GESPREK VAN DE DAG ?^c£Uijfs LEyENKoninginnedag is overal Nog geen pensioen voor mr. Pieter EU-tompouce en postzegels Tweede kei in Groningi Taboe VRIJDAG 30 APRIL 2OO4 O H&M&L- j ÏBM JIJ HE-r. MENSELIJK Brando in The Godfather. Foto: EPA De 80-jarige acteur MARLON BRANDO wil niet in Hollywood wor den begraven, omdat hij bang is dat zijn graf een toeloop van toeristen veroorzaakt. Dat meldt de website imdb.com na een bijeenkomst van vrienden van de Brando-familie. De excentrieke Amerikaan ligt in het ziekenhuis met hartstoornissen. Hij wil na zijn dood graag worden gecre meerd. Zijn laatste wens is dat zijn as wordt uitgestrooid op het privé- eiland Tetiaroa in het zuiden van de Grote Oceaan. Het eilandje heeft slechts twee inwoners, zijn zoon en zijn ex-geliefde Teriipia. Brando, die beroemd werd doorzijn rol in de film The Godfather, zegt dat zijn ziel zal rusten temidden van de palmbomen, aan het strand waar hij de liefde heeft bedreven met Tahi- tiaanse schoonheden." De rechtbank van Paramaribo heeft woensdag een 37-jarige taxichauf feur tot een gevangenisstraf van acht maanden veroordeeld voor het STELEN van een winnend LOTERIJ BILJET van zijn ex-schoonvader. De veroordeelde man zei dat hij het winnende lot, waar een prijs van 150.000 Surinaamse dollar op ge vallen was, zelf had gekocht. De rechter geloofde echter de schoon vader, die beweerde dat zijn voor malige schoonzoon het lot uit zijn tas had gestolen. De verkoper van het lot bevestigde dat de schoonva der het bij hem had gekocht. Zijn geld heeft de schoonvader met de veroordeling niet meteen terug. Het bedrijf dat de loterij organiseert, Ca nadian Bank Note, beschouwt de taxichauffeur vooralsnog als recht matige eigenaar. Idols-finalisten MAUD en BORIS kunnen vandaag toch optreden in Amsterdam. Ze staan niet - zoals ge pland - op het podium van RTL FM op het Spui, maartreden op bij Ra dio 538 op het Museumplein. De kersverse popidolen mochten van de gemeente niet op het Spui optre den, omdat op die plek de ruimte te beperkt is. Het RTL-podium blijft daar wel staan, maar Boris en Maud mogen er niet optreden omdat zij te veel publiek zouden trekken. Dat is een bittere pil voor RTL FM, omdat dit mediabedrijf ook het tv-program- ma Idols uitzendt. Tienduizend vrijwilligers van het Nederlands RODE KRUIS doen 8 mei een poging in het Guinness Book of Records te komen. Zij gaan in het Openluchtmuseum in Arn hem het grootste, levende rode kruis ter wereld vormen. Het Rode Kruis houdt die dag een feestelijke bijeen komst voor al zijn vrijwilligers. De deelnemers aan de recordpoging krijgen allemaal een rode ballon. In totaal telt het Rode Kruis in Neder land 34.000 vrijwilligers, wereld wijd meer dan 20 miljoen. Japanse rouw voor dode kippen. Foto: AP/Shizuo Kambayashi Japan heeft woensdag een ROUW DIENST gehouden voor de honderd duizenden KIPPEN die zijn afge maakt sinds in januari vogelpest werd geconstateerd. De dienst werd bijgewoond door zo'n tweehonderd mensen: ambtenaren van het minis terie van landbouw, de minister en hoge figuren uit de pluimveesector. Ter nagedachtenis aan de kippen namen zij een minuut stilte in acht. „Wij willen onze spijt betuigen aan de kippen dat wij hen hebben moe ten doden en wij willen ze bedanken omdat zij ons van voedsel voorzien", zei Hideyuki Shimada van de Pluim veevereniging. Ik weet niet wat de kippen voelen, maar mensen beho ren waardering te tonen." Met een speciaal gebakken tom- pouce, een reeks postzegels, een reclamespot en een laserprojectie wordt vanaf morgen 1 mei de toe treding van tien nieuwe lidstaten bij de Europese Unie in Nederland gevierd. Onder de slogan 'Europa. Best Belangrijk.' begint zaterdag de Europaweek. Victor Cousin Men kan de mensen alleen regeren door hen te dienen De bakkers van de Hema bakken een variant op de oer-Hollandse tompouce en TPG heeft van alle tien landen een postzegel gemaakt. De reclamespot, die op Koningin nedag op de Dam in Amsterdam voor het eerst op een groot scherm wordt vertoond, laat een aantal hoogtepunten van de Europese eenwording zien. In Den Haag kan vanaf zaterdag el ke avond worden gekeken naar een lasershow. Vanaf de toren van het ministerie van onderwijs zal el ke nieuwe lidstaat zich voorstellen door middel van lichtbundels. De tien landen die vanaf 1 mei lid zijn van de Europese Unie zijn Po len, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Estland, Letland, Litou wen, Cyprus en Malta. De EU be staat dan uit 25 landen. ANP L Koninginnedag lijkt uniek. Kinderspelen, volksdansen, vrijmarkten, concerten en de ko ninklijke familie 'in de provincie'. Maar inalle Europese monarchieën zijn wel elementen van 'onze Koninginnedag' terug te vinden. België Op 21 juli 1831 werd Leopold van Saksen-Co- burg koning der Belgen. Dat heuglijke feit -de bevestiging van de onafhankelijkheid van Ne derland- vieren de zuiderburen nog ieder jaar. Hoogtepunt is een militair défilé voor het pa leis in Brussel. Er zijn ook dorps- en wijkfees- ten en aan het slot van dag is er vuurwerk. Denemarken Vijfduizend Denen verzamelen zich jaarlijks op 16 april, de verjaardag van koningin Mar- grethe, voor paleis Amalienborg om de jarige toe te juichen. De vorstin verschijnt met haar gezin op het balkon. Als de familie weer naar binnen gaat, volgen er spreekkoren: 'Margre- the, Margrethe, kom nu frem, ellers gar vi al- diighjem' (Margrethe, Margrethe, kom naar buiten, anders gaan we nooit naar huis'), waarna de koningin nog een paar keer terug komt. Groot-Brittannië Ook bij de Britten zijn de verjaardag van het staatshoofd (21 april) en de viering daarvan Salutschoten op de verjaardag van Koningin Eli zabeth II. Foto: EPA (op de tweede zaterdag van juni) losgekop peld. De reden ligt voor de hand: het weer. Hoogtepunt is de grote militaire parade 'Trooping the Colour'. Koningin Elizabeth (78 inmiddels) nam het défilé altijd te paard af, maar sinds haar viervoeter een paar jaar gele den overleed, zit ze in een open rijtuig. De 'balkonscène' na afloop, met de hele familie erbij, behoort tot de hoogtepunten. Liechtenstein Vorst Hans Adam van Liechtenstein besloot in 1990 bij zijn inhuldiging dat 15 augustus, de dag voor de verjaardag van zijn vader Franz Josefll, 'Staatsfeiertag' bleef. Bij het prinselijk slot in Vaduz is een plechtige mis en in het stadje wordt gedanst, gegeten en gedronken. Dit jaar draagt Hans Adam op 15 augustus de macht over aan zijn zoon Alois. Luxemburg De verjaardag van het staatshoofd is ook in Luxemburg dé nationale feestdag. Dat leverde in het verleden heel wat verkleumde kinderen en soldaten op want groothertogin Charlotte, die regeerde van 1919 tot 1964, was jarig op 23 januari. Daarom werd in 1961 besloten de vie ring te verschuiven naar 23 juni. Na de troons bestijgingvan groothertog Henri (jarig op 16 april) is de datum niet meer gewijzigd. Behal ve een militair défilé en een dankmis in de hoofdstad zijn er overal in het land festivitei ten. Monaco De inwoners van Monaco betuigen op 19 no vember adhesie aan vorst Rainier, 'le patron' die nu al bijna 55 jaar de dienst uitmaakt in het prinsdom. Het feest herdenkt de troonsbe stijging van Rainier (80) in 1949 en wordt ge vierd met een Te Deum, een bijeenkomst van het parlement en een 'zwaaimoment' op het paleisbalkon. Noorwegen De Noorse nationale feestdag 17 mei herinnert Koninginnedag in Denemarken. Foto: AP aan de onafhankelijkheidsverklaring van 1814. Hoogtepunt is een optocht van schoolkinde ren door de straten van Oslo naar het paleis. Op het balkon neemt de koninklijke familie de hulde in ontvangst. Maar ook in de rest van land worden kinderoptochten gehouden en feest gevierd. Spanje De Spaanse nationale feestdag heette vroeger 'Dia de la Hispanidad', als herdenking van Co lumbus' ontdekking van 'Amerika' op 12 okto ber 1492. Het was een viering van de groots heid van Spanje. Tegenwoordig kent het 'Fiesta Nacional' minder imperialistische trek jes, al is er in Madrid nog wel een grote mili taire parade en een receptie met de koninklij ke familie. In de hoofdstad zijn er een speciaal stierengevecht, concerten, een kunstfestival en meer. Voor de meeste Spanjaarden is de vrije dag vooral een excuus voor een korte vakantie. Zweden De Zweedse nationale feestdag, 6 juni, wordt vanaf volgend jaar ook een vrije dag. 'Svenska flaggans dag' (vlagdag) wordt nu nog na het werk gevierd. Traditie is dat de koninklijke fa milie -de vrouwen in klederdracht- in Stock holm naar het openluchtmuseum Skansen komt, waar toespraken worden gehouden en vlaggen uitgereikt. Op zijn verjaardag, op 30 april, verschijnt koning Carl Gustaf even voor het paleis, waar militairen een eresaluut bren gen en hij wordt toegejuicht. GPD Koningin Beatrix viert Konin nedag vandaag met een dee] haar familie mee in het Gror Warffum en de stad Groning Het is de tweede keer dat de ningin en haar familie de ko ginnedagviering in Groningt wonen. In 1990 bezochten z feesten in Haren en Loppers De vorstin werd op 31 janua jaar, maai' viert haar verjaarc nog altijd op 30 april, de verj dag van haar moeder. Afwezig dit jaar is prins Joha so, die met zijn echtgenote op huwelijksreis is. Ook prin Annette, vrouw van prins Be; hard jr, is er waarschijnlijk nj bij. Zij bevalt in juni van een Het programma in Warffum| een traditioneel karakter, mi een aantal puntjes springen Twee jarige kinderen uit Wa bieden samen met drie vers lijk gehandicapte ruiters een metje aan. De Groninger Vei ging voor Artillerie Traditie 1 1912 uit Usquert, gemeente Eemsmond, heeft na de gebi van prinses Amalia 101 salui schoten afgevuurd. Vader en moeder krijgen er een huls vi Daarna zingen 175 kinderen lied en planten bewoners eet Beatrixboom. De koninklijke familie gaat pi trein naar Groningen, waar z 12.00 uur wordt verwacht. Hi zelschhp maakt een rijtoer di de stad. In een kerk treedt he Groninger Kindercircus Fant op met het zigeunerorkest C; bogar. De Oranjes worden in ningen niet alleen toegezong door het Dak- en Thuislozen maai' ook door een uit 964 (d leeftijd van de stad) personei staand koor van schoolkipde ANP 'We gaan nog even door' zei mr. Pieter van Vollenhoven vorige week maandag opgewekt tegen in terviewer Rik Felderhof. De eerste burger aan het hof wordt vandaag 65, maar hij heeft te lang moeten wachten met werken om er nu al mee op te houden. Voor Van Vollenhoven begon het échte leven pas met zijn benoe ming tot voorzitter van de Raad voor Verkeersveiligheid, zo'n 25 jaar geleden. Daarvoor had hij zich tien jaar lang moeten verbij ten. Niemand die hem wilde heb ben, niemand die hem serieus nam. Volgens Van Vollenhove tien moeilijke, rampzalige en verloren jaren. Die moeten worden inge- haald. Vandaar dat mr. Pieter op zijn 65ste verjaardag niet ophoudt met werken. Integendeel. Het gevecht van Pieter van Vol lenhoven om erkenning is be loond. Aan de vooravond van zijn verjaardag -de eerste in meer dan veertig jaar die hij niet viert in de schaduw van zijn schoonmoeder koningin Juliana- kreeg hij een massaal huldeblijk van familie, vrienden en collega's in het Cir custheater in Scheveningen. Niet zonder ironie was de musical 'The Lion King' gekozen als het decor voor het feest. Werd Pieter zelf immers niet als verschoppe ling beschouwd in het koninkrijk, om vervolgens met koppig door zetten zijn eigen plaats te verove ren, net als het leeuwenwelpje uit het verhaal. „Ik heb woest gestre den. Niets is vanzelf gegaan. Ik heb mijn leven zelf inhoud gege ven", vindt hij. Hij is er de man niet naar om emoties te tonen, maar innerlijk zal hij zeker stra len. De komst van Pieter van Vollen hoven aan het hof, veertig jaar ge leden, was allesbehalve vanzelf sprekend. Koningin Juliana vond dat haar dochters best met een niet-adellijke Nederlander kon den trouwen, maar die fnoderne opvatting werd niet door iedereen Naar alle verwachting zou het woord in het volgende Woordenboek Hedendaags Nederlands niet meer voor komen. Maar tijden veranderen en lang niet altijd in de toekomende tijd. Onbeduidende etiquetteklets zorgt ervoor dat steeds minder onderwerpen bespreekbaar zijn. Het kabinet heeft het over normen en waarden, maar het komt vooral neer op inkrimping van de bur gerlijke vrijheid. Keuzes worden voor ons genomen, omdat de regering de mensen en de mensen elkaar niet meer vertrouwen. De angst van mensen voor een maatschappij die door te veel individuele vrijheid naar de verdoemenis gaat keert zich uiteindelijk tegen ons. Vrije meningsuiting is moeilijk aan banden te leggen, maar hoe minder sto rende opmerkingen hoe beter, lijkt de trend. Zwijgen is goud, maar de andere kant van die gouden medaille is dat steeds vaker dingen die na een lange strijd als nor maal werden beschouwd, nu toch weer buiten de norm vallen. Ook een verdomhoekje heefteen beperkte opbergruim te. Tenslotte lag daar al heel wat en krijgen we het, on danks dure campagnes, niet voor elkaar daar verande ring in te brengen. Hardnekkige volhoudertjes, zoals zweet bijvoorbeeld. Zelfs in onze door deo, parfum, zeep en shampoo overspoelde maatschappij, zijn er nog steeds mensen die stinken. En er is niemand die het aandurft daar iets van te zeggen. Cf'er seks wordt ook nog steeds maar moeilijk subtiel gepraa t. In de film eerder lach wekkend, in de tijd schriften lomp of veel te ingewikkeld. En hoe harder we schreeuwen dat hetgeen taboe meer is, hoe schrijnen der de manier waarop het verkocht wordt. En natuurlijk drugs. Beschavingen lang draait het spul al mee, maar acceptatie lijkt er alleen maar moeilijker op te worden. Die junkies op straat, daar ligt niemand meer wakker van. Vooral omdat we gewoon over hun rillerige lichamen heen kunnen stappen op weg naar de voordeur, en achter die deur is het ons probleem niet meer. In die zin geen taboe. Het gebruik door ge zonde frisse mensen wel. Dat stapeltje onverwerkte ellende wordt aangevuld met zogenaamd 'we-kunnen-er-nu-over-praten-onderwer- pen' die dat ondanks alle goede bedoelingen niet waar kunnen maken. Vibrators krijg je tegenwoordig bij het gemiddelde jonge vrouwenblad als nieuwe abonnee cadeau, maar bij vrouwen onderling is het bezit van een 'horny rabbit' niet iets dat tussen tivee slokken door aan de koffie- of borreltafel wordt opgebiecht. Porno kijken kan tegen woordig gratis op het voor ie dereen toegankelijke web, toch doe je het niet terwijl je collega naast je zit te bellen, maar in schaamtevolle eenzaamheid met een vluchtroute onder klikbereik. Het teken t de huidige stand van zaken. Leven, en dan met name genieten van het leven, gebeurt in afzonde ring. Dat gaat pet zo lang door, totdat alles wat ooit in het openbaar gebeurde, als pijnlijk, schrijnend en schaamtevol wordt ervaren. Onze regering, die alleen bezig is met het aankaarten van de problemen, zonder oplossingen aan te dragen, serveert taboes op een presenteer blaadje en bereikt daarmee wat ze wil. Een kudde makke schapen die eindelijk han teerbaar is. We laten het gebeuren. Scheppen op over therapie, omdat alles bespreek baar is, maar hebben het over het feit dat het gratis is als naar de reden wordt gevraagd. We zwijgen over ons donorcodicil en vooral het ontbreken ervan. We staan verkleumd sigaretjes weg te paffen omdat we bereid zijn onze behoefte tot een reservaatruimte te laten beperken. Want we willen binnen de norm vallen. Een norm die is vastgesteld door een man die is opge groeid met normen en waarden uit het jaar nul. En het zijn die normen en waarden die hij voor onze toekomst in gedachte heeft. Nederland heeft dus enkel nog achteruitgang in het voor uitzicht Reageren? Reacties_op_column@hot- mail.com Het keerpunt kwam in de pei 1977-1983. Pieter kreeg einde écht en zinvol werk, bij de Ra voor Verkeersveiligheid, en B trix besefte na haar troonsbe ging dat ze haar zus en zwagi haar werk nodig had. Vanaf] was het gezin van Margriet e ter welkom bij het koninklijk stapje op Koninginnedag. Pi zette meteen de toon. Hij wj bang voor zaklopen of ringst en de toen nog jonge prinsei volgden zijn voorbeeld. Pieter liet als 'gevleugelde' vi van de pianisten Pim Jacobs Louis van Dijk bij concerten behoeve van het door hem 0 richte Fonds Slachtofferhulp niet bang te zijn voor publiel optredens. Beatrix was er niei lukkig mee, maar Pieter kon kan net zo koppig en eigenw zijn als zijn schoonzus. Ook I zijn nieuwe werk moest hij vi obstakels ruimen. Verkeersve heid en transportveiligheid e les wat daarmee samenhang ren niet direct populaire ond werpen. Maar Pieter hield vol. „Opgei dat doen wij niet", zei hij eei over zichzelf en Margriet, nel hij een workaholic. Spoorwegongevallenraad, Ra voor Transportveiligheid, Rei ratiefonds, Groenfonds, stiel Maatschappij, Veiligheid enl tie, Pieter pakte het allemaal Zijn vasthoudendheid bleek i zijn pleidooi voor een onafha lijke ongevallenraad, die los 1 de overheid kon oordelen ovi rampen en ongelukken. Hij 1; ceerde het idee al in 1983 en jaat zou het er dan eindelijk 1 moeten komen met de Onde zoeksraad voor Veiligheid. Oi danks twee ingrepen voor hu kanker en een zware hernia-i ratie vorige maand, vindt Pie dan ook dat zijn werk nu eigf pas begint. „Het leven heeft te bieden dan werk, maar in strijd is dat ondergesneeuwc raakt." Hans Jacobs ter. „We hebben het te danken aan Juliana." Maar meteen diende zich het vol gende probleem aan: wat moest hij gaan doen? Het feit dat Pieter geen titel kreeg - de conse quentie van Juliana's gelijk- heidsgedachte en boven dien was het kabinet er te gen - compliceerde de zaak. In het buitenland wist men zich geen raad met de begeleider van Margriet. Was hij soms haar secretaris? Ook in de samenleving werd met vreemde ogen naar hem gekeken. Als Pieter popi deed, stel de hij zich aan en als hij teruggetrokken was, heette hij arrogant. „Het was moeilijk, bui tengewoon moeilijk", zegt Pieter over die tijd. Hij moest het zelf maar uitzoeken, nie mand die wilde helpen. Iedereen - niet in de laatste plaats aan het hof en in de media - zag hem graag op zijn bek gaan. Zijn Leidse studentenbra nie en flamboy ante kleding met opzichtig pochet en das -nu net zo'n handels merk als het 'helm'-kapsel van Beatrix - werkten daarbij in zijn nadeel. Dat maakt Dorine Her mans duide lijk in Pieters biografie 'Burger aan het hof. „Zonder hu mor had hij het niet ge red", stelt oud-minis ter Bram Pe per in het boek. mijnen. „Som migen vonden een hu welijk met een gewone jongen uit het volk prach tig, maar veel Ne derlan ders gedeeld. Toen bekend werd dat prinses Margriet een relatie was aange gaan met haar Leidse medestu dent Pieter van Vollenhoven, gin gen aan het hof de alarmbellen rinkelen. Wat dacht die onvervals te corpsbal uit een Schiedams pa triciërsgeslacht wel? Hoe haalde die burgerjongen het in zijn hoofd om te dingen naar de hand van een prinses? Tegenwoordig is de toe stroom van 'burgers' in ko ninklijke families gewoon - Mabel was zaterdag al de ze vende op rij. Maar Pieter was destijds de eerste en baan breker voor zijn eigen vier kinderen en die van Beatrix. Beatrix huilde en stampvoette nog van woede toen de verlo ving van Margriet en Pieter in 1965 bekend werd gemaakt. Een burger aan het hof, en dan nog een Nederlander ook, dat kón niet goed gaan. Margriet en Pieter zijn al 37 jaar gelukkig getrouwd, maar in die tijd werd naarstig gepro beerd hun hu welijk te verhin deren, en toen dat niet lukte, te onder vergissing maakte", aldus Mar griet. Dat het huwelijk toch door kon gaan, was op zich al een won der, meent Pie- meen- den dat ik een Mr. Pieter van Vollenhoven. Foto: Dijkstra BV/Cor Salverius

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18