ECONOMIE Shell reikt beleggers de hand Bouw maakt maar moeizaam schoon schip 'Grotere EU ten koste van werkgelegenheid' Dexia verkoop bank Kempen Co weer Geplaagde oliereus koopt voor 2 miljard eigen aandelen in Ook Holland Casino klaagt over economische recessie Hoofdingang van Amsterdam CS drie jaar dicht SS Rotterdam in 2005 naar Katendrecht Staking bij Alitalia hell-top moet -fid terugstorten' _j haag - Shell-topbestuur- s moeten hun salarisverho- g uit 2002 naar rato terugbe- Ti. De verhoging was voor deel te danken aan de op lapte cijfers over de olie- en jeserves. Dat vindt voorzit- Slezer van de centrale on- lemingsraad van Shell Ne- and. Glezer wil het verzoek de orde stellen tijdens over- net topman Van der Veer. 4? loet dat op persoonlijke ti- i Volgens Van der Veer is de ning van topbestuurders 8 zaak voor de commissaris- 35 jen extra tijd ,or bod op KLM 51* 4 terdam - De aandeelhou- van KLM krijgen geen ex il ijd om na te denken over 4j bod van Air France. De 3; itvaartmaatschappijen hoe- 6 de aanmeldingstermijn van 2 bod niet te verlengen, be- 1de de rechtbank in Amster- ri gisteren. De Vereniging Effectenbezitters (VEB) had rort geding geëist dat de aan- Idingstermijn zou worden engd van 3 mei naar 26 mei, publicatie van de jaarcijfers beide ondernemingen. Seuwe CAO Rabo et variabel deel 'Jécht - De Rabobank en de bonden hebben overeen- Jjnming bereikt over een «we CAO waarin afspraken 'A gemaakt over een ander Jordelings- en beloningssys- i4|n, dat volgend jaar ingaat. 82aer is afgesproken dat de ]|00 medewerkers in septem- 2ieen eenmalige uitkering 4en van 1,5 procent. Vaste 42jodieken worden vervangen een variabel salarisdeel, 5^fhangt van de prestaties 9ihet bedrijf, de medewer- sl - - in - van België 4 Luxemburg 3|bsel - De Belgische koning 24prt II en de Luxemburgse ithertog Henri komen geza- lijk op een euromunt te Eind dit jaar slaan de landen een nieuwe 1-eu- ïunt die symbool moet voor de politieke samen- j. De munt komt begin ;end jaar in roulatie, wan- Luxemburg EU-voorzitter ledoeling is dat de nieuwe it een gewoon betaalmiddel jrdt. prijzenslag Nokia «t mobieltjes' ^sinki - Nokia heeft de prij- i3i van zijn mobieltjes aan- 20filijk verlaagd om weer rktaandeel van zijn concur- jten terug te winnen. De Brit- iakenkrant Financial Times Idde gisteren dat de Finse rktleider sommige modellen procent goedkoper aanbiedt r detailhandelaren en tele- londememingen. Met ca- itelefoons, die enorm aan- bij consumenten winnen jfcsung, Motorola eri Siemens ein. >rtlopende CAO >or catering zltERE - Vakbonden en werk ers in de catering hebben sl CAO afgesloten voor een 7f jaar. De 21.000 werknemers 'gen in december een een- fige uitkering van 1,25 pro- it, als het ziekteverzuim tus- ji oktober 2003 en oktober i)4 binnen de perken blijft, 'igt het verzuim dan leveren 2werknemers in 2005 één istervrije dag in. Afspraken ;rVUT of prepensioen en ar- Isongeschiktheid zijn niet laakt. De CAO loopt tot en 31 december 2004. imsung vreest rername dochter •ui - Samsung vreest dat zijn 2Ccesvolle elektronicadochter jichtoffer wordt van een vijan- 2{e buitenlandse overname. 4 heeft Samsung de Zuid-Ko- ainse mededingingsautoritei- i3l gemeld. Samsung Electro- is is nu al voor ongeveer 60 )cent in buitenlandse han- a. Volgens een Zuid-Kore- ïse krant heeft een buiten- dse investeerder al voorge- Id het hoofdkantoor in de VS iestigen. Het elektronicacon- n is een serieuze bedreiging pr Philips en Sony. ïnden boos op lilips-directie Regen - De vakbonden zijn |s weggelopen uit een over- met Philips over een sociaal n voor de 350 mensen die ji baan verliezen in Nijme- De bonden zijn veront- irdigd omdat de directie alle (O arbeidsplaatsen wil laten gallen om iedereen te laten iciteren op 1050 nieuwe va- ores. De bonden willen niet Ijer onderhandelen. Philips Üe beste mensen houden. vrijdag 30 april 2004 den haag/londen/anp - Het ge plaagde Shell heeft gisteren een handreiking gedaan naar beleg gers met de aankondiging dat het dit jaar weer aandelen gaat inkopen. Hiermee is 2 miljard dollar gemoeid. De oliereus pre senteerde bovendien meevallen de kwartaalcijfers en kondigde aan dit jaar meer te gaan inves teren, vooral in de olie- en gas winning. In totaal 14,5 tot 15 mil jard dollar. Door aandelen uit de roulatie te halen, worden de stukken van beleggers meer waard. Volgens Topman Van der Veer is hervat ting van het inkoopprogramma mogelijk door de huidige hoge olie- en gasprijzen. Shell heeft de afgelopen maan den veel vertrouwen verloren onder beleggers door in januari voor het eerst de bewezen re serves met 3,9 miljard vaten of wel met 20 procent af te waar deren. Nadien volgden nog eens twee kleinere verlagingen. De affaire leidde tot het ontslag van de bestuurders Watts en Van de Vijver. Twee andere top- .Koninklijke Shell Groep 1e kwartaal Lyjl in miljoenen dollars bedrijfsresultaat per segment 2003 2004 Exploratie en productie $3.019 2.746 Gas en elektriciteit 1.506 525 Olieproducten 1.056 1.123 Chemie -15 144 Andere segmenten -40 -14 Totaal $5.526 4.524 miljoenen dollars managers, onder wie financieel directeur Boynton werden op een zijspoor gezet. Vorige week publiceerde Shell de uitkomsten van een onder zoek naar de kwestie, waarin een ontluisterend beeld werd geschetst van de gang van za ken. Watts en Van de Vijver kwamen eruit als de voornaam ste boosdoeners. De Amerikaanse beurswaak- hond SEC en justitie in de VS doen onderzoek naar de reser vekwestie. Van der Veer zei gis teren nog geen direct contact te hebben gehad met de Ameri kaanse justitie. Hij weet ook niet welke (ex-)Shell-functiona- rissen het openbaar ministerie in het vizier heeft. Van der Veer zei 'opgelucht' te zijn over de kwartaalcijfers. „Het is goed om te zien dat wij tevredenstellende resultaten en kasstromen blijven realiseren ondanks de reserveproblema- tiek." De nettowinst daalde met 16 procent naar 4,4 miljard dol lar, vergeleken met dezelfde pe riode in 2003. De recordwinst een jaar geleden werd geflat teerd door een eenmalige bate uit de verkoop van een belang in Ruhrgas. De aangepaste nettowinst, ex clusief voorraadeffecten en bij zondere posten, steeg daaren tegen, met 9 procent naar 4,25 miljard dollar. Shell scoorde daarmee hoger dan de gemid delde verwachting van analis ten. De divisie exploratie en pro ductie, die centraal staat in de reserveproblemen, boekte een aangepaste winst van 2,7 mil jard dollar, 1 procent lager dan een jaar geleden. Het effect van hogere olieprij zen en opbrengsten uit desin vesteringen ging bij deze be langrijkste divisie van Shell ge deeltelijk verloren door een la gere productie. Shell produ ceerde 3 procent minder olie en 4 procent minder gas. De ver kopen van benzines en andere olieproducten leverde het con cern 1,23 miljard dollar op te gen 1,05 miljard dollar een jaar eerder. De aangepaste winst van de di visie gas en elektriciteit steeg van 470 miljoen naar 525 mil joen dollar. De divisie chemie wist een verlies van 15 miljoen dollar om te buigen naar een winst van 144 miljoen dollar. De Amerikaanse concurrent Ex xonMobil zag in het eerste kwartaal de nettowinst met 23 procent dalen naar 5,44 miljard dollar. De omzet ging omhoog van 63,78 naar 67,60 miljard dollar, zo werd gistermiddag bekendgemaakt. Per aandeel bedroeg de winst 83 dollarcent. Analisten hadden gerekend op een winst per aan deel van 73 dollarcent. In het eerste kwartaal van vorig jaar bedroeg het nettoresultaat 7,04 miljard dollar. Daarin zat een eenmalige bate die onder meer samenhing met de verkoop van een belang in het Duitse gasbe drijf Ruhrgas. De Black Jack-tafel in het casino in Valkenburg. Foto: ANP De sponsor van de hoogste di visie in het betaald voetbal droeg 277 miljoen euro af aan de Staat. Dat bedrag is onder verdeeld in 129 miljoen aan winstafdracht en 148 miljoen aan belastingen. Het bedrijf ziet af van de ambi tie een toonaangevende Euro pese kansspelorganisatie te worden. De overheid gaat de casino- markt niet liberaliseren, waar door privatisering van het staatsbedrijf van de baan is. Holland Casino streeft nog wel naar de licentie voor het Casino van Brussel, samen met de partners in het consortium Eu rocasino. Daarover valt dit jaar de beslissing. hoofddorp/anp - Holland Casi no heeft vorig jaar last gehad van de economische recessie. De groei bleef achter bij de ver wachtingen. Er waren ruim 6,2 miljoen bezoeken in de twaalf vestigingen. In de meeste casi no's liepen de bezoeken terug. Maar er was toch groei dankzij het nieuwe casino in Enschede en de verhuizing in Breda. Gisteren gepubliceerde jaarcij fers laten zien dat de nettoba ten met ruim 4 procent toena men tot 551 miljoen euro, tegen 528 miljoen in 2002. Het be drijfsresultaat groeide met bijna 17 procent, dankzij kostenbe sparingen, vrijval van voorzie ningen, alsmede door boek winst op desinvesteringen. Amsterdam - De hoofdentree van het Centraal Station in Amsterdam gaat vanaf 2 juni driejaar dicht voor werkzaamheden aan de Noord-Zuidlijn. De 250.000 reizigers die dagelijks het station passeren, worden dan vooral via de westkant het gebouw binnen geloodst. Aan de oostkant blijft een kleinere ingang bestaan. De sluiting van de hoofd- hal van het uit 1889 daterende monumentale gebouw was vantevoren niet gepland. Door de afsluiting hopen de aannemers tijd te winnen bij de aanleg van de nieuwe me trolijn en een nieuw metrostation, die medio 2011 onder het station moet zijn gereali seerd. Foto: ANP/Jasper Juinen diemen/anp - Ruim driekwart van de werknemers in de bouw, de horeca en industrie denkt dat de uitbreiding van de Euro pese Unie ten koste gaat van hun werkgelegenheid. Ook een meerderheid van de werkgevers in deze sectoren verwacht dit, zo blijkt uit een peiling die uit zendorganisatie Randstad heeft laten uitvoeren. Werkgevers denken door de uit breiding eenvoudiger aan goed kope arbeidskrachten te kun nen komen, blijkt uit het onder zoek waarvoor bureau Motivac- tion de mening peilde van 406 werkgevers en 498 werknemers. Vooral in de bouw zijn wat dat betreft de verwachtingen hoog gespannen. Tweederde van de werkgevers ziet hier mogelijkheden. Een kwart tot eenderde van de werkgeves in alle sectoren zegt niet van plan te zijn werkne mers uit de nieuwe EU-landen te halen. Degenen die het wel overwegen, geven aan dat zij dat doen voor moeilijk vervul bare vacatures. Vooral in de bouw voeren werkgevers de la gere kosten en de „wil om hard te werken" aan. Voor Randstad zijn de uitkom sten van het onderzoek aanlei ding te pleiten voor een aparte paragraaf in de uitzend-CAO voor 'arbeidsmigranten' uit de nieuwe EU-landen. Die moet de EU-werknemers een mini mumloon plus een nader te be palen percentage garanderen. De in de CAO vastgelegde pen sioenvoorziening zou aan hen in geld kunnen worden uitbe taald, omdat zij meestal maar korte periode blijven. Nog geen drie jaar geleden overgenomen voor ruim miljard euro brussel/anp - De bank Kempen Co komt weer in Nederlandse handen. Het management, ge steund door Friesland Bank, HAL Investments en NPM Ca pital willen het bankbedrijf overnemen van het Belgisch- Franse financiële conglome raat Dexia. Het management en medewer kers kopen naar verwachting 35 procent van de aandelen. De drie investeerders kopen ieder 20 procent van de stukken. De rest, 5 procent, wordt eventueel doorgeplaatst. Wiet Pot wordt de nieuwe voor zitter. Pot is tot vandaag be stuursvoorzitter van handels huis Hagemeyer, waar hij de herfinanciering tot een goed einde bracht. Sinds vorig jaar is hij lid van de raad van commis sarissen van Kempen Co. Evert Greup, die nu de bank nog bestuurt, verwacht dat de definitieve contracten in mei getekend worden. Hij treedt te rug als bestuurder maar blijft wel in deeltijd verbonden aan de bank. Kempen Co heeft een belegd vermogen van zo'n 5 miljard euro en er werken 300 mensen. In 2001 nam Dexia Kempen Co over voor meer dan 1 mil jard euro. Volgens Dexia is de verkoop onderdeel van de stra tegie om zich te concentreren op twee kernmarkten, de lokale autoriteiten (zoals gemeenten) en particulieren. Daar hoort Kempen Co niet bij. Dexia heeft niet veel plezier ge had van de Nederlandse aanko pen. Een jaar voor de overname van Kempen Co, stapte Dexia op de Nederlandse markt met de aquisitie van Labouchere van verzekeraar Aegon voor on geveer 900 miljoen euro. De twee bedrijven werden in elkaar geschoven. Maar al snel na de fusie van de twee bedrijven tot Dexia Neder land ging het roer om. Er kwam een reorganisatie en voormalig directeur van Kempen Co J. Krant stapte op. Kort daarna wilde Dexia de fu sie weer ongedaan maken. Dat had mede te maken met de be roering rondom Legio Lease producten die Labouchere in de markt zette. Met geleend geld werden beleggingen ge daan waardoor veel Nederland se particulieren in financiële problemen kwamen. Inmiddels lopen er voor miljar den euro's claims om de scha de te verhalen die de particulie ren opliepen. De bank zette al 500 miljoen euro opzij om ge dupeerde beleggers verder te kunnen helpen. Voormalig vlaggenschip HAL wordt trekpleister toeristen rotterdam/anp - De SS Rot terdam, het voormalige vlag genschip van de Holland Amerika Lijn, komt in de Rot terdamse Maashaven te lig gen. Dat heeft het college van B en W besloten. Het cruise schip meert op zijn vroegst in het najaar van 2005 af bij het westelijke puntje van het schiereiland Katendrecht. Daarmee krijgt de havenstad er een toeristische trekpleister bij. De ligplaats van SS Rotterdam is tijdelijk. Binnen 10 tot 15 jaar krijgt het schip waar schijnlijk een definitieve plaats in het Stadshavenge- bied. Deze oudere havenbek kens (Waalhaven, Merweha- ven) veranderen in werk-, woon- en recreatiegebied. De ligplaats bij het bewoonde Katendrecht is nog niet hele maal zeker. De 228 meter lan ge SS Rotterdam wordt op dit moment opgeknapt op de Ba- hama's. Het stoomschip werd in 1958 door de RDM ge bouwd. De SS Rotterdam maakte tot 1971 geregeld de overtocht naar New York en voerde daarna cruises uit voor de Holland Amerika Lijn. De gemeente wil het grootste passagierschip dat ooit in Ne derland is gebouwd al vanaf 1997 terughalen naar Rotter dam. Aanvankelijk was er te weinig geld voor de aankoop, en de verwijdering van asbest was ook te duur. Vorig jaar daalde prijs en besloot het college toe te happen. De RDM werd 5 miljoen euro ge leend om de SS Rotterdam te kopen. Hoe het cruiseschip wordt uitgebaat, is nog onbe kend. Bij de exploitatie wordt gedacht aan een combinatie van restaurants, congresza len, theater, museum of hotel. Havenwethouder Van Sluis denkt dat de SS Rotterdam veel extra arbeidsplaatsen kan opleveren. rome - Alitalia heeft gisteren tot vijf uur 's middags alle vluchten ge schrapt omdat het personeel staakte. Toestellen bleven aan de grond op Fiumicino Airport in Rome. De werknemers willen de Italiaanse regering dwingen geld te steken in hun noodlijdende onderneming. Nagenoeg alle vakbonden riepen tot de actie op en negeerden de wettelijke verplichting om een staking tien dagen tevoren te melden aan de regering. Alitalia heeft dringend geld nodig om te kunnen voortbestaan. De directie heeft een reddingsplan opgesteld dat voor- zieUn ontslag van 3200 van de 21.000 vj^rknemers. Foto: Reuters door Koos van Wees den haag - Nog één dag en dan loopt de termijn af waarbinnen frauderende bouwbedrijven aanspraak kunnen maken op clementie. Wie zich niet voor 1 mei meldt, dreigt uitgesloten te worden van overheidsopdrachten. De kartelwaakhond NMa ontving de afgelopen dagen wat meer documentatie rond illegale prijsaf spraken dan wekenlang het geval was. „Het trekt iets aan. Ook van kleinere be drijven", aldus een woordvoerster. Maar storm loopt het niet. 'U wilt schoon schip maken', klinkt het wervend op de internetsite van de Ne derlandse Mededingingsautoriteit. En daaronder: 'Let op: op 30 april is de NMa gesloten en alleen via e-mail te be reiken'. Dat bouwers zich later niet kun nen beroepen op onbereikbaarheid, als overheidsopdrachten hun neus voorbij gaan. Maar de verwachting is niet dat bouwers op dj valreep alsnog massaal melden prijsafspraken te hebben gemaakt, beaamt een woordvoerder van de NMa. Want als ze dat de afgelopen maanden al niet hebben gedaan, waarom nu dan wel? In februari zond de voorzitter van de bouwwerkgevers, Brinkman, zijn leden een brief waarin hij ze wees op de deal die hij met het kabinet had gesloten. Wie zich vóór 1 mei vrijwillig met scha duwboekhouding en al meldde bij de NMa, bleef opdrachten krijgen van Rijkswaterstaat en Rijksgebouwendienst, de grootste opdrachtgevers in Neder land. Voor de grote bedrijven, voor een groot deel afhankelijk van overheidsop drachten, een godsgeschenk. Twee maanden later blijken het inder daad die 'grote jongens' als BAM, Heij- mans, Volker Wessels en Dura Vermeer die zich bij de NMa hebben gemeld. De rest waagt het er blijkbaar op. Het mid den- en kleinbedrijf, waarvan de namen ook zijn terug te vinden in de schaduw boekhoudingen, beschouwt zichzelf waarschijnlijk als een te kleine vis voor de kartelpolitie. Behalve de zekerheid van overheidsop drachten, biedt de gang naar de NMa ook de mogelijkheid van clementie. Wie zichzelf meldt, ontloopt zijn straf meest al niet geheel, maar ziet de boete (maxi maal tien procent van de jaaromzet) af nemen met een percentage tussen de 10 en 50 procent. Voor de bouwer die betrokken is ge weest bij prijsafspraken is het een beetje een gok: als hij zich meldt, volgt vrijwel zeker een boete. Doet hij dat niet, dan is het nog maar afwachten of een boete er ooit komt. Van de honderden bouwbe drijven die genoemd worden in de scha duwboekhouding van klokkenluider Ad Bos (Koop Tjuchem) zijn er maar 22 ver oordeeld. De gedachte dat 'kleine vis sen' de dans ontspringen is zo gek nog niet. Daarbij speelt dat bedrijven vrezen dat als gevolg van boetes het toch al schrale rendement verder verschrom pelt. Tot voor kort gold ook nog de vrees dat de NMa gegevens zou doorspelen aan het openbaar ministerie. Zodra het gaat om omkoping van ambtenaren en op lichting dreigt ook van die kant vervol ging. Het is in ieder geval sinds kort re den tot uitsluiting van bedrijven voor overheidsopdrachten. De vrees voor het OM kon overigens nauwelijks als excuus gelden om zich niet te melden bij de NMa. Al in de brief van Brinkman aan zijn leden stelt hij nadrukkelijk dat de NMa die informatie volgens de wet niet aan Justitie mag doorgeven. Het resultaat van de op*>ep van Brink man is beperkt gebleven tot de inleve ring van 'enkele tientallen' schaduw boekhoudingen. Hoeveel het er precies zijn wil de NMa pas bekend maken na 1 mei. Brinkman zelf sprak onlangs van vele honderden, maar dat sloeg meer op de namen in de schaduwboekhouding. Ook de 'karrevrachten' aan informatie die minister Brinkhorst (economische zaken) bij de NMa naar binnen gereden, zag worden sloeg meer op de omvang dan op het aantal bedrijven dat zich meldde. Daarmee wordt het beeld bevestigd van een bedrijfstak die er maar moeizaam in slaagt de spoken uit het verleden te ver jagen. „Iedereen deed het", klonk het verklarend uit de monden van bouw- bonzen na de onthulling van prijsaf spraken in schaduwboekhoudingen. Maar als dat zo is, waarom hebben dan zo weinigen zich gemeld?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25