'Het Groene Hart is geen stoel die je kunt vervangen' Correctie van grenzen niet op agenda REGIO R3 Pupillen Alpheuse Boys schitteren in film gunning :scht geweigerd itjesmarkt eiderdorp 'rtief wandelen astma nister cht af bij cantiepark jde Aa Verbazing over besluit provincie Luchtbrug PrO wil ook in de clinch met Casema iaag/oegstgeest - De ge- ite Oegstgeest heeft vorig erecht geen vuurwerkver- ing verleend aan De Tom- lys for Boys and Men aan iKempenaerstraat. Dat de Raad van State be- Door het ontbreken van rgunning mocht De Tom- de aanloop naar de laatste ti isseling niet meer dan nd kilo op voorraad heb- j )e indertijd geweigerde ïvergunning stond begin maand opnieuw ter dis- jbij de Raad van State, rjoogste rechtsorgaan liet d doorschemeren dat de nningsaanvraag indertijd ed als zeker terecht is af- f jen. Eigenaar De Tombe is f r al weer druk bezig met i ieuwe vergunningsaan- i Hij gaat ervan uit dat hij lor de jaarwisseling in huis Lukt dat niet, dan is hij imende jaarwisseling op- i gedwongen om met een ikte voorraad te werken. dorp - Oratoriumvereni- ixcelsior houdt op zater- mei een plantjesmarkt in rdorp. Op de Oranjegalerij Santhorst verkoopt het ite koor van Leiderdorp 9.00 uur perkplanten terras en balkon. dorp - Het Nederlands t fonds houdt op 12 mei oefles 'sportief wandelen' ïensen met astma of 1Een speciale begeleider t de lopers tijdens een e door park De Hout- in Leiderdorp. Sportief I ilen verbetert de fitheid, i natie en lenigheid. De I ilaars vertrekken om iur vanuit de fysiothera- I van Verpleeghuis Ley- ide aan de Hoogmadese- i in Leiderdorp. Deelne- unnen zich opgeven bij Vytske Timmerman, tel. uud Sep arendsveen - Minister r van Vrom neemt voor den standpunt in als het m sloop of legalisering 74 illegale vakantiewo- i aan de Wijde Aa. In haar 3rd op schriftelijke vra- n Tweede-Kamerlid Duy- c (Groenlinks) sluit de er aan bij de procedure or de gemeente Alkema- igezet. meente werkt op dit mo- aan legalisering van het üepark. In die procedure Vrom een eventuele le- iing op een gegeven mo- toetst aan 'het dan vige- rijksbeleid op het gebied e ruimtelijke ordening', le minister. ijn schriftelijke vragen |irde Duyvendak de mi le uitspraak te ontlokken it vakantiepark in een ;vol gebied staat en dat om die reden onvermij- is. Daarnaast stelt de inkser verontwaardigd it de gemeente Alkemade overwegingen mee te aan legalisering, mee regen dat afbraak voor 1 ontwikkelaar Jan van n enorme schadepost op Veren. Verder wil hij van lister weten waarom zij 'eptember vorig jaar op is geweest bij Van Rijn. lister houdt zich in haar op de vlakte. Zij it de gemeente verplicht 5 bij bouwwerken die in met het bestem- Jilan altijd eerst te onder- Jt of legalisering tot de behoort. Bij nderzoek moeten alle be- I worden afgewogen, dus :}t belang van de project- jkelaar. Haar bezoek aan n verklaart de minister feit dat zij zich zo goed |k heeft willen informe- hdak neemt voorlopig fen genoegen met de ant- ?n van Dekker. Met aan- vragen die afgelopen !ag zijn ingediend pro lij de zaak opnieuw op 1 te zetten. Het Tweede- lid wil nu weten of de va- Voningen in strijd zijn ^t huidige rijksbeleid op bied van de ruimtelijke bg en met het beleid zo- is uitgestippeld in de gis- gepresenteerde Nota lip nesa gf donderdag 29 april 2004 door Marijn Roos zoeterwoude-rijndijk - De lokale af deling van het CDA in Zoeterwoude hield gisteravond een forumavond over de nieuwe Nota Ruimte. Een pa nel met onder anderen de professo ren Arnold Heertje en Hugo Priemus discussieerde met elkaar en het pu bliek over het beleidsstuk. De witte glimlach van CDA-lijsttrek- ker in Europa Camiel Eurlings blinkt van een poster af de zaal in als de vijf panelleden aanschuiven om hun visie op de Nota Ruimte toe te lich ten. Wethouder Mirjam Ates van Zoeterwoude voelt zich een 'geluk kig mens' nu de nota definitief is. „Het kabinet kiest voor decentrali satie. Zoeterwoude mag zelf over de ruimte beslissen. We kunnen nu bouwen voor onze eigen bevol king." Hoogleraar volkshuisvesting Hugo Priemus ziet ook veel pluspunten in het dinsdag gepresenteerde stuk. „De stad en het platteland worden in elkaar verweven. Al die strenge contouren vallen weg. Ik denk dat het papieren beleid nu eindelijk ook eens uitgevoerd gaat worden." Prie mus mist wel de financiële onder bouwing in de nota en hij vraagt zich af waarom er niets over de ICT- sector te lezen valt. „Onvergeeflijk." Voor het Groene Hart is hij niet bang. „De plassen en de veenweide- gebieden blijven onaangetast." Ook CDA-kamerlid Liesbeth Spies en kandidaat voor het Europese ver kiezingen Comelis Visser zijn te spreken over de kabinetsplannen. De enige dissident is Arnold Heertje. Als voormalig hoogleraar economie is hij zeer geschrokken van de voor nemens van minister Dekker. „In de economie gaat het niet alleen om fi nanciële transacties en om concur rentieslag. Juist unieke goederen als natuurgebieden zijn zeer belangrijk. Die zijn niet reproduceerbaar. Het Groene Hart is geen stoel die je kunt vervangen." In tegenstelling tot zijn medepanel leden wil Heertje niets weten van decentralisatie. „Om natuurgebie den te behouden, moet de overheid op rijksniveau beslissen. Gemeenten kunnen niet samenwerken omdat ze allemaal hun eigen belang hebben. Uiteindelijk offeren ze alle natuur op, terwijl ze dat helemaal niet wil len." Ates wijst Heertje erop dat haar ge meente wel samenwerkt in een 're gionaal overlegorgaan van zestien gemeenten'. „Wij streven naar een gezamenlijk woonruimteverdeelsys- teem. Ook denken wij na over de vestiging van bijvoorbeeld nieuwe woningen en bedrijven. Niet elke gemeente wil hetzelfde industrieter rein." Heertje denkt dat zo'n over legorgaan niet transparant is. „Nie mand weet straks meer van elkaar wat hij doet." Een vraagsteller maakt zich zorgen over de overvloed aan regels waar-: aan zijn boerenbedrijf moet vol doen. De panelleden vinden alle- maal dat de bureaucratie moet ver minderen. Alleen bij Heertje roept dat vragen op.Als er minder regels- zijn, willen mensen meer coördina tie en uiteindelijk regels voor de co ordinators Aan regels is nu eenmaal behoefte." vervolg van voorpagina regio - Een fusie met Voorhout en Sassenheim, per 1 januari 2006, is volgens de provincie de beste oplossing voor de bestuur lijke problemen van Warmond. Zeker nu pogingen van de drie gemeenten om tot een intensie ve samenwerking te komen, zijn mislukt. Nog voor de zomer moeten provinciale staten de knoop doorhakken over de fusie. Een besluit over door een aantal partijen gewenste grenscorrec ties staat echter niet op de agen da. Burgemeester Waal van Sassen heim is niet verrast over het be sluit van GS en benadrukt dat de gemeenteraad vorige week een fusie als tweede voorkeur heeft opgegeven. Hij verwacht dat de raad 'full swing' zal gaan werken aan een fusie als Pro vinciale Staten volgende maand eveneens besluiten tot een her indeling. Waal zegt het wel te betreuren dat de provincie niet wil sleute len aan de grenzen met Lisse en Alkemade. Hij vindt het 'niet te verkopen' dat de Derde Poel laan - die in feite binnen de be bouwde kom van Sassenheim ligt - gewoon bij Lisse blijft ho ren. Ook vindt hij het jammer dat de Kagerplassen nu toch voor een deel bij Alkemade blijft, waar door ook de fusiegemeente Teylingen niet het volledige be heer over het water krijgt. De nieuwe gemeente Teylingén zou zich juist als recreatie- en watersportgemeente willen en kunnen profileren. Sassenheim onderzoekt de mogelijkheden om de Oosthaven en het omlig gende gebied richting de Kager plassen te ontwikkelen voor de waterrecreatie. Ook burgemeester Vosjan van Warmond vindt het uitblijven van een grenscorrectie 'een ge miste kans'. „We liggen aan de Kagerplas en we moeten ons volgens het rapport toeleggen op zorg en recreatie. Dan moe ten we ook al het water in be heer krijgen en goede afspraken maken met Leiden, Leiderdorp en Alkemade." Maar verder is Vosjan 'content' met de uit spraak van GS. „Op de lange duur houden wij het niet alleen vol en na lange tijd van onze kerheid is er nu een duidelijk toekomstperspectief. Eén waar de Warmondse gemeenteraad in meerderheid voor heeft, ge kozen." Burgemeester De Ronde van Voorhout is 'buitengewoon te leurgesteld' in de provincie. „Wij vinden dit niet nodig, wij zijn sterk genoeg. We hopen dat de Tweede Kamer straks eén andere beslissing neemt, net zoals met de Hoekse Waard.is gebeurd. Wij willen onze ener gie steken in Voorhout - we moeten nog tweeduizend wo ningen bouwen - niet in dure fusieprocessen." oegstgeest - De bouwbrug die de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Poelgeest met de Oegstgeesterweg in Leiden verbindt, is niet meer. Twee grote kranen ontmantelden het bouwwerk gisteren stukje bij beetje. De brug ver dwijnt, omdat aan de andere zijde van de wijk de nieu we Hendrik Heukelsbrug naar de Lange Voort klaar is. Terwijl de werklui in alle vroegte voorbereidingen trof fen voor hun sloopwerkzaamheden, protesteerde een groepje buurtbewoners tegen het verdwijnen van de snelle verbinding met Leiden. Zij eisten een fietsbrug op de plaats van de bouwbrug. „Omdat de brug nu precies goed ligt voor fietsers die naar de Leidse Hout, het sta tion, de ziekenhuizen, of het dorp moeten. De andere routes, via de Heukelsbrug, de Kwaakbrug of de Haar lemmertrekvaart, zijn ver om, of onveilig." Het vroege protest verwaterde een beetje door het noodweer, dat uiteindelijk nog door 15 tot 20 buurtbewoners werd ge trotseerd. Wat ook niet meehielp, was dat de veerpont, die moest laten zien hoe geliefd de oeververbinding op die plek is, niet in actie kwam. Het pontje was 15 centi meter te hoog voor de Kwaakbrug en kon de bouwbrug dus niet bereiken. Wethouder De Ruijter reageerde kort en duidelijk op het verzoek van de buurtbewoners. Er komt geen nieuwe brug. „Ik vind het jammer dat die mensen boos zijn, maar we hebben altijd gezegd dat een fietsbrug niet aan de orde was. We zijn altijd duidelijk geweest; de bewoners wisten dat er geen brug kwam, toen ze hun huizen kochten." In het budget van de wijk is na de miljoenenverliezen ook geen geld meer voor ex tra's. Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - Progressief Oegstgeest wil dat Oegstr geest zich aansluit bij de strijd tegen de tarieven- verhoging van kabelex ploitant Casema. Twee weken geleden oordeelde de rechter in een door de gemeente Alphen aan den Rijn aangespannen zaak, dat Casema de kabeltarie ven daar niet mag verho gen. Ook Leiden steggelt nog met de exploitant. Casema stelde in novem ber 2003 voor het tarief in Oegstgeest met 54 procent te verhogen. Burgemees ter en wethouders protes teerden daar wel tegen, maar wilden niet naar de rechter stappen. „Een beetje sputteren van B en W bracht de verhoging te rug naar 34 procent. De overeenkomst met de ge meente Oegstgeest uit 2002 zegde Casema een zijdig op. De PrO-fractie heeft vragen gesteld aan burgemeester Timmers. Naast het aanvechten van het verbreken van de overeenkomst <|por Case ma zou Oegstgeest zich ook moeten aansluiten bij het initiatief van de ge meente Alphen aan den Rijn. Een gemeente moet de burgers beschermen tegen dit soort overval len.", schrijft oud-be stuurslid Van der Post op de website van PrO. De kabelexploitant zegt dat de oude tarieven de kosten voor het netwerk bij lange na niet dekken en dat de prijsstijging no dig is voor een gedegen te levisieaanbod. Bovendien wil Casema in alle regio's hetzelfde tarief gaan han teren. door Fred van Rooij alphen aan den run - Applaus dendert door het trappenhuis van de Eurocine ma in Alphen als de Di spelers van Al- phense Boys op weg gaan naar de film zaal. Vanavond zijn zij de sterren van hün première van de nieuwe Neder landse speelfilm In Oranje. Naast ac teurs als Wendy van Dijk en Thomas Ac- da schitteren de voetballers van de Boys in de vele voetbalscènes. Vooraf aan de voorstelling stellen de spelers zich officieel aan de genodig den voor. Niet aan hoogwaardigheids bekleders, maar aan trotse vaders, moeders, opa's, oma's en nog veel meer aanhang. Ze zeggen hun naam, leeftijd en rugnummer. Niet hun eigen naam vanavond, maar de naam van het karakter dat ze spelen in de film. Geïntroduceerd door de leider van het team Peter van de Berg, komen de spelers één voor één op. Als eerste Da niël de keeper nummer 1, de rest volgt. Applaus golft door de zaal. Als volleerde sterren poseren de glun derende voetballers voor de camera. Alsof ze het dagelijks doen. Dan is het grote moment daar. De lichten doven en de eerste klanken van de begintune klinken door de zaal. De spanning is voelbaar. Het publiek valt stil en de film begint. Maar lang blijft het niet stil. Al bij het allereerste voetbalmo ment klinken de kreten van herken ning in de zaal. Spelers herkennen zichzelf en barsten in gejoel uit. Maar niet alleen de spelers zien zich terug. Ook ouders, die figureerden langs de lijn, schieten in de lach. „Normaal kijk je vrolijker Rita", roept iemand door de zaal. Gelach is haar deel. De echte première bijwonen zou na tuurlijk nog mooier zijn maar dit is een fantastische avond voor de jonge spe lers van twaalf of dertien jaar. Samen met Alphense Boys organiseerde Euro cinema deze avond voor de spelers en hun aanhang. De bioscoop was net te laat met het idee. „De voorzitter van de voetbalvereniging belde ons op met dit verzoek", vertelt Alice van Veen, Di van Alphense Boys nog eenmaal in blauwwit tenue. Foto: Henk Bouwman bedrijfsleider van de cinema. "Hij was ons voor." Maar de handen werden ineen geslagen om dit voor de spelers te organiseren. Het resultaat is een bij na volle zaal met opvallend veel in oranje geklede mensen. De spelers zijn er vanavond in het blauwwitte tenue dat ze ook tijdens de opname droegen. Het viel nog niet mee om er voor te zorgen dat de spelers de kleding mochten houden. „Na lang zeuren en bellen is het toch gelukt", zegt Van de Berg trots. Vorig jaar werd de Alphense club sa men met een aantal andere verenigin gen benaderd om mee te spelen in de ze film. Binnen het uur reageerden de Boys op het verzoek met uiteindelijk, na selectie, een positief resultaat. In december volgden twee opnamedagen en in maart nog één. Het draaiboek gaf enkele specifieke acties aan die de spe lers op het veld moesten uitvoeren voor de film. „Die oefenden we op de training", zegt Van de Berg. De spelers vinden het geweldig om zich terug te zien op het witte doek. Maar echt leuk waren de opnames soms niet, roepen ze door elkaar. „Lang wachten en veel overdoen." Gaaf vonden ze het wel allemaal. Maar als ze moeten kiezen tussen het blauwwitte tenue van de film of het roodwit van Alphense Boys weten ze het wel. „Roodwit natuurlijk."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3