TOERISME Dagje Londen is kinderspel In Parijs op pad met kinderreisgids vliegtuigen Vliegen kinderlijk eenvoudig Wie van plan is binnenkort met de kinderen te gaan vliegen, zou kunnen overwegen het boek 'Alles over Vliegtuigen' in huis te halen. Het boek kan een hoop uitleg en mogelijk zelf gê nant gestotter voorkomen, want het geeft antwoord op alle denkbare kindervragen over vliegen en vliegtuigen. 'Hoe kan een vliegtuig vliegen?', bijvoor beeld. Of 'wie zorgt ervoor dat de koffers in ons vliegtuig ko men?' Een hele hoop leuke tekenin gen brengen alle ins en outs van het vliegen in beeld en ver spreid over het hele boek zitten leuke weetjes en grapjes ver stopt achter flappen. 'Alles over Vliegtuigen', een uitgave van de ANWB, is voorzien van een ringband en gedrukt op stevige kartonnen pagina's. Voor 12,95 verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren, via anwb.nl en bij de boekhandel en het warenhuis. Nachtjes tot vakantie tellen Hoeveel nachtjes duurt het nog voordat we op vakantie gaan? Kleine kinderen meten de tijd niet in dagen of weken, maar in 'nachtjes slapen'. Daar heeft het Frankrijk Huis /Italië Huis op ingespeeld. Om de vakantie- voorpret behapbaar te maken voor de kleintjes werd een va- kantie-aftelkaart ontwikkeld. Vanaf zeven nachtjes voor ver trek kan de kleine iedere avond een luikje op de kaart openen, op de laatste avond wacht het grootste luik op opening. De vakantie kan beginnen! De vakantie-aftelkaart wordt verstrekt bij reservering van een familievakantie naar Frankrijk of Italië uit het aanbod van het Frankrijk Huis en het Italië Huis. Wie andere vakantieplan nen heeft, kan de kaart voor 2,95 euro (plus 0,78 verzend kosten) ook apart bestellen via www.frankrijkhuis.nl. Actieve gezinnen in Champoussin Net zoals vorig jaar gaat de ANWB weer met gezinnen op stap in de bergen. In het Zwit serse dorpje Champoussin kun nen ouders en kinderen lekker actief vakantie vieren. Een Ne derlands animatieteam zorgt daar in de maanden juli en au gustus voor een sport- en spel- programma dat is afgestemd op alle leeftijden. Voor de aller kleinsten is er een Nederlandse crèche. Nieuw dit seizoen is de mogelijkheid om in het dorpje in een appartement te verblij ven. Zowel het hotel als het ap partement zijn helemaal bere kend op kinderen. Het weekar- rangement is te boeken vanaf 375 euro per volwasssenen, één-oudergezinnen betalen in het hotel geen extra toeslag. Kinderen tot en met twaalf jaar mogen gratis mee. door Maarten van de Rakt Parijs doen met een kind, da's weer heel andere koek dan zo'n klassieke toer. Wat is die ijsberg bij de Titanic koud! En de Eiffeltoren, was die niet groen? Parijs verveelt nooit. Geen saaie se conde als je de klassieke bustoer doet met pa en moe, er rondstruint met een vriend of zoveel jaren later de verloving viert met je geliefde. En nu, de vierde etappe met dochter Sophie van tien. Naar Parijs met een kind? Dat is dikke pret. Om een leuk weekeinde te beleven hoefje het wiel niet uit te vinden. Dat is al gedaan in de vorm van KidsKompas Parijs. Allerlei nuttige en leuke weetjes staan in deze kin derreisgids. Van de Mona Lisa die je altijd aankijkt tot het 'nulpunt' van Frankrijk, een tegel voor de Notre Dame - overigens geen woord over de klokkenluider. De Franse woor- dënlijst achterin neemt Sophie thuis gretig door. „Wat is diemansj?", vraagt ze tussen de soep en de aard appelen. Met de Thalys ben je er in een wip. Vanaf Amsterdam in vier uur, vanaf Antwerpen in slechts twee uur. Het eerste stuk rijdt de Thalys normaal, voorbij Brussel trapt de machinist hem op zijn staart. Verbaasd kijkt Sophie naar links, waar de auto's als slakken voortploeteren op de Route National. In no-time komen we aan op Gare du Nord, sjonge, da's een eeuwig heid geleden. Dit wordt een week eindje zonder de klassiekers. Geen Louvre, geen Sacré Coeur en ten we kiezen. Een beetje ruimte vaart: met Ariane-raket (op schaal), een ruimtestation (op ware grootte). Dan een snufje geluid. Hoe snel gaat de stem van Sophie door de buis naar haar oor? We vergapen ons bij een onzichtbaar drumstel: een kind je staat 'in de lucht' te drummen. In de inpandige speeltuin kunnen kinderen zich maximaal anderhalf uur uitleven. Even geen last van ou ders die van alles willen uitleggen. Ze spelen er cameramannetje of weervrouwtje. Met watervijzels vul len ze een ton. Met de bips springen ze op een luchtkussen om de bui zenpost voort te stuwen. In trek is ook de sprint-test. Sophie perst er een moyenne uit van dik 16 kilome ter per uur. Vader verliest. Een weekeindje is veel te kort. Het Kidskompas Parijs biedt ook zoveel leuke ideetjes. Om nog meer wille keurigs te noemen: een goochel- show op de boot van Jan Madd, Berthillon de beroemdste ijswinkel van Parijs, een Hello Kitty-winkeltje, skaten op een kade langs de Seine (alleen op zondag), de lekkerste pan nenkoeken in La Crêperie des Can neries, 150 meter omhoog in een luchtballon, een boottochtje op de Seine met twee elfjes. Wordt ver volgd? Tot zover het relaas van vader. En wat noteerde dochter zoal in Parijs? Een greep:Aan de buitenkant zou je de Grande Galerie niet op een mu seum vinden lijken." „La Mosquée is een Arabisch restaurant. Wat de ruimte betreftkrijgt het een tien. Waar je aan eet is een blikken tafel." „We zijn naar Cité-Sciences geweest. De Cabinet War Rooms zien eruit alsof Churchill er ieder moment kan binnenstappen. Foto: GPD/PR Vanaf het verzamelpunt van Duck Tours is het slechts een halve minuut lopen naar de London Eye. De dag is dan al aardig gevorderd. Maar ook de ze late namiddag staan de toe risten in een lange rij te wach ten voor een rit in dit futuris tisch ogende bouwwerk op de oever van de Thames dat de naam reuzenrad eer aan doet. Met een capaciteit van 15.000 passagiers per dag is de rij wachtenden, niettegenstaande strenge veiligheidscontroles, in mum van tijd weggewerkt. Nog geen vijf minuten later stappen we in een van de 32 capsules, een soort grote glazen eieren waarin je rondom een vrij uit zicht hebt. In een kwartier tijd wordt je naar het hoogste punt gehesen. Daar, op 135 meter hoogte, kijk je bij helder weer bijna veertig kilometer ver. Heel Londen en wijde omgeving ligt als een soort Madurodam aan je voe ten. Spectaculair mooi en, ee maal onderweg, veel minder eng dan het op de begane grond lijkt. De geplande finale van het d je Londen in Hamleys, de mooiste speelgoedwinkel ter wereld aan Regent Street, sni velt vervolgens wegens gebrt aan tijd. Jammer, maar gelul weten de jongens niet wat zt missen. In plaats daarvan sluiten we dag in stijl af, in de Victoria I bankment Gardens. Zo'n ty pisch Brits park, waar de Loi denaren in gratis ligstoelen laatste zonnestralen van de vangen en een brassband co certeert in de muziektent. In dat decor drinken we ter afsl ting heel Brits een kop thee, als het hoort met veel melk, i ker en cake. Londen is een dure stad, maar ook met kinderen zijn er tal van dingen te doen die niets of niet veel kosten. Zo zijn alle national musea gratis toegankelijk; dus ook de dino's in het Natural Hist Museum in South Kensington en de ruimtereis naar Mars die gi maakt kan worden in het Science Museum. Kinderen tot en met vijftien jaar hebben vrij entree op de HMS Belfast in de Thames, schuin tegenover de Tower of London en Towerbridge (Tooleystreet), vanaf zestien jaar kost een kaartje z Engelse pond. Anderhalve pond meer betalen bezoekers vanaf zestien jaar in Cabinet War Rooms aan de King Charlesstreet (vlak achter Dow ningstreet)Ook hier weer hebben kinderen jonger dan zestien gratis entree. Deze wat minder bekende attractie is een absolutf aanrader voor ouders met iets oudere kinderen. Vanuit deze bu ker onder een regeringsgebouw loodste Winston Churchill zijn land door de Tweede Wereldoorlog. Het museum is erin geslaaj een sfeer te creëren alsof de grote staatsman ieder moment kan binnenstappen. Voor meer informatie over deze twee attracties www.iwm.org.uk. Je tast een stuk dieper in de buidel voor een c tour met Duck Tours. Kaarten (15 pond voor volwassenen, tien pond voor kinderen en 45 pond voor de hele familie) bestel je b voorkeur al voor vertrek thuis, via www.frogtours.com. Eveneens gepeperd van prijs is de London Eye. Een ritje met dit reuzenrad kost 11 pond voor volwassenen en 5,50 pond voor ki deren (ouder dan vijf jaar). Ook hiervoor zijn de kaartjes thuis a ter de computer te bestellen, dat scheelt vijf procent op de entri prijs:www.londoneye.com. Voor meer informatie: Visit Britain, het verkeersbureau van Gro Brittannië in Amsterdam, tel. 020 6890 002, e-mail: nl@visitbri- tain.org, internet: www.visitbritain.com/nl. Het Frankrijk Huis biedt een kid arrangement voor families met kinderen tussen de zes en twaali jaar. Inbegrepen zijn twee over nachtingen in een hotel (naar keuze een appartement met coii plete keuken of een hotelkamer) tweedaags metrokaartje, de reis gids KidsKompas Parijs en aan vullende documentatie. Prijzen vanaf 89 euro per persoon. Zie ook www.fiankrijkhuis.nl. Thalys kent speciale kortingstari ven voor ouders die met hun kin deren reizen. Zie www.thalys.co KidsKompas Parijs, uitgeverij Cheeky Monkeys, prijs 14,95 eui ISBN 90-807641-1-6. Zie ook ww w.kidskompas.nl Dat was leuk, je kori er proefjes doen. Het was een soort Nemo. H heb je vier, vijf uur nodig om alles bekijken en te doen. Ook kon je zi hoe filmmakers filmfiguren lieten bewegen. Dan kon je aan een rad draaien en dan bewogen de popp tjes. Ik sprint 16,38 km per uur." De Mosquée de Paris. Een verplicht nummer, op de fo to aan de voet van de Eiffelto ren. Foto's: GPD Montmartre, geen Centre Pompi dou, geen Champs Elysées. Zo, dat streept lekker weg. En ook geen be graafplaats Père Lachaise - wat moet een kind met Jim Morrison? Tuurlijk wel even naar de Eiffeltoren. Bekend van de plaatjes, maar er pal onder staan tussen die vier olifan- tenpoten en 320 meter de hoogte in turen, is andere koek. „Ik dacht dat- ie groter zou zijn", zegt Sophie niet temin. „De kleur kloptniet. Hij is niet groen maar bruin." Verhip, nou ze het zegt. Uit het boekje leren we dat een complete schilderbeurt veer tien maanden duurt. Metro in, metro uit vervolgen we on ze weg. Het is even persen, naar ma te het drukker wordt. Hard klappen de deuren achter onze rug dicht. Da's even schrikken. Maar ook de metro went. Na een paar keer is de lol er al weer af en die pislucht in de ondergrondse vindt Sophie walge lijk. Het blijft wel spannend of de tickets het doen. De toegangspoortjes geven een paar keer niet mee - blijkbaar is de magneetstrip op het ticket in het ongerede geraakt. Een attractie op zich is metrolijn 14, een volauto- maat, dus onbestuurd. Voorin zitten we eerste rang, goed zicht in de spe lonken. Dat hebben ze in Disney land mooi niet. In de Mosquée de Paris kijkt Sophie haar ogen uit. Die mooie moorse bo gen, het houtsnijwerk, de Arabische letters en vooral die grote koperen ronde tafels, ooit bedoeld als dien blad. Tegen zo'n sprookjesdecor kan geen Efteling op. Smakelijk nuttigt dochter het blader- deeg-ei-hapje brick a l'oeuf; vader houdt h^t op een harira-soepje. Schalen met couscous komen conti nu voorbij. Quasi-beledigd serveert de ober een bordje friet aan een buurmeisje. Na afloop scoren we in een klein soukje een rozenwaterfles je. Aan de overkant lopen we de Grand Galerie de l'Evolution in. Deze reu- zenschatkamer van alle denkbare, opgezette en namaakbeesten vertelt als het ware het verhaal van de aarde en wat er allemaal rondhuppelt. We kijken dwars door het skelet van een walvis en leggen uit wat baleinen zijn. Zo'n dooie haai blijft eng. Giraf fen, olifanten en bisons - de hele santenkraam is er. Bij de wolven staat Sophie extra stil, want daar moet ze nog een spreekbeurt over doen. „Mag ik hem aaien?" Vooruit dan. Met zevenmijlslaarzen knallen we door de evolutie heen. De in vloed van de mens krijgt absurd vorm met een bevolkingsgroei-gra- fiek en een samengeperst blok huis afval. Helaas geen tijd voor al het moois dat de Jardin de Plantes, waar de Grand Galerie in staat, meer te bieden heeft. De Ménagerie bijvoor beeld uit 1794, een van de oudste dierentuinen ter wereld. Of de Mi crozoo, dat microscopisch leven showt. Ook niet te versmaden, de Serres met bananenbomen, cactus sen en orchideeën. In 1626 werd de Jardin des Plantes aangelegd voor geneeskrachtige planten, een ideetje van de medische staf van koning Louis Xin. Scherper kan het contrast met de Ci- té des Sciences, niet zijn. In 1986 gingen de deuren open -op de dag dat de komeet Halley de aarde pas seerde. De Cité mogen we geen mu seum noemen. „Wetenschap en techniek worden hier uitgelegd. Die beleef je", zeggen ze. Dat geschiedt op een oppervlakte van dertig voetbalvelden. Dus moe- Kinderen aan de slag in de Cité des Sciences. Het amfibievoertuig van Duck Tours staat klaar voor een spectaculair rondje Londen. Foto: Mirjam van Twisk De London Eye, heel hoog maar niet eng. Foto: Mirjam van Twisk Lange gezichten en gemopper. Pa en ma moeten weer zo nodig een stad bezichtigen. Na de eer ste kerk zijn ze al moe. Die leuke historische straatjes gaan ze al leen maar in als een ijsj.e in het vooruitzicht wordt gesteld en na twee winkels willen ze naar huis. Kinderen en steden bezichtigen, een hopeloze combinatie. Toch hoeft het zo niet te gaan. Een goed voorbereid programma en een strenge selectie kunnen een steden bezoek tot een lolletje maken voor oud én jong. door Mirjam van Twisk Een dagje met de kinderen naar Londen. Als ze zeven en negen jaar oud zijn, moet dat maar eens kunnen. We zijn in de buurt, dus vooruit gewoon doen. Voor zo'n sprong in het diepe is het echter wel verstan dig een zwemdiploma te halen, oftewel de voorbereiding moet deugen. Bij een grote stad als Londen is het eigenlijk heel eenvoudig om een programmaatje voor zo'n dag in elkaar te draaien. Anders dan in kleine provinciestadjes is er in zo'n metropool zoveel te beleven, dat er attracties te over zijn die de kinderen aanspre ken. Niet het zoeken van leuke dingen voor kinderen is dan moeilijk, maar juist het schrap pen daarvan. Omdat onze kinderen voor het eerst naar Londen gaan, kiezen we voor een kennismaking in vogelvlucht. Kortstondige be zoekjes aan een paar highlights, in plaats van uren door te bren gen op één plek. Zo sneuvelt de Tower. Die bewaren we voor een andere keer. Ook het shop pen wordt direct van het lijstje geschrapt. Met de auto het centrum van Londen in, is geen aanrader. Beter is in de buitenwijken een parkeerplaats te zoeken. Wij be proeven ons geluk in Green wich en vinden een gouden plek (7 pond voor de hele dag) in de parkeergarage onder het plein waarop de historisch theeklipper Cutty Sark aan zuidoever van de Thames mooi ligt te wezen. Niet alleen de parkeergarage, maar ook een nieuw station van de Light Rail way, waarmee je rechtstreeks De HMS Belfast, een museum als een jongensdroom, tegen het decor van de Tower Bridge. Foto: GPD/PR naar de Tower zoeft, kreeg een plekje onder de Cutty Sark. We laten de magneettrein even voor wat hij is en gaan via de antieke voetgangerstunnel on der de Thames door naar de Docklands, aan de overkant van de rivier. In de Docklands ligt een Light Railwaystation om de hoek. Daar laten we ons uitleg gen dat een London Pass, die een dag lang recht geeft op al het openbaar vervoer in de stad, een stuk voordeliger is dan steeds opnieuw een kaartje kopen. De magie van de Light Railway is dat er geen machinist aan te pas komt. Al snel hebben de kinderen door dat zij zich hele maal aan het begin van het per ron moeten opstellen om een plekje voor in de trein te kun nen scoren. Daar immers kun je doen alsof jij de trein be stuurt. Tower Hill station is het eind punt van deze lijn. Het is dus logisch om daar ons dagje sightseeing Londen te begin nen. We drentelen Tower Bridge over en gaan aan boord van de HMS Belfast, een mari neschip uit 1938, dat na jaren van actieve dienst van dé sloop werd gered en nu dienst doet als museum. Jongensdroom Een museum als een jongens droom, want het leven op zee wordt hier in alle facetten bijna levensecht uitgebeeld. Je schuift aan bij de kapitein op de brug, hoort zijn gesprekken met de machinekamer, die met al zijn gebonk, stank en smeer natuurlijk ook te bezichtigen is. Je ziet het scheepsvolk de nacht doorbrengen, de dokter is er in actie evenals de tandarts, de ra- diografist en zelfs de scheeps kat. Bijna overal mag je in en op en wat is er nou mooier voor twee jonge knullen dan plaats te nemen achter een echt ka non dat je zelf in positie mag draaien. De toon voor dit dagje Londen is daarmee stevig gezet; zo is een stad bezoeken leuk. Met de underground reizen we door naar Waterloostation, op steen worp afstand van de opstap plaats van Duck Tours. Deze organisatie gaat ons in de daar opvolgende anderhalf uur een opmerkelijke sightseeingtour door Londen bezorgen. Kanariegeel geschilderde amfi bievoertuigen, die nog dienst hebben gedaan tijdens D Day, zet Duck Tours in om toeristen de stad te laten zien. In 2002, toen dit bedrijf nog door het le ven ging onder naam Frog- tours, werd het uitgeroepen tot 'London Family Attraction of the Year'. Inmiddels is de naam gewijzigd in Duck Tours, waar mee dichter bij de orginele aan duiding voor de voertuigen, DUKWS, wordt gebleven. De bizar ogende voertuigen zijn aangepast aan de eisen van de ze tijd. Maar niettegenstaande die aanpassingen kost het wei nig moeite om je te verplaatsen in de jonge doodsbange solda ten die zich in dit voertuig op maakten voor hun landing in vijandelijk gebied. De lachwekkend lelijke voertui gen zijn opmerkelijke verschij ningen in het drukke Londense verkeer. Met meer vaart en minder gehobbel dan verwacht, toeren we langs de highlights van de stad: Houses of Parlia ment, Big Ben, Westminster, Trafalquar Square, Buckingham Palace. Ondertussen keuvelt de gids ons, net als bij een norma le citytour, bij over historie en royaltyweetjes. Een klein half uurtje slechts duurt de tocht door de 'streets of London'. En juist op het mo ment dat de kinderen constate ren dat het wel mooi is geweest is, stopt onze 'Duck' naast het gebouw van MI6, de geheime werkgever van James Bond aan Vauxhall Cross. Daar is een af- en oprit aangelegd naar de Tha mes. De chauffeur maakt plaats voor een gekwalificeerde schip per. En dan plompen we het water in. Bootje We varen! Opmerkelijke genoeg voel je je tussen al die 'gewone schepen' een nog vreemdere eend in de bijt dan op de weg het geval is. En toch is het echt een bootje, voelt het ook echt als een bootje. We koersen naar de Houses of Parliament en te rug. Voor het laatste stukje over de weg, neemt de chauffeur weer plaats achter het stuur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6