BINNE Vijf jaar celstraf en tbs voor Murat D. Oorlogsvrijwilligers betalen onderscheiding zelf Kamer eist notitie verkeer van Peijs D1 De vlag moet uit, ook als het niet mag 'Veel van mijn werk blijft onopgemerkt' Brinkhorst stapt op bij chaos op energiemarkt i Vreeman Tilburg Scholier ondergaat vonnis onbewogen Greenpeace voert actie voor afbouw Doel In de fracties heerst een zeker leedvermaak' Witte vlek is spook van kasteel Doorw&rth' extra geld eropvang AG - Ouders met een in- tot anderhalf keer mo- 5.000 euro) krijgen toch nsatie voor de kosten deropvang als hun ver weigert bij te dra- yfet kabinet had die com- Vie geleidelijk willen be- n, maai" een meerder de Tweede Kamer stak iteren een stokje voor. ositiepartijen PvdA, nUnie, LPF, Groen- !P en regeringsfractie 51 Iden de compensatie ïyen. Werkgevers wor- niet geprikkeld te beta- s r kinderopvang, aldus Ster. i - Burgemeester R. m van Zaanstad is be- [tot burgemeester van Vreeman (PvdA) volgt jptember 2003 overle- ïan Stekelenburg op. n lijken iglabbeek !ek - Bij de graafwerk en in het bos bij het ie Opglabbeek zijn gis- een menselijke resten nden. Vanochtend wordt ihet onderzoeksteam nog gezocht op de plek- ;i ar de graafmachines vonden. Volgens bron- ïnen het Belgische on- ^jksteam werd het bos k door criminelen van- 1' Ierland gebruikt als be- aats voor geliquideerde (Hen. e jaar cel Hakkelaar ;i dam - De rechtbank in e dam heeft de 49-jarige V. gisteren conform de jordeeld tot twee jaar wegens het niet ver- n van inlichtingen aan istingdienst en het niet rken aan de invorde- spanningen van de fis- voormalige drugsgroot- aar werd in de jaren ne- ;i bekend als de Hakkelaar. I Izoeker toch blijven k - De 30-jarige Iraanse teker Mehdy Kavousi uit ijk krijgt alsnog een ver- ■rgunning. Dat heeft de ratie- en Naturalisatie- 1ND bevestigd. Kavousi in februari zijn oogle- lippen dicht en ging in staking. Kavousi krijgt een status omdat bij zoek aan de ambassade n in Nederland nieuwe e feiten over zijn situatie >ven kwamen. i dreigde aanslagen ag - De politie heeft een ingehouden die dreigde ;en op Israëlische doe- Nederland te plegen, als and zijn militairen niet zou terugtrekken. Dat et Openbaar Ministerie reten. Een van de doelen Israëlische ambassade Haag zijn. kstraffen voor meel misbruik irden - De rechtbank in arden heeft zeven man- n 18 tot en met 27 jaar deeld tot 240 uur cüenst- ng en zes maanden aardelijke celstraf. ,Ze zijn lig bevonden aan het iel misbruiken van twee rjarige meisjes. De 14 en ge slachtoffers waren tij- lie daad onder invloed. sfraudeur ft buiten cel aag - De voor fraude ver- :1de zakenman Eddy de loeft zijn straf van 1,5 :t uit te zitten. Dat heeft iter in Den Haag giste- paald in een kort geding Kroes tegen de Staat ngespannen. Doorslag- 1 daarbij was een in 1992 fiïcier van justitie H. Vos ekende brief waarin at de zakenman uit Was- niet de cel in hoeft. De veroordeelde de oud- n bij slagerijketen De imeesters in 1985 tot ar cel voor vleesfraude. :enhuis stort op schurft ter - Het Deventer Zie- s gaat honderden men- iventief behandelen te- ïurft nadat een patiënt aandoening in het zie- s heeft gelegen. Hoewel t vaak voorkomt, is het jk dat de patiënt de ziek- overgedragen. Schurft, ïilferende huidziekte Jaakt door een mijt, ij mensen heel weinig Nederland. vrijdag 30 april 2004 door Yildiz Huinink den haag - Koninginnedag, 4 en 5 mei: volop reden om de vlag uit te steken. De nationale driekleur wordt vaker gehesen en veel verkocht. „Mensen wil len laten zien dat ze Nederlan der zijn." Een keurige villawijk in Wassenaar-Zuid. Het rood- wit-blauw mét oranje wimpel wappert hier vandaag volop in de wind. Bijna de helft van deze buurt hijst de vlag ter ere van Koninginnedag. Met een beetje chauvinisme is niets mis, vinden de Wasse- naarders die hun woonplaats delen met Willem-Alexander en Maxima. „Ik denk dat hier bo venmatig wordt gevlagd, als je het vergelijkt met de rest van Nederland", grinnikt Carolien Lohmeijer met een blik in de buurt. Desondanks weet ze wel hoe het er volgens het protocol ge vlagd hoort te worden. „Niet eerder hijsen dan bij zonsop gang, naar beneden halen als het donker wordt, hij mag niet op de grond hangen", somt de Wassenaarse lachend op. „Ja, dat weet ik allemaal wel. Mijn man is oud-marineofficier, van daar." De vlag uitsteken op Ko ninginnedag, halfstok hangen op Dodenherdenking en weer helemaal in top hijsen op Be vrijdingsdag: het klinkt als een wat suffe traditie die vooral door ouderen in stand wordt gehouden. Een langzaam uit stervend verschijnsel. Maar het tegenovergestelde blijkt waar: vlaggen is springle vend. Uit Nipo-onderzoek rond de activiteiten op 30 april komt naar voren dat bij 42 procent van de mensen die Koninginne dag vieren (en dat doet 39 pro cent van de Nederlanders bo ven de vijftien jaar) de vlag uit hangt. Het tonen van de drie kleur is zelfs een van de belang rijkste uitingen van het vieren van de nationale feestdag. „Ik weet zeker dat het aantal mensen dat de vlag uitsteekt de afgelopen tien, twintig jaar flink is toegenomen. Ik zie tegen woordig dubbel zoveel vlaggen op straat", zegt Jos Poels uit Doetinchem stellig. Poels is 'vlaggenexpert'. Hij was hoofd redacteur bij Vexilla Nostra, het tijdschrift van de Nederlandse Vereniging van Vlaggenkunde en schreef het boek 'De Neder landse vlag'. Mensen willen hun identiteit tonen, knikt Poels. „En niet alleen op de of ficiële dagen. De vlag wordt veel eerder uitgestoken dan vroeger. Neem een EK-voetbal of een scholier die geslaagd is voor school." Volgens de officiële vlagetiquet- te mag er op dit soort dagen ab soluut niet gevlagd worden. Maar aangezien er geen straffen aan 'verkeerd vlaggen' verbon den zijn, wordt niemand er ooit op aangesproken. Jong of oud, Vlaggen op Koninginnedag. Foto GPD/Phil Nijhuis bouwvakker of tandarts: ieder een vlagt, vermoedt Poels. „Ik heb de indruk dat het overal ge beurt. Niemand schaamt zich nog om de vlag te hijsen." Martin Thurmer, directeur van vlaggenfabriek Shipmate in Vlaaidingen en eveneens lid van de vlaggenvereniging, denkt dat de 'vlagdichtheid' hier en daar nog wel wat afwijkt. „In het Gooi zullen echt wel meer vlag gen uitgaan dan in de Schilders wijk in Den Haag." den haag/anp - Murat d., de scholier die op 13 januari in een volle schoolkantine onderdirec teur Hans van Wieren (49) van het Haagse Terra College dood schoot, heeft gisteren een ge vangenisstraf van vijfjaar en tbs met dwangverpleging gekregen. De jeugdstrafkamer van de rechtbank in Den Haag veroor deelde Murat, die begin april 17 werd, volgens het strafrecht voor meerderjarigen. De scholier onderging het von nis op het oog onbewogen, net als eerder de inhoudelijke be handeling van de zaak. Bij het begin van de zitting en toen voorzittend kinderrechter C. Dettmeijer-Vermeulen was uit gesproken, zoende hij zijn moeder op beide wangen. Na de laatste woorden van de rech ter verliet hij in alle rust de rechtszaal. Murats moeder kreeg het te kwaad, toen zij de zaal uitliep. Zij zag onlangs ook al haar man voor lange tijd ach ter de tralies verdwijnen we gens poging tot moord. Het Openbaar Ministerie (OM) is tevreden over de straf die Murat werd opgelegd. De recht- doel - Actievoerders van Greenpeace protesteerden gis teren tegen de opknapbeurt van de kerncentrale in de Belgische grensplaats Doel. Vervanging van twee stoom generatoren gaat 82 miljoen euro kosten. Volgens Greenpeace kan Doel, een voorstadje van Antwerpen, beter meteen dichtgaan. Greenpeace vindt 82 miljoen euro erg veel aangezien Doel in 2015 zal worden ontman teld. De Belgische regering heeft al lang besloten te stoppen met kernenergie. Zonde van het geld dus, laat Greenpeace in een persbericht weten. 'Begin nu alvast maar met de afbouw van Doel', is dan ook de bood schap. De vreedzame actie van Greenpeace hield in dat de pontons waarop de nieuwe generatoren over de Schelde binnenkwamen werden behangen met spandoe ken. Foto GPD/Thom van Amsterdam wezep/gpd - Na zestig jaar is het dan zo ver: 140 Overijsselse oorlogsvrijwilligers die in Nederlands-Indië meevochten krijgen een herinneringsinsigne. Einde lijk erkenning. Maai" de veteranen moe ten hun onderscheiding wel zelf betalen, evenals de koffie met cake die defensie bij de uitreiking op 7 mei in de Wezeper Margriet-kazerne serveert. De Vereniging Oud Militairen Indiëgan- gers krijgt de rekening van de consump ties, zegt G.S. van der Sluis, penning meester van de afdeling Overijssel. Maar in elk geval is de medaille er na jaren van strijd, zowel in Indië zelf als tegen de defensie-bureaucratie. Uiteindelijk wierp de strijd om erkenning zijn vruch ten af. „Wilhelmina riep in 1944 vrijwilli gers op om tegen de Jappen te vechten. In de oorlog gebeurde dat al door de prinses Irenebrigade, daarna door oor logsvrijwilligers", zegt Van der Sluis. „Na de politionele acties die volgden kregen de mariniers wél een herinneringsme daille, er was namelijk een apart minis terie van marinie. Maar voor de land machtsoldaten heeft ons toenmalige mi nisterie van oorlog het mooi laten ver sloffen." De meeste oorlogsvrijwilligers zijn inmiddels diep in de zeventig, som migen hoogbejaarde negentigers. Van de naar schatting 15.000 landmachtvrij- willigers leeft nog slechts tien procent. Na zeker twintig jaar soebatten krijgen ze dit jaar allemaal hun speld - met bij behorend insigne en een oorkonde voor aan de muur. Kosten: 7,50 euro, liefst vooraf te voldoen. In Wezep is één van de eerste uitreikses- sies van het land. Omdat de meesten slecht ter been zijn, komen slechts 50 van de 140 veteranen daadwerkelijk naar de uitreiking in de kazerne. De rest krijgt de medaille thuis uitgereikt. den haag/gpd - Premier Balke nende wil zich niet van zijn stuk laten brengen door het ne gatieve oordeel van veel Neder landers over het kabinet en zijn eigen optreden. „Vroeg op laat zal worden herkend waar ik mee bezig ben", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. „Je moet niet te snel zenuwach tig worden als je verantwoorde lijkheid draagt". Uit een enquête van deze krant, bleek dat het merendeel van de ondervraagden Balkenende geen sterke en inspirerende lei der vindt en denkt dat het kabi net het slecht doet. De premier schreef deze negatieve beeld vorming gisteren grotendeels toe aan de pijnlijke maatregelen die het kabinet treft en het feit dat veel van zijn werkzaamhe den onopgemerkt blijven. Als ik deze week in Raad van Europa een speech houd en ik krijg daarvoor van alle kanten complimenten, dan blijft dat onbekend." Hij erkende wel dat het kabinet er blijkbaar onvol doende in slaagt het beleid aan de bevolking uit te leggen. Balkenende verwees gisteren naar andere Europese leiders die ook met negatieve beeld vorming te maken zouden heb ben. „De Britse premier Blair heeft er last van, de Duitse Bondskanselier Schroder, die de sociale zekerheid wil hervor men. Dat wordt hem niet in dank afgenomen. Maar je moet je daardoor niet laten afleiden van je doel. Ik wil niet met mij zelf bezig zijn, dat hoeft ook he lemaal niet." Volgens Balkenende zitten er veel 'pijnlijke kanten' aan het kabinetsbeleid, maar is het geen optie te stoppen met be zuinigen om de burgers gunsti ger te stemmen. „Wij gaan geen zaken voor ons uitschuiven. Ik wil eerlijk zijn en perspectief bieden." Dat zeventig procent zegt geen koffie met hem te wil len drinken zegt Balkenende geen probleem te vinden. Balkenende: volksvertegen woordiger. Foto: ANP Kennis over politici gebrekkig Premier Jan Peter Balkenen de is een volksvertegenwoor diger en heeft in de Tweede Kamer huidig NOC*NSF- voorzitter Erica Terpstra als collega. Dat denken veel Ne derlanders, blijkt uit een en quête van onderzoeksbureau Motivaction, in opdracht van deze krant PvdA-fractielei der Wouter Bos is het be kendste Kamerlid: één op de drie ondervraagden weet hem te noemen. Uit de en quête blijkt dat veel Neder landers het verschil tussen een Kamerlid en een minis ter niet kennen. den haag/gpd - „Het is een knap lastig probleem. Maar je kunt moeilijk halverwege een kabinetsperiode van premier wisselen." Enkele christen-de mocraten uit het tweede- en derde echelon van de Tweede- Kamerfractie luchten hun hart. Anoniem, natuurlijk. Want kri tiek op de grote roerganger wordt al snel opgevat als hoog verraad. Jan Peter Balkenende wordt af geschilderd als niet gezagheb bend, niet daadkrachtig, niet inspirerend, niet bevlogen en niet-sociaal vaardig. „Je weet dat een premier zich niet mateloos populair maakt met ingrijpende bezuinigings maatregelen, maar dat het zo slecht is gesteld, had ik niet ge dacht", sombert een CDA-Ka- merlid. „Het is reuze vervelend. Ook voor ons, want zijn impo pulariteit begint op ons af te stralen." Volgens CDA-fractie- voorzitter Maxime Verhagen moeten kiezers wat geduld heb ben. „I^et kabinet heeft pijnlij ke, maar noodzakelijke beslui ten genomen. De economische situatie is somber en voorlopig zien we geen resultaten." Ver hagen vindt dat Balkenende successen moet claimen, die nu op het conto van vakministers worden geschreven: „Steekje licht niet onder de korenmaat." In de andere fracties heerst een zeker leedvermaak. Maar nie mand komt daarvoor uit. Bij re geringspartner WD wordt wat besmuikt gelachen om de slechte kwalificaties voor de premier, maar fractievoorzitter Jozias van Aartsen is dit keer ongewoon zwijgzaam. SP-leider Jan Marijnissen kan dat wel be grijpen. „Het kabinet voert on versneden conservatief WD- beleid uit en Balkenende wordt er op afgerekend. De WD zit op rozen. Ik zou ook niets zeggen als ik Van Aartsen was." Boris Dittrich, partijleider van regeringspartij D66, is spraak zamer. „Het valt niet mee om in deze tijd premier te zijn", aldus Dittrich. bank nam de twee weken gele den geformuleerde eis immers volledig over. Het advies van drie gedragsdeskundigen en de kinderbescherming om jeugd strafrecht toe te passen op de zwakbegaafde en enigszins ver minderd toerekeningsvatbare Murat werd niet opgevolgd. Het gebeurt hoogst zelden dat een 16- of 17-jarige verdachte vol gens volwassenenstrafrecht wordt berecht. De rechtbank nam die beslis sing wegens de ernst van het feit en de noodzaak van een langdurige tbs-behandeling. Onder jeugdstrafrecht duurt een tbs-behandeling maximaal zes jaar en een celstraf maxi maal twee jaar. Net als het OM en de gedragsdeskundigen ach ten de kinderrechters het on waarschijnlijk dat het gedrag van Murat in dat tijdsbestek voldoende verbetert. Het liefst zou de rechtbank zien dat Murat direct begint met zijn tbs-behandeling, die zou moe ten worden toegesneden op de persoon van de verdachte en diens jeugdige leeftijd. In de praktijk begint zo'n programma op zijn vroegst, nadat een ver dachte eenderde van zijn of haar gevangenisstraf heeft uit gezeten. Volgens dat scenario kan Murat in de zomer van 2005 beginnen met zijn tbs. Directeur Gerard van Milten burg van het Terra College rea geerde terughoudend op het vonnis. Hij waagde zich niet aan een oordeel over de straf maat. „Geen enkele straf kan recht doen aan zoveel verdriet, zoveel pijn. Hoe verschrikkelijk is het als een leerling van je school zo zwaar gestraft wordt", omschreef de directeur zijn gevoelens na de uitspraak- .Via een woordvoerder liet de familie van Hans van Wieren weten dat ze geen commentaar op de uitspraak geeft. Niet alleen Murat hoorde giste ren zijn vonnis. De 25-jarige medeverdachte Hüseyin S.kreeg twaalf maanden cel voor verboden wapenbezit. Murat verkreeg via S. het wapen waarmee hij Van Wieren dood schoot. Abdullah O., de tweede medeverdachte, kreeg een cel straf van 31 dagen en een voor waardelijke straf van vier maan den omdat hij na de schietpartij het wapen heeft verstopt. den haag/anp - De Tweede Ka mer is gisteren hard in aanva ring gekomen met minister Peijs van Verkeer. Nagenoeg al le fracties eisten dat zij snel, en niet pas na de zomer, duidelijk heid geeft over haar verkeers plannen voor de lange termijn. Met lange tanden zegde de mi nister aanvankelijk toe voor 1 juni de Kamer op hoofdlijnen in te lichten. Maar in een aan sluitende plenaire zitting over een desbetreffende motie liet ze weten dat ze geen trek heeft in zo'n notitie en het bijbehoren de debat. De bewindsvrouw liet de Kamer maandag in een kort briefje we ten dat de bewuste Nota Mobi liteit na de zomer klaar is, in plaats van in juni. Zij wil pro vincies en gemeenten, die ze moet raadplegen, meer voorbe reidingstijd geven. Dat argu ment overtuigde de fracties niet, die zich verbolgen toon den over de zoveelste vertra ging van de mobiliteitsplannen. Onaanvaardbaar, zeiden diver se fractiewoordvoerders in koor, onder wie die van de re geringspartijen WD en D66. Kamerlid Van Hijum van Peijs' eigen CDA bestreed haar uitla tingen dat het uitstel zonder ge volgen blijft voor verkeerspro- jecten. Hij noemde in het bij zonder de aanleg van de 'ver lengde' A4 vlak ten zuiden van Rotterdam, die maar niet af lijkt te komen De minister verklaarde dat het uitstel mede komt doordat de dinsdag verschenen Nota Ruimte maanden op zich heeft laten wachten. „Ik schuif mee." Die nota bevat naar haar zeg gen trouwens al de hoofdlijnen van haar mobiliteitsplannen. Daar namen fracties echter geen genoegen mee, net zo min als met een daaropvolgende toezegging van de minister om over het spoor alvast de Kamer te informeren. „Het zou slecht zijn om een plukje eruit te ha len", stelde PvdA'ster Dijksma. den haag/anp - Minister Brink horst van economische zaken is ervan overtuigd dat het vrijma ken van de energiemarkt op 1 juli niet zal leiden tot een „cha os". De D66-bewindsman stelde gisteren in de Tweede Kamer te zullen aftreden, als dat toch het geval zal blijken. De dienst die toezicht moet houden op de energiemarkt, Dte, rapporteerde woensdag dat de energiebedrijven de nodige maatregelen hebben getroffen om ervoor te zorgen dat de kleinverbruikers binnen tien werkdagen van leverancier kun nen wisselen. Met name CDA- Kamerlid Hessels vond dat de bevindingen van de Dte deze conclusie niet rechtvaardigden. Dat leidde ertoe dat de D66-be- windsman zijn politieke lot ver bond aan het slagen van de libe ralisering. Het is nog onduidelijk wat Tweede Kamer en minister verstaan onder „chaos". Dat kan volgende maand scherper worden gesteld, als de Dte komt met een tweede rapport, dat gebaseerd zal zijn op een steekproef naar aanleiding van ingediende klachten. De Kamer wierp geen blokkade op tegen de liberalisering per 1 juli. In reclamespotjes op televi sie wordt die al enige tijd onder de aandacht gebracht van on der andere winkeliers. Volgens onderzoek wil 2 procent van de kleinverbruikers onmiddellijk van leverancier wisselen en overweegt 20 procent dat bin nen een half jaar te doen. Vorig jaar al concludeerde een commissie onder leiding van oud-staatssecretaris Van Rooy dat de energiebedrijven rijp zijn voor de liberalisering en eerder dit jaar deden dat ook al onder zoekers van Lloyd's. Maar de Dte plaatst in zijn rapport nog steeds kanttekeningen. De energiemaatschappijen streven hun onderlinge afspraken nog onvoldoende na. doorwerth/anp - Spoken zijn inderdaad wit. Dat hebben twee Britse onderzoekers naar eigen zeggen bewezen toen zij in kasteel Doorwerth in Gelder land een spook op beeld vast legden. Zij hebben de beelden in februari gemaakt, toen zij in het kasteel vertoefden. De paranormale onderzoekers kwamen naar Doorwerth naar aanleiding van verhalen over een spook in het kasteel. De Britten stelden onder meer vi deocamera's op. De beelden die in de Ridderzaal van het kasteel werden gemaakt, laten een witte vlek zien. Volgens de onderzoekers gaat het om niets minder dan een t v heuse verschijning. Ook warm te- en trillingssensoren hebben 'iets' waargenomen, aldus de Britten. Zo daalde de tempera tuur in de Ridderzaal met ruim anderhalve graad op het mo ment dat de schim opdoemde. Omroep Gelderland vertoonde donderdag de eerste beelden van het 'spook van kasteel Doorwerth'. De ontdekking van het spook is voor het Britse televisiepro gramma The Most Haunted aanleiding om in juli ook naar het kasteel te komen. De ma kers van het BBC-programma willen dan eveneens proberen het spook op beeld vast te leg den-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19