REGIO fietstunnel wil drie ton ïovercraftboys op oorlogspad bij universiteiten Aannemer Kermis op je balkon 'j)e winkeliers moeten niet zo zeiken' aranties voor boeren in het Groene Hart Warmondse boos over 'beledigende' houding Protesten Rozenlaan Oegstgeest gehoord nmelmarkt oeterwoude rde verdachte f Lisse gepakt R3 Zoeterwoude weigert te betalen rwoude - In en rond 'Ons aan het Kosterpad 3 in rwoude-Dorp wordt za- g 15 mei een rommel - gehouden. De organisa- ïog op zoek naar verkoop- ïandel. Daarom gaat zij maandag, dinsdag en idag voorafgaand aan het ment langs de deur in rwoude-Dorp om 'rom- n te zamelen. Bruikbare n kunnen op de stoep !n gezet. Binnenkort valt Zoeterwoudenaren een met meer informatie le markt in de brievenbus. In het onderzoek naar de pende overval op een tele- edrijf in Lisse op 25 maart vierde verdachte gearres- een 24-jarige Leidenaar. Da het misdrijf werden personeelsleden aange- en voor de overval die zij jn medeverdachte op hun bedrijf pleegden. Het te gaan om een 19-jarige lit Zoetermeer, een 21-ja- n een 22-jarige Leiderdor- Wee van de mannen kwa- oen 's avonds om kwart elf gemaskerd binnen. De neelsleden die aanwezig werden onder bedrei- ran een vuurwapen opge- in het bedrijf, waarna de allers ervandoor gingen en geldbedrag. vrijdag 30 april 2004 oegstgeest - In Oegstgeest blok keert de kermis geen door gaand verkeer, maar voor de bewoners van de flat Lijtweg 101-1208 komt het feest af en toe wel heel erg dichtbij. De Kick Down, een lange zwaaiarm met draaiende stoelen, zwiept om de minuut met hoge snel heid op de balkons af. Pas een paar meter voor de muur be gint de terugreis. „Ik schrik me elke keer kapot", zegt een flat bewoonster. Er vloog al een keer een slipper van een ker- misganger tegen een raam. Het tien meter hoge gevaarte is noodgedwongen op de stoep voor de flat beland, omdat het parkeerterrein bij winkelcen trum Lange Voort twee weken geleden tot verrassing van de Oranjevereniging werd opge broken. „En daar hadden we die attractie dus gepland. Er is een beetje langs elkaar heenge- werkt", zegt voorzitter Larivière van de Oranjevereniging. „Maar het is eenmalig, volgend jaar komt de Kick Down ergens anders. En vanavond om elf uur zijn ze er van af. Ik sprak gister middag iemand uit de flat die de hele dag op het balkon zit te kijken. De een vindt het leuk, de ander niet." De kermisexploitant is niet erg onder de indruk van de kleine afstand tussen de zwaaiende zitjes en de flat - 'Ik heb wel eens dichterbij gestaan' - maar heeft wel maatregelen getroffen om de overlast te beperken. Zo staat de muziek beduidend zachter dan gebruikelijk op een kermis en is de aggregaat ver plaatst naar de zijkant van de flat. 's Avonds gaat het strobo- scooplicht uit. „Ik snap wel dat het apart is als je zo'n gevaarte op je keukenraam ziet afvlie gen, maar alles zit goed vast, we voldoen aan alle strenge veilig heidseisen." De inzittenden doen na het slipperincident loszittende schoenen uit. Het enige dat de exploitant niet in de hand heeft, is het gegil van de rondvliegen de jeugd. „Maar je kan moeilijk alle monden dichtplakken met pleisters", voegt Larivière daar aan toe. De winkelende flatbewoners, die geregeld met volle bood schappentassen naar binnen- schuifelen, reageren wisselend op het leven voor hun deur. Van 'Het is een schande' en 'Ons was een stille attractie be loofd' tot 'Ach, het is feest. Eén keer per jaar.' Achter hun hoof den zwaait de Kick Down voor bij, uit de boxen klinkt tussen de Hollandse feestmuziek door: 'The sky is the limit. Of de muur van Lijtweg 101-1208, in dit geval. Verdeelde reacties op afsluiting Engelendaal voor Koninginnedagkermis leiderdorp - De Engelendaal in Leiderdorp is vanwege de Konin ginnedagkermis deze week afge sloten tussen de Gallaslaan en de Laan van Ouderzorg. Verkeer moet omrijden via de Heinsius- laan. De reacties op de afsluiting zijn verdeeld. Rob van der Vegt van benzine station BP-Winkelhof over weegt een schadeclaim tegen de gemeente in te dienen. „Pas vrijdag 16 april liet de gemeente mij weten dat ze alle vier de rij banen van de Engelendaal zou afsluiten. De raad had dat 13 april al besloten. Eind maart en begin april vroeg ik de gemeen te via e-mail hoe de verkeerssi tuatie tijdens de kermis zou zijn. Ik heb nooit een reactie ontvangen. Nu heb ik niet op de situatie kunnen inspelen", klaagt hij. Ook voorzitter van de winke liersvereniging Winkelhof baalt van de situatie. „Veel klanten komen de parkeergarage niet uit doordat een file de uitgang blokkeert. Het is zo druk. Soms moeten ze wel tien minuten wachten. Ik ben vanmorgen al bij de gemeente geweest. Die De grijpers staan in Leiderdorp midden op de rijbaan. Foto: Henk Bouwman gaat de situatie verder evalue ren." „De winkeliers moeten niet zo zeiken", vindt de aan de Hein- siuslaan gelegen fietsenmaker Walenkamp. „Die omleiding zorgt helemaal niet voor over last. Ik heb nog geen gevaarlijke situatie gezien. Ik heb juist pro fijt van de situatie: al die auto mobilisten zien mijn winkel." Volgens Leiderdorper Fred Ar- keveld is de situatie wel degelijk gevaarlijk. „Al het vrachtverkeer rijdt door de Heinsiuslaan. Daar fietsen veel kinderen. Waarom houdt de gemeente niet twee rijbanen open?" Woordvoerder Menno Groene- wegen van de gemeente ver klaart dat alle banen zijn afge sloten vanwege de veiligheid. „Zo kunnen kinderen niet tus sen voorbijrijdende auto's te rechtkomen. Hoewel de Heinsi uslaan nu meer verkeer moet verwerken, geloof ik niet dat het daar gevaarlijker is dan nor maal. De politie vindt een volle dige afsluiting veiliger en on derzoek heeft uitgewezen dat het verkeer daarvan geen al te grote hinder zou ondervinden. Die twee argumenten gaven de doorslag. Wel is het jammer dat de winkeliers zo laat op de hoogte zijn gebracht. De ge meente wist het pas 13 april en heeft zo snel mogelijk alle be trokkenen ingelicht. Commandant van de Leider- dorpse brandweer Aad Vons heeft goed overleg gehad met de politie. „Bij alarmverkeer loodsen agenten ons door de omleiding heen. En als in de spits te weinig vrijwilligers snel in de kazerne kunnen komen, springt het Leidse brandweer korps bij in het westelijk deel van Leiderdorp." r prijzen weggesleept met een 'heel, heel goed profielwerkstuk' iaskia Stoelinga m/oude wetering - Vier ie jongen uit Oude Wete- leten wat ze waard zijn. Op niversiteiten vier prijzen in icht slepen voor een pro- rkstuk over de hovercraft prestatie, waarvoor ze :lf even op de borst mogen Heel even maar, want de e loodjes voor het eindexa- :es vwo aan het Bonaven- lollege aan de Mariënpoel- in Leiden wegen zwaar, lijn weer terug op aarde en mende weken gaan we er ven flink tegen aan." vo-leerlingen Bart Ne- ;t, Sander Rietbroek, 'ermeulen en Paul van ivet van het Bonaventura en de afgelopen weken op iversiteiten van Gronin- rente en Nijmegen ken- laakt met hoogleraren en 'eel ingewikkelde vragen roord over hun zelf ont- ;n hovercraft. „Je weet ;o'n boot die met grote leid over het water En met succes, loningen won het viertal - ïrcraftboys' voor intimi - jeede prijs en de publieks- lin Twente de eerste prijs i Nijmegen op een interna tte bijeenkomst met Polen ussen de derde prijs. „Daar en we helemaal niet op tend. Het gezelschap dat tneedeed was enorm ge- laliseerd in wetenschap en linde. Het gonsde de hele ran de formules. Met al die pn hebben we behalve veel pok een mooi geldbedrag (kaar gewonnen. We heb- pe kosten van ons project fel uit." begon eigenlijk allemaal in pari van dit jaar bij de inle- ttgvan hun eindexamen stuk, passend in hun pro- ttatuur en techniek. Natuur- peleraar Ton Wij en zag on- pellijk dat zijn leerlingen Eoede prestatie hadden ge ld. En dat werd zelfs 'heel, goed' toen hij naast het Kg ook nog de bijbehoren- pdio-visuele presentatie le gymnastiekzaal van het entura had de vier man- ijdelijk een studio ge- Een groot beeldscherm, lurde lampen, een camera, door Judy Nihof zoeterwoude - De bouwer van de fietstunnel onder de N206 heeft een claim bij de gemeente Zoeterwoude neergelegd van 290.000 euro. Betaalt de ge meente niet, dan zoekt de aan nemer het hogerop. Wethouder Van der Kooi peinst er niet over om het geld neer te tellen. Vol gens hem heeft de aannemer er geen recht op. De claim heeft te maken met het feit dat de tunnel een zwaardere damwandconstruc- tie heeft gekregen dan aanvan kelijk was voorzien. Omdat de zwaardere materialen veertien weken op zich lieten wachten, lag het werk volgens de aanne mer al die tijd noodgedwongen stil. Volgens wethouder Van der Kooi zijn er met de aannemer alleen afspraken gemaakt over de meerkosten voor de zwaar dere damwandconstructie, en niet over stagnatiekosten. „Het werk heeft niet veertien weken stilgelegen. Er is in die periode gewoon aan de tunnel ge werkt." De aannemer wil het geschil voorleggen aan een arbitrage commissie van aannemers. Het is nog niet bekend wan neer dat gaat plaatsvinden. „We wachten het af," aldus Van der Kooi. De fietstunnel onder de N206 is bijna klaar. De tunnel ver bindt de Zuidbuurtseweg met de Westeindseweg en is onder deel van een route van Zoeter meer naar Wassenaar. Over de tunnel is veel te doen geweest. Zoeterwoude kreeg er van de rijksoverheid tonnen subsidie voor, op voorwaarde dat de tunnel eind 2002 klaar was. Maar tegenslagen gooiden die planning in de war. Zo moest de tunnel een stukje opschuiven toen de gemeente verontreiniging op de beoogde plek aantrof. Daardoor kon de aanleg pas in mei vorig jaar be ginnen. Tot vreugde van de ge meente mocht Zoeterwoude de subsidie toch houden. In de voorste banken Bart Nederstigt (links) en Koos Vermeulen, achteraan Paul van der Zwet (links) en Sander Rietbroek. Foto: Mark Lamers een ingenieus mengpaneel en een op schaal nagebootste ra diografisch bestuurbare hover craft waren de ingrediënten. In de ruim half uur durende film, die geen moment verveelde, werd alles uitgelegd, berekend en zelf geconstrueerd. Met een snelheid van 16 kilometer over 31 meter zweefde de boot met propeller, motor en voldoende liftvermogen door de zaal. Of zoals Wijen toen meldde: „Hij ging als een speer, was wend baar en kon zelfs een steen trot seren." Datzelfde geintje heeft het vier tal uitgehaald bij de door de universiteiten ingestelde prijs vragen speciaal voor profiel werkstukken van vwo'ers. Paul van der Zwet: „We wisten abso luut niet waar we stonden en we hadden geen idee met wat voor een materiaal onze con currenten zouden aankomen. Op intuïtie hebben we nog meer diepgang in de presenta tie aangebracht, die op univer sitair niveau geen half uur maar slecht tien minuten mocht du ren. We zijn korter en techni scher geweest dan op school. De vragen van de vakjury's wa ren echter kritischer en moeilij ker dan we vooraf hadden kun nen bedenken. In Nijmegen, waaraan zo'n 150 mensen mee deden, moesten we zelfs alles in het Engels doen. Bart Nederstigt: „Nijmegen duurde een hele week. Naast presentaties hadden we ook al lerlei lezingen van professoren en interessante uitjes. De Oost- Europeanen waren hier goed vertegenwoordigd. Zij hadden veel natuurkundige en wiskun dige onderwerpen, terwijl wij meer in de ontwerphoek zaten. Ik denk dat we onze troef, mee denken over milieuvriendelijk materiaal, goed hebben uitge speeld." Sander Rietbroek: „In Twente ging het echt om een ontwerp wedstrijd. Dus hier hadden we een goede uitgangspositie. We zaten in een nieuwe, moderne collegezaal zonder airconditio ning. In ons snelle zwarte pak was het daar enorm heet. Toch hadden we een goede presenta tie. We mochten zelfs buiten op de vijver bewijzen dat onze ho vercraft niet zou zinken. Lever de een leuke foto op voor het universiteitsblad. Koos Termeulen: „In Gronin gen, waar veertig inzendingen waren, wonnen we naast de tweede prijs ook nog eens de publieksprijs. Dat had denk ik alles met onze presentatie te maken. Die was gewoon per fect. Het publiek heeft dat goed doorzien." De vier vrienden, die vorig jaar aan hun onderwerp kwamen door op de fiets van Leiden naar Oude Wetering veel met elkaar te kleppen, staan nu voor een andere uitdaging: het eind examen en studeren in Delft. Ze staan er alle vier goed voor en niemand is na de uitstapjes op andere universiteiten van stu dierichting veranderd. Riet broek: „Integendeel, we zijn al leen nog maar gesterkt in onze mening dat we daar het beste passen." Nederstigt: „Wel leuk is dat we alle vier in Delft een andere richting kiezen. We kun nen dus nog heel veel ervarin gen uitwisselen, want voorlopig blijven we thuis wonen." De studentikoze grappen heb ben ze inmiddels onder de knie. Gevieren verklaren ze plechtig: „We gaan het eindexa men echt halen, ondanks de 3000 kostbare uren die in ons profielwerkstuk is gaan zitten. Het Bonaventura hebben we goed op de onderwijskaart ge zet. Krijg je daar ook een prijs voor?" Meer informatie en foto's: www.dehovercraft.tk ïthouders willen pact met minister Veerman irwoude/rijnwoude - Om de boeren Groene Hart te behouden willen vier wethouders in dat gebied een zogehe- 'eenweidepact sluiten met minister lan van landbouw. In een brief aan ister stellen de wethouders - Ates oeterwoude, Uljee van Rijnwoude, ig van Zoetermeer en Gast van Moor- it - niet alleen voor om de boeren fi- ieel te ondersteunen, maar hen ook de ieid te géven dat ze mogen blijven. In lact moeten die twee garanties zwart- it komen te staan. lanciële steun is nodig omdat boeren mweidegebieden voor hogere kosten dan agrariërs elders. Planologische zekerheid is noodzakelijk met het oog op investeringen. „Er is in deze omgeving in het algemeen sprake van agrariërs met gezonde melkvee houderijen, die hun bedrijf graag willen voortzetten. Maar als je niet zeker weet of je mag blijven, ga je natuurlijk geen geld in je bedrijf stoppen", aldus wethouder Ates, van wie het idee voor een veenweidepact afkomstig is. Inmiddels hebben meer bestuurders in het westelijke deel van het Groene Hart zich achter het idee voor zo'n convenant ge schaard. Ze maken zich nu samen sterk voor behoud van het veenweidegebied, waarvan de boeren de 'dragers' zijn. Boe ren onderhouden het landschap en zorgen dat er koeien in de wei lopen. Dat moet volgens de bestuurders zo blijven. Een pact sluiten met de minister van landbouw is volgens hen een goede manier om dat te bewerkstelligen. Volgens de wethouders in het westelijk deel van het Groene Hart is het veenweidege bied een uniek gebied. Ates: „Ik heb te veel wereldsteden gezien waar je kilometers moet rijden om te kunnen genieten van rust en ruimte. Hier heb je het Groene Hart pal naast verstedelijkt gebied." De wethouders willen zo snel mogelijk met minister JVeerman praten over het sluiten van een veenweidepact. warmond - Een verbolgen in woonster van Warmond Liet gis teravond de gemeenteraad we ten zich 'in hoge mate beledigd' te voelen door uitspraken die vorige week in de extra ingelas te raadsbijeenkomst over de bestuurlijke toekomst van War mond zijn gedaan. Het ging de vrouw, Camée van Blommestein, met name om de conclusie die CDA en War mond Anders trokken uit de magere opkomst. Warmonders zouden volgens de fracties niet wakker liggen van de op han den zijnde herindeling. Van Blommestein: „Géén pu bliek is blijkbaar een teken van gebrekkige betrokkenheid. U ziet over het hoofd dat het toch ook niet interessant is om naar een voetbalwedstrijd te kijken waarvan de uitslag al bekend is. U onderschat ons intelligentie- vermogen. Ik had er in elk geval geen enkele behoefte aan te moeten toezien hoe de zelf standigheid van Warmond ten grave werd gedragen en over mijn betrokkenheid geschof feerd te worden." door Eric de Jager oegstgeest - De renovatie van de Bloemenbuurt in Oegst geest moet nog even wachten. De protesten van bewoners van de Rozenlaan en de Iris laan vonden gehoor bij de po litici, die gisteravond in meer derheid weigerden een besluit te nemen over de plannen voor de Gladiolenlaan en Narcissenlaan. Leefbaar Oegstgeest, CDA en WD willen dat wethouder Meester in overleg met de buurtbewoners en woning stichting Buitenlust gaat kij ken of de nieuwe flats niet wat verder van de huizen aan de Rozenlaan kunnen komen te staan. Het stak de raadsleden vooral dat er nauwelijks met de be woners van de Irislaan en de Rozenlaan was gesproken. Die werden daardoor laat ge confronteerd met twee nieu we flats aan de overkant van de straat. Een straat die daar voor ook versmald moet wor den. Verder zint het de Rozenlaan- bewoners niet dat de ingang van een op te knappen flat naar hun kant wordt ver plaatst. „Die mensen klagen terecht", zei CDA'er De Blaeij. „Misschien worden hun hui zen wel minder waard." In het plan is overigens al geld gereserveerd voor eventuele planschade bij omwonenden. Maar De Blaeij vond het een beter idee om de flats naar achteren te verplaatsen en zo claims van de omwonenden te voorkomen. LO'er Ouden dijk dacht dat de nieuwbouw misschien iets gedraaid kon worden. Inmiddels is wethouder Meester in gesprek met de Irislaan en de Rozenlaan, maar haar voorkeur gaat uit naar het oorspronkelijke plan, dat ook door Buitenlust en de meerderheid van de flatbewo ners wordt gedragen. Ook wethouder Eegdeman maakt zich hard voor het oor spronkelijke plan, omdat het verplaatsen vai^de flats ten koste zou gaan vfcn'speelvoor- zieningen voor de jeugd. „En het is echt niet zo dat daar al leen ouderen komen te wo nen na de renovatie. Er is ook plaats voor jonge gezinnen met kinderen." Desalniettemin verplichtten drie van de vier partijen wet houder Meester de komende maand nog eens te overleg gen met de omwonenden, Buitenlust en de architect. Al leen Progressief Oegstgeest wilde nu al instemmen met de renovatieplannen. De rest verwacht eind mei nog een aantal 'creatieve oplossingen' van Meester.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11