BINNENLAND 2 Ross: Geen kind voor zwakzinnige 'Het aantal abortussen zal fors stijgen' Weer strengere eisen voor bezoekers aan VS Strafrechter voelt zich vaak onbegrepen Wasbeurt bij de kapper niet geheel zonder gevaar Oude glorie herleeft Schadeclaims ingediend voor blokkade A2 Onderzoek doodschieten Irakese burger afgerond Oplichting leidde mede tot moord op wandelvrouwtje luseumdirecleur pnieuw de cel in euwarden - De 50-jarige di- cteur van Museum Opster- ad die wordt verdacht van he rig van gestolen goederen, hoet opnieuw de cel in. Het ge- :htshof in Leeuwarden haal- gisteren een streep door het sluit van de rechtbank om de an op woensdag 14 april vrij b laten. Belangrijkste overwe eg om de man weer op te Uiten is de leidende rol die de jseumdirecteur volgens het f heeft gespeeld. olitie vindt dode nan in huis Delft lft - Twee politieagenten bben in de nacht van woens- I g op donderdag een dode an aangetroffen in een wo- ng in Delft. Volgens de politie het 35-jarige slachtoffer door n misdrijf omgekomen. De - renten waren naar de woning igaan na een melding over ge- idsoverlast. De politie wil ver geen mededelingen doen er de zaak. lan dood door os op snelweg dergestel - Een uitwijkma- euvre voor een vos op de A58 Moergestel heeft een man Nieuwendijk in de nacht van lensdag op donderdag het le- n gekost. Zijn 46-jarige even- ins uit Nieuwendijk afkomsti- vader, die de auto bestuurde, twee andere passagiers raak- lichtgewond. De vader hrok van de vos op de snel- ig en raakte de macht over t stuur kwijt. Zijn zoon werd arop uit de auto geslingerd. lierenkweller reer de fout in |n haag - De Dierenbescher- Sng heeft woensdag opnieuw pren in beslag genomen bij a 47-jarige inwoner van Dalf- Zij heeft de man al diverse alen aangepakt wegens die- ïmishandeling. Dit keer heeft Dierenbescherming tien nden, drie varkens en enkele nderden duiven in beslag ge- imen. De Dierenbescherming nd op het terrein van de man rder zwaar verwaarloosde po- r's en een dood veulen. De liven en varkens zijn afge- aakt. Aaan treurt op lodenherdenking en haag - Op 4 mei, de dag ran Dodenherdenking, is de maan 's avonds tussen 22.00 en 3.00 uur verduisterd. In plaats an een witte volle maan is aan e hemel een zacht rode bol te en. Het weer moet dan wel eezitten, aldus voorzitter H. bers van Volkssterrenwacht ipernicus. De zon, aarde en aan staan dinsdagavond met n drieën op een rijtje. Hier- Dor gaan de zonnestralen, die irmaal gesproken recht- eeks de maan verlichten, >or de atmosfeer van de aar- Het licht wordt vervolgens broken en alleen het rode ht wordt doorgelaten en be- hijnt de maan. loofdverdachte teekpartij vast otterdam - De politie heeft ;m 23-jarige hoofdverdachte in de dodelijke steekpartij vo- ie week in Rotterdam aange- luden. Bij een ruzie tussen er mannen, vermoedelijk over ugs, werd een van hen neer- istoken. Het slachtoffer, een 1-jarige Rotterdammer, over- ed korte tijd later. Politieagen- in hielden vlak na de steekpar- al een 22-jarige man zonder iste woonplaats en een 26-ja- ge man uit Vlaardingen aan. He zitten nog vast. (leuter komt inder schoolbusje •en bosch - Een 4-jarig meisje 5 woensdag in Den Bosch om et leven gekomen, nadat ze overreden door een :hoolbusje. Dat heeft de poli- e meegedeeld. De 43-jarige ïauffeur had de kleuter 's liddags samen met een aantal idere kinderen voor haar huis gezet. De politie vermoedt dat ;t slachtoffer vlak voor het ïsje stond toen dat wegreed, e kleuter kwam daardoor on- ir het voertuig terecht. is: werkstraf x-rechercheur :n haag - Een 52-jarige privé- itective die tot 2000 werkzaam as als rechercheur bij het poli- ikorps Haaglanden, heeft gis- ren 240 uur werkstraf tegen ch horen eisen voor de recht- ink. De ex-rechercheur wordt door het openbaar ministerie n beschuldigd vertrouwelijke issiers te hebben achterover- drukt, oud-collega's te heb- in omgekocht, de ambtseed te ibben geschonden en gehei- e informatie naar de pers te ;bben gelekt. De oud-politie- an ontkent de beschuldigin- n in alle toonaarden. vrijdag 30 april 2004 amsterdam/gpd - Voor een be zoek aan de Verenigde Staten hebben vanaf het najaar veel meer Nederlanders een visum nodig. De Amerikanen eisen vanaf 26 oktober elektronische vingerafdrukken in het pas poort van reizigers zonder vi sum. Deze eis is onderdeel van de verscherpte veiligheidswetten, doorgevoerd na de aanslagen van 11 september 2001. Voor bezoekers die nu al een vi sum nodig hebben, is op het Amerikaanse consulaat appara tuur geplaatst die biometrisch de afdrukken van rechter- en linkerwijsvinger vastlegt. Voor oktober moet die apparatuur op alle Amerikaanse visum kantoren in de hele wereld staan. Op dit moment hebben Neder landers en inwoners van ande re EU-landen geen visum no dig voor bezoek aan de VS. Al leen wie langer dan drie maan den blijft of voor werk of studie naar Amerika gaat, moet een visum hebben. Vorig jaar gaf het consulaat aan het Museumplein in Am sterdam ongeveer 20.000 visa af. Het aantal weigeringen aan Nederlandse aanvragers was hooguit enkele tientallen, ver klaarde consul-generaal Mi- chele Bond gisteren. Bezoekers aan de VS met een visum moeten sinds januari bij aankomst ook biometrische vingerafdrukken afgeven, en vanaf 1 oktober moeten alle be zoekers dat doen, ook die zon der visum. Die vingerafdrukken worden samen met een foto van het gezicht en de paspoort- gegevens opgeslagen in een gi gantisch databestand, dat het nieuwe ministerie van binnen landse veiligheid in de buurt van Washington beheert. Alle elders op de wereld afgege ven vingerafdrukken van vi sumaanvragers worden met dat bestand vergeleken, zodat on gewenste bezoekers er meteen uitkomen. Uiteindelijk moet ie dereen die de VS binnen wil, in dat bestand zijn opgenomen. „We willen weten wie ons land binnenkomt", aldus Bond. Eni ge probleem, geven de Ameri kanen zelf toe, is dat de toegang over land, vanuit Canada of Mexico, nog niet op dezelfde manier is beveiligd. Nederlandse paspoorten, even als die van de meeste andere EU-landen, zijn voorlopig nog niet voorzien van de biometri sche vingerafdrukken van de houder. Bezitters van een paspoort dat vóór 26 oktober is afgegeven, krijgen dispensatie van de Ame rikanen en kunnen nog zonder visum naar de VS, maar wie na 26 oktober een paspoort krijgt, moet ook voor een simpel be zoek een visum aanvragen. Elk paspoort moet vijfjaar na afgif te worden vernieuwd. Dat baart consul Bond grote zorgen; het aantal aanvragers gaat toenemen, maar zij krijgt niet meer personeel of facilitei ten, dus de aanvragen gaan lan ger duren. De regering-Bush is zo bang dat dit een slag toebrengt aan het toerisme uit Europa, dat zij het Congres in Washington heeft gevraagd de eis van biometri sche vingerafdrukken twee jaar uit te stellen, tot oktober 2006. Maar het staat nog allerminst vast dat het parlement die ver zachting goedkeurt. den helder - Het VOC-schip de Prins Willem is de hoofdattractie van het nieuwe at tractiepark Cape Holland Den Helder. Het park, dat verwacht 600.000 bezoekers per jaar te trekken, ging woensdag open. Bovendien werd de voltallige bemanning in een historisch tenue gehesen. Foto: ANP/Olaf Kraak maastricht/anp - Ongeveer 85 bedrijven hebben al een scha declaim ingediend wegens de blokkade op 14 april van de A2 in Maastricht. Bewoners van het woonwagenkamp Vinken slag belemmerden toen het ver keer. Het gaat om een bedrag van ongeveer een kwart miljoen euro. Dat meldde de Limburgse Werkgeversvereniging LWV. Be drijven kunnen nog tot 14 mei hun schadeclaim indienen bij de LWV en de Kamer van Koop handel Zuid-Limburg. Na 14 mei gaan de claims naar de offi cier van justitie in Maastricht met de bedoeling dat die ze meeneemt in een strafrechtelij ke procedure tegen de actie voerders. leiden/anp - De Nederlandse strafrechter voelt zich onbegrepen. Hij heeft een belab berd imago en dat is vooral de schuld van de pers, die geen kans onbenut laat om het (vermeende) falen van de rechtspraak breed uit te meten. Diezelfde pers maakt veel fouten. Het ontbreekt rechters aan mogelijkheden om zich adequaat tegen de journalistiek te verweren. Dit blijkt uit het gisteren in Leiden gepre senteerde boek Het maatschappelijk oor deel van de strafrechter. In dit boek onder zoeken wetenschappers onder meer het al gemene beeld en de verwachtingen die de rechter en samenleving over en weer van elkaar hebben. De gevoelens en ervaringen van de rechters werd gepeild in een aantal groepsdiscussies, waaraan in totaal 28 rechters deelnamen. Van het beroerde imago liggen de magi straten niet echt wakker, omdat dit volgens hen vooral het gevolg is van een kennisach terstand bij het grote publiek. Het zegt meer over het functioneren van de media dan over het functioneren van de rechter, vinden zij. Vervelender wordt het wanneer er op de man wordt gespeeld. Sommigen menen dat het klimaat wat dat betreft sterk verslechterd is. Een bekend voorbeeld is de kritiek op een van de rechters die de zaak tegen de moordenaar Volkert van der G. behandelde. Ook commentaar uit de hoek van de poli tiek en het openbaar bestuur vinden rech ters 'ontoelaatbaar, ongepast en riskant'. Het tast de onafhankelijkheid van de rech ter aan. Toch hebben rechters weinig last van druk van buitenaf. Zij nemen kennis van geluiden uit de samenleving maar laten zich er niet door van de wijs brengen. Lastiger is de druk van binnenuit. Vooral het openbaar ministerie, dat zaken bij de strafrechter aanbrengt, is daarbij een factor van belang. Via het vervolgingsbeleid van het OM kan de maatschappelijke druk als nog bij de rechter terechtkomen. „Het ge vaar dreigt dat je de stempelautomaat van het OM wordt", merkt een van de rechters op. De onderzoekers (De Keijser, Van de Bunt en Elffers) vinden dat het niet de taak is van de rechter om een actief tegenwicht te bie den aan de media, als het gaat om publieke beeldvorming van de rechtspraak. De rech ter moet ervoor zorgen dat het publiek in staat wordt gesteld waar te nemen 'dat het oordeel van de rechter een weloverwogen, zorgvuldige en onafhankelijke beslissing betreft'. De rechter moet 'randvoorwaar den voor juiste beeldvorming optimalise ren'. Dat komt neer op het spreken van duidelij ke taal, hechten aan openbaarheid en transparantie, vonnissen motiveren en be schikbaar stellen en communiceren met de pers. Dat is nuttiger, aldus de auteurs, dan 'zich te wentelen in onbehagen over de pu blieke beeldvorming en de kwalijke rol die de pers daarin speelt'. door Dick Hofland den haag - Dit jaar zijn 160.000 vrouwen gestopt met de pil, om dat die niet meer wordt vergoed. Deskundigen betwijfelen of dat de oorzaak is, maartasten nog in het duister. Ze vrezen een enor me toename van het aantal on gewenste zwangerschappen en abortussen. „Ik kan me gewoon niet voor stellen dat een vrouw die niet zwanger wil worden, ineens met de pil stopt omdat ze die zelf moet betalen." Met een mengeling van verbazing en twijfel heeft gynaecologe Mari anne Knuist het onderzoek ge zien waaruit blijkt dat 160.000 vrouwen sinds januari de pil niet meer slikken. Knuist is voorzitter van de werkgroep anticonceptie van de Nederlandse vereniging van obstetrie en gynaecologie (NVOG) en tevens docent aan de universiteit van Amsterdam. „Het gaat om een gigantisch aantal vrouwen, en als die niet overstappen op een andere vorm van anticonceptie, is het écht dramatisch. Dan krijgen we al over enkele maanden een enorme toename van het aantal ongewenste zwangerschappen en dus ook van het aantal abortussen. In dat geval moeten we ons als land doodschamen." Per 1 januari krijgen vrouwen vanaf 21 jaar de anticonceptie pil niet meer vergoed via het ziekenfonds. Ook voor andere anticonceptiemiddelen, zoals prikpil, hormoonstaafje en spi- Deskundigen vrezen een toename van het aantal abortussen omdat de pil niet meer wordt vergoed. Foto: GPD/Cees Mooij raaltje moeten zij zelf gaan be talen. Dat kost 40 tot 100 euro per jaar extra. Een onderzoek van de stichting Samenwerken de Abortusklinieken Nederland (Stisan) voorspelde in septem ber vorig jaar dat ongeveer tien procent van de vrouwen met de pil zou stoppen. Stisan achtte de kans groot dat deze wouwen helemaal geen anticonceptie meer zouden gebruiken, maar huisartsen verwachtten dat een grote groep wel naar een ander middel zou overstappen. Vol gens een onderzoek van bureau Healthcare op 31 december overwoog zelfs één op de vijf vrouwen te stoppen met het slikken van de pil. Nu het eenmaal zo ver is, blijkt uit een onderzoek van de Stich ting Farmaceutische Kengetal len (SFK) dat van de ongeveer 1,6 miljoen vrouwen die de pil slikken 160.000 de daad bij het woord hebben gevoegd. De meesten zijn ouder dan 29 jaar; tachtig procent zit in het zie kenfonds. Volgens de onder zoekers is het effect overduide lijk, niet in het minst omdat in de eerste drie maanden van voorgaande jaren het pilgebruik redelijk stabiel bleef. Per jaar nam het pilgebruik met onge veer twee procent af, nu is dat ineens tien procent. Het instituut voor sociaal sek- suologisch onderzoek Nisso be twijfelt of de kosten dé reden zijn om te stoppen, maar maakt zich niettemin zorgen. „Wij houden ons hart vast voor de toekomstige abortuscijfers", zegt de woordvoerster. De sa menwerkende abortusklinieken weten al zeker dat de afname van het pilgebruik de voorbode is van een groot aantal onge wenste zwangerschappen en abortussen. Zorgverzekeraar CZ uit Tilburg denkt dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen, omdat vrouwen niets anders hebben gedaan dan anticonceptiepillen te hamsteren. Maar met dat effect blijken de onderzoekers van SFK al rekening te hebben ge houden. Huisarts Post in Den Haag heeft vanaf januari meer vragen van vrouwen gekregen over alterna tieven voor de pil. „Maar als ik dan vroeg of het met de vergoe ding te maken had, zeiden ze allemaal van niet." Post consta teert vooral bij wat oudere vrouwen dat ze het slikken van de pil zat zijn; dat beeld komt aardig overeen met het onder zoek. „Meestal na zo'n dertien jaar treedt pilmoeheid op en willen die vrouwen iets anders. Na zo'n lange periode ga je je ook afvragen of het wel zo ge zond is. Vooral de combinatie met roken is link, het gevaar van trombose ligt dan op de loer. Na verloop van jaren vin den veel vrouwen: nu is de man aan de beurt. Ik ben benieuwd of het aantal sterilisaties bij mannen in dezelfde periode flink is toegenomen." „Laten we er even van uit gaan dat de vergoeding inderdaad de oorzaak is en dat vooral vrou wen met lage inkomens stop pen omdat ze het te duur vin den", zegt gynaecologe Knuist. „Dan moet er simpelweg een regeling worden getroffen. Ik verwacht dat zowel Kamer als kabinet dat ook direct zullen doen, want ik kan me niet voor stellen dat die zitten te wachten op een groter aantal ongewens te zwangerschappen." arnhem/anp - De Koninklijke Marechaussee heeft het onder zoek naar de Nederlandse ma rinier Erik O. afgerond. Dat zei een woordvoerster van het openbaar ministerie in Arnhem gisteren. O. zou op 27 decem ber een Irakees hebben dood geschoten. Volgens getuigenis sen van mede-mariniers was daar geen reden toe. Justitie hield de marinier aan en haalde hem op oudjaarsdag te rug naar Nederland op verden king van moord, doodslag, dan wel dood door schuld. O. werd een week daarna weer vrijgela ten, op last van de rechter commissaris in Arnhem. Dat gebeurde toen wegens gebrek aan bewijs. Daarna heeft de marechaussee een speciaal team naar Irak gestuurd om aanvullend onderzoek te doen. Justitie beschouwt de Neder landse marinier nog steeds als verdachte. Het OM gaat de komende tijd op basis van de resultaten van het onderzoek afwegen of het O. strafrechtelijk gaat vervolgen of niet. Uit een brief van ae baas van het OM, De Wijket- slooth, bleek eerder dat er hu na nader onderzoek waar schijnlijk wel grond is om de marinier voor de rechter fe brengen. Hij schrijft dat volgens getui genverklaringen O. een waar schuwingsschot in de lucht heeft gelost. Bij een tweede schot richtte hij volgens e^n militaire getuige op de menigte en keek door zijn vizier. Toen loste hij over circa honderd me ter een schot in de grond, lin|cs van een groep Irakezen die zieh provocerend opstelde. Collega-mariniers hebben vol gens het OM verklaard dat de situatie waarin zij zich op 27 december bevonden, niet ^ls bedreigend was ervaren. Daar om had hij volgens de gewelds- instructie niet mogen schieten. Amerikaanse militairen die in de buurt waren, hebben zeïfs 'verbaasd gereageerd' op het schieten. den haag/gpd - Verstandelijk gehandicapten moet worden ontmoedigd om kinderen te krij gen wanneer ze die niet zelf standig kunnen opvoeden. Een richtlijn moet uitwijzen of een zwakzinnige ouder mag worden of beter anticonceptie kan ge bruiken. Dat schreef staatssecre taris Ross (volksgezondheid) gis teren aan de Tweede Kamer. Volgens Ross zijn de kinderen van verstandelijk gehandicap ten in veel gevallen slecht af. Ze worden verwaarloosd en hun ouders zijn bij de opvoeding volledig afhankelijk van hulp van buitenaf. „De verstandelijk gehandicapte ouders waar ik op doel weten niet wat met het kind te doen, hebben niet het vermogen het kind te bescher men en te begeleiden", zo schrijft Ross. „Vaak zelfs niet wat betreft de meest elementai re behoeften, hebben ook niet het besef dat ze het kind scha de, soms onherstelbare schade, doen." In het ontmoedigen van deze niet gewenste zwangerschap pen wil de staatssecretaris dan ook ver gaan. Ze denkt aan goe de voorlichting en uitbreiding van het gebruik van anticon ceptiemiddelen als pil, prikpil en spiraaltje. Ze wil niet zover gaan zwakzinnigen tot sterilisa tie of pilgebruik te dwingen. Staatssecretaris Ross. Foto: ANP Met behulp van een protocol kunnen hulpverleners en cliën tenorganisaties vaststellen of verstandelijk gehandicapten met een kinderwens een goede vader of moeder zullen worden. Bij twijfel dienen ze eerst een proeftijd te doorlopen. In die periode moeten ze onder meer oefenen met een babypop. Ross huldigt hiermee een ander standpunt dan de Gezond heidsraad, die in 2002 nog de kinderwens van de ouder voor opstelde en niet het belang van het kind. rotte rdam/anp - Een wasbeurt bij de kapper kan in enkele ge vallen de nekslagader dusdanig oprekken dat door bloedtekort in de hersenen een infarct kan ontstaan. Dat zegt bijzonder hoogleraar neurologie Kouds- taal, verbonden aan het Eras mus Medisch Centrum in Rot terdam. De hoogleraar reageert op een stroom aan berichten uit Enge land, waar onlangs een vrouw overleed aan het zogeheten beauty parlour stroke syndrome na een kappersbezoek. Volgens Koudstaal wordt sinds 1993 in de medische vakbladen melding gemaakt van dit ver schijnsel. Hij benadrukt echter dat dit om enkele tientallen do delijke gevallen per jaar gaat. In Nederland komt dit fenomeen naar schatting eens in de tien jaar voor. Vooral klanten met een aangeboren afwijking aan de aderwanden lopen een risi co. Door de vaak ongemakkelij ke houding bij de wasbak van de kapper, waarbij de nek wordt opgerekt en vaak ook op een harde rand rust, wordt de nekslagader uitgerekt. Daar door kan een scheurtje in de aderwand ontstaan, bloed hoopt zich dan op en kan de ader dichtdrukken. De bloed- toevoer naar de hersenen stopt, waardoor er geen of niet ge noeg zuurstof bij de hersenen kan komen en een infarct het gevolg kan zijn. Mensen die een duizelig gevoel krijgen bij een wasbeurt, kun nen deze behandeling beter vermijden, adviseert de neuro loog. Dat verschijnsel kan zich volgens Koudstaal ook voor doen bij de tandarts, op de ope ratietafel of de kraker. assen/anp - De oplichtings praktijken van een 50-jarige man uit Schoonebeek hebben mede tot de moord op het wan delvrouwtje in Emmen geleid. Dat concludeert de rechtbank in Assen, die de man woensdag veroordeelde wegens oplich ting. Een van de slachtoffers van de man was de 30-jarige Emme- naar die februari vorig jaar zijn 79-jarige plaatsgenote Johanna Maria van Offeren verkrachtte en vermoordde. De man ver keerde in financiële problemen, die door oplichting van de Schoonebeker verergerden. Volgens deskundigen zetten de geldproblemen de Emmenaar mede aan onfte vrouw te ver moorden. De man is inmiddels veroordeeld tot 10 jaar cel en tbs, waartegen hij overigens Sn hoger beroep is gegaan. De Schoonebeker werd veroor deeld tot zes maanden cel en een taakstraf van tweehonderd uur. Hij mag vijf jaar lang niet meer werken als financieel ad viseur en hij moet enkele slachtoffers een schadevergoe ding van ruim 6000 euro beta len. De man noemde de opmerking van de rechters over de moord in Emmen tijdens de zitting 'kolder' en vond dat de Emme naar zelf verantwoordelijk was voor zijn problemen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21