LEIDEN REGIO i Valkenburg reageei kalm op sluiting De schaduwzijde van van het bezoek Maud 'Alle subsidie gaat naar wijken en Grentpop in Noordwijk gaat door ondanks bezwaren omwonenden ADVERTENTIEPRIJSVRAA Speel elke dinsdag mee met de EURO 2004 Advertentieprijsvraa en maak kans op prachtige prijze a»" HOOFDPRIJS Einde van marinevliegkamp 'een puur slecht beslu Lenferink onthult gevelsteen Volksgebouw aan Herengracï HOC972 vrijdag 30 april 2oo4 door Gerard Baas valkenburg - Dat de aangekon digde sluiting van het plaatselij ke marinevliegkamp als een bom is ingeslagen in Valkenburg, is te veel gezegd. Op straat is niets te merken, op het gemeentehuis zijn geen massa's steunbetuigin gen binnengekomen en op het Castellumplein gaat een groepje mannen gewoon verder met de voorbereidingen op Koninginne- dagfeest. Alles lijkt rustig, maar schijn bedriegt een beetje. Zoveel blijkt als de Valkenburgers wordt gevraagd naar hun reac tie op de sluiting. „Dit is puur slecht", zegt de 70-jarige G. van der Meij, die ruim vijftig jaar geleden als zandwagenchauf- feur meewerkte aan de opbouw van het vliegveld. „Ik heb het van niets iets zien worden. Nu wordt het weer niets." Van der Meij is het faliekant on eens met minister Kamp. „Er verdwijnt heöl veel natuur, Ne derland kan niet meer voldoen aan zijn NAVO-verplichtingen, het Koninklijk Huis is zijn vlieg veld kwijt en die besparing kan de minister ook wel vergeten. Een puur slecht besluit." Op de vraag of de sluiting zijn dorp gaat veranderen, haalt hij moedeloos zijn schouders op. „Natuurlijk wordt het anders. Maar laten ze dan maar bou wen voor Valkenburgers, Was- senaarders en Katwijkers. Ze moeten tegenhouden dat de grond voor Leiden wordt. Dat lijkt me duidelijk." O. Hoekstra, ook een geboren Valkenburger, is deze morgen 'heel vervelend wakker gewor den'. „De kogel is door de kerk. En dat allemaal door één man: minister Kamp. Er waren ge noeg mogelijkheden om het vliegveld open te houden, maar hij lag dwars. En nu krijgt hij zijn zin." Hoekstra betwijfelt of de regio wel 5000 nieuwe huizen aan kan. „De infrastructuur van we EK arrangement naar Nederland-Tsjechië in Portugal! noordwijk - Grentpop in Noordwijk gaat vandaag door. Rechter C. de Rijke-Maas heeft alle verzoeken van bezwaarma kers om het evenement af te ge lasten van de hand gewezen. Volgens haar zijn door de ge meente en de organisator, Stichting Grentpop, voldoende maatregelen genomen om overschrijding van de maximaal toegestane geluidsgrens van 85 decibel te voorkomen. J. Opdam, voorzitter van de stichting en eigenaar van bar- dancing The Grand, reageerde 'uiterst opgelucht en heel blij' op de uitspraak: „Je denkt alles goed te hebben geregeld, maar toen ik voor de rechter stond, kwamen toch de twijfel en spanning naar boven." Als Grentpop niet was doorgegaan, dan had dat de vijftien onder nemers op De Grent een scha de opgeleverd van ongeveer 25.000 euro. Dat geld is uitgege ven aan de groepen die op Ko ninginnedag van één uur 's middags tot 's avonds tien uur optreden. Daaronder bevinden zich de Deurzakkers, de Haven zangers en Van Dik Hout. De bezwaren werden ingediend door Résidence Le Mistral BV, de eigenaar van twintig appar tementen op het Palaceplein, op de hoek De Grent/Parallel boulevard. De woningen boven Intertoys en een pizzeria staan pal tegenover het podium. Vo rig jaar werd de gemeente als vergunningverlener na een be zwaar van Le Mistral eveneens gedagvaard. Toen wees de rechter daags vóór Grentpop ook alle eisen af. De volgende dag, toen 7500 jongeren naar het uitgaansgebied kwamen, werden de geluidsnormen tij dens het optreden van de band Di-rect echter overschreden. Advocaat D. Lasschuit van Le Mistral wees daar op en zei vooral bij het optreden van Van Dik Hout bang te zijn voor een herhaling. Vorig jaar zijn twee families voortijdig uit Le Mistral vertrokken, omdat ze niet tegen de herrie konden. Samen met andere kosten die'zijn gemaakt, leverde dat Le Mistral een scha de op van zesduizend euro. Omdat de gemeente dat bedrag weigert te betalen, loopt er nog altijd een procedure. Noordwijk heeft overigens wel de proces kosten, zeshonderd euro, ver goed. Rechter De Rijke verbaasde zich over de benadering van Las schuit: „Als het verzoek zich al leen maar vertaalt in financiële schade vraag ik me af wat het spoedeisende karakter van deze zaak is." Bovendien vroeg de rechter zich af waarom de be woners geen bezwaren hadden ingediend. Nu was alleen een kort geding aangespannen door Vonk Vastgoed, dat de aandelen van Le Mistral heeft overgeno men van de familie Hoom. Om dat de advocaat later op de dag alsnog met zes bezwaren van bewoners kwam, schortte de rechter haar uitspraak enkele uren op. Uiteindelijk bleek dat niets uit te maken. De Rijke stelde ge meente en organisator in alle opzichten in het gelijk, omdat Grentpop in tegenstelling tot vorig jaar veel beter is voorbe reid. Toen hadden de bands de regie in handen. Nu gebruiken ze apparatuur van de stichting en is gezorgd voor geluidsbe grenzers. Als de grens van 85 decibel wordt overschreden, wordt de volumeknop automa tisch teruggedraaid. Bovendien legt de gemeente de organisatie een dwangsom op van twintig duizend euro als er toch te veel herrie is. De stichting plaatst daarom een tweede begrenzer, mocht de eerste uitvallen. gen is er niet op berekend. De N206 is nu al te klein. Verder mag u van mij weten dat ik vrees dat in 80 procent van de nieuwe woningen Leidenaars komen te wonen. Maar volgens mij was die zaak al beklonken." „Wat is beklonken?", vraagt J. Kingmans die net aan komt lo pen. „Wat? Het vliegkamp dicht. Tjonge. Dat is slecht nieuws, dieptreurig is het. 750 gezinnen, gewoon op straat. Ja, en nu staat Leiden te dringen hè? Die lopen nu al te meten waar de huizen moeten komen. Of eigenlijk, dat hebben ze al lang gedaan." Tot het laatst had Kingmans hoop dat het vliegkamp open zou blijven. „Maar niet meer dan hoop, hoor. Ik rekende ner gens meer op, ook al hadden de voorstanders voor open hou den goede argumenten. Hopen tegen beter weten in, dat was het." Bij de keurslager op de hoek is ook niets te bespeuren van op winding over het Tweede Ka- merbesluit. Lang duurt die rela tieve rust niet, want zodra de klanten wordt gevraagd naar een reactie, zijn de meningen onder het personeel en de klan ten niet van de lucht. „Dat heeft die Kamp in zijn voor elkaar gekregen. Di( heeft blijkbaar veel dingskracht", zegt een „Maar dat zou ik in zijn ook doen, je moet dan n je standpunt terugkome minister was zo overtuig zijn gelijk en nu heeft hij h kregen." De kans dat het kleine V; burg zijn identiteit kan b den, is volgens de sl klein. „We hebben nu ong 1200 woningen. In de pli staat dat er 10.000 bij ra komen. Die verhoudingen pen niet. We liggen dicht de duinen aan en dat heel wat bijzondere natu vogels en planten en derg Dat komt nu in gevaar, zc het de burgemeester lui minder huizen te laten bc dan die 10.000." Aan burgemeester Van de den ligt het overigens „Nee, die man heeft ziji gedaan. Hij heeft goed g gemaakt van zijn contacti hij in het verleden in Den heeft opgedaan. Maar moest nu eenmaal gesi worden in de begroting va fensie. Jammer dat Valke de dupe is geworden." leiden - Burgemeester Lenfe rink onthult morgen om 14.00 uur een gevelsteen bij het voor malige Volksgebouw aan de Herengracht 32-34. De gevel steen is een initiatief van de Dirk van Eck-Stichting en het Humanistisch Verbond Leiden. Aansluitend presenteert de Dirk van Eck-Stichting om 15.00 uur haar nieuwe jaarboek in de Tuinzaal van café-sociëteit De Burcht. Het voormalige Volksgebouw aan de Herengracht bood van 1919 tot 1940 onderdak aan alle sociaal-democratische vereni gingen in Leiden. De SDAP-voorman Dirk va was medeoprichter vai Volksgebouw. Het is een F gekoesterde wens van deP van Eck-Stichting om naamgever te eren met eer velsteen op een pasf plaats. In 1987 werd de stichting j| richt. De stichting stelt zier doel om de sociaal-ecof sche geschiedenis van en omstreken te bestuderf om de resultaten daa boek, beeld en geluid te d ceren. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.I uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc.r Bij turnvereniging Ons Buiten is zaterdag de maandelijkse plantenruilbeurs. De beurs is van 11.00 tot 13.00 tegenover het verenigingsgebouw aan het Joop Vervoompad achter het Noorderpark Voor 50-plussers is er maan dag een bingo in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 5. Aanvang 14.00 uur. Maandag organiseert de oecu menische geloofsgemeenschap De Regenboog een informatie avond voor nieuwe bewoners van de Merenwijk. De bijeen komst begint om 20.00 uur aan de Watermolen 1. Verzamelaars van postzegels, markclips, telefoonkaarten, si- garenbanden en ander materi aal kunnen vrijdag 7 mei te recht op de ruilavond van de Leidse Ruilvereniging Konings- kerk. Die is in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. De entree is voor niet-leden 75 cent, en 50 cent voor jongeren tot en met 15 jaar. Oud papier, metaal en kleding kunnen donderdag 6 mei 9.00 uur tot 21.00 uur inge verd worden bij kerkelijk trum De Regenboog, Wat( len 1. De opbrengst gaat goede doelen. Kinderen van 10 tot en jaar die plezier hebben in neel en theater kunnen zit geven voor een Kinder Dn workshop in buurthuis Ma Zaanstraat 126. De works! duurt van 14.00 tot 17.00 deelname kost 1 euro Vrijdagavond 7 mei org. seert wijkvereniging Aktiefl een kaart- en sjoelavond haar clubgebouw aan de gestraat 2. De zaal is vanaf j 19.30 uur open. In buurthuis Matilo aan Zaanstraat 126 is vrijdag 7 mei van 12.00 tot 14.15 een knutselmiddag voor ren van 6 tot en met 12 ja< Eerst wordt de werkplaats dr. Govenstein in elkaar g daarna diens monsterlijke pen. Tot slot wordt er een penfilm op video opgeno Deelname kost 1 euro. Voorzitter Van der Velden van de Vereniging Koninginnedag Leiden wil snel meer geld leiden - Sinds het onbetwiste hoogtepunt vier jaar geleden, toen koningin Beatrix de stad bezocht, lijkt de viering van Ko ninginnedag in Leiden een beet je in het slop geraakt. Natuurlijk is er de antiekmarkt op de Bree- straat, een muziektent op het Stadhuisplein, een kermis en rommelmarkt voor kinderen en allerlei andere activiteiten. Maar vergeleken met omringende - kleinere - gemeenten is de Leidse Koninginnedag op z'n zachtst gezegd sober te noemen. Toch heeft de feestdag ook in Leiden fervente voorstanders. Bert van der Velden is voorzitter van de Vereniging Koninginnedag Lei den en vecht al jarenlang om ie dere gemeentelijke euro voor de viering van 'zijn' Koninginnedag. Maar niet lang meer, als het aan Van der Velden ligt. Wat is er mis met het Leidse Oranjegevoel? „Misschien is Leiden in z'n ge heel een beetje minder ko ningsgezind dan bijvoorbeeld Katwijk Daar doe je niets aan. Dat heeft ook te maken met de samenstelling van de bevolking, politieke kleur, de hoeveelheid allochtonen enzovoorts. Zelf ben ik wel trots op het feit dat we in een monarchie leven. En ik denk toch dat het oranjege voel hier heus wel leeft. Bij An nie's Verjaardag doen ze hun best om er een leuke dag van te maken, de studentenverenigin gen organiseren altijd van alles en er zijn genoeg vrijwilligers te vinden." Waarom blijft de Leidse Konin ginnedagviering dan achter bij andere gemeenten? „Dat heeft alles te maken met financiële middelen die de overheid ter beschikking stelt. Die zijn namelijk bedroevend laag. Ik probeer al jaren bij de pofitiek duidelijk te maken dat Koninginnedag belangrijk is, maar het komt niet door. Alle subsidie voor 30 april gaat naar de wijken en buurten, voor het centrum zijn we aangewezen op onze eigen middelen." Hoe denkt de Vereniging in de toekomst aan voldoende geld te komen? „Ik weet het echt niet. Het be drag dat we nu krijgen is een fooi, echt waar. We hebben wel onze eigen sponsors, maar die kunnen niet het hele evene ment blijven dragen. Ik denk dat als er geen geld komt, wij als vereniging een zachte dood zullen sterven. Nu werken we nog heel hard met een klein groepje vrijwilligers. We heb ben nog een budget beschik baar, dat maken we op, daarna worden we een slapende ver eniging." Vanwaar die geringe belangstel ling? „Waar het gaat om de gemeen te vind ik wel dat hier in Leiden 3 oktober bovenmatig bevoor deeld wordt boven Koninginne dag. Terwijl dat toch een lande lijke feestdag is! Met een tiende van het budget van 3 oktober kan ik ook een geweldige Ko ninginnedag neerzetten. Na tuurlijk is 3 oktober fantastisch, maar het gaat nu volkomen ten koste van 30 april. Daar komt bij dat we het de afgelopen ja ren extra moeilijk hebben ge had. De koningin is geweest, die komt voorlopig niet meer. Probeer dan nog maar eens sponsors te vinden. Als er niet snel geld in het laatje komt, houden we ermee op." Is het onder deze omstandighe den nog leuk om voorzitter te zijn? „fic doe het met veel plezier hoor. Maar ik kan niet alleen maar achter geld aanzitten om een nationale feestdag te kun nen vieren En ik heb geen am bitie om sponsorwerver voor de gemeente te worden. Wat be treft het feest van vandaag ben ik natuurlijk optimistisch. Ik denk dat we met beperkte mid delen toch een hele leuke Ko ninginnedag kunnen neerzet ten. Want 30 april is niet alleen de verjaardag van het konings huis, maar ook gewoon een groot feest." Bas Benneker (advertentie) Bert van der Velden vecht al jarenlang om iedere gemeentelijke euro voor de viering van 'zijn' Koningin nedag. Foto: Henk Bouwman niks. Ik kwam eergisteren naar de Garenmarkt om mijn auto op te halen en die bleek weg. Dat is al eens eerder gebeurd toen daar werkzaamheden wa ren, dus ik dacht niet meteen aan diefstal. Ik dacht: dat heeft de gemeente gedaan. Na een korte zoektocht vond ik mijn wagen op het Steenschuur met parkeerbon en lekke band. De bon zat er op omdat het een plek met een parkeermeter be trof. Hoe de lekke band is ge komen, weet ik niet." Vervolgens trok Vullings bij di verse instanties aan de bel en werd van het kastje naar de muur gestuurd. „Inmiddels weet ik dat de gemeente al vrij dag op de hoogte was dat Maud zou komen. Maar ik heb geen borden van niet parkeren gezien. Waarschijnlijk heeft Leiden te laat op de situatie met de stoffenmarkt inge speeld en is gaan panikeren. Mijn auto schijnt zondagoch tend om half zes te zijn wegge sleept. Geen briefje, geen tele foontje, niks. En geloof me, ik hoor de deurbel 's nachts echt weL" Vullings is nu wel zover dat de parkeerbon is vernietigd. „Maar van die lekke band weet niemand iets af. Ja, noem het maar klein menselijk leed. Ik ben woensdag gewoon naar mijn werk gegaan, maar zon der auto die ik daar heb laten staan. De band wordt wel gere pareerd, maar de gemeente probeert er wel heel makkelijk Wie zondag zijn auto onder de bomen op de Garenmarkt had geparkeerd en niet telefonisch bereikbaar was, kon naar zijn auto op zoek. Foto: Hielco Kuipers van af te komen." „We hebben heel veel moeite gedaan om de eigenaars op tijd op de hoogte te brengen", zo reageert een woordvoerder van de gemeente. „Het bezoek van Maud was pas zeer laat be kend. In eerste instantie wilden we de stoffenmarkt naar het Steenschuur verplaatsen, maar dat bleek vrijdagavond niet mogelijk Op zaterdag bleek dat we ook de parkeerstrook tus sen de bomen op de Garen markt nodig hadden. We heb ben toen iedereen gebeld en waar nodig voicemails inge sproken. Alleen bij meneer Vullings is dat niet gelukt om dat het nummer dat bij ons be kend was, niet meer door hem werd gebruikt. Op het Steen schuur is die maandag na het bezoek van Maud bewust niet gecontroleerd. Alleen heeft me neer Vullings pas zijn auto op woensdag weggehaald. Maar die bon hoeft hij niet te betalen en over de lekke band doen wij ook niet moeilijk. De reparatie kosten wórden door de ge meente vergoed." Eric-Jan Berendsen Het zal je maar gebeuren. Je parkeert je auto met parkeer- vergunning op de Garenmarkt onder de bomen voor apparte mentengebouw 't Kruytschip en een paar dagen later blijkt je karretje op het Steenschuur te staan, met een parkeerbon en een lekke band. Het overkwam Joost Vullings, bewoner van de Ketelboeter- steeg, deze week „Normaal parkeer ik mijn auto met ver gunning in de buurt van het Kamerfingh Onnes Laboratori um. Maar daar is het veel te druk en door de werkzaamhe den zit de wagen constant on der het stof of onder het bouw- zand, dus zocht ik naar een an der plekje: de Garenmarkt. Daar zette ik hem afgelopen weekeinde neer." Toen bleek echter dat Idols- deelnemer Maud naar het Stadhuisplein kwam op zon dagmiddag en moest de stof fenmarkt die daar zou zijn, worden verplaatst. Uitgerekend naar de Garenmarkt, waar het vol staat met geparkeerde au to's, die dus moesten worden weggesleept. Zo ook de wagen van Vullings. „Maar ik wist van Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar fn de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10