BINNENLAND 2 CBS: Diefstal en agressie nemen wat af Bewoners zorghuizen hebben te weinig inspraak Voormalig hoofdkwartier van Klaas Bruinsma kraakpand Kamer wil toch compensatie kinderopvang Uitzonderingswet laat stellen inkomenseis toe -vaker NS mag bon uitdelen' slo tegen st militairen :ie Groningen tt 't verderop enonderzoek huis Nomads *d gedood jfsluitdijk 1 jaar cel ,i i doodsteken koop nieuw ihoestvaccin ;idstichter r kliniek rme lichtshow ïveningen 1 opruiing fbaar' Geweldsmisdrijven stabiel Inval in woonwagenkamp Den Haag Leerplicht Rotterdam langer CZ: Vrouwen hamsterden massaal pil n 0r - Bewakers die langs or vandalisme proberen c tomen, moeten crimine- kunnen bekeuren. r eheerder ProRail heeft een verzoek ingediend ninisterie van justitie, reillanten mogen vanda- alleen nog maar aan- op hun gedrag. - De komst van extra en naar de Generaal 1 azerne in Ermelo is geen aak voor het Veluwse )e heide zal worden aan- ;n de woningnood ver- )efensie brengt een infanteriebataljon, af- uit het Duitse Seedorf, n Ermelo. gen - De politie in Gro- wil sporenmateriaal van Q i misdaden in het bui- QI laten analyseren. Zij "at analyse door het Ne- bls Forensisch Instituut Rijswijk te lang duurt, f is van het NFI laten tot irt jaar op zich wachten, lor het onderzoek ge- - >rd wordt. k - Rechercheurs van de de recherche zijn giste- ïieuw een onderzoek be- in het clubhuis van de -ngelsclub de Nomads in :k. Drie leden van die ;rden in februari dood- |ten gevonden in de Ge- Kk in Echt. Het onder- loet klaarheid brengen in Ivoudige moord. NDDiJK - De politie heeft Jgavond een ontsnapte juoodgeschoten op de Af- |c. De reu Toby was van ^jarige man uit Gronin- Ind kwart over vijf ont- jhet dier bij een benzine- 4 Agenten probeerden te- p het schichtige beest brst en koek te lokken. Jee hondenbegeleiders ^politie kregen de bange .net te pakken. Uiteinde- loten de politiemensen Bd dood te schieten. Lijs - De rechtbank in Arn- egeft een 18-jarige man tot g(r gevangenisstraf en tbs pleging opgelegd, om- op 23 oktober vorig jaar debewoner van de fo- h-psychiatrische kliniek ÏBatelaar in Lunteren (oodgestoken met een _egen de man was zes jaar f en tbs geëist. ag - Minister Hooger- 'olksgezondheid) gaat v een nieuw kinkhoestvac- ïet buitenland kopen. ;e volgt Hoogervorst het van de Gezondheidsraad stelde dat het huidige onvoldoende werkt en lijwerkingen heeft. Het vaccin is naar verwach- naf 2005 beschikbaar. ag - De 16-jarige jongen 4 november de wachtka- n de Turkse ambassade Haag in brand stak, is n door de kinderrechter deeld tot plaatsing in een irichting. Hij was tijdens j slag enigszins vermin- lerekeningsvatbaar. Om- I'verdachte minderjarig is, n e zitting achter gesloten i plaats. i ag - Scheveningen krijgt riijkse lichtshow. Vanaf Gr van dit jaar is de hele Tningse boulevard elke 5het 'filmdoek' voor een en lichtshow. Het evene- (hoet 150.000 bezoekers Tekken naar de badplaats. tshow is afgekeken van jelse Blackpool. Iag - Opruiing tegen de jratische rechtsstaat moet iar worden. Dat stelde atactievoorzitter Verhagen in voor in een interview uw. Verhagen reageert 'jee op de mogelijke juri- ■jbeperkingen om bij- Reld op te treden tegen die oproepen tot het do- -in hoipo's. utrecht/anp - Veel Nederland se verpleeg- en verzorgingshui zen geven hun bewoners te weinig inspraak in het beleid. Dat leidt vaak tot onvrede bij de cliënten, zo blijkt uit onderzoek dat dinsdag door de Stichting Cliënt en Kwaliteit is uitge bracht. De stichting die onderzoek doet naar de positie van cliënten in de thuiszorg, verpleeg- en ver zorgingshuizen, onderzocht vo rig jaar de kwaliteit bij 276 zorg instellingen in Nederland. Ruim 10.000 bewoners of contactper sonen gaven hun mening over de zorg en dienstverlening in verzorgings- en verpleeghuizen. Van de onderzochte verzor gingshuizen bleek 17 procent goed te scoren op het punt van de inspraak van cliënten, 58 procent presteerde middelma tig en 25 procent slecht. Van de onderzochte verpleeghuizen presteerde 17 procent goed, 61 procent middelmatig en 22 pro cent slecht. „Bij instellingen in het bovenste segment hebben de bewoners meer gelegenheid om mee te bepalen hoe de zorg verleend wordt en om mee te praten over besluiten die van invloed zijn op hun woon- en leefsituatie", aldus directeur Burck van Cliënt en Kwaliteit. „Tegelijkertijd is de inspraak, samen met de informatievoor ziening, bij het merendeel van de instellingen het meest voor verbetering vatbaar. Instellin gen die de kwaliteit willen ver beteren moeten dus de bewo ners zeggenschap geven over dingen die voor hen belangrijk zijn." De Landelijke Organisatie Cli ëntenraden (LOC), is niet ver baasd over de uitkomsten van het onderzoek. „Het strookt met de ervaringen van cliënten raden", aldus LOC-directeur Vermijs. „Beleving van kwaliteit van zorg wordt sterk bepaald door de mate waarin mensen invloed kunnen uitoefenen op hun woon- en leefsituatie. Als de zorg beter is afgestemd op de mensen om wie het gaat, individueel via een gesprek voor een zorgplan, zijn cliënten eerder tevreden met de verleen de zorg." Rijswijk/anp-gpd - In 2003 zijn minder mensen het slachtoffer geworden van veel voorkomen de criminaliteit als diefstallen, vandalisme en agressie. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die gisteren zijn gepubliceerd. Volgens het CBS zegt een kwart van de Nederlandse bevolking boven de 15 jaar (3,3 miljoen mensen) vorig jaar slachtoffer te zijn geworden. In 2002 was dat 27 procent. Daarvoor lag dat ook op 25 procent. In 2003 daalde vooral het aantal diefstallen en vernielingen. On geveer evenveel mensen als in 2002 kregen te maken met ge weld. Bij elkaar registreerde het CBS 4,8 miljoen delicten. Ongeveer een op de acht Ne derlanders boven de 15 kreeg vorig jaar te maken met een of andere vorm van diefstal (in braak, zakkenrollerij, enzo voorts). Dat kwam neer op ruim 1,7 miljoen incidenten. Bij iets minder dan een op de acht in gezetenen werd iets vernield, in totaal waren dat ruim 1,8 mil joen voorvallen. Meer dan een op de twintig mensen werd slachtoffer van geweld, bij elkaar 1,1 miljoen voorvallen. In de meeste geval len ging het om bedreiging ter wijl het verder vaak ging om mishandeling en seksuele delic ten. Volgens het CBS zijn de aantallen in deze categorie on geveer even hoog als in de jaren daarvoor. Verder kregen 628.000 mensen 'kwaadwillige telefoontjes' en bleven 184.000 mensen met de brokken zitten omdat een an der na een ongeval doorreed. De cijfers van het CBS zijn af komstig van een Permanent Onderzoek Leefbaarsituatie dat het instituut uitvoert. Hiervoor ondervraagt het steekproefsge wijs maandelijks bijna duizend mensen van 15 jaar en ouder. den haag - De politie is gisteren een woonwagenkamp aan de Escamplaan in Den Haag binnengevallen. Het doel van het onderzoek was een onbekend aantal hennep kwekerijen te ontmantelen. De sfeer op het kamp was rustig. De bewoners boden vrij wel geen weerstand. De vele tientallen ME'ers die uit voorzorg naar het kamp waren gekomen, hoefden niet in actie te komen om de orde te handhaven. Er zijn tenminste drie aanhoudingen verricht. Medewerkers van energiebedrijf Eneco namen de gelegen heid te baat om een schouw uit te voeren op het kamp. Hennepkwekerijen gaan vaak gepaard met illegaal aftappen van stroom, onder meer voor de warmtelampen die bo ven de plantjes hangen. Foto: GPD 'Foute palmolie moet in de ban amsterdam/anp - Wie palmolie uit Indonesië of Maleisië im porteert is 'medeverantwoorde lijk' voor het verdwijnen van het regenwoud. Milieudefensie wil de 'foute palmolie' in de ban doen. Het Nederlands be drijfsleven moet als Europa's grootste importeur van de olie volgens de organisatie hetzelfde doen. Indonesië en Maleisië hadden in 2002 samen onge veer 6,7 miljoen hectare olie- palmplantages. „Naar schatting tussen de 66 procent (Indone sië) en 47 procent (Maleisië) hiervan is geplant in een voor malig tropisch bos", aldus Mi lieudefensie. den haag/anp - Ouders met een inkomen tot anderhalf keer modaal (45.000 euro) moeten de komende jaren toch worden gecompenseerd voor de kosten van kinderopvang als hun werkgever niet wil bijspringen. Dat wil een meerderheid van de Tweede Kamer, zo bleek giste ren bij een debat over de nieu we wet die de kinderopvang re gelt. Minister De Geus van soci ale zaken voelt daar overigens niets voor. In de wet over kinderopvang staat dat overheid, ouders en werkgevers vanaf volgend jaar ieder voor eenderde aan de op vang moeten bijdragen. Werk gevers worden daar echter niet toe verplicht. Als een werkgever weigert, springt de overheid bij. Maar volgens het wetsvoorstel wordt die compensatie de ko mende jaren geleidelijk vermin derd, om in 2008 helemaal te verdwijnen. PvdA, ChristenUnie, Groen links, SP, D66 en LPF zijn ech ter bang dat de bereikbaarheid van de kinderopvang daardoor in de knel komt. Zij willen dat gezinnen met in komens tot anderhalf keer mo daal de komende jaren volledi ge compensatie ontvangen als hun werkgever het laat afweten. Deze fracties willen een amen dement van PvdA en Christen- Unie van deze strekking steu nen. Volgens De Geus zou het 'een bijzonder slecht signaal aan de werkgevers' zijn als de overheid ouders volledig zou blijven compenseren. „Dan denken de werkgevers: waarom zouden wij bijdragen, de overheid doet het wel." Bovendien zou het wijzigingsvoorstel volgens de minister enkele tientallen mil joenen euro's kosten, waarvoor geen dekking is. De Geus hoopt dat regeringsfractie D66 nog tot andere gedachten komt en te gen het amendement stemt, waardoor het geen meerder heid zou halen. De bewindsman voelt er ook niets voor werkgevers te ver plichten bij te dragen in de kin deropvang, zoals een ruime minderheid van de Kamer wil. Wel houdt hij die mogelijkheid als stok achter de deur als over twee jaar blijkt dat de werkge vers in gebreke blijven. Anders dan een deel van de Ka mer en een aantal belangenor ganisaties vreest De Geus niet dat de nieuwe wet te weinig kwaliteitsregels stelt aan de kin deropvang. Hij vindt het beter dat de sector zelf met regels komt dan dat de overheid alles bepaalt. rotterdam/anp - Rotterdam krijgt via een zogeheten Uitzon deringswet ruimte om in pro bleemwijken inkomenseisen te stellen aan mensen die zich er willen vestigen. Dat maakten de ministers De Graaf (bestuurlijke vernieuwing en koninkrijksza ken) en Verdonk (integratie en vreemdelingenzaken) gisteren bekend. De ministers gaven in Rotter dam de reactie van het kabinet op het actieprogramma dat de gemeente in december presen teerde om de opeenstapeling van problemen in achter standswijken aan te pakken. De Uitzonderingswet waarmee het kabinet komt, biedt tevens de mogelijkheid om in buurten economische kansenzones aan te wijzen en malafide huiseige naren aan te pakken. De Uitzonderingswet gaat gel den voor de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Aan de Cool- singel spreekt men echter van de 'Rotterdam-wet' die op 'unieke en vernieuwende wijze tegemoet komt aan het Rotter damse verzoek om op maat ge sneden wetgeving voor buurten in nood'. De vraag uit Rotterdam om de toestroom van kansarmen (mensen zonder werk, inko men, opleiding die niet of nau welijks Nederlands spreken) naar de stad in te dammen, vond al eerder gehoor in poli tiek Den Haag. De eisen voor gezinshereniging en inburge ring zijn aangescherpt. Voor al lochtonen komt er een inburge- ringsplicht. Ook de regels voor gezinshereniging zijn scherper door de inkomenseis (120 pro cent van het minimumloon) en de minimumleeftijd van de partner uit het buitenland. Op verzoek van Rotterdam is daar aan toegevoegd dat voor ge zinshereniging adequate huis vesting is vereist. den hjlag/anp - Rotterdam mag van het kabinet bij wijze van proef jongeren zonder diploma verplichten door te leren tot ze 23 zijn. Dat bevestigden bron nen rond het kabinet gisteren. Op dit moment geldt een wette lijke leerplicht tot 16 jaar. Rotterdam wil die echter verho gen om schooluitval tegen te gaan. Wie op zijn zestiende nog geen diploma heeft, moet ver plicht een gecombineerde leer- en werkopleiding volgen. Wie niet meewerkt riskeert een kor ting op zijn of haar uitkering. Het idee van Rotterdam maakt deel uit van een pakket van maatregelen waarmee de ge meente de situatie in pro bleemwijken wil verbeteren. De ministers Verdonk (vreem delingenzaken en integratie) en De Graaf (grote steden beleid) gaven gisteren een officiële re actie op de voorstellen. Vooral de details verraden het criminele verleden van het huis door Bart van Zoelen Amsterdam - Onbewust dringt de vraag zich op hoe vaak Klaas Bruinsma zich in het water van het bubbelbad heeft laten glij den. Wat de hele buurt wel wist, maar de krakers van een pand in de Hudsonstraat in stadsdeel De Baarsjes niet, was dat hier ooit het zenuwcentrum van het im perium van de maffiabaas was gevestigd. Toen de krakers zich vorig jaar toegang verschaften tot het be nedenhuis aan de Hudson straat 80, wisten ze niet wat hun te wachten stond. Hun eer ste indruk: het is een bordeel, vanwege de sierlijke bogen bo ven de deurposten. Een snelle ronde door het pand wakkerde hun schrik alleen maar aan. Op de plaats waar volgens de bouwtekening de achtertuin moest zijn, bevond zich in wer kelijkheid een extra ruime bad kamer met sauna en bubbel bad. Bovendien kwam de poli tie vier keer langs om de krakers erop te wijzen van wie het pand was geweest. Voor 150.000 gul den had de organisatie van Klaas Bruinsma de woning in 1979 gekocht, met het aangren zende pand op de Magelhaen- straat 26. Het stelde de jongens voor een groot dilemma. De verleiding was groot de zo-even openge broken deur maar weer dicht te trekken. In wiens handen was het pand van de in 1991 omge brachte maffialeider nadien overgegaan? De krakers Jop en Rick besloten te blijven. „Maar we hebben nachten peentjes gezweet", zegt Jop (22). Het was meteen duidelijk waarom het grote ven ster van de huiskamer een groene gloed liet zien. „Het bleek kogelwerend glas te zijn van acht tot tien centimeter dik", zegt Rick (34). „Dus dat hoefden we niet meer te barri caderen." Ook de vraag waar om de overige ramen schuilgin gen achter zware rolluiken, be hoefde geen antwoord meer. De politie heeft er na de liqui datie van Bruinsma een inval gedaan en het pand werd bin nenstebuiten gekeerd. Het zijn vooral details die het criminele verleden verraden van het hoekhuis, waarvan er in De Baarsjes dertien in een dozijn gaan. Achter één van de muren van de huiskamer is een ver borgen bergruimte ter grootte van een vierkante meter, weten de krakers. En in één van slaap kamers is een stalen kluisje handig weggewerkt in de vloer. De twee panden werden met elkaar verbonden om te funge ren als het nieuwe hoofdkwar tier van de jonge organisatie van Bruinsma en zijn compag- Krakers Rick en Jop kijken door Foto: GPD/Marco van Hal non Thea Moear. In het pand aan de Hudsonstraat kwam Moear wonen. In de andere woning konden de kopers en verkopers van de hasj worden ontvangen. Doordat het pand beschikte over twee ingangen, bleef de aanvoer van de leve- centimeter dik kogelvrij glas, een erfenis van Klaas Bruinsma. ranciers en de afeet aan coffee shophouders gescheiden, zodat de lucratieve positie als centrale schakel in de drugshandel niet in gevaar kwam. Na enkele jaren trok Moear zich uit de organisatie terug en in 1987 werd het pand verkocht. Voor de Hudsonstraat leidde dit alleen maar tot meer overlast. Volgens de geruchten die de ronde doen, hebben achtereen volgens een bordeelhouder, een drugsdealer en een dia mantenhandelaar het pand ge bruikt. Bij een arrestatie eind jaren '90 blies de politie met springstof beide deuren uit het pand. De vele krassen en deu ken in het kogelwerende glas zijn de nog zichtbare sporen van die explosie. „Dat de buren het meer dan zat waren, bleek wel toen ik met de hanenkam die ik toen had, en mijn zwaar getatoeëerde armen de ramen stond te lappen", zegt Jop. „Eindelijk normale mensen, zeidén ze." Noodge dwongen hebben de krakers het pand, dat ongeveer drie jaar leeg heeft gestaan, een grondige opknapbeurt gegeven. Meer dan een jaar later wordt hun kraakpand nu bedreigd. De eigenaar, volgens de krakers één van de grotere speculanten in Amsterdam, heeft een ver gunning op zak voor een ingrij pende verbouwing. In een zo geheten oprotbrief maande hij de krakers begin deze maand te vertrekken. Een kort geding om hen daar toe te dwingen, zal spoedig vol gen, verwachten ze. Rick en Jop hebben de hoop nog niet opge geven, maar de kans is groot dat ze binnen afzienbare tijd af scheid moeten nemen van 'hun' huis. Zolang het nog kan, genieten de krakers van de luxe van een eigen bubbelbad in de met kostbaar zwart graniet be tegelde badkamer. De sauna gebruiken ze maar niet, want dan slaan de stoppen door. Tilburg/anp - Vrouwen hebben in december vorig jaar massaal de pil gehamsterd. Daarom worden er nu veel minder re cepten bij de verzekeraars in re kening gebracht. Dat zegt zorg verzekeraar CZ uit Tilburg. De- Stichting Farmaceutische Ken getallen publiceerde dinsdag cijfers waaruit zou blijken dat 10 procent van de gebruiksters is gestopt met het slikken van de pil. CZ betwist dat. Het kabinet heeft de vergoeding van de pil voor vrouwen die ou der zijn dan 21 jaar per 1 janua- i ri uit het ziekenfondspakket ge haald. Volgens een woordvoer der van zorgverzekeraar CZ de clareren vrouwen^piet een zie kenfondsverzekering per maand gezamenlijk ongeveer 850.000 euro aan recepten voor de pil bij de verzekeraar. „In december steeg dat bedrag plotseling tot 1,2 miljoen. In de eerste maanden van 2004 daal de dat bedrag weer enorm." Er is volgens de woordvoerder maar een verklaring: „De vrou wen hebben gewoon een voor raadje ingeslagen." Volgens hem een onnodige maatregel. „De meeste zieken fondsen bieden de vergoeding voor de pil nu aan via een aan vullende verzekering. Vrijwel ie dereen in het ziekenfonds heeft zo'n aanvullende verzekering. De pil blijft voor hen dus ge-' woon vergoed."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17