook komen. Presentatie Schep het vlees en 'de saus in het mid den op voorverwarmde borden. Strooi verse koriander over de gerechten. Geef er droog gekookte rijst apart bij. Een gemengde groene salade met komkommer smaakt er goed bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt ook gecontroleerd op de A7 bij Menterwolde en A27 bij Almere. Donderdag: A28 bij Harder wijk en A44 bij Haarlemmermeer. Vrijdag: A28 bij Harderwijk en A15. bij Kesteren. Zaterdag: A6 bij Noordoostpolder en A59 bij Lan der ,i. Zondag: A28 bij Oldebroek en A7 bij Marum. DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC 'ML/N 7SU. £N P£SKfNPIé*Ë COU£<*K (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 61; 68 Fax: 072-519 68 6$ Horizontaal: 4. In het bestand voor de race snijden (7); 5. C weinig houvast bij gevaar (8); 7. Het geluid vi van bloi sigaar (4); 9. Ze bevindt zich in een kring destoelen (4); 10. Meisje dat voortdurend Verticaal: 1. Slapend op de souffleur spelen (6); 2. Bij a is het geluid van een schaap verdwenen (6); 3. Rustgevende woning? (9); 6. Aap bij moedi het been (6); 8. Hij brengt zijn theorie in de pi (4). Oplossing van dinsdag: 1leer-repel-prieel 2leek-kerel-lekker 3deen-reden-einder 4riet-trien-intree 5. deel-lende-nadeel 6karn-raken-varken 7riem-priem-rimpel 8rede-reder-eerder 9neer-regen-ergens 10. snee-sneer-seiner Eindoplossing: PLEINVREES

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10