TOERISME humor in Marokko Gevoel voor Goed verzekerd naar het buitenland Marathon iel gratis ipa door de ANWB r nieuwe peerbon - derachtige II Achterhoek 'kong voor labbekrats ing is niet bepaald een ar je naar toe gaat om jesparen. Maar ook eft niet alles een vermo- osten. Om een beetje af k n van het dure imago 1 tad heeft, stelde het toe- "ureau van Hongkong chure samengesteld irin tal van portemon- lende tips op het gebied oer, verblijfsaccommo- ikelaanbod, restau- acties en beziens- leden. Zo staat een ritje lubbeldekkertram op ing Island voor 0,20 loemd, maar ook een :aart voor iets meer en suggesties voor zo- dai pad dong-restau- waar een maaltijd zei- er dan 10 euro kost. De re Hongkong voor een rats is gratis op te vra- L het verkeersbureau van mg in Frankfurt, tel. 1 9 591 290 of e-mail: - iPhktb.com. isels Jazz Marathon viert [zijn twintigjarig bestaan bijzonder cadeautje bezoekers; alle concer- :ze jubileumeditie zijn legankelijk. De mara- ie jaarlijks 200.000 be- uit België en andere ie landen trekt, wordt len van 14 tot en met 16 staan ruim 120 concer- le mogelijk jazzstijlen programma die op vijftig 1 in de stad te beluiste- Jazzmuziek klinkt in jfés hotels, culturele 'en op vier grote pleinen; jlarkt, Zavel, Sint-Kate- jin en Femand ein. Gratis jazzbussen en s brengen de bezoekers n de ene naar de andere :he (verkeers) informatie - fst 47 Europese landen ïrmeld in het ANWB oek Europa. Benodigde umenten, douaneregels, keerskalender, vaartij- Jh veerboten en veel meer aan bod in deze handi- ANWB-leden kunnen tis exemplaar afhalen bij verkooppunten; bestel- ook via www.anwb.nl. lampingCheque en de ïgCard is er nu een der- elijkheid om tegen gere- le vaste prijzen te kam- "lampsite Ticket heet de imer. Het is een initia- Ingrid Peters, die jaren- camping runde in de ie Ardennen. Campings frland, België en Frank- bpteren de nieuwe kam- Aan uitbreiding wordt j. In ruil voor een Camp- jcet van 10 tot 12,50 euro e kampeerder op de kiende campings een hdplaats voor twee per pet kampeermiddel en Tok elektriciteit is inbe- De tickets kunnen al- steld worden via inter- de site van de nieuwe atie is ook alle informa- de kampeerbon te vin- ivw.campsiteticket.nl Ijrkimstschilders kunnen tiende maanden tien za- ■n lang aan de slag in de e Achterhoek. Het Kleu- t van de Achterhoek e dagen zijn tenten op ïeest schilderachtige ivan Oost-Nederland, arvan is schilders ken- ten maken met het lan- dorpsleven, zoals dat in erhoek nog steeds be- nemers aan het Kleu- t kunnen zich individu- i schilderclubverband n of meerdere dagen den. Er wordt geschil categorieën variërend inneling tot beroeps- ïaars. De deelnemers zelf kiezen op welke aan het werk gaan. Aan ie van iedere dag is er lositie van het werk dat is gemaakt en worden rinnaars gekozen. Op 28 is is in Zutphen de grote nifestatie met een expo- iar de hoofdprijswinnaar wordt gemaakt. Het jpalet van de Achter- lat op 15 mei van start in n, daarna volgen Ruurlo het Duitse Anhold (12 loesburg (26 juni), Ter- juli), Lochem (24 juli), orst (7 augustus), Vor- augustus) en Brede- !1 augustus), eer informatie eurenpalet.nl of 34 844 27. De kasbah Ait Ben Haddou - ooit decor voor 'Lawrence of Arabia' - is slechts per ezel te bereiken. De watervallen van d'Ouzoud. Foto's: GPD door politie gecontroleerde we gen blijft. Iets verder van de berm wil nog wel eens een landmijn liggen. Ouarzazate Op weg naar Ouarzazate, waar drie filmstudio's hun locaties hebben en elke dag in het teken staat van wéér een film. Het succes begon met 'The Jewel of the Nile' en juist nu wordt er 'Kingdom of Heaven' opgeno men, waarvoor in de kale vlakte Jeruzalem wordt nagebouwd. 'Cleopatra' werd er gedraaid, 'Asterix en Obelix' en niet te vergeten Bond's 'Living day light' met Jeroen Krabbé. Maar ook Martin Scorese of Bernardo Bertolucci kun je er zomaar te gen het lijf lopen. In twee robuuste jeeps schieten wij door de bergkloven tussen Marrakech en Ouarzazate. In het begin is de weg nog geasfal teerd. Later wordt het welis waar onverhard, maar is er nog steeds sprake van minimaal een weg. Snel wordt dat anders. Verkleint de weg zich tot een bochtig pad, waar slecht ezels stappen. De neus van de land rover duwt ze oneerbiedig op zij. Hoekig hoefijzeren de vier voeters aan de kant. We stoppen even bij de fraai verscholen kasbah Ait Ben Haddou, beschermd erfgoed, en ooit decor voor 'Lawrence of Arabia'. Nu slechts per ezel over de rivier te bereiken. Soms is de weg zo rotsachtig dat onze chauffeur een lamme hand krijgt van het slalommen om de stenige massa. Nu be grijp ik waarom deze route een 'piste' worden genoemd. Krui pend zetten wij onze weg voort. Dan weer tuffen we door rivier beddingen, later draaien de wielen door het water van een bergstroom. Het landschap is overweldigend. Niet eerder zul ke roodbruine glooiingen ge zien. Onderweg passeren we Col du Tichka, met 2260 meter Ma- rokko's hoogste pas. Restanten vuile sneeuw hunkeren naar een vers laagje. We zijn nog niet gestopt of lokale handelaren zwermen om ons heen. Hun hele hebben en houwen is te koop. Dat was ons eerder on derweg ook al opgevallen. Maak een fotostop en weet je om ringd door een kinderschare die stenen, mineralen, dolken, houtsnijwerk of anderszins tracht te slijten. Of tegen geld willen poseren - maar dat trucje kennen we. Mountainbike In de omgeving van de vroegere koninklijke grensplaats Beni Mellal grijp ik de kans een paar uur op het zadel te kruipen van een niet geheel opgefriste mountainbike. Handremmen en versnellingen hebben zo hun eigen ritme, niet geheel in overeenstemming met de wens van de berijder, maar a la. Via onverharde en door kuilen lastig sturende weggetjes pas seer ik de betonnen buizen en goten van het imposante irriga tiesysteem dat het noodzakelij ke water uit het veel verderop gelegen stuwmeer van Bin el- Ouidane aanvoert. De vallei dankt er haar bestaan aan. Terwijl de regen in soms venij nige hevigheid op mij neervalt en de modder mij tot ver op het achterhoofd achtervolgt, koers ik langs sinaasappelbomen, tar wevelden, olijfbomen, suiker riet en, niet te missen, modde rige dorpjes met lemen huisjes, waar voor de armoedige bevol king een oude Peugeot-brom- fiets misschien wel het rijkste bezit is. De binnenplaatsjes zijn er smerig en een sombere be tonnen blokkendoos doet dienst als school. Gekleed in dikke kleren, sjalen en mutsen zijn de dorpelingen op weg, de meesten te voet. Van of naar de moderne stad. Bij terugkomst in het hotel geef ik mij over aan de hamman, de Marokkaanse equivalent van het Turkse bad. Door een mis verstand met een van de dames krijg ik geen assistentie bij het schoonschuren van mijn li chaam. Achteraf niet zo erg, want zelfkastijding doet minder pijn. Gelukkig komen de extra handen wel boven tafel bij de slotmassage die mij bijna in slaap sust. Te vroeg, want ik heb dan nog een lange dag te gaan. Deze reportage kwam tot stand op basis van een arrangement dat Isropa Reizen aanbiedt. Gemiddelde prijs voor een 8-daagse rond reis 828 euro p.p. incl. transfers, excursies, fooien, gidsen en Ne derlandstalige reisleider. Informatie: 075 6161 613, e-mail: info@is- ropa.nl, www.isropa.nl. Marokko ligt op zo'n 3,5 uur vliegen van Amsterdam. In onze win termaanden kan het er kil en regenachtig zijn, maar de rest van het jaar is het er warm tot extreem heet (Sahara). Met uiteraard ver schillen tussen de kustgebieden, het binnenland en de bergen. NB: de meeste hotels hebben geen verwarming. Geen visum nodig, het paspoort moet bij terugkeer nog 6 maanden geldig zijn. Drink al leen water uit flessen. Marokkaans Verkeersbureau: Louiselaan 402, Brussel, tel. 0032 - 2 646 63 20, e-mail: tourisme.maroc@skynet.be, www.tourism-in- morocco.com. Enkele interessante websites: www.marokko.nu, www.landenweb- .com, http://marokko.pagina.nl, http://marokko.startkabel.nl. Te vens: www.minbuza.nl (reisadviezen) enwww.lcr.nl (inentingen). Stappenplan verzekering Valt de auto onder een merk garan tie? Controleer of de garantie geldt voor zowel mechanische pech als onge vallen en controleer of vervangend vervoer onder de dekking valt en voor welk bedrag. Is het antwoord op een van de bovenstaande vragen ne gatief, kijk dan of de autoverzekering de gaten dekt. Is de auto uitgebreid verzekerd? Controleer of deze ook geldt als het motorrijtuig door pech in het buiten land is uitgevallen, of vervangend vervoer onder de dekking valt en voor welk bedrag. Is het antwoord negatief, sluit dan een aai#ülende polis af bij een autoverzekeraar, reis- verzekeraar of automobilistenhulp dienst, zoals de ANWB. Vervangend vervoer kan onder meer via de ANWB (IRK Plus) en de reisverzeke- raars worden geregeld. Is de auto wa-verzekerd? Sluit dan een aanvullende polis af die hulp bij pech en ongevallen in het buitenland biedt; mogelijk bij veel autoverzekeraars, reisverzekeraars en ANWB. Voor vervangend vervoer moet in de regel aan aparte verzeke ring worden afgesloten. Wordt er gereden met een caravan of camper? Ook hiervoor moet doorgaans een extra supplement worden afgesloten. spectaculairder zijn. We begrij pen dat in de kloof ook het ac tief toerisme kan worden beoe fend. Zwemmen, vissen, kajak ken, wandelen, parapente. Industrie Boven heeft zich de laatste ja ren een kleine toeristenindu strie ontwikkeld. Met een hotel, een camping onder de sinaas appelbomen, een paar winkel tjes en theehuisjes waar de tra ditionele muntthee wordt ge schonken. Eindeloos in glaasjes overgegoten - sport is de pot zo hoog mogelijk boven het ser vies te houden - totdat het zoet genoeg is. Later en honderden kilometers verder, in het landbouwdorpje Telouet, sterfplaats van de pasja van Marrakech, schenkt niemand aandacht aan ons groepje. Wanneer ik, enigszins beschroomd, taferelen op de lokale markt digitaal vastleg, uitgestalde waren ontwijkend, gaan de Berbers, getooid in hun djelaba, onverstoorbaar door met loven en bieden, afwegen, koken, 't beslaan van ezels en wat dies meer zij. De in felkleu- rige gewaden geklede en geslui erde dames creëren met het oranje van de wortels, het groen van de sla tegen de ach tergrond van roodbruine aarde en witte bergtoppen een schil derachtig plaatje. Marokko, land van Casablanca, Tanger, Marrakech en het At las-gebergte. Land met woestij nen en besneeuwde bergtop pen. Met groene valleien en ka le bergketens. Met een bijbelse uitstraling. Land van diepge wortelde islamitische tradities waar op het platteland het wes ters modemisme vooralsnog stilletjes aan voorbij gaat. Waar Afrikaanse culturen zich lang zaam aan de openbaarheid prijs geven en zich ogenschijn lijk geruisloos vermengen met Arabische tradities. Hoe zuide lijker hoe manifester. Datzelfde onherbergzame zui den overigens waar tot voor kort Polisario tevergeefs streed voor onafhankelijkheid. Naar verluidt kim je er nu weer in re delijke veiligheid doorheen trekken, zolang je maar op de door Monique Leijser Tien tot twintig procent van de meldingen bij alarmcentrales zoals EuroCross en SOS Inter national, betreft autopech of ongevallen in het buitenland. Je denkt alles goed voor elkaar te hebben, maar pas bij schade ervaar je hoe je werkelijk bent verzekerd. Ben je gedekt voor vervangend vervoer, blijken de bijkomende kosten toch nog hoog op te lopen. Anderen zijn dubbel verzekerd en betalen jaarlijks meer premie dan nodig. Hoe goed is uw auto verze kerd tijdens de vakantie in het buitenland? Verzekeringen uitpluizen is een rotklus, maar nuttig. In de eerste plaats om te voorkomen dat een vakantie extreem duur uitvalt, omdat net dat ene geval niet of onvoldoende gedekt is. Ten tweede is het zonde van het geld om jaar lijks premie te betalen voor iets dat ook onder een andere polis valt. Neem de Internationale Reis- en Kredietbrief (Plus) van de ANWB die bij veel huishoudens tot het meubilair hoort. Betrouwbaar en han dig, maar niet altijd nodig. Tegenwoordig bie den allerlei maatschappijen gelijkwaardige au tohulpdiensten, die al dan niet in het verzeke ringspakket zitten. Wie bijvoorbeeld in een één tot twee, soms drie jaar oude auto rijdt, kan bij pech in het buitenland doorgaans terugvallen op de merkgarantie van de auto. Wie een uitgebreide autoverzekering heeft (casco en/of autohulp), kan zowel bij pech als bij een ongeval rekenen op onder meer vergoe dingen voor sleepkosten, toezending van on derdelen, repatriëring van het voertuig en de De ANWB transporteert kapotte voertuigen weer naar Nederland. Foto: ANP bagage en voor de terugreiskosten. Een lid maatschap op de IRK is dan overbodig. Oude auto Wie echter rijdt in een oudere auto met alleen een wa-motorrijtuigenverzekering, dan is een IRK (Plus) of andere autohulpdienst juist aan te bevelen. Hulp bij mechanische pech, bijvoor beeld als de motor het spontaan begeeft, valt namelijk niet onder zo'n wa-dekking. In dat ge val moeten de kosten voor repatriëring van de auto, bagage en inzittenden uit eigen zak wor den betaald. Overigens zijn de reparatiekosten en de kosten voor onderdelen vrijwel altijd voor eigen reke ning, behalve in het geval van een merkgaran tie of een Bovag-onderhoudsgarantie op de au to. In het laatste geval kunnen bijvoorbeeld de kosten voor mankementen aan onderdelen die tijdens zo'n onderhoudsbeurt zijn vervangen, worden verhaald bij de eigen garage. Vervangend vervoer valt vaak niet onder een autoverzekering. Hiervoor kunt u terecht bij onder meer reisverzekeraars en de ANWB. Let bij deze post vooral goed op de hoogte van de dekking; deze kan enorm variëren. Je zult niet de eerste automobilist met een middenklasse auto zijn, die als vervangend vervoer een A-ca tegorie auto zoals een Fiat Panda krijgt aange boden. Als uw reisgezelschap en bagage er niet in passen, zijn extra kosten voor een midden klasse auto voor eigen rekening. Ook de achterlatingskosten, de kosten om een buitenlandse huurauto in Nederland achter te laten, overschrijden vaak het budget dat voor zo'n vervangende auto wordt uitgekeerd. Huurauto's met een trekhaak zijn overigens spaarzaam. Om een vervangende huurauto mee te krijgen, moet u bovendien een creditcard kunnen over leggen. Autoverhuurbedrijven accepteren voor de borg geen contant geld. Sommige alarm centrales, zoals SOS International, hebben om die redenen depots met eigen auto's in het bui tenland. Tot slot: wie met een caravan of een camper rijdt, moet in de regel een aanvullend supple ment afsluiten. Het enige minpunt is dat het soms wel een week kan duren voordat zo'n vervangende caravan gevonden is. Tot die tijd zit de vakantieganger vast op de plek waar hij is gestrand. Sites Alarmcentrales: - www.anwb.nl - www.eurocross.nl - www.omnicare.nl - www.sasbv.nl - www.sosintemational.nl Marokko, land van diepgewortel de islamitische tradities waar op het platteland het westers mo dernisme vooralsnog stilletjes aan voorbij gaat. Waar Afrikaan se culturen zich langzaam aan de openbaarheid prijs geven en zich vermengen met Arabische tradities. door Gerard Chel 'Betaal je vandaag of doe je dat morgen?' Uit het niets komt een strenge Marokkaanse jon geman. Ongeschoren, snor, sjo fele broek, sportschoenen, keu rig Engels. Vanuit het donkere binnenste van zijn theestalletje staat hij plotseling voor mij. Legt lachend zijn hand kame raadschappelijk op mijn schou der. Ik grijns vriendelijk terug dat ik die Marokkaanse humor wel leuk vind. De jongeman is even uit het veld geslagen en zegt: ja, ik maakte maar een grapje. Niet overal in Marokko kom je er zo makkelijk vanaf wanneer je een foto maakt. Gevraagd of ongevraagd, het maakt niet uit, geld willen ze zien. Lokken eerst de toerist uit de tent, po seren gewillig, maar houden de handpalm omhoog wanneer de sluiter heeft geklikt. Tussen de 1 en 5 euro. Nu wil ik de lokale economie graag een handje helpen, maar niet op deze manier. Onderweg op een markt mandarijnen ko pen, de tajine stoofpot eten, een lokale rode Président wijn drinken of een berberdeken voor het thuisfront, daar ben ik wel voor in, maar geen geld voor een foto. Wij zijn onderweg van Beni Mellal naar Marrakech en per mitteren ons een korte omrit om de watervallen van d'Ou zoud te zien. Druk is het er niet. Niet zo verwonderlijk dat de jongeman z'n theestalletje ver laat en business raadt wanneer ons groepje er rond kuiert. Ook een oude vrouw ruikt handel en wijst de weg. Niet echt nodig, want er is tenslotte maar één pad en één waterval. Ze vloekt dan ook als een ketter wanneer wij haar op de terugweg geheel negeren. De Cascades d'Ouzoud zelf zijn indrukwekkend, al is de hoe veelheid water in de wintertijd iets minder. Vanuit diverse smalle stroompjes storten de waterdruppels zich vanaf 110 meter in het ongewisse. We kunnen langs het steile pad naar beneden, maar de glibbe righeid weerhoudt ons daarvan. Eigenlijk wel jammer, want be neden moet de aanblik op de wit schuimende massa nog veel Het landschap is overweldigend. Niet eerder zulke roodbruine glooi ingen gezien. Met de jeep tuffend door rivierbeddingen en bergstroompjes.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3