abinet twijfelt over plan Rijn Gouwe Lijn F Volledig Leids bestuur Hartstichting stapt op Vier doden bij geweld in wijk van Damascus der onderzoek moet noodzaak aantonen Groei economie krijgt vrij baan in Nota Ruimte uick Boys wil nu wel s tegen Oranje spelen Genade Ontwerpers kraken Leidse gemeentesite Belangrijk bericht aan onze abonnees Leidsch iH Dagblad woensdag 28 april 2oo4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Amsterdam maakt zich op voor Koninginnedag Broers van Bakker Bart wordt perfecte zaak afgenomen Enige neerslag Het kabinet heeft twijfels over de Rijn Lijn, de sneltram van Gouda en Alphen Leidse binnenstad naar Katwijk. Nader oek moet aantonen of de sneltram de - iplossing is voor de vervoersproblemen egio. Dat staat in de definitieve versie Nota Ruimte, die gisteren is gepresen- ota Ruimte is vooral sceptisch over aarvervoersplannen waarvoor nieuwe ructuur nodig is. De tram rijdt tot Lei- Aammenschans over het bestaande maar voor het traject naar de kust, via de Lammenschansweg en de Breestraat, is nieuwe rails nodig. De lightrailverbinding kost minstens 233 miljoen euro. Een belang rijk deel daarvan moet van het rijk komen. De gemeenteraad van Leiden stelde vorige week 1,5 miljoen euro beschikbaar voor een pro jectgroep, die de aanleg van het spoor in Lei den alvast moet voorbereiden. Uit de Nota Ruimte blijkt verder dat er veel nieuwe woningen in de Randstad moeten ko men, maar niet in de Leidse regio, de Bollen streek en het grootste deel van het Groene Hart. Vooral Almere zal sterk groeien, met on geveer 40.000 huizen. Op vliegkamp Valken burg wil het kabinet - als de Tweede Kamer besluit tot sluiting - geen massale woning bouw, maar 'groen wonen in lage dichthe den'. Dat uitgangspunt sluit beter aan bij het plan van Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg voor 5000 huizen en veel groen op het terrein, dan bij het plan van Leiden om er 10.000 wo ningen te bouwen. In het Groene Hart staat 'verbetering van de landschappelijke kwaliteit' voorop. Platte landsgemeenten mogen wel uitbreiden om de woningnood onder eigen inwoners te leni gen. Tussen Leiden en Alphen is volgens de Nota Ruimte plek voor kleinschalige woning bouwlocaties, bij de Oude Rijn, het spoor en de Nil, die niet ten koste mogen gaan van 'de kwaliteit van natuur en landschap in dit ge bied'. Er komt geen Bollenstad omdat de Bollen streek wordt beschouwd als 'greenport', een van de vijf belangrijkste, hoogwaardige tuin bouwgebieden in het land, waar geen groot schalige verstedelijking mag komen. Ook het boomkwekerijgebied rond Boskoop is 'green- port'. Tussen Leiden en Haarlem moet nog wel ruimte worden gevonden voor tien- tot twin tigduizend huizen. De woningbouwplannen mogen uitbreiding van Schiphol niet in de weg staan. Volgens de Leidse wethouder Ron Hillebrand is er binnen de Leidse stadsgren zen nog ruimte voor zo'n 6500 huizen. Het gaat dan onder meer om nieuwbouwwijk Roomburg, nieuwbouw in Leiden-Noord, op het terrein van de Meelfabriek en op het Van Gend en Loosterrein. Pagina Binnenland i: Reacties op de Nota Ruimte Pagina Ri: Leidse wethouder blijft geloven in sneltram Ifillem Spierdijk ik - Quick Boys zegt nog dstrijd tegen Oranje te- hebben. De toezegging uit 1996, toen de KNVB laatste moment een rijd tegen de Katwijkers le. Bij Quick Boys willen rel eens weten wanneer komt fcn ander staat zwart op e KNVB moet zich 'ko lk' gedragen en toezeg- ja nakomen. We bieden Iderlands elftal al een |ar onderdak. Dat kost bop inspanning van vrij ers en we krijgen er niks ferug", aldus bestuurslid pn Duijn. 16 zou Oranje oefenen te- ]ie amateurclubs - DHC, Quick Boys - in de voor- iing op het EK in Enge- Dmdat Ajax de finale van ampions League haalde p aantal internationals [iter dan gepland bij de se- Jvan bondscoach Guus fik voegde, pasten die drie lijden niet in het schema. iBoys en SJC gingen ak- (advertentie) is Woonsdag! ip Woonsdag avond in alle in en winkelen. Het bedrag tussen 17-21.30 uur besteedt I restaurant, krijg je terug nrling op je IKEA aankopen*. lijn tot 22 uur open I o I vandoag geldig. porwaarden op IKEA.nl of in hel restaurant. POO-235 45 32 (0.10/mln.) koord met de annulering van de wedstrijd, DHC maakte een hoop stennis en speelde toch. Voormalig voorzitter Arie Guyt van Quick Boys herinnert het zich nog goed. „We kregen een briefje van Guus Hiddink waar in hij ons bedankte voor onze medewerking en hij beloofde dat we nog een keer zouden spelen. Bovendien kregen we een shirt met de handtekenin gen van alle spelers." Guyt zegt dat zijn club ook nog onkosten heeft gemaakt. „We hadden al toegangskaarten laten druk ken." Quick Boys heeft de kwestie al eerder aangekaart. „Op een ge geven moment werd ons ver teld dat het Nederlands elftal niet meer tegen amateurs oe fent. Maar kort daarna speelden ze tegen AGOW, dat toen nog een amateurclub was." Van Duijn wil dat de voetbalbond nu duidelijkheid verschaft. „We hoeven niet per se voor het ko mend EK te spelen, als de KNVB dan maar zegt dat het er over twee jaar wél van komt." Woordvoerder Rob de Leede van de KNVB slaakt een diepe zucht als hem naar de toezeg ging aan Quick Boys wordt ge vraagd. „Die zaak is al lang af gedaan. Toen we besloten om bij Quick Boys te gaan trainen, hebben we daar afspraken over gemaakt." Van Duijn zegt dat dat 'hon derd procent zeker niet zo is'. Hij zegt dat zijn club de samen werking met Oranje nader wil bezien als de KNVB zich nog langer van de domme houdt. De irritatie bij Quick Boys over het uitblijven van de wedstrijd speelt al tijden. Het heeft niks te maken met het feit dat Oranje het veld van de Katwijkers te slecht vindt en besloten heeft daar deze week niet op te trai nen. „Ons hoofdveld is gewoon slecht", aldus Van Duijn. COMMENTAAR ONDERWIJS grotere scholengemeen- ïen wilden we in de jaren dg. Met minder regels en met een grotere zeggen bij de instellingen zelf. (inisterie moest zich min- et alles bemoeien. Net als bedrijfsleven werden de n van de schaalvergroting, datie en decentralisatie gehesen. Het moest groot, en grootst. Onderwijsraad onafhankelijk jorgaan van de ng) heeft ons fi aanzien van Ontwikkelingen lelde benen op de grond Wat ze ons aan positiefs |n gebracht is onduidelijk. !aat in ieder geval vast dat r allemaal bepaald niet oper op is geworden. |fers! In 1980 kostte een at/leerling per jaar onge- 1500 euro. Van dat bedrag 15 procent, 675 euro, op herwerk (administratie, beheer, rapportages, 2000 kostte een student- ig 5800 euro, waarvan 32 it besteed werd aan pa rk (1856 euro). Een enor- ename van de bureaucra- ;hrijnende van dit alles is it aandeel van het primaire budget, het geld waarmee daad werkelijk onderwijs wordt be taald, in die jaren dus alleen maar is afgenomen. Je mag con cluderen met de woordvoerder van de grootste onderwijsvak- bond AOb, dat groot, groter, grootst dus niet altijd goed, be ter, best is. Wat nu te doen? Net als in ande re sectoren van de samenleving waar schaalvergro ting, (de) centralisatie en deregulering niet de heil en zegen heb ben gebracht die we daarvan hadden ver wacht in de jaren tachtig en negentig, zal ook in het onderwijs op een prudente wijze de weg terug ingeslagen moeten worden. Stoppen met wat ons niets heeft opgeleverd (fusies en grote scholengemeenschappen) en stimuleren wat ons positieve impulsen heeft gegeven (minder Den Haag en meer zelfstandig heid voor de scholen). De suggestie van de Onderwijs raad om nog een orgaan op te richten om toezicht te houden op de grote scholengemeen schappen lijkt wat dat betreft dus weer een verkeerde conclu sie. Jan Geert Majoor brussel - De Libische leider Moammar Gaddafi, ooit een paria van de internationale gemeenschap, passeert een schilderij met engelen in Brussel, waar hij gisteren lunchte met EU-voorzitter Romano Prodi. Gaddafi kreeg genade van de westerse wereld nadat hij het terrorisme had afgezworen en had verklaard te stoppen met het maken van massavernietigingswapens. Pagina Buitenland: 'Wereldleider' Gaddafi weer helemaal terug. Foto: ERA door Silvan Schoonhoven leiden - Grafisch ontwerpers en webdesigners schrikken zich een hoedje van de fonkelnieu we site van de gemeente Lei den, vooral als ze horen wat die heeft gekost. Ze vinden hem saai en hij is niet te gebruiken op Mac-computers. Gistermid dag werd de website feestelijk in gebruik genomen op het stadhuis. Deze krant legde www.leiden.nl voor aan een ge legenheidspanel van Leidse ontwerpers. Die stellen vast dat de site niet werkt op Safari, het meest gebruikte intemetpro- gramma voor de Apple Macin tosh. „Een grof schandaal", vindt het PvdA-raadslid Marije van den Berg, die al eerder vra gen stelde over de gemeentesi te. „Voor dót bedrag." Voor de site is ongeveer 170 duizend eu ro uitgetrokken. ,We gaan niet voor trendy en flashy", verdedigt WD-wethou- der Geertsema de nieuwe digi tale vitrine. „De duidelijkheid en snelheid staan voorop. Met een paar muisklikken moet je de informatie kunnen vinden die je zoekt." Leiden heeft be slist niet te veel betaald, onder streept hij. De onbereikbaar heid van Leiden.nl voor Mac- gebruikers zal verholpen wor den, zegt Geertsema. Pagina Ri: 'Zoveel geld? Doe normaal, man!' door Silvan Schoonhoven leiden - Het voltallige bestuur van de Leid se afdeling van de Hartstichting is opge stapt. Uit protest, omdat het vindt dat di recteur Volkert Manger Cats van de lande lijke organisatie te veel verdient. Het Leidse bestuur was steeds in de veronderstelling dat Manger Cats zijn werk vrijwillig deed, zegt secretaris Nieuwenburg- Coster. In fei te ontving hij vorig jaar 175.000 euro en was daarmee de best betaalde directeur van een goed doel, berichtte vorige maand De Volkskrant. De collecte gaat in de mees te Leidse wijken niet door. „Het is ons in het verkeerde keelgat ge schoten toen we hoorden wat de directeur verdient", zegt Nieuwenburg. „Ze zoeken maar iemand anders. Of er opvolgers zijn, weet ik niet. Vrijwilligers zijn niet gemakke lijk te vinden tegenwoordig. We hebben in elk geval een duidelijk signaal gegeven." Vrijwilligster M. Bleekrode collecteerde voor de Vrienden van de Hartstichting. Ze heeft 'dubbele gevoelens' bij de boycot. „Natuurlijk hebben we hier te maken met een extreem hoog salaris. Maar ik vind het twijfelachtig. De Hartstichting doet zóveel goed werk en loopt nu zoveel geld mis. De directie krijgt het goed op zijn brood. De goede naam is te grabbel gegooid. Het is jammer, het collectewerk was leuk omdat je veel in contact met anderen kwam. Ik kreeg tien, vijftien euro per jaar als onkos tenvergoeding. Ik hoop dat de directie een flinke stap terug doet." (advertentie) Nieuwe openingstijden afdeling Lezersservice Vanwege het in de ochtend verschijnen van uw krant, zijn de openingstijden van de afdeling Lezersservice aangepast. Op werkdagen kunt u ons bereiken van 07.30 uur tot 17.00 uur, op zaterdag van 08.00 uur tot 13.00 uur. Het gratis telefoonnummer is 0800 -1711 (voor mobiele bellèrs: 072 - 5196800) Krant niet ontvangen? Op werkdagen Als u de krant niet ontvangen hebt en u belt voor 10.00 uur, dan wordt de krant nabezorgd tussen 11.00 en 13.00 uur. Belt u tussen 10.00 en 16.00 uur, dan ontvangt u de krant tussen 16.00 en 18.00 uur. Als u na 16 uur belt, krijgt u de krant in de loop van de volgende ochtend. Op zaterdag Als u op zaterdag de krant niet bezorgd heeft gekregen en u belt ons tussen 08.00 en 12.00 uur, dan wordt de krant tus sen 12.00 en 14.00 uur nabezorgd. Als u na 12.00 uur belt, ontvangt u de krant in de loop van maandagochtend. BmlcfiKs damascus/anp-afp-rtr - Een politieman en een voorbijgang ster zijn gisteravond in de Syri sche hoofdstad Damascus ge dood bij een aanslag door vier gewapende mannen. Van de vier daders zijn er twee gedood en twee zwaar gewond, aldus een mededeling van het Syri sche ministerie van binnen landse zaken. De vier hadden explosieven ge plaatst onder een geparkeerde auto in de westelijke wijk al- Maza, waar veel westerse am bassades zijn gevestigd. De springstof kwam tot ontploffing en de vier daders poogden in een auto te ontkomen. Daarbij ontstond een vuurgevecht met de politie. Over de identiteit en de motieven van de daders is nog niets bekend. Staat wint in Staatsloterij den haag - De Nederlandse staat is de grootste winnaar van de Staatsloterij. De overheid kreeg vorig jaar ongeveer 107 miljoen euro overgemaakt te gen 82,2 miljoen euro een jaar eerder. Door de hogere over dracht daalde de uitkering aan prijzengeld. Dat maakte de Ne derlandse Staatsloterij bekend. Nieuwe baan Tjibbe Joustra den haag - Tjibbe Joustra, de omstreden oud-topman van uitkeringsinstantie UWV, wordt de nieuwe coördinator terroris mebestrijding. Joustra valt on der minister Donner van justi tie, en zal in nauwe samenwer king met de nieuw te vormen nationale veiligheidsraad de aanpak van terreur stroomlij nen. Joustra werd in februari door minister de Geus (sociale zaken) op non-actief gesteld omdat een onderzoek uitwees dat de top van de UWV met geld gesmeten had bij de ver bouwing van het hoofdkantoor. Ontvoering Franse peuter opgelost hoorn - Een driejarige kleuter uit Frankrijk, die drie maanden werd vermist, is weer terug bij zijn moeder. De vader had het jongetje ontvoerd en was met het land en zijn 19-jarige vrien din gaan zwerven door Neder land en België. Eergisteren hield de politie in Hoorn het drietal aan omdat ze - illegaal - in hun geparkeerde auto lagen te slapen. De moeder heeft haar zoontje gisteren opgehaald. Man brengt dode naar ziekenhuis Maastricht - De politie heeft een 20-jarige Fransman gear resteerd die maandagmiddag een dode man kwam afleveren bij een ziekenhuis in Maas tricht. De dode bleek de overle den vriend van de man, een 22- jarige Fransman. De politie zei gisteren dat hij vermoedelijk is hij beweken aan een overdosis dmgs en alcohol. Explosies in as-Samawah as-samawah-den haag - In de Zuid-Iraakse stad as-Samawah, waar Nederlandse militairen zijn gelegerd, hebben bewoners gisteravond diverse explosies gehoord. De Nederlandse mili tairen hebben niets gemerkt van ontploffingen, aldus het ministerie van defensie. Vorige week was het kamp doelwit van een mortieraanval. Pagina Buitenland Goedemorgen Wat een krant. De Syrische ambassadeur in de Verenigde Staten, Imad Mus tafa, zei dat de schietpartij plaatshad nabij de Canadese en Iraanse ambassade. Ook de re sidentie van de Britse ambassa deur is hier gevestigd. Hij noemde het geweld 'ongekend'. Volgens Mustafa heeft de toe stand in Irak tot grote spannin gen in het Midden-Oosten ge leid. Ook zei hij dat de regering in Damascus door haar steun aan de strijd tegen het terroris me niet populair is bij al-Qae- da. In de politiestaat Syrië is derge lijk geweld zeer zeldzaam. Vo rige maand kwam het nog tot meerdere gewelduitbarstingen tussen Koerden en Arabieren na problemen bij een voetbal wedstrijd. y Ja, ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! I M/V I Naam: 1 Adres: I Postcode Plaats: I Telefoon: Geboortedatum: I e-mail: i ongefr&nkeerde I Stuur deze boi envelop, naar Leidsch Dagblad. 1 T.a.v. Afdeling lezersservice, Ant I nummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook 0800-1711 (gratia) of surf naar www.loldschdagblad.nl. (Deze aan bieding la geldig tol 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9